Tientallen doden door kindermishandeling 'De kastelein kent zijn pappenheimers wel m Rotterdam komt met radicale aanpak van de drugsoverlast Trudy J. ziet beelden video onbewogen aan Bergingsdienst vindt zeven zware bommen Eén leeftijdsgrens voor genotsmiddelen I Je^eïyd Lawaai Schiphol kan 50 procent minder Verklaring getuige zou buiten dossier blijven DËSTBM BINNENLAND A3 Werkgroep pleit voor instelling advies- en meldpunt per regio of provincie Veiling voor Afrika levert f 100.000 op Defensie krijgt gelijk bij ontslag Spijkers 5KT0BER 1997 A2 lllil VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 it-Brittannië en Ierland' lag nog veel wolkenvelden f en toe regen.In Engeland iet oosten van Schotland ;er met nu en dan zon. Za ag op de meeste plaatsen jg en overal Wat meer zon ama rond 15 graden. Zater- met name in Zuid-Enge- J enkele graden hoger. |ië en Luxemburg: Vrijdag net noorden mogelijk eerst wolkenvelden maar overal og. Zaterdag perioden met In de ochtend plaatselijk t. Middagtemperatuur za- iagrond 17 graden, jrd- en Midden-Frankrijk: srgang naar tamelijk zonnig jr. Zaterdag in Bretagne en Vendee mogelijk wat stapel den. Droog. Maxima tussen en 19 graden. [lid-Frankrijk: Flink wat zon droog. Zaterdag langs de lantische kust mogelijk en- ïe wolkenvelden. Middag- nperatuur oplopend naar 19 123 graden. J.rtugal: Eerst nog tamelijk el zon, maar in de loop van ij dag vanuit het noordwesten enemende bewolking gevolgd ior enkele regen- of onweers- lien. Zaterdag meest bewolkt ,et (onweers)buien, vooral |ngs de westkust. Maxima ssen 20 en 23 graden, banje: Flinke zonnige perio- an en droog. Zaterdag in het esten wolkenvelden en een lans op een (onweers)bui. Mid- agtemperatuur van 23 graden i het noorden tot 26 in het uidoosten. 'anarische Eilanden: Perioden iet zon en vrijwel overal toog. Aan de noordelijke randen meer wolkenvelden. Middagtemperatuur ongeveer f8 graden. lallorca en Ibiza: Droog en rij zonnig. Maxima rond 25 raden. [talie: Geleidelijk overal perio den met zon. Maar in het uiter ste zuiden nog kans op een re gen- of onweersbui. Middag- jtemperatuur variërend van 18 faden in het noorden tot 23 in de zuidelijke streken. Griekenland en Kreta: Perio- j'den met zon en droog. Middag- temperatuur van 17 graden in $het uiterste noorden tot onge veer 22 graden op Kreta. Duitsland: Vrijdag in het noor- f den nog wolkenvelden ep kans op wat (mot)regen. Verder overgang naar zonniger en droog weer. Middagtempera tuur oplopend naar 12 graden in het noordoosten tot 17 in het zuidwesten op zaterdag. Zwitserland: Overgang naar droog weer en perioden met zon. Middagtemperatuur op lopend naar ongeveer 18 gra den. Oostenrijk: Vrijdag geleidelijk op de meeste plaatsen droog. Zaterdag zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur langzaam stijgend naar onge veer 13 graden. Van onze verslaggever Den Haag - Zo'n vijftig tot honderd kinderen overlijden jaarlijks aan de gevolgen van mishandeling of ernsti ge verwaarlozing. Een op de honderd kinderen krijgt te maken met een vorm van geweld. Op jaarbasis zijn naar schatting 50.000 kinderen slachtoffer van kindermishan deling. Een onbekende hoeveelheid slachtoffers houdt blijvend letsel over aan geestelijk en lichamelijk geweld. Dat heeft de voorzitter van de Werk groep Meldpunt Kindermishandeling, prof.dr. J. Hermanns, gisteren in Den Haag bekendgemaakt bij de presentatie van twee rapporten over kindermishan deling. Deze zijn door staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid, Welzijn en Sport in ontvangst genomen. De Nederlandse huisartsen en kinderart