Niemand ontkomt aan dit directiebeleid' 'Verplaats je in de vijand die de mijnen Turkse organisatie neemt afstand oft 'Van Dorst is niet zo maar een waarzeggertje' Horeca wil met Borst een avondje op stap Erasmusbrug krijgt nieuwe schokdempers A2 I DE STEM BINNENLAND A3 Brabantse havenarbeiders boos op collega's die vrije dag verkiezen boven protestactie Rotterdamse haven Utrecht-fans willen agent laten vervolgen Jongen verdacht van ontucht met 23 kinderen CP'86-lijsttrekker Kerkrade verdacht van oproep tot geweld TOBER 1997 i i i i i ZATERDAG 18 OKTOBER 1997 rittannië en Ierland: velden, maar ook gere- Vrijwel overal droog, in het uiterste zuiden ewolking en misschien en. Middagtemperatuur graden. Zaterdag eerst wind. en Luxemburg: In de flink wat zon en droog, tends plaatselijk mist. ^temperatuur tijdelijk ijna 20 graden. In gebie- :t hardnekkige mist en in ennen minder zacht, en Midden-Frankrijk: binnenland tamelijk en droog, maar in de id kans op mist. In de ijke departementen soms king en zondag kans op gen- of onweersbui. Mid- nperatuur tijdelijk naar Len tegen de 20 graden. In ;as een graad of 16. Frankrijk: Flink wat zon oog, maar in de ochtend op mist. Zondag langs de tische en Middellandse ust wat meer bewolking ns op een buitje. Middag- eratuur uiteenlopend van aden bij Lyon tot 23 in het :n. In de omgeving van Bi- door föhn maxima boven graden. ïgal: Overgang naar een >lkt weekeinde met enkele regen- of onweersbuien, ima tussen 20 en 24 gra- Vooral in het noorden rekkende wind. ïje: Zaterdag nog flinke lige perioden en droog, iag meer bewolking en op een regen- of onweers- Langs de Costa's ook zon- nog flink wat zon en droog, dagtemperatuur van 22 len in het noorden tot 26 in zuidoosten, arische Eilanden: Flinke oden met zon en vrijwel al droog. In het noorden is wolkenvelden. Middag- peratuur ongeveer 28 gra- lorca en Ibiza: Flink wat en droog. Maxima rond 25 ien. ië: Perioden met zon. Langs Middellandse Zee kust kans een buitje. Middagtempera- r van 17 graden in het noor- tot 23 op Sicilië, lekenland en Kreta: Perio met zon en zaterdagdroog. ndag in het oosten en op eta meer bewolking en enke regen- of -'onweersbuien, ddagtemperatuur rond 17 iden, in het westen nog 20 iden. Op de Egeische Zee een rk toenemende noordelijke nd. litsland: In de ochtend op el plaatsen mist. In de loop n de dag vrij zonnig en oog. Hogere maxima. Mid- gtemperatuur ongeveer 15 aden, maar door föhn in het iden rond 20 graden. >stenrijk: Geleidelijk meel n en droog. In de ochtend ms op mist. Middagtempera- ur ongeveer 12 graden. Door Annemarie Buijk Botterdam - „Het zijn weer de nuch tere Rotterdammers die het moeten oplossen. Terwijl er toch ook veel Zeeuwen en West-Brabanders in de Rotterdamse haven werken. Maar denk je dat die vandaag meestaken? Welnee, die denken 'lekker een dag vrij' en blijven mooi thuis. Het gaat zeniet aan...denken ze. Maar ze krij gen vanzelf het deksel op de neus. Niemand ontkomt aan dit belachelij ke directiebeleid." Het zijn de woorden van J. van Klaveren uitHoogerheide en zijn anonieme collega uit Huijbergen. Ze zijn twee van de slechts 180 Rotterdamse havenarbeiders die deze vrijdagmiddag de moeite nemen om te protesteren tegen de afbraakplan nen van hun SHB-directie. Niet schok kend op een totaal van 915 werknemers. De protestactie voor het FNV-gebouw aan het Zuidplein in Botterdam is door de lage opkomst duidelijk mislukt. Piju Maar dat kan Van Klaveren en zijn colle ga niet eens zoveel schelen. Het is de af wezigheid van vele West-Brabanders en Zeeuwen die hen echt pijn doet. „Er wer ken zeker wel driehonderd mensen uit onze contreien in de Rotterdamse haven. Nog geen twintig hebben de moeite geno men om naar deze belangrijke actie te komen. De pendelaars laten het afweten. Maar we zijn het onderhand gewend. Het zijn altijd de Rotterdammers die de hete kolen uit het vuur moeten halen." De havenarbeiders zijn boos, maar voor al ongerust. Want de