Sellano lijkt zojuist gebombardeerd te zijn tunnen' A4 I pëSTEM Overwinnaars Congo plunderen stad leeg Britse politie heeft succes met 'Ontmoet Slachtoffer' -proj eet President Suharto ontkent hongersnood Indonesië Boris Jeltsin: 'Doema wordt niet ontbonden' Protest tegen Clinton BUITENLAND A5 VIMENT AAR eerst ieuws KORT gebreid thuiszorg ianteld en omhoog buitenland KORT Frans DNA-onderzoek uitgebreid Onderzoek rol Andreotti bij moord Moro Britten steunen cannabisbeleitl Libië eist neutraal proces 'Lockerbie' Filipijnse communisten gearresteerd Poolse regering afgetreden Verzetsstrijder 'Che' Guevara herbegraven Veiligheidsmaatregelen Bilbao opgevoerd UNHCR ongelukkig met kritiek Nederland 'OBER 1997 I I I i I ZATERDAG 18 OKTOBER 1997 rming, maar ook een extra e openbaarheid en in het aaruit voortgekomen ver- ijvoorbeeld vrouwendiscri- :egelijkertijd gepresenteer- ;chokkend. Een op de hon- eld en jaarlijks overlijdt er andeling of verwaarlozing, ars komt het slechts zelden, a op de hoogte zijn van de tot verslechtering van de si- dat er echt wat aan de hand te grote behoedzaamheid vervolgd kan worden, maar ien kan worden. Artsen, on- oeten aangespoord worden a opvoeders en begeleiders ioling. Goedwillende buiten- agnes en door het slechten n de meldpunten voor racis- aangetoond. •oep voor één makkelijk toe- Jaarom ondersteuning. Maar niet beperken tot opsporing ng en voorlichting zijn zeker ige uitkering van duizend in de Tweede Wereldoor- lië (en hun nabestaanden) daarop aangedrongen. Het jkse ministerraad, weigert tar veteranen die een over men van veteranen die niet ijdens hun verblijf in wer- llat besluit vooral financië- pe thuiszorg nodig hebben, Is er meer verpleegkundi- irden gedaan op een subsi- egeling die staatssecretaris Raad van State heeft ge lwijnen van de 'knip' in de :orgde. Kortdurende thuis- s 1 januari van dit jaar niet Pjzondere Ziektekosten (AW- articuliere verzekering. Het in het vliegtuigwrak bij Jisp itmaakte vtitrh?r5TëTiAF- 3 onderweg naar Duisburg, tdag start de zoektocht naar Ijf bemanningsleden die zich i. De lichamen worden over- zodat de oorlogsslachtoffers begraven. een hogere jaarlijkse subsi oog van 8,3 naar 10 miljoen ttelijke basis. Bij discrimme- in ingetrokken, aken gaat de bestaande sub- op een andere leest schoeien, gulden over de verschillende un omvang in de Tweede Ka- ,en en we hebben vier bedden, tgeprocedeerd, maar opnieuw gonnen. Want we hebben do- menten die aantonen dat we si degelijk gevaar lopen, lly Mirkhani heeft die papie- n ook. „Die zijn niet vals, <he ipieren zijn echt. Maar and gelooft ons. Hoe weten ze kt ze vals zijn? Wie zegt dat, ie bewijst dat? Waarom ederland niet, jullie ku et terug?" antw0ord. ze weten het antw Dlie! De economie, daarom emand echt ruzie met Iran. ereen in het westen wil g antacten houden met Iran. /ij zijn het slachtoffer, i> ijn niet belangrijk! n het restaurant struikelen ,ver eikaars woorden. Door Aart Heering Sellano - De zoveelste aard schok kondigt zich aan met een droge tik, alsof er ergens iets knapt. „Wegwezen!" roept de hulpverlener met wie ik door de straten van Sellano loop. Terwijl we de bodem voelen tril len, rennen we naar buiten, weg van de wankele muren van het verwoeste dorp. Het blijkt loos alarm: de schok is licht en er dwarrelt slechts wat gruis naar beneden. Maar het is wel de tweede voelbare vibratie binnen twee uur, zodat er weinig fanta sie nodig is om de angstige span ning te voelen waarin de 1500 in tentenkampen ondergebrachte inwoners van Sellano verkeren. Sellano, het epicentrum van de aardbeving van 14 oktober - de vierde zware sinds 26 september - ligt op een heuveltop met een schitterend uitzicht op het Val- nerina-dal, een van de mooiste stukken van Midden-Italië. Maar de weg er naar toe is moeizaam, want veel van Umbrië's kronke lende bergwegen