de Stem Zeeland krijgt zaterdag eerste Koren Contactdag inTerneuzen Stripdagen in Breda groter en feestelijker Zuidlandtheater start seizoen met Paul van Vliet Stemvorming Uitwisseling Peter Pontiac krijgt Stripschapprijs 1997 Berenbeurs in Zuidlandtheater 'Te voet naar de achterkant van Nederland' Harrison Ford redt vege lijf ais president van Amerika PAGINA ia Amsterdamse britpopgroep Supersub in Para in Breda PAGINA ÜE Sacksioni speelt zijn beste werk in Hulst PAGINA I»fi 'Zingen is zo plezierig' DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 D1 De koorzangers in Zeeland trek ken er zaterdag een dag voor uit om eens lekker uit volle borst te zingen. Voor de eerste keer wordt in Terneuzen een Koren Contactdag gehouden waarop muziek in hedendaags Woord en Gebed centraal staat. Door Jeanette Vergouwen Johan de Block snuit zijn neus en kucht de slijmen uit zijn strottenhoofd. Hij hoopt dat hij daar zaterdag geen last meer van heeft, want hij heeft er zin in. Een dagje studeren, zingen, nadenken, discussiëren en gewoon gezellig koor nieuwtjes uitwisselen, lijkt hem wel wat. Hij heeft samen met nog enkele en thousiaste vocalisten de contactdag op zaterdag 11 oktober georganiseerd. „We wilden nu eindelijk wel eens zo'n dag in Zeeuws-Vlaanderen houden. Al tijd moesten we naar Brabant voor dat soort dagen en nu hebben we onze eigen activiteit. Een goed gevulde dag met le zingen en werkwinkels. Jaren zijn we naar Hoeven, Breda of Oosterhout ge trokken. Nu komen koren uit heel Zee land naar Terneuzen en voor volgend jaar hebben we Goes als locatie in ge dachten. Dat komt omdat we de dag hebben opengesteld voor iedereen die binnen de Rooms-Katholieke of Refor matorische kerken actief bezig is met zang, koordirectie, orgelbegeleiding, pastoraat of liturgie. Alles is georgani seerd door de werkgroep van de Sint Gregorius Stichting, maar in Zeeland behoren de 'overkanters' meer tot de Reformatorische kerken. De reacties op onze uitnodiging zijn erg positief en ze willen volgend jaar zelfs gezamenlijk zo'n dag organiseren." Gekozen is voor de Opstandingskerk in Terneuzen omdat daar diverse ruimten zijn. Zo kan het zijn dat in de ene ruim te gewerkt wordt aan stemvorming: 'Zing het gebroken accoord van c op de klinker AA en probeer dat met adem steun vanuit het middenrif.' Dat heel wat zangers zich in het zweet oefenen is opgelegd pandoer. En ze ho pen er ook nog veel van op te steken. „Het programma uitwerken was een he le klus. We weten allemaal dat er vele wijzigingen komen in de R.K. Kerk. Er zijn bijna geen priesters meer en dus worden taken overgenomen door pasto rale werkers en leken. Dat houdt in dat ook de koren zich moeten aanpassen. Een Gregoriaanse mis zingen is dan een uitzondering. De meeste koorleden voe len zich nauw betrokken bij de dienst en de begeleiding hiervan. Maar meestal weten we er te weinig van af om het al lemaal goed te kunnen volgen. In de werkwinkels (hij krijgt het woord Mede-organisator Johan de Block: Het blijft voor ons een liefhebberij' workshop niet harmonieus uit de mond) worden al deze zaken behandeld." Hij laat meteen duidelijk zijn mening horen door te verklaren: „Een kerkkoor is er om de gewone gebedsdienst of li turgie op te luisteren en niet om concer ten of uitvoeringen te verzorgen. Voor ons blijft het een liefhebberij. