DE STEM Faas Wilkes bijna gepasseerd door Dennis Bergkamp als topscorer Oranje T, 0161-412362 1997 v 8< r.,cobs Breda Electronics *jc v(w>rilcli.Us'1' winkel voor geluid, licht en communicatie en gezamenlijke rubriek van de Zeeuws-Vlaamse Koerier adverteren op deze pagina's: -372.772 of fax 0114-372.771 •>g velop naar: w I, of fax: 0118-624601: Computer scanner ontvanger van politie, brandweer, etc. nu vavaf 159.- liesbosstraat 14 - Breda/Princenhage - Tel. 076-5212881 Sport 11111 ZATERDAG 11 OKTOBER 1997 B1 EVE BESTRATINGEN ierbestratingen. id een ontwerp, inclusief offerte. it 15.30 uur. ELKAAR Sticks and stones can break my bo nes, names will never hurt them. Dat klinkt mooier dan in het Ne derlands, maar het komt op het zelfde neer: schelden doet geen pijn. Bovendien, iedere keer als ik weer eens naar Barend en Van Dorp kijk, met Jan Mulder als een soort hofnar, krijg ik zelf altijd de neiging om luidkeels te gaan schelden. Ik heb me laten vertel len, door een zichzelf naar dat Hil- veréumse schijnwereldje verkocht hebbende ex-collega met heim wee naar hier, dat er daar nogal wat koppen bijkans barsten van de opgeblazen lucht die er niet uit kan. Kijk naar dat superduo ego trippers en je begrijpt wat-ie be doelt. Ik snap niet dat er nog ie mand zin heeft om op te komen draven bij dat circus van ijdelheid, maar omdat die voetballers te genwoordig ook allemaal een agent schijnen te hebben, zullen ze daar contractueel wel toe ver plicht zijn. Ik vermoed trouwens dat de meesten het nog graag doen ook en dat de videoband op verjaardagsfeestjes verplichte kost is. Hoe dan ook, donder dag hadden ze een scheidsrechter ontboden, die probeerde uit te leg gen waarom hij zich ge roepen voelde om bij ge zamenlijk schelden door het publiek een afkoe lingsperiode in te lassen. Of die, beter gezegd, van die zware verantwoorde lijkheid af wil, omdat hij al moeite genoeg heeft om op te pikken wat de heren spelers tijdens het spel el kaar of de leidsman in kwestie naar het hoofd slingeren. Nou snap ik in derdaad best dat die scheidsen d'r vanaf willen zijn. Het grootste pro bleem blijft natuurlijk om uit te maken wat wel en wat niet door de beugel kan. Ik weet niet of er in het betaald voetbal leden van een willekeurige zwarte-kousenbrigade de fluit hanteren. Als dat het geval is, zal zo'n in de leer kaarsrechte voor spelbaar andere normen hanteren dan de uit een Haagse volksbuurt afkomstige Jol. Ik wed dat diens handen op zijn beurt jeuken als ie mand het waagt om hem voor Vuile gokker' uit te maken en twee jaar geleden weigerde John Blankenstein al om nog een stoot op zijn fluit te geven omdat hij voor 'hoerenjong' uitgemaakt werd. Verder vraag ik me wie er in het Friese Haagje zo dom is om zich gegriefd te voelen als er 'Hoe- renveen' gezongen wordt, terwijl dat volgens een wakkere Jan Mul der net zo goed 'Boerenveen' had kunnen zijn. Hoe je het ook wendt of keert, als de KNVB in zijn wijs heid besluit dat voetbalwedstrij den stilgelegd kunnen worden naar aanleiding van wat er vanaf de tribune gescandeerd wordt, dan ontkomt men er niet aan om een lijst van definities aan te leg gen die in voorkomende gevallen geraadpleegd kan worden. Ik stel voor dat ze daartoe de inge bonden jaargangen van het bondsmagazine van de volleybal- bond tót een jaar of vijf geleden raadplegen. Iedere volleyballer weet wat ik bedoel en begint nu te gniffelen. Tot die tijd was de ru briek 'straffen' het meest gelezen en geciteerde onderdeel van dat blad. Bij iedere schorsing vanwege jerbaal geweld werden niet al leen de desbetreffende zondaar en de hoogte van zijn boetedoe ning vermeld, maar ook werd let terlijk weergegeven wat er