Basisplaats voor Van Bronckhorst Bondscoach Gerrie Knetemann optimistisch Esa Het 'kabel-virus' is nog springlevend Ruim kwart miljoen voor internationals Mirella van Melis huilt tranen van goud Pleegouder word zo: UITSLAGEN standen SPORT ELKE DAG DIERENDAG; GIRO 55 6610 PCTA unicef# ^070 356 3130 onderdag 23 oktober 5 oktober (aanvang 11 0° uur' Jong Oranje wint van Jong Turkije Qranje-thuis: vier Keer uitverkocht Bloed Chiappucci opnieuw te dik sportnieuws KORT Koch vertrekt bij PSV Armstrong en Cofidis toch uit elkaar De Büde meldt zich af Van Soerland paar weken buitenspel UEFA schorst Van den Brom zeven duels 1)97 X 114 ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 Neem contact op met de Voorziétiing voor Pleegzorg en vraag naar de informatie-brochure, i 076 - 522 29 00 0164 - 27 48 00 Gewoon doen! PEOPLE FOR THE ETHICAL TREATMENT OF ANIMALS Er zijn miljoenen redenen om UNICEF kaarten en kado's te kopen... miljoenen kinderen Bel voor de nieuwe catalogus 070-333 93 00 25 jaar Natuur en Milieu Lees de 25 grootste successen van de milieubeweging in het dubbeldikke jubileumnummer. Bel: 030-2331328 WELKE BEDRIJVEN DOEN GEEN DIERPROEVEN? PEOPLE FOR THE ETHICAL TREATMENT OF ANIMALS WWF2000 Gthe living planet campaign ■Natuur Fonds in Zeist. wijsheid van eeuwen? Ben je op zoek naar ie. Of is dat dwaasheid? Laat je verleiden, ir. Herman Beek: "De schelm in de godsdienst s clown van Java"; drs. Hans Schilderman. Heil Fv 11 veil l Java uij. Uninfl van de pastorale zorg in de hulpver Ie voorlichtingsdag op donderdag 23 oktober erlingen) or Je voorlichtingsdag op zaterdag 25 oktober v tden) nformatiebrochure over theologie ontvangen Tel. Van onze verslaggever Amsterdam - In de Arena wordt vanavond gefeest. Oranje plaatst zich voor het WK, met rapportcijfers die er mogen zijn. Guus Hiddink zal tevreden zijn. Hij krijgt de credits voor het herstel van Oranje na het debacle in En geland. De kabel-bom ont plofte tijdens het EK in alle hevigheid, maar het lijkt voor de buitenstaander alsof de bondscoach alle scherven heeft weten te lijmen. Zelfs bommenwerper Edgar Da vids, die op het EK de meest recalcitrante van de donkere 'opstandelingen' was, zal bij de eerstvolgende oefenwed strijd terugkeren in Oranje. Schone schijn bedriegt echter. Want de jongens van 'kabel' stel len zich nog immer als een apar te groep op, voelen althans dat zij 'anders' behandeld worden. Het virus dat de oorzaak was voor alle ellende in Engeland waart nog steeds rond in Oranje. Het wachten is op een nieuwe uitbraak. Afgelopen week verscheen het nummer van 'Obsession, onaf hankelijk Surinaams-Neder- lands Tijdschrift'. Daarin een re cent interview met Bogarde, Kluivert en Seedorf, waarin zij heel wat van hun gedachtenwe- reld prijsgeven. Guus Hiddink doet er in ieder geval goed aan een exemplaar van het blad op de kop te tikken. Wat moet hij bijvoorbeeld met Patrick Kluivert die over Oranje zegt: „Ik zou liever in een Suri naams elftal spelen. Hier ben je wel volwaardig speler, maar je voelt je niet op je gemak omdat je als donkere jongen altijd dub bel zo zwaar moet presteren en dubbel zo hard je mond moet dichthouden.!...)" „Bepaalde jongens maken hier de dienst uit. Hoewel wij als donkere jongens eigenlijk meer dan zij in het team zijn, 'dragen' zij het team. Het is voor