Lthux O Roosendaalse wijk De Westrand vecht al dertien jaar tegen stank Online! Welcome to »entatives iappij van Amerika De wijk Westrand in Roosendaal is momenteel, voor de zoveelste keer, in de greep van stank. Ditmaal is het een penetrante, onontkoombare beerput-lucht die een toevallige passant spontaan doet kokhalzen en die de Westrand-bewoners koppijn bezorgt. Grote boosdoener lijkt een bedrijf dat cichorei-wortels verwerkt. „Je voelt die stank gewoon in je mond, zó erg," zegt een van de bewoners. Een oplossing is nog niet in zicht. ■ÏÏSKS "SS 1997 MERIKA I DE STEM herikaanse AON-concern met am en sinds 1976 in Duitsland Itart met het verkopen van ons 7 voordeel is dat wij een presta- n prettige werksfeer. I medewerkers hebben om ch, Tilburg, Breda ns opgeleid worden. niddelde verdiensten, interne gelijkheden. ef binnen 10 dagen voorzien va lE Harderwijk Weekend ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 E1 'Alsof er een koe ligt te rotten Door Mark van Assen waar zijn naam doet vermoeden, helemaal aan de linkerkant van Roosendaal. Een kleine wijk, straten met namen van schilders - Ver meer, Van Ruysdael, Breitner - precies in de hoek waar de A58 (naar Breda) en de A17 (naar Rotterdam of Vlissingen) bij elkaar komen. Op het eerste gezicht hebben de bewoners zich be haaglijk genesteld in die omarming van asfalt. Het is rustig tussen de vele lage flats en de rij tjeshuizen, moeders halen hun kinderen van school, de deurbel van de buurtwinkel klingelt af en toe en verder was het begin deze week vooral mooi herfstweer. Maar twee weken geleden begon het te donde ren in de Westrand. Een ondraaglijke stank viel als een deken_over de huizen, een geur van rotte eieren, rotte kool, rotte uien, stront. De bewoners zijn er nog niet uit waar het precies naar rook, maar het was in ieder geval niet om uit te houden. „Eerst ruik je hem buiten, dan komt hij naar binnen, van beneden gaat hij naar boven en als hij eenmaal in de slaapkamer is, dan kun je bijna niet slapen. Je wordt wakker met kop pijn." De mensen die er het meest last van heb ben, noemen de stank 'hij' en 'hem'. Ze kennen hem, want het is niet de eerste keer dat het ge beurt. Dé! woedende blikken richtten zich onmiddel lijk naar het oosten. Daar, aan de andere kant van de Roosendaalse Vliet, op een paar hon derd meter van de Westrand, ligt Sensus. Dat bedrijf verwerkt cichoreiwortels tot inuline en fructosestroop. Inuline is een vezelstof in poe- dervorm, die onder meer wordt gebruikt om witbrood vezelrijker te maken. Fructosestroop is een vloeibare zoetstof, die als smaakverster ker aan bijvoorbeeld frisdrank wordt toege voegd. Het is niet de eerste keer dat bij dit pro ces luchten vrijkomen die de mensen in de Westrand tot wanhoop drijven. Zo ontsnapte er een tijdje geleden per ongeluk een wolk bio gas en de wind blies de rotte-eierenlucht pre cies waar ze niet wezen moest. Er waren men sen die kokhalzend over straat liepen. Maar ook vroeger, toen de eichoreiverwerker daar nog niet gevestigd was, werd er boos oos telijk gekeken. De modderbezinkput. FOTO'S DE STEM/DICK DE BOEF v.jvc.nl ÏRDAM Audio Sajet. De Anjelier, &PerIaM°"j'AyrEN Zn. longmans Audio Video. Lampe *P Dijt van Raay BERGSCHENHOEK Electro won 't Van Erp BREDA Actief Expert. Coenen r° fli]in ïoneukamp, Fotografie Tebbens DELFZ J ter