?4k 'Apart centrum lastige asielzoekers' 'We zijn nog niet klaar met de oorlog' Schoolagent terug van weggeweest Vrouw spant geding aan tegen bisdom Meeste Nederlanders hebben positief beeld van Surinamers Ex-partner Trudy J. eist 200.000 gulden Politie adopteert scholen I Boeren bezorgd over TBC in dierentuin COA hoopt op medewerking van TBS-klinieken, Jellinek-kliniek en Pieter Baan Centrum I Je^elFa A2 BINNENLAND A3 Agenten voelen zich veiliger Romp, arm en been in de Waal gevonden ttannie en Ierland. |esten uit toenemende gevolgd door regen loosten van Engeland droog en wat zon •nperatuur omstreeks J, in Zuid-Engeland Aden hoger. Luxemburg: Half tot volkt en enkele, mo- Bge, buien. Een stevi- sse noordenwind en ond 12 graden, in de lager. i Midden-Frankrijk: vaar bewolkt en eerst het oosten, later ook :ten buien. In de Vo- Jura kans op sneeuw mperatuur uiteenlo- een graad of 6 in de van Nancy tot 17 woensdag in de Ven- rijk: Wisselend be- enkele buien. Langs '.'Azur droog en flink dinsdag ook elders In het zuidoosten forse Mistralwind. oplopend naar onge- aden, in de buurt van 15 graden. Droog en vrij zonnig, mperatuur op de aatsentussen25en30 [link wat zon, vooral iden. In het noorden envelden en een enke- |ngs de Costa's in het n ook stapelwolken b een lokale regen- of ui. Langs de zuidkust Middagtemperatuur end van een graad of le Golf van Biskaje tot 1 in Andalusië. ie Eilanden: Vrij zon- oog. Middagtempera- 'veer 28 graden, en Ibiza: Flinke zon- oden en waarschijn- l- Maxima rond 23 1 een stevige noorde- bl wolken en een aan regen- of onweers- Jaatselijk veel wind. nperatuur variërend heer 14 graden in het ot rond 21 in het zui- S Sicilië. pnd en Kreta: Gere- en een aantal fikse ns met onweer en vrij bn. Middagtempera- Ie veer 25 graden, bij regen veel lager. I: Half tot zwaar be- van tijd tot tijd (buii- |in de Zuid-Duitse Al- sneeuw. Fris met lussen de 5 en 10 gra nd: Bewolkt en af en in de bergen sneeuw, ■iden flink zonnig en fddagtemperatuur on- graden. j: Veel bewolking en regen, in de bergen 1 Stiermarken en Ka- (verwegend droog en 'zon. Daling van tem- imet maxima tussen 5 ien. vtm la jeeij 'abjaojq 's^uji ^ruis •■TATfOABl-O/SKf ?aiwut£AJZAL peze sease /V/<we £>£*&0v //V ZSSV e&P&UZAVEA/, SlOBBfK, zuQe-A'eisieft sa/P/ 7O O DINSDAG 14 OKTOBER 1997 Van onze verslaggever Rijswijk - Het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers (COA) is van plan asielzoekers die in de diverse centra voor de nodige problemen zorgen, onder te brengen in een apart cen trum. De bedoeling is dat centrum volgend jaar te openen. Waar dat centrum komt, is nog niet bekend. We zijn ons aan het oriënteren," zegt Jen woordvoerder van het COA. „Diver se centra hebben ons al laten weten dat er een dergelijke opvang mogelijk is. Maar wij willen het goed doen en een apart centrum inrichten voor deze men sen." Volgens de COA-woordvoerder is het niet gemakkelijk aan te geven wanneer iemand maar beter kan vertrekken uit een asielzoekerscentrum waar hij ande ren tot last is. „Waar trek je bijvoorbeeld de grens? Wanneer is iemand onhandel baar? Je hebt immers te maken met men sen die in spanning zitten en daardoor wel eens iets doen wat eigenlijk niet door de beugel kan." De spanning wordt in sommige gevallen 'weggedronken' met veel alcohol en ook zijn er asielzoekers die wegvluchten in drugs. Als dat in een van de centra ge beurt, krijgen die asielzoekers in eerste instantie minder zakgeld. Als ze zich vervolgens nog niet aanpassen, worden ze voor een tijdje van het centrum weg gestuurd. De zogeheten Amogs's - asielzoekers met onacceptabel gedrag - verdwijnen echter vaak in de illegaliteit. Bovendien komt het regelmatig voor dat de asielzoekers dan hun heil zoeken in de criminaliteit. Jaarlijks zijn er een paar honderd asiel zoekers