m/v IBI 1! B rn f-Z J - Explorer 4.0 smelt browser en desktop samen Computer-rechercheur op zoek naar digitale vingerafdrukken 3LITH BV MEDEWERKER m. Lï_ J Een week later: en wat nou weer? LIEVENSE B.V. le techniek EXIT' [Dagblad De Stem] MS ft INTERNET =5 http://www.stem.nl E-mail: Leon@stem.nl iJJ Th Met de komst van de computer groeit een nieuwe vorm van criminaliteit: computercriminaliteit. Harry Princen van de politie Limburg-Noord in Venlo moet de nieuwe boeven zien te ontmaskeren. De zoekmachines getest De X-files Een Dylan-obsessie Internet-sjacheraars INTERFACE 3J 997 X 62 B526168,, ingen en Waterbouwkun- ran projecten en verricht it te solliciteren kandida- nceerde rekentechnieken, jepaste mechanica, grond- t een ontwerp-, reken- eh en verzocht te solliciteren i en toegepaste mechanica ken systematiek. De werk- n binnenlandse en buiten- ;eld HTI of BV) is een pré. ïgsvaardigheid te beschik- inden aan 076-5225022. icier van decoratieve pleis- en voor de professionele termijn plaats voor een ceur ervaring in de verfwe- et bediening van dissolvers, egiale, positieve instelling, 30 jaar. attige werksfeer, beloning s de c.a.o. van het V.V.V.F. jk richten aan: I Raamsdonksveer, szaken. Particuliere thuiszorg in professionele handen kan onmiddellijk plaatsen: gen/ziekenverzorgenden uursdiensten per maand ig in de regie Breda, auto en tenminste 30 jaar. H of schrijf naar istlms 135. 4940 AC, Prinsenbeek elux hoofdkantoor gevestigd kLE A/S uit Denemarken, tigt de verkoopbelangen van ganisatie. iet de succesvolle i JACK&JONES. Voor deze aste collega's. tKOOPMEDEWERKERS V (KOOPAVOND EN ZATERDAG) I IN BREDA YERO PAO DA [Q4Ü-IY1 dosis f, eerlijk, met mode. BV KEN R" nnemer in de regio czaam op het gebied van es, tele- en datacommunicatie, leldinstallatie, industriële coeiingen is, vanwege kzaamheden, larcontract aan voor 38 uren oruitzichten op een vast let is een functie, waarin u caamheden in de particuliere litietsbouw en industrie ering van projecten leidt en storingen verhelpt. s in deze afwisselende schriftelijke sollicitatie naar bovenstaand ft.v- dhr. ir. F.M. van den Burg- i ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 1 Location: Reacties: CHIPS BITES Door Jan van de Ven Microsoft heeft vorige week in Amsterdam officieel de nieuwe vvebbrowser Internet Explorer 4.0 gelanceerd. Maar de compu tergebruikers met een Neder landstalige versie van Windows 95 moeten nog zeker een maandje wachten voor ze de volledige functionaliteit (zoals de volledige integratie van desktop en web- browser) kunnen gebruiken. Eigenlijk had de Nederlandstali ge versie van Explorer (IE) gelijk tijdig met de Amerikaanse versie moeten uitkomen, maar daarin is - zoals zo vaak bij Microsoft - vertraging ontstaan. De Engel stalige versie was vorige week di rect gratis beschikbaar, maar de vraag is of het niet zinvoller is te wachten op de Nederlandse ver sie. Gebruikers van Windows 3.11, Macintosh en Unix moeten nog een paar maandjes wachten voor zij IE 4.0 kunnen draaien. Die versies zijn nog in ontwikke ling. Wie IE 4.0 volledig wil installeren is op de harde schijf 80 megabyte aan ruimte kwijt. De standaard componenten voor volledige functionaliteit vergen ongeveer de helft. Ter vergelijking: de vol ledige installatie van Windows95 neemt op de harddisk ongeveer 100 Mb aan ruimte in. Wie een Engelse Win95-versie draait kan nu al beschikken over de complete integratie van desk top en webbrowser. Het is een voorproefje van het nieuwe be sturingssysteem Memphis, Win dows 98 of Windows NT versie 5. Microsoft claimt met IE 4.0 de snelste webbrowser te hebben die het gemakkelijkst in gebruik zou zijn. Wat dat laatste betreft: voor de doorgewinterde gebruiker van webbrowsers 'oude stijl' is het wel even wennen, maar wie het niet zint kan altijd nog de 'touch and feel' van het oude browserty- pe terugkrijgen. De nieuwe IE kent ten opzichte van de vorige versie zaken als 'webcasting' waarbij