Uitspraak Sorgdrager wekt woede 0 Nobe 'Nederland herziet EU 'Met Simonis voor de klas, neemt het geweld niet af' Landmij Afghanit Brussel fluit Zalm terug over netto-bijdrage EU Kunstig kijken -ri Akkoord over aanleg vijfde baan Schiphol 'DNA-techniek steeds vaker toepassen' 'Verbod DE STEM BINNENLAND A4 'Asielzoekers Irak crimineel' GroenLiriks kwaad over tarieven NS Run op duizendje voor veteranen en nabestaanden DE STEM Heilige oorlog COMMENTAAR BINNENLAND KORT Rechtszaak tegen olieraffinaderij Curasao Moordenaars Ierse jornahste opgepakt Faillissement levert schuldeiser niets op Radio 3 'boycot' Bertus Staigerpaip Vakantieverkeer zorgt voor drukke spits DB STEM Menselijk en democra' i i ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 Door Bert Schampers Den Haag/Brussel - De Euro pese Commissie vindt dat de lasten in de Europese Unie redelijk zijn verdeeld over de lidstaten. 'Brussel' antwoordt daarmee op de zware kritiek van minister van financiën Zalm over de volgens hem te hoge bijdrage aan de EU. In een met cijfers onderbouwd rapport probeert de Europese Commissie de ophef in Neder land en, in mindere mate, Duits land over de netto-bijdrage aan de Unie te nuanceren. Het stuk wordt maandag besproken door de ministers van Financiën. Nederland vindt de afdracht aan Brussel veel te hoog. De be windslieden Van Aartsen, Van Mierlo en Zalm hebben dit in Europees verband de afgelopen maand duidelijk laten weten. Zalm dreigde na afloop van een bijeenkomst met zijn collega's van Financiën zelfs met een blokkering van de uitbreiding. Minister Van Mierlo omschreef Zalm enkele dagen later als een blaffende hond, maar zwaaide ook zelf met statistieken, waar uit moest blijken dat de Neder landse belastingbetaler wel heel erg wordt leeggemolken. Nederland beweert dat het in verhouding te veel betaalt. Qua welvaartspeil staat ons land op de achtste plaats in de EU, maar Den Haag stort in verhouding per capita van de bevolking wel het meest in de Brusselse huis- houdpot. De ambassadeur van Luxem burg bij de Europese Unie riep onlangs de Nederlandse pers bij een om de klaagzang van Zalm en Co. te nuanceren. De cijfers van de Europese Commissie ge ven hem weliswaar niet hele maal gelijk, maar tonen aan dat de lasten in Europa redelijk ver deeld zijn. Nederlandse diplomaten in Brussel lieten zich positief uit over het bijeengesprokkelde cij fermateriaal van de Commissie. De voorzitter van de Europese Commissie had eerder beklem toond dat de netto-positie van de lidstaten moeilijk, of zelfs hele maal niet, te becijferen is. Nu ligt er volgens diplomaten een papier op tafel waarover een open en eerlijke discussie moge lijk is. Dat is volgens hen waar het Zalm en Van Mierlo om te doen was. Nederland betaalt netto zo'n 5 miljard gulden aan de EU - 6 procent van de Europese begro ting - een bedrag dat tegen de eeuwwisseling oploopt naar 6 miljard. De afdracht van de lid staten aan de Europese begro ting bestaat uit douaneheffin gen, btw en een percentage ge koppeld aan het bruto nationaal product. Van onze Haagse redactie Den Haag - Vluchtelingenwerk is verontwaardigd over de sug gestie van minister Sorgdrager (Justitie) dat onder asielzoekers uit Irak veel criminelen zitten die banden onderhouden met de maffia. Mn Sorgdrager heeft tijdens een in formeel overleg met haar Euro pese collega's in Luxemburg haar zorgen geuit over de recen te toestroom van asielzoekers die uit Irak zeggen te komen. Vol gens haar hebben nogal wat vluchtelingen een 'puur crimine le achtergrond'. Toename Sorgdrager zei zich te baseren op individuele dossiers en kon geen harde cijfers geven. Niette min vond zij het noodzakelijk om dit onder de aandacht te brengen van haar Europese col lega's. Ook Zweden en Duitsland hebben te maken met een plotse linge toename van vluchtelingen uit Irak. VluchtenlingenWerk