S'Pleegouder moet gewoon pa of ma zijn Stichting Pleegzorg Zeeland kampt met tekort aan gezinnen voor opvang van kinderen HELVOIRT 'Pleegzorg zit nog in een vergeethoekje' 'Er is plek in mijn huis en in mijn hart' DËSTEM ZEELAND C4 Istad uitzendbureai issistenten m/v ige technische ledewerkers west brabant 1997 ZATERDAG 18 OKTOBER 1997 nagazijn m/v lit organisatie in Breda zoeken wij een r 36 uur per week. U bent verantwoor- |n intern transport van goederen t.b.v. de len binnen de organisatie. U bestuurt de lin onderhoud hieraan. U slaat de goederen] de uitgifte van artikelen. Het verzamelen naterialen hoort eveneens tot uw taken- fae administratieve handelingen t.b.v. het In u onderhoudt contacten met leveran- pnde LBO-opleiding bent u in bezit van geïnteresseerd in de functie neemt u dan /liedema, tel. (076) 522 68 09, (ingesteld en vindt u het leuk om met fan hebben wij een leuke full-time baan als le zorgverzekeraar voor u. Schrikt een i u niet af, heeft u een prettige |u al eerder met een grote centrale gewerkt, pg uit te solliciteren. Moordijk, tel. (076) 522 46 60, issistent m/v por een grote zorgverzekeraar te werken? ben apothekersassistente die beoordeelt of bed mogen worden en dit vervolgens Ltersysteem. Dit is een full-time baan voor I Noordijk, tel. (076) 522 46 60, in m/v (vindt het leuk om dit enige tijd te doen? Vooi "eda zoeken wij tot januari meerdere data- (eresseerd, dan nodigen wij u van harte uitte nen. b Noordijk, tel. (076) 522 46 60, r klantenservice m/v Jentrum werkzaam in de muziekindustrie jÜewerkers klantenservice. U gaat zich bezig- l/oord staan van klanten die bellen met vragen Ie computer houdt u alle gegevens bij. Inden wordt u ingewerkt in België om laan de slag te gaan. Aangezien het lal zijn wordt gedacht aan mensen die uit en dus tweetalig zijn opgevoed. Beaart, tel. (076) 587 00 09, 114. loormaatschappij B.V. in Berlicum van de Heijmans groep. Wij zijn rd in het maken van weg- en water- ar pijpleidingen, riolering, kabels en in i kleine tunnels. Hierbij wordt gebruik |de modernste boortechnieken zoals ctional Drilling en Microtunneling (m 13 meter). ïstante groei van de order- zijn wij op zoek naar ervaren j op zoek naar i willen worden als boorassistent m/v ksen 22-35 jaar. Is machinebankwerker/monteur. 1- en denkniveau, b. leergierig en praktisch ingesteld. riteressant en uitdagend werk in'de j inlichtingen kunt u tijdens kantoor- :t opnemen met de heer ing. A.W.M- heer ing. J. Blok, tel. (073) 503 40 U eerde kandidaten verzoeken wij hun sollicitatie binnen 14 dagen te richten elvoirt Boormaatschappij B.V., ■er ing. A.W.M. Burger, Overbeeke 1 erlicum. DRUKKERIJ setdrukkerij West-Brabant b.v. is een moderne it 19 medewerkers.Wij zijn uit ons jasje Se^' aar aan de Dreef in Princenhage zal begin izing op industrieterrein Hoogeind worden betro )p zeer korte termijn: ISTRATIEF MEDEWERK(ST)F-R uur per week i heden: [h te woord staan van klanten re •atieve verwerking van inkoop- en verkoop a its: -atieve opleiding met computerboekhouding lig, alert en accuraat werken iteresseerd? Stuur je CV naar: VVest-Brabant b.v., t.a.v. R.J. van Baal 18,4801 LM Breda Mijn ouders scheidden toen ik anderhalf was. Ik ging bij mijn moeder wonen, maar zij leverde me regelmatig af bij fa milie en vrienden omdat ze het niet aankon. Op een dag bracht ze me om tien uur 's mor gens naar Jeugd en Ge zin in Middelburg en ze zou me om vijf uur ophalen. Mijn moeder is nooit komen opdagen. Ik was toen tweeëneenhalf jaar. Mijn ouders zijn toen uit de rechterlijke macht ontzet. Ik zou bij familie ondergebracht worden, maar toen de familie van mijn vaders en moeders kant om mij ging vechten, kwam ik terecht bij twee dames. jZij