WILLEMSEN Jaarkaarthouders van NS gedupeerd femina 2 202 de Stem Walvissen stranden in baai Nieuw-Zeeland Tegenvaller bouwer Westerscheldetunnel DNB vreest inflatie, voorschotrente stijgt Moord met insuline blijkt niet bewezen Strandwandelaars zetten zich schrap 3800-0607 AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Él) Treinkaartjes gemiddeld 2,5 procent duurder Nobelprijs literatuur naar Dario Fo Brommers straks niet op fietspad Bardot krijgt straf voor discriminatie Lindenburgh-zaak in nevelen gehuld 3 t/m12okt. Ahoy' Rotterdam Het zijn toch ook wal-vissen? ;en als geen ander :hteras zorgt voor litroën betaamt is tar, u heeft stuur- ir gelang uw eige11 a. Of een 1.4, LOODGIETERS-INSTALLATIEBEDRIJF 44/DDELB^'^" lMnn«TOiPWPft -Q 461» Art TFRNF1 I7FN TFl 0115-694173 DE STEM 137e JAARGANG 8 "710311 000218" II I I I VRIJDAG 10 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 3 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids A3/A4 A5 A6 A7 B1 B2 Cl t/m C4 Dl BjV-programma's D2 Surplus El t/m E5 Loterijen binden strijd aan PAGINA Moslims in Srebrenica overwinnen PAGINA Jalabert verrast specialisten bij WK tijdrijden in San Sebastian Weer werk na ontslag bij De Schelde PAGINA Jubileum Bassie en Adriaan in circustent PAGINA PAGINA Design uit afval en ander meubilair in woonbijlage Nieuwe 626 heeft onvermoede kwaliteiten PAGINA I MIN. üi 18 Het blijft slecht Er is nog geen enkele aanwijzing dat het weer gaat verbe teren. Vooral in de ochtend regent het. In de namiddag kan het droger worden en volgen er mogelijk een paar opkla ringen. Het blijft stevig waaien, soms met flinke rukwinden. »Dario Fo FOTO EPA Van onze kunstredactie Stockholm - De Italiaanse toneelschrijver Dario Fo (71) heeft de Nobelprijs voor de literatuur gekregen. Aan de prijs is een geldbedrag van twee miljoen gulden verbon den. Fo werd in Nederland vooral bekend door zijn stuk Mistero Buffo (1969), dat in de jaren zeventig gespeeld werd door het Vlaamse ge zelschap De Internationale Nieuwe Scène. De laatste ja ren deed Fo zich in Neder land gelden als regisseur bij de Nederlandse Opera. ZIE VERDER GIDS-D1: Nobelprijs voor Dario Fo onverwacht Rijswijk (anp) - Brommers en bromscooters mogen vanaf 1999 in de bebouwde kom niet meer op fietspaden rijden. Alleen als het echt niet anders kan, wordt een uitzondering gemaakt. Dit zijn de wegenbeheerders met elkaar overeengekomen.Reden voor de maatregel zijn de vele ongeluk ken op fietspaden waarbij brom fietsers waren betrokken. Van onze verslaggever Breda/Utrecht - De NS maken vanaf 1 juni volgend jaar een eind aan het onbegrensd gebruik van NS- en O V-jaarkaarten voor het gezin. Gezinsleden kunnen straks met zo'n jaarkaart alleen nog buiten de ochtendspits in de trein reizen. Deze maatregel kan forensen duizenden guldens per jaar kos ten. Een rekenvoorbeeld: man en vrouw wonen in Roosendaal en werken beiden in de Randstad. Voor 6.050 per jaar kunnen zij nu onbeperkt gebruik maken van trein, bus en tram. Dat bedrag is de prijs voor een OV-jaarkaart (tweede klas) voor twee gezinsle den. Als deze twee forensen beiden in de ochtendspits willen blijven reizen, zijn ze straks twee maal de volle prijs voor een eenper soons OV-jaarkaart kwijt. Bij de huidige tarieven is dat twee maal 5.297, ofwel 10.594. Dat scheelt het echtpaar dus jaarlijks ƒ4.544. De NS kondigden gisteren verder aan dat alle treinkaartjes die ook geldig zijn in de drukke och tendspits, volgend jaar fors in prijs worden verhoogd. De prijs van 'gewone' abonnementen kan tot 7 procent omhoog gaan. Voor enkele reizen en retourtjes moe ten reizigers gemiddeld 1,5 pro cent meer gaan betalen. De ge middelde tariefsverhoging over alle soorten treinkaarten teza men bedraagt 2,5 procent. Reizi gers die tijdens daluren van de trein gebruik maken, zullen min der merken van de prijsstijging. De NS zien zich tot de maatregel met de OV- en NS-jaarkaart ge noodzaakt omdat zij steeds meer gebruikt worden voor woon werkverkeer. „Wij willen graag zo veel moge lijk mensen vervoeren," aldus een NS-woordvoerder. „We willen ook ons steentje bijdragen aan een oplossing van de fileproble men, maar daar moet wel enige opbrengst tegenover staan. De overheid wil immers dat wij onze eigen broek ophouden." De zegsman wijst erop dat de NS-jaarkaart (alleen voor trei nen) en OV-jaarkaart (voor alle openbaar vervoer) indertijd zijn ingevoerd om de prijsopbouw van een treinkaartje