die voor grote problemen zorgen. „Ik kan het niet precies zeggen, het zijn er 400 of 500. Eigenlijk is het percentage te verwaarlozen, want jaarlijks stromen er 32.000 asielzoekers in. Dan is een paar honderd asielzoekers die problemen ver oorzaken toch niet zoveel." Om de 'probleem-asielzoekers' goed te kunnen opvangen en te begeleiden klopt het COA aan bij diverse TBS-klinieken, de Amsterdamse Jellinek-kliniek en het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Het COA hoopt dat die instellingen genoeg medewerkers kunnen leveren om de asielzoekers te helpen. Verder zullen de medewerkers in de 150 centra voor asielzoekers extra getraind worden in het omgaan met asielzoekers die agressief zijn en problemen maken. De asielzoekers die om een of andere re den niet te handhaven zijn in de 'norma le' centra, kunnen ongeveer zes weken terecht in het centrum voor 'probleemge vallen'. Na die zes weken wordt bekeken of de asielzoeker dan terug kan naar het cen trum waar hij of zij vandaan komt, of dat de asielzoeker opgenomen moet worden in een psychiatrisch ziekenhuis of ont wenningskliniek als er sprake is van ver slaving aan alcohol of drugs. Hilversum (anp) - Tweederde van de Nederlanders heeft een po sitief beeld van Surinamers. Dat blijkt uit een enquête die RTL Nieuws heeft laten houden door onderzoeksbureau Team Vier. De enquête is gehouden naar aanleiding van het Clean Files Tribunal dat is opgericht door Zoetermeer (anp) - Politie agenten voelen zich veiliger op straat. Ongeveer 70 pro cent van de agenten is van mening dat de veiligheid tij dens hun werk voldoende is gewaarborgd. In 1994 was ongeveer de helft van de poli tieambtenaren die opvatting toegedaan, zo blijkt uit on derzoek van de Algemene Nederlandse Politie Vereni ging ANPV. Volgens voorzit ter J. van Noortwijk is er veel veranderd, zoals betere op leidingen en de invoering van kogelwerende portieren. Van Noortwijk is nog niet tevre den. „Nog steeds vindt een fors percentage agenten hun werk gevaarlijk." een aantal prominente Surina mers. Deze groep wil iets doen te gen wat zij noemt de stigmatise ring en criminalisering van Suri namers. Van de ondervraagden heeft 66 procent een positief beeld van de Surinamer, 12 pro cent heeft een negatief beeld en de rest heeft geen van beide. De meerderheid met een positief beeld noemt als argument vooral: aardige, vriendelijke mensen, gastvrij en vrolijk. Redenen voor een negatief beeld zijn: verslaafden, veel criminelen en traag en/of lui. 63 Procent van de Nederlanders zegt dat Surina mers in Nederland eerlijk worden behandeld, 18 procent vindt van niet en 19 procent heeft geen me ning. Over het land Suriname zijn de ondervraagden minder positief. 44 Procent heeft een po sitief beeld van Suriname en 34 procent een negatief beeld.. Een ruime meerderheid (82 procent) vindt het overigens terecht dat Nederland adviseur van staat Bouterse wil vervolgen. Slechts 6 procent noemt dit niet terecht en 12 procent heeft geen mening. Door Wippel Houben De ex-partner van de voor doodslag op de Bredase peu ter Robin Bogers tot tien jaar veroordeelde Trudy J. (28) eist van justitie een immateriële schadevergoeding van twee ton. Daarnaast wil hij aan inkomsten derving en kosten 13.500 gulden hebben. Dit bleek gisteren voor de Bredase rechtbank. De man heeft als verdachte 102 dagen in voorlopige hechtenis gezeten, waarvan de langste tijd in volle dig beperking. k haar verklaringen heeft J. di verse mensen beschuldigd. Zij deed dit zowel voor haar beken tenis als na het moment waarop ój die weer heeft ingetrokken. Daarmee is niet alleen Robin Bo gers het slachtoffer geworden van deze vrouw, maar ook negen mensen die door haar toedoen als verdachten van de ontvoering en moord op Robin langere of korte re tijd in de cel hebben