Snoepen Het vingertje Mooie verzekering Hoe snoei ik Turks Fruit? cgs| 53# HÉ JA, DAT KEN I Vervolg van 'Constant en Berthina' ewerker ewerker m/v Babylonisch Belgisch Gezond verstand Parkeerbeleid Wijsheden 'pree w de BESTEM ZEELAND stad uitzendbureau UJE GIJ AL OPGEZEED? RC-KERKDIENSTEN R.K.-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN I I I I I ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 C5 SS26l68cs 1 ouders te ondersteunen in un verstandelijk gehandi- 'eden van zorg op maat is rscheidenheid aan zorg en langdurige vorm van n. ergen bestaat uit 13 vaste ebied West-Brabant, or de functies van: m/v a 16.00 uur, woensdagmiddag amelijk bestaan uit: e verzorging en ondersteu- ensbehoeften, en, van de ouders bij de verzor- d, heden die in directe relatie edewerker van het le en het e complexiteit van de zorg- "teuning gaat bieden. ensen die: a Z of een, gelijkwaardige igheidsniveau), e middelbare beröepsoplei- idsniveau), e verstandelijk gehandicapte heid bezitten óm het eigen oer te brengen, atie ouders op een professio- dviseren, 'js en de beschikking hebben wisseling, werken in een 1 op 1 dan zien wij uw sollicitatie enkomstig de CAO-Zieken- schiedt volgens functiegroep 40 ctiegroep 35 (2e deskundig- tie worden verstrekt door dster of de heer A. Vermeulen, 00). dagen na het verschijnen van heer T. de Groot, personeels- ergen, Postbus 75, 4890 AB De manier waarop de Vlamin gen zich plastisch uitdrukken, blijft verbazen. Als je nog maar net gewend bent aan de uit drukking dat de vonk-over- brengers (bougies) minder functioneren vanwege de over vloedige regenval, krijg je grat is! et (gratis en voor niets, het tost U niemendalle) nieuwe taallessen. 1„ de Wase hoofdstad staat bi] de plaatselijke fleurist een re clame bord tussen de vele pot ten chrysanten: 'Allerheili gen....brengt tijdig uw vullin gen binnen.' Een zin die tot na denken stemt en de lezer zelfs op lugubere gedachten brengt. In de oorlog moesten de klanten bij de bakker de worsten voor het worstenbrood zelf leveren. Nu meer dan een halve eeuw na dato vraagt de bloemist om vul lingen, van wat eigenlijk? De slager in het centrum van dezelfde stad krijgt het deze week ook moeilijk. Hij adver teert met een suggestieve aan bieding: Tot 12 oktober een hal ve kilo ribben van de chef voor 100 franc. Het is te hopen voor hem dat niet te veel klanten zijn ribbenkast opeisen. (JV) Was U daar bij, die vrijdag avond toen op de Terneuzense kermis alle attracties één'mi nuut sloten? Het deed mij goed dat ook vanuit de Zeeuws- Vlaamse horeca een oproep kwam om tegen geweld te pro testeren. Soms horen wij ge woon bij Nederland; solidair met de afgrijselijke gebeurtenis in Leeuwarden waar een man zomaar doodgeschopt werd om dat hij het waagde enkele jon geren tot de orde te roepen. Het lijkt haast een regel uit een ver slag van Amnesty Internatio nal, over wrede praktijken, heel ver weg, waar de wereld nog onbeschaafd is. Het is natuurlijk een illusie dat het zou helpen, die minuut stil te. Eén minuut bezinning, één minuut respect, en daarna gaat alles gewoon verder. Eén nacht later wordt in Ter- neuzen een groepje stappers op weg naar huis zonder aanlei ding in elkaar geslagen. Blade rend door de maandag afleve ringen van de landelijke dag bladen laat zien dat het in de rest van het land niet veel an ders is. Overal borrelt en sist het. De aanleiding waarom mensen elkaar te lijf gaan lijkt er niet zozeer toe te doen. Voetbalsup porters vechten met evenveel passie als de betrokkenen bij een vermeende verkeersover treding. Er lijkt steeds minder voor nodig om door ons dunne laagje beschaving heen te bre ken en wat dan ook te laten es caleren. 'Ze zijn de normen kwijt', roe pen de ouderen. 