Rumoer over opvolging Helmut Kohl teken in woestijn Elf Servische 6spionnen' in Montenegro aangehouden Wet beperkt én beschermt Britse pedofielen Anti-Amerika Georgische soldaten stralingsziek door Russische cesium-capsules ~F :<êr+^+ BUITENLAND A5 DMMENTAAR NLAND KORT agkliniek meegse politie tier te behouden nsiejet hij nog wel vier jaar? Sassou-Nguesso leider Congo Oppositie Israël peilt fracties over plan afzetten Netanyahu BUITENLAND KORT Papon moet weer verhuizen Eerste Eurozegel Massale hongerdood dreigt in Irian Jaya Navo: 'Stem niet op Karadzic-getrouwen' Doema en regering zoeken compromis Grote betogingen tegen ETA Zoek snel de oplossing voor een dagje uit -RIE Nog open t/m 26 oktober! IKTOBER 1997 A4 DBSTEM I I I I I VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 toppen en dalen. Wat decen- ar de achtergrond om vervol- strijding is een prachtig voor- Uwe knoop en geheelonthou- /ijand, waartegen alle zedelij- r het alcoholprobleem. Hulp- iteitscampagnes tegen versla- og gevoerd. geen huisvaders die de kroeg lublieke opinie gemobiliseerd >l en misdragen zich daardoor ■ken zijn het gevolg. nu voor kasteleins tot de orde boven zijn theewater is, moet en waard zien dat iemand, die h te veel drinkt? Moet er een klanten consumeren? En wat aaspijpjes om binnenkomende dat de reeds spaarzame poli- ard wordt. Haar voorstel heeft schuwt en wijst de horeca op ode. Die wordt weliswaar niet ou in feite voldoende moeten gen van bierpomp en tapkast stellen of iemand nog verant- afspraken serieus neemt, is er coholprobleem weer beheers- zelfregulering. zijn woensdagavond ont- oningen. Een enkele uren omgeving leverde niets op. voortvluchtigen, T. en K., leling van de kliniek. K. is ld voor gijzeling, afpersing is 1995. Hij is veroordeeld en wegens het medeplegen De toedracht van de ont- dere informatie is volgens De directie van de kliniek extra beveiligingsmaatre- discogangers heeft gister- bedreigd en mishandeld, akt zijn wapen te trekken, verleenden assistentie. De rijf 's ochtends enkele vech- p discotheek. Een deel van igen hen. De groep groeide en gebroken flessen en gla- agenten bedreigden. Twin- hun collega's te hulp. Een ;t. :s komt na de verkiezingen het parlement. Aanvanke- nieuwe lijstcombinatie van Maar na overleg met onder aldus een partijwoordvoer- komen maandag bijeen om «spreken. •liezen. Als nu verkiezingen ;ste oppositiepartij zes a ze- ;n inleveren. Het CDA zou i 34). Dit blijkt uit de jong- De peiling dateert van na candidatenlijst, maar heeft het maandag gepresenteer- n de WD blijven gezamen- i, GroenLinks en de SP boe- Ie. reduwnaar hebben gisteren e Sociale Verzekeringsbank a pensioen geëist. Door wij- nwet verliezen de weduwen p-oot deel van hun pensioen, uwe situatie is het recht op oude niet. Volgens de actie tienduizenden weduwen en ïun pensioen. De eisers me- Nabestaandenwet in strijd Iragen, onder meer met het Uitspraak over zes weken. stream-Defensievliegtuigje, haverklap aan de grond te nieuw een ministeriële reis hten enkele hulpprojecten id het Victoriameer, evenals vluchtelingenkamp met ont- imden uit Burundi. Door de verwachte vertraging bij de te rras moest de premierzijn •sconferentie, die gistermidd g irzien was bij zijn aankoms het vliegveld Valkenburg, ai- zen. opvallend frequente probie n aan de Defensiejet gaven be- i juni al aanleiding tot vragen de Tweede Kamer. Toenan - ordde staatssecretaris Mei) g (Defensie) die een ger®® iruiker is, nog te hopen dat d hnische