noemt de uitlatingen van Sorgdrager 'vol strekt onverantwoord'. De mi nister wordt verweten dat zij 'zonder enige bewijslast' een groep asielzoekers, criminali- Van onze Haagse redactie Den Haag - GroenLinks is boos over de forse verhoging van de tarieven in de och tendspits die NS hebben aan gekondigd. De partij wil de kwestie meteen na de herfstvakantie van de Tweede Kamer bij minister Jor- ritsma (Verkeer) aan de orde stellen. Fractievoorzitter Rosenmöller vreest dat door deze maatregel alleen maar meer mensen de au to in worden gejaagd. „En dat precies in de week waarin de voorgenomen accijnsverhoging op benzine wordt geschrapt, vanwege de grenseffecten. Een volstrekt verkeerd signaal," al dus Rosenmöller. Volgens GroenLinks zou Jorrits- ma het contract nog eens goed moeten bestuderen waarin de verzelfstandiging van NS is ge regeld. Daarin staat als belang rijke voorwaarde dat de tarieven slechts gematigd mogen stijgen. Een woordvoerder van Jorritsma wijst er echter op dat het daarbij gaat om de gemiddelde prijzen van treinkaartjes. Die stijgen in de plannen van NS volgend jaar slechts met 2,5 procent. De Spoorwegen zijn als geprivati seerde onderneming verder vrij om hun tarieven te bepalen, al dus de zegsman. Van onze Haagse redactie Den Haag - Oorlogsveteranen en hun nabestaanden melden zich massaal voor het duizendje dat staatssecretaris Gmelich Meij- ling van Defensie hen 'uit respect en waardering' in het vooruit zicht heeft gesteld. Bij de uitkeringsorganisatie Vuit in Kerkrade zijn inmiddels 36.000 belangstellenden geregis treerd. Circa 70.000 mensen ko men voor de eenmalige uitkering in aanmerking. De regeling is be doeld voor dienstplichtigen, vrij willigers, reserve-plichtigen en hun weduwen. De oud-strijders moeten actief zijn geweest in de Tweede Wereldoorlog, Indië of Korea. De Tweede Kamer brengt over enkele weken een aantal amen dementen in stemming. Daarna maakt Defensie meer bijzonder heden over de regeling bekend. seert. „Dat is niet goed voor de beeldvorming en het tast het draagvlak aan voor opvang van vluchtelingen onder de Neder landse samenleving," aldus een woordvoerder. De Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND), onderdeel van het ministerie van Justitie, is ervan overtuigd dat nogal wat vluchte lingen ten onrechte zeggen dat ze uit Irak komen. Het zou vaak gaan om mensen uit Syrië, Jor danië, Turkije (vooral Koerden) en Noord-Afrika. Zij geven zich uit voor Irakezen omdat die, ge zien de dreigende situatie in hun eigen land, sneller in aanmer king komen voor een Nederland se verblijfsvergunning. Het IND zet sinds een maand taai-analyse in om de afkomst van de vluchtelingen te controle ren. Daarbij valt al tien procent van de aanvragers door de mand, zegt een woordvoerder van de IND. Ook worden gerichte vra gen gesteld over de situatie in Ir^k., ^eel^vluchtelingen geven op" sommige vragen zeer gede tailleerde antwoorden, maar blijven op andere vragen het antwoord schuldig. Dit sterkt de IND in de overtui ging dat veel vluchtelingen naar Europa worden gebracht door mensensmokkelaars. Onderweg leren de 'klanten' een kant-en klaar vluchtelingen-verhaal uit het hoofd. Volgens D66-Kamer- lid Dittrich wordt circa 80 pro cent van de 'Irakezen' door men sensmokkelaars vervoerd. Smokkelaars De IND-woordvoerder vermoedt dat Sorgdrager vooral heeft wil len zeggen dat deze smokkelaars tot de georganiseerde criminali teit behoren. De minister zou niet hebben gedoeld op de indi viduele asielzoekers. „Er is mo gelijk sprake van een misver stand," aldus de woordvoerder. Naar aanleiding van de uitspra ken van Sorgdrager in Luxem burg, gaan experts van de Euro pese Unie bekijken of de infor matie-uitwisseling binnen de EU kan worden verbeterd. Koningin Beatrix krijgt in het Koninklijk Paleis op de Dam uit leg van beeldend kunstenaar Paul Nassenstein bij een van zijn werken. Nassenstein is een van de vier beeldende kunstenaars die gistermiddag de Koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst kregen uitgereikt. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland zal haar standpunt over het EU-rijstbe- sluit niet wijzigen onder druk van de Antillen en Aruba. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt gëeïï nóodwêt om de' aanleg van "de vijfde Schipholbaan te versnellen. Voor dit voorstel van minister Jor ritsma (Verkeer.) bestond bipnep het kabinet te veel ygrzet. Wel worden de bezwaar- en be- en provincie aan termijnen te bin- Dat zei premier Kok gisteren na afloop van de wekelijkse minis terraad. Het EU-rijstbesluit be perkt de export van rijst maar ook van suiker vanuit de Antillen en Aruba naar Europa. Het be sluit komt vooral tot stand onder druk van de Europese rijstprodu- centen als Spanje en Italië. Protest Ondanks grote protesten van An tillen en Aruba legt Nederland zich er onder protest bij neer. Het Arubaanse suikerbedrijf Emesa heeft in een kort geding op straf fe van een boete van een half mil jard gulden geëist dat Nederland het rijstbesluit binnen de EU als nog torpedeert. Het bedrijf weet zich daarbij gesteund door een uitspraak van een Nederlandse rechter die de staat verbiedt aan het EU-besluit mee te werken. Op zijn wekelijkse persconferen tie stond Kok uitvoerig stil bij de kwestie. Volgens hem kan Neder land gezien het ontbrekend poli tiek draagvlak binnen de EU weinig anders dan het besluit slikken. 'Isolement' Kok: „Je komt dan toch voor de vraag: wat betekent het isole ment waarin Nederland dreigt te geraken als wij het besluit ver tragen of afwijzen. Je kan het on derste uit de kan willen, maar dan loop je ook de kans het dek sel op de neus te krijgen." Toe komstige Nederlandse wensen - bijvoorbeeld over minder EU-af- drachten - kunnen dan door EU- partners op voorhand geblok keerd worden. Kok wil de komende week met de Arubaanse en Antilliaanse rege ringen rond de tafel gaan zitten, maar een schadevergoeding of dwangsom van 500 miljoen gul den wijst hij zondermeer af. roepsprocedures aan termijnen gebonden. Daardoor kan de baan toch een half jaar eerder klaar zijn, in 2002 of 2003. Het kabinet heeft haast met de bouw van de vijfde baan, omdat die minder geluidsoverlast voor omwonenden van het onstuimig groeiende Schiphol zou opleveren. Jorritsma zette daarom snel een noodwet in elkaar, naar model van het Deltaplan voor de grote rivieren. Meest omstreden was het plan om het burgers onmogelijk te maken bij de Raad van State om schorsing van de aanleg te vragen. Dat laatste onderdeel is inmiddels geschrapt uit het wetsvoorstel. Jorrritsma heeft zich door haar collega's De Boer (VROM) en Sorgdrager (Justitie) laten over tuigen dat uitschakeling van de Raad van State waarschijnlijk al leen voor méér vertragingen zorgt. Burgers stappen dan gewoon naar de 'gewone' burgerrechter. Wel gehandhaafd blijven de plan nen om de behandeling van het nieuwe streekplan door gemeente Scholen alleen kunnen de toenemende normver vaging en het straatge weld niet keren, waar schuwt PvdA-staatsse- cretaris Tineke Netelen bos van Onderwijs. Door Ap van den Berg Kranten koppen: 'Student dood geschopt' en 'Tienermeisjes terro riseren leeftijdsgenootjes' - wan neer houdt de waanzin op? „Afschuwelijk, deze incidenten," vindt Netelenbos. „We moeten echter wel goed voor ogen hou den dat 85 procent van onze jeugd geen centje pijn veroor zaakt en zeer leergierig en en thousiast is." Kardinaal Simonis zei dat exces sief geweld voortkomt uit de lega lisatie van euthanasie en abortus. Vindt u dat iemand met zo'n op vatting voor de klas mag staan „Laat ik er kort over zijn. Als je zoiets als leerkracht verkondigt, voer je je pedagogische opdracht niet goed