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat we niet aan de kwaliteit werken. Bij heel wat koren wordt aan stemvorming gedaan, maar er zijn toch nog veel amateurleden die te weinig techniek in huis hebben en ook voor de dirigenten kan de Koren Con tactdag een openbaring zijn. Elkaar ontmoeten en praten over 'het vak', techniek bijschaven en lering trekken uit ervaringen van anderen. Dat is het doel van de dag en ik denk dat het een succes wordt." FOTO WIM KOOYMAN Al meer dan honderd vocalisten hebben zich aangemeld. De pr-eommissie, be staande uit Ronald van Quekelberge, Karei Prent, Walter Dieriek en Johan de Block buigt zich nu over de dagindeling. „Als er te veel zijn voor stemvorming moet er een oplossing gevonden wor den. Gelukkig heeft iedereen ook zijn tweede en derde keuze van werkwinkel doorgegeven." Veel wordt verwacht van het sociale element van de dag. „Eindelijk eens on der ons in Zeeland, echt eens uitwisse len en vooral lekker zingen." De Zeeuwen hebben veel energie ge stopt in de organisatie van de eerste Ko ren Contactdag. „Alle koren en paro chies, zo'n 170 stuks, zijn aangeschre ven en de reacties zijn hoopgevend voor de toekomst. De tijd dat we met zijn al len naar Noord-Brabant moesten is voorgoed voorbij." Om 10.00 uur worden de deelnemers verwelkomd met een brede glimlach en een kop koffie of thee. Henk Donkers, voorzitter van het diocesaan bestuur van de Gregorius vereniging opent om 10.30 uur en daarna is er een lezing van Gerard Broekhuijsen, de man die alles weet van kinder- en volwassenenkoren. De werkwinkels zijn om 11.30 en 13.30 uur en na een half uur samenzang wordt door alle aanwezigen een dienst opge luisterd en wordt de opgedane theorie in praktijk gebracht. De koristen kunnen kiezen uit de vol gende werkwinkels: Orgelbegeleiding voor koor- en volkszang door Ad van de Wege, Woord- en gebedsdiensten door Willemijn Wenzing-Grol, Gregoriaans door Nico Wesselingh, Stemvorming voor kinderen en volwassenen door Loes Langerak en I. Cuelemans, Jonge renkoorzang door Harrie Muskens en Psalmen zingen door Jan van Driel. „Ik ben lid van het parochieel kerkkoor Sas van Gent en wij gaan met 23 man sterk naar 'Stemvorming' en 'Woord- en gebedsdiensten'. Ik wil eens zien wat we kunnen opsteken en als het aanslaat proberen we een cursus voor al onze le den te organiseren. Wij willen ons opti maal inzetten voor de gebedsdienst in onze parochiekerk en ook eens in het streekziekenhuis of een verpleegte huis." Johan de Block ziet de organisatie van de eerste korendag als een uitdaging. „In de toekomst nodigen we ook de ko ren uit Bergen op Zoom en Roosendaal uit en wie weet komt er dan een uitwis seling tussen Zeeland en Brabant. We geven alle deelnemers een enquêtefor mulier met vragen over het reilen en zeilen van de dag en over de organisatie. Daar kunnen we dan lering uit trekken want er komt absoluut een vervolg. Als we op onze vingers getikt worden, vin den we dat prima, we willen gewoon de goede weg opgestuurd worden. Iedereen die deze dag wil komen kijken en luiste ren is welkom. Wellicht zitten er men sen bij die we zo over de streep kunnen trekken, want de drempel naar het koorlidmaatschap ligt nog steeds te hoog. En zingen is zo plezierig..." De eerste Koren Contactdag in Zeeland is za terdag 11 oktober in de Opstandingskerk in de Beïlamystraat in Terneuzen. De activiteiten, waarbij belangstellenden welkom zijn, zijn tussen 10.00 en 16.00 uur. Weekblad Donald Duck viert komend week einde zijn 45e verjaardag in het Chassé Theater. Van onze verslaggever Nog groter van opzet en extra feestelijk. Dat geldt voor de Strip- dagen die komend weekeinde voor de vijftiende keer in Breda worden gehouden. In Het Turfschip én, evenals vorig jaar, in het Chassé Theater. De feestelijkheden hebben alles te maken met een paar jubilea. Het organiserende Stripschap bestaat dertig jaar wat leidt tot een spe ciale stripprijs en een jubileum boek. Het weekblad Donald Duck verschijnt 45 jaar in Nederland en dat wordt uitgebreid gevierd in het Chassé Theater. Zoals elk jaar worden er komend weekeinde weer diverse