n Betere keuken bestaaat niet! DE STEM Waterschap kiest voor Terneuzen KAATSHEUVEL Scouts koken gezond in wedstrijdverband Bouw nieuw politiebureau Terneuzen begint volgend jaar Dierenbescherming teleurgesteld over opbrengst collecte Arrestaties na bankoverval in Westdorpe Zuiddorpse club bestaat van eigen handwerk 0800-0" 18.400,- C1 Vrijwel zeker op terrein De Hoop Verdachte na aanhouding in Goes getroffen door hartstilstand Landelijke stijging maar afname in Zeeland Aantal faillissementen gedaald Extra financiële ondersteuning milieufederatie Isvoorzieningen als geen an :esturende achteras zo)gr x :t een echte Citroen betaam :pte verstelbaar, u heeft stui u kunt er naar gelang uw eM rachtbronnen. Of een J.'/, aroefrit NXSARi M07. WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN. CITROEN PREFE En dat voor slechts llUbKRlFM Rechtvaart 8, telefoon 0416-279269. Finse Golf 2, (langs de A12), telefoon 0348-480460. PtUïSJ? HhibI Zeeland Terneuzen - Het moet een gezonde warme maaltijd worden, morgen in Terneuzen voor èn door 140 kinderen en hun der tig begeleiders van scoutinggroepen uit Hulst, Kloosterzan- de, Axel, Terneuzen, Sas van Gent, Oostburg en Sluis. Een 'strenge' jury zal er nauwlettend op toezien dat het diner be staat uit verse ingrediënten volgens een samenstelling die voldoet aan de beroemde 'Schijf van vier'. Het is morgen een heuse kookwedstrijd voor Scouting-leden uit geheel Zeeuws-Vlaanderen. Meer precies gaat het dan om verken ners, scouts en gidsen, in leeftijd variërend van tien tot en met veertien jaar. Ingedeeld in groepjes van twee of drie moeten ze zelf met potten en pannen aan de slag, compleet van een vuurtje sto ken tot en met de afwas. Elk groepje heeft vooraf een maaltijd samengesteld. Maar mor genochtend moeten, na een kennismakingsspel, eerst de bood schappen worden gedaan. Na terugkomst begint het grote werk. Eerst een houtvuurtje aanleggen, want één van de voorwaarden luidt dat er 'primitief' moet worden gekookt. De scouts krijgen een uurtje of twee de tijd om hun maaltijd te bereiden, want klok slag drie gaan ze aan tafel. Een jury-team van leiders en leidsters beoordeelt de kookkunst van de kinderen, en let daarbij niet alleen op smaak en kookkunst maar ook op zaken als hygiëne, veiligheid en samenwerking in de groepjes. Na de maaltijd moet nog worden afgewassen en ook daarmee zijn punten te verdienen. De 'kookdag' wordt afgesloten met een avondje disco-zwemmen in Scheldorado. VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 I/ju onze verslaggever j ^neuzen/Hulst - De bouw van het LuWe districtsbureau van de Zeeuws-Vlaamse politie aan de Wil- L de Zwijgerlaan in Terneuzen kan begin volgend jaar starten. Het I bestaande politiebureau aan de Ro- Lracht is inmiddels zo goed als verkocht aan de notarissenmaat- schap Everaert, Seijdlitz en Loof. L nieuwbouw van het politiebureau laan de Van der Maelstedeweg in Hulst iü evenals de daarmee gepaard gaande Ivérhuizing van de politie naar een tijde lijk onderkomen aan de Absdaalseweg, vertraagd. De geplande nieuwbouw in Terneuzen heeft door het verzet van omwonenden inmiddels al heel wat voeten in de aarde gehad. Vorige maand echter besloot de gemeenteraad van Terneuzen, zij het schoorvoetend, mee te werken aan de realisatie van de bouwplannen aan de Willem de Zwijgerlaan, de voormalige Claushof. Een woordvoerster van de Zeeuwse po litie, die de nieuwe huisvestingsprojec ten begeleidt, bevestigde gisteren dat de politie een voorlopig contract heeft af gesloten voor de verkoop