ons heel moeilijk de buitenwereld te la ten zien dat wij eigenlijk het team dragen. Dat hebben ze nog niet door, maar dat komt nog wel." Het is 'wij' en het is 'zij' bij Klui vert. Bij Bogarde is het al een der. Gevraagd waarom zoveel Surinaamse spelers recent naar het buitenland zijn vertrokken, is zijn antwoord duidelijk. „Door het simpele feit dat wij Surinamers, met name de voet ballers, minder gewaardeerd worden. Ik vind dat wij net zo goed gewaardeerd moeten wor den als andere spelers, of zelfs meer. Dat gebeurt hier niet." Patrick Kluivert is over hetzelf de onderwerp nog duidelijker. „Ik denk dat het hetzelfde was als bij Ajax, langzamerhand gin gen onze ogen open. Clarence is daar weggegaan, Winston, ik, Kanu, Finidi. We wisten wat er aan de hand was. Sommigen, voornamelijk twee spelers (de gebroeders De Boer), denken dat Ajax van hun is. Dat was over duidelijk, daar kon je niet meer omheen." Alle drie de Surinaamse spelers reppen nadrukkelijk over het ge brek aan waardering, ook in fi nanciële zin. Bovendien blijkt dat er nog immer een macht strijd sluimert binnen Oranje. Tijdens het EK eiste 'kabel' zeg genschap op, sindsdien namen de donkere spelers wat gas te rug. De ambitiets zijn echter nog steeds hetzelfde. Zo praat Clarence Seedorf na drukkelijk over een toekomstig aanvoerderschap. „In de toe komst zal dat misschien gebeu ren, ik heb geen haast. Ik heb een goed gevoel over onze posi tie. Omdat we toch snel groeien en ik kijk niet naar leeftijd. Pa trick is 21, ik ben 21. We spelen allebei in het Nederlands elftal. Dat is belangrijk. Met onze pres taties kan je steeds een betere positie verwerven in het elftal." In het interview wordt ook dui delijk dat Hiddink in zekere zin onder druk van Kluivert stond toen hij de spits tegen de opinie in selecteerde voor de interland tegen België. „Als ik niet was ge selecteerd, had ik er nog een keer over moeten nadenken of ik nog wel terug zou komen. Tenslotte mogen ze blij zijn dat ik me vol ledig inzet voor het Nederlands elftal. Ik hoef niet, als ik niet wil, blijf ik lekker in Italië en speel ik bij AC Milan." Van onze verslaggever Noordwijk - Op zijn zestiende, zeventiende gold Giovan ni van Bronckhorst als Nederlands grootste talent van zijn generatie. In de KNVB-jeugdselecties droeg hij de aanvoerdersband, en stond hij mid-midden. Vanavond begint Van Bronck horst tegen Turkije aan zijn acht ste interland, voor de derde maal pas als basisspeler. En dat terwijl zijn nog iets jongere ploeggeno ten van weleer, Kluivert en See dorf, al enkele jaren een min of meer vaste plaats in de hoofd macht van Oranje hebben. De Feyenoorder Van Bronckhorst had meer tijd nodig dan jongens die bij Ajax opgroeiden. Toch brak hij uiteindelijk door, terwijl zijn vriend en andere Rotterdam se belofte van weleer, Bob Petta, helemaal uit beeld verdween. Die speelt nu in de Engelse eerste di visie bij Ipswich Town. Guus Hiddink maakte gistera vond officieel bekend dat de 22- jarige Van Bronckhorst, een zo- laamde derde generatie Mo- lukker, als linkshalf zal starten en Turkije. Hij neemt de plaats in die normaal wordt bezet door Philip Cocu, die door de schorsing van Wim Jonk naar het centrum van het middenveld is opgeschoven. De opstelling is verder gelijk aan waarmee België vijf weken geleden werd geklopt. Echte