iran Studiecentrum krijgt toch subsidie E PRIJZEN IN DE LAATSTE WEEK Levis JEANS 99.95 Bakker Jan UIT DE 'Vooral bewustwording teweegbrengen' Veertiende interlandfokdag Bolclub Raak tegen Staak kan privatiseren ZAMAN euters van Doppejan rijgen nienwe plek Kieke(bam)boe! NT HAALT. Alle modellen OOK 501 terra-nova DE STEM ZEELAND C3 Gedeputeerde Staten bedenken zich en willen expertise SBI in Aardenburg behouden Herfstwandeling in Braakman SUZUKI )E KRANT. Openbare avond VBOK Groen licht GS voor bouw huizen Breskens Vremdieke Hoek mag renoveren Zeeuwse Jongeren Advies en Informatie Bureaus brengen drugs onder de aandacht ÜTie! i M ^1*1 !*i -1 1 KS&2 plerkomen Handellaan in Terneuzen •"aambeurs in lorado Demonstratie van Japanse bloemsierkunst Kaarten toneelstuk Frits de dekhengst Op Weg en Oude Vaart naar finale Computer- en mediabeurs in Terneuzen ar door edingen NIEUW bij "Bakker-Jan" Boerenlandbollen De hele week 4 stuks voor één riks Onze vaste woensdag aanbieding: 5 broden voor één tientje 4 bolussen voor één riks 997 X 58 i i i i i WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 Pliilinino rio VorornoHncr tnt RpJinnrl van Hp "Histnrip van Philinninp Van onze verslaggever jliddelburg/Aardenburg - SBI Zeeland Studie centrum in Aardenburg kan ook in komende ja ren blijven rekenen op een provinciaal subsidie. GS van Zeeland hebben een eerder genomen besluit de subsidiëring per 1 januari 1998 stop te zetten, ingetrokken. Het college wil, zo blijkt uit een brief aan het bestuur van het centrum, 1998 als een overgangsjaar be schouwen waarin de instelling de tijd krijgt om op de nieuwe situatie in te spelen. Een nieuwe situatie die is ontstaan doordat de subsidieregelingen op wel- zijnsgebied per 1 januari 1999 herzien worden. Voor 1998 reserveert de provincie eenmalig 40.000 gulden. Dit voor activiteiten op het gebied van kadervorming en deskundigheidsbevordering aan nog nader te be palen vrijwilligersgroeperingen in Zeeland. Het be stuur wordt uitgenodigd voorstellen voor activiteiten in te dienen waarna een definitieve subsidieverlening plaatsvindt. In de jaren na 1998 wil de provincie jaarlijks 20.000 gulden beschikbaar stellen. „In principe structureel, een en ander in afwachting van de definitieve herzie ning van de subsidieregeling," zo schrijven GS aan het bestuur. Nadat GS hadden aangekondigd subsi diëring te willen stopzetten, trok het SBI-bestuur echt de zuinigste mag noe st even bij de Suzuki-dealer it zelf de knoop doorhakken. rzekeringsvoorwaarden. Van onze verslaggeefster Terneuzen - De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK), werkgroep Zeeuw- I !Ch-Vlaanderen Oost, houdt 29 I oktober een openbare avond. De I directeur van de landelijke I VBOK, M. den Boer-Neele, houdt een toespraak met als titel 'Ik I zoek ogen die luisteren'. De be- I zekers kunnen bovendien kijken I jaar twee video's over het werk I van de VBOK. De avond begint I om 20.00 uur en vindt plaats in I De levensbron', Sloelaan 40 in I Temeuzen. Van onze verslaggeefster Breskens - Gedeputeerde Staten Zeeland heeft het Oostburgse college van B en W groen licht ge geven voor de bouw van twintig buizen op het terrein aan de Hoofdplaatseweg in Breskens. GS delen B en W mee geen plano logische bezwaren te hebben te- de bouw van twintig vrij staande en twee-onder-een-kap- woningen. Het bouwplan is af komstig van aannemingsbedrijf Vermeulen Breskens bv. Vermeu len