Nobelprijs 'geweldig verjaardagscadeau' CAMPAIGN rraimi Landmijnenleed in Afghanistan enorm Campagne INTERNATIONALE In Korea landmijn symbool van vrede Clinton wil greep op Zuid-Amerika herwinnen 'Verbod op klonen van mensen' jassen A4 de stem Analyse iniek steeds De zonneboiler Landen - top tien voor landmijnen BUITENLAND A5 COMMENTAAR I K ki 6 ^u^se bondskanselier I Ml en de Franse president Chi- I c lieren op de tweede top van I Raari 6n re6e™gsleiders van de I Van 'n Straatsburg Paar voren gebracht I tók gen landmijnen de No- I gekencf V°°r de e werd toe- I deei0nderWerP klonen is onder- I lie het efif Pakket maatregelen I voor a ikema mensenrechten I tieum»8aad van Europa een 1 jasie 'mulans en een modern dem gevetl- Het menselijk daar wil ik alles van weten j 11 OKTOBER 1997 ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 Aat geen twijfel, ook al wijst genuan- ementie kan tegengaan en dat door lis rustgevend en stressverminderend laans ook onaangenaam voor de om- adembenemend gevaarlijk, hoog heeft en oog heeft voor de be- of in elk geval niet als anderen daar pp kosten jagen, werd indertijd door Een roker handelde, was het beeld 1 en het fatsoen, maar ook nog tegen ,anisaties gebruikten deze argumen- I overlast. s hebben nu een nieuwe berekening Iers weliswaar minder gezond zijn eg lijden, in totaal kosten rokers echter ichte gewoonte eerder en de verze- aaien voor de peperdure ouderdoms- niet-rokers naderhand nog komen te ling in totaal bekijkt, ziet nog twee |er. Hij leeft korter, dus zijn pensioen- erwijl hij toch dezelfde premie opge- nen de gezamenlijke rokers de staat :n bedrag van 2,6 miljard gulden aan sie over het roken alleen met het tel- het om behoort te gaan, is de last die En in dat verband passen geen grote mentair fatsoen en overleg, bakskrijg uitgegroeid tot een heilige nier helaas ook op te gaan en dat ter- Is. Daar heerst een puriteinse mental!- ker is meteen tot zondig verklaart. En jaar de aan de drooglegging herinne- jgen tabaksgebruik, an waarvan niemand vindt dat het om idigd moet worden. Bergbeklimmen, jtorijden. Hiervan geldt dat het, zo lang of geschaad worden, zaken zijn van in- Roken behoort tot dezelfde risicovolle over gediscussieerd wordt, zou dus van 1NENLAND KORT eraffrnaderij Curasao dagen de olieraffinaderij op Cu- trvuiling. Door een defect in twee leden een grote hoeveelheid zwa kte keer dat het bedrijf voor de jnging. Volgens een woordvoerder lal van mensen met spoed behan- femhalingsstoornissen en maag- an de raffinaderij heeft toegege- lan normaal' in de lucht terecht is gewezen dat 10 procent van de be- uitstoot. rnalïste opgepakt ■am van de Amsterdamse politie gepakt, die worden verdacht van ir en journaliste Veronica Guerin. in de Ierse hoofdstad Dublin op irlandse en Ierse politie wisten dat d was. Gisteren werden ze op het d gesignaleerd en even later opge- om hun uitlevering gevraagd. De Juerin, die werkte voor de Sunday golf van verontwaardiging in Ier- gering aanleiding om harde maat- d te bestrijden. schuldeiser niets op lillissementen zien doorgaans niets ;oren zijn maar ternauwernood in ropen, dat ze hun eigen salaris en en hebben vorig jaar bij alle zaken linnenhalen met het verkopen van oor gemaakt hebben, inclusief hun tot een bedrag dat daar een heel Ijoen gulden. Dat blijkt uit een de- [erzoek van het Centraal Bureau >ekers bekeken bijna alle 5210 be ien waarvan het faillissement in ligd. rtus Staigerpaip taigerpaip voelt zich gediscrimi- puwe profiel van de zender is geen ^Brabant. De kwestie zit de dialec- briefkaartenactie gaan beginnen, irweegt zelfs een kort geding. On- ,igtenberg dat Normaal, toch het- Jilversumse