problemen voort33 het verleden zouden behoren, ide omdat Defensie ondertus i de nodige ervaring heeft op laan met het gesleutel aan h egtuigje. Van onze redactie buitenland Bonn - Met zijn opmerking dat CDU/CSU-fractievoorzitter Wolfgang Schauble uitstekend geschikt zou zijn als zijn opvol ger, heeft de Duitse bondskanselier Helmut Kohl voor groot po litiek rumoer gezorgd in Bonn. Door Bob van Huët Londen - De Britse regering overweegt een nieuwe wet die gevaarlijk geachte en reeds veroordeelde pedofielen moet weren van openbare plaatsen die riskant worden geacht. Ze zouden zich niet meer mogen ophouden bij speelterreinen, jeugdcentra en scholen. Pedofie len die het zogeheten 'dwangbe vel voor de bescherming van de gemeenschap' overtreden zouden vijf jaar gevangenisstraf riske ren. Reden voor de nieuwe wet is. te voorkomen dat buurtbewoners het recht in eigen hand nemen als ze een gevaarlijke pedofiel in de buurt van kinderen vermoeden. Op verschillende plaatsen heeft dat de laatste maanden tot bijna- lynchpartijen geleid. „Dit is een nieuw dwangbevel, in partnerschap met de bewoners. We zijn bereid de strengste maat regelen in te voeren tegen pedo fielen, maar de prijs'daarvoor is wel dat we orde in de gemeen schap willen", aldus de Schotse onderminister Henry McLeish die het wetsvoorstel aankondig de. Met name in het door de pedofie le Dunblane-moordenaar Tho mas Hamilton getraumatiseerde Schotland zijn de laatste weken diverse problemen gerezen rond bekende pedofielen. Ook elders in Groot-Brittannië is sprake van heftige schrikreacties onder het publiek. Dat werd gisteren nog eens geïl lustreerd door het geval Robert Oliver, de meest beruchte pedo fiel in Engeland. Hij heeft 15 jaar uitgezeten voor de verkrachting en moord van een 14-jarige jon gen. Oliver staat geregisteerd in het onlangs opgezette pedofielen- register waarbij vrijgelaten pe dofielen zich moeten melden bij de politie in hun woonplaats en zich ook moeten melden wanneer ze op reis gaan. Zo groot is de angst voor Oliver dat lokale kranten zijn foto af drukten zodra men wist dat hij zich in een stad was. Dat leidde ertoe dat hij inmiddels al uit vijf steden is verjaagd door spontaan opgerichte comités van bezorgde ouders. Omdat hij zich bedreigd voelde in Manchester, zijn laatste woonplaats, sloeg Oliver op de vlucht. Gisteroch tend deed hij een formeel bezoek om bescherming op het politiebu reau van Brighton. Daar heeft hij inmiddels zijn in trek genomen in een cel. De poli tie weet niet wat men met hem aanmoet. Britse reclasseringsambtenaren waren allerminst gelukkig met de strikte regels tegen bekende pe dofielen. De vrees bestaat dat el ke kans op serieuze reclassering verkeken is en nieuwe en nog ge- heimere circuits zullen ontstaan, aldus een van hen. Los van dit geval is er veront waardiging in de media over het publicatieverbod rond een tribu naal dat grootschalige kinder misbruik in Wales onderzoekt. Meer dan 300 mannen en vrou wen hebben zich tot nu toe aan gemeld omdat ze misbruikt zou den zijn in de jaren zeventig. De president van het tribunaal heeft de media verboden om de namen te publiceren van de 148 ver dachten die worden beschuldigd van afschuwlijke praktijken. Het zou daarbij gaan om enige promi nente Welsche figuren. Kohl had zich woensdag na af sluiting van het partijcongres van de CDU in Leipzig voor het eerst wat duidelijker uitgelaten over een kandidaat die geschikt zou zijn als lijsttrekker en partijvoor zitter. Onmiddellijk