kan eindelijk beginnen met de bouw van de huizen op het ter rein van de voormalige gasfa briek. De grond van dit terrein moest eerst worden gesaneerd [wegens bodemvervuiling. terrein waar de huizen ko- men te staan, krijgt de straat- mm 'Lente' mee. fan onze verslaggever Boek - GS van Zeeland hebben [ie Ziekenfondsraad geadviseerd in te stemmen met een ingrijpen- lie renovatie van het verzorgings tas Vremdieke in Hoek. De kos- fc hiervan bedragen ruim drie [miljoen gulden. De vernieuwing omvat onder iter het aanbrengen van een leede lift, geschikt voor het ver- toer van bedden, het bouwen van Ine nieuwe huiskamers en het I «beteren van de bewonersap- I «tementen. Hierbij wordt het I toonoppervlak aanzienlijk uit- |k totale investeringskosten >denbegroot op 3.253.410 gul- I». Een bedrag dat volgens GS (at aanleiding geeft tot het ma li van opmerkingen. De inves- hg past in het plan Ouderen- «g 1997-2000. is bijna 2,5 ton opge lden voor investeringen in de ^ituwe inventaris, ket Plan Ouderenzorg is reke- [g gehouden met een eenmalige in de investeringskosten gulden (20.000 gul- Van onze verslaggeefster Temeuzen - 'Hasj en Wiet: wat weet je wel wat weet je niet.' Onder deze naam ging de softdrugs voorlichtings campagne van het landelijke Trimbos- Instituut begin ok tober van start. De Jongeren Advies en Informa tie Bureaus, waaronder vijf in Zeeland, sluiten op deze cam pagne aan en besteden deze maand ook meer aandacht aan softdrugs. De Zeeuwse bureaus plakken er in november nog een maand aan vast en hebben dan de zogenaamde eco-drugs: pad do's, cactussen en energiedrank jes als thema. Bedoeling is dat jongeren bij deze bureaus ant woorden krijgen op alle vragen die er bestaan over drugs. Fors toegenomen Het softdrugsgebruik onder jon geren is de laatste jaren fors toe genomen. Gebruikte in 1992 ze ven procent van scholieren tus sen twaalf en achttien jaar wel eens hasj of marihuana, in 1996 lag dat percentage op elf pro cent. In de laatste folder van het Trimbos-Instituut staat dat twintig procent van de jongeren wel eens hasj of wiet heeft ge probeerd. De Stichting Welzijn uit West- Zeeuws-Vlaanderen constateer de onlangs in het jaarverslag over 1996 dat het softdrugsge bruik onder jongeren in West- Zeeuws-Vlaanderen fors is toe genomen. Dit is reden voor de stichting om te gaan werken aan de realisatie van een platform Lokaal Preventief Jeugdbeleid in de regio. Bij de Jongeren Advies en Infor matie Bureaus in Temeuzen, Goes, Middelburg, Tholen en Zierikzee kunnen jongeren van 12 tot en met 27 terecht voor in formatie over allerlei onderwer pen. De komende twee maanden staat echter het thema drugs centraal. De etalages die zijn in gericht met drugsvoorlichtings materiaal moeten jongeren uit nodigen om binnen informatie in te winnen. Via de talloze fol ders die meegenomen kunnen worden of via de aanwezige me dewerkers. Vrijblijvend „Jongeren kunnen hier vrijblij vend rondlopen en folders mee nemen. We laten de jongeren vrij of ze nu wel of geen drugs willen gebruiken. Wij geven puur informatie waardoor ze zelf achter de effecten, na- en voordelen kunnen komen," zegt Ingrid van Malland, stagiaire sociale juridische dienstverle ning. Zij bevolkt met nog een stagiaire sociale dienstverlening en een maatschappelijk werker De Jongeren Advies en Informatie Bureaus in Zeeland besteden de komende twee maanden voor al aandacht aan drugs. De etalage van het bureau