verwaarloosden mij door me te veel te ver wennen en daarbij maakten ze me bang voor mannen. Toen ik [vier was, kwam ik met een angst voor mannen, [verlatingsangst en een emotionele achterstand 'terecht bij een pleegge zin in Oost-Souburg. Elf jaar heb ik bij hen gewoond en al die tijd 'gebruikte ik hun ach- jternaam. Ik beschouw pen als mijn ouders, want dit is het gezin waarin ik ben opge groeid. Met hen voel ik me meer verbonden dan met mijn biologische ouders." Dat vertelt de 22-jarige Nathalie, die bij een pleeggezin in Oost-Sou burg opgroeide. Door Liselotte van Werkhoven In Nederland zijn twintigdui zend kinderen uit huis geplaatst omdat ze voor korte of lange tijd niet bij hun ouders kunnen wo nen. De redenen waarom deze kinderen een ander thuis nodig hebben, zijn net zo verschillend als de kinderen zelf. Soms hebben de ouders psychi sche problemen, soms zijn ze verslaafd, soms liggen de ouders in een moeilijke scheiding en zo zijn er nog meer redenen waarom ouders de opvoeding voor een tijd niet aankunnen. Sommige kinderen hebben een vrij norma le jeugd gehad, anderen zijn ver waarloosd, mishandeld of mis bruikt. De helft van deze kinderen ver blijft in een tehuis. De overige tienduizend jongeren wonen in een pleeggezin. De goedkoopste en in de meeste gevallen beste oplossing. De organisatie voor pleegzorg in Zeeland is de Stichting Pleeg zorg Zeeland, die beschikt over zo'n 330 pleeggezinnen. Er is vooral de laatste jaren een struc tureel tekort aan gezinnen. De stroom kinderen van nul tot achttien jaar die tijdelijk een an der adres nodig heeft, staat ech ter niet stil. De oorzaak van het tekort heeft te maken met de in dividualisering van deze tijd en met het feit dat steeds meer vrouwen gaan werken. Daar naast hebben veel mensen nog altijd een somber beeld van pleegzorg. Vijftig kinderen De 52-jarige Joke Lubach uit Hoek is al 25 jaar pleegmoeder en heeft in die tijd zo'n vijftig kinderen in huis gehad, voor korte en lange tijd. Ze is ge trouwd, heeft drie zonen en be schikt naar eigen zeggen over een hart met vele kamertjes. „Wanneer stop je er nu eens mee! Dat krijg ik zo vaak te horen. Voorlopig stop ik echter niet met het op het goede spoor zetten van kinderen. Ik weet hoe makkelijk het voor een kind is om tussen wal en schip te komen en daarom wil ik kinderen graag een handje helpen. Er is plek in mijn huis en in mijn hart. Ik beschouw mijn pleegkinderen als mijn eigen kinderen, ik geloof niet zo in bloedbanden." De 41-jarige Niek van Water schoot uit Philippine is pas sinds enkele maanden pleegouder. Niek is getrouwd en heeft drie kinderen van zes, tien en twaalf. 'Wat haal je je op de hals met die probleemkinderen, het is toch al moeilijk zat om je eigen kinderen op te voeden!' „Dit is de reactie die ik krijg als mensen horen van ons pleeg ouderschap. Pleegzorg zit nog in een vergeethoekje en ik vind dat er meer erkenning voor moet ko men vanuit de politiek. Het zijn geen probleemkinderen, maar kinderen die uit een probleemsi tuatie komen. Ze komen niet al leen uit asociale gezinnen. In ie der gezin kan het gebeuren dat ouders een tijdje niet voor hun kinderen kunnen zorgen. Jaren lang hebben mijn vrouw en ik nagedacht voordat we besloten kinderen tijdelijk een huis te bieden. Wij willen ons steentje bijdragen aan de maatschappij. Je hoeft als pleegouder geen su permens te zijn, je moet al hele maal niet de therapeut gaan uit hangen: je moet gewoon pa of ma zijn." Vooroordelen Nathalie, die elf jaar in een pleeggezin heeft gewoond, heeft veel last gehad van de vooroor- 'Je hoeft als pleegouder geen supermens te zijn, je moet al helemaal niet de therapeut gaan uithangen: je moet gewoon pa of ma zijn'. zal wel dat gedaan hebben...' In veel gevallen, en zeker in mijn geval, ligt de schuld bij de ou ders. Adoptie is veel meer inge burgerd dan pleegzorg. Adoptie vind ik ook 'makkelijker' dan pleegzorg. In feite heb ik twee paar ouders. Mijn hart zegt dat delen die er over pleegkinderen bestaan. „De meeste mensen die horen dat ik in een pleeggezin heb gewoond, denken direct dat ik, het pleegkind, moeilijk en dus schuldig ben. 