popstation te horen is. Basyl de Groot van Radio 3 is er „Het is heel simpel: wij vinden die d. En die oude nummers van Nor volgens mij net effe iets meer pop- rgt voor drukke spits herfstvakantie in grote delen van or een extra drukke avondspitsge- urfde de landelijke verkeerspolitie i totale lengte van ongeveer 250 ki- Den Bosch tussen Maarssen en de ragens over een lengte van veertien per. De A6 (Muiden-Emmeloord) •d en de Ketelbrug met een opstop- I Van onze redactie buitenland putney/Londen - „Een geweldig ver- I jaardagscadeau" noemde Jody Willi ams de Nobelprijs voor de vrede, die ze gisteren, één dag nadat ze 47 werd, kreeg, samen met de Interna tionale Campagne voor een Verbod 0p Landmijnen (ICBL), waarvan ze coördinator is. Hond vijf uur gistermorgen vernam Wil liams, die in Putney in de Amerikaanse staatVermont woont, via de Noorse televisie dat de prijs aan haar en haar or ganisatie was toegekend. „Ze zonden de bekendmaking uit, in het Noors," zegt ze „Ik ving mijn naam en die van de campagne op en toen wist ik dat het waai'was." De ICBL was in de pers veel vuldig genoemd als kanshebber, maar ten uit ons bestand Kloosterman. Minister Borg ger (Justitie) liet in juli we e de Justitie DNA-techmeken va» 1 moet toepassen. Het gebruik»® iet het DNA-profiel, dat ëe8 ook andere namen werden meer dan eens genoemd. Williams en de ICBL zullen de prijs, een bedrag van twee miljoen gul den, delen. De ICBL, waarin zowel rege ringen als non-gouvernementele organi saties zijn vertegenwoordigd, ijvert sinds 1991 voor een verbod op landmijnen. Williams zei te hopen dat de prijs ertoe leidt dat de strijd tegen de landmijnen nog wordt opgevoerd. „Het is vanzelfsprekend een eer dat het Nobelcomite deze campagne heeft er kend," zegt ze. De toekenning van de Nobelprijs zal de medewerkers van de campagne volgens Williams extra inspi reren om door te gaan. Vorige maand werd een door de ICBL opgesteld verbod op het gebruik van landmijnen door meer dan 90 landen on dertekend. Volgens Williams is het ver drag niets meer dan mooie woorden op papier, tot het tot internationale wet wordt verheven. Williams, die is afgestudeerd in interna tionale studies, hield zich eerder als acti viste bezig met het Amerikaanse beleid in Midden-Amerika. Via dit werk kwam ze in contact met het Fonds van Viet- namveteranen uit Amerika, dat land mijnslachtoffers aan prothesen hielp. „Ze hadden al heel snel in de gaten dat het geen zin had om mensen ledematen aan te meten, zonder het probleem bij de wortel aan te pakken," zegt ze. Toen ze in 1991 werd gevraagd een samenwer kingsverband op te zetten dat zich moest gaan inzetten voor een verbod op land mijnen, bedacht ze zich geen moment. De campagne begon bescheiden, met een kantoor in Washington en een kantoor in Europa, „zodat we het een internationa le campagne konden noemen," aldus Williams. Nu heeft de campagne meer dan 700 leden in ruim 40 landen. Nadat prinses Diana, die zich inzette voor de campagne, op 31 augustus bij een auto-ongeluk om het leven kwam, kreeg de landmijnconferentie die op dat tijdstip in Oslo werd gehouden, plotse ling enorm veel aandacht in de media. „Elke journalist die ons in Oslo belde, vroeg of we wel verder konden zonder haar," zegt Williams. „Ik vond dat op pervlakkig." Williams heeft Diana overi gens nooit ontmoet. Familieleden van de verongelukte prin ses Diana toonden zich gisteren bijzon der verheugd over de toewijzing van de Nobelprijs De Spencers lieten dit weten in een verklaring. Velen in Groot-Brit- tannië beschouwen deze Nobelprijs als een hommage aan de betrokkenheid van de prinses. Volgens een woordvoerder van het Britse