Blair van verraad beschuldigd Lockerbie-affaire bij Internationaal hof Congo-Brazzaville: olie, stammen en macht Huisvesting Papon in hotel wekt woede Duitsland vindt Brussels voorstel EU-financiering 'onacceptabel' Nieuw museum Bilbao gered van aanslag I® STEM BUITENLAND A5 COMMENTAAR NIEUWS KORT organisatie praten C-regels scherper op journaliste Cor van Hout CDA-lijst berichtenbox elefoon. ja ontmoeting met Adams Kohl krijgt staande ovatie van partijgenoten BUITENLAND KORT Italiaanse communisten steunen Prodi Europese belasting spaartegoeden in zicht Turkse straaljagers hinderen Grieks toestel Extremisten doden elf mensen in Egypte Schade door aardverschuiving op Sicilië Turken blazen aftocht uit Irak I I I I I DINSDAG 14 OKTOBER 1997 r'bekende kwinkslag. Voor 0U- kelijkheid ook vaak op, en ingeburgerd te raken, inder- creches door financiële stimule- eiden. 75.000 kinderen, van de n er terecht. Naschoolse opvana ft evenwel een probleem. In to- slechts 16.000 kindplaatsen et initiatief van Hedy d'Ancona voor opvang, onstaat er, nu de Minister Melkert van Sociale onderkend. Hij heeft daarom van de naschoolse opvang. Het r uittrekken, mits ouders en be- brengen. zoals Melkert zelf terecht stelt hun kinderen niet geregeld krij' ijn een baan buitenshuis te zoe- e vrouwen aan de arbeidsmarkt aak, is al zo gering, ng van start, maar dat betekent veel meer opvangmogelijkheid aar de tijd om de extra plaatsen t een concreet probleem zitten as. biedt het plan Melkert eveneens en van nog geen twintig gulden van een gulden of vijf per uur o'n geval nog loont, is meer dan elingssamenwerking) moet et de hindoehulporganisatie hasdabha. De stichting wil efinancierings-organisaties nisatie probeert sinds vorig bsidiëring van zelf ontwik- in India en Suriname. Het hikbaar is, wordt tot nu toe een verschillende levensbe- cedures rond het aanmelden chriften in Brussel verande- e voorkomen. Op alle minis- die erop toezien dat de zoge- Europese Commissie goed e departementen ook dienst 'sters Sorgdrager van Justi- in grote lijnen de aanbeve- eed. Berenschot constateer- an kennis op Europees-juri- "opese Hof ontstond eerder chtsgeldigheid van vierhon- en aangemeld in Brussel. eeft een vrouw na terugkeer ~d met de moord op de jour- BBC gisteren. De 21-jarige gsbestrijdingsdienst van de sterdam opgepakt samen met maar kon zaterdag weer ver hol naar Dublin terugvloog, Ieren, B.M., zit vast in Am- d voor de rechter-commissa- n met de vrouw vrijgelaten, aanhouding. de internationale criminele voerder Cor van Hout als ve arrestaties verricht, orden verdacht betrokken te len, maar ook van het plegen ;ijn aangehouden in Amster dam. Al eerder zijn bij huis in binnen- en buitenland 24 kandidaten voor de Tweede- lar wordt slechts op een punt de lijst van vorige week op rzoek af. A. Mosterd uit het plaats in e CD A-fractie in de gemeen- t partijbestuur te kennen ge- ctief te blijven. De lijst die t definitief. In een later sta geven aan namen en volgor- tie) in, is er altijd iemand thuis. iaf nu geen bericht meer te 0402 of ga naar Primafoon. ijd dichtbij. noorBert Schampers Mefflburg - De Duitse minister van financiën, Waigel, wil een plafond 'ja de betalingen door de lidstaten n (je Europese Unie. Duitsland tót voor een nieuw systeem, dat lichtvaardiger is. Ook minister Zalm ierfiaalde gisteren in Luxemburg u Nederland een eerlijker verde lg van Unie wil de lusten en de lasten in de De Europese Commissie publiceerde vrijdag een rapport waaruit moest blij ken dat de bijdragen van de lidstaten billijk zijn verdeeld. Maar de ministers