'Advocaat kan euthanasie niet toetsen' êfirp Geen sluitend bewijs Twijfels over plan om brommers op rijbaan te laten rijden IJerelHd Zaak Lindenburgh laat familie niet los 0900-1579 Bende verkocht 10.000 xtc-pillen per week aan Nederlands leger Festival der clowns de stem BINNENLAND A3 Mr. Sutorius tijdens congres: Lintje voor duo Bassie en Adriaan Burgemeester Renkum hangt naakt in z'n gemeentehuis I stert"1 en ^weede Kamer pas- m, mag vanaf 1999 de brom- mnen de bebouwde, kom Nederzetting van 6000 jaar oud in Heerlen opgegraven OKTOBERMAAND MUZIEKMAAND Wisselend bewolkt flin/voöl® in het |l OKTOBER 1997 A2 ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 Iroot-Brittamiië en Ierland' üterdag vrij veel bewolking k regenachtig met vooral in bt zuidwesten soms veel en |ngdurige regen. Nu en dan êel wind. Zondag wisselend awolkt en enkele buien, in de fergen in Schotland kans op heeuw. Middagtemperatuur hn 10 graden in het noorden bt 15 graden plaatselijk in het Liden. elgië en Luxemburg: Zater- |ag enkele opklaringen, maar sok buien. Zondag eerst be volkt en perioden met regen ater opklaringen. De middag- emperatuur rond 13 graden. >Joord- en Midden-Frankrijk: Saterdag af en toe zon. Later ban het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen, feoenemede wind. Zondag in de loop van de dag enkele opkla ringen. Lagere maxima van circa 13 graden in het noorden fot een graad of 18 rond Cler- nont-Ferrand. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden |en zaterdag naar het oosten vegtrekkende regen. Verder bpidaringen en vooral in het puiden perioden met zon. Zon dag afwisselend zon en buien. Later steekt de Mistral op. Por- Itugal: Flinke zonnige perioden ■maar van het noorden uit toe- Inemende kans op bewolking en leen bui. Middagtemperatuur [tussen 25 en 30 graden. Spanje: In het noorden wolken- I velden en af en toe regen. El- I ders flinke zonnige perioden en droog. Vrij warm met bijna overal maxima rond 30 graden, alleen in het noordwesten aan- I merkelijk frisser. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en overwe- j gend droog. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zon nige perioden en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië: Af en toe zon, maar in de loop van het weekeinde van het noorden uit toenemende kans op een bui. Maxima van circa 20 graden in het noorden tot ruim 25 plaatselijk in het zui den. Griekenland en Kreta: Op de eilanden op de Egeische Zee eerst flinke zonnige perioden. Verder steeds meer wolken en kans, op een (onweersbui. Mid- dagtemperatuör oihstréêks 25 graden. Duitsland: en enkele bi zuiden. Zaterdag in het noor den eerst nog veel wind. Maxi ma omlaag naar circa 12 gra den, in het zuiden zaterdag nog wat warmer, Zwitserland: Vrij veel bewol king en perioden met regen, in de loop van het weekeinde in de bergen ook sneeuw. In het zuiden ook af en toe zon en middagtemperatuur rond 20 graden. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd regen, maar zaterdag ook af en toe zon. Middagtemperatuur tussen de 15 en 20 graden, zon dag minder zacht. Gouda (anp) - Een onlangs „ngerolde xtc-bende heeft dit Jar zo'n 5000 tot 10.000 pil len per week verkocht aan een onderofficier van de Konink lijk Landmacht in Utrecht. Deze verkocht een deel van de pillen weer aan een onderoffi cier van de Nederlandse le- ;is in het Duitse Mün- m ster. Dat heeft de marechaussee - Gouda gisteren bekendgemaakt De militair in Munster is woens dag opgepakt, zijn Utrechtse col lega al op 30 september. De ben de