België schrikt opnieuw AARS BB30 4Ik schaam me voor Duitsland Montenegrijnse kiezers wijzen Milosevic af Inspanningen Ross lijken tevergeefs Rijkswacht zag Dutroux niet als verdachte van ontvoeringen' Gruwelhuis' in Molenbeek Chaos beheerst Congo-Brazzaville NLAND KORT BUITENLAND A5 We straf [oor incest i België CTOBER 1997 A4 IÖESTEM DINSDAG 21 OKTOBER 1997 OMMENTAAR hussel (anp) - De Belgische Lis wacht heeft Mare Du- Ijoiix nooit beschouwd als :hillen van inzicht in de paar- iderwerp waarop de menin- iotsen. Het heeft de eenheid 5 en PvdA verdragen elkaar ;nennota was er bijna sprake eduld werd uitgekeken naar "sII leek slechts een kwestie sprogramma's heeft die stel- is de optie dat na mei 1998 de r gaan, de meest reële. De ab ri terug bestaat echter niet die langzamerhand de coali- atie van hun verkiezingspro- nauwelijks serieus genomen iereidheid. Met de komst van r straalt het CDA meer kracht voldoende om de huidige re- i heeft echter wél onrust ver- D66. De christen-democraten Brinkman, de voormalig poli- r. Een karaktereigenschap die >p hij de sanering van de socia- ift het CDA veel stemmen ge- i maakt duidelijk dat de chris- w willen meemaken. Ze trach- :t terrein van de sociale zeker- dat de gedachten van de PvdA elkaar nauwelijks ontlopen. In s een aantal stevige maatrege- jorzaakt enige nervositeit in de j ïzelfsprekend om voor de WD I rikkeling. Door de eensgezind- i. Het CDA heeft die muur van toch nog spannend worden. i-erdachte van de ontvoering 0 kinderen. Daardoor heeft 'justitie het onderzoek naar lem nooit op tijd kunnen be- (jmen, heeft onderofficier 0 Justitie Troch verklaard. ior door de parlemen taire commissie-Dutroux spreekt hij daarmee vier Rijkswachters tegen die gisteren opnieuw wer den verhoord. De Rijkswachtfunctionarissen zeiden dat Dutroux in de zogehe ten operatie-Othello altijd als hoofdverdachte voor de ontvoe ring van vier meisjes heeft gegol den. Troch zegt hiervan nooit enige weerslag te hebben gezien. Naast operatie-Othello liep ook een on derzoek naar autodiefstallen door Dutroux. In de commissie-Dutroux kwam het gisteren verder tot een zware aanvaring tussen Rijkswacht commandant Legros uit Charle roi en zijn ondergeschikte Pet- tens. Deze laatste stelt dat zijn baas bewust nader verhoor van Dutroux over autodiefstallen heeft tegengehouden. Legros meent dat er nooit sprake was van enig proces-verbaal op dit gebied. Zijn ondergeschikte noemde hem daarop in de com missie een 'leugenaar'. Gisteren kwam er daarmee voor het eerst een barst in het gesloten front van Rijkswachters. De Kamercommissie probeert momenteel uit te vinden of Rijks wacht en Justitie Dutroux be scherming hebben geboden. Vori ge week raakte het onderzoek daarnaar in een stroomversnel ling na berichten over een poging tot autodiefstal door Dutroux. Deze zaak zou nooit in verband zijn gebracht met de ontvoering van kinderen, terwijl daarbij mo gelijk hetzelfde type auto werd gebruikt dat Dutroux al meer ke ren had geprobeerd te stelen. De hoofdverdachte in het zeden- schandaal werd daar pas een half jaar na de ontvoeringen over ver hoord. Volgens commissievoorzitter Verwilghen is dit het zoveelste bewijs dat de Rijkswacht fouten maakte in het onderzoek naar de ontvoeringen. LBert Schampers llmssel - Een nieuwe affaire West? Het blijft voorlopig gissen de Kolenmijnenkaai in Molenbeek. Televisie-camera's laan op amper vijftien meter van de voordeur van de kro two- ling die toebehoort aan Andras Pandy. De 70-jarige Hongaarse pikant wordt er sinds gisteren formeel van verdacht in de zijn twee ex-vrouwen