uit. Met het polariseren van problemen kom je geen streep dichter bij de oplossing." WD-senator Wiegel wil de ver loedering van de maatschappij te lijf gaan met ouderwets onder wijs. Tucht en gezag. „Weer armpjes gedwee over el kaar en voetjes keurig op de tree plank? De 'politiek van de achter uitkijkspiegel' sluit niet aan op hedendaagse zaken als emanci patie, mondigheid, zelfstandig heid, enzovoorts. We kunnen be ter vooruit kijken." Het voortgezet onderwijs vindt dat politici en ouders de daad kracht van scholen overschatten als het gaat om de aanpak van normvervaging. „Middelen en tijd zijn eindig. Toch zitten kinderen tussen de 25 en 32 uur per week op school. Met die tijd kun je iets doen. Door al le lessen heen is er aandacht voor waarden, normen, samenwerken met elkaar, leren problemen op lossen, omgaan met conflictsitua ties, enzovoorts. Dat alles wordt vastgelegd in kerndoelen en kan gedurende elf jaar aan de orde komen in de basisschool en tij dens de basisvorming. En natuur lijk ook nog daarna." Rectoren willen minder werk druk van leerkrachten. Er ont staat frictie tussen de taakbelas- ting van een school en die van een docent. „Scholen kunnen niet alles tege lijk. Door vernieuwingen moet energie worden gestoken in scho ling en bijscholing. Maar op tal van andere punten zouden scho len wat creatiever kunnen wor den. Voorkom een straatcultuur, want die is per definitie slecht voor schoolresultaten. Door bij- Tineke Netelenbos. foto anp voorbeeld op een vrije middag Veilig Verkeer Nederland te vra gen theorielessen te geven. Maar ook door nauwer samen te wer ken met jeugdhulpverlening, wel zijnswerk, politie en justitie. De kerntaak van iedere school is on derwijs. Maar daarnaast blijft leerlingbegeleiding een wezenlij ke taak van leerkrachten. Dingen als faalangst, incest en molest moeten tijdig worden herkend. Er ontstaan nog te veel problemen door gebrekkige leerlingbegelei ding." Toch niet alleen daardoor? „Nee. In het beroepsonderwijs haakt de helft van de leerlingen voor het diploma af. Dat is zorge lijk. In een buurt waar tachtig procent werkloos is, gaan scholen zich steeds meer inspannen om kinderen ervan te doordringen hoe belangrijk een diploma is. Het is ook belangrijk dat het in tercultureel onderwijs goed van de grond komt. Op sommige scholen worden wel vijftien talen gesproken. Nederlands als twee de taal is dan heel belangrijk." Schooldirecties vrezen dat ge weld 'van straat de school bin nenwaait'. Ze zijn bang voor Amerikaanse toestanden: met be veiligingsambtenaren om de boel in toom te houden. Deelt u die angst? „Nee. De meeste scholen zijn ge lukkig oases van rust. Dat moe ten we zo houden. Enige tijd gele den is om die reden de campagne 'de veilige school' begonnen. Zo dat bepaalde problemen met pes ten, intimidaties en dergelijke tij dig worden herkend en ge tackeld." Regeringsadviseur Leo Prick meent dat de opinie zich laat af leiden door naveltruitjes en pet ten op in de klas. „Er is sprake van getto-vorming op zwarte scholen. Kinderen maken zich daar onvoldoende de elementaire omgangs- en fatsoensnormen ei gen, aldus Prick. „Zijn opvatting over die navel truitjes deel ik niet. Je gaat ook niet in je blote buik achter de kassa van een supermarkt zitten. Zulke elementaire zaken hoor je, net als beleefdheid en andere om gangsvormen, op een goede school mee te krijgen." Prick constateert dat zich behal ve in Amsterdam, ook getto-vor ming voordoet op scholen in Til burg, Terneuzen en Leeuwarden. Hij bepleit een wettelijk maxi mum van dertig procent allochto nen op scholen. „Ben ik absoluut niet van plan. In Amerika hebben ze getracht de leerlingenaantallen op deze ma nier te sturen. Dat is faliekant mislukt. Het leidt niet tot betere resultaten." Zelfs het instituut voor multicul turele ontwikkelingen in Amster dam pleit voor