plannen van SHB- directeur J. Schermer bezorgen hen een flink gat in de portemonnee. Vijftien pro cent loon inleveren, gaat niemand in de koude kleren zitten. Dat daar een vier daagse werkweek tegenover staat, brengt absoluut geen lach op de gezichten van de havenarbeiders. „Daar hebben wij helemaal niet om ge vraagd. Bovendien wil Schermer ons ook nog eens opzadelen met twee oproepda- gen in de week. Afhankelijk van de druk te in de haven, kan het dus ook best een zesdaagse werkweek worden. En daar krijgen we nauwelijks iets voor terug." „Flexibel, flexibel, flexibel. We horen niks anders meer," vertellen J. Mouthaan uit Willemstad en F. Klaassen uit Halste ren, twee andere West-Brabanders die er gistermiddag wel bij waren. Ze werken respectievelijk 28 en 24 jaar in de Rotter damse haven. Ze voelen zich in de kou gezet door hun eigen vakbond, de ver- voersbond FNV. De Rotterdammers L. Hartzema en A. Fortis weten het prima te verwoorden: „Wij betalen elke maand een bijdrage aan die vakbond. Dan mag je toch ver wachten dat ze voor ons vechten. Maar nee, de vervoersbond FNV is laks. Die luistert alleen maar naar de werkgevers. Terwijl ze voor ons met een actieplan moeten komen. Nou, als we daarop moe ten wachten, komen we er niet. Dan doen we het zelf wel," klinkt het strijdvaardig. De slappe opkomst maakt dan ook be paald geen indruk op Hartzema. „Ach, we zijn Rotterdammers. Die moet je eerst een paar keer goed op hun ziel trappen, voordat we er met z'n allen tegenin gaan. Maar dat duurt niet lang meer." Fokker D. Melissen uit Zevenbergen vergelijkt de huidige situatie in de Rotterdamse ha ven met de gebeurtenissen bij Fokker. „Die werknemers moesten ook tien pro cent inleveren. Dan zou het zogenaamd weer goed gaan met het bedrijf en zou den ze hun banen kunnen behouden. En nou staan ze alsnog op straat. Maar wel met minder WW, want dat wordt bere kend over het laatstverdiende loon. Mi nus die tien procent dus. Op die manier proberen ze ons nou ook klein te praten. Maar dit keer zijn wij eens lekker eigen wijs. Deze actie gaat slagen, dat moet ge woon." Het gemor-van de havenarbeiders over stijgt de -megafoonklanken van vak bondsman J. Toussaint. Hij pleit voor sa menwerking met de haven van Amster dam. „In Amsterdam hebben de haven arbeiders vaak niks te doen, terwijl in Rotterdam het ene schip na het andere binnenloopt. Volgens ons is het heel goed mogelijk om eikaars SHB-personeel uit te wisselen. Dat scheelt SHB weer een hoop geld en iedereen leert flexibeler te werken." Want dat flexibele, daar ontbreekt het volgens Toussaint toch echt aan bij een deel van de havenarbeiders. „Om de ha ven groot te houden, moet je dienstverle nend werken. Je moet niet een kwartier wachten met het beladen van een schip, omdat je dienst toevallig nog niet begon nen is. Zo'n schipper ziet je niksnutten en legt dus de volgende keer in Antwer pen aan. Zo gaat dat tegenwoordig." Staken is er volgens Toussaint nog niet bij. „Er is officieel geen conflict tussen de vakbond en de SHB-directie. Staken kun je pas als de onderhandelingen op niks uitlopen. En die onderhandelingen beginnen woensdag pas." Afwachtende houding De meeste havenarbeiders zijn niet ge diend van die afwachtende houding van de bond. „Jullie staan aan de kant van de werkgever," schreeuwt er één door het verhaal van Toussaint. De journalist die de man tot stilte maant, krijgt een flinke snauw van een trouwe havenarbeiders vrouw. „Wie denk jij wel dat je bent, klo- jo. Het is wel de kop van mijn man die hier op het spel staat. Maar daar heb jij natuurlijk weer geen boodschap aan." Het tekent de sfeer van ongerustheid die op dit Zuidplein heerst. Een sympathise rend applaus voor de Amsterdamse col lega's die de sluizen bij IJmuiden bezet ten, is de enige warmte die uit deze actie spreekt. FNV-woordvoerder Tom de Koning maakt een van de havenpoolers los, die zeven uur vastgeketend heeft gezeten aan de Noordersluis in IJmuiden. Dit