in Temeuzen is helemaal ingericht op het the ma. FOTO WIM KOOYMAN om een foldertje mee te pak ken," zegt de werkneemster uit Temeuzen. Rolf van de Velde uit Goes: „Van de jongeren zijn het vooral jon gens die (soft)drugs gebruiken. Het zijn vooral meisjes die bij ons een folder komen halen en de informatie vervolgens thuis op hun gemak bekijken. Jonge ren die bij ons aangeven dat ze echt een drugsprobleem hebben, verwijzen we meestal door naar het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (CAD)." Hoeveel jongeren naar het CAD worden doorverwezen kon Van de Velde niet zeggen. het bureau in Temeuzen. Volgens Van Malland stellen de jeugdige bezoekers aan het JAIB geen. of weinig vragen over het gebruik van softdrugs. De cam pagne loopt nu bijna een maand maar Van Malland kon gisteren niet vertellen hoeveel bezoekers er al over de vloer van de Ter- neuzense vestiging zijn geko men. Ook kon ze geen antwoord geven over het percentage jeug dige softdrugsgebruikers in Ter- neuzen. „Wij willen vooral een bewust wording bij de jongeren teweeg brengen," zegt de stagiare socia le dienstverlening Rolf van de Velden die nu twee jaar bij het bureau in Goes werkt. „Veel jongeren gaan hasj of wiet roken omdat iedereen in hun groep het doet en ze erbij willen horen. Wanneer ze meer over hasj en wiet te weten komen, kunnen ze in ieder geval beter kiezen of ze bij die groep willen horen zon der automatisch met de groep mee te gaan." Laagdrempelig „We proberen een laagdrempe lige instelling te zijn en hebben vooral een praatpaalfunctie. Schoolklassen komen langs en ook stappen er ouders binnen BOrf- ionze verslaggever peuzen - De peutergroep Doppejan in Terneuzen heeft een fuwe huisvesting aan de Handellaan. De groep bestaat nu ne- 1 jaar en was lange tijd gehuisvest aan de Walstraat. Het pwe onderkomen aan de Handellaan wordt op dinsdag 28 er 10.00 uur officieel geopend. fluitend is er de mogelijk- De oprichting van Doppejan was i rond te kijken en aan enke- een activiteit van de initiatief- l lv'tóten deel te nemen. groep Vrije School Zeeuws- Vlaanderen. Deze groep richtte later de Zon- neschool op. De peutergroep I i wordt in eerste instantie gezien ^eldorado als een verlengstuk van de thuis situatie. De peutergroep gaat van de na tuur uit door de kinderen mee te laten leven met de seizoenen. Dat gebeurt door bijvoorbeeld de viering van jaarfeesten en door het buiten spelen. Ook wordt speelgoed aangeboden van overwegend natuurlijk ma teriaal. Door het nieuwe gebouw heeft Doppejan de mogelijkheid nog kinderen op te nemen en even tueel nieuwe groepen te. starten. Er is geen wachtlijst en de groe pen bestaan uit hooguit acht kinderen. I» zen Kraamzorgorganisa- aamcentrum Stichting Ho- tbs k' zont*aS 8 november C ambeurs in zwemparadijs |jet°ra^°' heurs biedt alles Lu. van zwangerschap, S en de eerste levensjaren, önderopvang wordt ge- *1Vaamcentrum Stichting tij. ,re is een kraamzorgorga- ,ri Is erkend door het mi- tt/er/u11 waardoor zorg "(s m Wor^en aan zieken- P^iculier verzekerden. duurt van 11.00 tot 18.00 i is gratis. Nieuwvliet-Bad - Door het fok- district Zeeuws-Vlaanderen van het KWPN (Koninklijk Warm bloed Paardenstamboek Neder land) wordt zaterdag 8 novem ber de veertiende interlandfok dag gehouden. Plaats van han deling is Paardensportcentrum Nieuwvliet van Hans en Yvonne Prins in Nieuwvliet-Bad. Het is al de twintigste fokdag en de veertiende editie van