'Vaste baan in toekomst beschermen' Hamburgers en bospeen 1290 99 Onderzoek ramp El Al heropend 'Frankrijk staat terecht' 'Gevaarlijke bende achter moord Frans stel' Sluiting fabriek kost 110 arbeidsplaatsen De Splenter Schoenen DESTEM AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Verpleger uit Halsteren niet vervolgd 'Arbeidsbureau faalt in zaak Spanjaarden' Philips wil meer flexibiliteit MIDWEEK SPECIALS VERRASSEND VOORDELIG Grotten als begraafplaats Ei 17 Tet tn met 1ê ekteber kunt u iedere dag meedingen naar ender meer een gratis breedbeeld kleurentelevisie, een vldeo> eamera, een multimedia» eemputer en vele andere fantastische prijzen, lie elders in 50 feöuDOKlg] 3 t/m12okt. Ahoy' Rotterdam Magere hamburgers, kilo Bospeen, per bos Grothof mmm OOSTBURG (zondags open: 14.00-18.00 uur.) TERNEUZÈ frDE Stem 8 71 0311 "00021 8" 137e JAARGANG 4 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland UitGids A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m B3 C1 t/m C4 D1 t/m D5 RTV-programma's D5 Van onze verslaggeefster Steenbergen - Verpleegkundige H.P. uit Halsteren, die werd ver dacht van het geven van een dode lijke dosis insuline aan een be jaarde vrouw in verpleeghuis De Lindenburgh in Steenbergen, wordt niet langer door justitie vervolgd. Volgens zijn advocaat mr. E. Moes uit Bergen op Zoom zijn er te weinig aanknopingspun ten om de man nog langer te ver denken. De verpleger werd begin septem ber aangehouden na twee maan den speurwerk van de recherche. Kort daarop werd hij op last van de rechter-commissaris vrijgela ten. Er was onvoldoende bewijs. Half september hield ook de re cherche het voor gezien wegens gebrek aan aanknopingspunten. Om diezelde reden heeft de offi cier van justitie in Breda de zaak nu afgerond. De verpleegkundige houdt sinds zijn vrijlating rust. Zijn werkge ver, de stichting ABG die verschil lende verzorgingshuizen exploi teert, liet eerder weten de man weer in dienst te willen nemen. „Mijn cliënt is uiteraard blij met de ontwikkelingen," zegt mr. Moes. „Hij wacht nu de schrifte lijke kennisgeving af dat wordt afgezien van vervolging. Op dat moment zal hij zijn werkzaamhe den kunnen hervatten. Met zijn werkgever zal worden besproken hoe hij weer netjes aan het werk kan." Van onze Haagse redactie Den Haag - De arbeidsbemidde ling in Nederland faalt. Dat zeg gen zowel de Tweede Kamer als de FNV naar aanleiding van het feit dat er duizend Spanjaarden naar Nederland komen voor in- pakwerk voor de feestdagen. Ar beidsvoorziening Nederland er kent dat het niet snel genoeg voor geschikte mensen kan zorgen. WD-Kamerlid Essers noemt het 'onvoorstelbaar' dat Spanjaarden dit werk komen doen, terwijl er honderdduizenden ongeschoolde werklozen zijn in Nederland. Es sers wil van minister Melkert (So ciale Zaken) weten of de arbeids bureaus wel goed gezocht hebben. Bovendien dringt zij aan op een 'straf sanctiebeleid voor niet- werkwilligen' door de sociale Netwerken van levensbelang voor Willy van de Kerkhof BVD-dossier dicht voor oud-KMA'er pagina Sorgdrager mild voor weigeryup PAGINA PAGINA Longo weer snelste op WK tijdrijden Vierde overval in Kapellebrug in één jaar PAGINA Erosie treft deel van Saeftinghe PAGINA PAGINA II I I I DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Eerste Koren Contactdag van Zeeland in Terneuzen Van onze redactie economie Scheveningen/Eindhoven - Het kabinet vindt dat werk nemers in de toekomst, ondanks een noodzaak tot snelle re verandering van baan, niet aan zichzelf overgelaten mogen worden. (ADVERTENTIE) oor 504-ers en cle kleine gast met extra korting. Boek nu en profiteer. „Een vast arbeidscontract is