D66 neemt ziekenfonds op de schop v~wm KEUKENS GILD M pé4 Lancering Cassini uitgesteld Elsevier Wolters Kluwer grootste WILLEMSEN OP Blijde boodschap in Oud Sabbinge Vrachtwagenongeval ontregelt ochtendspits 'Brabant moet kiezen voor nieuwe dorpen' m 13 John Denver verongelukt 45 doden bij massamoord in Algerije DESTEM lelste autorijder og 320.000 *ken„ ABN Amro en ING verhogen 'korte' rente AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N fe - 4 Kf Inzet bij komende verkiezingen Zeeuwen: Opgelet Auto verbreekt snelheidsrecord Elsevier Wolters-Kluwen TOBER 1997 B10 hem. (H.G.) -Pkip ZIET er naar uit dat 'Ju- de mascotte van het Fran- betbalelftal, geen lang le- peschoren is. De 'haan met die deze week aan de lidpers werd getoond heeft Igeen 'cocorico' (kukeleku, |t Frans) laten horen of zijn '^standers willen hem al in an hebben, als een ordinai- Jiepkip. lige waarnemer vond het It bij de presentatie al van (betreurenswaardige bana- |t. Vooral ook omdat een fcr tokbeest - een haan met haam 'Footix' - eerder tot Icotte was benoemd voor .hele WK voetbal, dat vol zomer in Frankrijk ptsvindt. In een satirisch framma werd dan ook al geïroniseerd over het ha- Jgevecht dat zou ontstaan, Erna de 'Haantjes' - het Tnse elftal - in de pan zou- worden gehakt, ar nu vindt ook de familie i de man die tot de naam in keerde dat het hoog tijd is een ander symbool. Of op I minst een andere naam. es Rimet, de kleinzoon van yes Rimet - de man die in de én dertig het wereldkampi- ischap voetbal bedacht - |dt de naam 'Jules' een bele- ng voor de nagedachtenis zijn grootvader. „Er is ■fèn enkel overleg met ons ge lest. Een stompzinnig beest |t de naam van zijn grootva- r wordt gebruikt om geld uit zakken van de supporters te Pppen. Ik eis dat de naam |rdt gewijzigd, anders stap ik jar de rechter." Franse voetbalbond verde- t zich nu door te zeggen dat s ook gewoon een leuke, ei- ntijdse naam is. En dat de jan dus niet alleen een ver- jemd is naar de man die het Z uitvond. (W.V.) RAF-PILOOT Andy Green (de snelst^ autorijder ter we- De internationale auto- ibielfederatie FIA erkende afgelopen week in Parijs wereldrecord van [49,3005 kilometer per uur. een bereikte die snelheid bij n tweede poging op 25 sep- |mber als bestuurder van de Ltish Thrust Supersonic Car de Black Roek-woestijn in [evada. Het oude record da- erde uit 1983 en stond op 12 kilometer. De recordpo- Ing kostte het Britse team in zes aanloopjaren ruim 17,5 .joen gulden. ■OED NIEUWS voor poten de bezoekers van de Olympi- |he Winterspelen, volgend tar februari in Nagano. Er [jn nog 320.000 kaartjes be- :hikbaar. Deze maand liggen in de kassa's, vooral in Ja- anse. Zelfs bij toppers als de peningsceremonie en de ijs- ockey-finale is nog plaats. Bij et kunstrijden zijn 3000 stoel- jes onbezet. Het goedkoopste aartje kost 30 gulden, het uurste 475 gulden. „We heb- en 75 procent van de beschik- are entreebewijzen ver- tocht," zei woordvoerder Nis- imura van het organisatieco- aité (NAOC). Het overschot estaat uit kaartjes die terug eren van sponsors of uit lote- ijen. ens het WK wielrennen voor r. Hij sprint als een strijkijzer." ismagazine: „Ik twijfel er zelf van de wereld zal zijn. In dat ie altijd de rest een stap vooruit eind van zijn carrière in Trouw. an nemen en zal moeten wennen zeker wat socialer worden, n De Volkskrant: „Wielrenners Daar ben ik geweldig trots op. Volkskrant: „De fiets is secun- 'eroveren. Het moet de man zijn. nderen, die moet je kunnen