voor maken atropinepil Advocaten maken sluikreclame in de bajes Ontsnapte boeven zaten rustig te eten in restaurant e^e| yd L&b Olltdckt ^ai en Saan ('c vrijheid tegemoet Politie laat vermeende moordenaar Hertig As van overledene met een vuurpijl de lucht in Je ziet méér in TV Extra de nieuwe TV-gids de STEM BINNENLAND A3 Borst: 'Handel zeer misdadig' Bruinvissen moeten bewijzen dat overleven na jaren gevangenschap mogelijk is vrij Hooligans in verzet tegen stadionverbod MEDEDELING AAN TOTAL SPAARDERS T>® Echt: Het meest uitgebreide TV-overzicht! Plus: Elke week héél veel nieuws over film, soap, wonen, sport, muziek, showbizz en nog veel meer Nu in de winkel voor slechts 1 gulden of neem 'm op proef: 0800-0224222 15 weken voor ƒ10,- 22 OKTOBER 1997 I I I I. WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 Iroot-Brittannië en Ierland' /olkenvelden, maar ook gere! eld zon, vooral in de westelij! e regio's, en meest droog liddagtemperatuur ongeveer 1 graden. telgië en Luxemburg: Peri0. len met zon en droog. Middag- emperatuur ongeveer 9 gra. len. Joord- en Midden-Frankrijk- feel bewolking en af en toe wat egen. In het uiterste noorden net name donderdag droger en cans op zon. Middagtempera- uur tussen 9 graden bij Lille ot 15 bij Clermont-Ferrand. Zuid-Frankrijk: Woensdag ge- •egeld zon en op de meeste daatsen droog. Donderdag be wolkt en behoorlijk veel regen. Middagtemperatuur dalend laar ongeveer 20 graden, 'ortugal: Woensdag bewolkt ;n enkele regen- of onweers- Duien. Donderdag zon en veelal droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: Vrij veel wolken en een enkele regen- of onweersbui. Later op donderdag opklarend. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 26 in het zuiden. Canarische Eilanden: In het zuiden flinke perioden met zon en droog. In het noorden meer wolken en vooral donderdag een enkele bui. Middagtempe ratuur ongeveer 27 graden. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon, ook wolken en een enkele bui. Maxima ongeveer 25 gra den. Italië: Wolkenvelden, ook gere geld zon en een enkele regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur ongeveer 21 graden, in het noorden rond 17 graden Griekenland en Kreta: Van tijd tot tijd zon en meest droog. In het noordwesten donderdag toenemende kans op buien. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Duitsland: Perioden met zon droog. In het uiterste zuiden eerst nog hardnekkige bewol king en af en toe régen. In de loop van woensdag droog. Mid- dagtemperatuu r van 6 graden in Sleeswijk-Holstein tot 12 in het zuiden. Zwitserland: Overwegend be wolkt en hier en daar wat re gen. Maxima rond 15 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en vrijwel overal droog. Middag temperatuur ongeveer ^2 gra den. Van onze redactie binnenland Groningen - De uit de Van Mesdagkliniek in Groningen ontsnapte criminelen Stefan K. en Johan van T. zijn vori- week woensdag na hun vlucht doodgemoedereerd an dineren in de Gronin gerbinnenstad. Terwijl een politiemacht de om geving van de tbs-kliniek uit kamde, zat het tweetal in res taurant Sixtijnse Kapel. Dat verklaart een 22-jarige studen te die beide mannen de bewus te'avond in het horeca-etablis- sement bediende. De vrouw heeft bij de politie inmiddels een verklaring afgelegd waarin ze de voortvluchtigen en hun opvallende gedragingen gede tailleerd omschrijft. Volgens de serveerster, die uit veiligheidsoverwegingen ano niem wil blijven, kwamen de Duitse crimineel K. en zijn Ne derlandse handlanger Van T. vorige week woensdag, op de dag van hun ontsnapping, rond half negen 's avonds het restau rant binnen. „Ze hebben hier tot