L uctief bouwen Stichting Welzijn staat weer op de rails f Problematische jaren zijn volgens directeur Snelders achter de rug lUUR upSF neuwing DB STEM ZEELAND C4 FOTOSERVICE fwi x 77 B52616$c3 |nkoop Product- noordelijk voor het |irinen uw regio en Vanuit een aanbieder mede vorm bt gezamenlijk andelt over prijzen en an de verzekerden jelijke ontwikkelingen jonge (30 tot maximaal een aansprekende jeeën ook overtuigend bval bent u actief in nisatorische/beleids- irder beschikt u over doorzettingsvermogen aar, gedreven als het dynamische en zich kans om daadwerkelijk een van de belangrijkste o goede primaire en zoals een premievrij maal 100.000,-. sn met de heer jctontwikkeling, telefoon nen 14 dagen richten Hallema, personeels- igen. Een psychologisch ieprocedure. AL. 11 ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 ite bedrijven gespecialiseerde B-groep en Content Beheer, management en bemiddeling wij contact met kandidaten i een nieuwe markt, daarom is het en pioniersmentaliteit beschikt. Eikheid om eigen initiatieven daad- en te scoren binnen uw markt een aantrekkelijk salaris en goede rwaarden tegenover. Bovendien chikking. |ing om sterk Inisatie? pet uit te naar Itructief )De speelmuur bij De Groene Zwaan kwam tot stand door de samenwerking van stichting Welzijn, de gemeente en de buurtbewoners. Sociale controle van ouderen zou speelvoorzieningen, zoals bij het Simon Stevinhof, moeten beschermen tegen vandalisme. Door Frank van Cooten Het werk van de Stichting Wel zijn werd vooral vorig jaar over schaduwd door de vele proble men. Het bestuur wond er in het jaarverslag over dat jaar geen om. „Het doelmatig heidsonderzoek, de gevolgen daarvan, het aangetast vertrou wen in de stichting en haar mede werkers hebben een zware wissel getrokken. De glans gaat er wat vanaf als je als personeel vereen zelvigd wordt met een frauderen de, ongeorganiseerde en slecht communicerende organisatie." Het blazoen van de stichting moet dus worden opgepoetst. Volgens directeur Snelders geen eenvoudige zaak. „Zolang caba- ratier Youp van 't Hek de wel zijnswerker blijft afschilderen als iemand met geitenwollensok ken en sandalen, die maar wat aanrommelt blijft het moeilijk iets aan het imago te doen. Bij ie dere conference van Van 't Hek komt de welzijnswerker met sari dalen weer langs." Het beeld van de stichting als een club met een hoog idealis tisch karakter is volgens Snelders juist al lang verleden tijd. Markt gericht denken en letten op de centjes is inmiddels ook tot de burelen van het pand aan de üieuwstraat doorgedrongen. Budgetten, offertes en afnemers zijn termen die ook bij de stich ting gemeengoed zijn geworden. Bakermat nieuwe manier van werken werd in 1989 al geboren maar wam nooit goed van de grond. Daar ligt volgens Snelders ook de bakermat van de vele problemen ®e zich vooral vorig jaar open baarden. „In 1989 werd het wel zijnsterrein gereorganiseerd. De centrale stichting werd de Stich- tag Welzijn. Dat betekende een Ierse cultuuromslag. De centrale stichting regelde alles, In de nieu we opzet ligt de eerste verant woordelijkheid bij de burgers. De stichting is dus louter ondersteu nend bezig. De cultuuromslag kostte veel tijd." "e gemeente gaf subsidie aan de deuwe stichting, maar de raad Was op een gegeven moment het lent op die geldstromen totaal kwijt. Het was niet meer te ach terhalen wat de stichting alle maal had gepresteerd van dit ge- eenschapsgeld. De jaarrekenin- 8® over 1993 en '94 bleven uit. aarnaast kampte de stichting me' een tekort van 230.000 gul- affaire met de admini- (ADVERTENTffi) Jf K#dali Royal Papier: Xvraiktelt gegarandeerd ^«■KODAKt FOTo VERSCHOORE ÏtcÜ"ST Steen«raat 14 GEUZEN Noordstraat 6 strateur, met alle nadelige finan ciële gevolgen vandien, kwam daar nog eens bovenop. „Deze af faire heeft als katalysator ge werkt. Toen kwamen we echt in de problemen," aldus Snelders. De gemeenteraad was het finan ciële wanbeheer van de stichting beu. De raad wilde eindelijk we ten waar de centen waren geble ven. De toekomst van de stichting stond op het spel. Een meerder heid van de gemeenteraad wei gerde namelijk de subsidie van 645.000 gulden voor dit jaar be schikbaar te stellen zolang de stichting geen orde op zaken had gesteld. Lening Keiharde maatregelen volgden. Het bureau VB Advies lichtte de stichting door en het college eiste ieder kwartaal een financieel overzicht om problemen in de toekomst te voorkomen. Het be stuur van de stichting beloofde beterschap. De meeste aanbeve lingen van het