aan- specialist op de 1500 meter, in agano geen bier meer, maar ais rtje me goed smaken. Misschien tagazine, over zijn Amerikaanse eds bij mezelf, het zou mooi zijn eller dan, jij denkt verkeerd. Je lat om te winnen, om goud te ha- luftno- en vloertegels to-date sanitair IUXAL0N PLAFONDS .Toeters-installatiebedrijf 4538 AG TERNEUZEN TEL 0115-694173 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 Cl t/m C4 grote Gids D1t/mD4 ITV-programma's D5 Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland DS6 wil zo komen tot een 'recht- inkomensafhankelijke Rijswijk (anp) - De Amerikaanse zanger John Denver is zondag bij een vliegtuigongeluk om het Ie ren gekomen. Hij is 53 jaar ge worden. Het vliegtuig van Den ver stortte neer in Monterrey voor de kust van Californië, lig minuten nadat het was op gestegen. Zijn lijk was zo ver minkt dat het toen het gevonden was niet onmiddellijk kon wor den geïdentificeerd. Denver is bekend geworden met liedjes als Take Me Home Coun try Roads, Thank God I'm a Country Boy en Annie's Song. I ZIE VERDER GIDS-Dl: Zoete liedjes voor het milieu (anp) - ABN Amro verhoogt morgen de rente voor kortlopende hypotheken. ING Bank doet hetzelfde met zijn ba sisrente, die deel uitmaakt van het tarief voor zakelijke klanten. De rente van ABN Amro-hypo- theken met een rentevaste perio de van een, twee of drie jaar gaat ,3 procent omhoog. De bank 1 zijn hypotheken duurder je de oplopende tarieven epdegeld- en kapitaalmarkt. Om dezelfde reden komt de ING tot #i stap. De basisrente bij deze j®k gaat met 0,25 procent om- 3,75 procent. DE STEM Noord-Ierse protestanten vinden Blair een verrader Raas legt veldrijders startverbod op LTO: 'Jorritsma moet maar naar Zeeland komen' PAGINA hboBïfjf PAGINA Van Gelder oogst kritiek agrariërs PAGINA PAGINA DINSDAG 14 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Germaine Groenier en het spookhuis van haar jeugd Vanonze Haagse redactie Den Haag - D66 wil het ziekenfonds openstellen voor ambtena ren en leerkrachten met lage inkomens, studenten, kleine zelf standigen en voor alimentatiegerechtigden boven het bij standsniveau. De meeste tweeverdieners en vermogende be jaarden moeten zich dan particulier verzekeren. zorgverzekering', aldus Kamerlid Van Boxtel. Hij waarschuwde gisteren dat de beoogde wijzigin gen 'een zwaar punt' vormen voor zijn partij. „Dat punt moet wor den afgekaart in de formatie." Een confrontatie tussen de drie 'paarse' partijen tijdens de ko mende verkiezingen lijkt daar mee onvermijdelijk. De PvdA speculeert weer op een basisver zekering voor iedereen, de WD wil het ziekenfonds juist ophef fen. Het CDA deelt in grote lijnen de visie van D66. Als D66 zijn zin krijgt, daalt op termijn het aantal ziekenfonds verzekerden van 9,5 naar 8 mil joen mensen. De partij hoopt ook 'onrechtvaardigheden' uit de hui dige regelingen te halen. Nu nog kunnen bijvoorbeeld AOW'ers met weinig inkomen uit arbeid, maar veel vermogen, wel in het ziekenfonds. Kleine zelfstandi gen, die soms slechts een mini muminkomen hebben, niet. D66 wil de huidige ziekenfonds grens (tot 61.000 gulden bruto per jaar) loslaten. Niet alleen het inkomen uit werk maar ook het vermogen moet bepalend zijn voor toelating tot het zieken fonds. Voor alleenstaanden wordt de grens dan 50.000 gul den, voor gezinnen 71.000 gul den. Zijn er in een gezin twee in komens, dan worden die bij el kaar opgeteld. Alleenstaanden en jongeren met een zaterdagbaan tje, die nu volgens Van Boxtel re latief