Weekend Markt TP 'ledereen od straat Ook de Mossad is niet onfeilbaar ue, nia, ailand Een bericht uit de ruimte 1 ENIEUR UR 5UPERVISOR trdiger m/v anager ,1 Uit pure doodsangst ontvluchtte Abdel Kader in het voorjaar van 1994 het broodbakkersbestaan in de Algerijnse stad Oran. Als sympathisant van het Islamitisch Reddingsfront (FIS) waande Kader zich niet langer veilig. Ongeveer tegelijkertijd verliet ook Malika Boucetta het Algerijnse vaderland. Anno 1997 worstelen Kader en Boucetta in West-Brabant - door de niet af latende stroom berichten over moordpartijen - dagelijks met de knagende onzekerheid over het lot van de daar achtergebleven familieleden en vrienden. Gezocht Vluchtelingen volgen met angst en beven gebeurtenissen in Algerije Bidden 'Algerijns geweld heeft een vertroebelde voedingsbodem' Ook na de meest recente moordpartij in de 'Driehoek des doods' - de streek tussen de Algerijnse hoofdstad Algiers en de steden Blida en Medéa - valt door de Midden-Oosten-deskundigen over de oorzaak daarvan 'niets met zekerheid zeggen'. De Mossad, alom beschouwd als de beste geheime dienst ter wereld, kwam onlangs blunde rend in actie in Jordanië. De mislukte aanslag op een poli tiek leider van de islamitische Hamas-beweging bracht ernstige schade toe aan de reputatie van de legendarische Mossad en gaat de boeken in als een van de grootste fiasco's in de historie van de Israëlische inlichtingendienst. Mislukte aanslag Jordanië richt zware politieke schade aan ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 Iers die werkzaam zijn in de Chemie, zoeken wij voor vast bende functies: limaal 5 jaar ervaring als project Istrie of (petrojchemie. U organi- 'jrktuigbouw, elektriciteit en auto pet project qua budget, techniek an. heeft een ruime ervaring in PLC- maakt de studie, begroting en Jarvaring in de (petro)chemische- [hoogte van batch processen. Uw jonceptionele studies basic en bestaan uit het uitvoeren van feest voorkomende type van pom- Innis is vanzelfsprekend. bjekten van onze clientèle mecha- port, opslag en bulk. U zet even- feterial handling systemen uit. I de constructie van zowel nieuw- begroten U rapporteert de wer- n analyseert de projektkosten van fen de door u opgemaakte budget- Ilenkennis en constructie ervaring als uitbreidingen van industriële Ste geautomatiseerde planningsys- pn/of PL-1 in een IBM Mainframe ook interesse voor andere profie- Jjctie installatie van mechanisch yiat de uitvoering volgens de juiste Ide budget en volgens het voorop- Itie installatie van instrumentatie- iiten zodat de uitvoering volgens de Opgestelde budget en volgens het ake-off, het samenstellen van werk- jrbereiding van een werfproject die- financiële voorwaarden aanbie- •gnoemde functies, gelieve u een pan: brheen Doedijns Technomarkt) is een 0 vestigingen door heel Nederland. De leranciers van technische materialen voor assortiment (o.a. kogellagers, pneuma- k, gereedschap, werkplaatstoebehoren, een uitgebreid servicepakket staan een- arkt. De organisatie wordt gekenmerkt ving waarin initiatief wordt gewaardeerd. pur zoeken wij met spoed een net onze huidige klanten en werft |de gesprekspartner voor de industrie en om te zetten in commercieel succes. 1 inzicht te handelen (binnen het kader fit omzet- en margeverantwoordelijk en smanager. adviseren en succesvol te onderhande- rvermogen, verantwoordelijkheidsgevoel ercieel en resultaatgericht ingesteld, en "9 tot 5" mentaliteit ktuigbouw of ervaring in een vergelyk- 5 en 35 jaar en is woonachtig in de regio, s een pré, maar geen vereiste, wel de wn nde functie binnen een gerenommeerde aantrekkelijke aanvullingen (gebaseerd cundaire voorwaarden en een auto va htïngen te kunnen voldoen, stuurt ui bin ff en c.v. naar TechnoMarkt Groep t.a. 343, 3004 EH Rotterdam. Voor méér inw- met de heer J. Zuidema: 076 - 503 3 ||t les Petitweg 7-5 4827 HJ Breda foon: 076-5873953 076-5873781 lil: leeuwen@concepts.nl )r relaties in