blessures zijn er dan ook niet in Hiddinks' keurkorps. Alleen Ro- !d de Boer is een licht twijfel gevalletje, door een ribblessure, i een kneuzing aan de linker- ote teen. Tijdens de warming- egel zenden aan: ulteit Tilburg ïr 60547 ;che Faculteit Tilburg 0 ademielaan 9 te Tilburg, telefoon 013 46o i op internet: http://cwis.kub.nl/-tft >g niveau; uitstekende beroepsperspectieve up wordt beslist of De Boer kan spelen of dat Winter hem ver vangt. Bij Turkije was sterspeler Hakan Sükür een vraagteken, maar hij lijkt op tijd fit. De Turkse coach Mustafa Denizli neemt vanavond in ieder geval weinig risico's. Hij stelt maar liefst zes spelers op die als pure verdediger te boek staan. Opstelling Oranje: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer, Numan; Seedorf, Ronald de Boer, Cocu, Van Bronckhorst; Kluivert, Bergkamp. Opstelling Turkije: Rüstü; Ilker, Fatih, Selim, Alpay; Mehmet, Tay- fur, Vural, Abdullah; Hakan, Ha- mi. Utrecht - Jong Oranje heeft gis teravond in Utrecht het EK-kwa- lificatieduel tegen Jong Turkije gewonnen met 3-0. In het stadion de Galgenwaard opende Bruggink de score voor Oranje na een half uur. In de tweede helft zorgde Wooter (70e minuut) ervoor dat Oranje uitliep naar 2-0. Makaay verzilverde in de 75e minuut een strafschop. De Turk Colak kreeg in de 65e mi nuut een rode kaart van de Por tugese scheidsrechter Cortez Baptista. Van onze verslaggever Amsterdam - Negen interna tionals zijn alle zeven kwalifi catiewedstrijden van de partij geweest in de selectie van Oranje. Zij hebben dus het Meeest verdiend van de 28 spelers die bondscoach Guus Hiddink in totaal selecteerde. Bij winst op Turkije zijn de negen top verdieners 258.500 pilden rijker geworden van de kwalificatie. Öke wedstrijd in de kwalificatie ffint dezelfde financiële regels, v°w alle spelers, ook de bankzit ters: een zege levert 18.000 gul- een op, een gelijkspel 13.000 gul- Jen, een nederlaag 7.500 gulden. °t nog toe werd zes keer gewon nen en een keer verloren, ïouri Mulder verdiende het «eeste per dag: 33.625 gulden. »e, c®f°rtuinlijke spits van ehalke werd opgeroepen voor de eerste WK-interland, uit tegen nies. Na één dag bleek het niet c gaan, Mulder was te gebles- u 'In dat geval krijgt de spe- echter toch zijn premie, zoals ook Boudewijn Zenden deze week krijgt doorbetaald. Het lijstje met verdiensten bij Oranje (uitgaande van een overwinning op Turkije): 258.500 Van der Sar, Frank en Ro nald de Boer, De Goey, Van Bronck horst, Seedorf, Winter, Numan, Van Hooijdonk; 236.875 Bergkamp; 224.875 Cocu, Jonk, Reiziger, Stam; 191.250 Overmars; 157.625 Klui vert; 120.375 Vierklau; 108.375 Valckx; 102.375 Bogarde, Zenden, De Koek; ƒ90.375 Witschge; 68.750 Makaay, Van Gastel; 35.125 Ooijer, Cruijff, Bosman, Mulder. Wereldkampioene Van Melis pinkt een traantje weg nog voordat het volkslied voor haar wordt gespeeld. 