van groot belang. We moeten als rege ring, werknemers en werkgevers de handen ineen slaan en voorko men dat werknemers het maar zelf moeten uitzoeken," zei minis ter Melkert van Sociale Zaken gisteren aan het slot van een con gres in Scheveningen over 'em- ployability' (het inzetbaar hou den van werknemers). Zonder het te weten sloot hij hier mee aan op een ontwikkeling bij Philips, die gisteren bekend werd. Philips verlangt meer flexibiliteit en mobiliteit van haar werkne mers. Als stimulans hiervoor wordt gedacht aan het invoeren van prestatieloon, meer doorstro ming of verlofdagen voor scho ling. Philips overlegt hierover met de vakbonden in een werkgroep. De ze gesprekken moeten tot aan knopingspunten leiden voor de nieuwe CAO per 1 april 1998. De revolutie op het gebied van infor matie- en communicatietechnolo gie maakt volgens Philips een an dere arbeidsrelatie tussen onder neming en werknemer onvermij delijk. Philips benadrukt dat haar ideeën hierover nog niet voldra gen zijn. „Wij willen niet de sug gestie wekken dat we alle 40.000 vaste contracten door de versnip- peraar willen halen," aldus een woordvoerder. „Als meer inzet- Volgens D66-Kamerlid Bakker blijkt uit dit geval dat de arbeids bureaus en de sociale diensten langs elkaar heen werken. PvdA- Kamerlid Noorman zegt dat de arbeidsbureaus zich de gang van zaken 'echt aan moeten trekken'. FNV-woordvoerder De Waal spreekt van 'het falen van de Ne derlandse arbeidsbemiddeling'. Inmiddels zijn er al 150 Spanjaar den aan de slag in bedrijven in beel Nederland. Zij verdienen twintig procent meer dan het mi nimumloon. Volgens de directeur ran het uitzendbureau dat de Spanjaarden werft is er in Neder land een tekort aan ongeschoolde arbeidskrachten. Een woordvoerder van Arbeids voorziening Nederland (de geza menlijke arbeidsbureaus) noemt de zaak 'niet leuk'. De organisatie de contacten met de inpakbe- drijven te willen verbeteren om voortaan eerder te kunnen zoeken Raar geschikte mensen. Valkenburg (anp)- De ge meente Valkenburg aan de Geul wil in de toekomst de stoffelijke overschotten van haar inwoners begraven in de plaatselijke mergelgrotten. De gemeente denkt aan de gangen in de grotten onder het huidige kerkhof aan de Cauberg. Met een trap vanaf dat kerkhof zouden de grot graven te bereiken zijn. Om de haalbaarheid van de plannen te onderzoeken start volgend jaar een 50.000 gul den kostend onderzoek. Mo menteel worden de overlede nen bijgezet in uitgehakte gaten in de mergelwand van de Cauberg. Over circa vijf jaar is de beschikbare ruimte hiervoor volledig benut. baarheid meer scholing en meer mobiliteit betekent, zijn wij een groot voorstander", zegt Jan Cu perus van de Industriebond FNV. „Als het echter inhoudt dat het vaste salaris wordt verlaagd, zijn wij mordicus tegen." De Vereni ging van Hoger Personeel bij Phi lips staat positief tegenover meer mobiliteit. „Veel Philips-werkne- mers zitten vastgeroest op hun stoel," zegt Peter Roctus. „Wij realiseren ons dat de stoel waarop je binnenkomt, niet langer logi scherwijs de stoel is waarop je 65 wordt." Actiever Het congres in Scheveningen maakte duidelijk dat werkne mers, en niet alleen die van Phi lips, in de toekomst veel vaker van baan of functie zullen moeten wisselen. Om voor ander werk ge schikt te zijn zullen zé veel actie ver moeten deelnemen aan oplei dingsprogramma's. Minister Wij- ers (Economische Zaken) omarm de een idee van voorzitter H. Krul van de Industriebond FNV dat werknemers 'investeringscon tracten' met hun werkgever moe ten afsluiten. Daarmee bedoelde Krul overeenkomsten waarin scholingsafspraken zijn opgeno men. Krul denkt aan een indivi