Lekker griezelen bij familiemusical de Stem Zeeland doet komend weekeinde mee aan 'Actief in 't Groen' ate Letterbak** D1 Herfstvakantie Braakmanspel Drie gebieden Romantisch Triphop-groep Opex doet gooi naar Crossover Award 1997 Tim van der Sluys brengt politiek en actueel cabaret O Dcrsi Utvenhout Vergouwen is of je midden in een ver van Stephen King terecht Het gevaar van de ach- loert met rattenogen een jongeman die heftig uit de problemen te Door liefde en vriend kan hij aan zijn bevrij- |®ig werken. De familiemusi- l>'l Als het donker wordt moet ■zaterdag in het Zuidlandthea- l!er te Terneuzen een volle zaal Verzamel hier alle letters uit de vakjes met een ster. Maak met deze letters een plaatsnaam in de balk van de dagoplossing. !t is een professionele produc- 1'6> geschreven en geregisseerd |w>r Jan de Vuyst. De Vuyst is ■m kei op het gebied van theater musical in Vlaanderen. Hij is I» creatieve duizendpoot, I ant hij is auteur, componist en fsseur en maakte in opdracht i repertoiregezelschappen in I?WG) en Brussel (KNS) ltPrDSV°^e ^werkingen van Pe- |nr. n> het Jungleboek en het 1 ^'enfand6 ?er'laal van RosaHe van de mensen van Vricotex United Factory's zag de musical in Vlaanderen en liep meteen over van enthousiasme. „De sfeer is zo fijn en de inhoud zo grenzeloos dat we als bedrijf graag deze productie willen sponsoren. Het is een musical waar jong en oud van geniet. Ik ben naar het Zouttheater in Oudenaarde gestapt en heb hen gevraagd of ze de musical wilden opvoeren in het beste theater dat we bezitten in Zeeuws-Vlaande- ren. Ze zijn komen kijken naar het Zuidlandtheater en gingen akkoord. Toch hebben we nog een jaar moeten wachten, want eerder dan het komend weekend waren de spelers niet vrij." Het stuk is heel geschikt voor jeugdigen. „Echt iets voor hen, het is spannend en het spreekt direct aan. Het gaat over hun be levingswereld. Er wordt in ge zongen en gedanst en ook zijn er vele licht- en geluidseffecten. Echt een aantrekkelijk spekta kel. We verwachten dan ook een volle zaal." Overigens hoeft de organisatie daar niet bang voor te zijn, want er zijn vele leuke reacties bin nengekomen van jeugdvereni gingen en clubs in Zeeuws- Vlaanderen en de rest van Zee land die aangeschreven waren. „Uit Arnemuiden komt een groep van dertig jongelui en we hebben ook een aanvraag binnen van ouders die de verjaardag van hun dochters nu eens anders wil len vieren. Geen speeltuin of zwembad, maar gezellig met zijn allen naar de musical." Het verhaal heeft een diepere in houd, is eigentijds en herken baar. Piet Penseel woont in een tentje op het dak van een flatge bouw. Hij zit letterlijk en fi guurlijk met zijn hoofd in de wolken. Hij droomt over een car rière als kunstschilder. Patricia, een vrolijk meisje met een gou den hart, is verliefd op Piet. Zij wil hem, samen met alle dieren uit de Achterstad, verrassen met een onvergetelijk verjaardags feest. „Bijna het plot van een zoet romantisch verhaaltje, maar het pakt anders uit. Er is nog een duister akelig kreng, Mi randa!" Deze Miranda voert een luguber rattenleger aan en hij koestert een diepe haat tegen de argeloze bewoners van de Achterstad. Piet wordt naar het Grote Huis Babyion gelokt, een decadente stad vol roem en rijkdom. Gaan zijn dromen in vervulling? Piet blijkt steeds minder stevig op zijn benen te staan en zakt weg in het luxueuze leventje. Miran da is bijna volmaakt tevreden, maar gaat dan een stap te ver. Hij eist van Piet dat hij afstand doet van Patricia en God. Een duivels voorstel dat Piet reso luut van de hand wijst. Dan volgt een doodsbedreiging en zit Piet in hele nauwe schoentjes. Is ontsnappen nog mogelijk? Kun nen Patricia en de dieren nog helpen? De musical 'Als het donker wordt' wordt zaterdag 18 oktober uitge voerd in het Zuidlandtheater in Ter- neuzen om 19.30 uur. De toegangs kaarten kosten 20 voor volwasse nen, houders van CJP of Pas65 beta len 15 en de jeugd tot en met 12 jaar 10. Toegangskaarten via het Zuidlandtheater. Voor speciale arran gementen voor jeugdclubs bellen met 0115-617948. PAGINA Visberg DONDERDAG 16 OKTOBER 1997 [Peugeot 306 kunt u gebruik lingsregeling. U stapt meteen B. U zult trouwens merken dat JWant er is al een Peugeot 306 len 306 Break vanaf 31.390,-. lederland (toetsing en registratie bij het BKR in Tiel) geldt peugeot.nl. Of u belt de gratis infolijn: 0800-0224121. 