BVD werkt beter samen met politie Rumc opvol Helm Veilig vrijen met het licht op groen Nederland wil 'geheugen van wereld' redden Kok blijft steken in Egyptische woestijn Dijkstal en Peper beste maatjes CDA: Varkensbeleid Van Aartsen deugt niet Spaanse inpakkers boos naar huis Georgiscl DE STEM BINNENLAND Banden met OM ook aangehaald Directeur school pleegde ontucht met leerlingen Van Aartsen niet vies van plek in Kamer 'Gastarbeiders worden geëxploiteerd' DE STEM COMMENTAAR Blauw tegen blauw BINNENLAND KORT Ontsnapping uit Van Mesdagkliniek Discogangers belagen Nijmeegse politie Leerkes niet terug in Kamer CDA blijft op verlies Rechtszaak om pensioen te behouden Door panne aan Defensiejet PESTEM Wil hij nog we i i i i i VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 A4 Door Hans Rube Persona heet een gisteren geïntroduceerde anti-concep- tietechniek. Op een monitor brandt een rood lichtje als de vruchtbare dagen van de vrouw zijn aangebroken. Een juichende presentatie, van een middel dat zelfs bij goed ge bruik 'slechts' 94 procent be trouwbaar is. Directeur R. Woudstra van Uni- path Nederland heeft gehoord dat het Vaticaan na de introduc tie van Persona in Italië enthou siast heeft gereageerd op de 'na tuurlijke manier van geboortere geling' die zijn bedrijf gisteren ook in Nederland op de markt heeft gebracht. Een oude tech niek, in een nieuw jasje welis waar, voor de 'zelfbewuste' vrouw met een vaste partner, die 'niet bang is om zwanger te ra ken'. Vroeger hadden vrouwen een koortsmeter, telden ze de dagen en onthielden zich. Zo moest dat van de kerk. Na gisteren kunnen ze hun rode en groene dagen afle zen op een soort computertje. Is het lichtje groen, dan is de ge meenschap zonder risico. Rood betekent 'vruchtbaar'. En daar tussen in zit 'geel'. Dan heeft de computer informatie nodig: een staafje gedrenkt in urine. Perso na geeft aan of het een rode of groene dag is. Het introductiepakket kost 175 gulden, daarna zijn elke maand pakketjes met staafjes (29,90 gul den) nodig. De introductie van het middel werd gisteren in Amsterdam groots aangepakt. Een adverten tiecampagne, hulplijnen, afzet bij de apothekers en drogisterijen en de Rutgerstichting. Schrijvende en audiovisuele media verzamel den zich in het Muziektheater. Unipath, dochter van Unilever, denkt dat een van de tien vrucht bare vrouwen het gaat gebruiken. Veel vrouwen zijn ontevreden over de huidige anticonceptie middelen, zegt het bedrijf. „We mikken op vrouwen tussen de 25 en 35, met vaste relatie, die het niet erg vinden om een kind te krijgen, maar die dat nog niet hebben gepland." Jonge vrouwen, meisjes, maar ook vrouwen in de-overgang of met onregelmatige cycli kunnen er ook maar beter niet aan begin nen, geven de deskundigen aan. Want zelfs bij juist gebruik zul len zes van alle honderd ge- bruiksters toch zwanger raken. „Volstrekt niet betrouwbaar ge noeg, en duur," zegt de Nijmeeg se hoogleraar gyneacologie dr. T. Eskes, daarin gesteund door zijn collega dr. R. van Lunsen van het AMC. H. Bonink van de Rutgerstich ting, na een maand zelftesten: „Het is niet zo'n probleem om het te hanteren, maar ik ben het toch een keer vergeten. Als alternatief voor de pil ongeschikt, het biedt ook geen bescherming tegen sek sueel overdraagbare aandoenin gen." Huisarts M. Ebeling, van het Landelijk Vrouwengezondheids centrum in Utrecht is na vijf maanden gebruik 'redelijk en thousiast'. „De grote winst is dat er een nieuw middel bijkomt. Ne derland is een echt pilland, maar die wordt te vaak voorgeschre ven." Ook zij acht de betrouw baarheid niet echt ideaal. „Maar het ideale anti-conceptiemiddel bestaat