Het wad, de zeehond en de boortorens Herfstkrokussen moet je in de zomer kopen Italiaans Zeehondenstand op topniveau in bedreigde Waddenzee Grote dino's luidden hun eigen ondergang in door vraatzucht Muzikale Neanderthalers Hormoongebruik in overgang verhoogt risico borstkanker Omstreden arts Moermai krijgt een eigen museufl HKSrbloempittenen f DE STEM LIJF LEVEN Gasboringen Dodelijke omhelzing Spektakel Dh/.coritacten Brieven ondernummer DE STEM POSTBUS 3229 4800MB BREDA Pleegouder BE Tel. Prima bruinbrood Prima witbrood Tijgerbrood wit Volkoren zonnebloem- pittenbrood Boerenbruinbrood ^èrënwitbrood eerste koude persing bevat weinig essenti' waardoor de olie ho en zeer geschikt is om dagelijks in te ba of te braden, De zeehond, de ambas sadeur van de Wadden zee, maakt het uitste kend. Sinds de oorlog hebben er niet meer zo veel rondgezwommen. Neemt de zeehond in zijn kielzog het hele Waddengebied op sleep touw? Dreigt er nog ge vaar voor het pronkju weel van de Nederlandse natuur? Door René van der Lee Moet Lenie 't Hart, beheerster van het befaamde zeehondenop vangcentrum te Pieterburen, uit gaan zien naar een andere be trekking? De vraag is aan de or de, want de zeehond, de 'ambas sadeur van de Waddenzee', maakt het uitstekend. Van uit sterven is geen sprake meer: de zeehond heeft de mens niet meer nodig om te overleven. In Denemarken krijgen de zieke exemplaren een spuitje, in Ne derland nog steeds een emmer vis en een penicillinekuur. De zee hond is, zo getuigen ook de enor me bezoekersaantallen in Pieter buren, het nationale knuffeldier geworden. De tijden dat de over heid premies uitloofde voor iede re afgemaakte zeehond, liggen ver achter ons. Behalve knuffeldier is de zee hond ook uitgegroeid tot de baro meter voor het welvaren van het Waddengebied, het pronkjuweel van de Nederlandse natuur. Bete kent dat, nu er een na-oorlogs zeehondenrecord van 2020 stuks is gemeld, dat de vlag uithangt op Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog? Voor de ingang van Ecomare, het op Texel gevestigde centrum voor wadden en de Noordzee, wappert maar één vlag: die met het eigen logo. Binnen bevestigt directeur Jan Kuiper dat de zeehonden flo reren, maar dat er voor het overi ge weinig reden is om de polonai se in te zetten. Want de schelp dieren hebben het wél zwaar te halen, schepen lekken nog dui zenden keren per jaar olie in de Waddenzee en in het water zit weliswaar minder chemische troep dan voorheen, maar al met al is het nog steeds te veel. Maar de grootste dreiging die het Waddengebied boven het hoofd hangt, zijn ook volgens Kuiper de gasboringen waarvoor de Neder landse Aardolie Maatschappij een vergunning heeft gekregen. De NAM vermoedt dat onder 'het mooiste natuurgebied van West- Europa' een slordige 200 miljard kubieke meter aardgas zit. Het zou de Nederlandse staat 20 mil jard gulden op kunnen leveren. Na felle discussies besloot de Tweede Kamer in 1994 de NAM toestemming te geven tot het doen van proefboringen op twaalf locaties. Tot op heden heeft de NAM de armen over elkaar moeten hou den. De Waddenvereniging, ge steund door andere milieu-orga nisaties, stapte naar de rechter in Leeuwarden. Die heeft inmiddels vier vergunningen geschorst, om dat de NAM en het ministerie van Economische Zaken onvoldoende garanties konden geven voor de bescherming van het kwetsbare Waddengebied. In december zal blijken of de NAM in de herkan- WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 E3 Gasboringen in de Waddenzee: horizonvervuiling of een verantwoorde manier om de schatkist te vullenfoto martijn de jonge Vorige week werden er negen zeehonden