fabriceerde de pillen zelf in een laboratorium op camping De Vuurkuil in Hulshorst, vlakbij Nunspeet in Gelderland. De cam pingbeheerder is gearresteerd. De pillen kwamen uit een machi ne in een stacaravan, met een productiesnelheid van 50.000 stuks per uur. Sinds de start van het fabriekje in maart 1996 zijn er volgens de marechaussee pil len gemaakt met een straatwaar de van 'honderden miljoenen gul den'. Bij de inval in het laborato rium trof de marechaussee ta bletten en grondstoffen aan met een straatwaarde van 20 miljoen gulden. Op nog twee adressen in Zuid-Holland en Brabant zijn vaten met grondstoffen aange troffen voor de pillenproductie. Het onderzoek van de mare chaussee begon nadat zij ontdek te dat de militair in Münster xtc- pillen op de legerbasis verkocht. De Nederlandse militaire basis in Seedorf kwam begin dit jaar in het nieuws nadat zeventien mili tairen ook daar op grote schaal xtc-pillen hadden verhandeld. De nieuwe affaire in Münster be treft volgens de marechaussee slechts één militair. Het verdere onderzoek richt zich ook niet lan ger op Duitsland. Hoofdverdachte van de bende is de 32-jarige E.B., eigenaar van boksschool Gleason's Gym in Rotterdam-Zuid. Hij zit nog vast, samen met de twee militairen en nog drie andere verdachten. De marechaussee heeft de admini stratie van de boksschool in be slaggenomen, maar heeft nog geen aanwijzingen dat anderen binnen de school betrokken zijn bij de activiteiten van de eige naar. De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem heeft giste ren vier militairen van de vlieg basis Volkel veroordeeld wegens handel in verdovende middelen. De militairen kochten en ver kochten op hun basis xtc, speed, hasj en cocaïne. De zwaarste straf was voor een korporaal. Hij kreeg vijf maanden detentie maar mag dat omzetten in dienstverle ning. De man verhandelde tien tallen xtc-pillen. Een tweede militair kreeg een militaire detentie van drie maan den. Twee anderen kregen geld boetes van 150 en 750 gulden. De gestrafte militairen zijn inmid dels gestopt met drugsgebruik. Het ministerie van Defensie voert tegenwoordig een actief anti- drugsbeleid. Dit jaar zijn al 29 militairen ontslagen wegens drugshandel en -gebruik. Het merendeel was gelegerd in het Duitse Seedorf. Rotterdam (anp) - De in gezondheidszorg gespecialiseerde ad vocaat E. Sutorius wil af van de regeling dat juristen moeten toetsen of euthanasie terecht is uitgevoerd of niet. Hij vindt dat juristen hiervoor niet gekwalificeerd zijn. Artsen moeten zelf oordelen of euthanasie op een patiënt wordt uitgevoerd. Sutorius deed zijn opmerkelijke uitspraak vrijdag tijdens het congres Sterven op Verzoek in het Rotterdamse congrescen trum Engels. In zijn redevoering wees de advocaat erop dat euthanasie één van de weinige medische handelingen is waarbij de arts streng wordt gecontro- I leerd. Geterroriseerd Bij vrijwel alle andere behande lingen 'kan de patient worden opengesneden zonder dat de arts wordt vervolgd', aldus Sutorius. „We moeten niet steeds de offi cieren van justitie overal op af sturen. Euthanasie wordt op dit moment geterroriseerd door het strafrecht." Rechters zijn nu gedwongen een oordeel te vellen over iets waar van zij geen kennis hebben, meent de advocaat. Ze moeten dus deskundigen inschakelen, Den Haag (anp) - Bastiaan en I Adriaan Gerard van Toor, beter bekend als het clownsduo Bassie en Adriaan, zijn gisteravond bij de viering van hun veertigjarig artiestenjubileum koninklijk on derscheiden. Tijdens een galavoorstelling in Circus Herman Renz in