maximering van allochtonen. „Volstrekt onuitvoerbaar. Waar blijven we dan met de vrijheid van schoolkeuze? En wat doen we dan met steden waar vijftig pro cent van de mensen allochtoon zijn? We moeten nieuwe Neder landers niet voortdurend als pro bleemgroep afschilderen. Verloe dering is een probleem van ons allemaal. Het is nog niet te Iaat, maar wie denkt dat alleen de scholen het tij kunnen keren, heeft het bij het verkeerde eind. We moeten dit varkentje samen wassen." Roken is ongezond, daarover bestaat geen twijfel, ook al wijst genuar ceerd onderzoek uit dat nicotine dementie kan tegengaan en datdo« nogal wat gebruikers een sigaret als rustgevend en stressvermindew beschouwd wordt. Roken is doorgaans ook onaangenaam voor dec" geving van de roker en soms zelfs adembenemend gevaarlijk. Iemand die zijn eigen gezondheid hoog heeft en oog heeft voor debe- langen van derden, rookt dus niet of in elk geval niet als anderen bezwaar tegen hebben. Roken zou de gemeenschap ook op kosten jagen, werd indertijd doer staatssecretaris Simons becijferd. Een roker handelde, was het beek niet alleen tegen zijn eigen belang en het fatsoen, maar ook nogteger de maatschappij. De anti-rookorganisaties gebruikten deze argumet. ten vol vuur in hun strijd tegen de overlast. Onbevooroordeelde onderzoekers hebben nu een nieuwe berekeninn gemaakt en daaruit blijkt dat rokers weliswaar minder gezond zijn(j dus meer aan kostbare ziekten lijden, in totaal kosten rokers i minder. Ze sterven door hun slechte gewoonte eerder en de verze keraars hoeven dus niet op te draaien voor de peperdure ouderdom, kwalen waaraan de voortlevende niet-rokers naderhand nog koment; lijden. Wie de gemeenschapsboekhouding in totaal bekijkt, ziet nog tw« posten in het voordeel van de roker. Hij leeft korter, dus zijn pens», fondsen minder aan hem kwijt, terwijl hij toch dezelfde premie opgf bracht heeft. Daarenboven steunen de gezamenlijke rokers de star der Nederlanden jaarlijks met een bedrag van 2,6 miljard gulden ai- belastingen. Toch is het onzindelijk de discussie over het roken alleen met het tel raam in de hand te voeren. Waar het om behoort te gaan, is de lastdie anderen er van kunnen hebben. En in dat verband passen geen grot woorden, het is een zaak van elementair fatsoen en overleg. In de Verenigde Staten is de tabakskrijg uitgegroeid tot een hei| oorlog. Die kant lijkt het debat hier helaas ook op te gaan en datter' wijl Europa toch geen Amerika is. Daar heerst een puriteinse mentali teit die alles wat slecht maar lekker is meteen tot zondig verklaart.Er zonde hoort uitgebannen. Vandaar de aan de drooglegging her» rende wettelijke maatregelen tegen tabaksgebruik. Er is veel meer dat gevaarlijk is en waarvan niemand vindt dat het® die reden verboden of ontmoedigd moet worden. Bergbeklimmer drinken, motorrijden en zelfs autorijden. Hiervan geldt dat het, zolang anderen er niet door gehinderd of geschaad worden, zaken zijnvanir- dividuele verantwoordelijkheid. Roken behoort tot dezelfde risicovolle categorie. De manier waarop erover gediscussieerd wordt, zou dus van eenzelfde toon moeten zijn. den. Ook moeten rechters bijvoor beeld sneller uitspraak doen in beroepsprocedures tegen de vijfde baan. Vergunningen worden zo veel mogelijk tegelijk behandeld. Door dit soort ingrepen kan vol gens De Boer tijdwinst worden geboekt zonder dat de inspraak daar wezenlijk onder lijdt. Het wetsvoorstel is gisteren naar de Raad van State gestuurd. Jor ritsma zei 'zeer benieuwd' te zijn naar het advies van dit college. Het kabinet hoopt dat de 'stroom lijning' van de procedures voor de vijfde Schipholbaan kunnen wor den herhaald bij andere grote pro jecten als de hoge-snelheidslijn. Jorritsma denkt niet dat het juri disch mogelijk is om de procedu res op korte termijn nog verder in te korten, zoals de WD wil. Eindhoven