en vier van hun kinderen te febben vermoord en verborgen in het leegstaande gebouw. PvdA ag de huurprijs van vrijko- worden verhoogd, Duivesteijn willen dat er van het maximum-bedrag regeringspartijen VVD en iitiatief-wet. egeling varkens' :se Commissie hebben forse nmel met de Europese ver- u soms gesjoemeld worden ekochte en vernietigde var- dieren te hoog worden in- s een felle tegenreactie naar ontslagen van de Rotterdamse haven voorzitter J. Toussaint van .de voet ontslag aangezegd, tegen een rechterlijk verbod tot acties heeft opgeroepen, chten. A2 er van Rotterdam heeft gis- van links naar rechts, een eg A2 tussen Den Bosch en >end achter het stuur zat. Bij teindelijk een aanrijding. Er man reageerde niet op licht kant van een vrachtwagen tot stilstand. ■t naar vaderland in Iraakse vluchtelingen vol- 'am met een Turks transitvi- voor familiebezoek. Dit jaar |i een Turks transitvisum ge- e, want zo'n reis is wettelijk te ontnemen. It vrachtwagens en containers i de Belgische burgerbescher- igzijn, na de talloze opgravin- 1 die in kader van het onder grond Mare Dutroux werden opnieuw van de par- fcj. Sinds zaterdag wordt op mi- litieiize wijze zand afgegraven pde kelders van de hoekwoning anAndras Pandy. Honden ittrainde honden begonnen za- jidag luid te blaffen bij scheu- i in de betonnen vloer in een i de kelders. Inmiddels zijn Jaronder beenderen en een deel in de schedel gevonden die toe- aan het geraamte van Smens. fc justitiewoordvoerder voegde ir gisteren nog enkele lugube- prandstgn-aan toe. In de woning te hoeveelheid niet na- et geïdentificeerd vlees aange- i in twee vrieskisten. Ook [ltd een urn gevonden, waarin i de verdachte as zit van ■nin 1994 overleden zuster. Op Huur bij de trap zaten bloed- 'ken. tas Pandy kwam na de com- ïp/Turnhout - De zaak-Du- jttleidt tot zwaardere straffen pedofilie- en incestzaken in igiê. De rechtbank in het Bilse Bergen heeft gisteren een Tiahge inwoner van het stadje 15 veroordeeld tot acht jaar tal voor de stelselmatige tachting van zijn nu negen- dochter. Vorige week legde [pchtbank in Turnhout een 55- TSe grootmoeder nog een cel- van tien jaar wegens mis- ®kvan haar kleinkinderen. TVOERINGEN IE. 24.900,- f 2.000vj 7 ""Ü/HHT- Mgische officier R Justitie pugssmokkelaar (anp) - Een Belgische ««officier van Justitie «t voor de rechtbank in bekend enkele jaren ge- n een grote partij canna- 1 van Nederland naar 'e hebben gesmok- j™- De vrouw maakte deel "Meen groep van 31 ver aten die gisteren voor de er moest verschijnen. Nederlandse hoofd- hgen n lcwarllen niet °P" «taal smokkelde de bende 3<luizend xtc-pillen en w/l 'onnen hasj van "Wand naar Zuid-Euro toe onderofficier ver rechts één transport gben uitgevoerd. De po- tefc®haar°P het spoor afluisteren van tele- Ll'^Prekken. De recht- ir® d°et over twee weken ato voor f 25.990,- en e 1 RfW o v.a. 727,-. Leaseprijsen exc rosseriegaranUe. Vraag naar de n ?andere drugszaak ver- tisri rechtbank een KrjJ! ®woner van Ant- 4ns ri jaar celstraf blo cocaLSmokkel van elf »a n ®e, vanuit Colum- ülipü f Nederland. Twee itiejaa-6 vfrdachten kregen ^ektraf opgelegd munistische revolutie in 1956 vanuit Hongarije naar België. Met zijn vrouw vestigde hij zich in de Brusselse deelgemeente Mo lenbeek. Er werden drie kinderen geboren. In het leven Maar er zijn vreemde dingen ge beurd in het leven van de protes tantse predikant, die perfect Ne derlands spreekt en godsdienstles gaf op scholen in Brussel en en kele Vlaamse gemeenten. Zijn eerste huwelijk liep in 1967 op de klippen. In Hongarije vond Pan dy een nieuwe partner, een