1 'inc't J foto wfa Door Ad Pertijs San Sebastian - Mirella van Melis is gistermorgen defini tief in de voetsporen van haar streekgenote Leontien van Moorsel getreden. Zelfs de manier waarop de acht tienjarige studente uit Ven horst de wereldtitel bij de junioren pakte, deed denken aan de hoogtijdagen van 'La Van Moorsel', die sinds 1993 (Oslo) de laatste Nederland se mondiale wegkampioene was geweest. De eindsprint waarmee Van Melis zes me- devluchtsters verschalkte, was een toonbeeld van klas se en kracht. „Ach, in een sprint moet je niet alleen naar voren kijken. Wat er achter je gebeurt, is minstens zo belangrijk," lichtte ze na af loop haar perfect getimede gou den jump toe. Diezelfde koele kikker liet direct na de aan komst haar tranen de vrije loop. De ploeggenotes Kristy Miggels (9e), Afke Sijm (13e) en Sonja van Kuik (uitgevallen) hielden de ogen al evenmin droog. „Ik ben trots op die meiden. We vormen een hechte groep," zei Van Melis, nadat op het erepo dium bij het hijsen van de vlag en het spelen van het Wilhel mus de waterlanders ander maal op waren gekomen. „We hebben met vieren naar dit kampioenschap toegeleefd. Tij dens de wedstrijd reed Afke Sijm op een belangrijk moment voor mij het gat dicht. In je een tje kun zo'n wedstrijd niet win nen. Het was jammer dat Sonja van Kuik vanwege een lekke band moest afstappen, want ook zij had hier vandaag kun nen winnen." De emoties na afloop hadden ook veel te maken met de span ning van de afgelopen weken. „Het hele jaar was ik al in vorm en automatisch word je dan ge zien als een van de favorieten. Afgelopen zaterdag werd het me allemaal teveel. Ik zag het niet meer zitten. Ingrid Haringa heeft me die dag weer opge pept. Gelukkig maar. Zij is een van de mensen aan wie ik heel veel aan te danken heb." De fiets speelt van jongsaf een grote rol in het leven van de Oost-Brabantse. Op zevenjari ge leeftijd al werd Van Melis Europees kampioene fietscross en sindsdien kende ze een brede wieleropleiding. Op de baan won ze in augustus nog de bronzen medaille bij het we reldkampioenschap punten- koers. „Op de baan leer je stu ren en dringen en wringen. Ook dat komt op rfe weg van pas," weet de pabo-studente. „Vanwege mijn afkomst - Ven horst ligt vlakbij Boekei - word ik vanaf mijn jeugd al vergele ken met Leontien van Moorsel. Zij is echter niet mijn grote voorbeeld of zo. Ik ben mezelf," zegt ze zelfverzekerd. Dat ge loof in eigen kunnen bracht haar gisteren de wereldtitel. „Het ging in de wedstrijd eerst helemaal niet zo goed. Tijdens iedere beklimming moest ik even lossen. De laatste ronde wilde ik nog een keer alles ge ven. Het was toch de laatste koers van het jaar." In dat al- les-of-niets-spelletje reageerde Van Melis attent op een uitval van de Zwitserse Nicole Brae- ndli. Vervolgens vertrouwde ze op haar eindsprint. San Sebastian. WK, wegrace: Junioren meisjes: 1. Van Melis (Ned) 67 km in 1.50.19, 2. Braendli (Zwi), 3. Andersson (Zwe), 4. Groeodyte (Lit) 0.01, 5. Cagigas Amedo (Spa), 6. Liebig (Dui), 7. Arhab (Fra), 8. Corazza (Ita) 0.21, 9. Miggels (Ned), 10. Triner (Zwi), 13. Sijm. Junioren jongens: 1. D'Amore (Ita) 121,5 km in 2.54.49, 2. Bolt (Zwi), 3. Saloemets (Est), 4. Sentjens (Ned), 5. Kessler (Dui), 6. Mroz (Pol), 7. Kivitsjev (Rus), 8. Nyman (Zwe), 9. Pfannberger (Oos), 10. Noval Gonzalez (Spa), 64. Egel meers, 70. De Waard 0.28, 85. Goossens 1.59. Uitgevallen: Van der Kooy. wE&!?. (anP> - De laatste ^kwalificatiewedstrijd van troirt16' vandaaS 'egen Turkije, 50ninefn V0lle Arena' Van de a,.'