uit protest tegen de plannen van de SHB-directie. In Rotterdam verliep de protestactie een stuk rustiger, foto anp Maastricht (anp) - Het Open baar Ministerie in Maastricht heeft een Sittardse politie agent een transactie aangebo den, nadat vier Utrecht-sup porters hem hadden beschul digd van mishandeling. De fans willen echter dat de agent wordt vervolgd en vragen het hof in Den Bosch hem alsnog straf rechtelijk te laten vervolgen. Vol gens de advocaat van de Utrecht supporters is de mishandeling te ernstig om met een transactie af te doen. Tijdens de wedstrijd Fortu- na Sittard - FC Utrecht vorig jaar maart kwam het tot een hardhan dige confrontatie tussen de Utrecht-aanhangers en de Sit tardse politie. Vier supporters dienden daarna een aanklacht in tegen de politie. Volgens de advo caat van de supporters, mr. J. Ka- balt, hebben alle klagers blijvend letsel in de vorm van littekens aan armen en benen opgelopen. Eén van hen brak zijn neus. Debetrok ken agent zou hen hebben gesla gen met zijn vuist en de wapen stok. Ook zou hij een politiehond op hen hebben afgestuurd. Vol gens de advocaat is de politie nvaar over de schreef gegaan. Venlo (anp) - Een 17-jarige jongen alt Venray wordt ervan verdacht de afgelopen jaren met 23 kinde ren ontucht te hebben gepleegd. Hij zit sinds 22 september in voor lopige hechtenis. De politie heeft bat gisteren pas bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van de politie Noord-Limburg hebben achttien ouders aangifte gedaan, be politie sluit niet uit dat er nog ®w slachtoffers zijn. De jongen zocht zijn slachtoffers, jongens en meisjes in de leeftijd 4 tot 11 jaar, op bij speel plaatsen bij hem in de buurt. Hij won allereerst hun vertrouwen en speelde daarna seksspelletjes met waarbij hij zichzelf bevredigde, be kinderen zouden niet lichame- :,lk misbruikt zijn. De politie Mt de zaak niet eerder naar bui- jen gebracht om de privacy van de hnderen te beschermen. De internationale cam pagne tegen landmijnen, die vorige week met de toekenning van de No belprijs voor de Vrede een belangrijke impuls kreeg, wordt in het Bra bantse Reek in praktijk gebracht door tachtig militairen op de mijnen- school van Defensie. Zij volgen de komende drie maanden een cursus tot instructeur mijnenrui- men. Een indruk van de verse ploeg die - voor alsnog - onderwezen wordt in leggen en rui men van nepmijnen. Door Anrielies van der Woude Een grote viertonner staat klaar om in een rechte lijn anti-tank mijnen te plaatsen. Platte,/goud kleurige schijven met een gewicht van negen kilo. Zo dreigend als ze lijken, zo onschuldig zijn ze in werkelijkheid. Tijdens de opleiding wordt enkel gewerkt met imitatie-materiaal. En dat is te merken aan de ont spannen, jolige sfeer onder de cur sisten. Onbekommerd leggen ze om de vijf meter een mijn in het gras. Wist je niet beter, dan zou je denken dat hier een spel wordt uitgezet voor een vijfkamp. Patroon „Je moet je kunnen verplaatsen in de vijand die de mijnen legt. Vaak is er sprake van een patroon, zo dat de vijand niet in zijn eigen valstrikken loopt," vertelt Bas van den Berg, hoofd instructie mijnen en springstoffen. „Op basis van de geregistreerde aantallen en patro nen, zou het heel eenvoudig moe ten zijn om na een oorlogssituatie de mijnen te ruimen, maar het probleem is vaak dat die gegevens onvindbaar zijn," aldus Van den Berg. Vandaar de plastic stroken, kriskras over het grasveld gelegd, die veelvoorkomende patronen voor anti-tankmijnen simuleren. De relatief grote anti-tankmijnen zijn grofweg in te delen in twee generaties. In een toonzaaltje staan ze veilig achter glas in tallo ze soorten: de contactmijnen, die meteen ontploffen als er een voer tuig overheen rijdt en de beïnvloe- - - m m i t -m J*aag (anp) - Het Inspraakorgaan Turken in Nederland v-r. Grijze Uzi IOT verwerpt ten zeerste elke vorm van geweld, racisme en fun- amentalisme die de ontwikkeling van de multiculturele amenleving in Nederland belemmeren. heHon^°1V,en Zi;in geen lid van j en kunnen evenmin lid wden in de toekomst. Dat «mt mede door wat in het boek nRe Wolven, een zoektocht j. Turks extreem-rechts, *°dt beschreven. het lm® verklarillg reageert nnJu voor het eerst in het toL, aar,na de beschuldigingen g rechts-extreme Turken in "«Mand, in de onlangs ver- ex!"