ge scheiden vrouw met drie kinde ren. Later worden er in het gezin nog twee kinderen geboren. Ook bij zijn stiefdochter verwekt de predikant een kind. De vrouwen en enkele kinderen verdwijnen spoorloos. De achter gebleven familieleden maakt Pandy wijs dat hun moeders hen in de steek hebben gelaten en naar het buitenland zijn vertrok ken. De oudste dochter krijgt argwaan en doet uiteindelijk in 1992 aan gifte van de mysterieuze verdwij ningen. Maar Andras Pandy brengt de bewijsstukken mee naar het politiebureau, brieven en ansichtkaarten van zijn ex- partners, die vermoedelijk ver valst zijn. Dominee De volgens kranten 'tirannieke dominee' Pandy bezit in Molen beek en Anderlecht drie panden. Alle drie staan ze leeg. Het hoek huis dat sinds zaterdag wordt uitgekamd bevindt zich aan het uiteinde van de Vandermaelen- straat, hoek Kolenmijnenkaai. Niet bepaald een buurt waar be zoekers zich veilig op straat kun nen begeven. Dit deel van Molen beek is verpauperd, er is veel cri minaliteit. In slooppanden wonen junks, werken en verbergen zich illegalen. De autohandel is een belangrijke bron van inkomsten en in veel gevallen een dekmantel voor andere duistere activiteiten. Burgemeester Moureau van Mo lenbeek worstelt met de slechte reputatie van zijn gemeente, waar regelmatig wel een keer de vlam in de pan slaat en migran tenjongeren met politie en Rijks wacht op de vuist gaan. Sociale controle is er nauwelijks. Rond het kanaal Brussel-Charleroi probeert iedereen op zijn manier te overleven. Dat de Hongaar is aangehouden is eigenlijk stom toeval en heeft indirect ook met de zaak-Dutroux te maken. Hongaarse politiemensen wilden in België nagaan hoe sinds de Dutroux-zaak naar vermiste per sonen wordt gezocht. Thuis in Hongarije waren enkele oude za ken onder het stof vandaan ge haald. Zo kwamen ze bij Andras Pandy terecht. De Brusselse politie zocht al enige tijd naar de Hon gaar. Afgelopen donderdag werd diens studerende zoon ontboden op het politiebureau. „Weet je waar je vader uithangt," wilden de rechercheurs weten. „Die wacht buiten op me," antwoord de de zoon laconiek. Kelder Pandy is in het weekeinde gecon fronteerd met de vondsten in de kelder van een van zijn wonin gen. Hij bleef stoïcijns en ontken de elke betrokkenheid met de verdwenen personen. Aanhangers van de nieuwe machthebber in Congo-Brazzaville, Kolelas, vieren feest na een zege van Angolese troepen die Kolelas steunen. foto anp Jeruzalem (rtr/dpa) - De pogingen van de Amerikaanse onder handelaar Ross om het vredesproces in het Midden-Oosten op gang te krijgen, zijn gisteren zonder concreet resultaat geble ven. Ross voerde tot in de avond besprekingen met de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken Lévy en de tweede man van de Palestijnen, Mahmoud Abbas. Volgens ingewijden hebben beide partijen zich voornamelijk be perkt tot bespreking van de acti viteiten van de onderhandelings teams, die sinds eind september weer met elkaar om tafel zitten. Dit leidde tot de vaststelling dat de inzichten verschillend zijn. Verder werd besloten tot 'intensi vering van het werk van de com missies'. Belangrijkste doel lijkt vooralsnog meer dat er gesproken wordt dan waarover gesproken wordt. Eerder op de dag sprak Ross met de Israëlische premier. Het was het tweede gesprek tus sen de twee binnen een etmaal. Volgens een hoge Palestijnse functionaris is Ross teleurgesteld over het tempo waarin de onder handelingen gevoerd worden. Volgens het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken is er echter sprake van 'gematigde vooruitgang'. Israël wil de bouw van nieuwe huizen in de joodse nederzettin gen in Palestijns gebied tijdelijk stilleggen tijdens de besprekin gen over de definitieve status van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Levy, bevestig de gisteren de geruchten over het aanbod met zijn mededeling dat Israël geen Palestijns veto over alle bouwprojecten accepteert, maar dat het 'slechts het noodza kelijke minimum' wil bouwen. Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren een luchtaanval uitgevoerd op doelen van een Pa lestijnse guerrillagroep ten zui den van Beiroet. Dit is vernomen uit Libanese bronnen. Het was niet duidelijk of er slachtoffers zijn gevallen bij de luchtaanval op het kustplaatsje Na'ameh, twintig kilometer ten zuiden van Beiroet. In het gebied heeft het Volksfront voor de be vrijding van Palestina-Algemeen Commando diverse bases. De Israëlische oud-premier Shi mon Peres heeft gisteren gezegd dat hij zich schaamt 'als jood en als Israëliër' voor de levensom standigheden van Palestijnen in zijn land. Bij de opening van het Peres Vredescentrum in Tel Aviv, vertelde de oud-premier dat hij onlangs televisiebeelden zag van Palestijnse kinderen die in de Gaza-strook afval doorzochten, dat door joodse kolonisten was achtergelaten. „Ik werd er heel treurig van. Ik schaam me als jood en als Israëliër. Het is niet nodig." De opmerkingen werden uitgelegd als kritiek op de poli tiek van zijn opvolger Netanya hu, die een harde lijn voorstaat vis-a-vis de Palestijnen. Kinshasa/Nairobi (rtr/dpa) - De Midden-Afrikaanse repu bliek Congo-Brazzaville is in de greep van de chaos. De ver dreven premier Kolelas dreigt de zegevierende tegenstander Nguesso met een guerrilla oorlog. Tegelijkertijd plunde ren de rebellen en hun Ango lese bondgenoten de belang rijkste steden. De gevluchte regeringsleider wil met zijn vierduizend man sterke zogeheten Ninja-milities de aan val openen op de nieuwe macht hebber in de hoofdstad Brazza ville, verklaarde de woordvoeder van de voormalige premier giste ren. Kolelas houdt zich sinds vorige week op in het buurland Demo cratische Republiek Congo, van- waaruit hij het militaire en poli tieke verzet tegen Nguesso orga niseert. De afgezette president Lissouba kreeg asiel in Burkina Faso, ver klaarde de regering van het West-Afrikaanse land. Hij was daar zaterdag aangekomen. De bekendmaking maakt een einde aan de onduidelijkheid die be stond over de verblijfplaats van het staatshoofd sind de overwin ning van de rebellen begin vorige week. Intussen plunderden Angolese troepen de oliehoofdstad Pointe Noire aan de Atlantische Oceaan helemaal leeg. Alles was los zit in winkels, pakhuizen en woningen wordt meegenomen, aldus oogge tuigen. De ongeveer veertienhonderd Fransen in de stad kregen het dringende advies in hun huis te blijven. De Franse maatschappij Elf Aquitaine, die het grootste deel van de olie-industrie ter plekke controleert, haalde uit voorzorg vorige week al een aan- Door Frans Wijnands Bonn - Wie in Duitsland zegt zich te schamen voor zijn land, omdat de overheid op nieuw, maar ditmaal demo cratisch beschermd, latente vreemdelingenhaat en bar barij bedrijft door asielzoe kers genadeloos uit te wijzen en via wapenleveranties de vuile oorlog tussen Turken en Koerden duldt, die moet op verontwaardigde reacties re kenen. Ook al behoor je sinds jaar en dag tot de grootste schrijvers van het land; ook al heet je Günter Grass. Zondag haalde Grass - het no toir mopperende geweten van Duitsland - onbarmhartig uit naar de regering-Kohl. Naar de afschuifpraktijken