te veel ziektekostenpremie betalen, kunnen minder gaan af dragen. D66 wil verder af van de vaste eigen bijdrage van maxi maal 200 gulden. Die moet inko mensafhankelijk worden, met een maximum van één procent van het belastbaar inkomen. Zorgverzekeraars Nederland rea geerde gisteren positief op de plannen van D66. Van onze redactie wetenschappen Cape Canaveral - De Nasa heeft de lancering van de ruimtesonde Cassini, met 34 kilo plu tonium aan boord, ten minste twee dagen uitgesteld. De Cassini, met de Europese ruimtesonde Huy- gens aan boord, kampt met technische problemen van een computer. Ook op hetlanceerplatform verloopt niet alles volgens plan. Ook de harde wind op Cape Canaveral was gisteren reden de lancering uit te stellen. Het ruimtevaartuig moet de planeet Saturnus, haar ringen en haar manen onderzoeken. Het pro ject kost 3,4 miljard dollar. De Huygens gaat de maan Titan bekijken. Het is de tweede keer dat de omstreden lancering is uitgesteld. Het ruimte schip zou op 6 oktober al de lucht ingaan, maar dat werd om technische redenen een week uitge steld. Tegen de lancering van Cassini is veel ver zet in Amerika vanwege de grote hoeveelheid plu- tonium-238 aan boord dat wordt gebruikt om elektriciteit voor de meetinstrumenten op te wek ken. Plutonium-238 is 275 keer zo radioactief als plutonium-239 dat bij een normale kernreactor vrijkomt en voor atoombommen werd gebruikt. Critici menen dat er grote gevaren zijn wanneer er iets misgaat. Ze vrezen honderdduizenden do den door kanker wanneer plutonium vrijkomt. De Nasa spreekt van maximaal 2500 slachtoffers wanneer er iets misgaat. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa kunnen voor de reis geen gevaarloze zonnepanelen worden gebruikt omdat de ruimtesonde op te grote afstand van de zon gaat vliegen. Er zijn twee momenten waarop vrijkomen van radioactief plutonium een reële mogelijkheid is: bij de lancering en in augustus 1999. De Cassini vliegt niet rechtstreeks, maar via een swingby naar Saturnus. De ruimtesonde maakt eerst rondjes om Venus, de Aarde en om Jupiter. Door de zwiepen die het schipkrijgt van de snelheid waarmee planeten om de zon draaien, wordt de Cassini naar Saturnus geslingerd. Swingby wordt wel vergeleken met de werking van een flipperkast. In augustus 1999 scheert de ruimtesonde met een enorme snelheid vlak langs de aarde. In Amerika zijn demonstraties gehou den en via internet worden Cassini-tegenstanders opgeroepen beroemdheden als Paul Newman, Sting en Michael Jackson brieven te schrijven, zodat zij ook in actie komen tegen de lancering. De wetenschappelijk adviseur van president Bill Clinton heeft opdracht gekregen de 'zaak Cassini' te onderzoeken. De Nasa is niet van plan voor het protest te wijken, en bereidt de lancering gewoon voor. Afgelopen zondag wees een Amerikaanse rechter de eisen af van enkele milieu-groeperin gen die vroegen de lancering te verbieden. (ADVERTENTIE) GROOT AANTAL Verkerk Keukens heeft eze week een spectaculaire al'9eld-actie. Als u binnen twee een keuken nodig heeft en "u koopt, krijgt u van Hans een Kroonkeuken voor de helft an de door de leverancier aan- écht adviesPr'is! Kom nu snel geld verdienen en vraag Jwr de snelle beslisserskorting. «INGBAAN WEST 2b-0113-216451 -„Roosendaal ^JNSESTRAAT 10-0165-558843 Van onze verslaggever Breda/Dordrecht - Auto's zo ver het oog reikt op de Al 6 en de A59 en Rotterdam uren lang bijna onbereikbaar van uit West-Brabant. En dat alles door een met frites