gezeten. Pas na een zeer uitvoerig onder zoek liet het Openbaar Ministerie (OM) acht van hen weten dat zij ten onrechte verdacht zijn ge weest. De ex-partner werd niet langer vervolgd, omdat het OM te weinig bewijs tegen hem had. Schadeloosstelling ht augustus van het vorig jaar meldde het Bredase OM dat het voor een aantal van deze mensen een schadeloosstelling wilde regelen. Een jaar later waren drie van hen financieel schadeloosge steld. Twee kregen bedragen van «5.000 en 75.000 gulden. Zij heb- drie maanden vastgezeten en eerste kind is in gevangen schap geboren. Een derde kreeg veel lager bedrag, e zes anderen kregen te horen °at ze via de rechter een beroep JjP schadeloosstelling konden li°u( ^°or ®reclase rechtbank entten hun advocaten gisteren, rie ™ë0n voor het hoger beroep an Trudy J. bij het gerechtshof Bosch, hun immateriële adeclaims toe. Die varieerden vijfduizend tot tweehonderd- luizend gulden. heen vergoeding J"de visie van het OM komt de «-partner van Trudy J. niet in anmerking voor een vergoeding. J,h08ft de verdenking en zijn ®'°Plge hechtenis van 102 da- helemaal aan zichzelf te wij. J vond de officier. e zes maakten gisteren van hun ti- moordkuil. De uitvoe- Publiciteit over de dood van i- n met aUes wat daarna is ge volgd, heeft hun levens kapot ge maakt. Kinderen op straat wijzen hen na als kindermoordenaars. Zij hebben ernstige trauma's en psychische schade opgelopen. Drie van de zes zijn buiten Breda gaan wonen om in anonimiteit te proberen de draad van het leven van voor hun arrestaties weer op te pakken. De advocaten betreur den het dat het OM, ondanks de eerdere toezegging, de schadere geling niet buiten de rechter om heeft willen regelen. De politie van Rotterdam begon gisteren een landeli jke actie om leerlingen van basisscholen vertrouwd te maken met de politie. Scholen kunnen worden geadopteerd door politieagenten uit de buurt. foto anp Rotterdam (anp) - De schoolagent is te rug van weggeweest. Op zevenhonderd basisscholen in Nederland verschijnt geregeld een imposante figuur in poli- tieuniform. Niet met een opgeheven vingertje, maar als vriend om kinderen vertrouwd te maken met de politie en hen van het foute pad af te houden. De moderne schoolagent praat niet over zebra's, stoplichten en veilig overste ken, maar over heroïnespuiten, diefstal, vandalisme en vervagende normen. De poli tieman of -vrouw komt uit de buurt van de school, die als het ware wordt geadopteerd door de sterke arm. Het Rotterdamse initiatief uit 1993 is inmid dels als een olievlek over het land getrok ken. In negen politieregio's zijn basisscholen en politie met elkaar bezig. Om de rest van het land geïnteresseerd te krijgen, startte de politie in Rotterdam gisteren de campagne 'Doe effe normaal'. Korpschef B. Lutken trad voor het eerst of ficieel naar buiten. Hij maakte meteen een verpletterende indruk op de circa 4000 kin deren. De politiebaas verklaarde namelijk dat afkijken voortaan mag. Tenminste, als het gaat om goed gedrag, zo voegde hij er snel aan toe. Het schooladoptieplan is vooral een succes in de Rotterdamse regio. De helft van de 30.000 kinderen die er mee te maken heb ben, komt uit deze regio. „Dat hebben we niet voorzien," aldus Lutken. Het weten schappelijk onderzoeks- en documentiecen- trum (WODC) waarschuwt voor een onge breidelde wildgroei van deelnemende scho len. Er is te weinig overzicht op alle activi teiten. Bovendien zijn de politiemensen er behoorlijk veel tijd mee kwijt. Tijd die zij te kort komen om hun eigenlijke vak uit te oe fenen. Ook zijn de kosten nogal ongelijk ver deeld. De politieregio Rotterdam-Rijnmond draait nu nog op voor het merendeel. Maar de investering zal zich uiteindelijk te rugverdienen, zo gelooft Lutken, al zijn er nog geen cijfers over beter gedrag van kin deren. Het