Rode Kruis zou Diana's naam voor altijd verbonden blijven aan deze Nobelprijs. „Veel organisaties heb ben er hard voor gewerkt, maar de prin ses heeft een heel belangrijke rol ge speeld. Voordat zij zich het lot van de slachtoffers aantrok, was er in dit land nauwelijks aandacht voor het probleem. Het bezoek aan Angola heeft de Britten en heel de wereld doordrongen van de afgrijselijke verminkingen door landmij nen," aldus Patrick Fuller van het Britse Rode Kruis. Diana zelf verklaarde ooit dat ze de foto grafen die haar altijd en overal volgden zou gebruiken om het leed van de slacht offers onder de aandacht te brengen. Kabul (ap) - In de stoffige bazaars van de Afghaanse hoofdstad Kabul vallen ze nauwelijks meer op: de eenbenige mannen en kinderen die zich met zelfgemaakte krukken voortbewegen. Hier zijn de dankbare patiënten te vinden van Alberto Cairo, 'de vader van de geamputeerden'. De Italiaanse fysiotherapeut It de afgelopen zes jaar lei- I ding gegeven aan de orthopedi- I sche centra van het Internationa- Rode Kruis in Afghanistan. I Duizenden verminkte Afghanen, meest slachtoffers van de 9 a 10 miljoen landmijnen die in het 1 begraven liggen, zijn door I de centra geholpen. Op Cairo na zijn alle medewerkers van de or thopedische centra zelf slachtof fers van landmijnen. I Cairo is een bescheiden man, maar hij weet dat hij inmiddels een reputatie heeft opgebouwd in het land. In de elf jaar dat het Ro de Kruis zijn orthopedische werk I in Afghanistan verricht, heeft het 13.601 geamputeerden geregis- I treerd; 83 procent daarvan is I slachtoffer van landmijnen. „Ik ben er nog steeds geschokt I door," zegt Cairo over de land mijnen die in 20 jaar oorlog zijn geplant. „Het is zoiets idioots. Ze blijven lange tijd liggen wachten een slachtoffer. Sommige van I de mijnen zullen jaren, generaties blijven liggen." I Alleen al in augustus kwamen er J nieuwe patiënten naar het or- thopedische centrum in Kabul. „Ik heb benen, maar ik weet wat het betekent om een been te ver- ra, Velen van de slachtoffers zijn tussen de 20 en 35 jaar oud en hun levens zijn geruïeerd", zegt Cairo. „Het zijn burgers die niets met de oorlog te maken heb ben." Kabul is de stad met de meeste mijnen ter wereld. Na het ver drijven van een communistisch bewind in april 1992 werd de stad een speelbal van islamiti sche guerrillafacties die onder ling slaags waren geraakt. „Ze lieten overal boobytraps achter - midden in de keuken, op speel plaatsen. Het is verschrikkelijk. Echt, het is duivels." aldus Cairo. In het orthopedisch centrum in de binnenstad van Kabul leren jongemannen en kinderen recht op te lopen met hun kunstlede maten. Cairo houdt de hand vast van de achtjarige Abdullah, die probeert zijn kunstvoet voor zijn echte voet te zetten. De terugweg langs een stalen buis kan Abdul lah zonder hulp van Cairo afleg gen. Cairo kijkt wel van dichtbij toe om op elk moment te kunnen ingrijpen. Raakt Cairo niet ge frustreerd, omdat er nieuwe landmijnen worden gelegd, ter wijl hij zijn patiënten behandelt? ..„De behoefte hier is enorm. Maar "alsdk'd&tgene wat ikrgeèf, tlergfe- lijk met wat ik ervoor terugkrijg, dan krijg ik veel meer." a Jlfejatjonal ICBL-coördinator Jody Williams tijdens de landmijnenconferentie eerder dit jaar in Oslo, Die conferentie kreeg plotseling veel aandacht toen priyi$i>p.Dianai.om het leven, was gekomen. Veel Britten beschouwen de toekenning van de Nobelprijs aan het IC BL dan ook als een eerbetoon aan Diana voor haar betrokkenheid in de strijd tegen de landmijnen. foto's reuter Sao Paulo - De Amerikaanse president Bill Clinton komt dit weekeinde praktisch met legen handen in Latijns Ame