te laten lij ken op de kosten van autogebruik door een gezin. De eige naar/chauffeur is veruit het duurst uit, zijn/haar partner be taalt als passagier beduidend minder en de kinderen reizen bij na gratis mee. Nu de jaarkaarten steeds meer gebruikt worden voor woon werkverkeer, waarbij gezinsle den niet samen maar afzonderlijk reizen, worden deze vaste klan ten voor de NS te duur. „Door de ze ontwikkeling is de gezinsle- denkaart voor NS niet langer verantwoord," melden de Spoor wegen in een brief die gisteren bij 33.500 kaarthouders in de bus viel. Van deze vaste klanten zijn er 12.500 die met meer gezinsleden één kaart hebben. Deze groep on dervindt straks de gevolgen van de maatregel. VERVOLG OP ECONOMIE - A7: Boze telefoontjes bij Klantenservice OOK OP ECONOMIE - A7: Vakbonden dreigen met actie bij NS Var onze verslaggever Middelburg - De wanden van de Westerscheldetunnel moeten toch worden voorzien van dure hittewerende bekleding. Proe ven met een goedkoop en eenvoudig aan te brengen alternatief hebben uitgewezen dat deze oplossing niet acceptabel is om voldoende veiligheid te waarborgen. Volgens woordvoerder J. van Gorp betekent dit echter niet dat de tunnel duurder wordt of later Maar is. „De oorspronkelijke be groting en het bouwschema blij ven gehandhaafd." Conventionele tunnels worden 'egen branden beschermd met een hittewerende bekleding, die - goedkoop en eenvoudig - in de bekisting wordt opgenomen. Rjj boortunnels kan dit echter met. De hittewerende platen moeten immers achteraf worden ingebracht. En dat is een dure en tijdrovende oplossing. Om die «den besloot de bouwer, Kombi- ïinin ^tddelplaat Westerschelde I MW), een alternatief te zoeken: e hittewerende bekleding ver volgen door extra betondekking te passen, hie betondekking mag er bij een rand echter niet afspatten. Dat an gebeuren doordat bij een e verhitting het in het beton anwezige water verdampt en en ontsnappen. Hierdoor staat in het beton een hoge k waardoor de buitenste schil Bij de brand in de Ka naaltunnel spatte 400 mm beton- schil weg. KMW dacht de oplossing gevon den te hebben door toevoeging van een twee procent polypro- pyleenvezel aan het beton. Die stof smelt bij 150 graden celcius, zodat er ruimte ontstaat waar door de waterdamp uit kan zet ten en de druk afneemt. Tijdens brandproeven in een Duits on derzoeksinstituut bleek echter dat die oplossing niet aanvaard baar is. Het verschijnsel van af spatten bleef zich voordoen. Een proef met een hittewerende bekleding van zestien mm dikte gaf wel een bevredigend resul taat. Tijdens die test bleef die be kleding aan de betonsegmenten zitten, 'zodat volgens verwach ting de temperatuur van beton en bewapening voldoende laag bleef. „De proeven hebben inmiddels behoorlijk helderheid gebracht en besloten is dat er in ieder geval een hittewerende bekleding moet worden aangebracht," aldus het projectbureau Tunnel Wester schelde. Parijs (dpa/ap) - Een ge rechtshof in Parijs heeft gis teren ex-filmster en dieren- beschermster Brigitte Bardot veroordeeld wegens aanzet ten tot haat en rassendiscri minatie. 'BB' kreeg een boete van 10.000 franc (ruim 32000 gulden). Bardot was eerder vrijge sproken, maar het hof van beroep acht haar nu wel schuldig. De 63-jarige Brigit te Bardot, die getrouwd is met een lid van het extreem rechtse Front National, trekt al geruime tijd ten strijde te gen rituele slachtingen tij dens het islamitische offer feest. In de krant Le Figaro lan ceerde Bardot in april vorig jaar een 'schreeuw van woe de' tegen de 'verschrikkelijke slachtingen'. Daarbij sprak ze ook van een 'invasie van Frankrijk door moslims' en van een 'islamitische over stroming'. De ex-filmster heeft geen enkel berouw ge toond over haar uitlatingen. Van onze redactie economie Amsterdam - De Nederlandsche Bank (DNB) probeert een al te onstuimige groei van de bestedingen in Nederland te voorko men. Gisteren verhoogde de bank, samen met de Bundesbank en enkele andere Europese centrale banken, de geldmarkttarieven. kooplust remmen. De hogere ren te op de geldmarkt betekent in de eerste plaats voor de banken en het bedrijfsleven een kostenver hoging. Particulieren ondervin den de gevolgen als de banken de tarieven voor 'rood staan' en per soonlijke leningen verhogen. Er is geen direct effect op de hypo theekrente. Zoals gebruikelijk gaf de Bun desbank gisteren de aanzet voor een 'renterondje' in Europa met de aankondiging van