adviesbureau zijn inmiddels gevolgd, de gemeente raad verstrekte een lening van twee ton, die over een periode van tien jaar wordt terugbetaald en de raad sprak in augustus haar vertrouwen in de stichting uit. De stichting moet voortaan een begroting indienen in de vorm van offertes. Het gaat om een lijst van projecten met daarachter het geldbedrag. De gemeenteraad kiest door deze andere opzet de projecten die worden uitgevoerd. Daarnaast wordt de communica tie, zowel binnen de organisatie als met de gemeente, beter ge structureerd. Zodoende blijft de gemeente ieder kwartaal op de hoogte van de financiën en van de voortgang van de projecten. Terugblikkend steekt directeur Snelders ook de hand in eigen boezem. „We hadden bepaalde zaken wellicht anders aan moe ten pakken. We hadden een grote mate van vrijheid en juist hier door is een aantal zaken misge gaan. Daarnaast had ik niet zo snel in de gaten dat het financieel mis zat. Ik ben onderwijzer van beroep en geen financiële man. Wellicht doe ik het werk niet al tijd even efficiënt." Snelders is daarom een groot voorstander van het bij elkaar brengen van deskundigheid. Het gaat dan om directeur Snelders van de Stichting Welzijn, direc teur Spenkelink van de biblio theek, directeur Mergler van het theater en directeur Soet van In stituut Toonbeeld. „We kunnen een soort pool gaan vormen en ta ken gaan verdelen. Gebruik ma ken van eikaars sterke kanten. Een soort portefeuilleverdeling. Je kunt ook aan personeelsuit- wisseling gaan doen. Bijvoor beeld baliepersoneel van de stichting Welzijn inzetten bij de bibliotheek zodat die ook weer op zaterdag open kan. Het mes snijdt aan twee kanten. Je ver sterkt de organisatie en je doet aan kostenbeheersing. We krij gen namelijk allemaal met bezui nigingen op de subsidie te maken. Het is voor ons zaak dat de bevol king daar zo weinig mogelijk van merkt. Kijk, dat is ook welzijns- denken." Kritiek Snelders heeft nooit het idee ge had het bijltje erbij neer te leg gen. „Ondanks de kritiek heb ik geen moment gedacht ermee op te DIRECTEUR Joost Snelders van de Stichting Welzijn Terneuzen heeft tropenjaren achter de rug. Geldproblemen, een frauderende administrateur en een gemeenteraad die het zicht op de subsidiestromen totaal kwijt was. Het einde van de stichting leek in zicht. Ook de toekomst van Snelders als directeur hing aan een zijden draadje. De problemen zijn inmiddels voor een groot deel achter de rug. De gemeente verstrekte een lening van twee ton en de bezem ging door de stichting. „Het is een louterend proces geweest. We hebben van de fouten ge leerd. Dat zal geen tweede keer gebeuren," zegt Snelders nu. Directeur Joost Snelders: 'Ik had niet zo snel in de gaten dat het finan cieel mis zat. Ik ben onderwijzer van beroep en geen financiële man.' FOTO'S WIMKOOIJMAN houden. Dat zit niet in mijn aard en ik mag zo niet denken. Ik draag immers verantwoordelijk heid voor mijn personeel. Ik kreeg heel wat voor de kiezen en dat was best wel eens slikken. Vooral de affaire met de admini strateur heeft iedereen aangegre pen. Ik controleerde niemand, dus het feit dat iemand mispeu tert was erg moeilijk voor mij. Ik heb aan een touwtje gebungeld. De affaire had me mijn kop kun nen kosten. De stellingname van het bestuur was duidelijk. Er moest meer worden gecontro leerd. Dat is gebeurd. Het be stuur is meer bij het werk betrok ken. Dat is terecht. Het bestuur moet wel. De vrijheid is er een beetje af. Het bestuur heeft nu een controlerende functie. De ge meente geeft ons met de lening de kans om verder te gaan. Daar moet ik verantwoord jnee om gaan. Het gaat immers om ge meenschapsgeld." Ook de gemeenteraad wordt meer bij het werk van de Stichting Welzijn betrokken. „We worden als het ware partners. Daar zijn afspraken over gemaakt. De com municatie wordt beter. Dat bete kent ook voor mij een andere ma nier van werken. Ik ben van na ture een einzelgdnger die gewend is alles zelf tot achter de komma uit te werken. Dat verandert. Het personeel en de gemeente worden meer bij de voorbereidingen van bepaalde projecten betrokken. Daarnaast volg ik zoveel moge lijk de commissievergaderingen om in te spelen op wensen van de commissieleden. Een goed voor beeld is de behoefte van het ba sisonderwijs om zwakkere wij ken te ondersteunen. Daar wordt ook binnen de gemeente veel over gesproken. Daar is in samenwer king met de Stichting Welzijn de verlengde schooldag uit voortge komen. Dat is een goed voorbeeld van de stichting Welzijn nieuwe stijl. Gezamenlijk