dueel ontwikkelingsbudget dat de werknemer kan gebruiken voor het volgen van opleidingen. VERVOLG OP BINNENLAND-A4: 'Baanzekerheid vervangen door werkzekerheid' Een joods jongetje houdt als stil protest een geel bord vast met erop de naam en de leeftijd van een joods kind dat in de oorlog van Bordeaux naar een nazi-concentratiekamp werd gedeporteerd. Het protest had gisteren plaats bij een synagoge in Bordeaux. In die stad werd het proces geopend tegen de 87-jarige oud-minister Maurice Papon, die tijdens het Franse Vichy-bewind verantwoordelijk was voor deportaties van Franse joden. De Franse pers schreef gisteren vrijwel unaniem dat niet Papon, maar Frankrijk terecht staat in het proces, dat naar verwachting maanden gaat duren. foto reuter Van onze verslaggeefster Amsterdam - Een Frans stel van wie de man in Moergestel en de vrouw in het Belgische Erpe-Mere is vermoord, is slachtoffer geworden van een zeer geweldddadige bende. Het enige motief van de uit vijf mensen bestaande bende was roof. Een rechercheur van het re cherche-bijstandsteam in Tilburg sluit niet uit dat de bendeleden meer moorden op hun geweten hebben. Het vijftal, onder wie een 29-jarige man uit Tilburg, heeft betrokkenheid bij de moord in middels bekend. Alleen is nog on duidelijk wie precies waarvoor verantwoordelijk is. Het Franse stel werd in de nacht van zater dag 13 op zondag 14 september slapend in hun auto verrast er gens op een parkeerplaats langs de A58 tussen Breda en Tilburg. Daar werden ze met geweld uit him auto getrokken en meegeno men naar de parkeerplaats Kerk- eind onder Moergestel. Onderweg werd de Fransman, de 23-jarige Didier Benneforti, met een mes gemarteld. Op Kerkeind volgde een worsteling en uitein delijk de afrekening met acht ko gels. Dat alles gebeurde onder de ogen van zijn 19-jarige vriendin Cathy Gigleman. Zij werd verkracht op dezelfde parkeerplaats en vervolgens mee genomen naar de woning van de Tilburgse verdachte, waar ze nog een aantel keren werd verkracht. In de nacht van zondag op maan dag werd de Frangaise naar een parkeerplaats langs de E40 bij het Belgische Gent gebracht. Daar werd zij met drie kogels vermoord. „Het stel was op het verkeerde moment op de verkeerde plaats. Het had iedereen kunnen overko men," is de mening van het re cherche-team. Rechercheurs be titelen de verdachten als 'ge stoorde criminelen, zeer geweld dadig en lafhartig'. De Tilburger stond eerder niet als zodanig te boek bij de politie. De bende wordt in Amsterdam verdacht van verschillende straatroven en overvallen, waar bij grof geweld is gebruikt. De dag na de moord op de Frangaise is haar auto nog gebruikt bij een overval op een meelhandelaar in Amsterdam. Van de vijf bendeleden hebben er vier een vluchtelingenstatus en heeft er een een verblijfsvergun ning. Omdat het om niet-Neder- landers gaat (twee Irakezen, een Marokkaan, een Turk en een Egyptenaar), zullen zij zowel in Nederland als in België berecht worden: in Breda voor de moord op de man, in België voor die op de vrouw. OP BINNENLAND-A3: Noodlottige nacht langs A58 (ADVERTENTIE) BBSBftM" Een puzzelactie voor de lezers van De Stem en Brabants Nieuwsblad met een prijzenpakket t<w.v, ƒ25.000, Wzclnu! (loor/Aiidwfsl /\/rrlcrlaiu I 1 as es familiebeurs 3 generaties gezellig wonen en leven (ADVERTENTIES) g in een wereld van nostalgie en toekomst. De 50e Femina; verrassend, veelzijdig, gezellig. Dagelijks van 11.00-17.00 en 19.00-22.30. Zondag van 11.00-17.00 uur. Ook op Internet www.femina.nl 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch Deze aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 11 oktober a.s. PAGINA I MIN./MAX. 