van financiën inter preteren die cijfers ieder op hun eigen manier. Minister Zalm vindt dat het document hem gelijk geeft, namelijk dat Nederland teveel betaalt. De Duitse minister Waigel noemde het rapport teleurstellend. „Het is onvolle dig en reikt geen oplossingen aan," aldus Waigel. Hij dringt aan op een debat over het plafond van de bijdragen, dat door de Commissie is vastgesteld op 1,27 pro cent van het bruto binnenlands product in de EU. Duitsland draagt jaarlijks twintig mil jard DM bij aan de Europese begroting, dat is 60 tot 70 procent van de netto-bij drage. „Dat moet gecorrigeerd worden," vindt Waigel. Alleen Groot-Brittannië verkreeg in 1984 onder Lady Thatcher een 'netto-be grenzer', dat wil zeggen dat boven een bepaald percentage tweederde wordt te ruggestort in de Britse schatkist. Waigel noemt het geen probleem dat Duitsland als grootste land van de Euro pese Unie netto-betaler blijft. „Maar solidariteit geldt niet alleen voor de netto-betalers, maar evengoed voor de landen die meer ontvangen dan ze be talen aan de EU," aldus Waigel. Het plafond dat Waigel voorstelt heeft grote gevolgen voor de toekomstige fi nanciering van de Unie. Hij wil bij overschrijding van het pla fond betalingen inhouden. Het komt er op neer dat rijkere landen minder gaan betalen en armere lidstaten meer moeten reserveren voor de Europe se begroting. „Wat is daar tegen?" vroeg Zalm. De bewindsman kan voorlopig in zijn kritiek rustig meerijden op de baga gedrager van zijn Duitse collega Waigel. poorBob van Huêt louden - De Britse premier Tony Blair is gisteravond in het nauw gedrongen door een groep boze loyalisten. Tijdens zijn tezoek aan een winkelcentrum in protestants West-Belfast terd Blair uitgejouwd en uitgescholden voor verrader. In een ledreigend gedrang besloten veiligheidsagenten de premier voor alle zekerheid naar een bankgebouw te brengen. Toen hij daaruit later vertrok, werd hij opnieuw uitgescholden. Het incident volgde na de histori- itke ontmoeting tussen de Britse premier en Gerry Adams, de lei ier van Sinn Fein (de politieke let van de IRA). Het was de eer ste keer sinds ruim zeventig jaar iat een ontmoeting plaatshad op zo'n hoog niveau. De laatste keer jas in 1921 tussen premier David Uoyd-George en Michael Col- Sus, toen een prominente 1RA- leider. Collins verklaarde des- tijds overigens dat hij zijn eigen doodvonnis had getekend, omdat lij had ingestemd met de zeer omstreden tweedeling van Ier- Hij werd niet lang daarna vermoord door extreme partijge- üten, Geen uitzondering De ontmoeting met Adams had plaats in het kader van Blairs tweede bezoek aan Noord-Ier- land. Behalve Londonderry, Portadown en Belfast bezocht de premier de vredesonderhandelin- genin Stormont Castle, even bui ten Belfast. Hij ontmoette daar deelnemers aan het vredes- 'leg en wilde geen uitzonde- ring maken voor Adams, hoe be- die ontmoeting ook zou ajn. Ik heb Gerry Adams en de leden van Sinn Fein op dezelfde manier behandeld zoals ik ieder mense lijk wezen zou behandelen. Het is belangrijk in Noord-Ierland dat wc elkaar als menselijke wezens behandelen. We kunnen door- pan met de haat, de wanhoop en alsof ze geen deel uit maken van de mensheid of we kunnen proberen onze geschillen te regelen door onderhandelingen en discussie." Protestantse politici vonden het te vroeg voor een dergelijk ge baar en meenden dat Blair de slachtoffers van IRA-geweld had beledigd door met Adams te pra ten. Fotografen werden echter niet toegelaten om de historische handdruk vast te leggen. Blair wilde Sinn Fein geen propagan damateriaal