informatie aanbieders de gebruiker gemak kelijk kunnen bereiken via 'chan nels'. Op de desktop kan recht streeks door deze kanalen worden 'gezapt'. Momenteel zijn negen Nederlandse 'channels' bereik baar, waaronder dat van MEDIA- net van VNU, via welk kanaal ook het Dagblad De Stem Online te bereiken is. Informatie-aanbie ders kunnen er via de channels voor zorgen dat de gebruiker op actuele pagina's van hun 'site' at tent worden gemaakt. Verder zitten in de nieuwe IE on der meer een verbeterde versie van NetMeeting (communicatie via tekst, geluid en beeld), uitge klede versies van de WWW-editor FrontPage (FrontPage Express) en het mailprogramma Outlook (Outlook Express) en een 'porte- monee' voor het betalen van aan kopen via het internet (nu nog al leen via creditcard, straks ook ge schikt voor chipknipbetalingen). Dat Microsoft (met in Nederland nog slechts een marktaandeel van 34 procent - de rest is vrijwel ge heel voor concurrent Netscape) de hegemonie wil veroveren wordt onder meer duidelijk door dat het voor gebruikers van browsers van Netscape of het e- mail programma Eudora (om twee voorbeelden te noemen) heel eenvoudig is om bookmarks, adressenbestanden en e-mail in IE 4.0 te importeren. Alles gratis en voor niets en een gemakkelijk gemaakte overstap van andere programmatuur naar IE 4.0. Welk businessmodel steekt daar achter? Onno Hektor, mar keting manager van de internet- afdeling van Microsoft in Neder land, heeft een simpel antwoord: 'Windows'. Het gaat er vooral om Windows nog steviger in het com puterwereldje te verankeren. Als u de nieuwe browser wil in stalleren kunt u hem downloaden vanaf de site van Micorosft, maar dat gaat vanwege de omvang van het pakket met een modem min stens enkele uren duren. Wij heb ben het via een ISDN-verbinding gedaan en dat duurde welgeteld 46 minuten. Tip: wacht nog een paar dagen, en misschien hoeft dat al niet meer. Omdat de Explo rer 4.0 gratis is, liggen er nu waarschijnlijk al computerbla den in boekhandel en kiosk mét cd-rom waarop hij staat. 'Ze laten altijd sporen na...' Door Bart Ebisch Van computerfreak tot compu ter-rechercheur. Het zou de slo gan kunnen zijn van Harry Prin cen (45) van de politie Limburg- Noord. In 1969 kwam hij bij de politie als surveillant. Zijn werk kwam steeds meer in het teken te staan van zijn hobby: computers. Sinds anderhalf jaar maakt Prin cen deel uit van het Interregio naal Bureau Computercriminali teit, een samenwerkingsverband van de Brabantse politiekorpsen met die van Limburg Noord en Zuid. Thuis werkt hij aan eigen programmaatjes en surft hij over het net. „Na het eten en nadat ik mijn vrouw goedendag heb gezegd verdwijn ik in mijn computerhol. Test software, bekijk kraakpro- grammaatjes, dat soort zaken." U houdt zich bezig met compu tercriminaliteit. Wat verstaat u daaronder j „Criminaliteit waarbij compu ters betrokken zijn. Dat kan op verschillende manieren. Je kunt de boekhouding in een computer manipuleren. Of kinderporno aanbieden, via Internet. Je kunt ook hacken, binnendringen in een computer om gegevens te ste len of om je te verrijken. Bij voor- I beeld door via het computersys teem van een bank geld - laten overschrijven op een rekening nummer. De laatste paar jaar gaat het om in totaal vijfhonderd tot zeshonderd zaken, variërend van het inkijken van een organi zer tot en met het in beslag ne- J men van een compleet computer- I netwerk." Kunt u een praktijkvoorbeeld qe- ven? r werd een keer aangifte ge daan van zwartwerkers bij een bedrijf. Wij hebben toen een back up gemaakt van het compu terbestand en codes gekraakt. Daar konden vervolgens de fi nanciële experts mee aan de slag. Zo'n back up kan later dienen als bewijs. Het kan ook zijn dat de financiële experts onze hulp in roepen, omdat bepaalde bestan den zijn gewist. Die moet je dan zien te vinden, Er liggen altijd nog wel ergens snippers, die je aan elkaar moet zien te plak ken." Het ongewenst binnendringen in