Airport verwacht dat het aantal vliegbewegingen van zware vliegtuigen over ruim twee jaar vertienvoudigd is. Dat staat in een prognose die op verzoek van de staatssecretaris van Defen sie is opgesteld. Willemstad - Milieuactivisten dagen de olieraffinaderij op Cu rasao voor de rechter wegens vervuiling. Door een defect in twee installaties kwam enige tijd geleden een grote hoeveelheid zwa- veldioxyde vrij. Het is de eerste keer dat het bedrijf voor de rechter komt wegens verontreiniging. Volgens een woordvoerder van de actievoerders moesten tal van mensen met spoed behan deld worden tegen vooral ademhalingsstoornissen en maag klachten. Een woordvoerder van de raffinaderij heeft toegege ven dat 'meer zwaveldioxyde dan normaal' in de lucht terecht is gekomen. Onderzoek heeft uitgewezen dat 10 procent van de be volking direct last heeft van de uitstoot. «V.bgslM xtónrimbfljsi ijv'unin.,-..!. Amsterdam - Een .arrestatieteam van de Amsterdamse politie -heeft gisteravond twee-Iferdniirpgepakt, die worden verdacht van de moord op de Ierse schrijfster en journaliste Veronica Guerin. Zij werd op 26 juni vorig jaar in de Ierse hoofdstad Dublin op straat doodgeschoten. De Nederlandse en Ierse politie wisten dat het duo al enige tijd in ons land was. Gisteren werden ze op het Centraal Station in de hoofdstad gesignaleerd en even later opge pakt. Ierland heeft inmiddels om hun uitlevering gevraagd. De moord op misdaadjournaliste Guerin, die werkte voor de Sunday Independent, veroorzaakte een golf van verontwaardiging in Ier land. De aanslag was voor de regering aanleiding om harde maat regelen te nemen om de misdaad te bestrijden. Voorburg - Schuldeisers bij faillissementen zien doorgaans niets terug van hun claim. De curatoren zijn maar ternauwernood in staat om zoveel boedel te verkopen, dat ze hun eigen salaris en kosten eruit halen. De curatoren hebben vorig jaar bij alle zaken 296 miljoen gulden kunnen binnenhalen met het verkopen van activa. De kosten die ze daarvoor gemaakt hebben, inclusief hun eigen salaris, liepen vorig op tot een bedrag dat daar een heel eind in de buurt komt: 230 miljoen gulden. Dat blijkt uit een de ze week gereedgekomen onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De onderzoekers bekeken bijna alle 5210 be drijven en natuurlijke personen waarvan het faillissement in 1996 door de rechter is beëindigd. Geertruidenberg - Bertus Staigerpaip voelt zich gediscrimi neerd door Radio 3. In het nieuwe profiel van de zender is geen plaats meer voor de band uit Brabant. De kwestie zit de dialec trockers zo hoog dat ze een briefkaartenactie gaan beginnen. Manager Wim Ligtenberg overweegt zelfs een kort geding. On begrijpelijker is het volgens Ligtenberg dat Normaal, toch het zelfde genre, nog wel op het Hilversumse popstation te horen is. Volgens muzieksamensteller Basyl de Groot van Radio 3 is er van een boycot geen sprake. „Het is heel simpel: wij vinden die liedjes gewoon niet zo boeiend. En die oude nummers van Nor maal, zoals Oerend Hard, zijn volgens mij net effe iets meer pop classics." Driebergen - De start van de herfstvakantie in grote delen van het land heeft gisteravond voor een extra drukke avondspits ge zorgd. Even voor 18.00 uur turfde de landelijke verkeerspolitie in Driebergen 36 files met een totale lengte van ongeveer 250 ki lometer. Op de A2 Utrecht-Den Bosch tussen Maarssen en de Lekbrug Vianen stonden de wagens over een lengte van veertien kilometer bumper aan bumper. De A6 (Muiden-Emmeloord) kampte tussen Lelystad-Noord en de Ketelbrug met een opstop ping van tien kilometer. Hilversum (anp) - Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk g®j vanaf volgend jaar meer gebruik maken van DNA-technieken. Van e onopgelost misdrijf waarbij sperma of bloed is vrijgekomen, gaat lab DNA-materiaal opvragen en bewaren. Dit