sen hebben vorig jaar, aldus een onder zoek van de vakgroep Huisartsgenees kunde van de Rijksuniversiteit Utrecht, bij minstens veertig kinderen dood door mishandeling of ernstige verwaarlozing vastgesteld. Hierbij zijn de kinderen die omgekomen zijn door een misdrijf, in on derzoek bij politie en lijkschouwer, niet meegerekend. De Werkgroep Melding Kindermishan deling pleit voor de instelling van één herkenbaar advies- en meldpunt voor vermoedens van kindermishandeling per regio of provincie. Een en ander is nodig om een betere afstemming en afhande ling van meldingen van kindermishan deling voor elkaar te krijgen. Tot dusver werken de verantwoordelijke instanties, aldus prof. Hermanns, nog te veel langs elkaar heen. De bereidheid van de doorsnee Neder lander om vermoedens van kindermis handeling te melden, is 'gering'. Slechts 23 procent van de Nederlandse bevol king die in de omgeving kindermishan deling signaleert of vermoedt, neemt contact op met een meldpunt. Enkele re denen om af te zien van een melding: angst om als 'verklikker' te boek te staan, onbekendheid met meldpunten, wantrouwen in afhandeling van de tip (verlies van anonimiteit) en vrees dat de positie van het kind door 'aangifte' eer der verslechterd dan verbeterd. Het advies- en meldpunt zal in de visie van Hermanns een belangrijke rol moe ten vervullen in de ondersteuning van ouders, wanneer ze te maken hebben met gevoelens van onmacht en onzekerheid bij de opvoeding van hun kinderen. Ook scholen en consultatiebureaus moeten een beroep kunnen doen op zo'n vraag baak. Voorlichting wordt door de Werk groep Melding Kindermishandeling be langrijk geacht om geweld tegen jeugdi gen te voorkomen. Rotterdam (anp) - De Rotterdamse junkies moeten in kleine groepjes worden gehuisvest in de wijken waar ze vandaan ko men. Ook komen er ruimten waar verslaafden ongestoord drugs kunnen gebruiken. Zelfstandige dealers moeten de drugs leveren. Verslaafden die niet uit Rotterdam komen, wor den met straffe hand uit de stad geweerd. Dat zijn de hoofdlijnen van een voorstel van de Gemeen telijke Gezondheidsdienst (GGD) voor een nieuw Rotterdams drugsbeleid, dat woensdagavond werd gepresenteerd aan de voor zitters van de deelgemeenten en vertegenwoordigers van politie en justitie. Het Openbaar Ministerie heeft nog geen toestemming gegeven voor de radicale ommezwaai van het harddrugsbeleid in Rotter dam. De GGD wil in de toekomst groepjes dakloze verslaafden in privé-woningen huisvesten in de deelgemeenten waar ze vandaan komen. De junkies krijgen bege leiding van een toezichthouder, wijkagent en crisisdiensten. Dagelijks hebben de ongeveer 4000 Rotterdamse verslaafden naar schatting anderhalf tot twee kilo harddrugs nodig, zo heeft de GGD becijferd. Dominee Visser van de Pauluskerk zegt in te stemmen met het beleidsvoorstel van de GGD. «VERVOLG VAN VOORPAGINA Op de eerste zittingsdag van het hoger beroep werden gisteren vier videobanden bekeken met daarop een volledige bekentenis van Trudy J, (op 12 augustus vo rig jaar), een confrontatie tussen Trudy en haar vriendin Marian (een dag later), de reconstructie van de dood van Robin Bogers in het huis van Trudy aan de Heus- denhoutsestraat (op 10 septem ber T9'9B)V én een verhoor onder hypnose waarin Trudy J. haar be kentenis weer volledig intrekt en verklaart niks met de zaak van doen te hebben (op 15 januari 1997, wanneer ze Moszkowicz als nieuwe advocaat heeft). Al deze beelden zijn ook bij de rechtbank vertoond. Mede op ba sis van die videobanden achtte de rechtbank Trudy J. schuldig aan de dood van Robin. De verdachte zelf