werd gespe culeerd of Kohl misschien be doelde dat hij niet van plan is na zijn eventuele herverkiezing in 1998 de hele ambtstermijn als bondskanselier tot 2002 vol te maken. Schauble, die al eerder heeft la ten weten dat hij bereid zou zijn Kohl op te volgen, zei gisteren in een reactie dat hij zich 'vereerd' voelt, maar dat het 'personeels- debat' geen actueel thema is bin nen de CDU. Een beslissing wordt te zijner tijd wel getroffen, zei Schauble. De fractieleider zei dat na de verkiezingen van vol gend jaar de dagelijkse politiek in de Bondsdag voorop zal staan en niet de vraag wie er bondskan selier moet zijn. Wolfgang Schauble schudt de dikste dossiers moeiteloos in z'n geheugen. Zijn parate vakkennis over alle thema's die de Duitse politiek beheersen, is enorm. De voorzitter van de christen-demo cratische CDU-Bondsdagfractie staat bekend als een heldere kop. Een man die briljant kan analy seren, een begaafde tacticus en een strateeg die met vriend en l compromissen kan berei- Hij is inderdaad de man die in de partij, èn daarbuiten, voor 'ver andering in de continuïteit' kan zorgen. Peter Hintze, secretaris-generaal van de CDU, onderstreepte giste ren dat Kohl de verkiezingen van september 1998 ingaat met de be doeling de vier jaar vol te maken als hij weer bondskanselier zou* worden. Hintze zei dat hij na mens Kohl sprak. De bondskan-i selier heeft slechts duidelijk wil len maken, dat de CDU bij het in gaan van de volgende eeuw geen problemen heeft met de vraag wie de toppositie binnen de partij moet innemen, zei Hintze. Mogelijke gezondheidsklachten van Kohl, die volgens sommige politici en journalisten tot zijn steunbetuiging aan Schauble ge leid zouden kunnen hebben, be staan volgens Hintze niet. De zakelijk leider van de SPD, Franz Miintefering, zei in Bonn dat Kohl de CDU aanzienlijk heeft verzwakt met zijn opmer king over Schauble. Wie de ver kiezingen wil winnen, kondigt van tevoren niet aan wie hij als zijn kroonprins ziet, zei Müntefe- ring. Hij voegde er aan toe dat Kohl mogelijk het politieke tem po niet meer kan bijbenen en zich daarom 'verschuilt' achter Schauble. Voor een grote, rooms- rode coalitie staat Kohl niet ter beschikking. Schauble wèl. Met die open opstelling naar links lokt hij ongetwijfeld kiezers uit het oppositionele kamp weg. 'Groenen'-woordvoerder Jürgen Trittin noemde Schauble een po liticus waar ernstig rekening mee moet worden gehouden, 'maar die in een verkiezingswedkamp te verslaan is'. Wolfgang Schauble is een prakti sche politicus. Als hij kanselier wordt dan zal hij méér accent op de binnenlandse politiek leggen dan Kohl nu doet. Die is het grootste deel van zijn tijd druk met Europa; zijn grote voorliefde. Anders dan Kohl zal Schauble volhardend naar oplossingen zoeken voor de opdoemende pro blemen en ze niet voor zich uit schuiven, zoals Kohl wel eens pleegt te doen. De 55-jarige Schauble is van huis uit jurist. In 1965 trad hij toe tot de CDU. In 1972 kwam hij in de Bondsdag en werd na korte tijd Kanzeleramt-minister. In 1989 werd hij minister van Binnen landse Zaken, twee jaar later CDU-fractieleider. Brazzaville (afp/anp) - De Con golese president Pascal Lissouba is voor de troepen van zijn rivaal Denis Sassou-Nguesso gevlucht. Hij zei gisteren dat de oorlog nog niet is verloren, maar niemand is tot nu toe de democratisch geko zen leider te hulp geschoten. De internationale gemeenschap er kende gisteren dat Sassou- Nguesso de baas is in Cohgó. Nguesso heeft