BETER MEUBEL Campagne mijnen krijgt Nobelprijs 'Politiewerk was niet gebrekkig' Kabinet: 'Grote auto zwaarder belasten' BETER MEUBEL HEROPENT 'Bouterse betrokken bij moord Rijswijk' Verdachte doodsteken Tilburger opgepakt 'Woningen asielzoekers Goes in brand gestoken' 900.000 Audi's terug naar garage 0p zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 300 vacatures Maak er werk van 'Kwaliteit Schelde-water nog beroerd' DE STEM PvdA in peiling veruit grootste A.S. ZONDAG 12 OKTOBER BETER MEUBEL IS VERNIEUWD! Nieuwe collectie woonmeubelen slaapkamers Neem GRATIS het allernieuwste 600 pagina's woonideeënboek mee. BAARLE W NASSAU Postume eer voor prinses Diana I Ook Rusland tekent nu verbod op landmijnen Dat water drink ik toch nooit Politie over zaak-Lindenburgh: Sr Neeltje Jans wint prijs mam SLUIS (imtr Mi K1 Tf HNF UZt N Nik it ilslr ,i,it «M LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 (ADVERTENTIE) Zalm denkt dat de wegenbelas ting over het geheel genomen met zo'n acht procent omhoog gaat. Hij wil met zijn voorstel 200 mil joen gulden 'binnenhalen', het bedrag dat de schatkist dreigde mis te lopen door een Kameruit spraak die verhoging van de ac cijnsverhoging volgend jaar ver biedt, De Kamer wilde de pomp houders in de Belgische en Duitse grensstreek niet nog meer bena delen. Zij zijn nu al zwaar gedu peerd doordat de accijns (en dus de brandstofprijzen) aan de an dere kant van de grens een stuk lager is. ACATURES Van onze Haagse redactie Den Haag - Bezitters van grote, zware auto's gaan meer motor rijtuigenbelasting betalen. De belasting gaat niet omhoog voor auto's tot 800 kilo. De ministerraad heeft gisteren ingestemd met dat voorstel van minister Zalm (Financiën). De details van de regeling moeten nog uitgewerkt worden, aldus premier Kok. De motorrijtuigen belasting voor lichte voertuigen - onder de 800 kilo - gaat in ieder geval niet omhoog. Kok: „Dat zijn immers auto's die minder vervuilen." Kok gaf te kennen dat de volgende regering bij de jaarlijkse aanpassing van de ac cijns aan de prijsontwikkeling moet kijken naar de prijzen in België en Duitsland. „Als ver schillen zo groot zijn dat het on redelijk wordt voor pomphouders aan de grens, dan moet je je ge zond verstand niet vergeten." Ingolstadt (dpa) - Audi roept ruim 900.000 auto's terug naar de gara ge voor verbeteringen aan de airbags. In een aantal gevallen bliezen airbags zich spontaan op bij het in- of uitstappen van de bestuurder. Het gaat om 835.000 Audi's 80, A4, A6 en A8 van de jaren 1995 en 1996. Verder moeten 68.800 Audi's 80,100, 200, V8 Coupé en cabrio let uit 1988 tot 1992 terug. Van onze verslaggever Middelburg - De kwaliteit van het water in de Schelde is nog steeds beroerd. Dat meldt een rapport van de Internationale Commissie voor Bescherming van de Schelde (ICBS), met leden uit Nederland, België en Frankrijk. Als die drie landen hun best doen, zal in het jaar 2005 het zuurstofgehalte pas op een nor maal peil zijn en is de rivier mis schien weer rijk aan vissen, is de verwachting van de ICBS. ZIE ZEELAND - C1 Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 137e JAARGANG 8 "710311"000225" lllll ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 Amsterdam (anp) - De PvdA neemt in de opiniecijfers na een lange nek-aan-nekrace met de WD om de eerste plaats duidelijk afstand. De partij van Kok kan volgens de laatste Nipo-peiling reke nen op 43 zetels, Bolkesteins WD op 37. Dat zou voor beide partijen een winst van zes zetels bete kenen. In het vorige onder zoek stonden PvdA en WD nog op resp. 42 en 40 zetels. Het CDA levert één zetel in, maar in september waren dat er nog twee. D66, dat in de Tweede Kamer nu 24 zetels heeft, staat op een fors verlies van 10 zetels. 