een uur of tien, half elf geze ten." Het tweetal maakte een 'ama teuristische' indruk. Uit niets viel volgens de serveerster af te leiden dat de mannen een voor opgezet plan uitvoerden. Na binnenkomst vroegen ze of ze in het restaurant konden bellen. „Om beurten pleegden ze tele foontjes. In totaal hebben ze wel zeven tot tien korte telefoonge sprekken gevoerd. Ik hoorde K. nog in half-Duits/half-Neder- lands in de hoorn zeggen: 'Ko men jullie ons ophalen?"' De serveerster kan zich nauwe lijks voorstellen dat de twee misdadigers bij hun vlucht hulp van buitenaf hebben gehad. „Op een gegeven moment vroeg Van T. of wij een omnummer- boekje hadden. Hij had een oud telefoonnummer in Hilversum en kon geen verbinding krij gen." Bij hun vertrek vroegen de criminelen de serveerster of zij een koffieshop in de Gronin ger binnenstad kende. Ze had den een stadsplattegrond bij zich, maar geen idee waar ze waren. „Ze hebben wel vier keer gevraagd welke kant ze op moesten naar het centrum. De Arnhemmer. Van T. stelde ook nog de vraag of ik een plek voor ze wist om te overnachten. De Duitser corrigeerde hem en zei dat ze verder moesten." Het door de politie als vuurwa pengevaarlijk omschreven duo nuttigde een 'verrassingsmenu vlees' en dronk door elkaar whisky en bier. De rekening van zo'n 125 gul den werd contant betaald. „Ik kreeg zes gulden fooi," vertelt de dienster. Ondertussen is bij de studente het besef doorge drongen dat ze met uitzonder lijk gevaarlijke criminelen te maken heeft gehad. „Achteraf denk ik dat ze het restaurant wel hadden kunnen overval len." Anders dan minister Sorgdra- .ger van Justitie maandagavond concludeeerde, was het crimi nele duo dus nog wel degelijk enige tijd in de buurt. Ongerust heid van buurtbewoners noem de zij maandag 'begrijpelijk maar niet reëel', daar ontsnap ten zich in de regel zo snel mo gelijk uit de voeten maken. De Tweede Kamer houdt ver moedelijk nog deze week een spoeddebat met Sorgdrager over de ontsnapping. Dat ge beurt op uitdrukkelijk verzoek van het CDA en tegen de zin van de regeringsfracties PvdA, WD en D66, die pas een debat willen wanneer er meer informatie be schikbaar is. CDA'er Bremmer hield gisteren echter onverkort aan zijn verzoek vast. Volgens hem is een spoeddebat gerecht vaardigd gezien de grote onrust over de ontsnapping. Hij kreeg steun van GroenLinks en de SGP. Van onze redactie binnenland IKerkrade/Den Haag - De politie in Kerkrade heeft in de wo ning van een 36-jarige inwoner van die plaats een xtc-labora- I torium ontdekt. De pillen worden onderzocht op aanwezigheid I van atropine. De gevonden tabletten dragen namelijk dezelfde I stempels als de xtc-pillen die de afgelopen dagen in opspraak I zijn geraakt. De politie betrapte een 25-jarige Kerkradenaar op heterdaad bij de productie van xtc-tabletten. Zij I heeft in totaal vier verdachten aangehouden uit Maastricht, Stein en Kerkrade. De politie zoekt nog naar een 24-jarige man uit Kerkrade. De politie trof in totaal 30.000 1 xtc-tabletten aan en enkele tien tallen kilo's grondstoffen voor de productie van xtc. Ook vonden de agenten enkele kilo's heroïne. I Drugshandelaren die 'vervuilde' xtc-pillen op de markt brengen, handelen 'buitengewoon misda- dig'. Dat zei minister Borst (Volksgezondheid) gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van de handel in pillen met het ge neesmiddel atropine als werkza me stof. Borst zegt dat drugsproducenten I vaker naar xtc-vervangers grijpen omdat grondstoffen voor de drug 'uappjui iu||d '|3asuad ui s T3|ed do pan 'ëujunanaois '|aza ueA Tilburg (anp) - De 20-jarige Til- hurger die vorige week werd aan gehouden in