. joesehouwers hebben zes- Dat deTurkse nationaliteit. s,„r Z'ln a!le vier thuiswed- fiVanhat Nederlands voet bal op weg naar Frankrijk (AimtoSRUCCeS' San Marillo Cbo 50 000>- Wales (Rotter/6"' 30 oo°) en België stadion am| 48 00°) waren de p «ons ook uitverkocht. Door Ad Pertijs San Sebastian - In de fraaie panoramahal van het hoog boven San Sebastian gelegen Hotel Monte Igueldo temper de topfavoriet Bjarne Riis het optimisme in het Deense kamp. De op revanche beluste Tour-winnaar van 1996 voelt zich niet sterk genoeg om het absolute kopmansehap van de ploeg op te eisen. De TVM'ers Hamburger en Michaelsen hoeven zondag niet op hem te wachten. In de een etage lager gelegen 'kel der' van het hotel liep de gelijk tijdig lopende persconferentie van de Nederlanders daarentegen wel over van het optimisme. „Voor het eerst sinds lange tijd sta ik weer met 'willers' in plaats van 'moeters' aan de start van een WK," hield bondscoach Gerrie Knetemann zijn gehoor voor. Wat hem betreft, zijn de 'speerpunten' Leon van Bon, Bart Voskamp en Michael Boogerd om de strijd met toppers als Riis, Jalabert, Ri chard en Bartoli aan te gaan. „Ik proef dat de motivatie aan wezig is," zei de Kneet nadat hij zijn manschappen een uurtje eer der van het vliegveld in Bilbao had afgehaald. In de iets meer dan een uur durende rit naar San Sebastian had hij zijn equipe snel op één lijn zitten. De drie voor noemde renners hebben een be schermde rol en Danny Nelissen mag zijn eigen kans wagen. „Hij is een einzelganger en ik houd wel van dat soort mensen." De rest probeert de drie in de finale te brengen. De kans dat dat lukt, is volgens hem reëel. „Het par cours is immers niet dodelijk las tig en met zoveel mogelijk men sen in de finale kunnen we ge bruik maken van het collectief." Ook financieel waren de Neder landers er snel uit. Uit de pot die al in geen jaren is aangesproken, stelt de KNWU 30.000 gulden be schikbaar voor de winnaar. De nieuwe wereldkampioen legt daar 70.000 bovenop. In totaal hebben de profs bij winst echter niet één, maar twee ton te verde len. Gistermorgen meldde de Westlandse wielerfan Jan Olst- hoorn zich op de GSM van Kne temann met een extra premie van honderdduizend gulden. De Kneet verwacht niet dat die ton zijn renners nog meer zal motive ren, „want zonder die premie hadden ze heus niet in de remmen geknepen. Maar het toont wel aan dat in Nederland mensen wakkergeschud zijn. Er is weer vertrouwen in onze profs." Knetemann zegt Olsthoorn goed genoeg te kennen om te weten dat het niet om 'goedkope' reclame stunt gaat. „Deze man betaalt die ton liever wel dan niet. Zo was het ook in 1979 toen hij Raas 25.000 gulden beloofd had voor diens wereldtitel." De aanbie ding van Olsthoorn geldt voor twee seizoenen. In totaal heeft de KNWU voor dit WK honderdduizend gulden in de pot zitten. Mirella van Melis haalde er gistermiddag vijf mille uit. De neo-amateurs en vrouwen kunnen vandaag rekenen op 10.000, 7.500 en 5.000 gulden voor goud, zilver of brons en bij de profs is die verdeling 30.000, 20.000 en 10.000 gulden. San Sebastian - Claudio Chiappucci is wegens te dik bloed uit de Ita liaanse WK-ploeg gezet en vervangen door Andrea Ferrigato. Chiap pucci onderging, even als zijn teamgenoten, donderdag een bloedtest. Daarbij werd vastgesteld dat zijn hematokrietwaarde boven de 50 procent lag. Dat betekent meer cellen, waaronder de zuurstoftransporterende rode bloedlichaampjes, dan plasma en diskwalificatie. Volgens de nieuwe regels van de internationale wielrenunie (UCI) zou er in