rika aan. Op zijn éénweekse rondreis door wat ook wel de 'achtertuin van de Verenigde Staten' wordt genoemd, doet hij achtereenvolgens Venezu ela, Brazilië en Argentinië aan. Het staatshoofd arriveert met vooraf reeds overeengekomen akkoorden op het gebied van mi- beu, onderwijs, ruimtevaart, technologie en nuclaire samen werking. Maar waar het Clinton om te doen is, heeft hij niet op tijd door het Amerikaanse Con gres weten te jagen. Zonder de door hem zo felbegeerde en ge propageerde onderhandelings vrijheid voor zijn regering (kort af 'de snelle weg' genoemd) heeft Clinton zijn belangrijkste ge reedschap voor de economische integratie tussen de beide Ame- rika's niet kunnen meebrengen. Dit voornemen is vastgelegd op de Top van Miami waar Clinton in december 1994 alle 34 landen uit zijn 'achtertuin' zover kreeg - op het Cuba van Castro na dat van deelname is uitgesloten - om ja te zeggen tegen het voorstel van zijn voorganger Bush en bei de continenten vóór 2005 samen te smeden tot een groot machtig vrijhandelsblok van Alaska tot Vuurland met bijna 700 miljoen consumenten. De vorming van de Free Trade Area of the Ame ricas (FTAA) moet het ultieme samensmeltingsresultaat wor den van de 'mini-vrijhandels- blokken, die vanaf aanvang ja ren 90 overal in beide Amerika's uit de grond zijn geschoten. De Nafta -het ondertussen al enkele jaren functionerende sa menwerkingsverband tussen de VS, Canada en Mexico - legt het meeste gewicht in de schaal, ge volgd door de iets oudere Merco sur. Dit pact verenigt in zich Door Frans Lindenkamp Brazilië, Argentinië en de kleine broeders Uruguay en Paraguay. Chili en Bolivia hebben de voor lopige status van geassocieerd lid verworven. Venezuela onder handelt over toetreding en Peru vangt daar binnenkort mee aan. De Amerikaanse regering juicht de toenemende vrijhandel toe, maar slaat de uitbreiding en het groeiende gewicht van de Mer cosur bezorgd gade. Brazilië speelt de eerste viool binnen dit pact van (nog) zwakke, maar veelbelovende economieën in opkomst. De reus bepaalt de agenda, het tempo voor de inte gratie en welke invoertarieven landen buiten de Mercosur die nen te betalen om him producten hierbinnen af te zetten. Naarma te de importantie van de Merco sur binnen Latijns Amerika toe neemt, ziet Brazilië voor zichzelf meer en meer een leidersrol weg gelegd binnen de regio. Zo liet het sambaland er verleden maand geen twijfel over bestaan dat het een zetel verdient in de VN-Veiligheidsraad, indien die wordt uitgebreid. Brazilië zal daarbinnen -zo heeft het be loofd - de stem van Latijns Ame rika vertolken. Clinton zit ermee in zijn maag. De ambities en groeiende dominantie van Brazi lië eroderen de positie van Ame rika. Zonder 'snelle weg' dreigt Amerika zijn greep op de FTAA te veliezen. Clinton stelt dat zijn positie al danig is verzwakt nu de Europese Unie (EU) rap vor dert in de besprekingen met de Mercosur over economische inte gratie. Tevens heeft Brussel ver gaande politieke samenwerking voorgesteld. Ep met Chili zijn zelfs al enkele raamakkoorden gesloten. Een ander wapen waarmee de EU Amerika de wind uit de zeilen probeert te halen is het garanderen van het voortbestaan van de Mercosur. Dit klinkt Brazilië als muziek in de oren, want voorwaarde voor de vorming van de FTAA is het ontbinden van alle bestaande 'mini'-vrijhandelsblokken. Zit Latijns Amerika te wachten op vrijhandel onder Amerikaanse voogdij? Regionale grootmacht Brazilië in ieder geval niet. De FTAA mag er van Brasilia wel komen, maar 2005 is voor presi dent Cardoso veel te vroeg. Het gesloten Brazilië heeft zijn deu ren vastberaden naar buiten toe opengezet. Maar de snelheid