van het bu reau Rosegracht. Hoewel dat van de zij de van de politie nog niet wordt beves tigd, betreft de koper notarissen Ever aert, Seijdlitz en Loof, momenteel kan toorhoudend aan de Herengracht, te genover het politiebureau. „Volgende maand wordt dat contract naar ver wachting bekrachtigd," wilde de poli tiewoordvoerster wel kwijt. De vertraging van de nieuwbouw in Hulst is te wijten aan bezwaren van de welstandscommissie tegen het ontwerp voor het nieuwe gebouw en een noodza kelijk gebleken asbestonderzoek dat voorafgaat aan de sloop van het huidige politiebureau aan de Van der Maelste deweg. De welstandscommissie van de gemeen te is weliswaar akkoord gegaan met het ontwerp voor het nieuwe politie-onder- komen, maar had wel bezwaar tegen de situering van het gebouw. Er is over eengekomen het gebouw vier meter naar achteren te plaatsen. De Grontmij heeft opdracht gekregen een bodemonderzoek uit te voeren. Ver der is voor de sloop van het bestaande politiebureau een asbestonderzoek no dig. De aanbesteding voor de bouw van het nieuwe onderkomen start binnenkort. De verwachting is nu dat de sloop van het huidige pand in elk geval niet voor december dit jaar kan beginnen. Omdat een leegstaand pand vandalisme aan trekt en de antennemast voor de onder linge verbindingen in werking blijft, is de verhuizing naar de tijdelijke locatie uitgesteld. Dat tijdelijke onderkomen voor de Hulster politie wordt, zoals reeds ge meld, het pand van de voormalige dran kenhandel Vermeersen aan de Absdaal seweg. Puzzelend door .Zuidwest -/S/ederland Tot en met 18 oktober kunt u iedere dag meedingen naar onder meer een gratis breedbeeld kleurentelevisie, een video camera, een multimedia- computer en vele andere fantastische prijzen. Zie elders in deze krant. Wan onze verslaggever itaeuzen - Het nieuwe, gefuseerde waterschap Zeeuws- lïlaanderen vestigt zich vrijwel zeker in Terneuzen op het ter lira van de voormalige betonfabriek De Hoop aan de Kennedy- llaan. ■Aan deze voorkeur is de voor- enige dat hij kwijt wilde. In het ■waarde verbonden dat voor dit Bestuurlijk Overleg is een zwijg- lerrein een zogenaamde schoon- plicht opgelegd. Vandaag komt er Igondverklaring wordt afgegeven, een officiële verklaring, de hoofd- ■Gebeurt dat niet, dan komen de ingelanden van de drie water- lerremen aan de Alvarezlaan in schappen krijgen eveneens van- ftemeuzen en de Crijnssenstraat daag een brief in de bus. Raadslid ■Axel opnieuw in beeld. W. Broekhuysen (WD) liep gister- liet Bestuurlijk Overleg van de avond tijdens de vergadering van line Zeeuws-Vlaamse water- de raadscommissie financiën al- Kdiappen is dit gisteren na een vast op de officiële bevestiging leer langdurige vergadering over- vooruit. Hij wilde weten hoe het lengekomen. De nieuwe huisves- zit met de afgifte van de schoon- iir.g is bestemd voor de gefuseerde grondverklaring voor het terrein waterschappen per 1 januari 1999. van de voormalige betonfabriek. ■De huidige gebouwen zijn te klein. „Dat is geen zaak van de gemeen- fcan de'keuze voor een nieuwe lo- te," reageerde wethouder K. van Katie is ruim een jaar gewerkt. In der Hoofd. „De grond is eigendom ■e gisteren gehouden vergadering van De Hoop. Dat is de onderhan- waren nog vijf bouwlocaties in delingspartner van het water leek!. Drie in Terneuzen, één in schap." teel en één in IJzendijke. De ge- a zie ook zeeland - c4 fcenten Oostburg en Axel stelden Nieuw waterschap krijgt meer vorm persgeld in het vooruitzicht (Oost- lug één miljoen gulden) om het (jCStoleil IietS na ■ieuwe