dit geval na melijk sprake kunnen zijn van het gebruik van epo, een middel dan de aanmaak van erytrocyten bevordert, of bloeddoping. Het bloed van Chiappucci werd gisteren opnieuw onderzocht en an dermaal bleek een te hoge waarde. De ploegleiding besloot daarop de 34-jarige renner, die dit seizoen om dezelfde reden ook al de Ronde van Romandië moest verlaten, zondag niet te laten starten in San Se bastian. Zijn licentie is voor een maand ingenomen. Het optimisme in het Nederland se wordt niet alleen gevoed door de Emile Ratelband-achtige pep talk van Knetemann. Het relatief lichte parcours en de drie vader landse etappezeges van Vos kamp, Van Bon en Van Heeswijk in de ronde van Spanje (gezien als de ideale voorbereiding op het WK) maken Nederland voor het eerst sinds jaren niet bij voorbaat kansloos. Bart Voskamp vindt echter dat hij nog niet betiteld kan worden als een van de kop mannen. „Die term is iets te zwaar en impliceert dat je favo riet bent. Een beschermde rol klinkt beter." Op Leon van Bon zet Knetemann het meeste geld. „Omdat hij in een eventuele eindsprint voor een verrassing kan zorgen." De Apeldoorner voelt zich goed en pakte ter illustratie van zijn mo tivatie gisteren na aankomst in San Sebastian een extra trainingsrondje. „Het parcours lijkt niet al te lastig. Voor ons is het duidelijk een van de beste sinds jaren. Omdat ik nog geen WK gereden heb, weet ik echter niet hoe zwaar het na 250 kilome ter zal doorwegen." Eindhoven - Doelman Georg Koch vertrekt met onmiddellijke in gang bij PSV. Hij gaat spelen bij Arminia Bielefeld, de club van de Nederlanders Rob Maas en Sonny Silooy. De Duitse formatie be taalt een transfersom voor de nog tot 2000 doorlopende verbintenis van de doelman. Hij kwam met Bielefeld een contract tot juni 2002 overeen. Koch heeft in Eindhoven nooit zijn draai kunnen vinden. Woens dag in het duel met koploper 1. FC Kaiserslautern maakt Koch zijn debuut voor Bielefeld. PSV gaat voorlopig verder met Waterreus en tweede doelman Jan Willem van Ede. De Eindhovense club blijft wel speuren naar versterking. San Sebastian - De Franse wielerploeg Cofidis en Lance Arm strong gaan toch uit elkaar. Beide partijen konden geen overeen stemming bereiken over de voorwaarden voor een nieuw contract. Cofidis noemde gisteren de eisen van de Amerikaan onredelijk. Aanvankelijk leek Armstrong zijn verblijf bij de Franse equipe te hebben verlengd. Hij stond sinds september 1996 onder contract bij de ploeg. Kanker in de testikels verhinderde een optreden van de Amerikaan in het team. De wereldkampioen van 1993 herstelt momenteel van een chemokuur. Brussel - Gilles de Bilde heeft zich gisteren bij de training afge meld voor de laatste WK-kwalificatiewedstrijd van België tegen Wales. De aanvaller van PSV heeft te veel last van een blessure aan de enkel. België kan tegen Wales in principe de tweede plaats in de groep van Nederland zeker stellen. De Belgen krijgen dan de kans zich via een extra wedstrijd alsnog te kwalificeren voor het WK volgend jaar in Frankrijk. Den Bosch - Joris van Soerland kan maximaal twee weken niet in actie komen. De badmintonner raakte donderdag in de tweede ron de van de open NK badminton in Den Bosch geblesseerd aan een spier in het rechterdijbeen. Nog onzeker is of het een scheurtje in de hamstring is of