van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken, vooral als het om Turks- Koerdische asielzoekers gaat. En naar de (vroegere) wapenle- Günter Grass krijgt een storm van kritiek te verduren. foto anp veranties aan Turkije. Politiek- Duitsland counterde veront waardigd. Regeringswoordvoer der Peter Hausmann wees de be schuldigingen af. „Wie zulke schandalige dingen beweert, gaat aan de werkelijkheid voor bij." CDU-secretaris-generaal Peter Hintze - altijd goed voor enige overdrijving - ging nog een stap verder. Hij sprak van 'een intellectueel dieptepunt van een schrijver die met zijn onzakelijke uitvallen naar de Bondsregering definitief af scheid heeft genomen van de kring literatoren die men serieus moet nemen'. Grass heeft de reacties gekregen waar hij ongetwijfeld rekening mee hield toen hij zijn lofrede uitsprak voor de Turkse schrij ver van Koerdische afstamming Yasar Kemal. Die kreeg zondag in de historische St. Paulskirche in Frankfurt de Vredesprijs van de Duitse Boekhandel (25.000 Mark) uitgereikt; het jaarlijkse hoogtepunt van de Frankfurter Buchmesse. Kemal en Grass vonden elkaar naadloos in hun kritiek op de Duitse regering en de Turkse leiders in Ankara. Die laatsten nemen de Koerden hun taal en cultuur af, opdat het streven naar Koerdische onafhankelijk heid zal uitsterven. „Daarom wordt sinds twaalf jaar een on gelooflijk smerige, gruwelijke en zinloze oorlog gevoerd waar van het einde nog niet in zicht is," aldus Kemal. De 74-jarige Kemal hield een gematigde rede nadat hij de Duitse overheden er eerder van had beschuldigd de Turkse werknemers in de Bondsrepu bliek als 'derderangs mensen' te behandelen. Günter Grass viel hem in de bomvolle Paulskirche bij: Uit de afschuifpraktijken van de overheid spreekt een la tente vreemdelingenhaat, zei hij. En de oogluikend toegelaten wapenleveranties aan de Turken maakt van de Duitsers mede daders. „Ik schaam me voor mijn land dat uit economische overwegingen een dodelijke handel toelaat en bovendien de vervolgde Koerden het recht op asiel weigert." Door Harald Doornbos Podgorica - Overal in de voormalig Joegoslavische deelrubliek Montenegro zijn gisteren de hele dag spontane feesten gevierd door de aanhangers van de liberaal Milo Djukanovic, die de presidentsverkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen. Djukanovic kreeg tijdens de tweede ronde van de Montene grijnse presidentsverkiezingen zevenduizend stemmen meer dan de zittende president Momir Bulatovic. Waarnemers in de Montenegrijn se hoofdstad Podgorica, spreken van een 'historische verkiezings winst' die mogelijk een politieke aardverschuiving kan inhouden. Djukanovic (37), die een felle te genstander is van de Joegoslavi sche president Slobodan Milose vic, heeft namelijk laten door schemeren dat hij Montenegro wil afscheiden van Servië, waar mee het samen Klein-Joegoslavië vormt. Omdat de voormalige pre sident van Montenegro, Bulato vic, een stroman is van Milosevic en fel tegen afscheiding is, wer den de verkiezingen van afgelo pen zondag dan ook door veel in woners gezien als een referendum over wel of geen onafhankelijk heid voor Montenegro. De nieuwe president van Monte negro, die bekend staat als een anti-nationalist, hield zich in een eerste reactie nog op de vlakte over afscheiding. Djukanovic sprak van een 'overwinning voor Montenegro en alle Montenegrij- nen'. Op radio en televisie waren enthousiaste reportages te horen betreffende de winst van Djukao- vie. Want afgezien van afschei ding, heeft Djukanovic ook de- mocratiseringsmaatregelen en een herstructurering van de