gevecht tegen de criminaliteit kan niet vroeg genoeg beginnen, zo vindt hij. Ze overleefden - on danks hun soms roekelo ze daden of verschrikke lijke ontberingen - de oorlog, maar hebben niet het eeuwige leven. De nog levende leden van het voormalig verzet vinden het daarom tijd om het estafettestokje door te geven. Door Paul van der Steen Maastricht/Hilversum - 'Moe, maar niet moegestreden' draagt de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Neder land (NFR/WN) bij de viering van zijn vijftigjarig bestaan vrij dag aanstaande de fakkel over aan de jeugd. Symbolisch in de vorm van een manifest met daarin de vrijheids idealen waarvoor de leden tijdens de bezetting, maar ook in de hal ve eeuw daarna hebben gestre den. Bill Minco is voorzitter van de NFR/WN. Met zijn 75 jaar is hij niettemin een jonkie in de ver- zetsgelederen. Langzaam maar zeker ziet hij steeds meer strijd makkers van weleer wegvallen. „Onze tijd loopt af," constateert hij nuchter. Maar het voormalig verzet past ervoor om zijn waakzaamheid mee het graf in te nemen. „De ge schiedenis is één grote golfbewe- nïs Bill Minco bij de uitreiking van de Geuzenprijs dit jaar. Naast hem de geëmotioneerde winnares, Hebe de Bonafini, voorzitter van de Argentijnse Dwaze Moeders. foto anp ging. Vroeg of laat staat ons weer een catastrofe te wachten. Weer een massaslachting. Als we niet opletten, gebeurt het zonder dat we het in de gaten hebben. Gelo ven we leiders a la minister-pre sident Colijn, die in de jaren der tig zei dat Nederland met een ge rust hart kon gaan slapen." Minco was zelf nog een puber, toen de Duitsers in mei 1940 zijn woonplaats Rotterdam bombar deerden. Niet veel later was de Nederlandse capitulatie een feit. Maar Minco wenste zich daar niet bij neer te leggen. Hij wilde iets doen. Met een aantal gelijk gezinden richtte hij de Geuzen op, 's lands .eerste verzetsgroep. Hun activiteiten kenmerkten zich door dapperheid, maar ook door jeugdige overmoed. Als snel werd de hele groep verraden. Alle le den kregen de doodstraf. Bij een van de veroordeelden, de nog minderjarige Bill Minco, werd die straf omgezet in 'levenslang plus drie jaar'. Het lijkt achteraf een daad van clementie, maar wat de jonge Rotterdammer daarna voor de kiezen kreeg, gaat het voorstel lingsvermogen van een mens te boven: eenzame opsluiting in tuchthuizen en de beruchtste ver nietigingskampen Mauthausen en Auschwitz. Minco doorstond het allemaal. „Mijn leven is een aaneenschakeling van wonde ren," vindt hij. „Het was een wonder dat ik als joodse jongen levenslang kreeg en niet meteen vergast werd. Het was een won der dat er in het kamp iemand was die zich over mij ontfermde. En zo zijn er nog tal van wonde ren geweest." Na de oorlog schreef Minco zijn ervaringen van zich af. Op aanra den van een vriend, die in oplei ding was voor psychiater. Nadat alles op papier stond, werden de herinneringen verdrongen. Pas decennia later herlas hij zijn ei gen werk. „Het was alsof ik het verhaal van een ander las. Ik kon me nauwelijks voorstellen dat ik dat allemaal meegemaakt had." Vorig jaar werden zijn herinne ringen - op aandringen van ande ren - gepubliceerd. Onder de titel 'Koude Voeten', een verwijzing naar de enige permanente, licha melijke klacht die Minco aan de jaren '40-'45 overhield. Geeste lijke problemen kent hij niet. „Bij veel andere verzetsmensen zie je dat naarmate ze ouder worden, de weerstand tegen de herinne ring kleiner wordt. Zelf heb ik daar geen last van. Ik heb er nooit wakker van gelegen. Nu ik ouder word, merk ik wel dat ik wat emotioneler word. Niet gevaar lijk emotioneel, hoor. De tranen komen alleen wat sneller dan bij een twintigjarige." Toch was Minco's naoorlogse le ven niet zonder pijn. Net als zijn 'collega's' uit het verzet stuitte hij na de bevrijding