Den I Haag werden de beide broers be- 1 noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester H. Roijers van Vlaardingen, waar Bassie en I Adriaan vandaan komen en i waar zo veertig jaar geleden in Café de Oude Markt als acroba- 'enduo begonnen, speldde hen I de versierselen op. die op hun beurt ook hun eigen waardeoordelen laten meespe len. „Deskundigen reiken de norm aan. Dat is in Nederland niet goed geregeld." Defensieve reactie De advocaat waarschuwt ook voor een defensieve reactie bij artsen. Ze vinden het volgens hem vervelend om over alle be handelingen opening van zaken te geven. De vertrouwensrelatie tussen artsen en hun patiënten zouden erdoor gevaar lopen. Verder neigen artsen volgens de advocaat naar versluiering. „Ik zie dat artsen de papieren zo in vullen zoals ze denken dat de of ficier van justitie het graag wil zien." Sutorius pleit voor een legitima tie tot handelen bij artsen. De medici die straks euthanasie uit voeren, moeten daartoe de ken nis hebben en zij moeten het welzijn van de patiënt voorop stellen. Daarnaast moeten er naar de mening van de raadsman concrete behandelingsdoelstel- lingen worden geformuleerd. Strafrecht CDA'er Ad Lansink vond het voorstel van Sutorius veel te ver gaan. Hij zei euthanasie en hulp bij zelfdoding vooralsnog in het strafrecht te willen houden. Hij beriep zich op de resultaten van een onderzoek dat dr. P. van der Maas en dr. G. van der Wal in opdracht van de overheid heb ben uitgevoerd. Daaruit blijkt dat het aantal meldingen van euthanasie is toe genomen. In 1990 kwamen 2700 mensen als gevolg van euthana sie aan hun einde. Daarvan was 18 procent officieel gemeld bij de lijkschouwer. Vijf jaar later in 1995 waren er 3600 euthana- sie-sterfgevallen. Daarvan was 41 procent gemeld. Renkum (anp) - Burgemeester J. Verlinden van Renkum is een echte heer. Altijd uiterst verzorgd en strak in het driede lige pak. En zo staat hij ook op een schilderij van de kunste naar Blommestijn uit Wolfheze. Met dit verschil dat het keu rige krijtstreepje als bodypainting op zijn naakte lichaam is geschilderd. Het schilderij van de naakte burgemeester hangt in een ruimte in het gemeentehuis waar kunstenaars gratis kunnen exposeren. Ren kum wil nadrukkelijk geen censuur op de kunst uitoefenen, dus een kunstenaar die de ruimte toegewezen krijgt, mag daar laten zien wat hij wil, zegt een woordvoerster. Ook een blote burgervader. Verlinden heeft niet geposeerd voor zijn afbeelding. Maar de gelij kenis is overduidelijk. Zo duidelijk dat een ambtenaar die een re ceptie houdt in het gemeentehuis gevraagd heeft of het schilderij even weggehaald kan worden, want zijn gasten zouden dit zeker niet op prijs stellen. De burgemeester is niet echt kwaad over het schilderij, maar hij vindt het 'niet chic' van de kunstenaar .Renkum heeft besloten het schilderij de volle drie resterende weken van de expositie te laten hangen. Verlinden, die 'toevallig' een paar dagen ziek thuis is, komt naar verwachting volgende week weer werken, aldus de woordvoerster. Het ligt volgens haar niet in de verwach ting dat de gemeente het doek (4000 gulden) aankoopt. Een patiënte van het Utrechtse Diakonessenziekenhuis wordt dxtor Engelse clownsy'onclerzoëht'Tot en met 15 oktober worden de stad en, haar inwoners opgevrolijkt door zo'n honderd clowns die meedoen aan het Internationale Clownsfestival. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA Severin: „Wij hebben nooit ge zegd dat mevrouw is overleden aan een overdosis insuline. Wel dat die grote hoeveelheid in haar bloed is aangetroffen, niet meer en niet minder." Severin heeft tenslotte de indruk dat justitie het besluit om P. niet meer te vervolgen wel erg voort varend heeft genomen. „Wij hebben nog niet eens het com plete dossier ingediend in Breda. Het lijkt me stug dat P. hier al een schriftelijke bevestiging van heeft." Hij erkent wel dat justi tie tot het besluit kon komen op basis van de beschikbare infor matie. „Die hebben ze natuurlijk wel bijna compleet." Woordvoerder Koops van justi tie is er kort over. „De rechter-commissaris heeft het onderzoek afgesloten. Die stap is besproken met het be trokken politieteam dat daar ook alle begrip voor had. Dat het dossier nog niet helemaal is ge sloten, is niet zo vreemd, maar we hadden genoeg informatie en voldoende overleg is er zeker ook geweest." Raadsman Moes van de verple ger wenst voorlopig geen com mentaar te geven. „Ik wacht de stukken van justi tie eerst af en wil dat mijn cliënt in alle rust opnieuw aan de slag kan, voordat ik op inhoudelijke vragen in ga". de appiui puuaq ^njpjeiaoA 'uappiui uaipM I Door Romain van Damme Roosendaal/Breda - Op fietspaden scheuren ze links I en rechts voorbij. Met snelhe- i ®n die op een racebaan niet I zouden misstaan en daarom I ®nig fietser de stuipen op pt lijf jagen. 1 'j jaren is de bromfiets een I Plaag en ook het zorgenkindje in I Jat verkeer. Uitermate kwets bar, maar zelf ook 'kwetsend.' raag het maar aan de Rucphen- >e neuroloog A. van Spreeken die "igs het landelijk nieuws le door fel te reageren toen f l ^00sendaals Franciscus- i een fietsster na een tag met een bromfietsscoo- I ti over'eed- Het zoveelste 8etspadfer VaU h6t 'onveili®e' 'H het ziekenhuis dat het on®evallen stijgt en dan I 1® 'fundamenteel zit er iets ria l' Vandaar mijn oproep om 1 Li romfietser op de rijbaan te i rijden' Dat een werkgroep ilt .V ï°!lmee beziS was, Dp Dat was puur toeval i)prFnlUro'00g werd deze week °P zijn wenken be- Als het door de werkgroep I iU«d wetsvoorstel onge- wist Brommers en scooters, 'uitermate kwetsbaar maar ook kwetsend de ant T33® rae optelt af of _utomobilist nou zo gelukkig zijn met die maatregel," "loet zegt Kooi A Mr "'aaucgci, Maliepaard van het politieteam Boven- zo mijn bedenkin- "uatus t !01*- „Ik heb gen. Want die bromfiets mag binnen de bebouwde kom niet harder dan dertig kilometer." Daar zit hem nou net de kneep. Onderzoeken hebben uitgewezen dat de bromfiets gemiddeld 45 kilometer rijdt. Dat doen ze ook op de fietspaden. „Het verschil tussen de fietser en de bromfiet ser is daarom te groot," zegt J. Broecks, medewerker van het Provinciaal Orgaan Verkeersvei ligheid Noord-Brabant (POV). Anders gezegd, de fietser is te langzaam. „Klopt, dertig kilo meter is de limiet binnen de be bouwde kom. Maar laat ons eer lijk zijn, voor veel jongeren geldt, hoe harder hoe beter. Ze vergeten dan wel dat het levens gevaarlijk wordt. Die bromfiet sen zijn niet gebouwd voor die snelheden. Met zeventig kilome ter per uur is het met die brom fiets bijvoorbeeld heel moeilijk remmen." Ze vergeten ook vaak dat verze keringen niet uitbetalen als het foto de stem/ben steffen onderzoek na een ongeval uit wijst dat de bromfiets opgevoerd was en veel te hard reed, voegt Broecks er nog aan toe. „Toch lijkt het geen slecht idee om die bromfietsers op de rij baan te laten rijden. Experimen ten in Den Haag, Tiel en Apel doorn hebben aangetoond dat de ongevalskans aanzienlijk kleiner is als ze op de weg rijden." Dat wil weer niet zeggen dat de bromfietser straks binnen de be bouwde kom altijd