aangekondigd een regering van nationale eenheid te vormen. De Verenigde Naties lie ten een plan voor een vredes macht varen. De Verenigde Sta ten wilde er niets voor betalen en Frankrijk weigerde manschap pen ter beschikking te stellen. Met deze desinteresse bezegelde de internationale gemeenschap het lot van de vijf jaar geleden gekozen president Lissouba. An gola en de Democatische Repu bliek Congo beslechtten in enkele dagen de strijd in Sassou-Ngues- so's voordeel. Secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, zei het gisteren te betreuren dat 'het met geweld de macht grijpen eerder regel dan uitzondering wordt in Afrika'. Hij wil dat de VN op een rijtje zetten hoe de lidstaten moeten reageren op dit soort geweldda dige staatsgrepen. t, It Wil tl* Milieu-activisten van Green peace kleden het vrijheidsbeeld bij de Eiffeltoren in Parijs aan uit protest tegen de invoer van genetisch gemanipuleerde mais uit de Verenigde Staten. Niet alleen Greenpeace is boos. De Europese Unie is eveneens in haar wiek geschoten, maar dan over de opstelling van de VS in het conflict over de omstreden Amerikaanse Helms-Burton- wet, die bedoeld is om de han del met Cuba te ontmoedigen. Omdat Washington zijn belof tes niet nakomt, hebben de vijf tien EU-landen gisteren beslo ten tot een 'adempauze' in het overleg. foto reuter Jeruzalem (dpa) - De Israëlische oppositie tracht premier Neta nyahu af te zetten zonder dat het parlement wordt ontbonden en nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Oppositieleider Barak van de Arbeidspartij voert daartoe besprekin gen met leiders van kleine partijen in de regeringscoalitie. Barak wil Netanyahu vervangen door een andere vertegenwoordiger van de zit tende regeringscoalitie. Hij heeft ook leden van de regeringspartij Li kud van Netanyahu gesproken, meldde de Israëlische radio gisteren. Het idee van Barak is volgens de Arbeidspartij goed gevallen binnen Likud en de coalitiepartners. Met een tweederde meerderheid (tachtig van de 120 stemmen) kan de premier volgens de nieuwe Kieswet uit 1996 tot aftreden worden gedwongen. Belgrado (ap) - De politie van Montenegro heefgisteren be kendgemaakt elf geheimagen ten te hebben aangehouden die volgens haar vanuit Servië naar Montenegro zijn ge stuurd om de presidentsver kiezing te manipuleren. Zondag vindt in Montenegro, Servie's kleine partner in de Joe goslavische federatie, de beslis sende tweede ronde van de presi dentsverkiezing plaats tussen een bondgenoot en een opponent van de Joegoslavische president Slo bodan Milosevic. Winst voor Milo Djukanovic, premier van Monte negro en een fervent tegenstan der van Milosevic, belooft voor de laatste weinig goeds. De Monte- negrijnen maken de helft uit van het parlement van de federatie, dat bevoegd is de president aan te stellen en af te zetten. Zou Mon tenegro onder Djukanovic zo ver gaan de federatie met Servië op te zeggen dan is er geen Joegosla vië meer en wordt de functie van Milosevic geheel overbodig. In een door het persbureau Mon- tena-Fax verspreide verklaring zei de politie dat tien van de ar restanten uit Servië waren geko men om de Milosevic-getrouwe kandidaat Momir Bulatovic te steunen. Volgens de verklaring hadden alle elf mannen een straf blad. Sommigen behoorden tot paramilitaire eenheden die in de oorlog in Bosnië en Kroatië heb ben gevochten. Na een scherpe campagnestrijd waarbij de kan didaten elkaar van misdaden en corruptie beschuldigden kreeg Bulatovic, de zitténde