op een muur van onverschilligheid. „Niemand wilde naar ons luisteren. Alles moest zo snel mogelijk weer doorgaan. Wat ons ook diep ge kwetst heeft, is dat na 1945 de mensen aan de macht kwamen die tijdens de oorlog hun kruit hadden droog gehouden of zelfs aan de verkeerde kant hadden gestaan. En dat we de uitkerin gen voor verzetsmensen en hun weduwen hebben moeten be vechten." Minco is ervan overtuigd dat Ne derland 'nog niet klaar is met zijn geschiedenis'. „In Frankrijk heeft het proces tegen Papon het ver werkingsproces nu in gang gezet, in Duitsland is de discussie weer op gang gekomen door Hitiers ge willige beulen, het boek van de historicus Goldhagen, in Zwit serland heeft het bankschandaal het nodige losgemaakt, maar in Nederland moet het nog steeds beginnen. De koningin heeft in een van haar kerstredes een aan zet gegeven, toen ze zei dat be hoorlijk wat landgenoten hun hoofd de andere kant om hebben gedraaid ten tijde van de joden vervolging. Maar daar is weinig over doorgepraat. Terwijl er meer mensen actief fout waren, dan actief in het verzet. Terwijl de joodse Nederlanders in kaart konden worden gebracht door Nederlandse ambtenaren, wer den opgehaald door Nederlandse agenten en werden vervoerd door Nederlandse machinisten. Voor het op gang brengen van die dis cussie is moed nodig. Moed. Maar het moment komt onherroepe lijk." k i/ 15 Cultuurfilosofen bestempelen dit tijdvak als het fin de siècle. Naar mijn bescheiden mening zitten we veeleer in een bei-epoque. Voor de niet-Franssprekenden onder u: dat is een periode van overdaad en franje. Nog vrijer vertaald: we zijn hoorn-dol geworden. Binnenkort kun je gratis bellen als je maar accepteert dat je tijdens het telefoneren wat reclameboodschappen over je uitgestort krijgt. Als ik het goed begrepen heb, zullen de eerste tien seconden van het gesprek altijd uit een com mercial bestaan. Het leuke daarvan is dat je iedereen die je eigenlijk niet zo mag en van wie je weet dat-ie als eerste zijn voice- mail heeft aangemeld, gratis gek moet kunnen maken met reclameteksten. Bellen met reclame vergt in het sociale telefoonverkeer natuurlijk wel zorgvuldigheid. De opschepper kan het niet maken om zo armlastig over te komen. Aan de ande re kant kent iedere kennissenkring zeurkousen van wie je zou wensen dat de Ster er op gezette tijden tussendoor kwam. Gewoon bellen is zo plat. Hoeveel leuker zou het niet zijn als de telefoon onderhand ook eens kon worden ge bruikt voor non-verbale communicatie. Zou er geen zeeppoederfabrikant te vinden zijn die een experiment met bellenblazen op afstand wil sponsoren? MERIJN Roermond (anp) - Een rectificatie en verontschuldiging van de betrokken partijen via een grote advertentie in een drietal dag bladen en als voorschot op de geleden en nog te lijden schade een bedrag van 25.000 gulden. Dat eiste legde advocaat mr, A. Mulders gisteren tijdens een kort geding neer bij de rechtbank in Roermond namens mevrouw C. Heuvelmans-Schins. Huwelijk De kerkelijke rechtbank ontbond jaren geleden op verzoek van de echtgenoot het huwelijk van de vrouw. Om tot die uitspraak te komen werd onder andere een rapport van de psychiater ge bruikt. De ontbinding door de kerkelijke rechtbank kwam jaren later pas in de openbaarheid en veroorzaakte dit'jaar in Limburg grote opschudding. Het medisch tuchtcollege tikte afgelopen zomerde psychiater op de vingers, omdat deze haar rap portage had geschreven zonder de vrouw te hebben gesproken. De psychiater, de Venlose zenuw arts mevrouw H. Bausch, had slechts mensen uit Heuvelmans' omgeving geraadpleegd. Infantiel In haar rapport had zij mevrouw Heuvelmans een infantiele struc tuur, gebrek aan inzicht en over zicht toebedacht. Bovendien be zat ze op het moment van het ker kelijk jawoord niet het vermogen om de