eco nomie aangekondigd. De demo cratische Servische oppositie en buurlanden van Montenegro, zo als Albanië en Bosnië, reageerden uiterst positief op de overwin ning van Djukanovic. Servische nationalisten, zoals de Joegosla vische president Milosevic en de verliezende Montenegrijnse pre sident Bulatovic, leken geschokt door de winst van Djukanovic en weigerden enig commentaar. Met name Milosevic zit nu in een si tuatie die door analisten 'de moeilijkste en pijnlijkste uit zijn politieke carrière' wordt ge noemd. Milosevic heeft al problemen in Servië zelf, waar zijn presidents kandidaat twee weken geleden niet genoeg stemmen behaalde om de ultra-nationalistische te genstrever te verslaan. En met Djukanovic als nieuwe president van Montenegro verliest Milose vic nu ook voor het eerst de con trole over dit gedeelte van Klein- Joegoslavië. Onafhankelijkheid voor Montenegro en opdeling van Klein-Joegoslavië zou zelfs bete kenen dat Milosevic zijn functie als president van Joegoslavië zou ophouden te bestaan, omdat er dan simpelweg geen Joegoslavië meer bestaat. tal topmedewerkers weg, vertel den diplomaten. De Cobra-milities van Nguesso gingen zich opnieuw te buiten in Brazzaville. In de bijna voor de helft verwoeste hoofdstad was het na uitvoerige rooftochten gis terochtend net rustig. Voorname lijk dronken strijders schoten willekeurig personen dood, meld den getuigen en journalisten die vanuit Brazzaville in Kinshasa, aan de andere kant van de rivier de Congo, arriveerden. De uitla tingen stonden in schril contrast met een verklaring van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin sprake was van terugkeer naar de normale situa tie. De problemen in Brazzaville ver traagden de intocht van Nguesso. Hij wil in de stad officieel het presidentschap overnemen. Hij wacht af tot de gedisciplineerde delen van zijn milities samen met Angolese troepen de orde en vei ligheid enigszins hebben her steld. De in 1992 weggestemde ex-president kondigde vrijdag aan dat hij een overgangsrege ring van nationale eenheid be oogt waarin alle groeperingen, ook zijn rivalen, zijn vertegen woordigd. Het Angolese regeringsleger helpt de winnaar van de bloedige burgeroorlog bij de versteviging van zijn machtspositie. Angolese soldaten met zware wapens ma ken de dienst uit op de interna tionale luchthaven van Brazza ville, zo melden ooggetuigen. Franse soldaten evacueerden een groep van negentien in het nauw gedreven buitenlanders met heli kopters naar Gabon. Vrijdag wa ren al tientallen Fransen en an deren uit het door gevechten ge teisterde zuiden in veiligheid ge bracht. In het gebied verzetten Lissouba-aanhangers zich tegen de staatsgreep. BUITENLAND KORT Soros schenkt Rusland miljard Washington - De bekende Amerikaanse filantroop George Soros schenkt Rusland de komende drie jaar een miljard gulden. Het geld is bedoeld voor verbetering van gezondheidszorg en onder wijs en voor herscholing van militairen. De 67-jarige Soros, een financier van Hongaarse komaf, heeft de afgelopen tien jaar voor bijna drie miljard gulden gestoken in de promotie van wat hij 'open samenlevingen' noemt (uitbreiding van burgerlijke vrijheden, een vrije pers en politiek pluralisme), zowel overzee als in de VS zelf. a vv uy^nu De nieuwe gift maakt Soros de belangrijkste filantroop in Rus land en overtroeft de officiële Amerikaanse ontwikkelingshulp aan het worstelende land van, afgelopen jaar, 95 miljoen dollar. Britannia op afscheidstoernee Portsmouth - Honderden mensen hebben gisteren in de Zuid-En gelse stad Portsmouth afscheid genomen van het