verband met de dood van de 28-jarige Justus Hertig uit ®urg, heeft niets met de zaak ie maken. Na tien dagen op het politiebureau is de man gisteren wijgelaten. Bij een steekpartij raakte Hertig zwaar gewond. Hij overleed half september aan zijn verwondin gen. Enkele dagen later werd hij b Tilburg herdacht, tegelijk met Meindert Tjoelker, die in weuwarden was doodgeschopt. Je arrestant maakte zich ver dacht door in zijn omgeving te eertellen dat hij bij de steekpartij betrokken was geweest. Wgens de politie heeft hij waar schijnlijk interessant willen Hij meldde zich eigener ge- iheid op het bureau Tilburg- oord. Dat de Tilburger nog zo angheeft vastgezeten, komt door tijdrovende reconstructie van esteekpartij, aldus de politie. moeilijker verkrijgbaar zijn. Dit is volgens haar een gevolg van de harde aanpak van producenten. De laatste maanden zijn tientallen laboratoria ontmanteld. „Men zoekt allerlei stoffen die een roes opwekken of hallucinerend wer ken. Dat is buitengewoon misda dig, zeer verderfelijk. Nu is het atropine, maar wie weet wat ze er straks in stoppen." Niet gevaarlijk Atropine, een oog-geneesmidddel dat niet onder de Opiumwet valt, is volgens Borst niet gevaarlijk. Er is slechts één geval bekend van een kind dat overleed na toedie ning van een dosis van 10 milli gram. Volwassenen kunnen een dosis tot 100 milligram verdragen. In de 'valse' xtc-pilleit zit 3 tot 5 milligram. De stof werkt hallucinerend en verstoort het hartritme, maar dat gebeurt pas zes uur na inname. Wie een atropinepil neemt in de veronderstelling dat het xtc is, merkt dus in eerste instantie niets. De 'klap' komt op een moment dat de gebruiker dat niet verwacht. Vooral dat heeft onrust gewekt. Borst vertelde de Kamer dat op 9 oktober de eerste melding binnen kwam van een pil waarin caffeine zat plus een onbekende stof. Op 13 oktober stond vast dat het om atropine ging. De Inspectie voor de Gezondheidszorg waarschuw de op 15 oktober de GGD's, het Oranje Kruis (waar de EHBO on der valt) en de ambulancedien sten. Er werd bewust geen publiek alarm geslagen. Borst: „Dan zou den jongeren er juist op af zijn ge komen, want een nieuwe stof is spannend. Dat willen ze dan uit proberen." Suiker Borst verdedigde het testen van xtc-pillen tijdens houseparty's, vooral om de gezondheid van de gebruikers te beschermen. Hierbij kunnen de GGD's in de toekomst mogelijk een rol spelen, sugge reerde zij. Op de vraag van CDA-Kamerlid Van de Camp of dit niet de indruk wekt dat de overheid gebruik van xtc vergoeilijkt, reageerde Borst fel. „Ik vergoeilijk niets. Geen en kele pil is akkoord, behalve als er alleen suiker in zit." Door Emile Calon Neeltje Jans - Onbewust van het grote belang dat op hun gladde grijze schou ders rust, zwemmen Marco en Roy weer rond in de Noordzee. Na jaren van inten sieve zorg door de biologen van het Dol finarium Harderwijk kregen ze gister middag vanuit Neeltje Jans in de mon ding van de Oosterschelde hun vrijheid terug. Nu moeten ze bewijzen dat het mogelijk is om na jaren gevangenschap weer een normaal bruinvissenleven te leiden. Als de beide die ren slagen, hebben biologen een methode in handen om bedreigde soortgenoten voor uit sterven te behoeden. Dan kunnen ze een fok- programma voor die dieren opzetten en nako melingen uitzetten in veilige gebieden, zodat bijvoorbeeld de Zuid-Amerikaanse zoetwa terdolfijn en de Centraal-Amerikaanse Fa- quita-dolfijn gered zijn voor de toekomst. Marco en Roy strandden drie en vier jaar ge leden op de Waddeneilanden Sylt (Duitsland) en Terschelling. Vermoedelijk waren ze door onbekende oorzaak hun moeders kwijt. Afge zien van een enorme honger