geven zoals ten tijde van het bezoek van de Ameri kaanse president Clinton aan Belfast in 1995. Drie maanden nadat Clinton en Adams de han den hadden geschud, verbrak de IRA het eigen vredesbestand met een enorme bom in de Londense Docklands. Doel Adams zei na afloop van het ge sprek dat hij Blair had geïnfor meerd over het doel van Sinn Fein (een Verenigd Ierland). Hij hoopte dat dat nog zou kunnen worden bereikt onder Blairs pre mierschap. „We willen dat hij de laatste Britse premier is met ge zag in Ierland," aldus Adams. Behalve afkeuring van protes tantse zijde heeft de ontmoeting tussen Blair en Adams ook geleid tot kritiek vanuit republikeinse kringen. Extreme katholieken in IRA-splinters denken dat Adams - net als Collins destijds - bereid is tot 'onaanvaardbare' compro- Helmut Kohl spreekt het CDU-partijcongres in Leipzig toe. Door Frans Wijnands Leipzig - Unaniem en met een herhaalde staande ovatie heeft het partijcongres van de Duitse Christen-Democratische Unie (CDU) ingestemd met de kandida tuur van partijvoorzitter Helmut Kohl voor het kanselierschap bij de Bondsdag verkiezingen volgend najaar. Kohl hield voor de 1001 gedelegeerden in Leipzig een meer inhoudelijke dan strijdbare toespraak. „Samen met de jongeren de deur naar de 21e eeuw openstoten," bleek de tover- zin in zijn bijna twee uur durende rede om de zaal laaiend enthousiast te krijgen. Met ingehouden elan, ongebroken autoriteit en beproefd strategisch inzicht dichtte Kohl de kloof tussen de generaties in de CDU. Zijn oproep de rijen te sluiten werkte gisteren zichtbaar. De ervaren ouderen en de strijdba re jongeren schouder aan schouder op weg naar de verkiezingen, en de volgende eeuw. Als regerende partij uiteraard, want Kohl is vastbesloten ook de komende verkiezingen te winnen. En vervolgens de coalitie met de Bei erse zusterpartij CSU en de liberale FDP voort te zetten. „Wij vechten voor de toekomst van ons land," aldus Kohl, en dat zou wel eens een verkie zingsslogan van de CDU kunnen worden. Hij noemde de socialistische SPD 'een partij zon der concept'. Een van zijn mogelijke uitda gers, SPD-voorzitter Oskar Lafontaine, vindt hij 'een hetzer' die als minister-president van Saarland een destastreuze sociaal-economi sche politiek voert. De andere mogelijke uit dager, Nedersaksens minister-president Ger hard Schroder, is volgens Kohl 'een opportu nist'. De demonstratieve eensgezindheid in Leipzig stond in contrast met de discussie die de afge lopen dagen in de partij is gevoerd over de po sitie en toekomstige rol van Kohl; vooral als partijvoorzitter. Enige zogenoemde 'jonge wilden', onder wie de voorzitter van de Jonge Christen-democraten Klaus Escher en Saar- lands partijchef Peter Müller, eisten het te rugtreden van Kohl na de verkiezingen. Maar ook een oude rot als Saksens minister-presi dent Kurt Biedenkopf pleitte voor tenminste een open debat over de CDU-toekomst na Kohl. Gisteren was van die kritiek niets meer te ho ren. Klaus Escher zei dat hij met zijn opmer kingen niets destructiefs had bedoeld, 'maar de jongeren hebben nu eenmaal hun zorgen over straks, na de eeuwwisseling'. Eigenlijk was in het weekeinde de druk al van de ketel gehaald. Op een bestuursvergadering achter gesloten deuren, waaraan ook Klaus Escher deelnam, werd de zaak uitgepraat. „De personele dis cussie is beëindigd," deelde CDU-secretaris- generaal Peter Hintze zondagavond bijna triomfantelijk mee. Kohl ging gisteren in zijn lange, rustig uitge sproken rede, met geen woord in op de dagen lang gevoerde discussie om zijn persoon. Hij noemde niet één 