'Je zal wel dit en je Vift' Ld 1 "fjbegeleider Hans den Blijker, pleegouder Joke Lubach, Piet Verpoorte van Pleegzorg Zee- iek i Van de pleegzorg. pben p'ee®oti^er Niefc van Waterschoot (vlnr) realiseren zich dat veel mensen nog een somber beeld FOTO WIM KOOYMAN ik liever geen contact heb met mijn biologische ouders. Ik heb namelijk een familie en dat is ge noeg. Maar er bestaat toch een band met mijn biologische ou ders en die zal altijd blijven." Voorbereiding Toen Joke vijfentwintig jaar ge leden begon met het pleegouder schap, kreeg ze ter voorbereiding alleen een intensief gesprek. Ze kon niet echt een beroep doen op hulp vanuit de organisatie. „Te genwoordig doorlopen ouders ter voorbereiding een zeven-stap- voorbereidings- en selectiepro gramma," zegt Piet Verpoorte, die zich bij Pleegzorg Zeeland bezighoudt met de werving, voorbereiding en selectie van pleegouders. „Ieder gezin krijgt een vaste pleegzorgbegeleider en daarnaast zijn er ondersteu ningsavonden waar pleegouders onderling ervaringen kunnen uitwisselen. Het is belangrijk dat er binnen het gezin een stabiele situatie is. Tijdens de voorberei ding moeten de ouders hun leven in kaart brengen en men moet dus bereid zijn om het eigen functioneren ter discussie te stellen. Na het voorbereidings programma duurt het geruime tijd voordat het gezin een pleeg kind krijgt. De ouders maken keuzes over de leeftijd, de duur en de vorm van pleegzorg: crisis opvang, tijdelijke zorg of lang durige zorg. Het duurt dus even voordat we een kind hebben dat in het profiel van het gezin past. Kinderen boven de veertien zijn soms moeilijk te plaatsen, omdat ze in de meeste gevallen meer hebben meegemaakt dan de jon gere kinderen." Ontdekkingsreis Joke: „Mijn eerste kind had ik acht jaar en daar ben ik nu 'oma' van. Het is iedere keer weer een ontdekkingsreis want je bent niet met het kind meegegroeid. Je moet aftasten wat bij het kind werkt en je moet vooral niet de nadruk op het kind leggen. Het gezin moet zo gewoon mogelijk doen want dat geeft een gevoel van veiligheid. Wanneer je spe ciale dingen gaat ondernemen, prikt het kind er zo doorheen." Niek: „Wij hebben gekozen voor de crisisopvang van maximaal drie maanden en kregen dus van de ene op de andere dag een zes jarig jongetje. Hij kwam uit een moeilijke thuissituatie met al leen de kleren die hij aan had en zijn fietsje. De eerste maanden gedroeg hij zich ideaal: er viel geen onvertogen woord. Hij deed alles wat onze kinderen deden. Hij paste zich direct aan omdat hij in zijn korte leven wel had le ren overleven. Op een gegeven moment had hij zijn plekje bin nen het gezin gevonden en ging hij zelf dingen ondernemen. Hij koos voor zichzelf en ging uit proberen of wij ook nog van hem hielden als hij niet zo braaf was." Naast het sterke overlevingsge- drag hebben veel kinderen die uit een moeilijke thuissituatie komen een emotionele achter stand. Joke: „We kregen een keer een jongen van zestien, die naar niemand van ons luisterde en waar we maar geen contact mee kregen. Toen hij bij ons kwam, gedroeg hij zich als achttien. Hij ging weg als dertien omdat hij bij ons weer kind mocht zijn. Ook kwam er eens een meisje van achttien bij ons, die in het begin alleen maar aan het feesten en beesten was. Wij spoorden haar aan hard te werken om haar vwo