de inter landfokdag van het dertigjarige fokdistrict. Secretaresse Christi- anne de Feyter-Seydlitz: „We vinden het fijn dat we meer in schrijvingen hebben dan voor gaande jaren. Nu zijn dat zo'n 150 dieren. Van Nederlandse zij de stijgt wei het aantal inschrij vende fokkers, maar de Bel gische inzenders zijn wat het aantal betreft groter, want zij komen met twaalf en soms zelfs met zeventien paarden. Zo'n aantal telt flink aan. Dit jaar is er voor het eerst vrij springen voor de jaarlingen. Dit vooral ook omdat de fokkers te genwoordig al de veulens laten springen. Dus dachten wij dit nu ook te doen met de jaarlingen tijdens de fokdag. Van de twin tig jaarlingen die zijn ingeschre ven doen er zeventien mee, dus het blijkt volop in de belangstel ling te staan. Daarnaast natuur lijk het springen van de twee- en driejarigen." De fokdag begint om 09.30 uur met de keuring van de driejarigen. Vervolgens om 10.15 uur tweejarigen, 10.45 uur eenjarigen, 11.45 uur eenjarigen vrij springen, 12.45 uur tweeja rigen vrij springen, 13.45 uur show, 14.00 uur keuring hengst veulens, 15.30 uur merrieveu lens, 16.30 uur algemeen kam pioenschap veulens en 17.00 uur vrij springen driejarigen. Er zijn aantrekkelijke prijzen beschik baar gesteld. Voor het beste veu len is er 500 en voor de merrie die het beste springt ligt er even eens ƒ500 te wachten. Verder zijn er voor alle rubrieken aan trekkelijke prijzen. Van onze verslaggeefster Oostburg - De bolbaan van bolclub Raak tegen Staak aan de Quarles van Uf- fordweg in Oostburg kan worden gepriva tiseerd. Het bestuur van de bolclub heeft met de gemeente Oostburg hierover over eenstemming bereikt. Op basis van het destijds door de gemeente in genomen standpunt, dat alle bolbanen in de gemeente voor privatisering in aanmerking komen en dat voor alle banen dezelfde regeling geldt, kan ook de onderhavige grond met op stal worden verkocht voor in totaal 1 gulden. Aan de verkoop van de grond is eveneens de voorwaarde verbonden dat de gemeente een eerste recht van terugkoop krijgt als de vereni ging ophoudt te bestaan. Gezien de financiële positie van de vereniging wil de gemeente de aan de eigendomsover dracht verbonden lasten voor eigen rekening nemen. Anders zal privatisering onhaalbaar zijn, al dus B en W. Onderhoud en daaruit voort- Philipine - De Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine houdt zondag 26 oktober een herfstwandeling in De Braakman. In De Braakman-zuid wordt een wandeling van een paar uur gemaakt onder leiding van een gids. De deelname is gratis voor leden en andere be langstellenden. aan de bel. In juli heeft vervolgens bestuurlijk over leg plaatsgevonden, waarna GS op zijn schreden te rugkeerde. „Uit het oogpunt van behoud van exper tise achten wij het van belang dat u ook in de toe komst kunt rekenen op een zekere bijdrage van de provincie," zo wordt gezegd. „Wij zijn in ieder geval heel blij met deze beslissing van GS," zegt de voorzitter van de SBI advies raad J. Stoffels. Aardenburg - In hotel De Elder- schans aan de Herendreef in Aar denburg wordt vanavond een de monstratie Ikebana gehouden. Ikebana is de Japanse kunst van bloemschikken. Naast een de monstratie is er ook een tentoon stelling over Ikebana ingericht. Belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur welkom in Aardenburg. Sas van Gent - De voorstellingen van het toneelstuk 'Frits de dek hengst', uitgevoerd door toneel