van Ecomare Texel uitgezet met een zender op hun hoofd om hun bewegingen te kunnen be studeren. De zeehond is het nationale knuffeldier geworden. foto wfa sing wél zal slagen. Over de vijfde locatie, bij Ameland, loopt de procedure nog, voor de resteren de zeven locaties is de vergun ning in de maak. De NAM beschuldigt de Wadden vereniging van 'grootscheepse manipulaties', zegt woordvoerder Frank Duut. „Wat het Neder landse volk nooit wordt verteld is dat wij al sinds 1986 op drie plaatsen in het Waddengebied gas winnen. Onafhankelijke on derzoeken hebben uitgewezen dat dat niet tot schadelijke effec ten heeft geleid. Die selectieve voorlichting irriteert ons, het is schijnheilig. De milieubeweging speelt in op het slechte imago van de olie-industrie. Ze haalt het ou de zwart-wit-beeld van stal: wij zijn goed en de NAM is fout. Maar wij vinden het Waddenge bied óók mooi. Het gaat niet om een keuze tussen economie en mi lieu. Wij kunnen het gas winnen zonder het gebied aan te tasten." Voor de proefboringen in zee is het volgens Duut noodzakelijk om voor 'ten hoogste drie maan den' een boorinstallatie te plaat sen. „Als blijkt dat er inderdaad gas zit, kunnen we het vanaf land winnen. Geef ons voor elke loca tie een winter en we zijn weer weg." De milieu-organisaties zijn voor al bevreesd dat de bodem gaat zakken als gevolg van het op pompen van gas. Tal van plaatsen waar vogels nu nog voedsel kun nen vinden, zouden daardoor on der water komen te staan, met al le gevolgen vandien. Bovendien vindt de Wadden vereniging de kans op ongelukken te groot, noemt ze de boortorens in de Waddenzee 'geen gezicht' en wijst ze op de geluidhinder die de boringen met zich meebrengen. „De unieke natuurwaarden van het gebied worden in de waag schaal gesteld voor het geldelijk gewin," zegt Paul de Cock van de 50.000 leden tellende Wadden vereniging. De stelling van de NAM dat de boringen van de laatste jaren geen schade hebben aangericht, noemt De Cock onbewezen. „Dat hebben ze al meer geroepen, maar die onderzoeken zijn nog nooit boven tafel gekomen." De PvdA zegt, bij monde van Ka merlid Tineke Witteveen, terug te willen komen op het eerder inge nomen standpunt dat de gasbo ringen 'onder voorwaarden' toe gestaan zijn. In het verkiezings programma zal de PvdA zich ook uitspreken tegen de winning van het Waddengas, belooft Witte veen. „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald," ver klaart Witteveen die opstelling. „Een welvarend land als Neder land móet voorzichtig omsprin gen met zo'n gebied. Er is niks mis mee om wetgeving bij te stel len." Ook D66 blijft tegen de gasborin gen, maar volgens fractiespecia list Marijke Augusteijn zijn er 'geen nieuwe ontwikkelingen' die het mogelijk maken om de geno men besluiten terug te draaien. Verantwoordelijk minister Wij- ers (ook D66) voelt daar ook hele maal niets voor. „Voor een partij die zich groen noemt, vind ik dat een onthutsend standpunt," zegt Paul de Cock. „Laat D66 de uit spraken van de rechter eens op vragen." Over de PvdA-omme- zwaai is hij sceptisch.' „Het is mooi, maar ik hoop dat ze deze keer rechte knieën houden". Want krachtige geformuleerde principes uit verkiezingspro gramma's willen bij de kabinets formatie nogal eens boterzacht blijken, bedoelt De Cock. Ondertussen is er nóg een ont wikkeling gaande die de pracht en praal van het Waddengebied bedreigt: het oprukkende toeris me. Jaar in, jaar uit, trekken de Nederlandse eilanden een paar procent méér bezoekers. Vooral de twee favoriete, Texel en Ter schelling, dreigen zo ten prooi te vallen aan een dodelijke omhel zing. De Waddenvereniging wordt niet moe ondernemers en bestuurders te waarschuwen: pas op dat de kip met de gouden eie ren niet geslacht wordt. Gezeten voor zijn huis aan de Door Romke van de Kaa Bloembollen worden zelden in pot gekweekt en dat leidt tot frustratie: je ziet ze bloeien, maar je kunt ze niet kopen, want op het moment dat ze bloeien worden ze niet verhandeld. Je ziet ze bloeien in andermans tuin en je voelt je als een aap die wordt gepest met een banaan waar hij net niet bij kan. 