geladen vrachtwagen die bij Dor drecht dwars over de Al 6 lag. De gevolgen van het ongeval hebben het verkeer op de A16 bijna de hele dag parten gespeeld. De vrachtauto met oplegger kan telde even na zes uur 's ochtends ter hoogte van 's Gravendeel en schoof door de vangrail over de andere weghelft zodat ook de rijstrook voor het verkeer uit te gengestelde richting, de west- baan, gedeeltelijk geblokkeerd raakte. De toch al drukke ochtendspits raakte daardoor totaal ontregeld. Rond acht uur stond er op de A16 richting Dordrecht 26 kilometer file. Automobilisten kregen via de radio het advies om te rijden via de A17 en de A59 via Keizers- veer. Ook op de A59 richting het knooppunt Zonzeel stonden lan ge rijen auto's. Sluipverkeer De vrachtwagen verongelukte doordat de chauffeur uitweek voor een reservewiel dat op de weg lag. De man raakte licht gewond. foto wfa zorgde voor extra drukte op de secundaire wegen. Om de vrachtwagen weg te kun nen takelen moest eerst de ver lichting uit de middenberm wor den weggehaald en de vangrails worden weggebrand. Ook de hele lading ingevroren frites werd overgeladen. In de tweede helft van de middag kwam het verkeer weer normaal op gang. Afgelopen nacht zou Rijkswaterstaat op nieuw enkele rijbanen blokkeren om herstelwerk aan vangrail en verlichting uit te voeren. (ADVERTENTIE) Herfstkamperen in eigen provincie? Maak kermis met de 3 leukste campings in Zeeland: De Zandput in Vrouwenpolder Roompot Reach Resort in Kamperland Hof Domburg in Domburg Profiteer van onze speciale inwoners-aanbieding! Van 18 oktober - 26 oktober: All-in prijs slechts 25,- per nacht. (tod. 5 pen., cxd toer.beI.) Toegang subtropisch zwemparadijs gratis! Reserveer snel: 0113-374200 Roompot Zeeland Vakanties E-mail: inib@roorapot.nlURL: http:/Avwv.room| Gerlach (rtr) - Een auto met straalmotor heeft gisteren het snelheidsrecord verbro ken voor auto's. Het voertuig haalde in de Amerikaanse staat Nevada een snelheid van 1199,50 kilometer per uur. De supersonische wa gen, Thrust, miste op een haar na het doel van de expe ditie; het doorbreken van de geluidsbarrière. Daarvoor had bestuurder Andy Green onder deze om standigheden ongeveer elf ki lometer harder moeten rij den, namelijk 1210 kilometer per uur. PAGINA Buien Het weer houdt zijn buiig karakter. Doordat de bovenlucht koud is, kunnen ook vandaag buien vergezeld gaan van ha gel. Tussendoor schijnt geregeld de zon. Van onze redactie economie Amsterdam - Met de fusie van uitgevers Reed Elsevier en Wol ters Kluwer ontstaat wereldwijd de grootste uitgever op het ge bied van wetenschappelijke uitgaven en informatievoorzie ning. Gisteren werd de samenwerking tussen beide bedrijven bekend gemaakt door de nieuwe topman van Elsevier Wolters Kluwer, C. Brakel, die tot nu toe voorzitter van de Raad van Bestuur van Wolters Kluwer was. Het nieuwe concern heeft een omzet van 13,2 miljard gulden per jaar en telt 42.000 medewer kers. Afgemeten aan de slotkoer- sen van vorige week is het 57 mil jard gulden waard. Hoewel de vakbonden de kat nog wat uit de boom kijken, zei Brakel tijdens de presentatie van de fusie dat hij geen afname van het aantal werknemers verwacht. De kennis die nu gebundeld is, zal volgens hem voor een belang rijk deel worden gebruikt om nieuwe markten aan te boren op het terrein van de informatie technologie. Dat leidt, aldus de topman, eerder tot een uitbrei ding van activiteiten dan tot het inkrimpen van de werkgelegen heid. Het is Elsevier dat