6 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 A5 A6 A7 Btt/mB3 Zeeland C1 t/m C5 Gids D1/D2 RlV-programma's D3 D4 Economie Beurs Sport Ragazzi D5 Weekend E1 t/m E5 kleintjeskrant Turnhoutseweg 5, Baarle-Nassau. Tel.: 013 - 5078868 ZATERDAG MIN. MAX. M0/15 I Fris en nat Vandaag kans op een paar buien, maar ook opklaringen. De wind is overwegend matig. Zondag veel bewolking en winderig. Droog zal het niet blijven. De temperaturen gaan dalen. Fris en nat herfstweer. Van onze verslaggeefster Goes - Gisterochtend heeft in Goes wederom brand gewoed in de wo ning van een asielzoeker. Ook dinsdag gebeurde dat al. De politie in Goes gaat uit van brandstichting en daarbij sluit zij racistische motie ven niet uit. Gisteren stond de hal in brand van het huis van een Irakees in de Beu kenstraat. Dinsdag was er een soortgelijke brand in de woning van een Sri-lankese asielzoeker aan het Kamillepad. Ook toen werd een deel van de voordeur ingeslagen en brandend materiaal naar binnen ge gooid. Een politie-team van vijf mensen onderzoekt de zaak. Als een krantenbezorger de brand aan de Beukenstraat gistermorgen niet had ontdekt, was de Irakese bewoner er waarschijnlijk zeer slecht van af gekomen. De brand ontstond op de benedenverdieping terwijl de man boven sliep. Omwonenden waarschuwden de Irakees, die van de bovenetage naar beneden sprong. Hij raakte hierbij licht gewond en is voor rookvergiftiging behandeld in het ziekenhuis. Poliotie-woordvoerder Van de Hoef: „Net als dinsdag, toen de bewo ner niet thuis was, is de brand achter de voordeur begonnen. Ook in deze woning was het onderste gedeelte van de voordeur kapot ge maakt en is er iets naar binnen gegooid. We kunnen nog niet aantonen dat discriminatie aan de branden ten grondslag ligt, maar zijn daar wel alert op." Rijswijk (anp) - De Surinaamse oud-legerleider Desi Bouterse wordt door justitie behalve van drugshandel ook verdacht van moord of doodslag. Volgens de dossiers van het spe ciale CoPa-team was Bouterse mogelijk betrokken bij een in 1985 gepleegde aanslag in Rijs wijk, waarbij drie doden en twee zwaargewonden vielen. Dat blijkt uit stukken die het NOS- Journaal gisteravond toonde. De aanslag in Rijswijk zou ge richt zijn geweest tegen de Suri naamse Bevrijdingsraad van Chin a Sen, destijds een van de grootste tegenstanders van Bou terse. De aanslag op de organisatie mis lukte omdat de daders zich ver gisten. De slachtoffers vielen in een band, die in het bewuste Rijs- wijkse pand aan het oefenen was. De naam van Bouterse is al eer der in verband gebracht met de Rijswijkse aanslag. De PvdA'ers Van Oven en Van Nieuwenhoven vroegen de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken in april vorig jaar opheldering over het onderzoek in die zaak. Dat gebeurde naar aanleiding van een publicatie waarin stond dat Glenn Sedney, destijds mili tair attaché van Suriname in Brussel, in opdracht van Bouter se het brein was achter de aan slag. Die zou zijn uitgevoerd door Haï- tiaanse huurmoordenaars. Vari onze verslaggever Tilburg - Een 20-jarige Tilburger wordt verdacht van het neersteken van zijn stadsgenoot Justus Hertig. De man meldde zich gisteren zelf bij de politie met de mededeling dat hij ietswist van de zaak. Hertig (28) werd in de nacht van 29 op 30 augustus tijdens een vecht partij op het Piusplein neergestoken. Hij overleed op 17 september. De politie verhoort de man het hele weekend. Maandag wordt hij aan de officier van justitie in Breda voorgeleid. Hij heeft niet bekend. „We hadden hem al een