Breda enthousiaste medew I eet leiding aan een aantal medewerkerzet leert hen in hun werkzaamheden. I iestand en het onderhouden van re a onde HBO-opleiding en enkele jaren com m zowei vriendelijk als zakelijk "rje. I t vorm te geven aan het begrip die alariëring en prima secundaire arbeids I nnderhou-1 antwoordelijk voor het aangaan, en a kandidaten. U bezoekt opdrach g I geschikte kandidaten. en rele-1 ronde HBO-opleiding en enkele jar nerciële en klantgerichte instelling l secundaire arbeidsvoor Eeuwenlang is het zo gegaan. Een knecht komt aangelopen over de zandweg en zegt enigszins beteuterd tegen zijn baas: 'Hier ben ik weer, baas. Het werk is af.' De baas vraagt: 'Waar is het karretje?' De knecht krabt onder zijn pet en zegt: 'Het karretje? Dat ben ik kwijt.' De baas wordt kwaad: 'Nou nog mooier. Waar is het?' De knecht mompelt: 'Ik weet het niet. Ergens.' De baas roept: 'Nou, doe niet zo gek joh. Ga het halen en wel meteen.' De knecht gaat op pad en als het duister invalt is hij terug, dood moe, maar mét het karretje. Maar de tijden zijn compleet veranderd. Het grondstation Pathfinder heeft een karretje naar Mars gestuurd. Het wagentje heeft zelfs een naam, Sojourner. Nu is de Pathfinder het karretje kwijtgeraakt. Sojourner dwaalt over de wegen van Mars die lang niet zo mooi zijn aangelegd als bij ons. Denk maar even aan een winkelwagentje dat 's nachts door de lege bin nenstad zwerft en met geen mogelijkheid de Albert Heijn terug kan vinden. Het probleem is nu dat we tegen de Pathfinder niet kunnen zeggen: 'Joh, doe niet zo gek. Ga dat karretje halen.' Tussen ons en die arme So journer zit een geweldige afstand en een hele boel techniek. Met de Mir is het al een hele tijd mis. Dat is een kosmische trein die zowat alle wissels gemist heeft en nu niet veel meer is dan een brok ruimteschroot. Er zitten mensen in, maar die zijn ziek van ellende en kunnen niks meer. Waarschijnlijk heben de Russen de Mir volgestopt met goedkope, ondeugdelijke ap paratuur en heeft de Moskouse maffia er ook nog mee zitten knoeien. In dit geval hoeft de I baas zijn kar niet eens meer terug te hebben. Dat is de tragiek van onze tijd. We hebben veel knoppen onder onze vingers, maar we hebben eigenlijk nergens meer greep op. Het is zelfs zo erg dat we voor greep tegenwoordig liever het Engelse grip gebruiken. Dat betekent niks méér, het toont alleen aan hoe groot de ver vreemding is geworden. Alles gebeurt op af stand, of je nu baas bent of knecht. I Als je verhuist, voel je je pas gelukkig als de tv, de videorecorder en de cd-speler volledig zijn I geïnstalleerd. Maar stel dat je in de drukte je afstandsbediening bent kwijtgeraakt. Dan ben je nergens. Zonder zo'n apparaatje zijn je prachtige, dure toestellen koud en stil. De af standsbediening is zo snel een onmisbaar on derdeel van ons leven geworden, dat we er zelfs geen Engels woord voor hebben overge nomen. We bedienen de wereld om ons heen via een brokje techniek dat precies in de hand palm past. Het paarse kabinet is een toonbeeld van afstan delijkheid. Het is voortdurend in werking, de lampjes branden, maar wij hebben er geen idee van wat er allemaal gebeurt. Wim Kok is een robot die nog nooit heeft gehaperd en de kie zers zijn graag bereid hem nog eens vier jaar van batterijen te voorzien. Verdriet beleven we op afstand. We huilen en kopen bloemen voor prinses Diana en Meindert Tjoeiker, die we persoonlijk niet gekend heb ben. De media hebben zich van verre tot ons gericht en we voelden ons massaal aangespro ken. Kinderen zijn vertrouwd met afstand. In som mige gevallen worden ze door hun ouders op afstand bediend. Zelf doen ze van harte mee, 1 ze weten niet beter. Op scholen schijnen heel j veel leerlingen een raar elektronisch dingetje bij zich te hebben. Een tamagotchi, dat is Ja- J oans voor ei. Het ding moet verzorgd, ja ver troeteld worden door het eigenaartje. Het j geeft piepjes en dan moet het gevoed, ver schoond