niet." Den Haag (anp) - De relatie tussen de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) en de politie is sterk verbeterd, door een pro ject waarvoor beide organisaties zich hebben ingezet. De BVD heeft ook de banden met het Openbaar Ministerie (OM) aange haald. Korpsbeheerders, korpschefs, of ficieren van justitie en de BVD hebben in protocollen de basis voor verdere samenwerking vast gelegd, aldus de woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken. Zij zien een be langrijke rol voor een landelijke officier van justitie, die het dage lijks contact onderhoudt met de BVD. Coördineert Deze officier coördineert bij het voorkomen en bestrijden van misdrijven, daarbij aangestuurd door de BVD. Minister Dijkstal heeft het rap port met de resultaten van het project Hermandad gisteren aan geboden aan de Tweede Kamer. Het project werd in 1991 gestart, omdat de verhoudingen tussen BVD en politie aan herziening toe waren. Reorganisaties maakten het noodzakelijk opnieuw struc tuur te geven aan de samenwer king. Daarnaast was de parle mentaire enquêtecommissie Op sporingsmethoden van mening dat er sprake was van een moei zame aansturing van de Regiona le Inlichtingendiensten (RID's) door de BVD. Afgebakend Inmiddels is waar nodig de aan sturing door de BVD versterkt en worden er jaarlijks activiteiten plannen gemaakt voor de RID's. Bovendien zijn de taken en be voegdheden van deze diensten in relatie tot de BVD duidelijk afge bakend. De BVD heeft ook met de Ko ninklijke Marechaussee, de Eco nomische Controledienst en de Belastingdienst afspraken ge maakt over de wijze van samen werking. Met de Rijksrecherche zijn werkafspraken in voorberei ding. Tenslotte heeft het project Hermandad een beter inzicht ge geven in de internationale aspec ten van samenwerking en infor matie-uitwisseling tussen inlich tingen- en veiligheidsdiensten en politie binnen Europa. Ondanks de affaire Brinkman is de ver standhouding tussen minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en burgemeester Pe per van Rotterdam nog opperbest, zo bleek gisteren tijdens een antiracisme manifesta tie in het Rotterdamse stadhuis. Minister Dijkstal neemt maandag een besluit over het ontslag van ex-korpschef Brinkman. Van onze verslaggever Etten-Leur - Het beleid van landbouwminister Van Aartsen om de varkensstapel in Nederland met 25 procent in te krimpen is voor het CDA uit den boze. Daarmee verliest Nederland in Eu ropees verband zijn sterke concurrentiepositie. Dit zei CDA-leider De Hoop Scheffer gisteravond tijdens een CD A-bij eenkomst in de Nobelaer in Etten-Leur. Om de varkens- boeren zo hard te treffen op het moment dat deze hele sector 'op zijn gat' ligt, gaat het CDA veel te ver. „Wij zijn geen partij van het boertje pesten. Wij staan wél voor een betrouwbare overheid waar de boer van op aan kan. Re gels moeten niet na vijf jaar al weer worden veranderd," aldus De Hoop Scheffer. Hij pleitte wél voor een keiharde aanpak van varkensboeren die met de regels een loopje nemen. Verder bekritiseerde de CDA-lei der het milieubeleid van minister De Boer. Haar beleid ten aanzien van de HSL is niet erg sterk. Met het kabinetsbesluit voor de aan leg van een tunnel onder het groene hart bijvoorbeeld, wordt veel geld 'weggezogen' dat beter elders (een betere inpassing van de HSL tussen Breda en Prinsen beek) kan worden besteed. Het CDA is ook tégen afschaffing van het ziekenfonds. In reactie op dat pleidooi uit werkgeverskrin gen zei De Hoop Scheffer dat het ziekenfonds hard nodig blijft voor de laagste inkomensgroepen en de kleine zelfstandigen. Wel zal de overheid ervoor moeten zorgen dat