en wat wondjes - veroorzaakt door vogels - waren ze wel ge zond. Ze werden dan ook met spoed vervoerd naar het Dolfinarium Harderwijk, het officië le opvangcentrum voor dolfijnen. Want de bruinvis is een echte (maar wel erg kleine) dolfijn. Als eerste Europese dolfijnen werden ze op gevoed met dolfijnen-kunstmelk. Een pro duct dat gezien de conditie van de beide bruinvissen, behoorlijk voedzaam en smake lijk is. Gisterochtend zwommen Marco en Roy nog rustig rond in het Dolfijnen Opvang en Re search-station op het voormalig werkeiland. WaterLand Neeltje Jans en het Dolfinarium hebben immers een samenwerkingspact. In Harderwijk worden dolfijnen opgevangen en na herstel kunnen ze in een groot open bassin bij Neeltje Jans weer wennen aan zeewater en stroming en leren ze ook weer zelf vis vangen. De beide dieren zijn in Harderwijk en het Zeeuwse bassin uitgegroeid tot ondeugende pubers. Zelfs nadat ze gistermiddag voorzich tig en onder grote belangstelling uit het water werden getild, bleef hun bek geplooid in een ondeugende glimlach. Na een korte rit in een bestelbus kregen ze een plaatsje in een gele helikopter van het Search And Rescue Squa dron (SAR) van de Koninklijke Luchtmacht voor een snelle vlucht naar een plekje op zo'n tachtig kilometer ten noorden van de Wad deneilanden. Daar zwemmen momenteel veel bruinvissen rond. Bioloog Ron Kastelein uit Harderwijk hoopt dat zijn troetelkinderen zich daar snel thuis voelen. Een satellietzendertje op de rugvin nen van Marco en Roy zal hem de komende maand van uur tot uur vertellen hoe het met de dieren gaat. Na ongeveer vier tot zes we- Doodgaan doe je niet alleen. Wie gedacht mocht heb ben dat overlijden een persoonlijke aangelegenheid is, die heeft het mis. Steeds meer mensen bemoeien zich er direct of indirect mee. Als het niet met je laatste ademtocht is, dan is het wel met wat er met je lichaam moet gebeuren. Er wordt je aange praat dat begraven inmiddels kleinburgerlijk is en dat ook de meeste crematies zo gewoontjes zijn dat ze amper nog verstrooiing bieden. Gelukkig is er voor de echte dode trendsetter vanaf be gin volgend jaar de vuurpijl die met as en al boven de Noordzee tot ontploffing wordt gebracht. Hoe kleurrij ker het leven, des te bekoorlijker het siervuurwerk. Maar ook de grijze muis die bij leven en welzijn nooit heeft durven knallen, heeft met zo'n vuurpijl de kans om uiteindelijk één keertje as-sertief te zijn. Vuurpijlen zijn nog maar het begin. Waarom zou je bij voorbeeld van iemand die tot op hoge leeftijd heel ge zond is geweest geen as-pirine kunnen maken? En als je voor autoverslaafden een speciaal stukje as-falt op de A16 inruimt, hoef je dat bij gladheid nooit meer te strooien. Er is een wijs boek dat zegt dat we van stof zijn gemaakt en tot stof zullen wederkeren. Inmiddels zijn we zo arro gant dat we van dat uiteindelijke stof toch nog stof tot na denken willen maken. MERIJN Marco en Roy werden gisteren vanuit Neeltje Jans met een helikopter van de landmacht teruggebracht naar zee. foto jaap wolterbeek ken roest een van de bevestigingsmoeren van de zenders door is het afgelopen met het ont vangen van gegevens van de beide dieren. Zo'n maand is volgens Kastelein voldoende om te weten of Marco en Roy het hebben ge red. Zekerheid heeft hij niet, want de beide dieren zijn moederloos opgegroeid. Onder normale omstandigheden is het de moeder die zich ontfermt over de educatie die de baby dolfijn moet behoeden voor een vroegtijdig einde. „Ze worden normaal zo'n acht maan den gezoogd en blijven daarna nog enkele maanden bij haar," vertelt Kastelein voor hij in de helikopter stapt voor de laatste luchtreis