of uitgelaten worden. Niet echt, maar virtueel, snapt u wel? Ais je de commando's stipt bijhoudt, blijft de tamagotchi leven en an- I bers gaat het ding dood. Virtueel natuurlijk, maar het geeft toch verdriet, een soort Di-ver- briet, vermoed ik. Hoe behoeden wij de nieuwe generatie voor I «en val in de onmetelijke afstandelijkheid van bet leven? Hoe voorkomen we dat ze straks r?nddwalen op Mars en niet meer te bereiken ajn? Nou, minister Ritzen dacht alles op te los- j sen door werkloze academici om te scholen tot I docenten in het basisonderwijs. Dus door van j grote afstand mensen in de klassen te droppen j ,e eigenlijk iets heel anders willen en beslist met klaar zijn voor ai die kleine tamagotchi- spelers, video-verslaafden, drugsgebruikers en weiaars, Deze week draaide hij dat plan *er een beetje terug. Hij zei dat hij afstand «m, nog weer afstand dus! wat we nodig hebben zijn aardige meesters en «ve juffen, die echte spelletjes doen met de as en de kinderen leuke versjes voorlezen als 'an karretje dat op de zandweg reed'. alariëring en prima s nde functies kunt u binnen twee bovenstaand adres. weken ee« Door Carlo Nijveen Bi^H én telefoontje. Niets lijkt voor de 39-jarige Abdel Kader makkelijker dan dat ene telefoontje, waar- mee hij voor de eerste keer sinds bijna vier jaar de stem van z'n moeder terug zou kunnen horen. Maar sinds Kader in het voorjaar van 1994 vanuit zijn woonplaats Oran naar Nederland vluchtte, heeft hij van haar en de andere in Algerije achtergebleven familieleden en vrienden weinig tot niets meer vernomen. Heel af en toe sijpelt bij het door Kader en zijn echtgenote Zohra (38) bewoonde West- Brabantse rijtjeshuis - via vrienden en be kenden in Frankrijk - wat spaarzaam nieuws vanuit Algerije binnen. Direct telefonisch contact is echter absoluut onmogelijk. Want Kader weet vrijwel zeker dat het gesprek door de geheime dienst zou worden afgeluisterd. Waarna hij opnieuw doodsangsten zou moeten uitstaan. Deze keer voor de geliefden aan de andere kant van de lijn. Tegelijkertijd is de onzekerheid over het lot van Abdels moeder en Zohra's zusters en moeder, door de niet aflatende stroom telev isie- en krantenberichten over de moordpar tijen onder de Algerijnse burgerbevolking, voor het gevluchte echtpaar bijna ondraaglijk geworden. „Toen we nog in Algerije woonden, zag je ten minste waar het gevaar vandaan kwam," ver zucht Kader. „Nu kan iedereen daar op straat de vijand zijn. Een bejaarde, een vrouw of een kind. Het is allang geen oorlog meer die alleen door mannen wordt gevoerd. De hele bevol king is bij het geweld betrokken geraakt. Ook het leger ziet in elke burgergroepering een mogelijke vijand, die de militaire macht in gevaar brengt." Daarom hebben de militairen er volgens Ka der veel belang bij dat het FIS en de GIA (res pectievelijk het Islamitisch reddingsfront en de Gewapende Islamitische Groep) onderling een felle strijd blijven leveren. „Als de rege ring de slachtpartijen onder de burgerbevol king krachtig zou veroordelen, kan het ge weld daarna misschien afnemen. Zeker wan neer ze, na een politieke dialoog met het FIS, eem gezamenlijk front tegen het GIA en de andere extreme groeperingen zou vormen." Voordat Abdel zijn vaderland verliet, werd hij als FIS-sympathisant door de Algerijnse regering gezocht. Na een aantal malen te zijn gearresteerd en verhoord, dook hij onder op een schuiladres. Daarna werd zijn echtgenote Zohra regelmatig mishandeld en bedreigd. „We konden daar niet langer blijven. We De sporen van een bloedbad begin september in Beni Messous, een buitenwijk van Algiers. Er werden 49 mensen vermoord, foto epa móesten weg," vervolgt Kader. „Ook al waren de grote slachtpartijen nog niet begonnen. Doordat ik voor het FIS propaganda-teksten van het Frans in het Arabisch vertaalde, was ik in de ogen van de regering een belangrijke tegenstander geworden. Ik gaf immers be langrijke politieke informatie door aan