president, 2.000 stemmen meer dan de wes- ters-georiënteerde Djukanovic. Hij behaalde echter geen absolu te meerderheid, zodat een tweede ronde vereist was. Na hun arrestatie zouden de mannen hebben gezegd dat hun geld was beloofd als Bulatovic zou winnen. Volgens onafhankelijke media in Belgrado waren in heel Montene gro geheimagenten van Milosevic gedropt met de opdracht poten tiële stemmers op Djukanovic te intimideren. De media in Belgra do die op de hand zijn van Milos evic hebben Djukanovic afge schilderd als een 'ordinaire mis dadiger' die Montenegro van Ser vië wil losmaken. Montenegro telt 600.000 inwo ners, Servië 9,4 miljoen. Door Wierd Duk Tbilisi - Het lijkt een scène uit een horrorfilm. In een bedompte zieken huiskamer in de Georgische hoofd stad Tbilisi zien jonge soldaten hoe stralingsziekte hun huid wegvreet. Bij een enkeling is in het bovenbeen het spierweefsel zichtbaar. Enkele maanden geleden werden de jongens opgenomen met onbestemde verschijnselen. „Ik voelde me ineens erg slecht, ik was misselijk en had hoofd pijn vertelt Pavel Eliaoeri (22). „Bo vendien kreeg ik jeukende plekken op jnijn huid. Het leken een soort insecten eten, die na een paar weken opengin gen en begonnen te zweren." avel schonk eerst weinig aandacht aan e symptomen. Maar toen het aantal weren opliep tot 33, zijn vingers op- Tau--ea de Pij® ondraaglijk werd, hij naar het ziekenhuis overge- racht. Drie maanden lang werden Pa- e en tien medesoldaten, die aan soort- geijke verschijnselen lijden, onder- ocht. De Georgische artsen begrepen 'e yat er aan de hand was. Totdat ie mand op de gedachte kwam dat hier wel ns radioactiviteit in het spel kon zijn. mot i?USe exPerts> die ervaring hebben j siern°byl-slachtoffers, bevestig- n de veronderstelling. Toen daarop de 8rbasis Lilo bij Tbilisi, waar de sol- en dienden, werd onderzocht, werd dnJ *!0n Patsen abnormaal hoge nn|tS Iadi°actieve straling gemeten. P opend tot 13.000 röntgen per uur. malen de toegestane hoeveel- pert e8n Moskouse stralingsex- Cesium-137 _^sische troepen, die in 1992 in allerijl hun bases in de voormalige Sovjet-re- publiek Georgië ontruimden, bleken in Lilo capsules met radioactief cesium- 137 te hebben achtergelaten. De kleine capsules, die door het Rode Leger wer den gebruikt bij oefeningen met nucle air materiaal en in speciale containers behoren te worden opgeslagen, waren een centimeter of dertig onder de grond begraven. „Ze lagen bij de toiletten, op het voetbalveld, in rookruimtes. En niet alleen op de basis, maar ook daarbui ten," aldus David Tsjelidze, woordvoer der van de Georgische grenstroepen. De Georgiër wil het niet met zoveel woor den zeggen, maar het heeft er alle schijn van dat er opzet in het spel is. Een wraakactie van gefrustreerde Russische officieren? Tsjelidze: „In elk geval is het een flagrante schending van alle denk bare veiligheidsvoorschriften. Bij de overdracht van de bases hebben wij geen enkele informatie hierover gekre gen". Medewerkers van het Internationale Atoomenergie Agentschap (IAEA) in Wenen reisden, gealarmeerd door de verhalen uit Georgië, vorige week af naar Tbilisi. „Het rapport is nog niet binnen, maar alles duidt erop dat we hier inderdaad met stralingsziekte te maken hebben", aldus woordvoerder David Kidd. Volgens een verslaggever van het Russische tv-journaal was een capsule aangetroffen in een legerjas. Hij suggereerde dat de soldaten wellicht van plan waren het gevonden nucleaire materiaal te verkopen. Dat