keek de beelden gisteren weer schijnbaar onbewogen aan; wel kreeg ze tranen in de ogen toen ze zichzelf onder hypnose alle betrokkenheid zag ontken nen. Vijf banken achter haar keken de ouders van Robin Bogers de hele dag toe. De Bredase peuter overleed op 24 april vorig jaar, nadat zij bij haar overbuurvrouw Trudy J. pannen koeken was gaan eten. In haar bekentenis van 12 augustus vorig jaar vertelt Trudy J. dat zij Robin in een black-out om het leven heeft gebracht. Daarna heeft zij het dode kind in een vuilniszak in de kliko-vuilnisbak gelegd, die twee dagen later werd geleegd. Ze zou gehandeld hebben uit ver driet over de dood van haar eigen zoontje Nicky in december 1995, die een speelkameraadje van Ro bin was. Die versie van het verhaal is door zowel de officier van justitie als de rechtbank in Breda als de eni ge ware beschouwd, ook al heeft Trudy J. die bekentenis later weer ingetrokken. Het is volgen de week aan het gerechtshof om de speurtocht naar de waarheid helemaal af te ronden. Op de videobeelden geeft Trudy J. overigens meermalen te kennen dat ze spijt heeft van haar daad, dat ze niet meer weet wat er pre cies gebeurd is, dat ze later hele verhalen heeft verzonnen om an deren mede-verdacht te maken. „Waarom dan, waarom,'"- wil haar vriendin Marian weten. „Ik weet het zelf ook niet. Dat ben ik niet geweest die dat ge daan heeft," antwoordt Trudy, om aan te geven dat ze tijdens het doden van Robin een soort black out heeft gehad. „Zo ben ik hele maal niet. Ik heb altijd gezegd: mensen die kinderen iets aan doen, dat zijn voor mij geen men sen." Een medewerker van de Explosieven Opruimingsdienst maakt voorzichtig de ontsteking los van een duizendponder. Gisteren wer den in Jisp zeven van dergelijke bommen gevonden bij het bergen van een Britse Halifax-bommenwerper uit de Tweede Wereldoor log. FOTO ANP Jisp (anp) - De Explosieven Oprui mingsdienst van de luchtmacht begint vanmoigen-met het onschadelijk maken van de zeven zware bommen (duizend ponders) uit het wrak vaiji een Britse ha lifax-bommenwerper. Burgemeester Koppenaal van Wormerland en de luchtmacht hebben gisteravond beslo ten dat uit veiligheidsoverwegingen alle om wonenden van de Kanaaldijk in Jisp tijde lijk hun huis moeten verlaten. Als de eva cuatie volgens plan verloopt, dan kan de klus om tien uur beginnen. Het veiligstellen van de bommen zal de gehele dag in beslag nemen. Ais de ontstekingsmechanismen ver wijderd kunnen worden, is er geen gevaar meer voor ontploffing. De bergingsdienst van de luchtmacht vond "gisteren in de omgeving van Jisp. in Noord- Holland zeven duizendponders tijdens het bergen van het Britse vliegtuigwrak. Het toestel is in 1943 neergestort in een weiland op tweehonderd meter van het Noord-Hol land kanaal. De bergingsdienst van de luchtmacht is al sinds maandag in samenwerking met de Ex plosieven Opruimingsdienst van de lucht macht en de bergings- en identificatiedienst van de landmacht (de voormalige graven dienst) bezig met de berging van het Britse toestel. Eerst is gezocht naar de stoffelijke resten van de zeven bemanningsleden, maar daar zijn tot op heden nog slechts botsplin ters van gevonden. li i m k' RW Qhnccb De luchtmacht wist uit~miormatie uit het Verenigd Koninkrijk dat het viermotorige toestel ook zeven zware bommen aan boord had. De eerste zes bommen'werden gister morgen op een diepte van 2,5 meter aange troffen. Na de vondst werd het bergings werk onmiddellijk stilgelegd en het meeste personeel op veilige afstand gedirigeerd. De zevende bom werd 's middags gevonden. Onmiddellijk richtte de gemeente Wormer