ande- jj ren. Omdat met name het sociale programma van het FIS Kader aansprak, werd hij een paar jaar eerder aanhanger van de moslim-organi satie. Volgens Kader is het FIS, vergeleken met de regering en de GIA, een gematigde groepering. De terugkeer naar Algerije blijft voor Abdel, Zohra en de drie jonge kinderen van het echtpaar - nu in afwachting van de Nederlandse verblijfsstatus - door het inmid dels hoog opgelaaide geweld voorlopig echter volstrekt uitgesloten. „Hoewel ik weet dat mijn moeder haar klein kinderen dolgraag zou willen zien," zegt Ka der op halfzachte toon. „Maar ook pal naast de legerkazernes vinden met regelmaat slachtpartijen plaats. Nogmaals, zonder dat de regering ingrijpt." Ook Malika Boucetta (34) - die kort geleden de Nederlandse ver blijfsstatus kreeg toegewezen - volgde de re cente berichten over de bloedbaden in Alge rije met grote bezorgdheid. Bijna vier jaar ge leden liet zij haar nu 12-jarige dochter Kha- dija - na hoog oplopende 'persoonlijke pro blemen' - in het vaderland achter. Twee keer heeft Boucetta (voor haar noodgedwongen vertrek administratief medewerkster bij een groot bedrijf in Oran) haar dochter sindsdien aan de telefoon gehad. In haar geval zonder risico. „Vorige week heb ik Khadija voor de laatste keer gesproken. Maar we praatten nauwe lijks. Omdat we allebei niet konden stoppen met huilen. Mijn dochter werd tijdens het te lefoongesprek ook nog boos op me. 'Weet je wel wat er in Algerije gebeurt?', vroeg ze me verontwaardigd. Elke dag bid ik dat ik m'n dochter op de een of andere manier hierheen kan laten komen." Tegelijkertijd pijnigt Boucetta zichzelf met het volgen van de nieuwsuitzendingen van de Algerijnse staatszender Algerian TV, die ze dagelijks via een speciaal aangeschafte scho telantenne kan ontvangen. „Het maakt me gek om te zien dat kennelijk niemand een op lossing wil zoeken. Ook voor Algerian TV is het geweld bijna een normale zaak geworden. Vorige week nog zag ik een reportage over een vrouw van wie tijdens een bloedbad de keel was doorgesneden." Volgens Boucetta gaat haar vaderland aan dergelijke incidenten langzaam kapot. „Ter wijl Algerije ooit zo'n mooi land was. Vroeger wandelden we in Oran 's zomers tot twee uur 's nachts op het strand. Of namen we een duik in de zee. Maar laatst nog vond vlakbij de stad het zoveelste bloedbad plaats. In Algerije vermoord men elkaar met plezier." I Noot van de redactie: om privacy-redenen zijn de in deze reportage gebruikte namen gefin geerd. De (opnieuw op gang gekomen) specula ties over het plaatselijke geweld klinken Midden-Oosten-redacteur Bertus Hen driks van de Wereldomroep weliswaar plausibel in de oren, maar zijn volgens hem tot dusverre op geen enkele manier 'waterdicht bewijsbaar'. „Ondanks alle ontkenningen door het Is lamitisch Reddingsfront (FIS) en de rege ring in Algiers wordt er door beide par tijen waarschijnlijk al enige tijd onder handeld. De vrijlating van de twee be langrijke FIS-leiders Abassi Madani en Abdel Kader Haschani (in juli van dit jaar, red.) levert daarvoor het bewijs. Bo vendien kondigde het Islamitisch Heils leger - de na de burgeroorlog hevig ver zwakte militaire tak van het FIS - vorige maand een eenzijdige wapenstilstand met het Algerijnse leger af." Tegelijkertijd signaleert Hendriks dat door het FIS wordt gespeculeerd over een -niet bewijsbaar- verbond tussen de Gewapende Islamitische Groep (GIA) en een deel van de machthebbers in Algiers: de generaals die fel zijn gekant tegen een mogelijke vredesregeling met het FIS. Hendriks denkt dat daardoor vaststaat dat de twee extremistische moslim-groe peringen een hernieuwde onderlinge machtsstrijd zullen uitvechten. „De GIA- leiders zijn woedend op het FIS. Dat zou een van de verklaringen kunnen zijn voor de slachtpartij in Bentalha, een Algierse wijk waar veel FIS-stemmers wonen." Een afrekening tussen de fundamentalis ten onderling dus. En dat zou volgens sommige deskundigen