ge- ^gd was. Ik was niet de enige die beteloorgang van die rubriek in I; Joge mate betreurde. Voor de band liggender ware geweest dat men besloten had om slechts de sectie drieletterwoorden te schrappen, die inderdaad een niet onbelangrijk percentage vormde, en daarmee kennelijk de door slaggevende reden om ermee te Jappen. Want met het breken van letraditie zijn ook alle geniale en 'Ormakelijke invallen voor het na geslacht verloren gegaan. Er wordt in het voetbal al gespeeld met de gedachte om op enkele Konten de hulp van de elektroni ca m te roepen, zoals het plaatsen u t6"camera °P de doellijn. Misschien gaan we het ook nog meemaken dat er richtmicrofoons langs de zijlijn komen te staan die e analoge output van de tribu- es digitaliseren en daarvan de atsoensmaat nemen op basis van en op de harde schijf opgeslagen Politiek correcte bibliotheek. Het J elleen, vrees ik, de nodige pro- emen opleveren bij Europa Cup edstrijden. Zo spelen er in Span- nogal wat 'Hull's', en is het i j3n een Engelse speler niet eer dan een aanwijzing. Terwijl L„, z'in beurt weer niet per li i?et moet aanspre- 's a"een al de naam 'Cocu' JW «erFransman voldoende ge- 9 reden voor een doodsschop. Léon Krijnen Faas Wilkes in zijn kledingzaak: „Bergkamp, Ronaldo, dat zijn goalgetters. Ik ging er meer met de bal tussenuit, liet anderen scoren. foto ad van hasselt 'Een pauw in de kleedkamer' Faas Wilkes is de 'eeuwige topsco rer' van het Nederlands elftal. Nog wel. Binnenkort haalt Dennis Bergkamp hem in, mischien vanavond al. Wilkes vindt dat niet erg, zegt hij bij een kopje koffie in hartje Rotterdam. Bergkamp is namelijk een hele begaafde voetballer. Zoals Wilkes er zelf een was. Door Henri van der Steen Rotterdam - Faas Wilkes, volgend jaar 75 jaar, zegt het met een glimlach. „Kijk, ik was niet gek op geld, maar ik voelde me wel een artiest. Bij Xerxes had ik al afspraken met de penningmeester, dat dié me wel eens een vergoeding gaf als er veel publiek was geweest. Konden we lekker uit. Het zat in mij, om ervan te profiteren." Hij spreekt, maar hij mag eigenlijk ook gewoon zijn mond houden. Wilkes is, ook 35 jaar na zijn laatste wedstrijd, een man om naar te kijken. Rank, stijlvol gekleed, soepel, mooi grijs. Hij heeft de tred van de man die het leven weet te le ven. Faas Wilkes is nog altijd een topper. In 1949 vertrekt hij zomaar naar het buitenland, naar Inter. Wilkes wordt profvoetballer. „Waar om zou ik in Nederland krap gaan leven als ik het in Italië ruim kan hebben," vraagt hij zich retho- risch af. Superieure stijl Eigenlijk is Wilkes al een halve Italiaan voordat hij naar Inter gaat. Die superieure stijl van spe len, die uitstraling. Wilkes maakt indruk bij zijn allereerste verschijning in de wondertent van VUC in Den Haag, waar de Nederlands Elftalclub altijd verzamelt om te trainen en de preken van bobo's als Karei Lotsy aan te horen. Het is de winter van '45-'46 als Oranje voor het eerst na de oorlog bij elkaar komt. Met debutant Wilkes van Xerxes. De gemiddelde international is in deze tijden van schaarste sober, donker gekleed. Niet Wilkes. Deze verschijnt in een fraaie, lichte over jas van uitmuntende stof. Herman Kuiphof - re dacteur van de Sportkroniek - ziet hem binnen komen en heeft het later over 'een pauw in de kleedkamer'. Wilkes weet op dat moment al lang waar Abra ham de mosterd haalt. Hij heeft een aanbieding gehad van MW om in Maastricht prof te worden. Hij krijgt twee vrachtwagens voor de deal, een mooie cover-up voor de verboden transfer, omdat de familie Wilkes in Rotterdam een transportbe drijf uitbaat. Wilkes in '97: „De KNVB inreeg er lucht van. Ik zou een jaar moeten wachten, een jaar