mensen, die er gezien hun inkomen niet in thuis horen, ook geen gebruik van het zieken fonds kunnen maken. Leeuwarden (anp) - De directeur van de openbare basisschool in Sexbierum heeft bekend ontucht te hebben gepleegd met oud-leer lingen van zijn school. De man is aangehouden nadat er bij de poli tie vier aangiftes waren binnen gekomen. De slachtoffers zijn in middels meerderjarig. De ver dachte wordt vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. r Het CDA zet zich tevens af tegen de hoge studiekosten voor de groep middeninkomens. Het stu deren dreigt weer een elitaire aangelegenheid te worden. Ou ders van studerende kinderen kunnen via een fiscale aftrek van studiekosten en het weer invoe ren van renteloze leningen wor den gecompenseerd, zo vindt het CDA. Rijswijk (anp) - Minister Van Aartsen (Landbouw) is niet vqp ^gn, toekomstig Ka merlidmaatschap. „Ik heb al van al)ss-,geda,an in Den Haag, maar Kamerlid ben ik nog niét geweest. Dus dat lijkt me ook wel leuk", zo zei de WD-bewindsman tij dens een informele bijeen komst ter gelegenheid van de Duitse levensmiddelenbeurs Anuga. Overigens heeft Van Aartsen volgens ingewijden ook be paald geen bezwaar tegen een volgend ministersschap. Van Aartsen vindt dat de Tweede Kamer veel effectie ver zou kunnen werken. De Kamerleden moeten volgens Van Aartsen hun inbreng veel meer op elkaar afstem men. „Elk Kamerlid vertelt zijn eigen verhaaltje in plaats van dat ze heel gericht bezig zijn. Dat is jammer en dat zou anders moeten," aldus de minister. Door Paul Baeten Lunteren - 140 van de circa 400 Spaanse gastarbeiders die sinds vorige week in Neder land waren om hier tijdelijk (inpak)werk te verrichten, zijn gisterochtend ontevreden weer met de bus naar huis ge gaan. Volgens de Spaanse ambassade werden de inpakkers hier 'geëx ploiteerd' en deugde er weinig van hun arbeidsvoorwaarden en hun tijdelijke huisvesting in di verse jeugdherbergen. „Wij zouden het ons in Spanje ook niet permitteren om een Turkse of een Nederlandse gast arbeider op zulke voorwaarden te laten werken," zei attaché ar beidszaken Francisco Soriano Gonsalvez van de Spaanse am bassade in Den Haag. Volgens de attaché deugde er maar weinig van de omstandig heden waaronder de Spaanse hulpkrachten hier te werk wer den gesteld. „Deze mensen moes ten ruim veertien uur per dag werken en nog eens één tot twee uur in een pendelbus zitten; er waren geen ondertekende ar beidscontracten en de benodigde papieren van het GAK ontbra ken. Ze verbleven in jeugdher bergen met 20 tot 24 mensen op een zaal, mannen en vrouwen door elkaar. Er was daar geen plek voor hun persoonlijke bezit tingen en er was onvoldoende te eten. En dat allemaal voor een tientje per uur." De Dienstenbond FNV heeft zich ook met de zaak bemoeid en heeft het uitzendbureau AGO uit Apel doorn, dat de Spanjaarden naar Nederland haalde, gesommeerd uiterlijk vandaag volledige hel derheid te verschaffen en even tueel maatregelen te treffen. Vorige week maakte de komst van de Spaanse hulpkrachten de tongen los in politiek Den Haag. Er werd schande gesproken van het feit dat voor dit ongeschoolde inpakwerk gastarbeiders moeten worden ingehuurd, terwijl de bakken van de arbeidsbureaus nog uitpuilen met Nederlandse werkzoekenden. In Parijs begint dinsdag de 29-ste Algemene Conferentie van de Unesco, de VN-organi- satie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap pen. De Nederlandse afvaardiging klopt bij voormalige koloniën aan om steun voor een zeer bijzonder initiatief. Door Ap van den Berg Ooit op school geleerd hoe onze snode voorvaderen de bauxiet- mijnen in Suriname plunderden? Weidde de meester