van de beide kleine dolfijnen. „In die tijd le ren ze heel veel. Bijvoorbeeld hoe ze haring en sprot moeten vangen en wat ze niet moeten eten." Zulke lessen zijn essentieel, zo bleek twee jaar geleden nadat de bruinvis Frank in het bassin bij Neeltje Jans stierf na het eten van veel te veel zeewier. Tjitske, en andere bruinvis, snoepte destijd niet van het zeewier en maakte eind 1995 ook een helikoptervlucht naar een mooie stek midden op de Noordzee. Omdat dat dier geen zender had, is daarna nooit meer iets van haar vernomen. „Het enige wat we weten is dat ze niet is aangespoeld," aldus de bioloog. Nu hoopt hij echter heel wat meer gegevens te verzamelen via de twee zendertjes. Misschien wel voldoende om een reddingsprogramma op te kunnen zetten voor bedreigde dolfijnen. Rijswijk (anp) - Ons land heeft er binnenkort een nieuw uit vaartritueel bij. Vanaf begin volgend jaar wordt het mogelijk vanaf de Noordzeekust de as van een overledene met een vuurpijl de eeuwigheid in te schieten. Bo ven zee spat het projectiel uit el kaar. Deze nieuwe uitvaartceremonie wordt geïntroduceerd door de Amsterdamse uitvaartwinkel De Ode, gespecialiseerd in persoon lijke uitvaarten. Het idee voor de Last Rest Rocket is afkomstig van industrieel ontwerpster Het ty van Bommel. Steeds meer mensen willen meer betrokken worden bij een uit vaart en er echt een persoonlijke gebeurtenis van maken, stelt de ontwerpster. Ze ontdekte dat dat bij 'gewone' crematies niet echt mogelijk is. Ze kwam_oj> de vuurpijl wegens de grote symbo liek die vuurwerk en vuur altijd al in zich hebben gedragen. „Be grafenissen in de oude Chinese cultuur waren altijd omgeven met veel vuurwerk. Boze geesten werden ermee verdreven." De Ode werkt samen met een vuurwerkfabriek; die zorgt voor de afsteekvergunning en levert een vuuiwerkdeskundige die er op toeziet dat er niets fout gaat wanneer de nabestaanden de lont aansteken. Goedkoop is het niet. De Ode rekent 2800 gulden, exclusief hapjes en drankjes en de eigenlijke crematiekosten. Rotterdam (anp) - Feyenoord- hooligans die door de KNVB een stadionverbod van vier jaar opge legd hebben gekregen wegens hun betrokkenheid bij de rellen in Be verwijk, gaan dit aanvechten. Een groepje vandalen spant gezamen lijk een geding aan tegen de KN VB, andere hooligans doen dat in dividueel. De KNVB heeft twee weken gele den 34 vechtersbazen van 'Bever- wijk' een landelijk stadionverbod van vier jaar opgelegd. De voet balbond kreM hun namen van het Openbaar MmiMérie in Haarlem. Onder de 34 zijn al veroordeelde hooligans, maar ook een aantal dat nog niet voor de rechter is ge weest. Volgens justitie is dat ge heel overeenkomstig de nieuwe richtlijnen. Advocaten van nog slechts verdachte supporters vin den het te ver gaan dat ook hun namen al aan de bond zijn doorge speeld. (ADVERTENTIES) Beëindiging landelijk spaarzegelsysteem Total In maart 1997 heeft Total een electronisch spaarsysteem geïntroduceerd: de Total Clubcard. Inmiddels zijn ruim 230.000 automobilisten in het bezit van de Total Clubcard. In verband hiermee heeft Total Nederland N.V. besloten met ingang van 1 januari 1998 de acceptatie van Total spaarkaarten met Total spaarzegels te beëindigen. Tot 31 december 1997 kunt u de Total spaarkaarten met de nu nog geldige spaarzegels verzilveren of laten boeken op de Total TOTAL Clubcard. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de Total tankstations. KHR (ADVERTENTIE) i I, Vin onze verslaggever «nhern - 'Booij De Jong Ad- ocaten, voor al uw strafza- In de Bijlmerbajes in ^sterdam, in de Arnhemse rangenis, in De Kruisberg '"boetmehem en in een reeks 1k»ere stra^nrichtingen pro- j j -.ren strafpleiters sinds kort T-iri l naai,asbekendheid te ver gen door er een dikke sta- tjj'tekaartjes achter te la- 11 W?e ^trtruimte voor bezoe- Itieii,,1Taf °Peens een fonkel- S tarhr irtsohriftkastje van zo'n I jj centhneter hoog en onge- een meter breed. Het staat l d ttatic ?n°Ver de stoelen en bevat -I 4-tl folderseesvoer zoals brochures, 1 ïnclaw en ^tijdschriften over I Se ïtnenn®' strafrecht en justi- fï#aai» van? thet,kastie Pri3kt de r n het advocatenkantoor dat zo vriendelijk is om het ma teriaal aan te bieden; aan de zij kant zit een bakje met daarin een stapeltje visitekaartjes. Het idee voor deze vorm van sluikreclame is ontwikkeld door Columbus Bedrijfspromotie uit Hengelo. Volgens directeur Jan Manenschijn van dit reclamebu reau is het een variant op de leeskastjes die al veel langer te vinden zijn in wachtruimten van poliklinieken. Manenschijn „In het Arnhemse ziekenhuis Rijnstate hebben we bijvoorbeeld tijdschrifthouders die gesponsord worden door zorgverzekeraars. Onze acquisi teur Arie Slagter kreeg de inge ving om dezelfde formule te gaan toepassen voor de advocatuur, maar dan natuurlijk in gevange nissen en huizen van bewaring." Via de Gouden Gids polste het reclamebureau 2000 advocaten kantoren. De naamsvermelding op een tijdschrifthouder zou en kele honderden guldens per jaar moeten kosten. „Enkele honder den kantoren reageerden posi tief," aldus Manenschijn. De meeste penitentiare inrich tingen bleken ook wel een paar van die leeskastjes in huis te wil len heben. Want ze hoeven daar voor niets te betalen, integen deel: Columbus stelde hen een 'huurvergoeding' in het vooruit zicht voor de plaats die zo'n kastje in beslag gaat nemen. „Van de vijftig strafinrichtingen in Nederland doet de helft mee. De rest twijfelt nog. Er zijn maar vier gevangenissen die er geen trek in hebben," aldus Manen schijn. De Bijlmerbajes is zijn beste lo catie. Alvast 64 advocaten heb ben met Columbus een contract afgesloten voor naamsvermel ding op één van de tientallen leeskasten die momenteel in deze gevangenis geplaatst worden. Ook elders in het land zou de be langstelling groot zijn. De Orde van Advocaten liet gis termiddag weten dat sponsoring van de leeskastjes niet indruist tegen de reclameregels waaraan de leden zich dienen te houden: „Het valt binnen de marges om dat het puur gaat om naamsver melding. Er is geen enkele bood schap aan gekoppeld over tarie ven, of welke andere aanprijzing dan ook." De Stichting Themis, die de be langen behartigt van (ex)gedeti- neerden, denkt daar anders over. Voorzitter Hoos overweegt een klacht in te dienen bij minister Sorgdrager van Justitie, omdat er sprake zou zijn van 'het valse lijk voorlichten van bewoners en bezoekers van huizen van bewa ring'. Het steekt Hoos dat 'zomaar elk advocatenkantoor' visitekaartjes mag achterlaten. „Haal ik zo'n kaartje uit het rekje, denk ik na tuurlijk een goeie strafrechtad vocaat te kennen. Maar voor het zelfde geld heeft-ie alleen maar verstand van echtscheidingen of letselschade; wil-ie gewoon wat bijklussen in een vakgebied dat niet zijn specialisme is. Maar dat lees je niet op dat kaartje. Daar om is er sprake van misleiding en gaan we Sorgdrager vragen om in te grijpen." Het ministerie van Justitie rea geert onaangenaam verrast. „Wij beschouwen deze deze vorm van commercie ongewenst binnen de gevangenis," zegt een woord voerder. Het ministerie wil ge vangenissen die nog niet hebben toegehapt, aansporen dat ook niet te doen. Verder wordt beke ken of er maatregelen te nemen zijn bij gevangenissen die al wel met Columbus in zee zijn ge gaan.

de Stem | 1997 | | pagina 3