een computer, komt dat vaak voor? „Heel weinig volgens mij. Ik zit nu anderhalf jaar bij het Interre- gionmaal Bureau Computercri minaliteit en ik heb het nog nooit meegemaakt dat iemand zich bij voorbeeld heeft proberen te ver rijken. Wel hebben we een keer achterhaald dat iemand infor matie pikte uit de computer van een bedrijf waar hij had ge werkt." Hoe komt u zo iemand op het spoor? „Iemand die iets onwettigs doet, laat altijd sporen na, altijd. Het hangt van de slimme rechercheur af of hij de sporen ontdekt. In dit geval ging het om een vertegen woordiger, die voor zichzelf was begonnen." Hoe kwam u daarachter? „We ontdekten dat bedrijfsinfor matie gebruikt werd in de nieu we omgeving van de vertegen woordiger. Vervolgens ontdekten we dat hij de computer kraakte. Een goed beveiligde computer belt terug als iemand inlogt. Harry Princen: 'Na het eten en nadat ik mijn vrouw goedendag heb gezegd verdwijn ik in mijn computerhol'. FOTO: BAS RUTTEN Daarmee verraadde de beller zijn telefoonnummer en daarmee zijn identiteit." Maakt u zich zorgen over dit soort criminaliteit? „Nee." Zijn de bedrijven dan zo goed be veiligd? „Ik geloof niet dat hackers in staat zullen zijn grote computers van grote bedrijven te kraken. Er is veel veranderd de laatste jaren wat dat betreft. Alleen, de ket ting is net zo sterk als de zwakste schakel. Je kunt een systeem nog zo goed beveiligen, maar als je je passeerwoord schrijft op een me- mootje boven je computer dan is het systeem niet meer beveiligd. Hackers spelen op dat soort za ken in." Noem eens een voorbeeld. „Iemand deed zich onlangs op Internet voor als een provider, een internet-aanbieder. Hij ver zocht de abonnees tijdelijk een nieuw passeerwoord te gebrui ken, omdat de apparatuur zoge naamd aangepast moest worden. Tegelijk verzocht hij de abonnees om het nieuwe passeerwoord ge heim te houden. Zonder dat er ophef over ontstond kon de zoge naamde provider gratis op het Internet; hij logde in met het nieuwe passeerwoord." Kuntu hacken „Ik zou het wel kunnen. Ik zou het ook willen, om mensen erop te wijzen dat hun computersys teem niet veilig is." Maar... „Zoiets valt onder inkijk-opera- ties. Dat kan alleen onder voor waarden en onder controle van de rechtercommissaris en de rechtbank. Bij mijn weten is het nog nooit gebeurd." Regelmatig duiken in de media berichten op over handel in kinderporno op Internet. Komt u het vaak tegen? „We zijn een ondersteunende dienst, geen surveillance-dienst. We hebben geen tijd om op het net te zoeken naar vieze plaatjes. Als ik het onderweg tegenkom, zal ik het ook registreren, maar dat heb ik nog niet meegemaakt. Er is in deze regio één geval ge weest, zover ik weet. Die zaak is trouwens helemaal buiten mij om gegaan." Als ze zo makkelijk te achterha len zijn, waarom nemen porno handelaren dan zulke grote risi co's? „Ik wil alleen zeggen: het ver spreiden van kinderporno ge beurt óók op Internet. Net zoals via veel andere kanalen." HotBot is momenteel de beste zoekmachine op het Inter net. Dat is althans dé conclusie van het Amerikaanse maandblad Internet World Online. De redactie liet dezelf de zoektermen los op de zes belangrijkste zoekmachines, Lycos, AltaVista, Excite, Infoseek, HotBot en Webcrawler en ontdekte dat zoeken met HotBot veruit de meeste zinni ge treffers opleverde. Bovendien scoort HotBot hoog door de prettige heldere opmaak van de zoekpagina en de vele mogelijkheden die naar eigen wensen zijn aan te passen. De gedeelde nummers één van vorig jaar, AltaVista en In foseek, zitten HotBot nu dicht op de hielen. Het gedetail leerde testrapport, met een kritische bespreking van alle zes onderzochte zoekmachines, kunt u vinden via de inter netpagina van De Stem Online. Overigens bleven Yahoo en Magellan bij deze test buiten beschouwing omdat ze niet het hele web bestrijken en eigenlijk geen echte zoekmachi nes zijn, maar meer een soort gigantische catalogi. Intussen hebben de uitbaters