'Parnassia? Nooit van gehoord' Door Jeanette Vergouwen Zeeuws-Vlaanderen noemt zich i Landje Apart. En apart is deze streek met zo'n afwisselend landschap dat zelfs de inwoners ids nieuwe plekjes en verbor- zaken vinden. Het Toeris tisch Bureau Zeeuwsch-Vlaan deren (TBZ) heeft al heel wat fol- uitgegeven waarin dit imse stukje van Nederland in alle toonaarden bezongen wordt: de brede ongerepte stranden, de treken, de polderdijkjes, de oude kkelpaden, de schilderachti ge dorpen en de onvergelijkbare natuurgebieden zoals 't Zwin, de Braakman en Saeftinghe. De 'ton bos worden gekoesterd, de flora en fauna bestempeld als zeer bijzonder. Samen met Staatsbosbeheer, de Stichting Het Zeeuwse Land- ip, Delta Nutsbedrijven en Toerisme en Recreatie AVN or ganiseert het TBZ een aantal wandeltochten die het thema 'Actief in 't Groen' eer aan doen. ,ffe willen de mensen nu eens vanachter de televisie halen. Tij dens de excursies gaat men on der deskundige leiding op ont dekkingstocht door de natuur. De tochten bieden de kans om op ludieke wijze het speciale van de natuurgebieden te ontdekken. En deze keer niet alleen voor toe risten en recreanten, maar ook voor de plaatselijke bevolking. Het is werkelijk een uitgelezen weekend om met of zonder groe ne vingers eens ongedwongen natuurlijk uit te gaan," vertelt Astrid Ysebaert van het TZB. De nationale organisatie heeft het knap voor elkaar. Het week end van 18 en 19 oktober is de buffer tussen de herfstvakantie van Midden- en Noord Neder land en die van Zuid-Nederland. „Voor velen kan het een mooie afsluiting of een stralend begin zijn van de herfstvakantie." Het TZB lanceert een leuke com binatie: een excursie door een natuurgebied en een natuurspel over dit gebied. Deze spelen, die gebaseerd zijn op het bekende ganzenbordspel, bestaan al een jaar maar worden tijdens het groene weekend extra gepro moot. Het spelen vergt behoor lijk wat kennis van de natuur, maar voor hen die al eens met de boswachter op stap zijn geweest is het goed te doen. Mare en Natasja demonstreren het Braakmanspel. De dobbel stenen rollen en Mare kiest als natuurflappo (de moderne ver vanger van het ouderwetse pion netje) de Blauwborst. „Mijn fa voriete vogel, een winner," stelt hij trots terwijl hij zijn borst vooruit steekt. Natasja kijkt even zuur en kiest voor de Ijsvo gel. Mare gooit drie en moet de vraag 3a, b of c beantwoorden (moeilijkheidsgraadmeter). Hoe heten de witte bloempjes die je vanaf eind mei hier tegenkomt??? Mare trekt zijn ogen wijd open en schudt heftig zijn hoofd. Met de flappo wordt het antwoord bloot gekrast. „Parnassia," kraait Natasja. „Je watta," bromt Mare. „Parnassia, nooit van gehoord!" Het is stil in het bos. De takken glimmen na een fikse regenbui. De bodem is bedekt met blade ren. Traag valt een regendruppel en spat uiteen. Een vogel schudt zijn veren uit. Het getsjilp en gefluit zwelt aan en overstemt het ruisen van water. En dan is er ineens de zon die met vele stralen het bomendak doorklieft. De natuur on dergaat, vecht, leeft en ademt. Een groene we reld waar de mens van kan en mag genieten. Het evenement Actief in 't Groen wordt op 18 en 19 oktober voor het eerst in Nederland gehouden. Diverse provincies, waaronder Zeeland, doen mee en organiseren excursies en activiteiten. De dobbelstenen rollen, en de vragen over de meetlat die