12/17 mw/ï'1 Ruig herfstweer Depressies blijven de dienst uitmaken. Het blijft een komen en gaan van storingen. Dat betekent veel bewolking, veel regen en een krachtige, mogelijk harde wind, met flinke rukwinden. Van onze Haagse redactie Den Haag - Justitie heropent het onderzoek naar de lading van de El Al-Boeing die in 1992 neerstortte in de Bijlmer. Daar naast stelt minister Jorritsma (WD, Verkeer) een onafhankelij ke commissie in, die moet kijken wat er bij dat onderzoek fout is gegaan. „Want een schoonheidsprijs ver diende het niet," erkende Jorrits ma gisteren in de Tweede Kamer. Verschillende diensten hebben bij het onderzoek naar de vracht langs elkaar heengewerkt en in één geval heeft een functionaris zichzelf gecontroleerd. Bij de Bijlmerramp kwamen 43 mensen om het leven. Vijf jaar na het ongeluk is het nog altijd niet duidelijk wat het Israëlische vrachttoestel precies aan boord had. „Buitengewoon vervelend," gaf Jorritsma toe nadat PvdA'er Van Gijzel stelde dat de aard van 5.000 kilo vracht duister is. Aanleiding voor het debat was een Nova-uitzending waarin Duitse El Al-medewerkers zeiden dat de Israëlische maatschappij geregeld fraudeert met vracht brieven. Volgens Jorritsma is hier sprake van een nieuw feit, dat heropening van het gerechtelijk vooronderzoek rechtvaardigt. Zij zal haar collega Sorgdrager van Justitie erom vragen. Heropening van het onderzoek maakt het volgens Jorritsma ook mogelijk om bij de Amerikaanse en Israëlische autoriteiten alle vrachtbrieven op te vragen. Ook de meest gedetailleerde papieren, waarvan enkele in Nova te zien waren. Maar de minister waar schuwde voor al te hooggespan nen verwachtingen: „Het zal nooit lukken om alle vragen te beantwoorden." De medewer king van de Israëli's is niet per fect, maakte zij duidelijk. Van onze verslaggever Breda - Wasdrogerproducent Schuurink bv in Breda gaat op 1 februari 1998 dicht. De 110 personeelsleden hebben per 1 okto ber al ontslag gekregen. Omdat van de meeste medewer kers de ontslagtermijn nog tot 31 januari loopt, blijven ze tot die datum aan het werk. De mede werkers verdienen daarmee als het ware hun eigen sociaal plan en tegelijkertijd kunnen reste rende voorraden worden wegge werkt. Schuurink zat al geruime tijd in grote problemen. Eerder dit jaar viel de grootste afnemer van was drogers weg, het Duitse Quelle. Dit bedrijf bestelde jaarlijks 50.000 tot 60.000 wasdrogers. Schuurink verloor daardoor in één klap ruim de helft van de om zet. Schuurink verspeelde deze op drachtgever onder meer omdat het Bredase bedrijf grote proble men had met de kwaliteit van de verkochte drogers. De productie machines zijn voor een belangrijk deel sterk verouderd. De ijlings aangetrokken direc teur E. Kooi moest het bedrijf van de ondergang redden. In de zomer verklaarde hij nog met enig optimisme dat het wel licht mogelijk was, een overna me-kandidaat te vinden of om het bedrijf in afgeslankte vorm elders in Breda voort te zetten. De huidige bedrijfsgebouwen en bedrijfsgrond konden dan deels voor de financiering van de nieu we onderneming worden ge bruikt. Gisteren gaf Kooi toe dat beide strategieën op niets zijn uitgelopen. (ADVERTENTIES) Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire balfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keu ken en het beste ontwerp voor de beste prijs! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 IP 'i i i De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v, automatische afschrijving32,50* D Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam; Adres; Postcode;Plaats: Telefoon IBank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1