'Ze zijn de kerk kwijt', roepen de geestelijke lei ders. Er wordt een zondebok gezocht. De regering zou te slap zijn en de straffen te laag. De tien geboden zouden uit de mo de zijn. Al jaren is er in ons land sprake •f medewerker Service lerhout zijn wij op zoek naar een admini iet betreft een fulltime functie voor leden bestaan voornamelijk uit telefo veranciers en klanten. We zoeken ee" id, die stevig in haar schoenen staat, affiniteit heeft. teenmeijer, tel. (0162) 42 92 80, 9 35. m/v ;rk in de avond of nacht uren en vindt u e e schakel te zijn in een groot logistiek tie van datatypiste misschien iets voor u. itis cursus indien u wel kunt typen maar ist. Bent u daarnaast flexibel en direct n wij u van harte uit te solliciteren, leijns, tel. (0165) 54 84 09, istraat 10. l/V en in de avond uren werken? ^ee^.U Dan heeft Randstad werk voor u bl' uit De werkzaamheden bestaan onder ;gevens invoeren en databestanden op ïft u interesse, reageer dan snel. ïleijns, tel. (0165) 54 84 09, sstraat 10. de commerciële itiatief en wilt u een zelfstandige ïooie uitdaging voor u bij een e e j in Breda. U wordt verantwoordelijk uwe afdeling binnen het bed rij op nche is elecommunicatie. Ervaring in eze invu||ing 3or een groot deel zelf de inhoud en nv If sprekend heefTu"een afgeron e otechniek en voldoende ervaring o -inhoud te ontwikken. Dorst, tel. (076)522 30-05. van toenemende criminaliteit en afnemende tolerantie en zo als bij alle tijdsverschijnselen ontstaat als reactie daarop een tegenbeweging. Nog niet op de Hulsterse Markt, nog niet op het Ledelplein maar wel in de Verenigde Staten, waar sinds jaar en dag de mees te nieuwigheden vandaan ko men. Afgelopen zaterdag was het grote grasveld aan de voet van het Capitool in Washington DC volgestroomd met honderd duizenden mannen; de Promise Keepers. De volgelingen van Bill McCartney, een voormalige football-coach uit Colorado, beleden massaal hun berouw. Door hun gebrek aan toewij ding aan God en gezin zou het met de samenleving bergaf waarts gegaan zijn. Huilend, zingend, elkaar omhelzend be loofden ze beterschap. Een soort massa-hysterie dus, met een opzwepende rol voor de leider. Die beelden uit Was hington doen mij denken aan soortgelijke taferelen uit het verleden. De fatale gevolgen zijn nog steeds voelbaar in onze hedendaagse samenleving. Ik vraag me altijd af of mensen die dit soort bijeenkomsten bijwo nen hun verstand tijdelijk op nul gezet hebben. Als Billy met al die macht geen raad meer weet, is het immers maar al te gemakkelijk om de vlam in de pan te laten slaan. Tussen de hysterie van de Pro mise Keepers en het geweld van onze samenleving zit nog een heel scala aan nuances. Geluk kig maar, want met gezond ver stand komen we een heel eind. Wat voor sterkte wilt u We hebben drie verschillende: plus anderhalf, plus twee en plus tweeëneenhalf. U moet wel een borgsom betalen, of anders uw pasje inleveren, als u er een wilt gebruiken. Zo zou het, stellen wij ons voor, hunnen gaan. Niet bij de opti cien, niet bij de oogarts, maar bij de bibliotheek. De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, wel 'e verstaan, want die heeft pas een nieuw onderdeel aan haar service toegevoegd. Leesbril vergeten? Leenbril js het motto van de bieb, want het komt regelmatig voor dat leners hun eigen bril thuis heb ben laten liggen. Wil je Wolkers eens bijlezen en denk je Turks Dit schaap had het goed voor elkaar. Eerst liep het dier op de Havendijk bij Terhole maar besloot toen maar eens de sloot over te springen. Daar belandde het in een groot bietenveld. Dat was een aan gename verrassing want het loof van een suikerbiet is een welkome zoete variatie op dat eeuwige gras. foto wim kooyman De gemeente Terneuzen is in middels gekend om haar ge avanceerde parkeerbeleid. Parkeerplaatsen zat, in de binnnenstad vooral te betalen met pasmunt. Zeker de omge ving van De Steenen Beer is gelardeerd met parkeerplaat sen, een groot aantal evenwel met het bijbehorend bord 'Parkeerplaatsen voor ver gunninghouders'. Die hebben al een donatie aan de gemeen te Terneuzen gedaan. De ge wone parkeerbetaalplaatsen, die kosten alleen geld als je er parkeert. Want als je niet betaalt, krijg je later per acceptgiro een verzoek om nog meer te beta len. Verder zijn er nog de ver boden plaatsen. Gemarkeerd met een verbodsbord, een rond blauw bord met een rode rand en een schuine rode streep door het midden. Het parkeerverbodsbord dus. Bij Scheldehof in het Terneu zense 'Java' stond ook zo'n bord. Deze week lag het plat, wellicht platgereden door een getergde automobilist die graag zijn eigen parkeerdbe- leid vorm wilde geven. (PO) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dag blad De Stem. Bijdragen deze week van Sanne Schelfaut, Eugene Verstraeten, Ronald Verstraten, Wim Kooyman. Jeanette Vergou wen. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips op- en of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4532 CG, Ter neuzen. Als jong gezinnetje wil je niets aan het toeval overlaten. Stel dat je wat overkomt en je niet meer kunt werken voor de kost, dan is het toch mooi dat je wat achter de hand hebt. Dat dacht ook P. Haulez uit Sint-Jansteen en hij sloot een gezin songevallenverzekering 'Modem' af. Jarenlang betaalde hij een aardige premie, maar ja, beter het zekere voor het onzekere ne men. Als legger van vloerbedekkingen moest Haulez vele jaren ombe- schermd met chemische producten werken, waardoor langzamer hand zijn hele lichaam vergiftigd werd. Zo ernstig dat hij vanwe ge dit 'bedrijfsongeval' inmiddels niet meer kan werken. Gelukkig is er dan nog de verzekering zou je denken. Mis! De ge neeskundig adviseur had de zaak eens bekeken en kwam tot de slotsom dat er 'geen sprake is van een ongeval in de zin van de po lis'. Daarin wordt namelijk onder een ongeval verstaan 'een on verwacht, onvrijwillig en één ogenblik van buitenaf inwerkend geweld op het lichaam van de verzekerde'. Nu ging het bij Haulez niet plotseling maar juist tergend langzaam en dus is er geen recht op uitkering. „Helaas kunnen wij u daarom niet meer van dienst zijn," kreeg hij een briefje terug. Met dank voor het jarenlang betalen van de premie. (EV) Fruit en Een Roos van Vlees te hebben geleend. Maar thuis ontdek je dat je een boek over hoogstam fruitbomen bij je hebt en 'Hoe snoei ik mijn ro zen'. Een tweede gang naar het boe- kenbastion, waar de titels zo juist nog in een zware mist stonden, is dan overbodig. Aan kloppen bij de balie van de klantenservice en even later gaat er een wereld voor je open. En is de sterkte van het geleen de hulpmiddel ontoereikend, dan kun je altijd nog een strip boek lezen. Ook daar heeft de bibliotheek rekening mee ge houden: voortaan mag je er tien in plaats van twee. (RV) 4j Hans Wiegel heeft uitstraling. Dat merkten de Sluisenaren deze week toen de WD-senator een be zoek bracht aan het grensstadje om een kunstwerk te onthullen op zijn eigen Hans Wiegelplein. Het kunstwerk stelt Wiegels helpende hand voor bij het zelfstandig houden van de voormalige gemeente Sluis. Wiegel was trots op dit gebaar van Sluis-Aardenburg. Als dank had hij een cheque van vijfhon derd gulden bij zich voor de bewoners van het Hans Wiegelplein. Tijdens zijn uitleg stond hij er Wie- geliaans' bij. De hand losjes in de broekzak èn het typische vingertje. foto wim kooyman De kracht van beeldspraak is dat je soms met één uitdruk king een heleboel duidelijk kunt maken en daarmee een heel betoog achterwege kunt laten. Iemand die deze kunst op meesterlijke wijze beheerst is de Hulster wethouder Ger ard van de Voorde. Hij vierde pas zijn twintigjarig wethou dersjubileum en is dus een door de wol geverfd bestuur der. In al die jaren heeft hij in raadsvergaderingen heel wat raadsvoorstellen moeten ver dedigen en verduidelijken. Daarbij maakt hij steevast ge bruik van de meest uiteenlo pende beeldspraak. Een klei ne selectie uit de oogst van en kele raadsvergaderingen en andere bijeenkomsten: Er is niks zo gemakkelijk dan het verleden voorspellen. •Ik ben ook maar een profeet die brood eet. •Je begint een gebouw bij de fundering en niet bij de kap. •Je moet niet aan een dood paard trekken. •Je hoeft nooit bang te zijn om je te branden aan koud vuur. •Je kunt geen omelet bakken zonder een ei te breken. Ikvcmt alt wel n'n aordugen kloot en ook dattij eelveel goed werk deej. «jn eigen wjèrren voor al die sukkeljèrs in de werme landen. Da's toch wa d'anders eeh M ier wa dokterken zitte spelen voor 'n vees te groot trektement. t'ist'r dan nog enen van ier ook, dan is alt net of g'm zelf ook 'n beetjen kent. k ent over d'n diejen van De Mieliejaono uit Breskes, dien dokter, Sjaok. van Dokters zonder Grenzen en toen t'r 's enen zeej: „Free ist goed dank ou lid maok?" wst'k daor op slag mee akkoord gaan, want die mensen gunter ent echt zo lekker nie. le taor gao d'elpen kan op mij rekenen en wa kost't nou oop en al? 