waarmee dit gebeurt, wil Cardo so zelf in de hand houden. Er be staat onder ondernemers en poli tici veel angst dat Brazilië onder de voet wordt gelopen door de machtigste economie ter wereld. De laatste dagen belden Brazili aanse topambtenaren druk met Buenos Aires. Wanneer Clinton arriveert, moet de Argentijnse president Menem de taal van de Mercosur spreken. En wanneer er onderhandeld wordt over de FTAA, dan gebeurt dat niet met afzonderlijke landen, maar met de hele Mercosur. Onder leiding van Brazilië wel te verstaan. De ze boodschap zal Cardoso de ko mende week beleefd doch zonder omwindsels aan Clinton presen teren. Brazilië zal beslist niet naar zijn pijpen dansen. (ADVERTENTIE) telijk Laboratorium in Rijswijk gaa maken van DNA-technieken. Van srma of bloed is vrijgekomen, gaa n bewaren. n- geeft- een DNA-profiel maken, id Dat vergelijken we met an openstaande zaken en ,yer lduS |im ten uit ons bestand a' Minister Sorgo moet toepassen. Het geDru' pnS het DNA-profiel, dat gegevens bevat over de erfelijke :e- ken van iemand, moet vo g :r- minister vergelijkbaar ia! met dat van de vingerafdr I Straatsburg (anp) - Europa I weidt een verbod voor op het I Wonen van menselijke we- Izetls- z°'n verbod is slechts een stap op weg naar een I Menselijk en democratisch I "mpa, dat onder mensen- I [echten voortaan ook de strijd I egen racisme en drugshandel I verstaat. I hebben de Britse premier IM fsische president Jeltsin IW kader van mensenrech- °P termijn ook het Verdrag >en Landmijnen tekenen. Hij n«gde dat gisteren aan, uitge- I tarn t de dag waarop de cam- PresidentCrh?Ch ?Uropa zoals I maakt 7- lrac dat nastreeft, r Zlch voortaan ook druk om de strijd tegen corruptie, mis daad, drugs en racisme. Naast de aloude strijd voor betere mensen rechten. In die strijd is voortaan een rechtstreekse toegang tot een speciale rechtbank mogelijk. Voorheen konden burgers alleen klagen bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg als ze in eigen land waren uitgeprocedeerd. Naast de speciale rechtbank komt er een ombudsman voor mensenrechten, die de gang naar de rechter moet begeleiden voor burgers uit alle veertig lidstaten van de Raad van Europa. Binnen de raad bestond behoefte aan een nieuwe impuls. De in 1949 opgerichte organisatie kreeg de laatste tijd steeds meer kritiek op het feit dat sommige nieuwe Oost-Europese lidstaten zoals Kroatië, Rusland en de Oekraïne, het met de mensen rechten niet zo nauw namen. De organisatie zou daardoor zichzelf uithollen en voorbijstreven. De Zwitserse vice-secretaris-gene- raal Leuprecht ergerde zich zo aan de slechte staat van de men senrechten in de nieuwe lidsta ten, dat hij vorig jaar zijn vertrek aankondigde. De oudere lidstaten oefenden druk uit op de nieuwe toetreders om in elk geval het uit 1950 stam mende Verdrag voor de Rechten van de Mens om te zetten in wet geving. De Russische president Jeltsin kondigde aan dat hij daar werk van zal maken. Onder druk van Chirac zei hij ook alles in het werk te zullen stellen om het Ver drag tegen Landmijnen te onder tekenen, zij het op termijn. Met die uitspraken van Jeltsin kreeg de groots opgetuigde bij eenkomst in Straatsburg enige kleur. Chirac en zijn Russische collega eisten ook nog even apart de aandacht op door een jaarlijk se top met bondskanselier Kohl aan te kondigen. De Russische president vindt verder dat de liefde niet van één kant kan ko men. Hij wil dat de Raad van Europa maatregelen neemt voor de hon derdduizenden Russen die zonder burgerrechten leven in de voor malige Sóvjet-republieken Est land, Letland en Litouwen. Jeltsin, die pas voor de eerste keer in Straatsburg aanwezig