'jonge wilde' bij naam. Daar entegen vroeg hij op het psychologisch uitge kookte moment om het vertrouwen van zijn partij. En dat kreeg hij met een staande ova tie. „Nü handelen," riep Kohl zijn partijgeno ten op. „En niet van we zien wel." Vandaag en morgen buigt het CDU-congres zich over een pakket bestuursvoorstellen over de meest actuele thema's: van de werkgele genheid tot de binnenlandse veiligheid. De 'jonge wilden' hebben zich nadrukkelijk aan gemeld voor spreektijd. Maar alleen over fei ten, niet meer over personen... Den Haag (dpa/afp) - Groot- Brittannië beschuldigt Libië <an ondersteuning van het in ternationale terrorisme. Twee officieren van de Libische ge tale dienst zijn verantwoor- ""''jk voor de bomaanslag op Amerikaans vliegtuig bo- het Schotse plaatsje wckerbie in december 1988. Britse afgevaardigde zei dit Jtaren bij de hoorzitting over de «kerbie-affaire voor het Inter zonaal Gerechtshof in Den 'ij de aanslag kwamen 270 - om het leven. J' hof moet bepalen of het be is te oordelen in het geschil »ië, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten over de aan slag op het vliegtuig. Na onder zoeken in deze twee landen be schuldigden Londen en Washing ton twee Libische onderdanen er in 1991 van 'ervoor te hebben ge zorgd dat er een bom werd ge plaatst in het toestel', aldus het hof in een verklaring. Daarop eisten de twee landen dat Libië de verdachten zou uitleve ren voor berechting. Omdat Tri poli niet reageerde op deze eis, volgde in januari 1992 een ver oordeling door de Veiligheids raad. In maart van datzelfde jaar bracht Libië de zaak voor de rechters in Den Haag met het verzoek te oordelen dat de tegen partijen niet het recht hebben Tripoli te dwingen tot uitleve ring. De VS en Groot-Brittannië tekenden daarop beide bezwaar aan bij het Hof, dat zij niet be voegd achten over de affaire te oordelen. De hoorzittingen, die tot 22 oktober duren, hebben uit sluitend betrekking op deze be voegdheidskwestie. Groot-Brittannië vindt dat Libië zijn klacht moet intrekken omdat het niet geloofwaardig is als het de VS en Groot-Brittannië be schuldigt van schending van de Conventie van Montréal inzake de bestrijding van gewelddaden tegen de burgerluchtvaart. Schotland is bereid de twee Libi sche verdachten van de Locker- bie-aanslag in het bijzijn van buitenlandse waarnemers te be rechten, zo is gisteren bij het VN- gerechtshof bekendgemaakt. Schotland had jarenlang gewei gerd die concessie te doen, maar ging onder druk van nabestaan den van de slachtoffers van de aanslag akkoord. Geëist werd dat de Libiërs Abdel Basset Megrahi en Lamen Khalifa Fhimah in de Verenigde Staten of in Schotland terecht zouden staan, maar Libië wil de verdachten onder die voor waarde niet uitleveren. Lord Hardie, rechter aan het Schotse Hof van Appel, zei gisteren in Den Haag dat Schotland bereid is tot 'speciale regelingen' om Libië in staat te stellen de verdachten uit te leveren. Links de Brit Sir Franklin Berman, rechts de Libiër El Houderi Hamed in het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. foto anp CONGO-BRAZZA- "ILLE woedt een bur geroorlog. Die is uitge groeid van een stam menstrijd tot een slag °m olievelden en in- wed in Centraal- Afrika. Jeroen Corduwener j. een strijd tussen de hui- president van Congo-Braz- V1 -e> Pascale Lissouba, en voorganger en rivaal Sas- guesso. In steeds sterkere set,6 ®aat 0!tl een strijd tus- m fen uiterst merkwaardig erbond tussen de An- ta/rT rebeUenbeweging ui rot, ^""K'Hshasa/Lissouba I Uni- w """«aa/uiöSUU-Ocl te- Rliatv) g°!a/eX"ZaïreSe en ex" NguessT