of de juf wel eens uit over de gruweldaden te gen de 'kaffers' in Zuidelijk Afrika? Waarschijnlijk niet, want net als Duitsers worden Nederlanders niet graag met de neus op weer zinwekkende feiten uit het ver leden gedrukt. Samenstellers van lesboekjes en sommige ge- schiedbeschrijvers vormen daar geen uitzondering op. Zij winke len nogal eens selectief in histo risch feitenmateriaal. Zo vreemd is het dus niet dat laaglanders heden ten dage ook het wel en wee van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie (VOC) door een gekleurde bril bekijken. De Nederlandse afvaardiging die binnenkort afreist naar de Unesco-conferentie, wil daarin verandering brengen. In Parijs hoopt 'Hollands glorie' steun te winnen om de roemruchte ge schiedenis van de VOC te kun nen herschrijven. Daartoe is vooreerst een diepgaand, inter nationaal onderzoek naar de handel en wandel van de VOC nodig. Emeritus-professor Pieter de Meijer, na minister Ritzen de tweede man van de delegatie: „De VOC is een belangrijk on derdeel van het wereld-erfgoed. Maar de geschiedenis van de VOC geeft enigszins een verte kend beeld, omdat die eenzijdig - door ons - is opgetekend. Wel nu, zoals bekend legden de VOC- schepen onderweg aan in Zuid- Afrika en Madagascar, maar ook in Sri Lanka, voormalig Ceylon, en Indonesië. We zullen die lan den tijdens de conferentie offici eel vragen samen met ons de plaatselijke archieven te openen en door te vlooien. Er moet daar nog een schat aan gegevens en documenten liggen. Zo kunnen we erachter komen hoe de VOC destijds door de plaatselijke be volking werd ervaren. Wat ande ren dan wij hebben waargeno men. Dat is belangrijk om een betere, globale multiculturele blik te krijgen op de Verenigde Oost-In dische Compagnie en de tijd - de Gouden Eeuw - waarin die ac tief was." Het project dient nog een ander, hoger doel: dat kost bare, overzeese archiefstukken niet verloren gaan. „Men kampt in ontwikkelingslanden name lijk met conserveringsproble men," verduidelijkt Sander van der Eijnden, directeur interna tionaal beleid van het onder- wijsministerie, „Door het beoog de Unesco-project zijn we straks wellicht ook in staat de docu menten digitaal vast te leggen en zeker te stellen voor het nage slacht. En zo voor altijd op te slaan in het geheugen van de we reld. Dat is ook een belangrijk winstpunt van het project." Het is overigens nog onzeker of Indonesië - als belangrijkste do nor van nieuwe 'oude' informa tie - zich aansluit bij het ambiti euze project. De betrekkingen met Nederland zijn behoorlijk aangetast door kritiek op de voortdurende schending van mensenrechten in het exotische eilandenrijk. De Meijer heeft niettemin goede hoop: „De Indonesiërs proberen de koloniale periode uit hun ge dachten te barmen. Die periode heeft hen echter voor een be langrijk deel gevormd. Daardoor kampen zij met een identiteits probleem. Misschien dat een ge zamenlijk project een aanzet kan zijn tot een oplossing van dat probleem." Een replica van het VOC-schip Batavia. Een Nederlandse af vaardiging wil tijdens een conferentie van Unesco de roemruch te VOC-geschiedenis proberen te redden. foto anp GESCHIEDENIS IS EEN golfbeweging. Met toppen en dalen. Wat decen nia lang de aandacht trekt, verdwijnt naar de achtergrond om vervol gens echter weer op te duiken. Drankbestrijding is een prachtiq voor" beeld hiervan. Aan het begin van deze eeuw zetten blauwe knoop en geheelonthou ders de toon. Alcoholisme was een volksvijand, waartegen alle zedelij ke krachten gemobiliseerd moesten worden. 