4 De mensen kletsen maar' THES Feest Omstreden wetenschapper Piet Vroon is Nederland, regels en journalisten zat De Spier schoen DE STEM LIJF LEVEN Studie naar duur Nederlaag voor Feyenoord, eerste zege PSV 'Grote chaos bij salarisbetaling in de thuiszorg' op diverse I Overige aanbiec Levi's jeans ni Alle kleuren er ook WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 f I OOSTBURG (zondags open: 14.00-18 Wetenschapper Piet Vroon heeft er genoeg van: Dit is het laatste interview. Ik ben kopschuw geworden, mevrouw.' Prutswerk. Zo was de titel van het laatste boekje van Piet Vroon (58) over de evolu tie van de mens. 'Prutswerk', schreven recensenten over het boek van publicist en hoogle raar psychologie aan de Uni versiteit Utrecht. Er zouden feitelijke onjuistheden in staan, het boek was een we tenschapper onwaardig. Piet Vroon wordt ook als paranoï de neergezet. „Onzin," zegt Vroon over de vermeende on juistheden, en over de bewe ring dat hij niet goed meer bij zijn hoofd zou zijn. „Ik was altijd heel open. Maar journa listen komen er bij mij niet meer in. Dit is het laatste in terview. Ik ben kopschuw ge worden, mevrouw." Door Hélène van Beek Piet Vroon ziet er verwaaid uit. Hij is zojuist op zijn oude Duitse legermotor op en neer geweest naar Tiel. Om te kij ken of hij op zaterdag, bij het optreden van Fay Lovsky, met een parachute kan .springen. „Als het zo blijft, is er te veel Wind. We hebben alles met de gemeente geregeld." Hij legt vier dunne sigaartjes zorgvuldig op tafel. Steekt een stekker van een lamp in het stopcontact. „Mijn werkster haalt ze er steeds uit. Waarom weet ik niet." Vroon wil graag praten over de 'affaire Prutswerk', de commotie over het boek je Prutswerk, veertig klachten aan de Schepper dat hij schreef bij een ten toonstelling over fouten in het lichaam van de mens in het Natuurmuseum in Groningen. In dagblad Het Parool begon de ellende in juli van dit jaar. Maurits Schmidt schilderde hem, in een ongewone recen sie, af als een depressieve man. Depres sief door slechte gezondheid en een ver broken relatie. En als. een paranoïde man. 'Op zijn deur staat 'twee keer bel len'. Alleen wie dat doet, wordt erin ge laten', aldus Schmidt. 'Eenmaal binnen merkt de bezoeker dat Vroon zich heeft beveiligd tegen ongewenste indringers. Een nachtkijker, een anoniem bezorgd titanium mes.' 'Ik schrijf nogal eens faxen aan minis ters,' laat de Parooljournalist Vroon antwoorden, 'inclusief Kok. Waar schijnlijk hebben ze dat doorgegeven. Nu wordt mijn telefoon afgeluisterd, staan er regelmatig auto's van PTT-Te- lecom voor de deur. Daarom bel ik al leen nog via de satelliettelefoon. Het kan ook komen omdat ik een reis naar Cuba héb geboekt.' Het hek was van de dam. Het weekblad Intermediair vroeg zich onlangs af of Vroon de verpersoonlijking is geworden van de door hem zo aanbeden chaos- en catastrofetheorie. Vroon daarover: „Heel merkwaardig al lemaal. Ik heb dit soort grappenmakerij in mijn leven nog nooit meegemaakt. Ik heb honderden interviews gegeven. Het is klote. Ik word hierover opgebeld. Waarom?" De inhoudelijke kritiek op Prutswerk wijst hij van de hand. Dat het zijn mees terwerk niet is, geeft hij toe. „Ik heb het in vijf weken geschreven." Waarom? „Uitgeverij Ambo had een probleem. Midas Dekkers zou het doen, maar daar is iets onverkwikkelijks gebeurd. Ze zochten iemand die in staat was het boek in vijf weken te schrijven, met in begrip van doornemen van de litera tuur. Ik heb achttien uur per dag ge werkt." Dan roept een wetenschapper toch kri tiek over zich af? „Er is altijd kritiek. Biologen zijn over me heengevallen bij mijn boek Wolfs- klem. Maar dat komt omdat elke bio loog last heeft van postzegelterritorium. Wolfsklem heeft wel zeven