® aanWacht tegen Turks listpj, o,"nChts van de journa- t Braam en Mehmet Öaard ,een Persbericht ver voor t, koepelorganisatie rurkse instellingen (en overlegorgaan voor de Neder lands overheid) gisteren dat het zich absoluut keert tegen de ex port van politieke tegenstellin gen naar Nederland. „Wij zijn zeer verontrust over de rapportage," zo schrijft het IOT. „Vooral een bepaalde groep Turkse jongeren kan in Nederland zo weinig van zich zelf verwezenlijken, dat zij hun eigenwaarde ontlenen aan het benadrukken van de eigen etni citeit, op een wijze die grenst aan racisme." Het IOT bepleit in dit verband een aanpak, die Turkse jongeren meer kansen biedt. Twee militairen proberen in Reek een (nep)mijn te ontmantelen. dingsmijnen die niet daadwerke lijk aangeraakt hoeven te worden, maar exploderen door magneti sche velden, geluid of trillingen. De eersten blijven altijd actief; de tweede groep heeft een beperkte werkingsduur, variërend van mi nimaal twee uur tot maximaal honderd dagen. Op waarschuwen de posters, door de VN verspreid onder de bevolking van voormalig Joegoslavië, staat de tekst Be aware mines don't care met daar onder een afbeelding van een hou ten kistje: veelgebruikt verpak kingsmateriaal voor anti-per- soonsmijnen (ap's). De op het oog onschuldige doosjes, ter grootte van een flink stuk zeep, zorgen ie dere twintig minuten ergens ter wereld voor een slachtoffer; in veertig procent van de gevallen met dodelijke afloop. Van den Berg: „Door hun lichte gewicht blijven de ap's vaak niet in een pa troon liggen, maar worden ze door wind of regen overal verspreid." In de Reekse grond wordt onder tussen druk gespeurd naar ver stopte ap's. Zittend op de knieën, bekwamen twee cursisten zich in het prikken - met een prikstok - van de bosgrond: centimeter voor centimeter, een langdurig en ar beidsintensief karwei. Een on zichtbare draad die verbonden is aan een doosje explosieven, een 'struikeldraad-lichtsein', vergt bovendien extra concentratie. „Als je 'm goed raakt, dan gaat bij een heleboel mensen het licht uit. Voorgoed," grapt sergeant majoor Heij. 'Prikken' Het 'prikken' van een stuk grond van één meter breed bij twintig meter lang neemt volgens Heij mi nimaal een uur de tijd. Het is werk dat de bevolking in mijngebieden zelf kan uitvoeren, mits ze goed geïnstrueerd en begeleid wordt. „De eigen rotzooi moeten ze zelf maar opruimen. Als vorm van ontwikkelingshulp bieden wij kennis en financiën," aldus Heij. Die kennis was tot nu toe voorbe houden aan de afdeling Genie, de tak van de Landmacht die belast is met algemene constructie werk zaamheden. Majoor Sjaak Bloom, stafmedewerker van het genie-op leidingcentrum: „Met name bij VN-operaties werden de genies overbelast, vandaar het besluit van minister Voorhoeve om tach tig militairen, afkomstig uit alle geledingen van de krijgsmacht, specifiek op te leiden tot instruc teur mijnruimen." Hij vervolgt: „In principe is de eerste ploeg vrijwilligers begin volgend jaar klaar om uitgezon den te worden naar landen als Cambodja, Mozambique en Ango la, waar zij op plaatselijke scholen ontmijnings-ploegen gaan leiden. Na anderhalf jaar moeten de men sen zelf kunnen ontmijnen, zodat de Nederlandse militairen elders kunnen worden ingezet." foto ruud rogier De risico's die het werk met zich meebrengt, spelen voor cursist Martin Vinkemuller geen rol. Schouderophalend: „Ik neem m'n hele leven al risico's. Voor mij is dit juist een kans om uitgezonden te worden en het geeft me een goed gevoel straks met écht hu manitair werk bezig te zijn." Het zelfde geldt voor Sytze Hamstra, die eerder in Bosnië