niet mogen voetballen. Daar had ik natuur lijk niet zoveel zin in, dus ging de transfer niet door. Maar meneer Lotsy vond het wel normaal dat alle reisverzekeringen van Oranje altijd via zijn bedrijf liepen. Dat ging automatisch." Beetje verpest MW gaat niet door, Inter wel. Hij is de eerste Nederlander die prof wordt in Italië. Het vader land is apert tegen de stap, de Keuze Commissie van de KNVB zeker. Wilkes is een verrader, leve Abe, de ware patriot! Commissie-lid Herberts: 'Over Wilkes wordt niet meer gesproken'. Zes jaar wordt Wilkes niet geselecteerd voor het Ne derlands elftal Inter wordt een succes voor Wilkes, bijna drie jaar speelt hij er de pannen van het dak. Zijn laatste seizoen wordt wel een beetje verpest door een knieblessure. Torino neemt hem óver, Wilkes blijkt inderdaad geopereerd te moeten worden. Na een jaar doet Torino de Nederlander dus maar weer van de hand. Wilkes later: „Dat jaar heb ik wel het meeste verdiend in mijn carrière. Ik had al een deel van het geld van Inter ontvangen en ook Torino betaalde me." Het is Faas Wilkes ten voeten uit: zelfbewust, za kelijk. Tijdens zijn loopbaan zegt hij: 'Misschien ben ik in de loop der jaren te veel beroepssport man met alle harde zakelijkheid die daaraan vastzit, geworden, om me nu nog erg warm te kunnen maken voor olympische idealen. Top prestaties in de sport vind ik natuurlijk schitte rend, maar dan geen geleuter over 'deelnemen is belangrijker dan winnen'. Winnen. Dadr gaat het om. Zo is het nu eenmaal in de sport. Zo is het trouwens in het hele leven: Winnen! De sport ontdaan van al zijn franje is toch niets anders dan: we moeten winnen! Winnen! Winnen!' Wilkes wint. Begin 1955 is hij dan toch de eerste Nederlandse voetballer in buitenlandse dienst die Oranje haalt. Hij speelt op dat ogenblik bij Valencia CF en die naam staat er sjiek bij tussen de clubs van ande re internationals van dat jaar, zoals Emma (Cor van der Gijp), Holland Sport (Wim Landman), 't Gooi (Rinus Schaap) en VW (Jan Klaassens). Vier jaar later kent zijn loopbaan een hoogte punt. Faas Wilkes wordt 4 november 1959 tops corer van Oranje aller tijden in de laatste minuut van de interland tegen Noorwegen. Het doelpunt is een typische Wilkes-goal: hij passeert al drib belend drie tegenstanders, komt aldoende vrij voor de keeper, maar wacht met afronden totdat hij ook de keeper is gepasseerd. Het is zijn 34e goal in zijn 35e interland in zijn 36e levensjaar. Illuster trio Dribbelen, het is de grootste specialiteit van dit lid van het illustere trio Lenstra-Rijvers-Wilkes. De laatste zegt nu over 'het gouden binnentrio': „We pasten bij elkaar. Rijvers zorgde voor de munitie, die bleef lopen. Abe was de technicus, meer dan ik. Ik was de dribbelaar." Hij wordt geboren als dribbelaar. Negen jaar oud speelt hij als manneke bij Neptunus, De grote Dirk Nijs is scheidsrechter. In het stokoude, prachtige 'Het voetballeven van Faas Wilkes' van Jan Liber, vertelt Faas daarover. Dirk Nijs floot af en riep me bij zich. 'Hoe heet jij jongen'. 'Faas Wilkes meneer'. 'Mooi zo. Nou moetje eens goed naar me luisteren Faas Wilkes. Voetballen is een teamsport. Weetje wat dat is, een teamspel?' 'Ja meneer'. 'Mooi, dan moet je het ook niet helemaal alleen willen spelen. De andere jongens mogen ook eens een keer de bal hebben. Heb je dat begrepen?' Ik begon te huilen. Ik vond het verschrikkelijk, dat iemand dat tegen me zei en vooral de scheids rechter. Door mijn tranen heen en met mijn arm tegen mijn ogen bracht ik uit: 'Ik zal pingelen als ik wil en ik ga naar huis'. Ik wilde maar meteen het veld aflopen, maar Dirk Nijs hield me ervan terug. 