zijn afgesloten of bezaaid met puin. Tien kilome ter voor Sellano wordt het ver keer een half uur stilgelegd, om dat vijftig meter hoger werklie den door de aardbeving losge wrikte rotsblokken op de weg la ten storten. Sellano zelf ziet eruit alsof het zojuist is gebombar deerd. Het stadje was keurig we- deropgebouwd na een aardbe ving in 1979, maar nu zijn ook de pas herbouwde muren weer inge stort en is het nog verse stucwerk doorregen met scheuren en but sen. Een bizarre indruk maakt een huis, dat door de aardbeving drie meter lager is geworden: de muren van de derde verdieping hebben het begeven, waarna het dak terechtkwam op de tweede verdieping die voorlopig nog houdt. Ieder Italiaans dorp heeft wel een Via Garibaldi, maar die van Sel lano is gereduceerd tot een rij puinhopen in de meest letterlijke zin van het woord. Het torentje boven het gemeentehuis is op het dorpsplein terechtgekomen, waar het twee auto's heeft vernield. Het meest triest eraan toe is de enige kerk van het dorp, die van Maria Hemelvaart. Van de toren staat alleen nog het skelet over eind, de Romaanse gevel hangt onheilspellend naar voren en bin- aar en twee maanden woonde ik n Mozart toen ik erug. Mijn zoon zit op d - 'de, laatste jaar pfoet terug." Ze zakt te^art aar stoel in motel Vlooie naam, maar b klinkt toekomstmuziek. De verbijstering ligt van ogen, donkere droeve og Een straatje zoals zovele in het door aardbevingen geteisterde Umbrië. nenin heerst een enorme ravage doordat het dak op meerdere plaatsen is ingestort. Als ik voor bij kom, zijn de pastoor en een groep gehelmde mannen net be zig om kruiswegstaties, kansel en heiligenbeelden in een busje te laden. Even verderop brengen ook de uitbaters van het plaatse lijke café, Giancarlo, Fausto en Ivana, hun voorraden in veilig heid. „Ik ga mijn kantoortje van de voetbaltoto maar weer opzet ten in het tentenkamp, want daar zijn we voorlopig nog niet weg. Maar ik hoop dat de noodwonin gen gauw komen, omdat het lelijk koud begint te worden," zegt Fausto berustend. De drie zijn overigens niet onte vreden over de hulpverlening. Politie en brandweer waren bin nen een half uur na de fatale schok van dinsdagmiddag al aan wezig en dezelfde avond arri veerden de grote blauwe tenten van het onderministerie van Bur gerbescherming. De eerste twee dagen hebben de bewoners van Sellano weliswaar zonder water, stroom en sanitair moeten dqpr- brengen, maar afgezien daarvan lijkt het met rampenhulp belaste departement ditmaal voor het eerst in de geschiedenis te func tioneren. Het wordt alleen wel steeds moeilijker. „De aardbe vingen blijven maar aanhouden, zodat we niets kunnen herbou wen. Bovendien breidt het ramp gebied zich steeds verder uit en zijn de voorraden van het minis terie bijna uitgeput. Dit is een ramp waarvan niemand zich nog de omvang realiseert," consta teert Corrado Colombi, een aan nemer die tijdelijk als deskundi ge is ingelijfd bij het crisiscen trum, dat de hulp coördineert. Een belangrijk deel van het werk wordt gedaan door groepen vrij willigers, die in de pers worden aangeduid als de Engelen van de Aardbeving. Het zijn vrijwillige brandweerlieden, oud-soldaten van het regiment Alpenjagers, medewerkers van het Rode en Groene Kruis en leden van reli gieuze organisaties. In geval van nood worden zij opgeroepen door de burgerbescherming, die daar voor hun werkgever schadeloos stelt. Een van hen, de Groene Kruis-man Carmelo, heeft in zijn jeugd de aardbeving in de Belice- vallei op Sicilië meegemaakt, daarna die in het noordelijke ge west Friuli in 1976 en in 1980 als hulpverlener die in de zuidelijke streek Irpinia. Ook hij vindt, dat de coördinatie nog wel te wensen overlaat, maar dat er nu tenmin ste enige organisatie zit in de rampenhulp. Dat laatste is de verdienste van staatssecretaris Franco Barberi, een vuikanoloog