de rijbaan op mag. „Er kunnen situaties zijn, waarin het toch beter is de bromfietsers over het fietspad te sturen," verduidelijkt B. Wou denberg, woordvoerder van Vei lig Verkeer Nederland (WN). WN kan zich redelijk vinden in het voorstel van de werkgroep met verkeersdeskundigen die zich over deze problematiek boog. „Mits er sprake is van een herkenbare inrichting van de wegen en fietspaden," zegt Wou denberg met de nodige nadruk. „Daarmee bedoelen we dat het goed te zien moet zijn waar de bromfietser de weg op mag en waar niet. Dat zal goed met bor den moeten worden aangegeven. Het mag natuurlijk nooit zo zijn dat je de ene onveiligheid inruilt voor de andere onveiligheid." WN bouwt dan ook de nodige voorzichtigheid in en trapt af en toe op de rem. „Kijk, die experi menten hebben uitgewezen dat de ongevalskans kleiner wordt. Prima. Maar straks moet nog wel blijken dat het ook in andere ge bieden zo te vertalen is. Kortom, het moet nog blijken dat de praktijk hetzelfde beeld geeft en de ongevalskans inderdaad klei ner wordt." Twijfels zijn er nog volop. Ook bij WN. „Bij ongelukken op het fietspad waarbij een bromfiets en een fietser zijn betrokken, loopt het veelal beter af dan een aanrij ding tussen auto en bromfiets. Uitzonderingen daargelaten. En we hebben ook te maken met ouderen. Voelen die zich straks nog wel veilig op die rijbaan?" Broecks van het POV ziet daar om veel in een goede controle, het handhaven van de wet. Een bromfiets mag niet harder dan veertig, punt uit. „Dus meer po litiecontrole en ook voorlichting geven. Al besef ik ook wel dat het niet de gemakkelijkste weg is. Bovendien, tegenwoordig rijdt er zoveel op de weg." Broecks zelf geeft bijvoorbeeld onomwonden toe het onder scheid tussen al die verschillen de bromfietsen en aanverwante artikelen niet te kennen. „Je hebt de snorfiets die niet harder mag dan dertig," legt politieman Maliepaard uit. „Je mag zonder helm op dat ding rijden. Dan heb je nog die fietsen met hulpmotor, ik geloof dat die niet harder gaan dan twintig. En dan heb je de bromfietsen en die scooters. Helm verplicht en niet harder dan veertig." Dan maak je toch bromfietsen en snorfietsen die niet harder kun nen, lijkt de meest voor de hand liggende oplossing. „Ook daar zijn afspraken over gemaakt," zegt Woudenberg van WN. „Er wordt zelfs gewerkt aan een Eu ropese richtlijn die de verkoop van op te voeren bromfietsen moet tegengaan. Fraai op papier, moeilijk de praktijk, weet een medewerker van de Bredase rij-en bromfiets- handel Schietecat. „Het pro bleem is dat de scooters en bromfietsen niet alleen voor de Nederlandse markt gemaakt worden. In andere landen, zoals in Italië, mogen ze veel harder rijden." J/ l? Alles wordt tegenwoordig in economische termen ver taald. Zo las ik deze week over een rapport van een uni versiteit waarin becijferd is dat niet-rokers op den duur meer medische kosten met zich meebrengen dan men sen die wel roken. Want, zo werd gesteld, niet-rokers leven langer en krijgen allerlei ouderdomskwalen die langer duren en qua be handeling meer kosten dan bijvoorbeeld de vrij snelle, terminale longkanker die rokers nog wel eens wil treffen. Let wel, de wetenschappers hebben alleen naar de me dische kosten gekeken. Tel je daar de kosten voor lange re AOW en pensioenen bij op, dan is de samenleving volgens mij nog veel duurder uit. Vroeger, toen dit nog een sociaal land was, zou gezegd zijn dat gezondheid wat mocht kosten en dat kwaliteit van leven op een hoogbejaarde dag een vanzelfsprekend heid was. Maar onder