herdrukken gehad. Een psycholoog mag niet over de reuk schrijven. Van mij is een boek uit in Amerika. Smell, The secret seducer. In de New York Times stond een lovend artikel. Het is een bestseller, hebben ze me per e-mail gemeld. Op mijn boek Tranen van de Krokodil was ook kri tiek. Dat heeft twaalf herdrukken ge had. Prutswerk is helemaal uitverkocht, binnen een week. De tweede druk ver schijnt volgende week. Er zaten een paar kleine drukfoutjes in." Waarom bent u nu dan zo overstuur? „Omdat over mij het verhaal is gaan rondritselen dat ik denk dat ik achterna gezeten word. Je kunt maar één ding doen en dat is tegenspreken. Dit is het laatste interview dat ik geef. Ik ver trouw journalisten niet meer. Twee we ken geleden was Elegance nog hier voor een verhaal over Kerstmis." Wat vindt u van Kerstmis? „Niks aan. Ik ga altijd weg, lekker ski ën. Met Pasen mag Elegance nog een keer terugkomen." Wat is er gebeurd? „Prutswerk verscheen op de dag van de tentoonstelling. Een paar dagen later belt Maurits Schmidt. We spreken een datum af, maar hij komt niet opdagen. Twee dagen later plotseling wel. Hij gaat zwetend zitten, daar waar u nu zit. En zegt: 'Piet, ik heb het zo moeilijk. Er woont hier een man in Culemborg die jou regelmatig groet. Hij zit in de grootst mogelijke problemen bij Defen sie'. Het was iets met een ontploffing en een schadeclaim van familie van slacht offers. Defensie wilde niet betalen en wilde in plaats daarvan die man eruit. 'Kun jij niks doen?,' vroeg Schmidt. Ik zei 'Wat let me achter mijn computer te kruipen? Dicteer maar. Ik fax wel'. Een paar dagen later belt Maurits dat alles is geregeld. 'Hartelijk dank'. Hij zei ook nog: 'Ik moet oppassen, ik ben met een tricky affaire bezig.' Toen las ik tot mijn verbijstering in Het Parool dat ik ach terna gezeten werd." Vroon kent de man in kwestie niet per soonlijk. „Ik weet nu wel wie het is. Een man met een pijp." Hij is blij dat de Cu- lemborger door zijn fax geholpen is. Boos is hij over het verhaal in Het Pa rool. „Allemaal onzin. Twee keer bellen moet omdat mijn bel het nauwelijks doet. Ik draai vaak harde muziek. De nachtkij ker, een lichtversterker, heb ik uit Ame rika meegebracht. Is dat verboden? Dat geweer daar is uit 1943. Met zo'n geweer heb ik geschoten bij de commando's. Daar staat een F-16-helm, op die foto hang ik in de lucht. In mijn tuin staat een propeller van een Hercules. Gekre gen van een luchtmachtvriend. Kun je niet bij de Hema krijgen. Daar staat mijn oude parachute. Hij is gescheurd en afgekeurd. Maurits is met een tricky zaak bezig. Hij wordt in de gaten ge houden. Hij heeft in Het Parool de din gen omgekeerd. Maar ik ben de inter views zat, ik heb geen zin meer in dit soort geintjes." Waar wel in? Wilt u praten over de kri tiek dat veel mensen zich aan u ergeren, u een allesweter vinden die onbegrensd zijn mening kan geven? „De mensen interesseren me geen barst. Ze kletsen maar. Wetenschappers wor den betaald door de samenleving. De mensen mogen weten wat de weten schapper doet. Ik ben aan mijn vak ver plicht over interessante dingen in de krant te schrijven. Na twintig jaar ben ik opgehouden. Toen had ik mijn dui zendste stuk in de krant. Signalement (in de Volkskrant, HvB) legde een enor me druk op me. Ik moest elke week iets verzinnen. Dat deed ik op zaterdagmor gen, tussen zes en zeven uur. „Er zijn te weinig vakgenoten die iets schrijven. Wagenaar heeft een tijdje ge schreven in de NRC. En Diekstra. Maar daar is het slecht mee afgelopen, door dat overschrijven." In een artikel uit 1979 zegt u dat psy chologen onderverdeeld kunnen worden in drie categorieën: babbelaars, dataver- zamelaars en denkers met een visie op het vak. Toen was u dataverzamelaar. Wat bent u nu? Een