die in 1995 door de toenmalige premier Dini werd aangetrokken om als niet-partij- gebonden technicus het departe ment te leiden. Uit de situatie in Umbrië en de Marken, die een schril contrast vormt met de tota le chaos na de watersnoodramp in Piemonte in 1994, blijkt dat hij daar aardig in is geslaagd. Maar ook Barberi heeft fouten ge maakt. De staatssecretaris heeft in de afgelopen weken de bevol king meermalen voorgehouden, dat alle gevaar geweken zou zijn, waarop steeds prompt een nieu we aardbeving volgde. In plaats foto anp van toe te geven, dat hij het ook niet wist en dat de schokken nog weken kunnen aanhouden - zo als andere deskundigen betogen - wilde hij de bevolking gerust stellen. Het gevolg was een toene mende paniek en wantrouwen je gens de autoriteiten. Dat blijkt even buiten Sellano in de zware, van straalkachel en tv voorziene tent, die de 71-jarige Nanda Accica deelt met haar 78- jarige man Dante en uit Parma overgekomen zoon Enzo (37). Nanda prijst zich gelukkig dat Sellano al op 12 oktober door een eerste aardbeving is getroffen, zodat zij en de meeste andere be woners al weg waren en er geen slachtoffers vielen toen twee da gen later de grote klap kwam die ook haar huis met de grond ge lijkmaakte. Maar voor Barberi heeft zij geen goed woord over. „Na de bevingen van 26 septem ber en 3 oktober beweerde Bar beri dat we rustig weer in huis konden gaan," zegt ze. „Gelukkig hebben we dat niet gedaan, want anders zat ik hier nu niet. Ze zeg gen ons de waarheid niet. Vol gens mij zitten we hier op een vulkaan, die elk moment uit kan barsten." En terwijl Enzo mij een glas zelf gemaakte rode wijn inschenkt - uit de laatste fles, want het vat is bij de aardbeving gesneuveld - zegt hij: „Voel je wel? En dan durven ze te beweren dat het voorbij is!" Inderdaad, het zwal pen van het veldbed waar ik op zit, is onmiskenbaar en ik begrijp de angst van wie hier dagelijks mee te maken heeft. Toekomst plannen heeft de familie niet. „Ik heb geen idee waar we terechtko men. We hebben 53 jaar in ons huis gewoond, we hebben het op gebouwd na 1979, maar ik reken er niet op dat we het ooit weer zullen zien," z.-gt Dante mis troostig. In de avondkilte - de tempera tuur komt 's nachts il beneden het vriespunt - g' ,k op weg naar Norcia, een stadje dat be roemd is om zijn Benedictijnen klooster, natuurpark, truffels en worst. Maar de weg blijkt dicht, omdat een tunnel is afgesloten door rotsblokken en een viaduct gevaarlijk is verzakt. Wel tref ik voor de tunnel burgemeester Giampietro Angelini aan, die een korte opsomming geeft van de schade in zijn 4900 inwoners tel lende stadje: 35 woningen ver nield, op vier plaatsen breuken in de stadsmuur, en drie laat-mid- deleeuwse parochiekerken als mede het archief en de klokketo- ren van het klooster zwaar geha vend. Al met al valt het nog mee, maar de werkelijke schade is veel gro ter. Net als de rest van het getrof fen gebied leeft Norcia voor een groot deel van het toerisme. Met de omgeving trekt het jaarlijks anderhalf miljoen bezoekers, maar sinds het begin van de aardbevingsreeks is de stroom bijna opgedroogd. En omdat het massatoerisme nu eenmaal ui terst gevoelig is voor zaken als terrorisme en natuurrampen, is de kans groot dat ook het komen de seizoen voor heel Umbrië een drama zal worden. „Na de aard beving van 14 oktober hebben al le nog overgebleven toeristen Norcia verlaten. Alleen een groep Nederlanders in hotel Grotta Az- zurra is gebleven: toen die hoor den dat ze hun geld niet terug zouden krijgen, waren ze mét geen sfgk meer weg te slaan," zegt de burgemeester met een treurige glimlach, Bramville/Nairobi (efe/dpa) - De zegevierende Cobra-milities van de nieuwe sterke man in Congo-Brazzaville, Sassou Ngues- so, zijn in de hoofdstad Brazzaville aan het feesten en aan het plunderen geslagen. eiste de