waterschapsgebouw bin- Me gemeentegrenzen te halen. tien jaar terecht ■Manks deze fikse financiële in- ■ictie heeft het bestuurlijk over- Vlissingen - Na ruim tien jaar is ft, dat de fusie tussen de drie hui- een gestolen damesfiets gisteren ■ge waterschappen begeleidt, door de politie op Walcheren te- gekozen voor Terneuzen. ruggevonden. Doordat de fiets ft motivering is nog niet duide- gegraveerd was, slaagde de poli- Ht. Voorzitter H. Eversdijk van tie er in de oorspronkelijke eige- 1» Bestuurlijk Overleg wilde gis- naar te achterhalen. De dames- ■travond de keuze voor het terrein fiets had zo te zien al heel wat ■nDeHoop niet bevestigen. „De meegemaakt en zag er inmiddels ■»ze zit in ieder geval iets ge- meer uit als fietswrak dan als ■pceerder in elkaar," was het fiets. van onze verslaggeefster Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse Dierenbescherming had alle hoop gevestigd op de jaarlijkse collecte, maar de opbrengst vol deed niet aan de verwachting. Deze was zelfs vijfhonderd gul den lager dan vorig jaar. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Kort na de overval op het filiaal van de Rabobank in Westdorpe kwam de politie poolshoogte nemen. Van onze verslaggever Westdorpe/Goes - Twee gewa pende en gemaskerde mannen hebben donderdagmorgen in de Molenstraat in Westdorpe het filiaal van de Rabobank Sas van Gent en omstreken overvallen. Later op de dag werden de verdachten gear resteerd in een bank aan de Grote Markt in Goes. Na die arrestatie werd één van de vermoedelijke bankrovers ge troffen door een hartstilstand. Hij is opgenomen in het zie kenhuis. Zijn toestand is kri tiek. Beide mannen verzetten zich he vig bij hun aanhouding, aldus een woordvoerder van de politie. In het politiebureau raakte één van hen zo emotioneel dat hij een acute hartstilstand kreeg. Perso neel van het bureau en van het arrestatieteam pasten direct re animatie toe, later overgenomen door een GGD-arts en ambulan cepersoneel. De reanimatie had succes. De politie in Goes was getipt door de collega's in Zeeuws- Vlaanderen, na de overval in Westdorpe. Die vond plaats om streeks 11.10 uur. Onder bedrei ging met een vuurwapen dwon gen de overvallers de drie aanwe zige werknemers het geld af te geven. Op dat moment bevond zich in de hal van het bankge bouw nog één klant. Na de overval maakte de daders zich uit de voeten met een 'aan zienlijk' geldbedrag. Op verzoek van de Zeeuws-Vlaamse politie werden door een speciaal opge roepen arrestatieteam om 14.50 uur in Goes de twee nog onbe kende mannen aangehouden. Verdere gegevens over het ver loop van de overval en de twee vermoedelijke overvallers waren bij de Zeeuws-Vlaamse politie gisteren niet bekend. Volgens directeur P. Cornelis van Rabobank Sas van Gent e.o. was het personeel van het Westdorpse bankfiliaal danig onder de in druk van de brutale overval. De veiligheidsmaatregelen die de Rabobank in Westdorpe heeft ge troffen gaan verder dan de stan daard-beveiliging die het con cern neemt. Dat gevoegd bij het feit dat de bankvestiging aan de Molenstraat in Westdorpe nooit eerder doelwit van overvallers is geweest, maakte de actie tot een grote verrassing voor het perso neel, aldus Cornelis. „Niettemin hebben ze zich uiter mate professioneel gedragen," blikte de directeur na afloop te rug. Uit gesprekken die hij na de overval met de betreffende mede werkers voerde, slaagde Cornelis er naar eigen zeggen in 'de stuk jes van de puzzel aaneen te leg gen en zich een beeld te vormen van wat er zich in het kantoor had