het waterpeil aangeeft in de Braak man, de bonte specht, de kieken dief, leveren een flink pak na tuurpunten op. Dat aalscholvers vis eten weten ze allebei, maar de vraag hoe een mannetjesgans ge noemd wordt, blijft onopgelost. De flappo krast het laagje bij 17a weg en het woord gent komt te voorschijn. „Nou, weet ik het, de boswachter heeft het verteld, maar ik dacht dat hij het over iets anders had," wijsneust Na tasja. De koppetjes kleuren steeds roder, de hersencellen ma ken overuren en het plezier straalt van hen af. „Ik vind het hartstikke leuk, maar ik ga nog liever met iemand op stap door dat gebied. Kijk, op de achter kant van het spel staat een plat tegrond van het natuurgebied met twee wandelroutes. Die heb ben we gelopen. Je ziet en hoort van alles en daarna hebben we thuis dit spel gespeeld. Zo'n beetje Triviant, maar veel groe ner hè, en ganzenborden maar zonder put of gevangenis." „Dit weekend kunnen de natuur liefhebbers op stap met de bos wachter door drie gebieden," stelt Astrid Ysebaert en ze somt daarna de bijzonderheden van de drie gebieden op. „In de loop der eeuwen is Het Zwin verzand. Nu ligt er een landschap van schor ren, zandplaten, kreken en geu len. Het gebied heeft een open verbinding met de zee en daarom is de flora en fauna bijzonder. Zeker in deze tijd. Hier liggen de fossielen voor het oprapen. In het Waterwingebied van Clinge zal de boswachter zeker wijzen op het gedrag van de eekhoorn die momenteel zijn wintervoorraad bij elkaar scharrelt en de zwarte specht. De zeehonden die in de jaren vijftig nog in de Braakman zwommen zijn verdwenen maar Staatsbosbeheer heeft hier een prachtig bosgebied aangelegd en daar verblijven nu vele soorten broedvogels, zoogdieren en plan ten. De deelnemers aan de excur sie doen er goed aan oude schoe nen of laarzen aan te trekken en een verrekijker komt vast van pas." Ze benadrukt dat het niet nodig is om nu al in te schrijven voor de excursies. „Gewoon naar het startpunt komen is voldoende. Weer of geen weer, de excursies gaan door. Trouwens het kan best romantisch zijn tijdens een regenbui door de bossen te dwa len. We kregen wel al wat tele foontjes van ouders die met hun kinderen en hun vriendjes en vriendinnen komen. Een excur sie als viering van een verjaar dagsfeestje. Een mooi alternatief voor het bekende uitje naar speeltuin, film of zwembad. Vooral omdat men na de excursie ook nog uren plezier kan beleven aan het educatieve natuurspel. Want dat spel biedt alle kansen om ook buiten dit 'Actief in 't Groen'-weekend er op uit te trekken door de natuur. Wij spe len nu in op dit weekend. We jui chen dit nationale initiatief toe. Ais het slaagt, is het voor herha ling vatbaar. In deze herfsttijd is er veel te zien, maar de wandel route kan ook in het voorjaar of de zomer gelopen worden. De natuur verandert voortdurend en blijft aantrekkelijk het hele jaar door." Tijdens het weekend van 18 en 19 ok tober kan men meedoen aan de vol gende excursies: Braakmanbossen beide dagen om 12.00, 14.00 en 16.00 uur, vertrekpunt Parkeerplaats Braakman-Noord (wordt aangegeven met routeborden) Het Zwin beide dagen om 10.00 uur, vertrekpunt Bezoekerscentrum Bossen van Clinge alleen op zater dag 18 oktober om 14.00 uur, ver trekpunt Parking Molenstraat in Clin ge. De afstanden van de excursies, die an derhalf tot twee uur duren, zijn 3,5 tot 5 kilometer. Kosten: een tientje voor excursie natuurspel en vijf gul den voor de excursie. Het natuurspel is voor 7,50 te verkrijgen bij de VW-kantoren, Recreatiecentrum de Braakman en Bezoekerscentrum 't Zwin en het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen (0115-621022). foto wim KooiJMAN Wandelen in 't Zwin: verrekijker meenemen. 'Actiefin 't Groen', bijvoorbeeld in de fraaie verbinding tussen de natuurgebieden Het Zwin en De Braakman. PAGINA

de Stem | 1997 | | pagina 25