weer de opvallen de passiviteit van het Algerijnse leger verklaren, zegt Hendriks. De - vermoedelijke - toenaderingspogin gen tussen het gematigde deel van het FIS en het Algerijnse regime zijn volgens de Midden-Oosteni-deskundige echter wel degelijk gericht op een vredesrege ling. „Het FIS heeft de militaire strijd verloren. Maar ook de regering is, net als elk ander regime, bij het beëindigen van het geweld uiteindelijk het meeste ge baat. Een mogelijke deal met de gematig de FIS-leiders is in de toekomst danook niet uit te sluiten. Ondertussen gaat het geregelde Algerijnse leger door met de militaire operaties tegen de GIA-basti- ons." Mede daardoor zal ook de (nu nog zeer actieve) GIA in Algerije uiteindelijk geen militaire overwinning kunnen behalen, verwacht Hendriks. „23 oktober worden voor de gemeenteraden en provinciale staten verkiezingen gehouden. Eerder al, in november 1995, werd Liamine Zéroual tot president gekozen. Zodoende poogt de Algerijnse regering - ook doordat het FIS bij de laatstgehouden parlements verkiezingen werd uitgesloten - uitein delijk een gecontroleerde democratie te vormen. Met een bepaalde mate van legi timiteit. Het lijkt erop alsof men die ge dachte in het buitenland, met name in Frankrijk en de Verenigde Staten, in elk geval voorlopig ondersteund." Door Dora Rovers Pas deze week kwam naar buiten wat zich eind vorige maand in de straten van de Jordaanse hoofdstad Amman heeft afgespeeld. Het vreemde incident werd in eerste instantie afgedaan als een ordinaire straatruzie tussen twee Canadese toeristen en de lijfwacht van Khaled Meshal, kopstuk van Harnas. Pas toen Meshal begon te braken, zich duizelig voelde en ademhalingsproblemen kreeg, begon allengs duidelijk te worden dat hij was vergif tigd door twee Mossad-agenten met vervalste Canadese paspoorten. Meshals liquidatie had Israëls antwoord moe ten zijn op de bomaanslagen in Jeruzalem in juli en september waarbij 21 Israëli's omkwa men. De consequenties van de mislukte operatie reikten veel verder dan de Mossad in het hoofdkwartier aan de Koning Saul-boulevard in Tel Aviv ooit hadden kunnen bevroeden. Een furieuze koning Hussein van Jordanië ver brak de diplomatieke relaties bijna. Washing ton reageerde eveneens woedend, het was net bezig het breekbare vredesproces met de Pa- lestijnen te redden. En premier Benjamin Netanyahu, de verantwoordelijke voor de ope ratie, zag zich genoodzaakt de oprichter van de door hem zo diep verfoeide Hamas-beweging, de gevangenzittende sjeik Ahmed Yassin, naar huis te laten gaan. Zelfs al was de aanslag op Meshal gelukt dan nog was er sprake geweest van een enorme blunder. Daar zijn de Mossad-deskundigen het over eens. Yossi Meiman, schrijver van 'Every spy a prince' en professor Benny Morris, mede auteur van 'Geheime Oorlogen' keuren de Mossad-actie op Jordaanse bodem af. Beiden wijzen op de speciale relatie die Israël met Jor danië en met koning Hussein onderhoudt, al ver voor het vredesakkoord van 1994. Daar komt bij dat Jeruzalem en Amman al vele ja ren grotendeels in het geheim samenwerken op defensiegebied en in de bestrijding van terreur door Palestijnse organisaties. De Mossad had zich volgens de twee deskundigen moeten rea liseren dat de positie van Hussein aan de voor avond van verkiezingen wankel is. Hamas- aanhangers en overige moslim-fundamentalis ten zouden in woede zijn ontstoken bij ook maar de geringste indicatie van een Israë lisch/Jordaanse samenwerking tegen de lei ding van Harnas. Een dergelijke conceptuele fout van de Mossad is volgens Meiman en Mor ris uniek. Het prestige van de geheime dienst is dan ook zwaar aangetast. Volgens Meiman, die verbonden is aan de Israëlische krant Haaretz, is het moreel van de Mossad-medewerkers naar een dieptepunt gezakt. De mythe van een onzichtbare Mossad die in elke hoek van de wereld zit, is aan het wankelen. Het instituut voor inlichtingen en speciale op drachten, kortweg Het