'Dat wil ik ook,' dacht ik toen ik een week geleden eerrtuin be zocht waarin honderden bloeien de najaarskrokussen het gras paars en lila kleurden? Maar ik was te laat, want herfstbloeiende krokussen worden in de zomer verhandeld en zijn nu al lang niet meer te koop. Na augustus kun je INFORMATIE Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, postbus 3229,4800 MB Breda. Eindredactie: René van der Velden. ze niet meer bestellen. Volgend jaar is er weer een nieuwe ronde met nieuwe kansen; verstandige mensen zouden nu al een aante kening in hun agenda van vol gend jaar maken - herfstkrokus sen bestellen!- maar die disci pline mis ik. Als je erover nadenkt, dan komt er bij tuinieren heel wat discipli ne kijken: de zinnias moeten op tijd gezaaid, de sla moet ver- speend, de heg gesnoeid, de da hlias gerooid, en ga zo maar door. Even te lang gewacht met het binnenhalen van dc kuipplanten, en je bent de ooit van schoonmoe der gekregen fuchsia kwijt. Deze gedachten bekropen mij, terwijl mijn ogen langs de bloeiende herfstkrokussen dwaalden. Voor veel mensen is dc bollentijd voorbij op de dag dat de Keuken hof dichtgaat, en weliswaar valt het hoogtepunt van de bollentijd in het voorjaar, maar toch zijn er ook in juni, juli en augustus nog genoeg bloeiende bloembollen. In september luiden de herfstregens zelfs weer een bescheiden ge boortegolf van najaarsbloeiers in: de herfsttijlozen, de herfst bloeiende krokussen, en de tuin- Krokussen: op het moment dat ze bloeien worden ze niet verhan deld. foto romke van de kaa cyclamen. Vaak zijn deze bolge wassen afkomstig uit gebieden met droge zomers en zachte, nat te winters. Uit Griekenland komt Galanthus reginae-olgae, het najaars- bloeiende sneeuwklokje, uit Spanje en Marokko de najaars- bloeiende narcis, Narcissus viri- diflorus, met gifgroene bloemen, en van Corsica en Sardini komt Leucojum roseum, een plant die je in het Nederlands 'herfst- bloeiend lenteklokje' zou moeten noemen. Dit zijn zeldzame plan ten, deze laatste drie, die alleen in een kas, en met veel getuttel in leven kunnen worden gehouden. Maar herfstbloeiende krokussen doen het altijd en overal. Er bestaan zo'n 35 verschillende soorten, waarvan een goed gesor teerde bollenhandel er misschien een stuk of tien zal kunnen leve ren. De andere 25 zijn zeldzaam en alleen in Engeland verkrijg baar, waar liefhebbers zonder blikken of blozen 25 gulden voor een knolletje ter grootte van een erwt betalen. De meest algemene, de best ver krijgbare, de gemakkelijkste, en misschien ook wel de mooiste herfstkrokus is Crocus speciosus, bloeiend in september en oktober met lilablauwe bloemblaadjes, dooraderd met donkerpaars. Blauw bloeiende krokussen be staan niet, maar Crocus speciosus komt aardig in de buurt. De bloemkleur vormt een opvallend 'kust van Vlieland onderbreekt boswachter Gradus Lemmen zijn betoog even voor een langsvlie- gende lepelaar. „De boel is in be weging," weet Lemmen. De oor zaak: de provincie Friesland heeft vastgesteld dat Vlieland nog 480 extra bedden mag plaat sen om de toeristen te laten over nachten. „Ondernemers azen daar natuurlijk op. Maar er is niemand die hardop durft