te halen. Ze heeft geploeterd en ze heeft haar diploma gehaald en toen ze bij ons wegging, had ze toch het gevoel dat ze vakantie had gehad." Gevoelloos Ook Nathalie had een emotione le achterstand en verlatings angst omdat ze de eerste twee jaar van haar leven niet geleerd had zich aan mensen te binden en mesnen te vertrouwen. „De jaren die ik in mijn (pleeg)gezin doorbracht, was ik gevoelloos: ik kon niet lachen, niet huilen, niet kwaad zijn. Ik was een schilde rij. Ik liet niemand tot mij toe en zat het liefst thuis met een boek uit huis te plaatsen. In overleg met de plaatsende instelling wordt een bezoekregeling ge troffen. Sinds kort hebben we ook een 'levensboek' gemaakt, waarin de pleegouders en het kind hun eigen verhaal kunnen schrijven. Wanneer een kind op je in een hoekje. Op mijn vijf tiende ben ik naar een internaat gegaan, waar ik onder leiding in een leefgroep van acht kinderen woonde. Daar leerde ik om voor mezelf op te komen en werd ik zelfstandiger. Na het doorlopen van een zelfstandigheidstraining woonde ik op mijn zeventiende voor het eerst op mezelf en was ik weg van alle instanties." In vrijwel alle gevallen behou den de kinderen contact met hun biologische ouders of het moet verboden zijn. Pleegzorgbegelei der Hans den Blijker: „Het is ook heel belangrijk dat het kind met de pleegouders over de ouders praat. De pleegouders nemen een tijdje de taken van de ouders waar, maar in veel gevallen gaat het kind daarna weer terug. Het is voor ouders geen makkelijke beslissing om hun kind een tijd latere leeftijd het boek met foto's en verhalen doorbladert, kan het deze periode een betere plaats in haar of zijn leven geven." Contact Nathalie behield tot haar twaalfde jaar contact met haar biologische ouders. „Mijn moe der bezocht me één keer in de zes weken. Mijn vader haalde me één keer in de zes weken op en bracht me naar zijn ouders." Op haar twaalfde had ze genoeg van de verplichte bezoekjes. Sinds dien beperkt het contact zich tot het sturen van kaartjes. „Ik zit nog met heel veel vragen over de tweeëneenhalf jaar dat ik bij mijn biologische ouders woonde. Toen ik op mijn acht tiende alle dossiers die over mij waren bijgehouden mocht in zien, kwam ik pas te weten wat FOTO CAMILE SCHELSTRAETE er met me was gebeurd. Voor antwoorden moet ik niet bij mijn ouders zijn, want ze maken el kaar alleen maar zwart. Ik ga de antwoorden op enkele belangrij ke vragen nu zelf zoeken in de vorm van hypnotherapie. Op ba sis van die resultaten, besluit ik of ik nog met hen in contact wil komen. Met mijn ouders houd ik altijd contact." Een kind kan dagen, weken, maanden of jaren in een pleegge zin verblijven, het afscheid is on vermijdelijk. Niek: „Na drie maanden zou ons jongetje naar een oom en tante gaan. We had den ze al een keer samen be zocht. Toen het zover was, liep hij direct naar zijn oom en tante. Hij draaide zich niet om om te zwaaien. Vanwege zijn overle vingsdrang stapte hij er luchtig overheen. Hij moest wel omdat hij weer alle energie moest ge bruiken om zich bij zijn oom en tante aan te passen." Joke: „Een afscheid doet pas echt pijn als het in het gezin niet gelukt is. Ik had een keer een kindje van zeven, dat zo bescha digd was en die zo vaak in de steek gelaten was, dat ze bij ons niet meer kon opkrabbelen. Wij konden de kern van haar niet ra ken. Afscheid is nooit makkelijk, maar als ik weet dat het goed gaat met het kind, dan is het goed. Met sommige kinderen houd ik contact. Vorig jaar had den we een vierjarig meisje voor wie wij de enige stabiele factor in haar leven waren. In haar be lang blijf ik nog steeds in beeld." Nathalie verbleef elf jaar in een pleeggezin. FOTO KEES VAN DONGEN

de Stem | 1997 | | pagina 29