06GI DE STEM Vertrouwensbreuk met overheden dreigt' tip EE5BEÜ Tegenwind in de polder Kamers van Koophandel breiden Plato-project uit Koeling kerncentrale houdt last van duiven 'Wachten op de bus is onveilig en ongezond' C omputeronderwij s met Spanjaarden, Belgen en Italianen 6Denigrerende en onjuiste uitspraken' C1 te LT0 naar aanleiding van meningsverschillen over natunrherstelplan voor de Westerschelde I Goes - De landbouworganisatie LTO- I Zeeland vindt dat minister Jorritsma I (Verkeer en Waterstaat) persoonlijk I naar Zeeland moet komen om met de landbouw te praten over het natuur- I herstelplan Westerschelde. De land bouworganisatie waarschuwt voor een vertrouwensbreuk met de overhe den' als de huidige plannen voor na tuurcompensatie van de Commissie Westerschelde doorgaan. I üatuurherstel als gevolg van de verdie- van de Westerschelde behelst tien I 'projecten, waarvan er drie landbouw Axelaar gewond 1 door vallende strobalen Dialezing over Zeeuwse klederdracht 'Speciale teams tegen het stropen van kreeft' Agrariërs ergeren zich aan commissaris Van Gelder Veel belangstelling om grensoverschrijdend van andere ondernemers iets te leren Ballonnen en valk mogen niet baten Provincie weigert meting in Eede Basisschool Eede wisselt gegevens uit SLUIS Gr-oli' M. if kt Tf RNL UZL N a Ni)(ii(l*,tf,i,)l ')1 Zeeland 11111 DINSDAG 14 OKTOBER 1997 msm 'l'iêi r 'tk-- 2 Jk £PP I I li 4>r g| .97.10 leespeelt, wint oud toch niet :ldt u zich dan straks zeker bij ■voond wordt e bon in op U bent dan an de Extra tn deze maand! uur op RTL 4-: lecord Show jjQ25jj2ïEESE«S3 Betal 23 t/m 36 10.000,- 1.000,- 100,- 50,- 40,- 30,- ƒ25. Bekendmaking: 13 oktober Ö.OOO,- 8064 XM Extra Prijs f 25.000,- I van onze verslaggever grond opslokken. Het gaat specifiek om de drie binnendijkse natuurprojecten Marga- rethapolder bij Terneuzen, Rammekens- hoek bij Ritthem eri de Ooster-Zwa- ke/Boonepolder bij 's-Gravenpolder. Zoals gisteren gemeld in deze krant is de landbouw daar fel op tegen. In een - aan gekondigde - brief aan Jorritsma zegt LTO onomwonden dat als gevolg van de tot dusver gevolgde aanpak voor het natuur- herstelplan Westerschelde 'er forse schade is ontstaan in het vertrouwen in de over heid'. LTO doet een dringend beroep op de minister om de drie projecten uit het plan te schrappen. „De landbouw heeft grote behoefte om de ze kwestie met u te bespreken," aldus de brief. De landbouworganisatie nodigt de minister uit voor een bezoek aan Zeeland 'om een en ander ter plaatse nader toe te lichten'. LTO verzet zich met hand en tand tegen de drie projecten omdat in haar visie onttrek king van landbouwgrond voor natuurher- stel Westerschelde in strijd is met eerder gemaakte afspraken. „Het betekent een nieuwe aanslag op het schaarse landbouw areaal in Zeeland. Bovendien is het een uitbreiding van het oppervlak natuurter rein. In het kader van het Natuurbeleids plan is in Zeeland afgesproken dat er de komende jaren geen extra omzetting van landbouwgrond in natuurterrein meer zou plaatsvinden. De huidige plannen zijn in strijd met de afspraken en leiden tot een vertrouwensbreuk met de overheden." Met een (eventueel) bezoek van de minister wil LTO overigens twee vliegen in één klap slaan, zo blijkt uit de brief. Gelijktijdig kan dan worden gesproken over een oplos sing om tekort aan voldoende zoet water voor de landbouw in deze provincie (bere gening) op te lossen. Als het aan de landbouworganisatie LTO-Zeeland ligt moet minister Jorrits ma van Verkeer en Waterstaat maar zelf naar Zeeland