stripprij- zen uitgereikt. De belangrijkste, de Stripschapprijs 1997, is voor Peter Pontiac. De Prijs van de Stad Breda voor Strips 1997 (een beker en twee duizend gulden) gaat naar Tobias Schalken (1972). Thé Tjong-Khing krijgt een bij zondere prijs, de Trentenaire, voor zijn gehele oeuvre. Het is een eenmalige prijs ter gelegenheid van het dertigjarig jubileum van het Stripschap. Daarmee zijn niet alle prijzen vergeven. Er is ook nog de P. Hans Frankfurtherprijs 1997, voorheen de Jaarprijs voor Bijzondere Verdiensten. Deze gaat naar René van Royen en Sunnyva van der Vegt, schrijvers van het boek Asterix en de Waar heid. Alle prijzen worden zaterdag en zondag rond 13.00 uur uitgereikt in de Congreszaal van Het Turf schip. In het Turfschip is er uiteraard ook het normale programma dat bestaat uit de boekenbeurs met tal van uitgevers en hun teke naars, de ruilbeurs en veilingen. In samenwerking met Galerie Animated Cartoons in Breda pre senteert het Stripschap een ten toonstelling met werk van drie beroemde Looney Tunes teken filmmakers Robert, Tom en Char les McKimson. De twee laatstge noemden, 92 en 84 jaar oud, wor den komend weekeinde in Breda verwacht. De tentoonstelling blijft de hele maand oktober te zien in genoemde galerie aan de Boschstraat. Het 45-jarig bestaan van het weekblad Donald Duck in Neder land wordt uitgebreid gevierd in het Chassé Theater, dat evenals vorig jaar bij het Bredase strip- feest betrokken is. In de midden zaal wordt een showprogramma van Vliet brengt Waar waren we gebleven'. Door Jeanette Vergouwen Als de subsidiekranen minder ver open staan en het publiek de voor keur geeft aan ontspannende voor stellingen, moet je als theater kie zen voor programma's die door een breed publiek gewaardeerd worden. Het nieuwe seizoen van het Zuid landtheater in Terneuzen ziet er vol uit. Wel moesten de kwalitatieve, meer intieme voorstellingen, wijken voor de publiekstrekkers. De smaak van het doorsnee publiek is doorslaggevend. Meer cabaret, shows en blijspelen. Minder muziekuitvoe ringen en experimenteel toneel. Dans krijgt voldoende aandacht en voor de jeugd zijn er ook enkele interessante voorstellingen. Het theaterprogramma is volgens di recteur Yolanda Mergler een mix van dans, toneel, muziek en cabaret. Het seizoen wordt geopend door de be kende cabaretier Paul van Vliet. De Hagenaar verzorgt tweemaal de one- man show Waar waren we gebleven. De titel van zijn nieuwe one-man show doet het al vermoeden. Na twee musi calseizoenen pakt Paul van Vliet de draad weer op en staat met nieuwe in spiratie op de planken. Paul van Vliet schrijft de teksten zelf en Ben van der Linden vertaalt deze in muziek. Van Vliet wordt begeleid door een trio. De groep Purper komt eind deze maand met een try out van het pro gramma 'Sixpack'. Vele grote namen van de show en ca baretwereld staan op het Zuidlandaf- fiche: Freek de Jonge, Kommil Foo, Adèle Bloemendaal, Seth Gaaikema, de Dulle Roekers, Waardenberg de Jong en Erik van Muiswinkel. Het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen presen teert de Jacques Brei Blues en Hopak brengt de Oekraïne tot leven met dans, folkloristische kostuums en muziek. Ook dit seizoen overschrijdt het Zuid landtheater weer de grens van honderd voorstellingen met vijf evenementen voor de kinderen en acht voor de hele familie. Dat het Festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren borg staat voor kwalitatief mooie concerten is bekend. Dat het aanbod van het Zuidlandtheater daar nu onder lijdt is nieuw. Juist de regel maat van optredens (muziek, toneel of dans) is belangrijk voor het publiek. Met drie opera's, gebracht door Oost- Europese gezelschappen, zeven Open Haard concerten in Porgy Bess en