DEURNE D.E.Z.. Expert Karei Mennen u s Pennock DRACHTEN Expert Or^'f^^ebooro den video, man RfV i EENRUM Expert Groenendijk GELEEN Cuvos GEMERT Electro World Wtrn in Hifi. EP: Sound-Video-Shop. Eringa DERWIJK Expert Harderwijk HAREN HOOFDDORP Electro World ^enga HOOG^ .Van der Velden/Telstar KAMPEN ^^°lELYSTA£> tnssen LEKKERKfcKtcnxpe.i z, rt Maasstricht, Firma Weerts,voge s K Expert Koppenol Amelt H. Roes. OISTERWIJK Herman va Ton Jai. Expert DWIJK ST G.W. ETON* est RIJS. JCPHEN T E SANTPOORT EST De Gouden Snaar. Expert sen Electro World Bakker. Expert Schi toelof Kats Zn TILBURG A-_van inderman :ope VENRAY ZegUers centrum ,jsvoor' .t.taa-HJVT' Barte'5 tfrmiin Elektro Electro World URSEM Adam k> delIial, RAY Elek.ro Martens VINöWBKN3 ;o, Electr. VOLVEGAEP: Hofman. Exp )ert Bakker ZUNDERT Van c -CNiNUCNElerie itwORMERVB* Onder de rook be Westrand ligt letterlijk onder de rook van een aantal potentiële stankbronnen, die ook nog eens op een vrij klein gebied vlak naast el kaar liggen: het persgemaal van het Hoog heemraadschap West-Brabant, Heeren Vuil verbranding Roosendaal (HVR), tot voor kort nog de Suiker Unie en nu dus Sensus. Het begon allemaal in 1984. Toen stonk het ook wel eens in de wijk, tijdens de jaarlijks te rugkerende bietencampagne. Maar dat werd niet echt als stank ervaren. De weeiige geur van bieten hoort bij Roosendaal, vinden de echte Roosendalers.. Net als ooi^de geur van Liga en van de tabakfabriek. Maar in 1984 veranderde er iets. Mevrouw Ko- nings uit de Lucas van Leydenstraat weet het nog goed. „Toen waarde er soms ineens een rotte-eierenlucht door de wijk. Onze jongste zoon kreeg aanvallen van benauwdheid en na een tijdje kregen we door dat die samenvielen met die stank." Een bezoek aan de dokter volgde. Die consta teerde bronchitis en legde een verband met de troep in de lucht. „Hij wist niet precies wat het was," herinnert mevrouw Konings zich, „maar hij zei wel dat we er onmiddellijk iets aan moesten doen." Protesten Haar man Frans formeerde toen met anderen de Werkgroep Vuilverbranding en ze begon nen systematisch met protesteren. Niet door middel van acties - 'Wij vonden niet dat we dwars op de weg moesten gaan liggen- maar door zich te verdiepen in de problematiek, waardoor ze gefundeerde kritiek konden spui en bij de bedrijven, bij de gemeente en bij de provincie. Ze hadden al snel succes met het persgemaal. Dat werd overkapt, waardoor het nu alleen nog in de directe omgeving ervan stinkt. Toen was de Heeren Vuilverbranding Roos endaal aan de beurt. Daar waren er problemen met de installatie voor het drogen van riool- slib. Volgens de werkgroep kwam er te veel stof vrij,--dat ook nog eens verschrikkelijk stonk. Na lang en veel aandringen moest HVR toen de schoorsteen verhogen van 30 naar 49 meter, zodat de rook over de wijk heen waaide. Verder stootten de ovens van HVR te veel scha delijke stoffen uit en het bedrijf werd daarom in 1995 zelfs door de provincie tijdelijk geslo ten. Een jaar later kwam het met een speciale rookgasinstallatie om aan de milieu-eisen te voldoen. „En nu is er nauwelijks overlast meer," zegt Konings tevreden. Ook de Suiker Unie scheidde meer af dan al leen die zo typisch Roosendaalse suikerbieten- lucht, vooral dan tijdens de bietencampagne. Konings: „De stank was echt zeer ernstig en niet te tolereren. Die