een hogere beleningsrente. De Deense en de Belgische centrale banken volg den. De Nederlandsche Bank ging verder door ook de voor schotrente te verhogen. Die be draagt nu 2,75 procent, dat is driekwart punt hoger dan begin dit jaar. De eerste verhoging in ruim zes jaar vond plaats in maart. Op de toch al wat onrustige fi nanciële markten kwamen de renteverhogingen hard aan. Het koersgemiddelde van de toon aangevende aandelen in Amster dam viel ruim drie procent terug ten opzichte van het slot van woensdag. De voorschotrente ging een kwart punt omhoog tot 2,75 pro cent en de rente op speciale bele ningen drietiende punt naar 3,3 procent. De Bundesbank verhoogde alleen dat laatste tarief, bedoeld om het geld duurder te maken voor het bankwezen. Met de verhoging van de voorschotrente, het be langrijkste geldmarkttarief, zette De Nederlandsche Bank een stapje extra. DNB, die voor een waardevaste gulden moet zorgen, is bang voor oplopende inflatie. Zij heeft al eerder gewezen op de sterke groei van hypothecair krediet. De ge stegen huizenprijzen scheppen ruimte om meer te lenen, waar door miljarden guldens extra in circulatie komen. Daar kan een prijsopdrijvend effect van uit gaan. Het grote vertrouwen van de consument in de economie heeft datzelfde effect. In juli la gen die bestedingen vier procent boven het peil van juli vorig jaar. Aan duurzame goederen (auto's, huishoudelijke apparaten) werd acht procent meer uitgegeven. Hogere rentetarieven moeten de Meer dan honderd wal vissen zijn 'gestrand' in de Karikari-baai op het noor delijke eiland van Nieuw- Zeeland. Honderden vrijwilligers probeerden de dieren giste ren tijdens hoogwater terug de zee in te drijven. Bij 48 walvissen lukte dat, maar de circa 53 overige dieren zijn op het strand gestor ven. FOTO REUTER (ADVERTENTIE) familiebeurs gezellig wonen en leven Van onze verslaggeefster Steenbergen - Uit onderzoek van justitie is niet onomstotelijk komen vast te staan dat een bewoonster van De Lindenburgh in Steenbergen aan een overdosis insuline is overleden. Evenmin is opgehelderd hoe een andere vrouw, die in coma raakte, onnodig insuline kon krijgen. Beleef een dag in een wereld van nostalgie en toekomst. De 50e Femina; verrassend, veelzijdig, gezellig. Dagelijks van 11.00-17.00 en 19.00-22.30. Zondag van 11.00-17.00 uur. Ook op Internet www.femina.nl Deze uitslag noemt directeur P. Brouwer van de Stichting ABG, waartoe De Lindenburgh be hoort, 'onbevredigend en belas tend'. De Bredase officier van justitie C. van Spierenburg zegt dat de zaak-Lindenburgh is ge sloten vanwege gebrek aan be wijs. Alle mogelijkheden om meer boven water te krijgen, zijn uitgeput. Justitie heeft niet alleen te weinig bewijzen tegen ver pleegkundige R.P. uit Halsteren, die verdacht werd van het toedie nen van fatale hoeveelheden in suline. Het staat evenmin hon derd procent vast dat de hoeveel heid die de 79-jarige mevrouw M. Antes kreeg, zodanig was dat dat haar dood veroorzaakte. Daar naast blijft het een raadsel hoe het kon gebeuren dat de 87-jarige mevrouw C. Verkamman, geen op insuline aangewezen suikerpa tiënte, insuline kreeg. De verpleegkundige wordt niet meer vervolgd. De politie hield hem begin september aan op ba sis van een 'redelijk vermoeden van schuld'. De verpleegkundige wacht nu de schriftelijke bevesti ging van het seponeren van de zaak af. „Zodra die binnen is, gaan we concreet praten over zijn terugkeer. In principe is dat op zijn eigen werkplek in de Linden burgh. Maar dat hangt mede van zijn wensen af," zegt directeur Brouwer van het ABG. VERVOLG OP BINNENLAND - A3: 'Afloop lastig voor familie' VERDER OP BINNENLAND - A3: Begin van bewijs is genoeg voor aanhouding. (ADVERTENTIE) -ƒ -V" Strandwandelaars zetten zich schrap op de pier bij IJmuiden, waar gisteren een echte herfststorm woedde. FOTO ANP Behouden. I. citroen prefereert TOT* De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. 1 Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50' g Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97 50 a kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen g Naam: Adres:v Postcode:Plaats:I Telefoon-Bank/G ironr.g Handtekening:g Stuur deze bon In een open envelop zonder postzegel naar.- Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, 1 Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda g DAGBLAD VOOR ZUIOWESI-NEDHRLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1