land een crisiscentrum in. In de directe om geving van het weiland bevinden zich boer derijen. Van onze verslaggever Den Haag - Er moet één leef tijdsgrens komen voor alle ge notsmiddelen. De leeftijds grens van achttien jaar moet gelden voor de verkoop van alcohol, sigaretten, soft drugs, krasloten en het aanbieden van gokspelen. Deze leeftijdsgroep mag nimmer toegang krijgen tot gokhallen, casino's en coffeeshops. Deze vi sie heeft minister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neergelegd in een wets voorstel tot wijziging van de Drank- en Horecawet. Dit wets voorstel is, met goedkeuring van het kabinet, voor advies voorge legd aan de Raad van State. De Tweede Kamer moet zich nog over dit wetsvoorstel en het ad vies van de Raad van State uit spreken. De bewindsvrouw wil naar een harmonisatie van de huidige en beoogde leeftijdsgrenzen toe om een eenduidige beleid te kunnen voeren. In het recente verleden heeft ze in de Tweede Kamer al een voorstel zien stranden om de verkoop van sigaretten aan jon geren onder de achttien jaar te verbieden. Een kamermeerderheid vindt de controle op de naleving van zo'n wettelijke maatregel in de prak tijk onhaalbaar. Een stelselmati ge controle van de leeftijd wordt ondoenlijk geacht. Drie ministeries, VWS, Justitie en Economische Zaken, maken zich nu sterk voor de afkondiging van een algeheel verbod voor de verkoop van alcoholische dran ken aan jongeren onder de acht tien jaar. Nu mogen bier, wijn en mix-drankjes (alcohol en fris) verkocht worden aan de jongeren vanaf zestien jaar en ligt de grens voor sterke drank, zoals jenever en whisky op achttien jaar. Binnen enkele weken komt mi nister Borst, aldus het departe ment, in de Tweede Kamer met voorstellen om de handhaving van de wettelijke regelingen in de praktijk af te dwingen. ZIE STEM COMMENTAAR - A4 Minister Borst FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Amsterdam (anp) - Een kunstveiling voor een huma nitair project in Afrika heeft ongeveer 100.000 gulden op geleverd. De initiatiefne mers, het Rode Kruis en de humanitaire EU-organisatie Echo, gebruiken het geld om Afrika jonge vluchtelingen te kunnen herenigen met hun ouders. De veiling had plaats in het Koninklijk Instituut voor de ropen in Amsterdam. De Europese Commissaris voor Humanitaire Aangelegenhe den, E. Bonino, en vice-voor- 21tter van het Rode Kruis, Pnnses Margriet, behoorden e ongeveer tweehonderd bezoekers. Kunstenaars als Corneille, arpenau en Looise stelden erk voor de openbare ver koop beschikbaar. Door Romain van Damme Breda/Roosendaal/Terneuzen - „Als je iedereen die een beetje aangeschoten is, niets meer mag geven, is het café zo leeg!" De barkeeper van café Flooren- ce op de Roosendaalse Markt wil er al leen maar mee zeggen dat de praktijk anders is dan Els Borst, de strenge mi nister van Volksgezondheid, wil doen geloven. „Kasteleins die alcohol blijven verkopen aan dronken klanten, zullen strenger wor den aangepakt," sprak de minister ferm bij de presentatie van de nieuwe campagne tegen alcoholmisbruik onder jongeren. Onder andere aanscherping van de Drank en Horecawet moet dat mogelijk maken. Iemand die de wet overtreedt, kan bijvoor beeld rekenen op een fikse boete en ris keert zelfs zijn vergunning kwijt te raken. Tsja, dat is gemakkelijk gezegd, leert een rondgang in de horeca. Maar hoe giet je zoiets in het vat? Vragen genoeg. Wanneer heeft iemand net dat ene glas te veel op? En wat heeft de klant elders al gedronken voor hij jouw zaak binnenkomt? „Het is vrijwel niet te doen," zegt de Roosendaalse barkeeper. „De een kan er