tijdje op de korrel," zegt politiewoordvoerder Bouman. „De afgelopen dagen zijn we naar hem op zoek geweest. Waarschijnlijk werd de grond hem te heet onder de voeten en heeft hij zich daarom gemeld." Tips die binnenkwamen na een uitzending van Opsporing Verzocht hebben het onderzoek vooruit geholpen. Voor zo ver bekend is de verdachte geen bekende van de politie. De dood van Hertig leidde tot grote verontwaardiging. In Tilburg werd hij, als slachtoffer van zinloos geweld, een paar dagen na zijn dood tegelijk met de in Leeuwarden doodgeschopte Meindert Tjoelker herdacht. De twee zaken doen sterk aan elkaar denken. Faas Wilkes vindt Dennis Bergkamp een waardig opvolger als topscorer PAGINA Elisa leerde zingen op het toilet PAGINA Van onze redactie buitenland Oslo/Den Haag - De Nobelprijs voor de Vrede 1997 is gisteren toegekend aan de Internationale Campagne voor een Verbod op Landmijnen (ICBL) en de coördinator van de campagne, Jody Williams. (ADVERTENTIE) m m m-f PAGINA Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 33,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* O Per kwartaal d.m.v. acceptgiro..97,50 Roosendaaise wijk in de greep van ondraaglijke stank Van onze verslaggever Betgen op Zoom - De politie heeft niets verkeerds gedaan in het onderzoek naar een verdacht sterfgeval in het Steenbergse ver pleeghuis De Lindenburgh. Dat justitie verpleegkundige R.P. Halsteren hier niet langer voor vervolgt, valt volgens de lei- te van het onderzoek, F. Severin, zeker niet toe te schrijven aan gebrekkig politiewerk. Severin, normaal teamchef van politie Woensdrecht maar vaak ingezet bij grote recherche- erzoeken in West-Brabant, is gepikeerd over aantijgingen in to nehting. Bijvoorbeeld dat de Waachte verpleegkundige te ®el is aangehouden en dat daar aan vervolgens te veel ruchtbaar- oeia is gegeven. ^vraagd naar hun kijk op de .^-Lindenburgh, suggereerden K_Tmdemans, döcëntreehts— ,e aan de Katholieke Uni- ersiteit Brabant en mr. R. Ver- „Wij hebben ook geen persconfe rentie belegd. Dat deed de stich ting ABG (waaronder De Linden burgh valt, red.) Om indianen verhalen te voorkomen, hebben we toen wel meegedaan, want je kon bij die gelegenheid natuur lijk vragen verwachten over het politie-onderzoek. Severin vindt dat hij nu met ver velende insinuaties (bijvoorbeeld dat de bekendmaking diende om tedaten zien dat de politie in deze geruchtmakende zaak haar best ïcl. deed) wordt gestraft voor die 'te- strT ™i.versitair hoofddocentrughoudende vorm van open- t a rec™h^Amsterdam, dat gis- heid'. Een van de redenen voor 1 in De Stem. justitie om P. niet meer te vervol gen is het ontbreken van sluitend bewijs dat de 79-jarige mevrouw i er waren op dat mo- JLJtntes is overleden na het toe- nphfMgegronde redenen voorJÜei: dlënen~van een te hoge dosis in- eurde dan öökrinetjoestem- jte aanhouding vond pas plaats j Jeven weken zorgvuldig on- "Oek en c lïlinn meat hm §.van justitie. Omdat die t°u ing en de daarop volgende te Maar hu ^Zöëking nogal opzien baar- ten we de zaak wereld- uit - maken," legt Severin rondgebazuind! zoals nu ui»,. §esuggereerd, is het volgens hem zeker niet. suEne. Het zint Severin niet dat de politie nu ook dit 'gebrek aan bewijs' in de schoenen geschoven krijgt. VERVOLG OP BINNENLAND - A3: Geen sluitend bewijs OP BINNENLAND-A3: Zaak Lindenburgh laat de familie niet los «Een stapel onschadelijk ge maakte landmijnen bij een vluchtelingenkamp in het zui den van Algerije. Mijnen doden en verwonden in de hele wereld jaarlijks 26.000 mensen. FOTO'S REUTER Ook Bosnië is een ernstig pro bleemgebied, OP BUITENLAND - A5: Nobelprijs 'verjaardagscadeau' Landmijnenleed in Afghanistan enorm In Korea landmijn symbool van vrede De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:,.