ex-president al de overwinning op in ie burgeroorlog die al vier maan- tai woedt in het Centraal-Afri- litbundige Cobra's vierden feest in de bars in de vernielde hoofd- I stad Brazzaville die zij verover- I den op troepen van de verdreven I president Pascal Lissouba. Luid- I ®e's toegejuicht door marktver- I koopsters dronken zij kannen I palmwijn en duwden zij buitge- I oaakte luxe auto's door de stra- die bezaaid waren met lijken, feestgedruis ging hand in d met plunderingen van de I belangrijkste gebouwen in de |!jad. Ministeries en hotels wer- olledig leeggeroofd. De mi- ai legden tevens beslag op I de laatste voedselvoorraden in de Isupermarkten. De bevelhebber de losgeslagen Cobra-mili- Uean-Marie Tassoua, beloof- |f,a 'binnen 48 uur een einde |,1komen aan de plunderingen'. ld l eerdere berichten ont lichtten de afgelopen maanden lageveer 800.000 inwoners de jootdstad uit angst voor de Co- tas' Bii be gevechten tussen de ■e partijen kwamen zeker burgers om het leven. Ook P fomte Noire, de economisch ln«nj??ste stad in het olierijke I", j eb van Congo-Brazzavil- werd systematisch geroofd. De LaTnaars 'bokken van huis huis' om spullen van hun '6 mee te nemen, aldus een ooggetuige. Samen met Angolese troepen kregen de Nguesso-vol- gelingen deze belangrijke stad in handen. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties riep donderdag alle buitenlandse troepen op om zich onmiddellijk terug te trekken uit Congo-Brazzaville. Ook moeten er volgens de raad snel verkiezin gen komen en moet een wa penembargo van kracht worden. Het was de eerste formele reactie van de VN na de machtsoverna me. Zolang er geen nieuwe ver kiezingen komen, blijft voor de VN de verdreven Lissouba het staatshoofd. VN-chef Kofi Annan suggereerde eerder als drukmiddel het afsnij den van olie-inkomsten via de buitenlandse exploitatiemaat schappijen die in Congo werk zaam zijn. Als de nieuwe macht hebbers in Brazzaville niet mee willen werken, krijgen ze geen olie-inkomsten meer en kunnen ze geen wapens meer kopen. Het Franse olieconcern Elf Aqui- taine hervatte gisterochtend haar werkzaamheden even ten zuiden van Pointe-Noire. Het bedrijf was bezet door Cobra-militairen, waardoor de productie enige tijd was stilgelegd. Het bezoek van de Amerikaanse president Clinton aan Ar gentinië heeft geleid tot onlusten in de hoofdstad Buenos Ai res. Tijdens een linkse betoging tegen zijn komst raakte zo'n 200 jongeren slaags met de politie. Clinton wil Argentinië als 'militaire bondgenoot buiten de Navo' erkennen, waardoor het makkelijker Amerikaanse legervoorraden kan aanschaffen. Clintons driedaags bezoek aan Argentinië is het laatste deel van zijn rondreis door Zuid-Amerika. foto reuter Door Bob van Huët Londen - Een proef waarbij jonge Britse criminelen zijn gecon fronteerd met het leed dat ze hun slachtoffers hadden aange daan, is een groot succes. In de graafschappen Oxfordshire, Buckinghamshire en Berkshire (westelijk van Londen) blijken jeugdige criminelen zozeer onder de indruk dat het percentage re cidivisten onder hen spectaculair is gedaald. Van dertig procent naar vier procent. Het zogeheten 'Meet Victims'- programma (Ontmoet Slachtof fers) is opgezet door Thames Val ley Police, in samenwerking met korpsen in Australië en Nieuw- Zeeland waar gelijksoortige pro jecten lopen. Jonge criminelen kunnen meedoen aan de slachtof ferconfrontatie bij wijze van al ternatieve straf. De afgelopen an derhalf jaar hebben 350 van hen hieraan de voorkeur gegeven bo ven een formele vermaning. De resultaten zijn boven verwach ting goed, aldus een politie woordvoerder. De hernieuwde confrontatie tussen dader en slachtoffer heeft plaats als laatst genoemde daar prijs op stelt en in het bijzijn van een speciaal opge leide agent. De ervaring tot nu toe is dat de ontmoetingen meest al eindigen met een