wezenlijke verplichtingen van het huwelijk op zich te ne men. Bausch was tot deze conclu sie gekomen na bestudering van de verhoorrapporten van diverse getuigen. De persoon zelf mocht ze als wetenschapper van het Kerkelijk Recht helemaal niet kennen. Volgens advocaat Mul ders is het volgens de algemeen geldende maatschappelijke op vattingen volstrekt in strijd met de betamelijkheid dat een psy chiatrisch rapport wordt opge maakt zonder onderzoek en me deweten van de betrokkene. Nog ernstiger verwijtbaar is het dat de psychiater haar bevindingen aan de Kerk ter beschikking stelt. „Zij schendt daarmee de geheim houdingsplicht, die zij als arts heeft," aldus Mulders. Nietigverklaringen Volgens Mulders wil de kerk haar fouten niet toegeven, omdat zij anders daarmee erkent dat een groot aantal nietigverklaringen zijn genomen na onrechtmatig tot stand gekomen rapportages. Ad vocaat Wagemakers betoogde na mens het Bisdom Roermond dat door mevrouw Heuvelmans eigen schuld de inhoud van het rapport niet geheim is gebleven. Ze heeft immers zelf de publiciteit ge zocht. Mulders weerlegde dat. De media hebben hier lucht van ge kregen. Wagemakers betoogde verder dat Kerkgenootschappen worden ge regeerd door hun eigen statuut. Hij noemde het principieel on juist als de burgerlijke rechter het tot zijn taak rekent deze door de RK-wereldkerk gehanteerde procedure te wijzigen of de toe passing ervan te verbieden. Uitspraak op 23 oktober. Lelystad (anp) - De rundveehouderij sector maakt zich grote zorgen over twee recente gevallen van tuberculose in diergaar de Blijdorp in Rotterdam. De boeren zijn bang dat hun kud des, die zo goed als vrij zijn van de ziekte, via de exotische dieren in de dierentuinen besmet raken Van onze verslaggever Dreumel - De bemanning van een boot van Rijkswaterstaat heeft zondag op de Waal ter hoogte van Dreumel een men selijke romp aangetroffen. Enkele uren later meldde een schipper dat hij bij Druten een arm op de rivier had zien drijven. Zaterdagmorgen al was een mel ding binnengekomen van een vis ser uit Heerewaarden die in de uiterwaarden aan de boorden van de rivier het rechterbeen van ver moedelijk een man had aange troffen. De lichaamsdelen zijn voor on derzoek meegenomen door de po litie. Volgens een woordvoerder is vooralsnog niet duidelijk of de ledematen van hetzelfde slacht offer zijn. Het onderzoek wordt voortgezet door het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Daar zal onder meer een DNA-profiel worden gemaakt. Een dergelijk onderzoek duurt meestal enkele weken. met de TBC-bacterie. Dat zegt voorman van de melkveehouders, Vogelaar. In diergaarde Blijdorp is het af gelopen jaar, in april en in sep tember, bij twee gemsbokken tu berculose vastgesteld. Twee an dere dieren worden nog onder zocht. Alle vier de dieren zijn af gemaakt. De Veterinaire Hoofdinspectie (VHI) voor de Volksgezondheid vindt de angst van de veehoude rijsector niet terecht. Volgens in specteur Jan Nieuwenhuys is de controle in dierentuinen bijzon der zorgvuldig en is het besmet tingsgevaar naar andere dieren erg klein. Ook de kans op besmet ting van dier naar mens is te ver waarlozen. Uit voorzorg worden de medewerkers van dierentui nen wel regelmatig gecontroleerd op TBC. Veehouder Vogelaar is geschrok ken van de berichten over TBC in Blijdorp. Met name de import van dierentuindieren uit Oost- Europa, waar TBC nog veel voor komt, baart hem zorgen. Die zorg geldt overigens voor de import van koeien en varkens uit Oost- Europa. De TBC-gevallen in Blij dorp zijn voor de VHI wel aanlei ding om alle afspraken over de controle op TBC, nog eens gron dig na te lopen. Nieuwenhuys wil daarbij extra aandacht voor de dieren waarvan het contact met de bezoekers groot is, zoals de apen op de Apenheul.

de Stem | 1997 | | pagina 5