al met de mij- nenproblematiek werd geconfron teerd. „Ik denk een positieve bijdrage aan het werk te kunnen leveren." Hij vindt de opleiding tot nu toe heel realistisch, vooral omdat veel kennis meteen in de praktijk ge demonstreerd wordt. Maar het echte mijnenruimen laat nog even op zich wachten. De prikkers houden bij de anti-per- soonsmijnen pauze voor een 'le vensgevaarlij k shaggie'. En nadat het nepmijnenveld 'gerooid' is, staat de andere groep klaar voor een uurtje sport. Door Romain van Damme Maastricht/Roosendaal - „Het trouwens het goede woord. Mr. David Moszkowicz uit Maastricht verr ligt c zich helderziende noemende l,. van Dorst uit Zeeland met verve. Met succes bedong hij bij het ge rechtshof in Den Bosch dat de helderziende volgende week als getuige gehoord wordt in de zaak tegen de Bredase Trudy J. Zij is veroordeeld voor de moord op de Bredase peuter Robin Bogers maar hoopt in Den Bosch vrij ge pleit te worden. „Ik ken die meneer Van Dorst niet," zegt Roosendaler A. van der Meeren, secretaris van de Ne derlandse Organisatie van Para normale Genezers. „Hij is in ieder geval gèèn lid van onze organisa tie. Voor iemand lid kan worden, moet hij of zij wel het een en an der aangetoond hebben. Dat je paranormale gaven hebt. Let wel, daarmee wil ik niets gezegd heb ben over meneer Van Dorst. Hij kan best een goede helderziende zijn. Tïpt wil Mr "Hawr! Mo^k-owir»? schreven. Ik ken de goede man niet eens. Hij heeft wèl dingen ge- andere verklaringen terwijl hij die verklaringen absoluut niet kende, niet eens kon weten. Dan denk ik, nou, ik wil wel eens ho ren wat die man dan precies te vertellen heeft en wat we daar verder mee kunnen doen." Volgens de Maastrichtse raads man heeft Van Dorst onder ande re geschreven dat het lichaam van de vermoorde peuter niet op de vuilstort in Zevenbergen lag maar vermoedelijk ergens in Zee land. Moszkowicz: „Dat kan overeen komen met en of aansluiten op een eerdere verklaring van een mevrouw uit Middelburg die heeft gezegd dat ze vijf dagen na de verdwijning de peuter in een warenhuis heeft gezien. De moei te om na te trekken." Van Dorst, gisteren niet bereik baar, mag het volgende week donderdag in Den Bosch allemaal uit rip rinpkpn kompn dopn Hpt zegt mr. M. Bos van de Amster dam1» universiteit, afdeling stral „O? -"I - man als getuige horen, legt dat voor en de rechter beslist. Deze keer heeft de rechter dus na het afwegen van de belangen ja ge zegd. Hij wil kennelijk niets uit sluiten." Dat ja zeggen, gebeurde na lang durig aarzelen en overleg. „Het zit er dik in dat we met een fan tast te maken hebben, maar in zijn brief heeft hij concrete din gen genoemd, en de wet verbiedt ons voorspellingen te doen over de geloofwaardigheid van een ge tuige. We kunnen hem dus nooit weigeren, omdat we hem toch niet geloven, "sprak de rechter. Voor Van der Meeren van de Or ganisatie van Paranormale Gene zers blijft het een hacheüjke zaak. „Ik heb twintig jaar para normale ervaring. Maar ik heb nog nooit meegemaakt dat ie- Den Haag (anp) - De horecabranche gaat minister Borst (Volksgezondheid) uitnodigen voor een avondje naar de dis- De minister zou dan met eigen ogen kunnen zien dat horeca ondernemers van alles in het werk stellen om het drankmis bruik door jongeren aan banden te leggen. Koninklijke Horeca Nederland zal de uitnodiging komende dinsdag overhandigen, als de vereniging een gesprek heeft met hoge ambtenaren van het ministerie voor Volksgezond heid. De branchevereniging heeft het gesprek aangevraagd om haar verontwaardiging te uiten over recente uitspraken van Borst. De minister zei eer der deze week dat kroegbazen nogal eens te lang doorgaan met het schenken van drank aan klanten die al te veel op hebben. „Met één kreet zet zij de hele sector in het verdomhoekje," al dus directeur J. Claes van Hore ca Nederland. „Horeca-onder- nemers die hun verantwoorde lijkheid kennen, stoppen op tijd met schenken. Zij hebben er voor geleerd