van de zoekmachines nacht merries'van het nieuwste initiatief van Microsoft: Yukon. Onder die naam wordt binnenkort door Microsoft een nieuwe zoekmachine gepresenteerd die, als het aan de gi gant uit Redmont ligt, ook op zoekgebied alle concurrenten weg zou moeten gaan vagen. Volgens Microsoft, waarbij aangetekend dat vooral qua tijd, en soms ook qua kwali teit, beloften met een pond zout genomen moeten worden, zal de zoekmachine niet alleen binnen afzienbare tijd ge presenteerd worden, maar zich ook kwalitatief gaan on derscheiden. De search-engine, zo wordt beloofd, komt te rug met een klein aantal waardevolle hits in plaats van duizenden niet zoveel zeggende antwoorden. Teneinde de concurrentie van Yukon het hoofd te kunnen bieden, ontplooien de makers van de andere sites druk al lerlei initiatieven om de klandizie aan zich te blijven bin den. Zo werpen Lycos en Yahoo gratis e-mail-boxen in de strijd, waarbij u ongetwijfeld iedere keer dat u uw post op gaat halen, allerlei reclame voorgeschoteld krijgt. Teneinde zelf een vergelijking te kunnen maken staat op de internetpagina van De Stem een link naar een mooie 'Search Satellite', waarmee u op één pagina de twintig be kendste zoekmachines kan benaderen en activeren. Yukon staat er nog niet bij. De makers van de populaire tv-serie The X-files hebben voor aspirant-FBI-agenten een aardige website opgezet. Vanaf de homepage, te vinden via de internetpagina op De Stem Online, worden bezoekers gewezen op het grote te kort aan FBI-agenten en uitgenodigd een sollicitatie-for mulier in te vullen. Saillant detail is de laatste vraag: is de verstrekte informa tie waar of onwaar? Ga je dus undercover of niet. Als de gegevens geaccepteerd zijn kun je een zaak toegewezen krijgen. De eerder ingevulde gegevens worden steeds op nieuw gecontroleerd, onthoud dus je eventuele under cover-naam en duik in je opdracht. In de jaren zestig baarde A. J. Weberman opzien toen hij de vuilnisbak van Bob Dylan inspecteerde om via de inhoud meer over zijn idool aan de weet te komen. Inmiddels ge bruikt deze Weberman een website op Internet om zijn Dy lan-obsessie vorm te geven. Op zijn site (link op De Stem Online) heeft hij alle ruimte om zijn theorie dat Dylan-tek- sten vol geheime boodschappen zitten tot in detail uit de doeken te doen. Dat levert merkwaardige lectuur op. Malafide advertentiebureaus proberen sinds kort ook via Internet hun slag te slaan. De Stichting Eerlijk Zaken Doen (EZD) in Den Haag zegt een reeks klachten van on dernemers te hebben gekregen over deze dubieuze praktij ken. De stichting waarschuwt bedrijven voorzichtig te zijn als zij telefonisch worden benaderd over een advertentie op Internet. Sommige reclamebureaus bieden zakenlieden een eigen pagina aan voor een bedrag dat kan oplopen tot 600 gulden per jaar. Daarnaast brengen zij 'onderhouds kosten' van 100 gulden per maand in rekening die hele maal niet worden gemaakt, zegt EZD. Bedrijven krijgen daarvoor volgens Eerlijk Zaken Doen geen homepage. Zij worden afgescheept met een afbeel ding van hun logo en adresgegevens op een 'achterpagina' van het advertentiebureau. „Geen verloren ziel die daar ooit naar kijkt," aldus EZD. De stichting adviseert bedrijven voor een veel lager bedrag klant te worden bij een Internet-provider en een eigen ho mepage te laten ontwerpen bij een betrouwbaar servicebe drijf. Voor dat geld kan de ondernemer een eigen Internet aansluiting krijgen met veel meer mogelijkheden. Regiona le bedrijven kunnen volgens EZD hun krappe reclamebud get beter helemaal niet besteden aan reclame op Internet. Ie zal maar werkzaam zijn in de IT, zoals dat tegenwoordig heet. 