spijtbetui ging van de jeugdige crimineel. Indien mogelijk wordt gekeken hoe de toegebrachte schade kan worden vergoed. Een van de jon geren die met een getraumati seerd inbraakslachtoffer werd geconfronteerd, was daardoor op slag veranderd, zo vertelde zijn vader op de BBC-radio. „Het anonieme was verdwenen. Hij begreep opeens heel goed dat hij iemand veel leed had toege bracht." Volgens projectleider Charles Pollard, hoofdcommissa ris van Thames Valley Police, wa ren de resulaten zeer hoopge vend. Een vergelijkbaar project in de stad Milton Keynes kende een evengoede respons. „Dit is zeker geen 'softe' aanpak. Als ie mand iets verkeerds heeft ge daan, zal dat pas echt tot hem of haar doordringen als hij oog in oog staat met degene die daaron der heeft geleden." De Britse re gering heeft het project met grote belangstelling gevolgd. Naar ver luidt zou minister van Binnen landse Zaken Jack Straw het programma tot landelijke actie willen maken. v/fcjw-»> -■n zit m zender F. Kasham. „Mijn man f1 m heran in de gevangenis, jk I »»niSChe Serviers nog wel ^contact |Veer (Je lucht zus. Ik, meer....begrijpt nou nieni' n" iand dat we niet terug kunnem^ Lilly Mirkhani heeft g tniet tact meer met Iran. „iK r ouders Zip, mijn broer is, ik weet nie Natuurlijk ben ik b °'rkomt. dat mijn man wat voereii, Want hij blijft actl, g voor overal. Ik ben bang, öa"ëderen. de toekomst van mijn Echt, ik weet het niet „-jj ben zo moe, zo verse iiaJa'7° !dPa) - Tot verrassing ïarVit6 ®telnationale vredes- 15B°smë (SFOR) zendt de iïToi e Servische zender i „„uü 8ew°on uit. Twee we- sloten troepen van levnlm radiostation. Dat voer- l/fc SFOR een hetze tegen 'ewpt a'e vredesmacht, latniet hoe ze dit voor el- 4r gekregen hebben, Mf we zijn "tordw»3?'" zei een SF0R" °erder gisteren in Saraje- Door Step Vaessen Jakarta - Volgens de Indone sische president Suharto is er geen hongersnood op Java en Sumatra. Mensen eten cassa ve en knollen, omdat ze gelo ven dat het hen extra kracht geeft om op het veld te werken en niet omdat er geen rijst meer is. Ze kiezen eenvoudigweg voor een ander dieet, zo liet hij weten. Al voegde hij eraan toe dat het dieet verbeterd moet worden, omdat het weinig voedzaam is. Suharto zei dit in een tijd dat zijn hele land geplaagd wordt door een langdurige droogte en er steeds meer berichten over hongerdoden Jakarta bereiken. Over de ramp die zich op Iran Jaya voltrekt, repte Suharto met geen woord. Daar, twee tijdzones verder, is het voedseltekort als gevolg van misoogsten het schrijnendst. De komende maanden worden in de streek Jayawijaya in Centraal- Irian Jaya, volgens de plaatselij ke autoriteiten, negentigduizend mensen met de hongersdood be dreigd. Bijna vierhonderdvijftig papoea's zijn al aan ziektes en uitputting overleden. Mondjes maat worden met helicopters en kleine vliegtuigen voedsel en me dicijnen het moeilijk bereikbare gebied ingevlogen. Het is buiten landse journalisten voorlopig niet toegestaan zelf naar Irian Ja ya af te reizen. Met twee kleine missievliegtui gen en een helicopter van het Amerikaanse mijnbouwbedrijf Freeport hebben artsen, volgens Freeport-woord voerder E. Pres- man, al ongeveer zestig dorpen kunnen bezoeken. Maar de ope ratie verloopt erg moeizaam om dat er door de grote bosbranden veel rook boven het gebied hangt. Het is daarom onmogelijk om alle dorpen te bereiken. De Indonesi sche regering heeft plannen om met Amerikaanse vliegtuigen voedseldroppings van grote hoogte te doen, maar de kans dat alles op de goede plaats terecht komt, is dan erg idein. De hulp operatie wordt ook bemoeilijkt omdat er op Irian Jaya nauwe lijks brandstof is voor vliegtui gen. Het crisisteam van de Vere nigde Naties, dat is ingesteld vanwege de bosbranden en de droogte in Indonesië, gaat eerst onderzoeken wat de hoogste nood is in het gebied. Ook de