en worden ook op de hielen gezeten. Bovendien beseffen kasteleins dat ze klan ten verliezen als ze dronken mensen in hun zaak hebben." De branchevereniging wil 'liefst zo veel mogelijk' avondjes uit met de minister om te laten zien wat horeca-ondernemers doen om verantwoord drankgebruik aan te moedigen. Een disco theek staat zeker op het pro gramma, omdat de minister zich met name zorgen maakt over toenemend alcoholgebruik on der de jeugd. Claes: „In het weekend gaan een miljoen jongeren naar de disco. Realiseert de minister zich wel wat er zou gebeuren als die jon geren daar niet meer terecht kunnen?" mand in een zaak als deze de juis te oplossing gaf. Ik zeg niet dat hpt onmogéliik is. maar het bliift Jan Hein die enkele jaren geleden vermoord werd. Bü de zoektocht nr.-r H-~ ..reeg d. Titi- ~r.r.r liefst 12.000 paranormale tips binnen. Na een eerste schifting bleven er 2000 tips over. Die wer den nauwkeurig bekeken door het Nederlands Instituut voor Toegepaste Parapsychologie. De conclusie: geen enkele tip bleek te gebruiken. Ergens in de bossen was een tikkeltje te vaag. Van der Meeren zegt in die zaak ook enkele beelden gezien te heb ben. „Die beelden zijn echter, noem het maar, vrij algemeen. Ik zag inderdaad zand en bossen, maar waar dat precies was, zag ik niet. Dat gebeurt zelden. Als die meneer Van Dorst zegt dat hij een vuilstort ziet, kan dat best. Maar waar die vuilstort dan ligt, is een heel ander verhaal. Kortom, ook wij moeten nuchter zijn en met beide benen op de grond blijven staan." Rotterdam (anp) - De beoogd lijsttrekker in Kerkrade van het extreem-rechtse CP'86 heeft volgens de Duitse justitie een lei dende rol in een organisatie die oproept tot geweld tegen politie- en justitiemedewerkers en politieke tegenstanders. In juli maakte het bestuur van CP'86 bekend dat de partij volgend jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen in verscheidene plaatsen, waaronder Terneuzen, Duitse en Vlaamse rechts-radicalen gaat kandideren. De Duitse neonazi A. Zimmermann moet de lijst van CP'86 in Kerkrade aan gaan voeren. Zimmermann heeft een lange staat van dienst in rechts-extremistische kringen in Duitsland. Hij was onder meer lid van de inmiddels verboden FAP. De Duitse justitie heeft onlangs bij Zim mermann en vijf andere neonazi's in Duitsland huiszoeking gedaan. Justitie verdenkt de rechts-extremisten ervan informatie te verzamelen over politieke tegenstanders en politiebeambten. Zimmermann speelt een hoofdrol bij de zogenoemde anti-Antifa-activiteiten, zo vermoedt de Duitse justitie. Onder het pseudoniem Lutscher zou hij diverse op ruiende berichten via het computernetwerk hebben verspreid. De Duit ser is sinds afgelopen zomer ook lid van het hoofdbestuur van CP'86. Rotterdam (anp) - De Erasmusbrug in Rotterdam heeft gisteren de eerste zware schokdempers gekregen. Die moeten voorko men dat de tuien van de brug bij sterke wind en regen vervaar lijk heen en weer zwiepen, zoals vorig jaar november gebeurde. Alle 32 tuien van de brug krijgen optie zou het ontwerp van de Am- twee speciale schokdempers die sterdamse architect Ben van Ber- een haakse verbinding vormen kei te veel aantasten, de tweede tussen het brugdek en de schuin keuze bleek technisch minder ge- hangende tuien. Begin november schikt, moet de klus geklaard ziin. ren te licht. De dienst Gemeente werken heeft na uitvoerig onder in Japan, besloten 64 zwaardere dempers te plaatsen. Alternatie ven waren het onderling verbin den van de sierlijke draden of een nieuwe coating van de tuien, waardoor wind en regen minder invloed zouden hebben. De eerste Den Haag (anp) - Op een var kenshouderij in Yorstenbosch in Dvnhnnl in A 1 On rfmrnl ttov» varkenspest ontdekt. Alle 4225 varkens worden vandaag ge ruimd, aldus een mededeling van het ministerie van Landbouw. Omdat het bedrijf midden in be smet gebied ligt, zijn geen extra maatregelen nodig. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 3