kondigt gerechtelijk deskun- geeft- een DNA-profiel makel dige A. Kloosterman vanavond Dat vergelijken we met ana aan in het tv-programma Nova. openstaande zaken en Het gerechtelijk laboratorium ten uit ons bestand'a vindt dat de rechter-commissa- Kloosterman. Minister Sorg rissen nog te weinig gebruik ma- ger (Justitie) liet in juliw ker ken van de mogelijkheden die de Justitie DNA-technieken v DNA-techniek biedt. „Vanaf 1 moet toepassen. Het gebrul januari 1988 nemen we zelf het het DNA-profiel, dat ge®e initiatief. We gaan van elk onop- bevat over de erfelijke ken gelost misdrijf -en vooral van ze- ken van iemand, moet volg't denmisdrijven waar DNA-onder- minister vergelijkbaar w zoek heel sterk bewijsmateriaal met dat van de vingerafdruk Van onze redactie buitenland Putney/Londen - „Een get jaardagscadeau noemde ams de Nobelprijs voor de ze gisteren, één dag na werd, kreeg, samen met c tionale Campagne voor e op Landmijnen (ICBL), v coördinator is. Rond vijf uur gistermorgen liams, die in Putney in de A staat Vermont woont, via televisie dat de prijs aan haar ganisatie was toegekend. „Z bekendmaking uit, in het f ze. „ik ving mijn naam en campagne op en toen wist waar was." De ICBL was in c vuldig genoemd als kanshe Kabul (ap) - In de stoffige Kabul vallen ze nauwelijl kinderen die zich met ze Hier zijn de dankbare paf 'de vader van de geamputi De Italiaanse fysiothera heeft de afgelopen zes jaar ding gegeven aan de orthoj sche centra van het Internati le Rode Kruis in Afghani: Duizenden verminkte Afgha meest slachtoffers van de 9 miljoen landmijnen die in land begraven liggen, zijn de centra geholpen. Op Cair zijn alle medewerkers van d( thopedische centra zelf slacl fers van landmijnen. Cairo is een bescheiden maar hij weet dat hij inmic een reputatie heeft opgebouv het land. In de elf jaar dat hel de Kruis zijn orthopedische in Afghanistan verricht, heef 23.601 geamputeerden ger treerd; 83 procent daarva slachtoffer van landmijnen. „Ik ben er nog steeds gesc door," zegt Cairo over de 1 mijnen die in 20 jaar oorlog geplant. „Het is zoiets idioot blijven lange tijd liggen wac op een slachtoffer. Sommige de mijnen zullen jaren, gener blijven liggen." Alleen al in augustus kwam: 99 nieuwe patiënten naar he thopedisphe centrum in K; „Ik heb benen, maar ik weet het betekent om een been te liezen. Velen van de slachto Sao Paulo - De Ameriki president Bill Clinton dit weekeinde praktiscl legen handen in Latijns rika aan. Op zijn éénw rondreis door wat ook v 'achtertuin van de Vere Staten' wordt genoemd, hij achtereenvolgens Ve ela, Brazilië en Arge: aan. Het staatshoofd arriveer vooraf reeds overeengel akkoorden op het gebied v beu, onderwijs, ruimte technologie en nuclaire s werking. Maar waar het C om te doen is, heeft hij n tijd door het Amerikaanse gres weten te jagen. Zone door hem zo felbegeerde propageerde onderhande wijheid voor zijn regering af 'de snelle weg' genoemd Clinton zijn belangrijkst reedschap voor de econor integratie tussen de beide Eu~ o# men Straatsburg (anp) - r ereidt een verbod voor o klonen van menselijke zens. Zo'n verbod is sh een stap op weg naar kuropa, dat onder me rechten voortaan ook de tegen racisme en drugsh; verstaat. J?,at hebben de Britse pr< air, de Duitse bondskan: i-no ï1 de Franse president gisteren op de tweede to] aats- en regeringsleiders aad van Europa in Straat naar voren gebracht. e Russische president J ton m kader van mensen te °PTtermijn ook het Ve kn®?. landmijnen tekenei reko f gisteren aan, DaDl °pde dag waarop beW n landmijnen ^voorde Vrede deel ™derwerp klonen is c <he he?ethPakketmaatr( voor a ema mensenre nieuwe61 aad van Europ, jasje *tlmulans en een m en a geven- Het de de wer< men <W &even- Wet mei Prest ?Cratlsch Eur°pa 5SezfrhChirac dat nas, r aakt zich voortaan ook dri

de Stem | 1997 | | pagina 4