een verrekking. „Als ik binnen twee dagen geen bloeduitstorting zie, dan is het een verrekking, wat betekent dat ik over een week weer op de baan kan staan," aldus de Amsterdammer. Bij een scheuring van de dijbeen- spier moet de voor het Oosterhoutse BCO uitkomende speler twee weken rust houden. Den Bosch. Open NK. Mannen, kwartfinales: Pongratz (Dui/6) - Kean Kok (Mal) 15-11 15-4, Choon Hann (Mal/1) - Nock (GBr) 15-3 9-15 15-2, Lundgaard Hansen (Den/5) - Eriksson (Zwe) 15-9 15-5. Vrouwen, kwartfinales: Morgan (Wal/3) - Beenhakker (Ned/7) 11-8 11-6, Meulendijks (Ned/1) - Gibson (Sch/5) 11-9 11-2, Sörensen (Den/2) - De Wit (Ned) 11-0 11-4, Mann (GBr/4) - Krasovska (Pol/6) 12-11 11-8 Mannen dubbelspel, tweede ronde: Lens/Van Daim (Ned) - Gatt/Ro- bertson (Sch) 15-12 15-12. Gemengd dubbel, kwartfinales: Van Daim/Van Hooren (Ned/2) - Hogg/McEwan (Sch) 15-9 15-6, Pearson/Sankey (GBr) - Van Barne- veld/Jonathans (Ned) 15-5 5-15 15-2. Vrouwen, dubbelspel, tweede ronde: Van de Heuvel/Hoogland (Ned/1) - Baumeyer/Wibowo (Zwi) 15-1 15-11, Van Soerland/Trouerbach (Ned) - Chaffin/Hardaker (GBr/3) 6-15 15-12 15-13, Wright/Cole (Eng) - Jans- sen/Geertsen (Ned) 17-14 15-3, Middlemiss/Watt (Sch) - Conijn/Van Hooren (Ned/2) 2-15 15-10 18-17, kwartfinales: Van de Heuvel/Hoogland (Ned/1) - Miles/Sankey (GBr) 15-12 15-7. Genève - De UEFA heeft John van den Brom van Vitesse voor ze ven bindende internationale wedstrijden geschorst. De vrije verde diger kreeg de zware straf wegens misdragingen na de wedstrijd van Vitesse bij Braga, vorige week dinsdag. De Arnhemmers werden door de Portugezen in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker uitgeschakeld. Coach Henk ten Cate mag van de overkoepelende organisatie drie duels niet van de bank coachen. De officiële versie luidde dat Van den Brom had ge spuwd naar de vierde official, die gedurende de wedstrijd langs de lijn zat. De speler zelf zegt dat dit absoluut niet het geval is ge weest. Inmiddels heeft Vitesse al besloten beroep aan te tekenen te gen de schorsing. GOLF Wentworth. WK matchplay. Tweede ronde (36 holes): Els (ZAf/1) wint met 7 holes en nog 6 te gaan van Woosnam (Wal), Singh (Fij/7) wint met 5 en 4 van Elking- ton (Aus/2), Price (Zim/4) wint met 6 en 5 van Nobilo (NZe), Faxon (VSt/6) wint met 2 en 1 van Mont- gomerie (Sch/3). Indeling halve finales: Els - Price, Faxon - Singh. Williamsburg. Michelob Cham pionship. Stand na de eerste ronde: 1. Wal dorf (VSt) 63 slagen, 2. Bryant (VSt) 64, 3. Kraft (VSt) 65. JUDO Parijs. WK, tweede dag. Mannen - 78 kg, tweede ronde: Steringa (Ned) w.v. Kelly (Aus) waza-ari. Derde ronde: Budolin (Est) w.v. Steringa (Ned) ippon, Steringa uitgeschakeld. Halve finales: Bou- ras (Fra) w.v. Reiter (Oos) waza- ari, Cho (ZKo) w.v. Kwak Ok Chol (Kor) ippon; 3e plaats: Kwak Ok Chol w.v. Yu Zhijan (Chn) ippon, Reiter w.v. Randall (GBr) koka. Finale: Cho w.v. Bouras ippon. Eindstand: 1. Cho, 2. Bouras, 3. Kwak Ok Chol, Reiter. - 86 kg, eerste ronde: Despeigne (Cub) w.v. Huizinga (Ned) yuko. Halve finales: Spittka (Dui) w.v. Mashurenko (Oek) ippon, Jeon (ZKo) w.v. Merkevicius (Lit) wa za-ari; 3e plaats: Olson (VSt) w.v. Merkevicius yuko, Monti (Ita) w.v. Mashurenko ippon. Finale: Jeon w.v. Spittka waza-ari. Eindstand; 1. Jeon, 2. Spittka, 3. Olson, Monti. Vrouwen. - 61 kg, eerste