President Ford zorgt voor aangename opwinding Vettige knipoog naar jaren zestig Verstilling en humor in film over Chinese migranten 0 2 19 0 0 0 S ui o 'Wi Ned vers lied 'George uit de jungle' een zware beproeving A DE STEM IWI 'Floating Life' van Clara Law lil J DE STEM Keith Moon i i i i i DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 D2 Door Jos Kessels 'Sometimes even the president must stand naked,' zong Bob Dylan ooit en het lijkt of de presidenten van de VS die uit spraak ter harte hebben geno men, met Kennedy als vrou wenveroveraar, Nixon als pa ranoïde zelfvernietiger, Rea gan als spottende revolverheid en Clinton als rokkenjager en tweederangsmuzikant. Ondanks, of misschien juist dankzij deze zwakheden is de president van de Verenigde Sta ten voor de Amerikanen nog steeds de eerste vaandeldrager van Old Glory, het fiere banier van sterren en strepen, net als Coca Cola het symbool is van de vrije wereld. Er mogen dan wei eens kreuken in komen, uiteinde lijk verwarmt de vlag als een be schermende deken de trotse en onverschrokken Amerikaanse geest. In Air Force One van Wolfgang Petersen beperkt de Amerikaanse president zich niet tot het hoog houden van het moreel, maar gaat hij zelf voor in de strijd, als een actieheld gebeiteld uit het steen van Mount Rushmore en het hart voortgestuwd door de Mississippi. Dat deze president vertolkt wordt door Harrison Ford komt niet als een verrassing, omdat hij als beheerder van het Witte Huis overtuigender overkomt dan de presidenten zelf. Ford is zoals de Amerikanen zichzelf graag zien: oprecht, onverzettelijk en mense lijk. De titel Air Force One slaat op Gary Oldman houdt Harrison Ford onder schot in 'Air Force One het Amerikaanse presidentiële vliegtuig, het vliegende tapijt van de wereldpolitiek. In de aanhef van de film keert president Mars hall (Ford) met zijn gezin en staf terug van een bezoek aan Mos kou, waar hij in vlammende be woordingen het internationale terrorisme de oorlog heeft ver klaard. Nog maar nauwelijks is het vlieg tuig opgestegen of een groep Rus sische terroristen, onder aanvoe ring van Korshunov (Gary Old man) kaapt het vliegtuig, om hun leider vrij te krijgen, die in Mos kou in de kerker zit. Terwijl de terroristen het onaantastbaar ge achte vliegtuig overnemen en in bloed dompelen, weet de presi dent in een capsule te ontsnap pen. Althans, dat denkt men aan boord en in Washington, waar de vice-president (Glenn Close) on der zware druk komt te staan. Marshall bevindt zich echter nog wel degelijk in het vliegtuig en neemt het in z'n eentje op tegen de terroristen. Hoe absurd en ge zocht het verhaal ook mag klin ken, Air Force One is een span nende en vooral vakkundig ge maakte actiefilm, die de kijker in de stoel vastgordelt en pas weer het sein op veilig geeft als alle lichtjes branden. Ook de Duitse regisseur Wolf gang Petersen had eerst zijn be denkingen over de plot, maar Harrison Ford trok hem over de streep. Petersen is vooral bekend van spannende, claustrofobische thrillers als Das Boot en In the li ne of fire, waaraan deze nieuwe film sterk doet denken. Petersens handelsmerk is dat hij actiescènes altijd probeert te combineren met psychologische diepgang. In Air Force One ligt het accent wat meer op de actie, maar hij vindt toch nog .wat ruimte voor persoonlijke kleur en humor. Ook zit er een komisch emotioneel en visueel contrast tussen het ademinhoudende ze nuwcentrum in Washington en de turbulente verwikkelingen in het vliegtuig. Harrison Ford maakt vol overga ve van het presidentschap tijde lijk een 'Rambo-business'. De ge renommeerde badguy Gary Old man moet het in alle opzichten tegen hem afleggen. Ongetwijfeld zal menigeen zich storen aan het volmondige patriottisme en de film zal ook niet besteed zijn aan Dennis Bergkamp, maar presi dent Ford zorgt in Air Force One voor heel wat aangename opwin ding. 