Hutu"soldat®/Sassou ^aar het is vooral een strijd tus sen de Amerikaanse olieboer Exxon (Lissouba) en de Franse oliegigant Elf-Aquitane (Ngues- so). Intussen hebben naar schat ting vijfduizend burgers het le ven verloren en zijn honderddui zenden op de vlucht geslagen in Congo-Brazzaville, buurland van het meer bekende Congo- Kinshasa, voorheen Zaïre. Op 4 mei van dit jaar sloegen aanhangers van Sassou Nguesso een militair dood, die ervan werd verdacht dat hij de voormalige president wilde vermoorden. Zes dagen later vermoordden aan hangers van generaal Jacques Jochamim Yhomby-Opango elf aanhangers van Nguesso. Yhom by-Opango was in de jaren ze ventig korte tijd president ge weest, voordat hij door Nguesso, lid van een rivaliserende stam, opzij en gevangen werd gezet. Elkaar bevechtende stammen vormen de rode draad in de bloe dige strijd die toen gevoerd werd en ook nu al maanden Congo- Brazaville verlamt. Yhomby- Opango is generaal in het leger dat formeel dient onder presi dent Lissouba, maar in de prak tijk haar eigen gang gaat. Lis souba en Yhomby gedogen el kaar omdat ze beide tot andere stammen behoren dan die van hun gezamenlijke vijand Ngues so. De laatste heeft zich verzekerd van de steun van milities met mooie namen als de Ninja's, Co bra's en Zoulou's, die etnisch uit het noorden van het land komen. Lissouba is een zuiderling en vindt dus daar zijn aanhang. De stammenoorlog van de laatste maanden is niet nieuw. Tegen diezelfde achtergrond werd ook gevochten in de afgelopen de cennia, het meest recent in 1993. Ook toen stuurden de buurlan den bij: Zaïre stuurde wapens en Angola, waar óók een burger oorlog heerste, liet zich evenmin onbetuigd. De strijd van nu mag dan begon nen zijn met de moord op één militair, ze is inmiddels uitge groeid tot een conflict met ande re proporties. Ten eerste werd de bewuste soldaat gedood op een moment dat Lissouba presi dentsverkiezingen had afgekon digd, waaraan behalve hij ook zijn rivaal Nguesso zou mee doen. Daardoor escaleerde de strijd al snel: de verkiezings strijd werd een échte strijd. Ten tweede ontvlamde zo de slag om de olie. Congo-Brazzaville is rijk aan olievelden. Traditioneel werden die geëxploiteerd door de Franse maatschappij Elf, conform het gewoonterecht van een oud kolonisator. Lissouba wilde na zijn installatie in 1992 van dat monopolie af en zocht contact met Amerikaanse en Britse oliemaatschappijen. De Fransen reageerden verbolgen en trokken de banden met Nguesso aan, die persoonlijk nog steeds veel zeggenschap had en heeft over de oliebronnen. Maar hierdoor dreef Lissouba verder in de armen van de Amerikanen, in het bijzonder de firma Exxon. De beeldspraak ligt voor de hand, maar de burgeroorlog breidde zich letterlijk en figuur lijk als een olievlek uit. Letter lijk, omdat na de hoofdstad Brazzaville, waartoe de strijd aanvankelijk beperkt bleef, nu ook de rest van het land wordt meegezogen in een tornado van geweld. Figuurlijk omdat ook andere landen en groeperingen, gewild of ongewild, betrokken raken. De afgelopen weken werd de hoofdstad Kinshasa van buur land Congo getroffen door artil lerievuur uit Brazzaville. Toeval of niet: de residentie van presi dent Kabila werd geraakt, net als hotel Intercontinental, waar president Lissouba (net op be zoek) geconfereerd had. Kabila waarschuwde daarop gewapen derhand te zullen terugslaan. Ook Angola beweert getroffen te zijn door mortieren. Dit land be zit een enclave, Cabinda, tussen de twee Congo's. Voor Angola was dat afgelopen weekeinde aanleiding om zich in de strijd te mengen. Zowel