komen om te praten over het natuurherstelplan Westerschelde. FOTO ANP f I Philippine - Een 43-jarige Axel- I aar liep gebroken ribben en letsel I iii zijn gezicht op toen bij laad- I werkzaamheden op de Kleine I Stelleweg in Philippine een sta- I pel strobalen omviel. I Xadat de man was bevrijd van I ruim 300 kilo stro werd hij over- I gebracht naar het ziekenhuis in I Terneuzen. De arbeidsinspectie I stelt een onderzoek in naar de I toedracht. Van onze correspondente Axel - Tiny Polderman houdt donderdag een dialezing over klederdracht voor de oudheid kundige kring De Vier Am bachten. De lezing is in de foy er van het Cultureel Centrum [De Halkin Axel. I Tiny Polderman is bekend als pro- Igrammamaakster bij Omroep I Zeeland. Zij vertelt over de ge- I schiedenis en de oorsprong van de I Zeeuwse klederdracht. Met be- I hulp van twee simultaan-projec- I ties van dia's belicht zij de stelling I dat de Zeeuwse klederdracht in geen hoerendracht is, maar [rechtstreeks afstamt van de kle- ding van de gegoede burgerij in I Holland. I De lezing is in eerste instantie be- soeld voor leden, maar ook niet I reden kunnen komen luisteren en I kijken. De lezing duurt ongeveer [twee uur en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Kamperland (anp) - Spe ciale teams zijn nodig om de kreeftenstroperij in de Oosterschelde aan te pak ken. Die stroperij loopt uit de hand. Milieu-officier van justitie De Lange zei in Kamperland bij viering van twintig jaar Stuurgroep Oosterschelde, net adviesorgaan voor ont wikkeling en beheer van het natuurmonument. Voor kreeftenstropers vallen foede zaken te doen met res taurants. Politiesurveillances alleen zijn volgens De Lange met voldoende. Waterpolitie, Provincie Zeeland en het mi nisterie van LNV werken al aaneen dagelijkse acht-uurs- surveillance op het water. Maar volgens De Lange is er ■neer nodig. Hij denkt aan nandhavingsteams met mi lieurechercheurs. Om daar voor bij de betrokken instan ces tijd en energie vrij te ma- en, moeten volgens De Lan- de problemen tussen vis a's en duikers op de Ooster- n, j e an(krs aangepakt orden. Handhaving van de "udige maatregel - het ver- eden van duiken in een be- aantal gebiedjes waar gie ten staan- brengt een geweldige handhavingslast „l ,z!c^ mee- hl de Ooster- chelde zouden grote duik- n moeten worden aan wezen, ver van visgebieden 1 mossa'- en kreeftenperce- is het voorstel van De ge. „Dan wordt repressie Plaat Ultstuk van beleid in fei» van hoofdbestand- Herfstbuien en harde wind luiden het nieuwe seizoen in. Een eenzame fietser, onderweg van school naar huis, kan er sinds gistermiddag volop over meepraten. Kei hard trappen tegen de wind in en dat dwars door een stille polder bij Hengstdijk. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Goes - De landbouworganisa tie LTO-Zeeland vindt dat Commissaris der Koningin W. van Gelder zich moet onthou den van 'denigrerende en on juiste' uitspraken over de Zeeuwse landbouw. Een dele gatie van LTO heeft dit aange kaart in het driemaandelijks overleg met Gedeputeerde Staten, het zogenaamde Landbouwcontact. „Recent heeft hij zich tot twee maal toe denigrerend en boven- dien feitelijk onjuist uitgelaten over het economisch belang van de landbouw in Zeeland. We heb ben dit nu formeel aan de orde gesteld en onze ergernis en te leurstelling hierover uitgespro ken," aldus LTO-secretaris B. Feijtel. Hij noemt met name uit spraken van Van Gelder over een huidig aandeel van vijf procent in de Zeeuwse economie onjuist. „De landbouw is met twaalf pro cent in