leiding van een bekeerde socialist is dit stukje wereldbol tegenwoordig een economisch land. Sta er dus niet verbaasd van dat u binnenkort omwille van de kosten verzocht wordt om massaal te gaan ro ken. Het motto voor dat nieuwe tijdperk van hoogconjunc tuur zal zijn: Als u wilt dat de schoorsteen rookt, rook dan mee. MERIJN Heerlen - Archeologen hebben bij de zilverzandgroeve Beaujean in Heerlen sporen gevonden van een nederzetting uit de Michelsbergcul- tuur (4400-3500 vóór Christus). Een unieke vondst volgens de archeologen, want het is de eerste om- greppelde nederzetting uit die tijd die in Nederland is gevonden en te vens de oudste vondst in Heerlen. De zesduizend jaar oude nederzet ting is ontdekt door archeologen die de laatste jaren allerlei vuurste- nenwerktuigen en maalsteen uit dit tijdperk hebben gevonden. Twee jaar geleden werd de zilverzandgroeve uitgebreid en werden resten van kuilen aangetroffen waarin nederzettingsafval zoals aardewerk en Valkenburg-vuursteen werd aangetroffen. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - „Je moet ermee leren leven. Daar kwam het verhaal van justitie op neer. Maar daar kunnen wij uiteraard niet tevreden mee zijn." Johan Antes uit Rwadendammé legt zich nog niet neer bij de uitkomst van het onderzoek naar de dood ypn zijn 79-jarige moeder in verpleeghuis, De Linden burgh in Steenbergen. Over het niet langer vervolgen van de Halsterse verpleegkundi ge R.P. geeft hij geen waarde oordeel. Maar dat er iets mis was met het insuline-gehalte in het bloed van het slachtoffer, staat volgens Antes vast. Hij kreeg donderdag uitsluitsel van justi tie. Meteen daarop heeft hij zijn politieke connecties, onder meer in Den Haag, benaderd om te zien of die een heropening van het onderzoek kunnen bewerk stelligen. „Hoe dat precies moet, weet ik ook niet, maar wij kunnen het er niet bij laten zitten," zegt Antes, die ook nog in de weer is met een meldpunt voor soortgelijke ge vallen. „Ik kan nog niet zeggen hoe we dat gaan inrichten, maar dat het nodig is blijkt wel uit het feit dat wij als familie regelmatig telefoontjes krijgen van mensen die hetzelfde hebben meege maakt." Heropening van het onderzoek is ook volgens justitie niet onmoge lijk. Dat kan als er zich 'nieuwe bezwaren voordoen', zoals het wettelijk heet. Bovendien heb ben belanghebbenden het recht van beklag bij het gerechtshof over het besluit om P. niet meer te vervolgen. In dit geval zouden ze daarvoor in Den Bosch moeten zijn. Als het hof het beklag ge grond verklaart, is alsnog vervol ging mogelijk. Ook advocaat E. Moes van de in middels vrijuit gaande Halsterse verpleger kan zich indenken dat de familie niet berust in het slui ten van het dossier. „Ik kan me heel goed voorstellen dat die wil weten waaraan hun moeder is overleden. Maar dan praten we in mijn ogen niet over herope ning van de kwestie Linden burgh, maar over een onderzoek naar de doodsoorzaak van die ene mevrouw". (ADVERTENTIES) NEDERLAND: DE BIO-CHIP. GEEFT JE WEERSTAND EN NIEUWE ENERGIE. BEL EN BESTEL: (44 cpm) benelux bv. m Info: 0113-223 716 Het gezonde antwoord op een hectische tijd. \7 muziek A centrum Muziekcentrum van Gorp Garandeert u met 1000m2 de beste service, beste advies, beste collectie, beste kwaliteit, beste prijs! Piano's Blaasinstrumenten Gitaren/P.A. Keyboards Orgels Accordeons Percussie Bladmuziek Muziekschool Reparatie/Service MUZIEKCENTRUM VAN GORP Kade 87 Roosendaal (West) §0165-54 58 24 I De koffie staat voor u klaar Foto: een blik in de keyboardhoek

de Stem | 1997 | | pagina 3