'Wat dos je? Ik zit in de IT'. Informatie techniek, of technologie dus. Dat hoor je tegenwoordig steeds vaker, en of die mensen zichzelf nu web- taster, postmaster, programma- meur, systeem-analist, software-de- s'9ner, netwerkbeheerder, project ontwikkelaar, project manager, ge neralist, procesmanager, logistiek consultants, technology software reserach architects noemen of mo gen noemen, ze hebben het alle maal maar moeilijk. Ze beseffen allemaal dat ze eigen- "jk minstens een volle dag per week een bijscholing zouden moeten oen om het idiote tempo van ver- anderingen, ontwikkelingen en ver nieuwingen in hun vakgebied een "eetje bij te houden. Zo heb je net ^[Ploma van dit of dat gehaald, 5J* dat stukje van het vakge- e weer uitgestorven of vervan- 96n te zijn. "eJ;zelfda 9eldt, zij het gelukkig met minder consequenties qua pro- Sie en bonus, voor ons, al dan met goedwillende amateur-surfers ïuTu! Be9in je net alle tags kniet ueên beet'e onder de kb!, lgen:lees ie dat HTML 4 meo K 'e daar Weer een tijd bezig. Zul je zien dat ik straks uit mijn blote hoofd Java-scripts kan citeren, hetgeen ik overigens 's nachts wel eens blijk te doen, zal er wel weer iets beters komen. Met stukkies schrijven moet je ook al uitkijken. Bij een krant heb je het dan nog iets gemakkelijker dan bij een weekblad, om van een maand blad maar niet te spreken. Van vroe ger weet ik dat ze in die branche ook nog eens een week of zes voor uit moesten werken als het om full colour ging, maar ik neem aan dat dat tegenwoordig met die digitale druktechnieken niet meer nodig is. Stel je voor, heb je net een mooi omslagartikel gewijd aan Browser versie 3.0, wordt, terwijl dat num mer nog in de kiosk ligt, nummer 4.0 al weer op de markt gekwakt. Om even bij dat magische getal 4.0 te blijven: ik draai nu een week of twee de definitieve versie van Mi crosoft Internet Eplorer en ik weet eigenlijk niet zo goed wat ik ervan denken moet. Heb ik klagen? Niet echt, behalve dan dat hij conse quent crasht bij iedere start, maar daarna netjes vraagt of hij zichzelf en de desktop mag herstellen en dat vervolgens ook keurig doet. Door Léon Krijnen Ik vermoed dat meneer de Explorer niet uit de voeten kan met een van de zes of zeven andere applicaties die gezellig samen met hem opstar ten. Zoals het programma van de Matrox Millennium waarmee ik, zonder Windows 95 uit te zetten, van schermresolutie kan wisselen. Verrekte handig, want daarmee kan je snel bekijken hoe iets, dat je net in elkaar gevogeld hebt, er op 640X480 uitziet, in plaats van de veel hogere standaard resolutie die ik gebruik. Meer problemen dan dat foutje heb ik nog niet gehad en ook in de fo rums en nieuwsgroepen valt het gekanker allemaal nogal mee. Er zitten verrekte handige features in, die in het stuk bovenop deze pagina door collega Jan van de Ven op een rijtje gezet worden. Het werkt alle maal fantastisch, daar kom ik niet onderuit, maar het is me allemaal een beetje té. Nadat ik het hele zootje aan het draaien had gekregen, en een kind kan de installatie uitvoeren, begon het me een beetje te duizelen van de overdaad. 'Rustig, rustig maar,' mopperde ik af en toe tegen de des ktop, waarop zich van alles ont vouwt, beweegt en presenteert. Leuk om tijdens een demo dat hele scala van mogelijkheden aan je voorbij te.zien flitsen, maar als je er een uur of wat mee moet werken, dan ga je al die grappen in een heel ander perspectief zien. Al moet ik toegeven dat minstens één mogelijkheid me bijzonder goed bevalt: je kunt een webpagina beeldvullend op het scherm kwak ken, zonder titelbalken en knop pen, Dat nou vind ik heel chic, en met de nodige trucs onder de rech termuisknop mis je qeen balk of button. Met al die overdaad val ik tegen woordig volgaarne terug op een oude liefhebberij: dagelijks min stens een half uurtje telnetten. Ge woon, in het venster van de browser telnet://site.com intikken en dan lekker ouderwets pielen. Een Unix- manual bij de hand, en iedere dag wat commando's bijleren die ik bin nenkort nog hard genoeg nodig ga hebben. Nadat ik mezelf, aan de hand van een Linux-goeroe, een de zer dagen voor de tweede keer in anderhalf jaar aan een installatie Li nux ga wagen, hét systeem van de nerds, de heilige graal van de com