1 Na de oorlog verdween de interesse voor het alcoholprobleem. Hulp verlening bleef nodig, maar grote publiciteitscampagnes tegen versla ving en misbruik werden er nauwelijks nog gevoerd. Die tijd lijkt weer over. Het zijn nu echter geen huisvaders die de kroeq boven hun gezin stellen, waartegen de publieke opinie gemobiliseerd wordt, maar jongeren. Die drinken te veel en misdragen zich daardoor Vandalisme, agressie en verkeersongelukken zijn het gevolg. Minister Borst, lijsttrekker van D66, stelt nu voor kasteleins tot de orde te roepen. Een klant doorschenken die al boven zijn theewater is, moet strafbaar gesteld worden. De horeca reageert schamper. Hoe kan een waard zien dat iemand, die zich ogenschijnlijk in de hand heeft, toch te veel drinkt? Moet er'een agent aan de toog die bijhoudt wat de klanten consumeren? En wat geldt als dronken? Krijgt de cafébaas blaaspijpjes om binnenkomende en vertrekkende gasten te controleren? Natuurlijk kan minister Borst niet willen dat de reeds spaarzame poli tiecapaciteit naast de tapkraan geposteerd wordt. Haar voorstel heeft in feite vooral symboolwaarde. Ze waarschuwt en wijst de horeca op zijn verantwoordelijkheid. De sector beschikt nu al over een eigen code. Die wordt weliswaar niet altijd gevolgd, is het excuus, maar die zou in feite voldoende moeten zijn. Dus bestaat er volgens de deskundigen van bierpomp en tapkast wel degelijk een mogelijkheid om vast te stellen of iemand nog verant woord geschonken mag worden. Als de vakbekwame uitbater de eigen afspraken serieus neemt, is er geen extra wet vereist en wordt het alcoholprobleem weer beheers baar. Zo niet, is er toch meer nodig dan zelfregulering. De kosten hiervan moeten volgens de mi nister door Rotterdam betaald worden. Pe per echter meent dat het ministerie voor de kosten moet opdraaien. foto anp De Spaanse ambassade stimu leert het contracteren van Spaan se arbeiders voor werk in andere landen van de Europese Unie. „Maar dan moeten de arbeids- en verblijfsomstandigheden wel in orde zijn. Je mag gastarbeiders bijvoorbeeld niet onder de marktprijs laten werken," aldus Soriano Gonsalvez. Directeur F. 't Hof van AGO Uit zendbureau wijt het voortijdig vertrek van eenderde van zijn Spaanse arbeidskrachten aan 'opstartproblemen, onvolledige informatie en onduidelijkheid over de te volgen regels'. „Wat wij gedaan hebben, is be trekkelijk nieuw en we hebben in zeer korte tijd de arbeidskrach ten in Spanje moeten werven. Het was niet duidelijk of deze mensen onder de Spaanse dan wel de Ne derlandse wet hier te werk zou den worden gesteld. Inmiddels hebben we samen met de FNV maatregelen genomen en de voor waarden schriftelijk vastgelegd. We blijven de komende maanden gewoon doorgaan met het werven van Spaanse uitzendkrachten." Groningen - Twee TBS-gedetineerden zijn woensdagavond ont snapt uit de Van Mesdagkliniek in Groningen. Een enkele uren durende zoekactie van de politie in de omgeving leverde niets op. Het tweetal is nog voortvluchtig. De voortvluchtigen, T. en K., ontsnapten uit een nieuw gebouwde afdeling van de kliniek. K. is sinds 1996 opgesloten. Hij is veroordeeld voor gijzeling, afpersing en diefstal met geweld. T. zit vast sinds 1995. Hij is veroordeeld wegens het medeplegen van doodslag en wegens het medeplegen van wederrechtelijke vrijheidsberoving. De toedracht van de ont snapping wordt intern onderzocht. Verdere informatie is volgens Justitie in Den Haag niet beschikbaar. De directie van de kliniek heeft met onmiddellijke ingang enkele extra beveiligingsmaatre gelen genomen. Nijmegen - Een groep van circa 150 discogangers heeft gister nacht enkele Nijmeegse politiemensen bedreigd en mishandeld. Een van de agenten zag zich genoodzaakt zijn wapen te trekken. Twintig