deze provincie nog altijd een belangrijke economische sec tor. Inclusief de agro-industrie is het zelfs twintig procent. Wij vin den deze uitspraken erg verve lend, en we hebben er ook veel te lefoontjes over gekregen. Feijtel vindt dat LTO een 'posi tieve insteek' heeft gekozen door de kwestie aan te kaarten in het Landbouwcontact. „Dit overleg is er voor om brandende kwesties bij de provincie aan de orde stel len. Wij verwachten dat ook de commissaris onze belangen be hartigt." Van Gelder is niet erg onder de indruk van het verwijt. „Ik heb de cijfers enkel gebruikt ter illus tratie van het belang van de land bouw in de jaren vijftig eti nu. Het gaat erom welke positie de landbouw inneemt in de toe komst van het landelijk gebied. Dan is duidelijk dat de sector die moet delen met andere functies. Landbouw is natuurlijk onmis baar, maar het is niet meer de enige factor die voor het landelijk gebied van belang is. Overigens kreeg Van Gelder in het verleden al enkele keren boze reacties van boeren(organisaties). Dit naar aanleiding van kritische uitspraken over de opstelling van de landbouw, met name ten aan zien van landinrichting, natuur- herstel en ontpoldering. De Griekse wijsgeer Plato staat model voor een project van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel. Plato leerde zijn leerlin gen door middel van praten en discussiëren van elkaar te leren, om hiermee tot betere ideeën te komen. De Kamer van Koophan del in Terneuzen brengt dat in de praktijk met het Plato-project. Het gaat om een on- dernemersschool voor groeibedrijven uit het midden- en kleinbedrijf die maande lijks bij elkaar komen voor uitwisseling van kennis. Het project loopt nu een jaar en is volgens coördinator Nynke van der Ploeg een succes. Door Frank van Cooten HET idee komt van de Kamer van Koophandel uit het Vlaamse Dendermonde, waar het project al vanaf '91 loopt. De Zeeuws-Vlaamse Kamer sloot zich hierbij vorig jaar aan. Het gaat om een project van 2,5 jaar. Inmiddels doen veertig Zeeuws-Vlaamse bedrijven en zestig Vlaam se bedrijven aan het project mee. „Het aantal deelnemers is heel gevarieerd. Van een fitnesscentrum tot een taxibe drijf. We hebben ook vijftien zogenaamde Plato-Peters aangesteld. Dat zijn mensen van de grotere bedrijven die de kleinere bedrijven als het ware begeleiden en onder steunen. Ze dragen tevens kennis over. Iedere maand vindt een bijeenkomst plaats in een Peter-bedrijf. Daar wordt over tal van zaken gesproken zoals klantenwerving en personeelsmotivatie. De deelnemende bedrijven zijn in groepen verdeeld. Een groep is samengesteld uit bedrijven die bij elkaar passen en die geen concurrenten van elkaar zijn. De deelnemers moeten immers vrijuit kunnen praten en discussiëren over hun bedrijfsvoering. En dat lukt heel goed. De bijeenkomsten hebben immers ook een informeel karakter. De bedrijven steken veel van elkaar op. Dat is een belangrijke doelstelling." Een groep bestaat zowel uit Vlaamse- als Zeeuws-Vlaam se bedrijven. „Het Plato-project is grensoverschrijdend. We proberen hiermee ook iets te doen aan de cultuurver schillen. Door kennisoverdracht kun je iets doen aan de zakelijke cultuurverschillen." Het gaat volgens Nynke van der Ploeg niet alleen om ken nisoverdracht, „Er kunnen ook zaken worden gedaan door het vormen van een netwerk. Iedere deelnemer krijgt een bedrijvengids van de Plato-deelnemers. Op deze ma nier kunnen de bedrijven aan contacten komen. Ook over de grens. Het Plato-project schept een soort band tussen de deelnemende bedrijven." Ze