'Air Force One' is te zien in Casino in Breda, City in Roosendaal, Cinemactu- eel in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst. Door Jos Kessels George uit de jungle is gebaseerd op een tekenfilmserie uit de jaren zestig, waarin Tarzan geparodi eerd werd. Deze George mag dan een klungelige versie zijn van de koning van de jungle; deze speel film is nog aanzienlijk klungeli- ger. George (Brendan "Fraser) is opgegroeid in de jungle en opge voed door Ape, een grote mens aap. Het gerucht van een witte aap is tot de beschaving doorge drongen en een expeditie wordt uitgerust om de legende op waar heid te onderzoeken. Het is een bont gezelschap dat jacht maakt op George, waaronder de pedante Lyle, zijn aantrekkelijke verloof de Ursula (Leslie Mann) en twee dommige schavuiten. Als Ursula aangevallen wordt door een leeuw redt George het meisje. Het tweetal wordt ver liefd op elkaar, maar de relatie wordt niet alleen bemoeilijkt door Lyle, maar ook door de on handigheid van George, die niet veel van meisjes afweet. Om Ge orge kennis te laten maken met haar ouders, neemt Ursula hem mee naar San Francisco, waar zich nieuwe problemen voordoen. George uit de jungle is in het Ne derlands bewerkt en een aan Gert-Jan Droge herinnerende stem geeft laconiek commentaar op de gebeurtenissen, maar de grapjes zijn nogal misplaatst in deze entourage, omdat de film nooit leuk wil worden. George botst met zijn lianen eindeloos op bomen, de kirrende Ursula heeft een ergerniswekkende Neder landse poppenstem meegekregen en de andere personages zijn al even flauw. In de Amerikaanse versie spreekt John Cleese de aap in. Dat zal ongetwijfeld komi scher zijn dan de Nederlandse versie, die al snel uitloopt op een zware beproeving. 'George uit de jungle' draait in Cinésol 3 in Breda. Door Jos Kessels Mike Myers maakte op de tv fu rore met Saturday Night Live en in de bioscoop met Wayne's World, als de helft van een mal lotig duo, dat seksueel gefrus treerd achter de meiden aanloopt en pophelden adoreert. Myers knipoogde steeds vettig in de ca mera, om de suggestie te wekken dat hij grappig was. In Austin Powers heeft hij een nieuw typetje bedacht, een persi flage op de Britse geheim agent James Bond, uiterlijk geworteld in de hippe Londense popscene van de jaren zestig. Het is ook daar dat de film be gint. Overdag werkt Austin Po wers als fotograaf, maar 's nachts opereert hij als geheim agent en ondanks zijn paarden tanden en bril geldt hij als een sekssymbool. Zijn assistente, mrs. Kensington (Mimi Rogers) is dan ook heimelijk smoorverliefd op hem. Powers' grootste oppo nent is Dr. Evil (dubbelrol My- Mike Myers (links) en Elizabeth Hurley in 'Austin Powers'. ers), een naar Dr. No gemodel leerde kaalkop, die de wereld hetzelfde aanzien wil geven. Als Dr. Evil zich laat invriezen, om dat er te veel liefde in de lucht hangt, volgt Powers zijn voor- Dr. Evil, omdat de wereld nu een stuk slechter en dus draaglijker voor hem is. Ook Powers wordt uit de vrieskist gehaald, om het opnieuw tegen zijn aarstvijand op te nemen. Ditmaal krijgt Po- beeld. Dertig jaar later ontdooit wers steun van Vanessa (Eliza beth Hurley), de dochter van mrs. Kensington. Austin Powers is gebouwd op het contrast tussen de psychedeli sche popcultuur van de jaren zestig en de zakelijke jaren ne gentig. Afkomstig uit een tijd dat de meiden 'groovy' waren en aan vrije liefde deden, krijgt Austin Powers nu te maken met con dooms en praatgroepen. Als partner van acteur Hugh Grant zullen sommige dialogen uit de film Elizabeth Hurley dicht bij huis hebben gebracht. De humor van Mike Myers is in de loop der jaren evenwel niet veranderd. Nog steeds blikt hij in de camera met de misvatting dat hij grappig is en zoemt tussen door in op een paar grote bor sten, om niet de indruk te wek ken dat hij alleen met zichzelf bezig is. I 'Austin Powers' van en met Mike My ers is te zien in Cinésol 