nou eenmaal beter tegen dan de ander. Je kunt moeilijk voor iedereen een grens trekken. Zo werkt het niet. Voor alle dui delijkheid, als iemand echt dronken is, geef je niets meer. Dat doet niemand." Maar ook dat moet je vaak met de nodige omzichtigheid doen. Vraag het aan Jack van Harn uit Biervliet, al 23 jaar werk zaam in de horeca en voorzitter van de Ho- reca-afdeling Zeeuws-Vlaanderen. „Je moet vooral op je hoede zijn als de om geving zich er mee bemoeit. Je zegt bij voorbeeld tegen iemand, zou je niet een spaatje drinken? En je zet dat spaatje voor hem of haar neer. Werkt best, maar als omstanders dan zeggen, kom, geef die man een biertje, dan wordt het al een stuk moeilijker." Of neem de jongeren, vooral uit de grens gebieden, die tijdens de weekends massaal België induiken. Met een behoorlijke slok op keren ze terug en zoeken dan in eigen omgeving nog een afzakkertje. Om het af te leren. „Die komen met een man of acht aan je deur. Wat moet je dan, de deur snel sluiten? Zorgen zij er wel voor dat die deur weer open gaat. Ik bedoel maar, in de praktijk werkt het meestal anders en moet je naar andere oplossingen zoeken. Ach, eigenlijk is er niets nieuws onder de zon, vindt Van Harn. „Welnee, in de wet staat het al heel duidelijk, het is verboden te schenken aan mensen in kennelijke staat. Ik heb er trouwens wel moeite mee dat de beschuldigende vinger nu naar de kasteleins wijst. Dan wil ik toch wel zeg gen dat 25 procent van de totale drankom- zet in Nederland in de horeca omgezet wordt. Kortom, 75 procent wordt elders genuttigd." Twintig procent wordt omgezet in de hore ca, verbetert M. Claes, sinds een paar maanden directeur van Koninklijke Hore ca Nederland. Ook hij is een beetje boos. „Het is wel gemakkelijk om zo maar in het wild te roepen dat er in de horeca maar doorgetapt wordt. Met één zo'n opmerking wordt een hele bedrijfstak met 20.000 za ken in het verdomhoekje gezet. Dat gaat toch te ver." O nee, niemand ontkent dat er wel eens een glaasje te veel wordt geschonken. Ge beurt ongetwijfeld, erkent ook de oud-di recteur van de Bredase veiling. „Maar wij doen er van alles aan om misstanden te voorkomen. We werken met die gedrags code. Daarin wordt gezegd dat er niet ge schonken mag worden aan dronken men sen. Een kastelein die zich niet houdt aan die code, kan zijn vergunning kwijtraken. Prachtig, maar wie controleert dat dan? „Als politieman kun je toch moeilijk naast iemand op de barkruk gaan zitten om toe zicht te houden?" vraagt politiewoord voerder Peter van der Graaf zich hardop af. „Dat kan dus niet. Ik denk dat de mi nister straks wel aangeeft hoe het moet. Zij spreekt nu haar zorg uit en aan die misstanden moet gewerkt worden." Misschien worden er weer bijzondere op sporingsambtenaren opgeleid. Zoals ook gebeurt om de komende jaren meer snel heidscontroles uit te kunnen voeren. „Die kant kan het eventueel uitgaan," vermoedt Van der Graaf die even een zijweggetje in slaat. Voor Van Harn hoeft het niet. „Luister, ik ben in al die jaren nog maar weinig gezel lige dronkaards tegen gekomen. Die heb je liever niet in de zaak. Andere klanten sto ren zich er aan, dat is een. En geloof maar, je zaak krijgt een knal hoor. Als jouw zaak het imago heeft dat er veel dronkaards binnen zitten, verlies je rap vaste klanten. Eigenbelang speelt zeker mee." Desalniettemin, het is en blijft een moeilij ke zaak. Ook voor de ervaren kroeggan- gers. „Als je dronken bent, bestel je toch via een ander jouw biertje," zegt de een. „Zeker in de grotere zaken zoals disco's. Daar is het bijna niet te controleren." „In de betere