geeft een voorbeeld uit de praktijk. „Op een Zeeuws- Vlaams bedrijventerrein zitten twee bedrijven. Het ene Van onze verslaggever Doel - De kerncentrale in Doel wordt geteisterd door een duivenplaag. Met honderden tegelijk zoeken de vogels een behaaglijk plekje in de buurt van de koelventilatoren. De duiven kruipen overal tus sen, maken er nesten en laten een dik pak uitwerpselen ach ter op de roosters van de koe lers. Als de ruimte tussen de koelpijpen dichtslibt ontstaat het gevaar dat de temperatuur van het koelwater te hoog op loopt. De koelers kunnen dan immers hun werk niet meer doen. Bovendien worden de in stallaties vuil en tasten de uit werpselen de verf aan, zo staat te lezen in het personeelsblad Doel-Info. Er is al van alles geprobeerd om het duivenprobleem op te lossen, maar het Ei van Colum bus is nog niet gevonden. Met behulp van vangkooien konden in maart en april 263 duiven worden verschalkt. Ze allemaal vangen is echter onbegonnen werk, zodat er is gezocht naar aanvullende maatregelen. Voor het aanbrengen van ijzeren pinnen is het te beschermen op pervlak te groot, net als voor het bevestigen van afschrik kende plakstrippen. Ook het idee om de koelers te 'kooien' viel af, evenals geluidsaf- schriksystemen die variëren van fluitsignalen tot daverende kanonschoten. In Doel is nog wel een proef met uit de kluiten gewassen felgele afschrikballonnengeno- men. Die moeten de duiven het idee geven van roofvogels. Toen de ballonnen verschenen schrok ken de duiven zich inderdaad een hoedje. Maar na een paar dagen gingen de meest moedige vogels er gewoon bovenop zit ten. Een duivenliefhebber kwam met de tip om een valk aan te schaffen. Nou, die heeft men in Doel al lang. Slechtvalk Willy huist in een nest op een van de koeltorens, maar zoveel duiven kan Willy in zijn eentje ook niet verorberen. In Doel is nu besloten het voor lopig bij de vangnetten te hou den. Van onze verslaggeefster Eede - Eedenaar J. Plessius vindt de plek van de bushalte aan de rijksweg in Eede levensgevaarlijk en ongezond. Hij schreef vorige maand al een brief naar de provincie Zeeland met het verzoek een koolmonoxidemeting ter hoogte van de bushalte uit te voeren. Maar de provincie heeft nu laten weten niet in te gaan op zijn verzoek. De koolmonoxide-waarden worden vol gens Middelburg niet overschreden. De bushalte is sinds een paar maanden verplaatst uit het dorp naar de rijksweg. Volgens Ples sius worden de mensen die op de bus staan te wachten bij windstil weer bedwelmd door de uitlaat gassen. Daarnaast vindt hij de plaats van de halte levensgevaar lijk. „Het zijn voornamelijk oudere mensen en kinderen die met de bus reizen en zij moeten eerst de drukke rijksweg oversteken om bij de halte te komen. Eerst lag de halte in het dorp en dat was veel beter. Daar komt nog eens bij dat er tijdens drukke periodes, vooral in de zomer, zoveel verkeer over deze weg rijdt dat de mensen na vijf minuten misselijk worden van de uitlaatgassen," aldus de Eedenaar. De provincie heeft inmiddels het verzoek van Plessius afgewezen. In Middelburg beschikken ze niet over de juiste apparatuur om ter plaatse een representatieve kool monoxidemeting uit te voeren. De provincie voert aan dat als al ternatief voor een meting ook be rekeningen kunnen dienen waar bij het aantal voertuigen en het percentage vrachtverkeer als uit gangspunten te nemen zijn. Tellingen die in 1995 zijn uitge voerd aan de rijksweg in Eede ge ven een jaargemiddelde aan van 4.300 voertuigen per etmaal. In de zomer bedraagt dit gemiddel