was, groeide uit tot middelpunt van de tweede top van de Raad van Europa. Zaterdag voert pre mier Kok het woord, evenals de Kroatische president Tudjman. De zon geeft ons enorm veel energie: meer dan veertig keer zoveel dan we jaarlijks aan gas, electriciteit én benzine verbruiken. Die zonne-energie kunnen we thuis het hele jaar door (óók bij 'n bewolkte hemel) gebruiken. Bijvoorbeeld om het douche- of badwater te verwarmen met een zonneboiler. i1 Voor elk daktype 'n zonneboiler Overheidssubsidie Milieuvriendelijk Aanzienlijke besparing op energiekosten Past op bijna elke CV-ketel TNO getest Koop- en huurmogelijkheden Al méér dan 20.000 zonneboilers geplaatst! Branchevereniging Holland Solar in samenwerking met de Stichting Promo Zonneboiler, opgericht door AGPO, ATAG/LZE en NEFIT FASTO Bel voor meer informatie Holland Solar (030) 232 80 08 of stuur de ingevulde bon in een ongefrankeerde envelop naar: I Holland Solar, Antwoordnummer 9004, 3500 ZA Utrecht. U ontvangt dan het actiepakket 'Alles over zonneboilers'. Naam I Adres I I Postcode CSU ^Plaats Amsterdam (ap) - Over de hele wereld liggen naar schatting 100 miljoen anti-persoonsmijnen begraven. Volgens het Internationa le Rode Kruis doden of verwonden deze mijnen jaarlijks zo'n 26.000 mensen. In 87 procent van de gevallen gaat het om burgers. Volgens de Verenigde Naties liggen de meeste landmijnen in de volgende tien landen: Afghanistan 9 tot 10 miljoen. Angola 9 miljoen. Irak tussen 5 en 10 miljoen. Kuweit 5 miljoen. Cambodja tussen 4 en 7 miljoen. Westelijke Sahara 1 tot 2 miljoen. Mozambique 1 tot 2 miljoen. Somalië 1 miljoen. Bosnië 1 miljoen. Kroatië 1 miljoen. Seoul (ap) - Een landmijn is in de ogen van velen een gemeen en geniepig wapen, maar voor de bevolking van Zuid-Korea is het vooral een symbool van vrede. De meeste Zuid-Koreanen gelo ven dat mijnenvelden het 1,1 mil joen man sterke leger van Noord- Korea aan de andere kant van de grens helpen houden. En waar een verbod op landmij nen elders in de wereld duizen den levens zou kunnen sparen, zijn de Zuid-Koreanen ervan overtuigd dat een verbod bij hen juist duizenden levens zou kos ten. „Het argument voor een verbod op het gebruik van landmijnen is juist, omdat zij zonder aanziens des persoons mensenlevens ver woesten," schreef de krant Cho sen übo onlangs in een commen taar. „Maar hoe hooggestemd het ideaal ook mag zijn het zou niet reëeel zijn voor Zuid-Ko rea." Talloze mijnen liggen in een buf ferzone die dwars over het ver deelde schiereiland loopt. Een onbekend aantal werd tijdens de Koreaanse oorlog van 1950-53 gelegd in wat later de vier kilo meter brede gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Ko rea werd. Na de oorlog Werden er aan weerszijden van de zone door bejde partijen nog veel meer ge legd. Aan een recente conferentie waar de meeste landen een wereldwijd verbod op anti-persoonsmijnen overeenkwamen nam Noord-Ko- rea niet deel. De Verenigde Sta ten wel, maar de Amerikanen stonden op een uitzondering voor Zuid-Korea, waar 37.000 Ameri kaanse militairen helpen een ge spannen vrede te bewaren. „Ko rea is uniek," betoogde generaal John Tilelli, de Amerikaanse commandant van de Amerikaan se en Zuid-Koreaanse troepen op het schiereiland. Volgens Koreaanse functionaris sen is een groot verschil met lan den als Angola, Afghanistan en Cambodja dat de locatie van de mijnenvelden in Korea zorgvul dig in kaart is gebracht. Een an der verschil is dat de mijnenvel den in militaire zones liggen, die voor burgers niet toegankelijk zijn. Mede daardoor vallen in Zuid- Korea relatief weinig burgers lachtoffers door landmijnen - volgens het Zuid-Koreaanse mi nisterie