kwam met name uit de beluchtingsvijvers en bezinkputten. En de bermsloten stonken ook als een gek." De Sui ker Unie heeft die locatie inmiddels verlaten. Niet door de werkgroep overigens, maar het effect is hetzelfde. Alleen Sensus zorgt eigenlijk nog voor over last. Beerput „Hier! Ruik je het? Ruik je het?" Konings draait het raampje van zijn auto open. De fris se lucht die binnenstroomt, ruikt aanvankelijk naar de herfst, naar regen en natte bladeren. Zoals het hoort, in het groen zo net buiten de stad. Hij heeft zijn auto neergezet aan de voet van een dijkje. Met de vanzelfsprekendheid van de vaste bezoeker wacht hij op wat er ge beuren gaat. De verandering in de lucht komt plotseling, bijna zonder waarschuwing. Een dikke stank ploft neer in de auto. Het ruikt naar een beer put, en dan niet eentje waar je vlakbij staat, maar waar je middenin ligt. „Kom maar eens mee." Konings stapt uit, klimt tegen het dijkje op en wijst op een lang gerekte put. „Daarachter ligt er nog een, en nog een en nog een. Hier komt de stank van daan, dit zijn de bezinkvelden van Sensus. En daar, als je tussen die bomen doorkijkt, zie je de Westrand. De flats die daar staan, hebben het ergst te lijden. Als de wind verkeerd staat, wat nu gelukkig niet zo is, zijn zij het eerste de pineut." hoe het ook ruikt, je wordt er dood- en dood misselijk van. Je voelt die stank gewoon in je mond, zó erg." In de Breitnerstraat, in de schaduw van een van de lage flat die daar staat, is mevrouw We ber in gesprek met een buurvrouw. Ze woont al zestien, nee wacht, zeventien jaar in de West rand. „Stank? Och jee, hou op! Dat is niet nor maal meer, net alsof er een koe ligt te rotten. Zondag, toen met die storing, toen hebben we alle ramen dichtgedaan en we roken het nog! En koppijn dat je ervan krijgt, koppijn!" Het was zelfs zó erg, zegt ze, dat ze haar kinde ren heeft afgemeld voor school. En ze heeft na tuurlijk onmiddellijk de milieudienst gebeld. Net als veel andere wijkbewoners heeft ze na melijk een briefje in de bus gehad met daarop de nummers die ze moet bellen in geval van stank. „Het is hier normaal gesproken echt leuk wonen. Je zit zo in het centrum en als je de andere kant op rijdt, ben je in een minuut bui ten de stad. Wat dat betreft hebben we het pri ma naar onze zin. Maar op deze manier, met al die stank en zo, tsja, dan weet ik het niet meer, hoor." Niet iedereen in de Westrand heeft echter in dezelfde mate te lijden onder de vieze geuren. Of hecht er dezelfde waarde aan. Een eindje verderop, in een hofje, is een meneer in zijn tuin bezig. „Stank? Mwah. Je ruikt inderdaad wel eens iets, ja. Net alsof het riool kapot is, weetjewei, zo'n lucht." De laatste stankgolf heeft hij niet meege maakt, want hij was met zijn gezin op vakan tie. En ook al had hij het meegemaakt, wat dan nog? „Als je in de Westrand gaat wonen, dan weet je van tevoren dat je hiermee te maken krijgt. Soms is het inderdaad wel irritant. Als die troep in de lucht hangt, kun je beter geen was buiten hangen. Want dan ruik je drie we ken later nog naar rotte eieren. En wat die bie- tengeur betreft, je weet gewoon dat die maar een paar weken jiefjaar is. Daar is nog wel overheen te komen. Trouwens, als het echt niet meer uit te houden zou zijn, dan had hier al lang al een bordje 'Te Koop' voor de ramen ge hangen. Nogmaals: je weet het van tevoren. Dat is precies hetzelfde als je naast een pomp station gaat wonen. Dan weet je ook dat er een kans is dat je de lucht in vliegt." Volgens Sensus ging het de laatste keer om een ongelukkige combinatie van factoren. Het is misgegaan bij het wassen van de cichoreiwor tel, zegt productiemanager Bert Huisman. „Door de hoge temperaturen van deze zomer is niet alleen de campagne eerder begonnen, maar is ook het spoelwater warmer dan nor maal. Daardoor verlopen de gistingsprocessen weer sneller en we zijn er niet meteen in ge slaagd dat wat af te remmen. Het heeft dus erg gestonken, dat ontken ik niet. Met name na tuurlijk in de bezinkvelden, want daar komt dat water terecht. Om later overigens, als al het vuil eruit is, weer teruggevoerd te worden voor hergebruik. Inmiddels zijn de Regionale Milieudienst en in een later stadium ook de provincie langsge- weest. Ze dwongen Sensus de nodige verbete ringen aan te brengen en vooralsnog stemmen de maatregelen met name de provincie - die heeft het bedrijf zijn vergunning verstrekt - wu/is Konings van de Werkgroep Vuilverbranding: We worden er af en toe wel eens moedeloos van. Maar ook steeds kwader'. Nieuwe week, nieuwe f snufjes i tevreden. De bewoners zijn echter door Sensus genegeerd en dat steekt ze. 'Arrogant', 'Het kan ze niks schelen', 'Ze doen toch maar ge woon voort'; de eichoreiverwerker komt er. in de Westrand niet al te best van af. Huisman: „Tsja, ik moet inderdaad erkennen dat we misschien niet al te best gecommuni ceerd hebben. Dat hebben we ook van de pro vincie te horen gekregen. Maar we werden veel te veel in beslag genomen door onze eigen pro blemen. We zijn nu wel bezig om voor alle be woners een uitgebreide informatiebrief in el kaar te zetten." Verhuizen Twee weken geleden, in het weekend van 23 en 24 september, stond de wind wel verkeerd - noordoost - en gebeurden er bij Sensus bo vendien wat dingen die ze daar niet voorzien hadden. Een mevrouw uit een van de flats aan de Jan Vermeerlaan, het rijtje flats dat Ko nings vanaf de bezinkvelden aanwees, is er nog ondersteboven van. „Een smerige uienlucht, dat was het. En andere keren ruikt het naar rotte eieren, dan weer naar een beerput. Maar India is bezaaid met sporen van vorsten Meneer en mevrouw Konings moeten het nog zien allemaal. „Je wordt er af en toe wel eens moedeloos van, maar tegelijk ook steeds kwa der. En dat laatste blijft toch hangen." Ze hebben ooit wei eens overwogen om te ver huizen. Maar de tweede gedachte was meteen: waarheen? „We zitten hier al in de buurt van allerlei grote industriegebieden, zoals Moer dijk, Rotterdam en Antwerpen, en wat die alle maal uitstoten, kun je misschien niet ruiken, maar erg fris is het niet. Ik ken geen plek hier in de omgeving waar het helemaal schoon is. Nu gaan er trouwens weer berichten rond dat een bedrijf van plan is slakken te gaan ver branden. En het industrieterrein waar ook Sensus ligt, wordt in de toekomst uitgebreid Met zware industrie. En zo blijf je bezig. Maar dat maakt niks uit. Wij zaten hier allang voor dat al die bedrijven kwamen - behalve de Suiker Unie dan. Moeten die nou ons leven gaan bepalen? Dat nooit!" WEEKEND VAKANTIE REIZEN Algerijnse vluchtelingen vrezen voor achterblijvers Harry Mulisch, een gezegend schrijver WEEKEND

de Stem | 1997 | | pagina 29