vereniging Siesa uit Sas van Gent, zijn bijna allemaal uitver kocht. Alleen voor de voorstellingen op vrijdag 24 oktober in de Speye in Sas, vrijdag 7 november in De Halle in Axel en vrijdag 21 no vember in de parochiezaal in Zelzate zijn nog kaarten be schikbaar. Kaarten zijn te be stellen via het secretariaat van Siesa. Van onze correspondent Terneuzen - Tien jongens teams streden gisteren in sporthal't Zwaantje voor een finaleplaats in het zaalvoet baltoernooi. De teams van Oude Vaart en Op Weg uit Hoek wisten zich te plaatsen. In het vierdaagse zaalvoetbal toernooi speelden de jongens in poule C en D de plaatsingswed strijden. In poule C kwamen te gen elkaar uit: de Oude Vaart 2, de Geule, Op Weg, de Golfslag en de Zeemeeuw. Op Weg bleek de beste troeven in handen te hebben. Met een doelgemiddelde van 18 voor en 2 tegen wonnen ze krap van nummer twee het team van de Golfslag. Op de der de plaats eindigde de Geule, vierde werd Oude Vaart 2 en vijfde de Zeemeeuw. In poule D kwamen tegen elkaar uit: de Oude Vaart 1, Zuidland- school 2, Zeemeeuw 2, de Kom- me en de Meerpaal. Oude Vaart 1 wist alle partijen in winst om te zetten met een doelgemiddelde van 21 punten. Op de tweede plaats eindigde de Komme, der de werd de Meerpaal, vierde de Zuidlandschool en vijfde de Zee meeuw. Donderdagmorgen wordt de fi nale gespeeld tussen de Prins Willem van Oranje, de Hille, Op Weg en de Oude Vaart. Vandaag is het de beurt aan de meisjes. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Computers, prin ters, cd-rom, cd-i, internet, foto grafie, het is allemaal te zien op de computer- en multimedia- beurs, die op 1 november gehou den wordt in Terneuzen. Op de beurs zijn verschillende bedrijven aanwezig, zoals Zee- lands internetprovider Regionet en softwarebedrijf Unit 4. Bo vendien wordt het Zeeuws- Vlaamse pc-leaseplan voor par ticulieren gelanceerd. Ook zijn er verschillende beursaanbie- dingen. De directie van softwarebedrijf Tercom, samen met de DOW- Computerclub organisator van de beurs, verwacht drieduizend bezoekers. Geïnteresseerden kunnen van 10.00 tot 17.00 uur terecht in sporthal 't Zwaantje, Alvare- zlaan la in Terneuzen. jKCTH: Deze metalen lantaarn zorgt voor sfeervolle verlichting. /ffv Van 24,95 voor^[^Jjj^ Hoe verrassend kun je als tuincentrum uit de hoek komen? Heel verrassend. Kijkt u maar. Deze week haalt u (zolang de voorraad strekt tenminste) ec bos bamboe in u erop af! In rond, appel- of vogelmodel. Van 9,95 voor Per stuk Aanbiedingen zi|0 qeld.o loi l w~v mouumt iü «ii R; HUIsr III 0IU.JI.3IJI UI. 0111-3,32 69 loomooiiimG-iiiMMii.aiiMrai,,! De nieuw Ruim 36 t/ Het g voordel Tevens aarscollectie n. I van maat orraad. eigen zaak. Brouwerijstraat 9, Oostburg, tel. 0117-454861 open van maartdag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur. I Iedere zondag open van 13 tot 17 uur, uitgezonderd feestdagen Noordstraatpromenade - Terneuzen Tel. 0115-619817 vloeiende kosten, zullen in de toekomst voor rekening van de bolclub komen. Daarnaast mag de bolbaan alleen voor bolactiviteiten worden gebruikt en niet voor vergaderingen, recepties of diners. Naast Oostburg zijn inmiddels ook de bolba nen van Waterlandkerkje en IJzendijke gepri vatiseerd. Het voorstel wordt woensdag 29 oktober be sproken tijdens de commissie Openbare Wer ken. De vergadering vindt plaats in het Oost burgse gemeentehuis en begint om 8.30 uur.

de Stem | 1997 | | pagina 17