'n Tientjen of drie? Voor 'n eel jaor! Agge daor wa dutsen mee uitte prutsen keu d'aolen, wa gij, tfnkomd'r nog goekoop van afvin'k dus ik zee: Ge zij d'aont goej adres bij mij. A docht: zukken mannen die staon boven de partaien, alleen om waort nodug is goed te doen zetten die ulder in! Polletiek en zo trekke z'ulder nie aon, daovoor èn ze teveel fasoen. Lees fc enees in de krant da Sjaok in de Kaomer wil en dan voor't CD AO liefst nog. yesies bij die partai die't minst om mensen geef, teminsten, da vinne kik toch. VDers zijn d'r ook nie gek op - zo wijd an z't zelf nie zijn - maor die kommen daor voor uit! an ijj alt zo oog gestaon mee zo enen en dan geeftij ou zo ne klap in ouw snuit.... k En gelijk geschreven dan ze mij mosten schrappen as lid, al weet'k datta niks uitaol: m'jn plek oren d'r nou duzend CDAO'ers lid en wat betaol'n die tesaomen nie allemaol? \aaot^k voel mij in mijnen nek gezeekt en zo lank ank daor zelf iets aon verelpen kan, A da nie! En gij? IJj al opgezeed? Of ist weer lik altijd: ge zegt'r weer maor niks van? E<t s verkeerd! Dan alle CDAO'ers slechterikken zijn zulde mij nie oren zeggen, vintij zelf ook dattij, noutij in de polletiek gaot, da baontjen neer moe leggen, jn eigen voor één bepaolde kar laote spannen, da val aon mij nie te verkopen, oop U? V°0r e maor k'oop dan veel mensen ulder voelen as ik en dan z'opzeggen mee I' lll'/'#. M l'1 h i;; ilj I i, l, J, 'i 1 I .'il .un !- iiiiiüliill! -=#i Zondag 12 oktober GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: gereformeerde kerk, 10 en 17 u. as. R. van Elderen. Terneuzen.' Opstandingskerk, 10.45 u. ds. A. Klap. Zaamslag: gereformeerde kerk, 10 u. ds. D. Koelman. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. J. Burger, 15 u. ds. R. van der Wolf. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. L. de Graaff. Zaamslag: 9.30 en 16.30 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10.00 en 15.00 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): Ds. De jager Terneuzen: (De Schakel) 10 u. dhr. R. Boogaert. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. dhr. M. de Vries. Retranchement: 10 u. dhr. J. Sinke. Nieuwvliet: 10.30 u. dhr. M. de Vries. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St.-Baafskerk), 10.30 u. ds. D. Stap. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. geen opgave ontvangen. Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. geen opgave ontvangen. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. Dhr. Williams WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apos tel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelop neming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek-H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zond. 9.30 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Claessens, tel. 0114- 319595 WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. Schouteten (bgg. Zieken huis Oostburg: tel. 0117- 459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Dochy, tel. 0115-618398. Aflevering 532 Constant had geen rust waar hij ook gaat Gansch zonder hoop en wordt soldaat Door zijn kloek en goed gedrag Wordt hij verheven tot sergeant Hij dient getrouw, Berthina treurt Wordt van haar ouders nagespeurd Zij hielden haar altijd in d'hand Toch bleef haar liefde voor Constant )bis Constant door de liefde die hem jaagt Die heeft een klein verlof gevraagd Het was om zijne lieve Berthina Nog eens te spreken en te zien Hij klaagt haar ouders bittere klacht Hoopt te veranderen van gedacht Zij zeiden soldaat maak u hier weg van hier Neem met een bedelares plezier )bis Constant ging zonder troost of rust Had in zijn leven genen lust Hij riep dat geld vermaledijd Waar een mensch zijn hart door lijdt 't Plezier van 's werelds plein Ik wil naar het graf gedregen zijn Adieu Berthina het is gedaan Daar zijn uw ouders de oorzaak van )bis Constant is achter het huis gegaan En heeft zijn laatsten klacht gedaan Hij heeft toen zijn bajonette aanvaard Stak zich 't hart en viel in aard Zijn laatste woord was Berthina Vaarwel adieu mijn liefst ga God weet hoe onze min was groot Draag nu den rouw over mijn dood )bis Berthina hoort zijn droef geluid Zij komt en trekt het venster uit Dan ziet zij met een droef gemoed Haar minnaar baden in zijn bloed Zij riep zijt gij door de liefde groot Door mij gekomen an de dood Wij zijn voor God als man en vrouw Ik blijf u tot der dood getrouw )bis Zij nam de bajonette met bloed En stak het met een kloek gemoed Zoo diep in haar maagdelijk hart Viel bij haar minnaar neer met smart Spiegel u ouders 't is een leer Breng voor 't geld gewn liefde neer Waar 't geld de liefde boven gaat Verwacht de dood eens vroeg of laat )bis Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 27