de ruim 5.500. Bij de berekening voor de koolmonoxide-concen- tratie wordt gesteld dat een ver keersintensiteit van 12.000 voer tuigen of minder niet relevant is. Het is volgens de provincie daar om niet waarschijnlijk dat de luchtkwaliteitseisen voor kool monoxide worden overschreden. Plessius reageert dat er niet naar de gemiddelde waarden moet worden gekeken. „Daar schiet je niks mee op, om twee uur 's nachts is er sprake van een zeer laag koolmonoxidegehalte ter wijl de waarden tijdens piekuren en windstil weer zeker worden overschreden." De Eedenaar hoopt dat de halte weer terugkomt in de dorpskern. „De bus moet er maar honderd meter voor omrijden en wij als passagiers kunnen dan weer op een veilige en gezonde manier met de bus rijden want de huidi ge situatie is in één woord schan dalig." bedrijf maakt buizen en het andere bedrijf maakt ze schoon. Ze wisten niet van eikaars'bestaan af. Door mid del van het Plato-project maakten ze kennis met elkaar en besloten ze samen een beter product aan te bieden. Dat kan ook positief uitwerken voor de werkgelegenheid in de regio." Het Plato-project betekent volgens Nynke van der Ploeg dus ook een impuls voor de economische ontwikkeling van de streek. Dat is ook de reden dat het project wordt ondersteund door de gemeenten Terneuzen, Hulst en Oostburg. Vanwege het succes start deze en komende week een tweede Plato-project. „Door middel van een aantal infor matie-avonden proberen we de bedrijfsleiders van bedrij ven uit het Midden- en Kleinbedrijf bij elkaar te krijgen. Voorwaarde is wel dat ze in de toekomst willen groeien. Daarna maken we een selectie van de bedrijven die op de zelfde golflengte zitten. Op basis hiervan worden de di verse groepen samengesteld. Iedere groep bestaat uit vijf tien deelnemers. Door middel van de kennisoverdracht kunnen ze veel van elkaar leren. Er wordt ook een infor matie-avond in Middelburg gehouden om ook de bedrij ven uit Midden-Zeeland bij het Plato-project te betrek ken." 1 De informatie-avonden over het tweede Plato-project zijn tot en met donderdag 23 oktober in Terneuzen, St. Ni klaas, Brugge, Hulst, Oostburg en Middelburg. Van onze verslaggeefster Eede - De St. Jozefschool uit Eede wil samen met drie ba sisscholen uit België, Spanje en Italië een elektronisch uit wisselingsproject opstarten. De vier scholen werken samen in het kader van een onderwijsproject van de Europese Ge meenschap. Als thema is gekozen voor elektronische uit wisseling. Dat houdt in dat de leerlingen van de groepen zeven en acht leren werken op de computer, met Windows 95, Word, inter net en e-mail. De onderlinge informatie wordt zoveel moge lijk met e-mail verstuurd. Ver tegenwoordigers van de diverse scholen komen donderdag 23 oktober op bezoek in Eede. Het zijn vijf Italianen (van een school uit Terzigno), drie Span jaarden (van een school uit Concentaina) en drie Belgen (van een school uit Gilly), Het bezoek wordt om 9.00 uur verwacht op de St. Jozefschool waar het gebouw wordt bezich tigd en de werkwijze van de school wordt uitgelegd. Het ge zelschap wordt om 11.00 uur op het gemeentehuis in Sluis ont vangen door burgemeester C. van Liere. Daarnaast is er een compleet weekprogramma waarvan een deel in Gilly (bij Charleroi) wordt afgewerkt en een deel in Eede. In 1995 zocht de school uit Gil ly contact met de St. Jozef school. Dit heeft uiteindelijk geleid tot het opstellen van het genoemde internationale pro ject waar nu ook de twee scho len uit Spanje en Italië aan meewerken.

de Stem | 1997 | | pagina 17