afgespeeld. „Ze zijn niet in paniek geraakt, hebben zich ge zien de omstandigheden goed op gesteld en de zaak keurig onder controle gehouden." Het perso neel is opgevangen door de be drijfsgezondheidsdienst. De deuren van het Rabofiliaal gingen gisteren na het dramati sche incident uiteraard op slot. Klanten die in Westdorpe langs kwamen voor geldzaken werden doorverwezen naar het hoofd kantoor in Sas van Gent. Cornelis bood de medewerkers voor van daag een vrije dag aan om bij te komen van de gebeurtenissen. De vestiging in Westdorpe is van daag echter normaal geopend. Vijfendertigduizend gulden had de dierenbescherming nodig om dit jaar zonder verlies te draaien, 19.323,94 precies heeft de Zeeuws-Vlaamse afdeling op Dierendag opgehaald. „Wij gaan door totdat het niet meer kan, totdat de bodem van de reservepot is bereikt. Tot die tijd richten wij ons alleen op dieren in nood. Dat zijn de dieren met de laagste rang in de samenleving: de verwilderde katten," zegt de voorzitter J. Eefting van de Zeeuws-Vlaamse afdeling. Sinds januari heeft de Dierenbe scherming 35.000 gulden aan kosten gemaakt, onder meer van wege de strenge winter. Hierdoor moest het reservekapitaaltje van 35.000 gulden worden aangebro ken. Hiervan rest nog 20.000 gul den. „Zoals het er nu naar uitziet, doen we volgend jaar niet mee aan de landelijke sterilisatie-cas- tratie-actie. We hebben geen geld om katten van mensen tegen een gereduceerd tarief 'te helpen'. Wij gaan door met het sterilise ren en castreren van verwilderde katten. Als we hiermee stoppen, zijn we terug bij af en wordt het aantal zwerfkatten volgend jaar gigantisch uitgebreid. De afgelo pen zes jaar hebben we zo'n 1500 van deze katten geholpen en dit werk willen we niet verloren la ten gaan. Wij hopen maar op gul le gevers, op een goede verkoop van de kalender en op een zachte winter." Van onze verslaggever Terneuzen - Het aantal uitge sproken faillissementen in Zee land is in de eerste negen maan den van dit jaar lager dan in de zelfde periode van 1996. Waren er vorig jaar 99 (waarvan 35 par ticulieren), dit jaar was het ge daald tot 80 (waarvan 19 particu lieren). Van onze verslaggeefster Zuiddorpe - Een jaar lang kwamen de vijftien dames van handwerkclub Zuiddorpe Welfare iedere dinsdag in 't Kaaie bijeen om te borduren, te breien, te haken, te naaien en - niet te vergeten - te kletsen. Morgen vindt in 't Kaaie het jaarlijkse hoogtepunt van de club plaats: dan wordt al het handwerk tentoongesteld en, ho pelijk, verkocht. Een niet onbe langrijke gebeurtenis, want met de opbrengst worden allerlei ma terialen gekocht zodat de club weer een jaar verder kan bordu ren, letterlijk en figuurlijk. De Zuiddorpse Handwerkclub bestaat 26 jaar en is in Zeeuws- Vlaanderen een van de weinige handwerkclubs die zelfstandig opereert. De meeste clubs be staan tegenwoordig binnen be jaardenhuizen. Op dinsdagmiddag komen de vijftien dames bijeen, met onder hen drie leidsters. Zij geven aan wijzingen, werken spullen af en doen het naaiwerk. Nonnen De 68-jarige Marcella Roelandt is er sinds het begin van de club bij en heeft het handwerk ge leerd van de nonnen op de Bel gische basisschool. „De club be gon in het bejaardenhuis, maar toen dat werd gesloten zijn we in 't Kaaie terechtgekomen. We be staan sinds het begin vooral uit Marcella Roelandt, Diny Thiron en Irene Inghels (van links naar rechts) bij een deel van het werk dat handwerkclub Zuiddorpe Welfare het afgelopen jaar bij elkaar heeft gebreid, geborduurd en ge haakt. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 60-plussers. We zouden ook graag jongere mensen bij onze club hebben. Iedereen kan hand werken, je hoeft er eigenlijk al leen veel geduld voor te hebben. De vrouwen die wekelijks bij el kaar komen om sokken, tafella kens, pannenlappen, truien of kussens te maken, hebben ieder hun eigen specialiteit: breien, borduren of haken. Diny Thiron, die altijd achter de naaimachine voor de afwerking zorgt: „Iedereen doet wat-ie zelf wil, want het gaat enkel en alleen om de ontspanning." Bussen Omdat het voortbestaan van de club afhangt van de jaarlijkse tentoonstelling houden de dames goed in de gaten welke dingen het beste verkocht worden. Zij hopen dat de hoogtijdagen van de club, toen bussen vol met Bel gen naar de tentoonstelling kwa men, herleven. De laatste tien jaar is de verkoop echter sterk teruggelopen: zo'n vierhonderd procent minder dan vóór die tijd. „In de jaren zeventig liepen de spreien heel goed maar tegen woordig is er geen vraag meer naar vanwege de dekbedden. Smyrna, een manier van knopen die werd gebruikt voor kussens en kleedjes, is ook helemaal uit. Er was ook een jaar dat de gor dijntjes niet aan te slepen waren. Het jaar daarop hadden we er veel gemaakt, maar toen liepen die weer niet goed. Tegenwoor dig is het borduurwerk in trek," zegt Diny. Catalogus Een paar dagen voor de tentoon stelling is de club bijna door de voorraad materiaal heen. Met de opbrengst van morgen wordt nieuw materiaal gekocht. „De prijzen zijn de laatste jaren ver dubbeld en het aantal winkels is verminderd, dus we bestellen nu uit een catalogus," zegt Irene In ghels. Morgen kan het handwerk van 14.00 tot 17.00 uur in 't Kaaie in Zuiddorpe bekeken en gekocht worden. Ook wordt een loterij gehouden waarmee handwerk en taarten gewonnen kunnen wor den. Onderzoek van het Centraal Bu- rerau voor de Statistiek (CBS) toont aan dat de stijging van het aantal faillissementen in het eer ste kwartaal van dit jaar is ge volgd door een kleine daling in het tweede en derde kwartaal. De meeste bedrijfsfaillissemen- ten in Zeeland deden zich voor in de sector reparatie-, consumen tenartikelen- en handelsbedrij ven (13), gevolgd door bedrijven van zakelijke dienstverlening (12). In de bouwnijverheid daalde het aantal van 10 naar 6 faillisse menten. Voorts moesten twee landbouwers het loodje leggen. Middelburg - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) krijgt een ex tra financiële ondersteuning van de provincie, zodat de organisatie in het vervolg een goed financieel beheer en beleid kan voeren. Volgens Gedeputeerde Staten is de financiële administratie dus danig complex geworden dat het nu raadzaam is om buiten de deur ondersteuning te zoeken. De ZMF is ook al tot die conclusie gekomen en heeft de provincie la ten weten dat het die steun wil zoeken bij een administratiecon sulent. De kosten hiervoor bedra gen per jaar iets meer dan tien mille. GS willen 75 procent van dat be drag in de vorm van een extra subsidie vergoeden. 'Want de provincie heeft een duidelijk be lang bij een goed financieel be heer bij een gesubsidieerde in stelling', zo luidt een van de ar gumenten. De provinciale subsidie aan de milieufederatie wordt per vol gend jaar in totaal met zo'n 34 mille verhoogd. Want er is ook geld nodig voor de uitbreiding van het aantal uren dat daar ge werkt wordt en om te voldoen aan de nieuwe cao. (advertentie) Een puzzelactie voor de lezers van De Stem en Brabants Nieuwsblad met een prijzenpakket t.w.v. ƒ25.000,-.

de Stem | 1997 | | pagina 13