puterfundamentalisten. Ik sluit me maar aan bij Linus Thor- valds die het voorwoord van mijn nieuwste Bijbel - A Practical Guide to Linux - als volgt afsluit: 'We'll see where Linux goes. We live in inte resting times...' Intussen moet ik, want daar begon dit hele verhaal mee, ook op andere gebieden een beetje bij proberen te blijven. Vorige week schreef ik over wat we de komende jaren in de plaats van internet via de kabel zou den kunnen verwachten. Zoals bij voorbeeld een aansluiting via de sa telliet, en dan kan Casema het wel schudden. Toen dat stuk de deadli ne gepasseerd was besefte ik dat ik iets anders vergeten was, waarover ik vorige week al had willen schrij ven: softwaremodems. Een softwaremodem is, zoals de naam al zegt, een stuk software dat de taak van het modem overneemt. Ergo: dag modem, dag ISDN-adap tor, en dag netwerkkaartjes. De ka bel, waarover de bitjes binnenko men, en of dat dan een telefoon of een coax-kabel is, of een draadje dat vanaf een kastje komt dat door een satelliet aangestraald wordt, dat doet er allemaal niet toe, die ka bel wordt dus straks rechtstreeks op een seriële poort geprikt, of voor mijn part op de nieuwe universal se rial bus. Over de allernieuwste mo gelijkheid qua soorten kabels in de laatste alinea's meer. De theorie was er al lang, maar om dat er flink wat werk verricht wordt door een modem, was het tot nog niet aan de orde om de processor daarmee te belasten. Die tijd schijnt nu echter, heb ik weet-niet-meer- waar ergens op internet gelezen, met de nieuwste processors met ras se schreden aan te breken: ze kun nen zo'n zware klus nu wel aan. Bovendien worden in Amerika nu ook de eerste huis-, tuin- en keu- ken-pc's met 'dual Pentiums' aange boden, waarmee het multitasken écht wordt: terwijl de ene processor de computer bedient, kan de ande re het communicatieprogramma draaien. Verzoekje: bestook me niet met E- maiitjes met de vraag of u er nu wel goed aan doet om een 56K6 modem te kopen of niet, want ik zou het écht niet weten. Net zoals ik, toen ik vorige week zat te filosoferen over kabelmodems en satellieten, niet kon vermoeden dat drie dagen later bekend gemaakt zou worden dat ze er nu ook aan toe zijn om digitale informatie via het elektriciteitsnetwerk te gaan verplaatsen. Ook dat is niet nieuw, maar wat hierin wel nieuw is, is dat twee gro te bedrijven, (het Britse Norweb, en het Canadese Northern Telecom), na anderhalf jaar testen beweren dat de techniek klaar is om aan de surfer gebracht te worden. Ik had er wel eens vaag van gehoord en ik heb me altijd afgevraagd waarom een variatie op die toepassing, die in Amerika en Australië wel ver kocht wordt, nooit de Nederlandse markt gehaald heeft. Want daar koop je een, of twee, of net zoveel geluidsboxen als je nodig denkt te hebben om overal in huis, op zolder, in de kelder en in de ga rage, extra speakerboxen aan te sluiten. Aan die boxen zit maar één draad, en die steek je in het stop contact. Verder komt er een klein doosje tussen de versterker en het dichtstbijzijnde stopcontact te staan. Dat doosje stuurt de geluids signalen het elektriciteitsnet op. Daarna heb je, waar je ook in huis zo'n box in een stopcontact stopt, geluid, zonder gedoe met tientallen meters snoer dat achter plinten weggewerkt moet worden. Toen ik het systeem voor het eerst zag, in een Amerikaanse slaapkamer, dacht ik dat die dingen van een radio-ont vanger voorzien waren, maar dat was dus niet zo. Overigens vertelde een collega me dat nogal wat intercom-installaties in Nederlandse bedrijven op dezelf de wijze werken. Als dat zo is, dan is mijn verbazing over het feit dat die boxen, voor zover ik weet, in Neder land, om wat voor reden dan ook, de consumentenmarkt nooit ge haald hebben, alleen maar groter. Waarom mogen ze dat daar wel ge bruiken en hier in huis kennelijk niet. Misschien de TNO-apparaten- keuring nooit gehaald, of geen PTT- keurmerk of zoiets? Vreemd...

de Stem | 1997 | | pagina 37