politiemensen uit de regio verleenden assistentie. De agenten probeerden om ongeveer half vijf 's ochtends enkele vech tenden te scheiden op de stoep voor een discotheek. Een deel van de zeventig omstanders keerde zich tegen hen. De groep groeide aan tot circa 150 mensen, waarvan velen gebroken flessen en gla zen in de hand hielden waarmee zij de agenten bedreigden. Twin tig politiemensen uit de regio kwamen hun collega's te hulp. Een 23-jarige man uit Doesburg is opgepakt. Den Haag - Tweede-Kamerlid Leerkes komt na de verkiezingen van mei volgend jaar niet meer terug in het parlement. Aanvanke lijk zou hij lijsttrekker worden voor de nieuwe lijstcombinatie van de ouderpartijen Unie 55+ en het AOV. Maar na overleg met onder meer zijn familie ziet hij daar vanaf, aldus een partijwoordvoer der. De besturen van AOV en Unie 55+ komen maandag bijeen om het ontstane lijsttrekkersprobleem te bespreken. Den Haag - Het CDA blijft kiezers verliezen. Als nu verkiezingen gehouden zouden worden, zou de grootste oppositiepartij zes a ze ven zetels in de Tweede Kamer moeten inleveren. Het CDA zou tussen de 27 en 28 zetels uitkomen (nu 34). Dit blijkt uit de jong ste peiling van het bureau Inter/View. De peiling dateert van na de presentatie van de nieuwe CD A-kandidatenlijst, maar heeft nog geen rekening kunnen houden met het maandag gepresenteer de verkiezingsprogramma. De PvdA en de WD blijven gezamen lijk op kop met veertig a 41 zetels. D66, GroenLinks en de SP boe ken hetzelfde resultaat als vorige week. Roermond - Vier weduwen en een weduwnaar hebben gisteren voor de rechtbank in Roermond van de Sociale Verzekeringsbank in Venlo het behoud van hun volledige pensioen geëist. Door wij ziging van de Algemene Nabestaandenwet verliezen de weduwen en weduwnaar per 1 januari 1998 een groot deel van hun pensioen, waarvoor premie is betaald. In de nieuwe situatie is het recht op pensioen inkomensafhankelijk, in de oude niet. Volgens de actie groep Weduwen in de kou verliezen tienduizenden weduwen en weduwnaars straks deels of volledig hun pensioen. De eisers me nen dat de wijziging van de Algemene Nabestaandenwet in strijd is met een aantal internationale verdragen, onder meer met het Verdrag van de Rechten van de Mens. Uitspraak over zes weken. Den Haag (anp) - Het speciale Gulfstream-Defensievliegtuigje, dat toch al de reputatie heeft om de haverklap aan de grond te staan met panne, heeft gisteren opnieuw een ministeriële reis verstierd. zochten enkele hulpprojecten rond het Victoriameer, evenals een vluchtelingenkamp met on - heemden uit Burundi. Door de onverwachte vertraging bij de te rugreis moest de premier zijn persconferentie, die gistermiddag voorzien was bij zijn aankoms op het vliegveld Valkenburg, a blazen. De opvallend frequente proble men aan de Defensiejet gaven be gin juni al aanleiding tot vrag in de Tweede Kamer. Toeni an - woordde staatssecretaris Meij- ling (Defensie) die een gerege gebruiker is, nog te hopen da technische problemen voo tot het verleden zouden behoren, mede omdat Defensie onde sen de nodige ervaring heett op gedaan met het gesleutel aa vliegtuigje. Ditmaal was het slachtoffer pre mier Kok die op terugreis uit het Afrikaanse Tanzania noodge dwongen bleef steken in de Egyp tische plaats Luxor. Volgens de rijksvoorlichtings dienst kwam na de geplande tus senlanding in de bekende toeris tenplaats een 'storing' aan het licht, die verder vliegen op korte termijn onmogelijk maakte. Vol gens de luchtmacht, waarbij het toestel in beheer is, gaat het om een kapotte converter. Het on derdeel zet wisselspanning om in gelijkstroom. Het was gistermid dag nog