wordt omgedoopt tot Elsevier Wolters Kluwer. De dubbele hol dingstructuur Reed Elsevier blijft als vanouds bestaan. Reed krijgt in de gecombineerde bedrijven een belang van 38,8 procent, de huidige Elsevier-aan- deelhouders krijgen 34,2 procent en de aandeelhouders van Wol ters Kluwer krijgen 27,5 procent. Brakel verwacht dat de fusie in de eerste maanden van het ko mend jaar zijn beslag krijgt. ZIE BEURSPAGINA - A6: - Stormloop op Elsevier om fusie Wolters Kluwer ZIE VERDER ECONOMIE - A7: - Uitgeversgigant wil nog verder groeien - Oude tegenstrevers vinden elkaar in mammoetfusie Wie over het land van boer J.S. Sandee bij Oud Sabbinge (ten noordwesten van Goes) vliegt, ziet een opmerkelijke met mosterdzaad ingezaaide boodschap. „Wij kunnen alleen maar zaaien en het land bewer ken," zegt Sandee. „Maar tot leven brengen is voor ons totaal onmogelijk. Dat doet God.Af gelopen zomer overleed zijn va der, met wie hij het landbouw bedrijf runde. In de moeilijke tijd die volgde, raakte hij ver vuld van de goedheid van God. foto wim van vossen Algiers (afp) - In Algerije zijn gisteren drieënveertig reizigers, voor het merendeel jongeren, ge keeld of onthoofd. De slachtpar tij had plaats bij een door een ge wapende islamitische groep op gerichte wegversperring 300 ki lometer ten westen van Algiers. Het gaat om het ergste bloedbad onder burgers in die regio sinds het uitbreken van' de Algerijnse burgeroorlog in 1992. De streek was tot dusver redelijk rustig. De slachtoffers waren gisterochtend vroeg in twee autobussen onder weg van Algiers naar Zouia, een stadje in het uiterste westen van Algerije. Vijftien andere reizigers over leefden de moordpartij. Zij zijn in ziekenhuizen in Oran opgeno men, meldden ooggetuigen gis teravond. De overvallers hielden ook een ambulance tegen die terugkwam van Oran: een verpleegster en een vroedvrouw werden gekeeld, de chauffeur kon ontsnappen. Door Ron Gregoor Den Bosch - Wonen op het Brabantse platteland moet in de vol gende eeuw weer kunnen. Sterker nog, Brabant moet niet aar zelen om naast de stadsregio's nieuwe dorpen te stichten. Er blijft na 2000 voldoende ruim te over op het platteland omdat veel boerenbedrijven verdwijnen. Landbouw maakt plaats voor na tuur met veel water, vennen en moerasbos. Er moet minstens 20.000 hectare nieuw natuurge bied komen. Het gisteren ver schenen Brabant Manifest be schrijft hoe die provincie er in 2050 uit zou moeten zien. Acht tien vooraanstaande Nederlan ders, onder wie oud-premier Lubbers en Rabo-topman Wijf fels, geven hun visie. „Brabant heeft een mooie traditie van nieu we stichtingen die tot vrij recente datum doorlopen. Waarom geen nieuwe dorpen gesticht voor mensen die graag dichtbij de na tuur wonen?," vragen de auteurs zich af. (ADVERTENTIES) BREDA Een puzzelactie voor de lezers van De Stem en Brabants Nieuwsblad met een prijzenpakket t.w.v. ƒ25.000,-. Puzzelend door.Zuidwest-/S/ederland JUS 26 0 Noordhoef Z«8B» 30 22 Pucpl ROOSEI Tot en met 18 oktober kunt u iedere dag meedingen naar onder meer een gratis breedbeeld kleurentelevisie, een video camera, een multimedia- computer en vele andere fantastische prijzen. Zie elders in deze krant. O i i a a a De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.ra.v. automatische afschrijving.93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:* Adres- Postcode:Plaats: Telefoon:........Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 I ZUIDWfSI-NEOER nu I a V l

de Stem | 1997 | | pagina 1