babbelaar? „Dat mag u uitmaken." Ik vraag het aan u. „Een denker natuurlijk. Babbelaars praten maar een eind weg. Dat zie je veel in de psychotherapie. Dataverza- melaars werken met wiskundige struc turen. Tien jaar geleden heb ik nog een studie gedaan over zesduizend mensen. Ik heb gekeken waar het intellect van daan komt. Vroeg me af of het erfelijk is bepaald. Daarbij heb ik alle wiskunde uit de kast getrokken die ik kon verzin nen. Mijn leeropdracht nu is theoreti sche psychologie. Ik word geacht uit te denken hoe de mens in het algemeen in elkaar zit." „Maar mijn faculteit vindt mij te breed voor een psycholoog. Ze willen me hoogleraar gedragswetenschappen ma ken, met als thema 'De evolutie van het menselijk gedrag'. De gedachtengang is dat studenten nu honderdduizenden „Nee hoor. Leven is leren. Je leert elke dag. Ik kan nu in een helikopter vliegen. Dat kon ik tien jaar geleden niet." Hoe is het met uw gezondheid? „Goed." Heeft u relatieproblemen? „Ik ben vijftien jaar getrouwd geweest en heb een paar jaar samengewoond. Mag dat?" Heeft u inderdaad depressies? Over een slechte jeugd? „Ze praten maar, mevrouw." Buiten giert de eerste herfststorm om het huis. Vroon kijkt somber. „Beaufort zes. Geen weer om te springen." Warme oplos-chocomel op tafel. Van het ene moment op het andere begint hij over zijn recente vakantie in Cuba. „Ik heb twee weken in de bak gezeten. Niks gezien. Omdat ik wat foto's had ge maakt van objecten van waaruit grote hotels worden bekeken. Een oude vrien din van me heeft twee jaar geleden het zelfde meegemaakt. De Cubanen weten alles. Even knippen, en er komt een vrouw, op me af en zegt: 'U heeft gister morgen om elf uur een fles wijn ge kocht. De eerste nacht in Havana is ook mijn hotelkamer leeggeroofd." „Het was heel slecht in de bak. Brand schoon, maar vreselijk. Je krijgt bijna niks te eten. Het enige dat ik mocht hou den, waren drie boeken. Ik heb ze uit mijn hoofd geleerd. Ik mocht één keer bellen. Naar de ambassade. Daar kon den ze niks voor me doen. Ik had alleen een gele pyjama, gejat in de gevangenis. Het ergste vond ik dat ik drie dagen heb gewacht op een tandenborstel en tand pasta." Hij spurt ongevraagd naar boven en haalt het bewijs. Hij laat een gele tan denborstel en een tube tandpasta zien. De tandenborstel is van het Kruidvat? „Dan is het de verkeerde." De tandpasta is ontegenzeggenlijk van Cubaanse komaf. Het gesprek is ten einde. De sigaartjes zijn op. Vroon loopt mee naar de voordeur. „Het waait nog steeds. Ik heb mijn springpak voor niks gewassen." 'Nederland heeft de grootste dichtheid psychologen ter wereld.' feitjes uit hun hoofd moeten leren. Wat ze niet leren, is een verbindende visie. Ik beraad me nog. Ik moet me als een gek inlezen in pedagogiek en onderwijskun de." „Ik denk er ernstig over om te vertrek ken. Naar Phoenix, in Arizona. Ik heb er ooit gezeten. Het is een fascinerende staat. Je kan er leuk vliegen, leuk sprin gen, leuke psychologie doen. Geen ge zeik aan mijn kop." Bent u het zó zat „Dat is niet het eerste punt. Het land is zo mooi. En als ik tussen de wolken krabbers in New York zou willen vlie gen, zou ik dat mogen. Als je de verf maar niet beschadigt. Als je hier wilt vliegen, moet je het 23 keer vragen. Dan moet je vliegen aan de hand van een kaart waarop talloze cirkels staan waar je niet mag komen." Is Nederland zo'n moeilijk land? Vindt u dat het minder leuk wordt? 