met gemeente en de bewoners gestalte geven aan projecten. Het beeld van de welzijnswerker die alles beter weet is voorbij." Daarnaast wordt de subsidie nu bepaald aan de hand van de of fertes van de stichting. Het is aan de gemeenteraad keuzes te ma ken. „We hebben uiteraard wel een basisbudget nodig voor zaken als personeelskosten en huisves ting maar het wordt voor volgend jaar zo dat we een lijst met pro jecten overleggen met daarachter het prijskaartje. We bieden voor 1998 voor een miljoen gulden aan. De gemeente kiest uiteinde lijk welke projecten worden uit gevoerd. Dat is de vrijheid van de raad. We hebben wel een priori teitenlijst van zo'n twaalf projec ten. Daarop staan bijvoorbeeld projecten die al lang spelen, zoals de sociale vernieuwing in bepaal de wijken. Dat zijn langdurige processen die je niet zomaar kunt stopzetten. Daar moet ook vol gend jaar op worden geïnves teerd. Sociale vernieuwing is een heel taai proces. De scores zijn op zich klein en niet altijd zichtbaar. Dat is iets van de lange adem. Drie passen vooruit, twee terug." Speelvoorzieiiingen De Stichting Welzijn investeert nu ook heel veel in de eigen ver antwoordelijkheid van de Ter- neuzense bevolking. „Zo zou het aardig zijn als er een manier van sociale controle zou ontstaan bij de speelvoorzieningen. Zoals in de Simon Stevinhof waar veel ouderen wonen. De school daar is bezig met een speelvoorziening. Modern welzijn: Tafeltje-dek-je brengt warme maaltijden aan de deur. f FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Veel speelplaatsen worden mo menteel geteisterd door vandalis me. Daarom is sociale controle hard nodig. De ouderen zouden dat bijvoorbeeld kunnen doen. Zo zouden er ook voorzieningen kunnen komen voor ouderen bij de speelvoorziening zoals bij voorbeeld een schaakbord. Ook hier snijdt het mes aan twee kan ten. Ouderen kunnen jongeren le ren schaken en er ontstaat een vorm van sociale controle. Wij bieden voor deze voorziening een offerte aan onder de noemer Spe lende Stad. Ook pikken we de leeftijdscategorie van 12 tot 16 jaar op. Voor deze groep is mo menteel weinig te doen. Jongeren hangen nu wat rond in de wijken. Daar zijn afspraken over te ma ken met bewoners in de wijk om hier samen wat aan te doen. Wij bieden de ondersteuning, het is aan de bewoners daar gestalte aan te geven. Dat zijn voorbeel den van de nieuwe manier van werken van de Stichting Wel zijn." Ook de communicatie met de ge meente wordt een stuk beter. „We hebben nu een keer per kwartaal overleg met de gemeen te over de kwartaalrapportage. Ook de commissie wordt beter geïnformeerd. Er ontstaat veel meer dialoog. Dat was in het ver leden een probleem. De raadsle den kunnen beter volgen wat er met het gemeenschapsgeld ge beurd. Ik vind het terecht dat de gemeente volledig wordt geïnfor meerd over de besteding van ge meenschapsgeld." Bezuinigd Snelders is niet gefrustreerd door het beleid van de gemeente. Het welzijnsveld is immers vaak de dupe als er weer bezuinigd moet worden. De Stichting Welzijn moet het volgend jaar met 35.000 gulden minder doen. „Kijk, za ken als het nieuwe theater en het Stadhuisplein zijn ook belangrijk voor het welzijn van de bevolking van Terneuzen. Het is wat kort door de bocht door te stellen dat welzijn altijd de dupe is. Het be stuur heeft duidelijk gezegd met het huidige budget uit de voeten te kunnen. Daar sta ik achter." Joost Snelders laat de moeilijke jaren het liefst achter zich. „We hebben met zijn allen deze perio de afgesloten. We hebben er wel veel van geleerd maar nu is het zaak vooruit te kijken en vooruit te denken. We moeten verder. Wij zijn met elkaar tot het nulpunt gegaan om van de gemaakte fou ten te leren. Het onderzoek van VB-Advies heeft een aantal za ken blootgelegd. Daar moesten we onze conclusies uit trekken. Anders was het misgegaan. Ook ten opzichte van mijn functione ren als directeur." De Stichting Welzijn kan met de nieuwe opzet volgens directeur Snelders goed uit de voeten. „De collega's voelen zich prettiger en dat het met de financiën weer goed zit geeft een stuk meer rust. De touwtjes zijn wel wat aange trokken maar dat is niet erg. Het vrije vogelen mocht er best wat uit. Het functionele werken mag echter geen eigen leven leiden. Het welzijn van de bevolking staat voorop. De Stichting Wel zijn staat in ieder geval weer be hoorlijk op de rails. Ik moest een 6 halen en zit nu al op een 7. Fi nancieel gezien zitten we op 8 of 9. De stichting gaat ruim over."

de Stem | 1997 | | pagina 25