decaan van de katholieke kerk in Wame- na, John Saklil, kan weinig infor matie krijgen uit het bedreigde gebied. „Er zitten wel priesters daar, maar niemand heeft tele foon en vanaf hier is het bijna een week lopen," aldus Saklil. Vol gens de decaan heeft Wamena, dat in de Baliem Vallei ligt, ook dringend hulp nodig. Samen met zo'n veertigduizend papoea's probeert hij nu gewassen te plan ten vlak langs de rivier, de enige plaats waar nog een beetje water is. Volgens hem leven de meeste mensen nu van één aardappel per dag. „Nu hebben we nog een beetje voedsel, maar over een maand niet meer," vertelt hij. In dit gebied bij de Baliem Vallei is de eerste dode gevallen als ge volg van de bosbranden, toen een tiener werd ingesloten door het brandende bos. Twee vrouwen raakten ernstig gewond. Over het lot van bijna twintig anderen, die ook in de val waren geraakt, be staat nog onduidelijkheid. Eerder werd bekend dat ten minste zes mensen in Indonesië aan de ge volgen van de smog zijn overle den. Ook op Kalimantan, Suma tra en in Oost-Java brandt het nog steeds. De Amerikaanse pop zanger Michael Jackson heeft vanwege de smog in Indonesië zijn toernee door Azië afgezegd. Rennes - De Franse politie gaat een uniek onderzoek naar de moord op een verkracht Brits meisje uitbreiden. De autoriteiten van een dorpje in Bretagne hopen dat alle mannelijke inwoners tussen de 35 en 60 jaar uit de regio zich aan een gentest onderwer pen. Ook gaat de politie alle reeds veroordeelde seksmisdadigers testen. De politie wil het DNA (erfelijk materiaal) van de mannen verge lijken met de sporen die op het lichaam van het meisje zijn aange troffen. Het vrijwillig DNA-onderzoek in het dorpje Pleine- Fougères bij 169 mannen tussen 15 en 35 jaar leverde niets op, is gisteren uit politiebronnen vernomen. Rome - De Italiaanse justitie is een onderzoek gestart naar de be trokkenheid van de voormalige minister-president Giulio Andreotti bij de moord op toppoliticus Aldo Moro in 1978. De toenmalige regeringschef zou tijdens en na de ontvoering van Mo ro door de Rode Brigades een geheim plan van het ministerie van Binnenlandse Zaken voor de bestrijding van het linkse terrorisme opzettelijk opzij hebben geschoven. De christen-democraat Andreotti is al herhaaldelijk verweten dat hij niet alles deed om zijn partij-interne rivaal Moro terug te vin den. De omstandigheden van de ontvoering zijn tot op heden niet opgehelderd. Londen - De Britse regering kan bij de bevolking op grote steun rekenen met haar afwijzing van de legalisering van cannabis. Dat komt naar voren in een opiniepeiling die de krant Daily Mail gis teren heeft gepubliceerd. Eenderde van de 1000 ondervraagden sprak zich uit voor legalisering van cannabis; 62 procent is tegen. Maar het gebruik van cannabis op medische gronden heeft wel de steun van de meeste Britten. Zeven op de tien ondervraagden zei den daarmee in te stemmen. Slechts 22 procent blijft ook dan het gebruik van cannabis afwijzen. Den Haag - Libië heeft gisteren nogmaals gesteld dat twee Libi sche verdachten in de Lockerbie-affaire in een neutraal land kun nen terechtstaan. Ze kunnen wat Libië aangaat ook worden ge daagd voor een bijzonder tribunaal in Den Haag, met desnoods Schotse rechters. Maar de raadslieden van het Noord-Afrikaanse land zeiden gisteren voor het Internationale Gerechtshof in de zelfde stad dat Libië niet verantwoordelijk is voor de aanslag op een Boeing-747 van Pan Am. Het vliegtuig stortte eind 1988 bij het Schotse Lockerbie neer. Alle 270 inzittenden kwam om het le ven. De twee verdachten, die Londen en Washington willen be rechten, worden niet aan hen uitgeleverd. Manilla - De twee hoogste leiders van het communistisch verzet op de Filipijnen zijn donderdagavond ten noorden van de hoofd stad Manilla gearresteerd. Nilo dela Cruz en Arturo Rabara wor den