acht concerten in de Grote Kerk of het Zuidlandtheater moet de muzieklief hebber het deze keer doen. Een mager aanbod met opvallend veel aandacht voor de harp, de a capella en volkszang en de muziek van Rusland en India. Het hoofdstuk 'Overige Muziek' meldt namen als Willeke Alberti, Boudewijn de Groot, Willem Vermandere, Frank Boeyen en Flairck. Er worden dus ge noeg noten gekraakt en de directie re kent dan ook op volle(re) zalen. Dat is trouwens een noodzaak want de abonnementenverkoop loopt achteruit en dit tekort moet goed gemaakt wor den met een stijgende losse kaartver koop. Terwijl de ontwerpen voor het nieuwe theater getekend worden, bouwt de di rectie voort op de stevige fundamenten van voorgaande jaren. Een vol pro gramma met weinig risico-evenemen ten voor iedereen. De drempel naar het Zuidlandtheater ligt absoluut niet hoog. Jongeren krijgen extra korting en de Belgische bezoekers mogen ook in franken betalen tegen een gunstige koers: 18 frank voor 1 gulden. Paul van Vliet speelt zijn one man show twee maal, op woensdag 15 en donderdag 16 ok tober, in het Zuidlandtheater, aanvang 20.00 aan Donald Duck gewijd. Het Chassé Theater presenteert een filmprogramma met Disney-car- toons, tentoonstellingen, een te kenwedstrijd en een video-eiland. Het Turfschip is tijdens de stripdagen van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags geopend. De toegangsprijs is een tientje. Bezoekers met een lengte onder de 150 cm betalen vijf gulden. De entree voor het Chassé Theater be draagt vijf gulden, dit kaartje levert re ductie op voor Het Turfschip. Liefhebbers van poppen en knuf felberen kunnen zaterdag hun hart ophalen in het Zuidlandthea ter in Terneuzen. Daar is vanaf 10.30 uur een Poppen- en Beren- beurs. Jong en oud kan kennismaken met allerlei oude poppen, gemaakt van porselein, papiermaché of van cel luloid. Ook zijn er demonstraties van het maken van poppen door artistieke poppenmakers. De pop pen- en berendokter is aanwezig en probeert de oude (wat versle ten) speelkameraadjes weer 'ge zond' te maken. De aanwezige taxateur helpt de belangstellen den bij het vaststellen van de ouderdom en de waarde van de poppen en beren. Tijdens de landelijke Voetpa- dendagen op 11 en 12 oktober kunnen in heel Nederland 110 wandelingen over onverharde paden gemaakt worden. In Zeeland zijn zes tochten uitge zet. In Zeeuws-Vlaanderen kan ge wandeld worden in de omgeving van Groede en Koewacht. In een speciale krant, verkrijgbaar bij onder andere de bibliotheken, ANWB en VW, staan 110 moge lijke tochten, verspreid over het gehele land, vermeld. De meeste daarvan zijn met behulp van loka le natuur-, heemkunde- en wan delverenigingen uitgezet. Het motto van de organiserende stichting Nemo luidt: 'te voet naar de achterkant van Nederland'. De club is opgezet voor 'natuurgenie- ters en avonturiers, dwalers en struiners, toeristen en dauwtrap pers, rustzoekers en doorlopers; voor iedereen die graag wandelt en houdt van een brede horizon'. Als summum van wandelgenot geldt voor de Nemo-wandelaar dan ook een dwaaltocht via in ver getelheid geraakte 'voetsporen, schapendriften, kerkepaden, hes senwegen, jaagpaden, molenpa den, karrensporen, kadijken, slijt- paden, houtkaden, vrijerslaantjes, dodenpaden, smokkelpaden, zu- wen, notwegen, knuppelpaden...' Initiatiefnemer Peter Spruyt: „Door de aandacht te vestigen op de overgebleven paden hopen wij dat ze weer meer bewandeld wor den en daarmee behouden voor de toekomst." Groede, 11 kilometer, zaterdag 9.00 tot 14.00 uur, vertrek: dorpsherberg De Natte Pij, Slijkstraat 1, Groede. Koewacht, zaterdag en zondag van 11.00 tot 14.00 uur, vertrek', eetcafé Wilton, Het Zand 26, Koewacht.

de Stem | 1997 | | pagina 27