1 in Breda in De Koning van Engeland in Hulst. Door Marjan Mes Een van de indrukwekkendste vertegenwoordigers van de Aziatische Nouvelle Vague is de in China geboren en in Hong Kong opgegroeide ci neaste Clara Law (1957). Een paar jaar geleden maakte zij grote indruk met het verstilde Autumn Moon, waarin de so ciale desintegratie van Chine zen in het materialistische Hong Kong sober en geestig gestalte kreeg via de beleve nissen van een jong stel. Heel anders maar filmisch even eens superieur was het histori sche vechtspektakel Temptation of a Monk. Na haar emigratie naar Australië - vanwege de in haar ogen veel te commerciële filmproductie in Hong Kong - raakte Law persoonlijk nog meer betrokken bij de problematiek van de Chinese ontworteling. Vanuit eigen ervaringen regis seerde zij Floating Life, weer net zo verstild, sober en intiem als Autumn Moon, en met zijn losse scènes op het eerste gezicht nau welijks dramatisch. De film toont' de lotgevallen van de Chinese Hong Kong-familie Chan, waar van twee dochters al over de we reld zijn uitgezworven. De overdracht van Hong Kong aan China is, zonder dat die ex pliciet aan de orde komt, de aan leiding voor de migratie van de familie. De al bijna bejaarde va der en moeder Chan reizen met Scène uit 'Floating Life', van de Chinees-Australische cineaste Clara Law. hun twee tienerzonen vanuit Hong Kong naar hun dochter Bing in Australië. Die heeft zich daar wel heel erg rigoureus pro beren aan te passen en is er psy chisch ziek van geworden. Van haar ouders eist ze dat die zich ook in rap tempo aanpassen. Het bejaarde paar voelt zich ech ter als een kat in een vreemd pak huis. In hun altijd zonovergoten straat zijn zij bang voor de hon den en kangoeroes, die er vrij rondlopen. Ze missen de oude ge bruiken, zoals de vooroudervere- FOTO CINEMIEN ring. Voor de twee tienerzonen is het land met zijn veramerikanis eerde cultuur echter al snel een paradijs. De oudste dochter woont in Duitsland en is getrouwd met een Duitse man. Haar huwelijksgeluk kan niet op tegen haar ongeluk kige gevoel van nergens bij te ho ren. De oudste zoon, een succes volle beursmakelaar, wacht in Hong Kong op zijn visum. Zijn mooie, jonge minnares moet een abortus laten uitvoeren. Met on gewone kracht roept de regisseu se zo'n plotseling dramatisch mo ment op in haar verder verstilde, lichte film, waarvan de versnip perde vertelvorm mooi aansluit bij het uiteengevallen familiele ven. Met subtiele, niet zelden grappi ge details weet Clara Law aan haar onderhuidse drama's bete kenis te geven. Zo weet de oude moeder eindelijk een hondje dat haar telkens angst aanjoeg tot ge hoorzaamheid te manen. Een ter loopse, humoristische scène die suggereert dat haar sociale aan passing toch nog enigszins ge slaagd is. De familieperikelen spelen zich voornamelijk binnenshuis af. Via titelkaarten worden de verschil lende locaties geïntroduceerd, die met hun moderne voorzieningen allemaal op elkaar lijken. Laws esthetische fotografie benadrukt het gevoel van vervreemding, dat zich ook weerspiegelt in de de cors. Zo bestaat Sydney slechts uit één zonovergoten straat met pastelkleurige huizen, als in een vreemde droom. I 'Floating Life' van Clara Law is te zien in Chassé Cinema in Breda. 1 l (fl 0 0 BERGEN OP ZOOM Cinemactueel 1-2-3 - Air force one - Lady en de vagebond - The Lost World - Bean - Face Off - za/AII-night horror show 5 Cinema Paradiso - Cold comfort farm Roxy 1 - The Lost World Roxy 2 - My best friends wedding -101 Dalmatiërs BREDA Grand - The Lost World Mignon - Napoleon - Nothing to lose Cinesoi 1 - Austin power Cinésol 2 - Men in Black Cinesoi 3 - George uit de jungle Casino 1 - Air force one Casino 2 - Copland - Lady en de Vagebond Casino 3 - My best friends wedding Casino 4 - Bean Chassé Cinema - Mocrocosmos - Love Serenade - Kolya - The Quiet room - Everyone says I love you - Pippi Langkous - Oog