Kabila als de re gering in Angola is enig oppor tunisme niet vreemd. Ze gebrui ken de strijd tussen Nguesso en Lissouba om af te rekenen met een bewind dat ze als post-kolo- niaal en overleefd ervaren. Waarmee de binnenlandse stam menoorlog in Congo-Brazzaville inmiddels pan-Afrikaanse po tenties heeft gekregen, met rijke oliebronnen als inzet en belo ning. Rome - De Italiaanse communisten gaan de begroting van de re- gering-Prodi steunen. Daarmee komt een einde aan de politieke crisis. De communistische leider Fausto Bertinotti maakte gister avond in een tv-talkshow bekend dat zijn partij voor de begro tingsplannen voor volgend jaar gaat stemmen. Hij verklaarde ver der dat er enkele wijzigingen komen. Het begrotingstekort van Italië zal dit jaar beperkt blijven tot 3 procent van het bruto binnenlands product, zo blijkt uit cijfers van de Europese Commissie. Daarmee voldoet Italië aan een van de belangrijkste voorwaarden voor toetreding tot de Europese Economische en Monetaire Unie in 1999. Luxemburg - De kans bestaat dat de ministers van financiën van de Europese Unie nog dit jaar een principe-besluit nemen over een Europese belasting op spaartegoeden. Volgens de Duitse minister Waigel is het moment van de waarheid dichterbij dan ooit. Minis ter Zalm houdt een slag om de arm. Hij wil alleen instemmen met een bronbelasting als die wordt gekoppeld aan de uitwisseling van rekeninggegevens. In de meeste Europese lidstaten bestaat een be lasting op spaartegoeden, uiteenlopend van 10 procent in Grie kenland tot 30 procent in Duitsland. Luxemburg kent alleen een globale aanslag in de inkomstenbelasting. Athene - Twee Turkse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in het Cypriotische luchtruim een Grieks transportvliegtuig lastiggeval len. Aan boord van de Hercules C-130 zat de Griekse minister van Defensie, Akis Tsohatzopoulos. Volgens journalisten die met de minister meereisden, kwamen de Turkse straaljagers 'gevaarlijk dichtbij' het transportvliegtuig. Assiut - Moslim-extremisten hebben in het zuiden van Egypte twee politiebureaus bestormd en in totaal tien politiemannen en een burger vermoord. Doelwit waren politiebureaus in de steden Mellawi en Abu Qurqas. Bij het politiebureau in Mellawi werden drie politieagenten doodgeschoten. In Abu Qurqas schoten de aanvallers op een groep mensen die buiten stond, waarbij zeven politieagenten en een burger omkwamen. Rome - Twaalfhonderd inwoners van de Siciliaanse stad Niscemi zijn in de nacht van zondag op maandag dakloos geworden door een aardverschuiving die hun huizen in tweeën scheurde. Een ba rokke kerk werd daarbij zwaar beschadigd en enkele fabriekjes verwoest. Onder de bevolking brak paniek uit, omdat zij vreesden dat het om een aardbeving ging. Niscemi ligt op een driehonderd meter hoge heuvel, die in de afgelopen weken al tekenen van ver zakking vertoonde. Vermoedelijk is de regenval van de afgelopen dagen samen met de ongecontroleerde nieuwbouw verantwoordelijk voor de aardver schuiving. Ankara - De duizenden manschappen van het Turkse leger die op 21 september een grensoverschrijdend offensief tegen de separa tistische Turks-Koerdische Arbeiderspartij (PKK) in Noord-Irak inzetten, hebben hun missie voltooid en zijn begonnen aan de af tocht, heeft een legerbevelhebber gisteren bekendgemaakt. Kleine eenheden blijven achter in Koerdisch Irak om de Iraaks-Koerdi- sche bondgenoten in het gebied te ondersteunen en de terugkeer van PKK-rebellen naar de regio te voorkomen. rr Madrid/Bilbao (efe/afp/dpa) - De Spaanse politie heeft giste ren twee