Britse koninklij ke jacht de Britannia. Het schip, dat nog dit jaar uit de vaart gaat, is begonnen aan een afscheidstoernee langs acht havensteden in Engeland, Wales, Noord-Ierland en Schotland. Op de één na laat ste stop, in Londen, gaan koningin Elizabeth II en prins Philip aan boord om er hun gouden huwelijksfeest te vieren. Het schip keert vervolgens naar Portsmouth terug. De Britannia zal het laatste Britse koninklijke jacht zijn. De koninklijke familie heeft wegens de hoge kosten van de bouw van een nieuw schip afgezien. Een nieuw jacht zou 60 miljoen pond (bijna 200 miljoen gulden) hebben gekost. Over de toekomst van het 135 meter lange schip bestaat onduidelijkheid. De rege- ring-Blair en de koninklijke familie houden zes keuzemogelijkhe den open. De gedachten gaan van een museum, of een conferentie centrum tot een receptieruimte voor deelnemers aan topconferen ties op Britse bodem. Coalitieregering Polen rond Warschau - Solidariteit en de Vrijheidsunie zijn het eens gewor den over een coalitieregering en hebben afspraken gemaakt over de postenverdeling in het nieuwe Poolse kabinet. De partijen be reikten een akkoord over hun programma vlak voordat het nieu we parlement, de Sejm, zijn eerste zitting opende. Het blok Soli dariteit won tijdens de verkiezingen van 21 september 201 van 460 zetels in het parlement, terwijl de Vrijheidsunie er zestig verover de. Daarmee verwezen zij de regerende ex-communisten naar de oppositiebanken. Het duurde echter even voordat de twee partijen het eens konden worden over een gezamenlijk program en de pos tenverdeling in regering, parlement en regionale instellingen. Jer- zy Buzek, die vrijdag was aangewezen als de nieuwe Poolse pre mier, zei dat hij verwacht komende vrijdag zijn nieuwe regering rond te hebben. Voorhoeve wil lot familie tolk weten Sarajevo - Minister Voorhoeve wil weten wat er met de verwanten is gebeurd van de tolk van Dutchbat, Hasan Nuhanovic, die sinds de val van Srebrenica vermist zijn. Hij heeft het Rode Kruis en het internationale Comité voor Vermiste Personen in Sarajevo giste ren gevraagd hem daarbij te helpen. De Bosnische Serviërs hebben de ouders en de broer van Nuhano vic weggevoerd nadat deze op 13 juli 1995 het terrein verlieten in Potocari waar Dutchbat was gevestigd. Nuhanovic, die wel met Dutchbat kon meereizen, heeft herhaaldelijk het Nederlandse mi nisterie van Defensie gevraagd hem te helpen bij het opsporen van zijn familie. Verkiezingen in Algerije begonnen Algerije - Hoewel de lokale verkiezingen in Algerije komende donderdag worden gehouden, kunnen sommigen al vanaf gisteren hun stem uitbrengen. Nomaden in de woestijn kunnen nu al te recht bij mobiele stembureaus die onder meer bij oases te vinden zijn. Door het geweld, dat sinds januari 1992 aan ongeveer 65.000 mensen het leven heeft gekost, is de belangstelling voor de verkie zingen uiterst gering geweest. De ongeveer zestien miljoen kiesge rechtigden in meer dan vijfduizend steden en dorpen kunnen kie zen uit 83.000 kandidaten op 5741 lijsten. Bosnisch-Servische tv-zender vernield Sarajevo - Een explosie heeft gisterochtend vroeg een televisie zender in Bijeljina vernield die door de haviken in het Bosnisch- Servische Pale wordt gebruikt. Volgens de Servische radio hebben onbekenden kort na twee uur 's nachts een bom tot ontploffing ge bracht. Een VN-woordvoerder bevestigde gistermiddag de berichten over de explosie, die irrëerste instantie door de Bosnisch-Servische omroep SRT in Banja Luka waren bekendgemaakt. Er zijn geen gewonden gevallen.

de Stem | 1997 | | pagina 5