te dro men over Ibiza-achtige ontwik kelingen, met pretparken, disco's en golfbanen. Daar zouden onge twijfeld veel mensen op af ko men, maar dan heb je het wel over een totaal andere doelgroep. De meeste ondernemers beseffen echter dat je in de concurrentie slag die gaande is, je iets moet hebben om je te onderscheiden. Zeker op Vlieland is dat het kleinschalige en onbedorvene karakter." Het gros van de toeristen bezoekt de Waddeneilanden nu in de zo mermaanden. Boswachter Lem men: „De ondernemers proberen om het seizoen langer te maken. Als dat zou lukken, krijg je wel problemen. Want het voorjaar is het broedseizoen en in het najaar speelt de vogeltrek, dan kun je geen hordes toeristen hebben die allemaal gaan rondstruinen. Voor de natuur is het het beste als ze allemaal in juli en augustus ko men". Bij Ecomare, op Texel, vermaken ook deze woensdagmiddag zich weer tientallen bezoekers rond om het zeehondenbassin. De zee honden krijgen hun tweedage lijkse portie vis en dat is voor de toeristen een spektakel van de eerste orde. En passant vertellen de medewerkers een educatief verhaaltje over het wel en wee van de zeehonden. „Het is de be langrijkste reden dat we door gaan met de opvang van zieke en zwakke zeehonden", zegt direc teur Jan Kuiper. „Het argument dat ze anders uitsterven gaat niet meer op, dat gebruiken we ook niet meer. Maar via die zeehon den kunnen we mensen bereiken met verhalen over de andere be dreigingen waarmee het Wad dengebied nog te maken heeft. En het is echt niet zo dat we actief met schepen op zoek gaan naar elke zielige zeehond. Alleen als er ergens een zwakke broeder is aangespoeld, vangen we hem op." De angst dat de zeehonden de Waddenzee leeg eten, is volgens Kuiper ongegrond. „Al zouden er vijftien- of zestienduizend zijn, dan zouden ze nog maar vier pro cent van alle vis op eten. Er blijft nog zat over.' Grote angst voor een Benidormi- sering van het Waddengebied heeft Kuiper niet. „Al ziet het op sommige plekken 's zomers wel wit van de zeilboten. Maar ik be speur toch bij steeds meer onder nemers een kentering: ze beseffen dat die natuur hun kapitaal is. Het is niet zo dat ze alleen maar méér willen. En als het toch uit de hand dreigt te lopen, moet de overheid maar zeggen: tot hier en niet verder." Voor de kade van Den Helder be ziet een groep aalscholvers hoe de veerboot van Texels Eigen Stoomboot Onderneming zijn in houd loost. Als het licht op groen springt, rijdt een volgende stroom auto's de buik van het schip binnen. De zeehonden van Ecomare lonken. Amerikaanse onderzoekers heb ben beweerd dat de langnekkige dinosauriërs het uitsterven aan zichzelf hebben te wijten door grote delen van de Noord-Ameri- kaanse bossen kaal te vreten. Want daardoor kregen kleinere, gehoornde dinosauriërs die zich met struiken voedden de over hand. Door het onderzoek komt meer duidelijkheid in een histo risch gat van 80 miljoen jaar. Richard Cifelli, hoofdauteur van het artikel in de Proceedings of the National Academy of Scien ces, beweert bovendien dat een dinosaurussoort van Azië naar Amerika is geëmigreerd en uit eindelijk is geëvolueerd in Tyran nosaurus rex. „Dit is de eerste verlichte kamer in een verder verduisterd huis," zo duidde Cifelli de betekenis van de bevindingen, die een licht werpen op de onbekende periode tussen 145 miljoen jaar geleden en 65 miljoen jaar geleden, vlak voor het definitieve uitsterven van de dinosauriërs. Bij opgravingen in Emery Count» in de Amerikaanse staat Utah zijn sinds 1990 meer dan 6 000 fossielen aangetroffen die on® veer 80 verschülende dièrsoorten in kaart brachten. Ze waren on geveer 