Instituut - in het He breeuws Mossad - is eigenlijk maar klein. Het telt nog geen 1200 medewerkers, administratie en schoonmakers meegerekend. De top bestaat uit 35 katsa's, officieren die overal ter wereld worden ingezet om het gevaarlijkste werk te doen. Dat is een handvol vergeleken met de Amerikaanse en Britse inlichtingendiensten. De Mossad kan echter putten uit een reservoir van vrijwilligers in de joodse gemeenschappen, de sayanim. Professor Morris trekt een parallel met de blunder die de Mossad in 1973 beging in Lille- hammer, in het zuiden van Noorwegen. Hier deugde in tegenstelling tot in Amman het con cept van de operatie wel, maar mislukte de uit voering ook volkomen. De twee Israëüsche ge heim agenten doodden de verkeerde persoon en werden gevangengezet. Het tweetal dat in LUlehammer actief was had een Marokkaanse kelner aangezien voor Has san Salameh, de aanvoerder van de terreur groep Zwarte September. Salameh was het brein achter de aanslag tijdens de Olympische Spelen in München waardoor elf Israëlische atleten om het leven kwamen. De leider van Zwarte September is zeven jaar later in Bei roet alsnog door een autobom om het leven ge bracht. Hij was de laatste in de rij van de vijf tien daders van het bloedbad in München. Ze zijn allen door de Israëlische geheime dienst doodgeschoten of opgeblazen. De Mossad stelt zich ten doel inlichtingen te verzamelen over de vijanden van de joodse staat en ze zo nodig te elimineren. Ben Gurion zei bij de oprichting in 1951 het verzamelen van inlichtingen te beschouwen als de eerste verdedigingslinie van de joodse staat. In de praktijk betekent deze opvatting dat het doel alle middelen heiligt. De vraag is of de liquidatie van leiders van ter roristische organisaties, hoe doeltreffend ook uitgevoerd, altijd de gewenste effecten sor teert. De moordaanslag op de leider van de Is lamitische Jihad, Fatkhi Shikaki, twee jaar ge leden op Malta was een alleszins geslaagde operatie. Het bracht de Jihad een zware slag toe waarvan ze nog steeds niet is hersteld. Maar de moord op 'de Ingenieur', Yiheye Ayy- ash, van Hamas had een averechts effect. Ayy- ashs liquidatie ontketende een golf van Ha- mas-aanslagen. De twee Mossad-agenten die zich uitgaven voor Sean Kandel en Barry Bith- non en die verantwoordelijk waren voor de knullig uitgevoerde aanslag in Amman hebben nog heel wat uit te leggen. Wisten ze bijvoor beeld niet dat Meshal een lijfwacht had? Hoe bestaat het dat die in staat was de zes geheim agenten die bij de vergiftiging betrokken wa ren te overmeesteren? Was de dosis van het gif ontoereikend? Waren er vluchtroutes bedacht? De ontsnapping van enkele agenten naar de Is raëlische ambassade getuigt daar in elk geval niet van. De schrijver John ie Carre zou on middellijk op straat staan als hij een dergelijk onwaarschijnlijk plot aan zijn uitgever zou presenteren. De opeenstapeling van blunders houdt vooralsnog niet op. De vraag rijst name lijk waarom de Mossad geen maatregelen had genomen om de echte Sean Kandel af te scher men. De 28-jarige Canadees zag op het Inter net dat zijn naam in verband werd gebracht met de aanslag! Toen hij een Canadese journa list te woord stond was er weinig twijfel meer over het feit dat de twee mannen in Canada in derdaad Israëlische geheim agenten moesten zijn. Rest nog een zeer essentiële vraag over de 'verdwijning' van een brief van koning Hus sein waarin de vorst meldt dat Harnas wil on derhandelen over een einde aan de terreuraan slagen in Israël. Had de brief, die twee dagen voor de aanslag was verzonden, premier Neta nyahu op tijd bereikt dan had hij kunnen over wegen de operatie af te blazen. De knullig uit gevoerde vergiftiging van Hamas-leider Mes hal zal in ieder geval niet leiden tot het opstap pen van Netanyahu. Die heeft zijn positie vei liggesteld met de instelling van een onder zoekscommissie waarvan de leden door hem zelf zijn benoemd.

de Stem | 1997 | | pagina 31