van Defensie maar 35 do den en 43 gewonden sinds 1992. Maar als de mijnen zouden wor den opgeruimd, zo redeneert het Koreaanse ministerie, zouden duizendëti Amerikaanse en Züid- Koreaanse soldaten gevaar lopen en zou de kg van een dorfi met mogelijk duizenden slachtof fers onder de militaire en burger bevolking. BUITENLAND KORT Opschudding in proces Papon Bordeaux - De beslissing van de rechter in het proces-Papon om de van misdaden tegen de menselijkheid beschuldigde oud-minis ter om gezondheidsredenen voor de duur van zijn proces op vrije voeten te stellen, leidde gisteren tot opschudding in de rechtszaal. De advocaten van de nabestaanden van Papons slachtoffers den ken dat het proces geen zin meer heeft, omdat de verdachte geen gevangenisstraf riskeert. De 87-jarige Papon werd in de nacht van donderdag op vrijdag met spoed opgenomen op de afdeling hart- bewaking van een ziekenhuis in Pessac bij Bordeaux. Na de be slissing van de rechter nam hij echter zijn intrek in een hotel. Dodental door orkaan Pauline loopt op Acapulco - Door de orkaan Pauline zijn in Mexico ten minste 140 doden gevallen. Vooral in de zwaargetroffen badplaats Acapulco heerst wanhoop: zeker tienduizend inwoners zijn dakloos gewor den en de meeste van de 1 miljoen inwoners ontberen drinkwater, telefoon of elektriciteit. De tropische storm bevond zich gisteren op 500 kilometer ten westen van Mexico en nam daar in kracht af. Volgens meteorologen lost Pauline de komende dagen op. Het Ne derlandse cruiseschip Veendam, dat woensdag ondanks de or kaanwaarschuwing met meer dan duizend toeristen aan boord vanuit Acapulco vertrok, is niet in problemen gekomen. Het wordt vandaag in Costa Rica verwacht. Communisten willen Prodi weer terug Rome - De Italiaanse orthodoxe communisten, die donderdag de centrum-linkse regering van premier Prodi ten val brachten, heb ben gisteren verklaard bereid te zijn dezelfde coalitie voor de pe riode van een jaar te steunen.De verrassende verklaring volgde op een bijeenkomst van het bestuur van de marxistische partij. Daar besprak men het standpunt dat vandaag tijdens informatieberaad aan president Scalfaro zal worden doorgegeven. Tabaksindustrie VS betaalt 300 miljoen Miami - De Amerikaanse tabakindustrie en de advocaten van 60.000 stewards en stewardessen zijn het gisteren eens geworden over een schikking van 300 miljoen dollar. Het geld gaat naar een stichting die onderzoek doet naar de gevolgen van passief roken. De klagers krijgen niets. De zaak was aangespannen door een ste wardess bij wie in 1989 longkanker was geconstateerd, hoewel ze zelf niet rookte. De eis luidde vijf miljard dollar aan schadeloos stelling. Moslim-coalitie wint in Mostar Sarajevo - De Bosnische Kroaten hebben bij de gemeenteraads verkiezingen in 'hun' stad Mostar een bittere nederlaag geleden. De door de moslim-partij SDA geleide coalitie voor een verenigd Bosnië behaalde er bij de verkiezingen van vorige maand 14 van de 24 zetels in de gemeenteraad. De overige tien gingen naar de nationalistische eenheidspartij HDZ van de Kroaten. De Servi sche nationalisten wonnen de verkiezingen in de zwaar omstreden stad Brcko, aldus deelde de OVSE gisteren mee. Franse artsen betuigen spijt aan joden Parijs - Na de Rooms-Katholiek Kerk en de belangrijkste politie- vakbond bereiden de artsen in Frankrijk een spijtbetuiging voor over de houding van hun collega's jegens de joden in de Tweede Wereldoorlog. In 1941 bepaalde het Vichy-regime, dat met de Duitsers collaboreerde, dat in elk departement slechts 2 procent van de artsen joods mocht zijn. De orde heeft dit besluit met veel ijver uitgevoerd.

de Stem | 1997 | | pagina 5