onbekend hoe en wan neer de minister-president zijn reis zal vervolgen. Premier Kok bracht de afgelopen dagen samen met minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) een bezoek aan Tanzania. Ze be- Van onze redactie buitenland Bonn - Met zijn opmerki Wolfgang Schauble uitstek ger, heeft de Duitse bondsk litiek rumoer gezorgd in Bi Kohl had zich woensdag na sluiting van het partijcongres de CDU in Leipzig voor het wat duidelijker uitgelaten een kandidaat die geschikt zijn als lijsttrekker en partijv zitter. Onmiddellijk werd ge culeerd of Kohl misschien doelde dat hij niet van plan i zijn eventuele herverkiezing 1998 de hele ambtstermijn bondskanselier tot 2002 vo maken. Schauble, die al eerder heeft ten weten dat hij bereid zou Kohl op te volgen, zei gistere een reactie dat hij zich 'vere voelt, maar dat het 'personel debat' geen actueel thema is l nen de CDU. Een beslis: wordt te zijner tijd wel getrof: zei Schauble. De fractieleider dat na de verkiezingen van gend jaar de dagelijkse poli- in de Bondsdag voorop zal st: en niet de vraag wie er bondskj selier moet zijn. Wolfgang Schauble schudt dikste dossiers moeiteloos in geheugen. Zijn parate vakkei over alle thema's die de Dui politiek beheersen, is enorm, voorzitter van de christen-dei cratische CDU-Bondsdagfrai staat bekend als een heldere kl Een man die briljant kan an: seren, een begaafde tacticus een strateeg die met vriend vijand compromissen kan bei ken. Hij is inderdaad de man die in partij, èn daarbuiten, voor 'v andering in de continuïteit' k zorgen. Peter Hintze, secretaris-gener, van de CDU, onderstreepte gis ren dat Kohl de verkiezingen september 1998 ingaat met de doeling de vier jaar vol te mal als hij wéér Bondskanselier worden. Hintze zei dat hij mens Kohl sprak. De bondsk: selier heeft slechts duidelijk len maken, dat de CDU bij het gaan van de volgende eeuw g< problemen heeft met de vra wie de toppositie binnen de pai moet innemen, zei Hintze. Mogelij ke gezondheidsklacht I van Kohl, die volgens sommi politici en journalisten tot z: steunbetuiging aan Schauble g leid zouden kunnen hebben, 11 staan volgens Hintze niet. De zakelijk leider van de SP Franz Müntefering, zei in Boi dat Kohl de CDU aanzienli heeft verzwakt met zijn opmf king over Schauble. Wie de ve kiezingen wil winnen, kondi van tevoren niet aan wie hij zijn kroonprins ziet, zei Müntef I ring. Hij voegde er aan toe dl Kohl mogelijk het politieke ter po niet meer kan bijbenen en zii I Door Wierd Duk Tbilisi - Het lijkt een scèr horrorfilm. In een bedompt huiskamer in de Georgischl stad Tbilisi zien jonge sold stralingsziekte hun huid Bij een enkeling is in het b( het spierweefsel zichtbaar. Enkele maanden geleden w Jongens opgenomen met on verschijnselen. „Ik voelde me slecht, ik was misselijk en hi Pijn", vertelt Pavel Eliaoeri 1 vendien kreeg ik jeukende p] mijn huid. Het leken een soort beten, die na een paar weken gen en begonnen te zweren." avel schonk eerst weinig aan ae symptomen. Maar toen h. zweren opliep tot 33, zijn vi zwollen en de pijn ondraagll eici hij naar het ziekenhui racht. Drie maanden lang wi et en tien medesoldaten, die a fn iL verschijnselen lijden ocht. De Georgische artsen e ]vat er aan de hand was. mand op de gedachte kwam da ens radioactiviteit in het spel mof mUSe exPerts, die ervarin met Tsjernobyl-slachtoffers, oen de veronderstelling. Toen *sis Lilo bij Tbilisi, wa; en dienden, werd onderzo: ,jn °P tien plaatsen abnorn Ooi radioactieve straling "Plopend tot 13.000 röntgen hfifff Ve,1? malen de toegestane pert een Moskouse str -esium-137 Russische troepen, die in 1992

de Stem | 1997 | | pagina 4