100 miljoen jaar oud De grote eetlust van de vroege reusachtige dinosauriërs zorgde voor een kaalslag van de Noord- Amerikaanse bossen. Vervolgens evolueerden de sauriërs in klei- nere grazers, soms met horens „Er was een dinosaurus met een hoofd als een bowlingbal," aldus Cifelli. „En er was er een met een soort knuppelstaart," een staart met een fors bot aan het uiteinde' vermoedelijk om vijanden een af rammeling te kunnen geven. Cifelli verklaarde dat er miljoe nen jaren lang een 'wapenwed loop' aan de gang was tussen de vleeseters en de planteneters. Die evolutie leidde tot de Tyran nosaurus rex, de 'grootste en ge meenste' vleeseter op het Ameri kaanse continent, aldus Cifelli (ap) NEANDERTHAL FLUTE reconstructed front a bear bone could have played do-re-mi. »Een reconstructie van de Neanderthalerfluit. Het donkere gt-l deelte is het stuk van het bot dat de archeologen hebben tervgje- vonden. Door Martijn Hover Zelf zullen ze er niet meer van wakker liggen - ze zijn immers al 30.000 jaar uitgestorven - maar de Neanderthalers blijven de we tenschappelijke gemoederen be zighouden. Hoewel onlangs met behulp van DNA-onderzoek is aangetoond dat ze slechts zijde lings aan de moderne mens ver want waren, begint de Neandert- haalse reputatie steeds beter te worden. Zo raken steeds meer geleerden ervan overtuigd dat de Neandert halers typisch 'menselijke' trekjes vertoonden zoals de neiging om hun doden met enig ceremonieel te begraven of om hun lichamen te versieren met verf of tatoeages. De Amerikaanse musicoloog Bob Fink is er sinds kort van over tuigd dat de Neanderthalers een diatonisch deuntje op zijn tijd ook wisten te waarderen. Fink leidt dat af uit de vondst in Slovenië van een meer dan 43.000 jaar oud stuk bot waar ronde ga ten in zijn geboord. De enige mensachtigen die rond die tijd in het huidige Slovenië leefden, wa ren Neanderthalers. Volgens de archeologen die het stuk bot hebben opgegraven, zit ten de gaten 'precies op de goedt| plek voor mensen om er hu; gers op te plaatsen'. Fink merkte! op een foto van de 'fluit' die 1 onder ogen kreeg, dat de s tussen het eerste en het tweede enl het tweede en het derde gat evenf groot is, terwijl de afstand tusseaj het derde en het vierde gat daar precies de helft van is. Volgens Fink wijst dat erop de Neanderthalers een toonladder! kenden die bestond uit een opeen-I volging van hele en halve tonen,! net zoals de 'diatonische' tooal ladder van de Westerse muzielj (de 'do-re-mi'-toonladdeij. Zijn bevindingen zin overigen! omstreden. Andere deskundige! beweren dat je met vier van zultl gaten allerlei toonladders kunjl verzinnen. En er blijft een groep wetenf schappers die er nog altijd nij van overtuigd zijn dat de c capaciteiten van de Nei Ier de onze benaderden. Zij bewej ren, zolang ze het betreffende bi niet met eigen ogen hebben gel zien, dat de gaten ook best wl door een knauwende carnivo^ gemaakt kunnen zijn. (Bro Scientific American) contrast met de knaloranje stam per in het hart van iedere bloem. Krokusbloemen hebben geen bloemsteel - de kwetsbare bloembuis komt direct uit de grond - en als gevolg daarvan zijn ze niet tegen zwaar weer be stand. Storm, 'n regenbui, 'n naaktslak die een klein hapje uit de bloembuis neemt, en de herfst krokus kapseist. Dit is op een voudige wijze te voorkomen, door najaarsbloeiende krokussen niet in perken of borders, maar in het gras te planten. De grassprieten geven de bloemen voldoende steun om overeind te blijven. En Crocus speciosus is geschikt voor verwildering in gras. Als de mui zen de knollen niet ontdekken, krijg je er ieder jaar meer van. U moet wel