ronde: Traki (Tun) - Van Stokkum (Ned) koka. Halve finales: Vandecaveye (Bel) w.v. Sullivan (Aus) waza-ari, Van den Hende (Fra) w.v. Alvarez (Spa) ip pon; 3e plaats: Jung (ZKo) w.v. Sullivan waza-ari, Buckingham (Can) w.v. Alvarez yuko. Finale: Van den Hende w.v. Vandecaveye ippon. Eindstand: 1. Van den Hen de, 2. Vandecaveye, 3. Jung, Buckingham. - 66 kg, eerste ronde: Bosch (Ned) w.v. Artamonova (Kaz) ippon. Tweede ronde: Howey (Eng) w.v. Bosch (Ned) ippon. Herkansing: Bosch (Ned) w.v. Buckton (ZAf) waza-ari, Bosch (Ned) w.v. Agou- me (Kam) ippon, Pierantozzi (Ita) w.v. Bosch ippon. Bosch 7e in eindstand. Halve finales: Howey (Eng) w.v. Cho (ZKo) ippon, Von Rekowski (Dui) w.v. Martin (Spa) ippon; 3e plaats: Pierantozzi (Ita) w.v. Martin waza-ari, Cho w.v. Beauruelle (Fra) ippon. Finale: Howey w.v. Von Rekowski. Eind stand: 1. Howey, 2. Von Rekowski, 3. Pierantozzi, Cho, 7. Bosch (Ned). PAARDENSPORT Boekelo. Internationale military (CCI). Stand na dressuur: 1. Boon (GBr) Marsh Warbler 44,20, 2. Pantsu (Fin) Cyna 44,80, 3. Donckers (Bel) Due des Guillons 46,40, 4. Tait (NZe) Chesterfield 49,00, 5. Fun- nell (GBr) Designer Tramp 49,20, 6. Van Leeuwen (Ned) Kibah Me daillon L 51,20, 30. Stibbe/Eton 59,20, 36. Hefferman/Silver Twist 60,80, 43. Stibbe/Century Fox 62,40, 62. Plijnaar/Mitland s Gra tie 69,40, 70. Van Merkestijn/Sun- ny Sunday 73,60, 73. Ter Huur- ne/Bobby Sox 75,80. Landenwedstrijd (na dressuur): 1. Groot-Brittannië 150,20, 2. Nieuw-Zeeland 162,40, 3. Frank rijk 171, 5. Nederland (Van Leeu wen, Hefferman, Stibbe, Ter Huurne) 174,40. Stuttgart. CSI. Dressuur, Grand Prix: 1. Werth (Dui) Amaretto 1827 punten, 2. Van Grunsven (Ned) Cocktail (1764, 3. Theodorescu (Dui) Arak 1689, 4. Diez (Dui) Boney 1677, 5. Rüben (Dui) Rosario 1657. TENNIS Wenen. Mannen, 1,6 miljoen gulden. Kwartfinale: Krajicek (Ned) - Larsson (Zwe) 6-4 6-4, Henman (GBr) - Kucera (Slo) 6-4 6-1, Ivan isevic (Kro/3) - Ulihrach (Tsj) 7-6 3-6 6-3, Rusedski (GBr/4) - Martin (VSt) 6-l 6-7 6-3. Indeling halve finales: Krajicek - Ivanisevic, Rusedski - Henman. Dubbel, kwartfinale: Goell- ner/Prinosil (Dui) - Vizner/Wibier (Dui/Ned) 6-3 7-6. Filderstadt. Vrouwen, 900.000 gulden. Kwartfinale: Spirlea (Roe/8) - Sanchez Vicario (Spa) 7-5 6-4, Coetzer (ZAf/5) - Scnnyder (Zwi) 6-2 7-5, Hingis (Zwi/1) - Magdale- na Maleeva (Bul) 6-2 6-3, Ray mond (VSt) - Sawamatsu (Jap) 6-2 6-3. Indeling halve finales: Hingis - Coetzer, Spirlea - Raymond. Singapore. Mannen, 1,2 miljoen gulden. Kwartfinales: Tillström (Zwe) - Damm (Tsj/6) 7-6 6-1, Kiefer (Dui/8) - Rios (Chl/2) 6-1 7-5, Gus- tafsson (Zwe/7) - Stark (VSt) 6-7 6-2 6-2, Johansson (Zwe/5) - Cour ier (VSt/3) 3-6 6-3 6-3. Indeling halve finales: Gustafsson (Zwe) - Johansson, Tillström (Zwe) - Kiefer. VOETBAL Eerste divisie: Emmen - Excelsior 0-0 ADO Den Haag - VW 4-0 Stand aan kop: AZ 9-22, Heracles 10-20, FC Zwolle 9-18, Emmen 10- 18, TOP 9-17. Belem. Vrienschappelijke interland. BRAZILIË - MAROKKO 2-0. 80. Denilson 1-0, 89. Denilson 2-0 (strafschop). Toeschouwers: 45.000. WK kwalificatie, Aziatische zone, groep A: Koeweit - China 1-2 (1-1). Stand: 1. Iran 4-8 (9-4), 2. China 4- 7 (6-6),x3. Koeweit 4-4 (5-5), 4. Saudi-Arabië 3-4<3~3), 5. Qatar 3- 1 (1-6). VOLLEYBAL Mannen, eredivisie: Dynamo - Ca- pelle 3-0.

de Stem | 1997 | | pagina 13