>i, Adres:.. Postcode:plaats: Telefoon:Bank/Gironr; Handtekening: De Ark in Gilze: een dierentuin vol beroemde televisiesterren PAGINA Het Noorse Nobel- comité zei dat de ICBL een proces op gang heeft gebracht waarin een verbod op het gebruik van anti-persoonsmij- nen 'binnen enkele jaren van idee tot realiteit werd'. De prijs van 7,5 miljoen Zweedse kronen (bijna 2 miljoen gul den) moet gelijk ivorden gedeeld door Williams en de ICBL. De ICBL werkte 'zes jaar lang in betrek kelijke stilte aan het verbod op anti-per- soonsmijnen. Pas met de dood van prinses Diana op 31 augustus raakte de organisatie bij het grote publiek bekend. Diana was een van de bekendste pleitbezor gers voor een verbod op landmij nen. „Prinses Diana was betrok ken bij deze kwestie. Maar dat waren veel meer mensen," zei voorzitter Francis Sejerstedt van het Nobelcomité. Vorige maand ondertekenden meer dan 90 landen in Oslo een verbod op het gebruik van anti- persoonsmijnen, die jaarlijks 26.000 mensen doden of vermin ken. Gisteren liet de Russische president Jeltsin, die in Straats burg de Raad van Europa bij woont, weten dat ook zijn land het verdrag zal ondertekenen. „Ook al zeggen belangrijke mo gendheden 'nee', ik zeg dat wij het verbod ondersteunen," zei Je ltsin. Deze opmerking was ken nelijk in de richting van de Vere nigde Staten bedoeld. Met de toekenning van de prijs worden de VS op de vingers getikt. De Amerikanen hebben het verdrag van Oslo niet getekend; ze wil den dat het verdrag later van kracht werd en dat het Koreaanse schiereiland ervan zou worden uitgezon derd. Rusland en Chi na deden niet mee aan de besprekingen die aan de ondertekening voorafgingen. „Het is duidelijk dat het comité met deze toekenning wil berei ken dat het verdrag tegen landmijnen nog bredere steun krijgt," aldus Sejerstedt. Jody Williams zei' dat ze de Amerikaanse presi dent Clinton zou op bellen om hem te vra gen het verbod alsnog te steunen. De 47-jarige Amerikaanse haalde scherp uit naar Clinton omdat die zich neer zou leggen bij de visie van de Amerikaanse militaire top. Het Witte Huis liet weten dat het zich 'niet onder druk gezet voelt' door de toekenning van de prijs. De familie van prinses Diana toonde zich gisteren zeer ver heugd. Minister Voorhoeve van Defensie noemde de prijs 'wel verdiend'. De toekenning kan de druk op de VS en China om als nog te tekenen, opvoeren, zei hij. Minister Van Mierio (Buitenland se Zaken) sprak van 'een belang rijk en heel gelukkig signaal naar de wereld'. De landen die het meest worden geteisterd door mijnen zijn Af ghanistan en Angola, die elk zo'n 9 miljoen van de explosieven op hun grondgebied hebben liggen. Jody Williams, de leidster van de anti- mijnen-campagne. (ADVERTENTIE) Middelburg (anp) - Het Waterpa viljoen op Neeltje Jans heeft de jaarlijkse prijs van de Europese federatie van toerisme-journalis- ten gewonnen. Het juryrapport prees Waterland Neeltje Jans, waarvan het pavil joen deel uitmaakt, als de meest innovatieve organisatie in het Europees toerisme door de ge durfde en vernieuwende aanpak. Het Waterpaviljoen verbeeldt de kringloop van het water door middel van licht-, geluids- en watereffecten. Het architecto nisch bijzondere gebouw heeft het uiterlijk van een kolossale ge strande walvis. Directeur F. van Spaandonk van Waterland Neeltje Jans nam de internationale prijs gisteren in Lissabon in ontvangst uit handen van Yves Nouchi-Janssens, voor zitter van de Fedajt European Tourism Iniative.

de Stem | 1997 | | pagina 1