opletten, na de grote vakantie, want zodra de eerste bloemen boven de grond komen, meestal omstreeks 10 september, moet u de grasmaaier wegbergen. Nadat de krokussen zijn uitge bloeid, kunt u desgewenst weer maaien, want het blad van Cro cus speciosus verschijnt pas in het vroege voorjaar. Wees gerust - u hoeft niet met een onge- maaid gazon de winter in. Vrouwen in de overgang die langdurig hormonen gebruiken hebben 35 procent meer kans op borstkanker. Het risico neemt toe naarmate er langer hormonen zijn gebruikt. Als vrouwen met hormonen stop pen, neemt de kans weer af. Na vijf jaar is verhoogde risico niet meer aanwezig. Dit blijkt uit een wereldwijd on derzoek door een internationale werkgroep, waarvan de afdeling epidemiologie van het Neder lands Kanker Instituut deel uit maakt. De resultaten zijn gepu bliceerd in het Britse medische tijdschrift The Lancet. In totaal zijn ruim 160.000 vrouwen on derzocht. ,Het verhoogde risico komt voor bij vrouwen die meer dan vijf jaar hormonen gebruiken. De ef fecten zijn niet afhankelijk van het type hormoon. Vooral „4 wen met een laag of nor®! lichaamsgewicht lopen een tere kans op kanker (52 procenl Bij vrouwen met overgewkMJ slechts in twee procent spir van een grotere kans. Het gebruik van horiwj wordt voorgeschreven bij0 wen die ernstige overgai klachten hebben. Met honw'j kunnen ook osteoporose entoj en vaatziekten worden voo'ï men. Om deze redenen on«aj gen momenteel in Nedff'4 193.000 vrouwen zogehetenn« moonsuppletie, van wie Wf procent de hormonen tweejj of langer gebruikt. Lange' bruik is in Nederland vrij®| zaam, maar vertoont wel e®J gende trend, aldus de onde kers dr. M. Rookus en dr. Leeuwen, (anp) LaiL. Contact?; Als U wilt reageren op ad vertenties met brieven on der nummer gelieve U linksboven op uw envelop duidelijk het briefnummer uit de advertentie te vermelden en uw brief (gefrankeerd) alsvolgt te adresseren: (NIET AAN ONS ANTWOORDNUMMER IVM AUTOMATISCHE OPENING VAN ANTWOORDNR. POST!) De letter voor het brief nummer geeft aan in welk gebiSd de adverteerder woont: L=Limburg/ BU=Oost-Brabant/ G=Gefderland/ s=Stem-Brab. Nieuwsblad Indien U Foto's e.d. wenst terug te ontvangen van de adverteerder, is het verstandig een aan Uzelf gerichte en gefrankeerde envelop bij uw reactie te voegen. Mondrr lippen op/neei 0906.9L koopst< passen meneer Lesbi b eikaars kaa;c ALï HEF VERf Neem contact op met de Voorziening voor Pleegzorq en vraad haarde informatie-brachuré. 076 - 522 29 00 0164 - 27 48 00 Gewoon doen! Vrij enti Holl. bic Di Bel 06 ■Leuke ma-vrij Putsewef Meisjes M gesneden, 800 qr. gesneden, 800 gr. echter ook omstreden, in de oorlog nauw sers zou hebben sarnei.„ Vlak voor zijn dood kwam opnieuw in opspraak wegc anti-semitische opvatting hij in 1956 opschreef 111:1^ De wedergeboorte van KTboek beschreef^ het jodendom 'als kan» dat is doorgedrongen w ken van de aarde'. Het Moerman-huis wor tober officieel geDP®1, - seum wordt beheerd stichting, (anp) gesneden, 800 gr. wlkorènmeelsoorten, O't geeft het brood AA ffojparte smaak, 800 gr. liOif gesneden, 800 gr. gesneden, 800 gr. De omstreden Vlaardingse huis arts Moerman krijgt een museum in zijn voormalige woonplaats. In het museum zijn onder meer de privé- en praktijkruimten van de arts die bekend werd door zijn al ternatieve kanker-therapie. De in 1988 op 95-jarige leeftijd overleden arts woonde in het naar hem vernoemde 'Moerman huis' op het landgoed Hoogstad. Hij kreeg landelijke bekendheid met het door hem ontwikkelde Moerman-dieet, dat volgens hem kanker kon bestrijden en zelfs genezen. Moerman was in zijn woonplaats

de Stem | 1997 | | pagina 22