van de adelaar - floating life - Land en Freedom - Carla's song GOES Grand Theater - The Lost World HULST Koning van Engeland - Austin power - The lost world Jurassic park Bean - Face Off - Conspiracy Theory - Copland - My best friends wed ding - Air force one ROOSENDAAL City 1-2-3 - Men in black - Lady en de vagebond - Face Off - The Lost World - Air force one TILBURG Heuvelpoort 1-2-3-4-5- Copland - Bean - Air force one - Lady en de Vagebond - Nothing to loose - Face/off - My best friends wedding George uit de jungle Cinecitta 1 - Addicted to love - Gordel van Smaragd Cinecitta 2 - The English Patient - The Quiet room Cinecitta 3 - Sling blade - Smilla's sense of snow Midi - The Lost World VLISSINGEN Alhambra Theater - George uit de Jungle - Air force one - The Lost World - My best friends wedding - Napoleon - Copland ANTWERPEN Metropolis, tel 03-5443600 - Zaal 1 14.30 en 17.00 uur - Lady and the Tramp 20.00 uur The Saint 22.45 uur The fifth element Zaal 2 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Addicted to love Zaal 3 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Conspiracy theory Zaal 4 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Air Force One Zaal 5 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Bean Zaal 6 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Volcano Zaal 7 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Contact Zaal 8 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur My best friends wedding Zaal 9 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Bean Zaal 10-14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Speed 2 Zaal 11 -14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Liar liar Zaal 12 -14.30 en 17.00 uur Free Willy 3 20.00 uur The English Patient 22.30 uur The Devil's own Zaal 13 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Scream Zaal 14 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Con Air Zaal 15 - 14.30,17.00 en 20.00 uur - Marvin's Room 22.30 uur The English patient Zaal 16 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Men in Black Zaal 17 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Murder at 1600 Zaal 18-14.30 en 17.30 uur 101 Dalmatiërs 20.00 en 22.30 uur Face/off Zaal 19 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Mimic Zaal 20 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Face/off Zaal 21 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Air Force One Zaal 22 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur My best friends wedding Zaal 23 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Nightfalls on Manhattan Zaal 24- 14.30 en 17.00 uur High school high (zaen zo George of the jungle) 20.00 en 22.30 uur 187 Woody Aliens eerste musical, Everyone says I love you, is te vens een grappige relatiekomedie over een welvarende psy chiatersfamilie in Manhattan. De vrouw en moeder van hel gezin (Goldie Hawn) was vroeger getrouwd met Joe, een in Pa rijs levende schrijver (Woody Allen), die uitblinkt door ver keerde keuzes in de liefde. Hij legt het aan met de veel jonge re, getrouwde Julia Roberts, maar danst aan het slot een duet langs de Seine met zijn ex. De zoetgevooisde musicalroman- tiek met vooroorlogse muziek is prachtig verweven met geestige verhaallijntjes. (Chassé Cinema in Breda) In Conté d'Eté van de bejaarde Franse meestercineast Eric Rohmer weet een vakantie vierende student niet te kiezen tus sen drie aantrekkelijke, intelligente meisjes. Tegen de zomer se achtergrond van de Bretonse badplaatsen Dinard en St. Malo ontspint zich een spiritueel vakantieavontuur in een praatfilm, die even lichtvoetig als betekenisvol de levenssfeer van jonge mensen weet te treffen, (zaterdag 11 oktober om 20.30 uur bij Filmtheater Oosterhout, Slotjesveld 15) Love Serenade is een lichtelijk bizarre, Australische tragi-ko- medie over twee zusters in een ingeslapen, heet