terroristen op heterdaad betrapt toen zij kennelijk een aanslag voorbereidden op het nieuwe Guggenheim-museum in Bilbao in Noord-Spanje. Zij probeerden onder een bloemstuk explosieven het gebouw binnen te brengen. Toen de daders bemerkten dat zij waren ontdekt, vuurden zij scho ten af op een Baskische politie man die op wacht stond bij het nieuwe museum in de Baskische stad. De politieman werd door een kogel in de borst getroffen en is ernstig gewond naar een zie kenhuis overgebracht. In de bestelbus vond de politie la ter ten minste vier anti-tankgra naten. De terroristen vluchtten te voet en dwongen met een vuur wapen een automobilist zijn wa gen af te geven. Een van de da ders werd even later aangehou den. De tweede ontsnapte. Het was niet direct duidelijk of zij be horen tot de Baskische afschei dingsbeweging ETA. De Spaanse koning Juan Carlos opent het nieuwe Guggenheim- museum in Bilbao morgen offici eel. Het museum, gevestigd in een van de spectaculairste museum gebouwen ter wereld, is een fili aal van het Guggenheim in New York, dat eveneens aan moderne kunst is gewijd. De politie wilde niet zeggen of de Baskische afscheidingsbeweging ETA verantwoordelijk is voor de aanslag. Maar de guerrillagroep kiest vaak politiemensen uit als doelwit in haar nu bijna dertig jaar durende strijd voor Baski sche onafhankelijkheid. In Madrid begon gisteren een proces tegen de leiding van de Baskische partij Herri Batasuna (HB), de politieke vleugel van de Baskische terreurorganisatie ETA. De 23 Baskische leiders worden beschuldigd van steun aan de ETA. Tegen hen is acht jaar gevangenisstraf geëist. Het proces, dat plaatsvindt onder zeer strenge veiligheidsmaatre gelen, duurt naar verwachting twee weken. HB heeft volgens de aanklachten onder meer ETA-moorden pu bliekelijk verdedigd en tijdens verkiezingsbijeenkomsten wer vende videofilms over de ETA vertoond. Door Wilko Voordouw Bordeaux - De openbare aanklager in Bordeaux tekent beroep aan tegen het besluit van het Assisenhof dat de van oorlogsmis daden verdachte Maurice Papon zich als vrij man kan verdedi gen. De 87-jarige Papon, die verant woordelijk wordt geacht voor de deportatie van 1690 joden tussen 1942 en 1944, brengt sinds afge lopen vrijdag zijn nachten niet meer door in het Huis van Bewa ring van Gradignan, maar in een van de drie-sterren-hotels in de regio-Bordeaux. Het was gisteren de vierde zit tingsdag van het proces wegens 'misdaden tegen de menselijk heid' waarvoor Papon tot levens lang kan worden veroordeeld. Enkele honderden personen de monstreerden gisteren tegen de voorkeursbehandeling, die vol gens hen Papon ten deel valt. Ze hielden kleine borden omhoog, met daarop de namen en de leef tijden van de 223 joodse kinde ren, die in de oorlog door hoge ambtenaar Papon op transport waren gesteld. „Zij werden in spoorwagons opeen gepakt. Voor hen waren er geen drie-sterren- hotels." De status van Papon werd vrij dag gewijzigd door rechtbank president Castagnède. De voor malige minister Papon had zich dinsdagavond gemeld bij het Huis van Bewaring in Gradignan. Het is gebruikelijk dat beschul digden in een assisenproces in de cel verblijven. Vanwege de ge zondheidsproblemen en de hoge leeftijd van Papon protesteerde diens raadsman Varaut tegen die behandeling. Hij vond ook dat er onvoldoende medische zorg was voor de zware hartpatiënt Papon. Donderdagnacht had Papon, die vorig jaar een drievoudige by- pass-operatie onderging, op nieuw hartritme-storingen. „Een gevolg van de stress tijdens zo'n kapitaal proces," aldus Varaut. V

de Stem | 1997 | | pagina 7