zou tevens verklaren waarom slechts een gering aantal militairen ziek is geworden, op een totaal van een paar honderd. Maar volgens de zieke soldaten is dit onzin. „Wij hebben dat spul nooit ge zien en nooit in handen gehad", aldus Een van de zieke Georgische militairen Goderdzji Tsagoenasjvili (21) met zijn moeder in het ziekenhuis in Tbilisi. foto vnu Pavel. „Aan wie zouden die jongens dat cesium in hemelsnaam te koop moeten aanbieden?" vraagt David Tsjelidze zich af. Radioactieve vervuiling Volgens professor Aleksej Jablokov, au toriteit op ecologisch gebied in Rusland, is radioactieve vervuiling een van de grootste problemen waar de voormalige Sovjet Unie mee kampt. „Alleen al in Moskou zijn zevenhonderd radioactieve plekken gevonden, waaronder vijf ille gale radioactieve stortplaatsen", aldus de wetenschapper. „Iemand die daar een aantal malen per dag langswandelt, loopt grote risiseo's." Door onachtzaamheid, een gebrek aan toezicht en de enorme corruptie in de voormalige Sovjet Unie is het, volgens Jablokov, heel wel mogelijk dat nucle air materiaal in handen valt van terro risten. „In Amerika maken ze zich niet voor niets zo veel zorgen. Stel je voor wat er gebeurt als een stad als New York of Los Angeles wordt opgeblazen. Het enge is: er is geen antwoord op atoomterreur." Jablokov heeft opmerkingen van Aleks- andr Lebed bevestigd dat Rusland de beschikking heeft over 'atoomkoffers', waarvan een aantal zou zijn zoekge raakt. Lebeds verhaal, dat in Washing ton veel stof deed opwaaien, werd door het Kremlin officieel weggehoond. Maar Jablokov heeft de makers van de bommen gesproken. „Toevallig liep ik ze tegen het lijf, tijdens een onderzoek dat ik deed voor een anti-nucleair boek. Het gaat om koffers van 60 bij 20 centi meter, gemaakt in opdracht van de KGB. Ik vind Lebed geen aardige man, maar dit moeten wij zeker serieus ne men. Die koffers zijn het perfecte ter- reurwapen, geschikt om vijftig- tot hon derdduizend mensen te doden." Volgens Jablokov en Lebed zijn 48 van de kof fers 'getraceerd'. „Maar om hoeveel het in totaal gaat en hoeveel er zijn verdwe nen, dat weten we niet", aldus Jablo kov. „Waarschijnlijk zijn het er meer dan honderd." Dat in Rusland, anders dan officiële woordvoerders beweren, rond kernma teriaal niet de vereiste veiligheidsmaat regelen in acht worden genomen, be wijst ook de tragedie rond de legerbasis in Georgië. De zieke soldaten weigeren in Moskou te worden behandeld. „Het is Ruslands schuld dat zij er zo aan toe zijn. Het zou moreel fout zijn om hen naar Moskou te zenden", meent David Tsjelidze. De Georgische autoriteiten hopen dat de soldaten terecht kunnen in een gespecialiseerde kliniek in een wes ters land. „Maar we hebben daarvoor fi nanciële steun nodig", zegt Tsjelidze. „Georgië is helaas te arm om zo'n lang durige behandeling te betalen". De jon ge Georgiërs zeggen door een hel te gaan. „Ik kan niet zitten en niet liggen" zegt Pavel Eliaoeri. „Stel je de ergste pijn voor die je ooit hebt gehad en ver menigvuldig die met een factor hon derd." In het bovenbeen van Goderdzji Tsa goenasjvili (21) gaapt een diep zwart gat. Zoals bij stralingsziekte gebruike lijk is, verdwijnen ook bij hem de misse lijkheid en de pijn gedurende korte pe rioden. „Maar elke keer als je denkt dat de pijn weg is, komt hij weer terug", vertelt Goderdzji. „Het is een marte ling." Bordeaux - Maurice Papon, die in Bordeaux voor de rechter staat voor misdaden tegen de menselijkheid, moet volgens zijn