verantwoordelijk gehouden voor ongeveer honderd aanslagen in de laatste jaren. Dela Cruz, de leider van de Alex Boncay ao Bri gade, behoorde tot de meest gezochte mensen op de Filipijnen. Hij wordt ervan verdacht tussen 1989 en 1996 opdracht gegeven te hebben tot de moord op 200 politieagenten, militairen en burgers. Op zijn arrestatie stond een beloning van meer dan 90.000 gulden. Warschau - President Aleksander Kwasniewski van Polen heeft gisteren het ontslag aanvaard van de regering van premier Wlod- zimierz Cimoszewiez. De regering trad af na de nederlaag van de ex-communistische SLD en de Boerenpartij PSL bij de verkiezin gen vorige maand. De SLD en de PSL zijn vier jaar aan de macht geweest. Kwasniewski ontving gistermiddag Jerzy Buzek, die voor Wet premierschap is ifoörgedr'agên. Santa Clara - Cifca-heelt gisteren de legendarische verzetsstrijder 'Che' Guevara zijn laatste rustplaats gegeven. Het stoffelijke overschot van de revolutionair, die dertig jaar geleden bij een op stand in Bolivia werd gedood, kwam te liggen in een speciaal voor hem gebouwd mausoleum in Santa Clara. Bilbao - De veiligheidsmaatregelen in Bilbao zijn gisteren verder opgevoerd nadat Baskische activisten een bom hadden laten ont ploffen voor een kantoorgebouw. In de Noord-Spaanse stad ope nen koning Juan Carlos en koningin Sofia vandaag het nieuwe Guggenheim-museum. Niemand liep bij de explosie letsel op en de schade aan het gebouw, waarin een arbeidsbureau is gevestigd, was gering. Aanhangers van de Baskische afscheidingsbeweging ETA hadden vooraf de politie gewaarschuwd. Genève - De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Sadako Ogata, is ongelukkig met de Nederlandse kritiek op het VN-vluch- telingenwerk. Ogata zei dit gisteren na afloop van de UNHCR- jaarvergadering. Nederland verwijt de UNHCR passief gedrag in het traceren van 'politieke elementen' onder de honderdduizenden vluchtelingen in Oost-Congo. VN-diplomaat P. van Wulfften Palthe verwoordde maandag het Nederlandse standpunt bij de jaarvergadering. De mensenrechtenspecialist betoogde dat te passief beleid van UNHCR in het oosten van Congo een humanitaire ramp heeft ont ketend. Moskou (dpa/rtr) - President Jeltsin heeft het Russische volk gisteren gezegd dat het zich geen zorgen moet maken over de onenigheid tussen zijn hervormingsgezinde regering en het parlement, de Doema. In een radiotoespraak beklem toonde Jeltsin dat hij de situatie nog altijd onder controle heeft. Hij is niet van plan de regering te ontbinden of nieuwe parlements verkiezingen uit te schrijven. Na dat het parlement woensdag de stemming over een motie van wantrouwen tegen de regering tot volgende week woensdag had uitgesteld, toonde Jeltsin zich be reid meer samen te werken met de door nationalisten en commu nisten beheerste Doema. Hij wil echter de samenstelling en de koers van de regering niet veran deren. Nieuwe parlementsverkiezingen wijst hij resoluut van de hand, omdat die een te grote belasting voor de zwakke economie beteke nen. Tijdens de debatten in de Doema, de afgelopen week, daal den de aandelenkoersen van Rus sische bedrijven al met ruim een miljard gulden. Als de Doema twee keer in drie maanden een motie van wantrou wen aanneemt, moet de regering aftreden of moet de president nieuwe verkiezingen uitschrij ven. Premier Tsjernomyrdin heeft gezegd af te treden als de motie van wantrouwen komende Boris Jeltsin foto anp week wordt aangenomen. Maan dag overlegt Jeltsin met de pre mier en de voorzitters van beide kamers van het parlement over de crisis. De communistische oppositie in het Russische parlement, de Doe ma, is ernstig verdeeld na het uit stel van een vertrouwensstem- ming over de regering. In partij - kringen houdt men rekening met een opstand van de haviken tegen partijleider Zjoeganov.

de Stem | 1997 | | pagina 5