'Als jij het veld afloopt mannetje, dan wil ik je wel zeggen, datje er voorlopig niet meer inkomt, he. Wange drag wordt zwaar gestraft. Vooruit meespelen niet meer pingelen en niet meer huilen'. Faas Wilkes in het shirt van het Nederlands elftal. foto anp archief Later, in het eerste elftal van Xerxes, speelt hij nog even met zijn jeugdidool, Wim Lagendaal, l'homme canon', de oud-midvoor van het Neder lands elftal. Die begint trouwens ook meteen over het 'dribbelen' van Wilkes. 'Jij pingelt nogal hè, dat moet je niet te veel doen, hoor. Wel de ballen zoveel mogelijk voor me vrijmaken'. Het is dan 1940, de interland-looppaan van Wil kes kan natuurlijk de eerste jaren niet beginnen. Het wordt nadien goedgemaakt door Faas die ei genlijk Servaas heet, een opvallende naam in het Hollandse gezin Wilkes dat bestaat uit Arie (pa), Trui (ma), Truus (zus) en Leen (broer). In 1946 is hij er na de oorlog meteen bij. Luxem burg - Nederland wordt 2-6, Wilkes maakt er vier. Nederland - België 6-3, Wilkes maakt er drie. België - Nederland 2-2, Wilkes maakt er twee. Drie interlands, negen goals, waar moet dat heen...? Typische goalgetter Faas Wilkes speelt uiteindelijk 38 interlands. Hij laat een watertje komen, neemt een forse slok en zegt: „Door de oorlog en mijn transfer naar Italië heb ik zeker 25 interlands gemist. Allicht dat ik dan ook wat meer goals had gemaakt, al was ik geen typische goalgetter. Bergkamp, Ronaldo, dat zijn goalgetters. Ik ging er meer met de bal tussenuit, liet anderen scoren." Hij noemt de naam Bergkamp zelf. „Ik weet nog dat die zijn eerste wedstrijd speelde bij Ajax. Ik belde mijn zoon Michael en zei: 'Bij Ajax speelt er nu eentje mee, on-ge-loof-lijk'. Dat was Berg kamp. Ik laat hem met plezier mijn record verbe teren." Pikant genoeg speelden beiden bij Inter. Wilkes: „Bij Inter ontbrak het Bergkamp nog aan menta liteit. Hij is gegroeid, hij is zelf een beetje terug gaan doen. Mij lukte dat meteen. Als ze mij raak ten, schopte ik terug." Erg goed is hij evenwel niet op de hoogte van het huidige voetbal, erkent hij. Wilkes komt nooit meer in het stadion, het Spaanse en Italiaanse voetbal volgt hij nog wel een beetje. „Met de schotel. In het Spaanse en Italiaanse voetbal zit meer in. Naar voetbal uit Brazilië of Argentinië kan ik niet kijken, dan zit ik me gruwelijk te ver velen. Tik-tik. Engels voetbal wel. De entourage, de passie." In Engeland speelde hij zijn eerste uitwedstrijd met het Nederlands elftal. Alle spelers kregen een pond om een souvenirtje te kopen. Wilkes koos een zeemlap voor mijn moeder. Karafje bessensap Ach, geld. „Van hoofdconsul Boeljon kreeg ik na een interland de afrekening; moest ik dè bond nog acht gulden betalen. Tja." Hij leerde toch wel genieten. „In Italië en Spanje was ik gewend geraakt b'ij het eten een glaasje wijn te drinken, ook bij de club. Bij het Nederlands elftal regelde ik dus met de ober dat hij me een karafje bessensap bracht. Officieel. Want er zat natuurijk rode wijn in. Nie mand die dat ooit heeft gemerkt, haha." Hij moet weer eens terug naar de winkel, naar mevrouw Mona Brakke-Wilkes, dochter van Dolf Brakke, oud-voorzitter van de regeringsraad van Suriname, zeg maar de minister-president. Tien tallen jaren hebben ze Monasima al, pal tegen over Hilton Rotterdam. Exclusieve damesmode. Vier kinderen heeft het echtpaar. Twee hebben ook kledingwinkels. Wilkes: „Mijn zoon Michael heeft net zijn derde zaak geopend hier. Vermeldt u dat even, dat is leuk voor hem." Daar gaat hij. Recht, krachtig, stijlvol. Kampioen werd hij gek genoeg nooit. Tweede met Inter, tweede met Valencia. Of toch... Hij werd kampioen met de junioren van HION. Faas was elf...

de Stem | 1997 | | pagina 11