advocaat opnieuw verhuizen. Nadat eerder het chique hotel La Réserve in Pessac Papon verzocht dinsdagmiddag te vertrekken, moet de 87- jarige oud-minister nu weg uit een huis in Castres-Gironde. De ei genaar van het huis zegt dreigementen te hebben ontvangen. Hij heeft Papon vijf dagen gegeven om een nieuw onderkomen te vin den. Papon, die wordt beschuldigd van betrokkenheid bij de de portatie van zeker 1500 joden tijdens de Tweede Wereldoorlog, heeft sinds het begin van zijn proces op 8 oktober herhaalde ma len van onderdak moeten wisselen. In Metz ging gisteren een brief met de eerste Euro-zegel op de post. Het gaat om een postzegel die zowel in Frankrijk, Duitsland als Luxemburg gebruikt kan worden. Er worden er 22 miljoen van gemaakt. Jakarta - Bijna 100.000 mensen in de oostelijke Indonesische pro vincie Irian Jaya worden wegens droogte bedreigd door honger en epidemieën. Australië begint volgende week hulpvluchten naar hongergebieden in het naburige Papoea-Nieuw-Guinea. Tot dus ver zijn in het gebied 462 mensen gestorven door honger, cholera en malaria. Van de half miljoen inwoners worden ten minste 90.000 mensen door honger bedreigd meldde persbureau Antara. Sarajevo - De Navo-strijdmacht in Bosnië, SFOR, heeft over de noordelijke stad'Brcko pamfletten uitgeworpen waarin kiezers worden opgeroepen geen stem uit te brengen op aanhangers van de van oorlogsmisdaden verdachte Radovan Karadzic. „Steunt de leiders die, door hun samenwerking met de internationale ge meenschap, uw gelijkwaardige deelname aan wederopbouwpro- gramma's mogelijk maken"luidde een van de duizenden pamflet ten die werden verspreid. Verkiezingen voor een parlement en president voor het Servische deel van Bosnië worden respectievelijk in november en december gehouden en moeten een oplossing bieden voor de vete tussen Ka radzic, die vanwege zijn oorlogsverleden als president heeft moe ten aftreden, en de huidige president Biljana Plavsic. Moskou - President Jeltsin zal niet ingaan op de eis van de oppo sitie om veranderingen in zijn regering door te voeren. De radica le communistische afgevaardigde, Viktor Iljoeehin, drong gisteren aan op het ontslag van eerste vice-premier en minister van Finan ciën, Anatoli Tsjoebais. De stemming over een motie van wantrouwen van de Doema (Rus sische Tweede Kamer) tegen de regering werd eergisteren op het laatse moment uitgesteld. Volgens waarnemers heeft de oppositie met het uitstellen van de stemming haar kansen verspeeld. Nieuwe gesprekken tussen de regering en leden van de oppositie staan voor begin volgende week gepland. Indien de oppositie tij dens de 'ronde-tafel'-gesprekken concessies van de regering weet los te weken, zou de motie van wantrouwen kunnen worden inge trokken. Bilbao - Duizenden Basken hebben gisteravond in het noorden van Spanje gedemonstreerd tegen de terroristische afscheidings beweging ETA. In Bilbao riep de menigte 'Wij willen vrede'. De betogingen volgen op een mislukte aanslag van de ETA maandag op het Amerikaanse Guggenheim-museum in Bilbao. Dinsdag stierf een 35-jarige politieman in Bilbao aan zijn verwon dingen nadat hij maandag was beschoten toen hij samen met col lega's de aanslag op het museum wist te voorkomen. De voltallige regionale regering van Baskenland ging gisteren de straat op uit protest tegen de terreur. Ook in andere Noord- Spaanse steden als Vitoria, Pamplona, Barcelona en Burgos is be toogd tegen de ETA. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 5