dorpje, die beiden vallen voor de nieuwe disc jockey. Een egoïstische veertiger, die er al drie huwelijken op heeft zitten en er alles behalve romantische ideeën op nahoudt. Hij gebruikt de zus sen en speelt hen met zijn voze charmes tegen elkaar uit, tot dat zij wraak nemen. Een in Cannes bekroonde debuutfilm van Shirley Barrett met uitvergrote emoties, spaarzame, hila rische dialogen, een stijlvaste fotografie, swingende muzieK- nummers uit de seventies en een verrassende plot. (Chasse ci nema in Breda) Cinema Paradiso vertoont Cold Comfort Farm, een mislukte BBC-productie van John Schlesinger. Gebaseerd op een Kla sieke roman uit 1932 gaat hij over een meisje dat na de doo van haar ouders intrekt bij een excentrieke boerenfamilie een boek te schrijven over het platteland. Er rust een vloe P de familie en de boerderij is een zwijnenstal. Het begin een horrorfilm en eindigt als een romantische draak. 'ma dag en dinsdag in Cinemactueel in Bergen op Zoom, woens in City Roosendaal) Het Ken Loach-retrospectief in Chassé Cinema Breda gaa' vanavond verder met Land and Freedom, de mooie film een linkse Engelsman in de Spaanse Burgeroorlog,wien® alisme in de praktijk zwaar wordt beproefd. Ook morg vond. Zaterdagavond draait Carla's Song, Loach laats e een romance tussen een Engelse buschauffeur en een po vluchtelinge tegen de achtergrond van de Contra-stnj i caragua. The All Night Horror Show 5 in Cinemactueel Bergen op Zoom presenteert zaterdagnacht vanaf 23.59 uur twee re^ van vier griezelfilms waaronder Scream, The Frightene mie en A Vampire in Brooklyn. Gitarist Jan-Bart M stond met Eboman in het programma van The Pr tijdens een grote Britse nee. De optredens voor zenden uitzinnige mense de beste live-act van dit ment vond Meijers 'heel t ook lucratief'. De gi speelt echter liever in de we band Supersub. Het hard met de Amsterd britpopgroep. Een half ja de oprichting bracht het k tet een dijk van een cd u Virgin en sindsdien regen optredens voor de groep zich noemde naar superi Iers als Youri Mulder ....Pierre van Hooijdonk. Door Rob Musters Dankzij het succes van re cd's van Oasis, Radiohead, Shaker en The Verve is de popgolf nog steeds niet op retour. Het genre leeft en ook navolging in Nederland groepen als Tuesday Chil Supersub. 'Zo zit het dus volgens Supersub zanger Maginn en gitarist Jan-Bart ijers. Meijers: „Britpop ligt mo teel goed in de markt. Het ineens in, maar ik interessee al jaren voor deze muzieks Het begon voor mij al in met The Stone Roses. Die z naamde Manchester-sound ik helemaal te gek. Het is tuurlijk wel een inspiratieb maar niet in de zin van: ko nu gaan we britpop spelen werkt dat niet. Wij zijn geen trendvolgers, afhankelijk van elkaar zijn - jaren met deze muziek b Mijn eerste band The Char Children speelde al Manche pop. Iedereen dacht toen no die trend snel zou overwaai Abrazame zingt ze nieuwste cd. Het kos moeite om de aanspo Maria de Lourdes op t Omhels me.' Je zou ni doen, zeker wanneer de Mexico' het vraagt, kort kan dat. De 'S Mexico' maakt met e mariachi-band een langs negen Nederla len. Omhels Maria de de koningin van het M se volkslied. Door Wil Kester «Ze mag Prins Bernhard tot ste fans rekenen. Maar ook jnan valt massaal voor haar. een in haar geboorteland. Mexico is Maria de Lourdes ®een. Al bijna dertig jaar ve~ Mexicaanse volkslied, e een noemt haar een zanger «r smartlappen; een ander naar als een voorvechtster ntieke Mexicaanse muz ver eén ding is iedereen het e Lourdes is de koningin va eaanse volkslied, «aar populariteit in eigen 1 Me^3 Lourdes de bijnaam cM®C0 0P'Zii zingt traditio e liederen. Deze 'canci concertzaal van Bena We Yeste in Breda is «e h6t 6erstein een lukt dne concerten te möu7 °?der de tltel 'K "st du das Land'. see!p"edraaitoin Nederla' thema- Van bekende li ve pert oir het internation ZToT6' ^oais Der 9 n en °er arme Peter.

de Stem | 1997 | | pagina 28