zaken, om het zomaar eens te zeggen, komt het veel minder voor," meent een ander. „Dan grijpen de klanten zelf wel in. En over het algemeen kent de kas telein zijn pappenheimers wel. Dat maakt het wat gemakkelijker in te grijpen." Het is in ieder geval uitstekend dat de mi nister haar zorg weer eens uitspreekt, zegt Toon de Vos, van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs in Breda. „Dat is toch belangrijk. Die discussie moet er zijn. Alcohol en agressie zijn nu eenmaal een veel voorkomende combinatie. Onder in vloed van alcohol verliezen mensen snel remmingen." Dan kan een duwtje in de drukte al snel ontploffen, verzekert De Vos. „Iemand is wat gestresst het café binnengestapt, drinkt wat en iemand stapt per ongeluk op zijn teen. Normaal is het dan toch, 'oh sor ry'. Maar met alcohol op kan dat ontaard den in fiks geweld zoals we helaas de laat ste tijd meerdere keren gezien hebben." J/ l? Het had zo mooi kunnen zijn, duizenden peuters aan de diarree en amper genoeg smeersel aan te slepen om al die rooie billetjes te koelen. Helaas doorzagen drie moeders die omzetverhogende truc van een babypro- ductenfabrikant. De taartenactie mag dan voor de betreffende fabrikant mislukt zijn, de respons geeft wel aan dat in de brieven bus gedumpt reclamemateriaal niet ongelezen in de pa piercontainer verdwijnt. Sterker nog, het wordt in hoge mate serieus genomen. Ik twijfel er dan ook niet aan dat tal van minder scherp zinnige moeders de taart gebakken hebben en met kindlief hebben verorberd. Om nog maar te zwijgen over de categorie die in dit twee verdienerstijdperk permanent de kluts kwijt is en dus al tijd rauwe eieren gebruikt. De babyproductenfabrikant zal de publiciteit rondom de taarten weliicht ervaren als opgeklopte berichtge ving. En inderdaad, als de aandacht nog even aanhoudt, kan het iets van met rotte eieren gooien krijgen. Benieuwd of ze die eigele kleur van hun verpakkingen ook nog veranderen. MERIJN Amsterdam (anp) - Het lawaai van vliegtuigen die Schiphol aandoen, kan op lange termijn met 50 procent dalen. Daarvoor is een combinatie van technische aanpassingen en andere ma nieren van aan- en uitvliegen nodig. Dat blijkt uit een prognose van het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium (NLR) in Am sterdam. Het NLR verwacht dat het lawaai op de luchthaven met 20 procent kan afnemen door stillere vliegtuigmotoren. Daar naast kan geluidsvermindering worden bereikt door bijvoorbeeld de verdere ontwikkeling en in voering van boordapparatuur die de juiste baan voor het toestel uitrekent en meer hulpmiddelen voor de verkeersleiding. Hetzelf de geldt voor aanpassing van startprocedures en aanvliegrou tes, zoals het aanvliegen in glij vlucht. Met het aanvliegen in glijvlucht loopt sinds enige tijd een experi ment op Schiphol. Reeds bekend was dat het aanta! klachten uit Leiden daardoor met 74 procent is afgenomen. De Commissie Ge luidhinder Schiphol dringt al langer aan op uitbreiding van het aantal glijvluchten. Probleem met deze manier van aanvliegen is dat de verkeerslei ding om veiligheidsredenen lan gere tijd dan normaal wil hebben tussen het landen van de toestel len. Het NLR onderzoekt volgens ir. L. Erkelens nu verbeteringen van de glijvlucht, zodat die op den duur ook in de drukkere uren kan worden uitgevoerd. „Een ding staat bovenaan: de vei ligheid mag niet verminderen," aldus Erkelens. Hoe lang het duurt voor alle aanpassingen aanmerkelijke daling van het vliegtuiglawaai kunnen opleve ren, is 'koffiedik kijken'. Vijftien a twintig jaar is niet overdreven, aldus Erkelens. Amsterdam (anp) - De verklaring die de Duitse kapitein K.G. heeft afgelegd over onder meer kroongetuige Ad Karman, is buiten de strafdossiers van Johan 'de Hakkelaar' V. en mede verdachte Koos R. gebleven. Dit bleek gisteren tijdens een zit ting van het hof in het zwaarbe veiligde gerechtsgebouw in Am sterdam-Osdorp. Represailles De verklaring kwam aan de orde tijdens het getuigenverhoor van G. Volgens G. hebben zijn ver hoorders hem destijds toegezegd dat zijn relaas buiten het dossier zou blijven. G. wilde dit per se, uit angst voor represailles. De advocaten G. Spong en A. Moszkowicz willen dat het stuk op tafel komt, omdat de verkla ring de rol van Karman in een an der daglicht kan plaatsen. Het hof beslist later over dit verzoek. Procureur-generaal mr. A. Kor- vinus zei gisteren dat de andere kroongetuige, Fouad Abbas Ab dullah, maandag vrijwel zeker zijn opwachting zal maken om als getuige gehoord te worden, net als Johan V. Abbas zit gedeti neerd in Londen, in afwachting van zijn uitlevering aan België. V. bleef tot dusver weg, uit protest tegen het mediacircus rond de zaak. Strafcel Koos R., verdachte in de Hakke laarzaak, is na de zitting van vrij dag jongstleden op last van de di rectie van de Extra Beveiligde In richting (EBI) Nieuw Vosseveld in Vught enkele dagen in een zo geheten strafcel gestopt. Op de zitting had R. bijzondere toestemming van het gerechtshof gekregen om lijfelijk contact met zijn vijfjarige zoontje en vriendin te hebben. Een dergelijke ont moeting is onder het EBI-regime niet toegestaan. Het hof heeft gisteren kenbaar gemaakt dat het de rabiate be slissing van de EBI-directie 'be treurt'. De advocaat van R., mr. G. Spong, heeft zich bij minister van Justitie Sorgdrager beklaagd over de gang van zaken. Hij spreekt van een 'represaille- en rechtsstaat minachtende maatre gel'. De raadsman eist namens zijn cliënt een ton schadevergoe ding. R. noemde de toestemming voor het contact zijn 'mooiste verjaar dagscadeau'. Hij vierde zaterdag zijn 43e verjaardag, ten gevolge van de strafmaatregel in volledi ge afzondering. Derhalve bleef hij ook verstoken van telefoni sche felicitaties. Tot vrijdag had hij zijn zoontje gedurende twin tig maanden niet kunnen aanra ken. Bezoekers in de EBI worden van de gedetineerden gescheiden door middel van een glasplaat. Utrecht (anp) - De Centrale Raad van Beroep heeft voor malig defensiemedewerker F. Spijkers op alle punten in het ongelijk gesteld in zijn aan klacht tegen het ministerie van Defensie. De raad oordeelde gisteren dat het ontslag van de maatschappe lijk werker gegrond was en zag geen redenen hem een hogere uit kering toe te kennen. Volgens de raad is de escalatie van het con flict 'in belangrijke mate' aan Spijkers zelf toe te rekenen. De maatschappelijk werker vecht al tien jaar lang een uiterst verbeten juridische strijd uit met het mi nisterie. Spijkers werd in 1993 door de fensie ontslagen. Spijkers zelf ziet zijn ontslag als een uitvloei sel van een ongeval met een mijn, waarbij in 1984 defensiemede werker R. Ovaa om het leven kwam. Hij stond de weduwe van het slachtoffer jarenlang bij in haar strijd tegen het ministerie over de schuldvraag. Twaalf jaar na dato erkende de fensie pas dat het ongeval niet te wijten was aan Ovaa zelf, zoals het ministerie steeds had volge houden. De Raad van Beroep steunt het ministerie op vrijwel alle punten. Het college acht ook niet bewe zen dat de bedrijfsartsen Spijkers moedwillig geestesziek hebben verklaard. Ook in financieel op zicht heeft het ministerie geen misstappen begaan, oordeelt de raad.

de Stem | 1997 | | pagina 3