2 KATERNEN pe Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Uitgids RTV-programma's A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m B3 C1 t/m C4 D1 t/m D4 D5 Gee one won Eindhoven/Manchester - PSV heeft gisteren zijn eerste over winning in groep C van de Cham pions League behaald. In Eind hoven won de ploeg van Dick Ad vocaat in het derde duel met 1-0 van Newcastle United. Wim Jonk maakte in de eerste helft de enige treffer. In dezelfde poule stootte Louis van Gaal met Barcelona lelijk de neus bij Dynamo Kiev: 3-0. Feyenoord ging in groep B met 2-1 onderuit bij Manchester Uni ted. Een'resultaat dat 'meeviel', omdat velen hadden verwacht dat het met een ernstige identi teitscrisis kampende Feyenoord een pak slaag zou krijgen. Scholes bracht de Engelsen in eerste helft op voorsprong. Een kwartier voor tijd benutte Irwin een strafschop. In de slotfase deed invaller Vos nog iets terug voor Feyenoord. ZIE SPORT - BI Van onze verslaggever Den Haag - Door problemen met een computersysteem is een grote chaos ontstaan bij de uitbetaling van salarissen in de thuiszorg. Duizenden werknemers ontvan gen soms al maanden geen sala ris, terwijl anderen een te hoog salaris krijgen. Dat stelt de vak bond AbvaKabo in zijn blad Aaneen. Volgens de bond is een aantal mensen door het slecht functio nerende computersysteem zelfs in financiële problemen geko men. Ze hebben hun vakantie moeten annuleren of kunnen hun hypotheek niet meer betalen. De Landelijke Vereniging Thuis zorg (LVT) erkent dat er proble men zijn, maar niet in de omvang die de bond suggereert. „Er zijn nog twee instellingen die met problemen kampen, maar het is niet zo dat mensen hun salaris niet krijgen," aldus directeur F. Clevers. Thuiszorginstellingen in Brabant Zeeland hebben geen last ge had van deze problemen. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Milieu rijkheden voor duurzame landbouv De federatie krijgt van Gedeputeer na vijftig mille om een tijdelijk m het onderzoek. Die moet kijken wa gebied van het telen van milieuvri rugdringen van het gebruik van mestoverschot. FOTO'S ERIK VAN 'T HULLENAAR „Samen met Japan is Nederland het dichtstbevolkte land ter wereld. We zit ten hier op eikaars lip. Als je ratten bij mekaar in een kooi zet, maken ze elkaar ook af. Nederland is een behoorlijk agressief landje. Als ik in Utrecht rijd en de weg zoek, zie ik drie opgestoken vin gers. Ik ben bang om in Amsterdam over te steken. En dan zeggen ze dat para chutespringen gevaarlijk is. Nederland is overbevolkt. We hebben enorm de neiging met het vingertje naar de ander te wijzen. Nederland heeft ook de groot ste dichtheid psychologen ter wereld. Dat was zo in de Verenigde Staten, maar we hebben ze ingehaald. De psycholo gen creëren hun eigen markt. Seksueel misbruik is in niet onbelangrijke mate aangepraat." „Nederland heeft veel te veel regeltjes. Hier komt de eerste en de enige Wet van Vroon: Hoe meer regels, hoe meer vle gels. Het is heel interessant te kijken wie die regels verzint. Dat zijn de mannen. Er is volgens mij maar één goede mana gerstest. Volgens deze test zijn vrouwen betere managers dan mannen. Mannen functioneren goed in grote, top-down organisaties. Mannen zijn dol op regels. Die beheersen zo de zaak. Vrouwen niet. Die zijn dol op regelen, 'Even met Mien bellen'. Daarom zijn vrouwen alleen manager in kleine organisaties. Die grap met dat springen bij Eay Lovsky in Tiel. Dat is door een vrouw geregeld." In zijn kamer staat een bronwatertapin stallatie. „Kan je voor een paar tientjes huren." Boven een van zijn werkkamers hangt een bordje waarop staat 'Afd. Kwesties'. „Gekregen van de VPRO. Ik heb meegewerkt aan het programma God zij met ons. Boven de woonkamer deur hangt een groot bord met de tekst: 'Een slechte relatie is voor mannen le vensbedreigend, maar niet voor vrou wen' en 'Oud worden, wordt steeds min der leuk'. (AD VERTE 23 oktober t/m 30% tot 5c b Diverse winterjacks Fleece Sweats [Lamswollen truien [Stretch broeken IHerenhemden THE STING Ginniken LADY STING Baret

de Stem | 1997 | | pagina 24