DE STEM Erosie in oostelijk deel Saeftinghe Vierde overval op bank in Kapellebrug in één jaar 10% KORTING SCHOENEN SCALDIS De sport van het 4 gornaet pellen' 'Noten' wint drie mille met actie voor kreek Actie 'Houdgreep' wijzigt niet door uitspraak rechtbank Manuit Nieuw-Namen komt om Sasse vecht voor remedial teaching onder schooltijd OPENINGSGESCHENK Hennepkwekerij opgerold Zeeuwse Vlegel krijgt koekje van eigen deeg [jjiuidS C1 Al twintig hectare verdwenen TOT VRIJDAG 17 OKTOBER OP DE NIEUWE WINTERCOLLECTIE Oude Kerkstraat 34, SLUIS In kader project Codename Future Kom kijken naar uw nieuwe Thuiswerkplek Meer auto's op pont Breskens Moeder van drie kinderen met leerproblemen voert als eerste in Nederland proefproces Zeeland 11111 DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 Van onze verslaggever Emmadorp - Het oostelijke deel van het Verdronken Land van Saeftinghe erodeert. De afgelopen tien jaar is volgens M. Jaco- busse van Het Zeeuws Landschap zo'n twintig hectare van het natuurgebied langs de Westerschelde in de golven verdwenen. Erosie is op zich een natuurlijk proces, aldus Jacobusse. Maar volgens hem wordt het versterkt door de reguliere baggerwerk- zaamheden in de Westerschelde om de vaargeul naar Antwerpen op diepte te houden. Hij vreest dan ook dat de afkalving van het natuurgebied zal toenemen als de Westerschelde extra wordt ver diept zodat straks grotere schepen de Belgische havenstad kunnen bereiken. Als er ergens sprake is van erosie zal op een andere plaats sprake zijn van aangroei. In de Westerschelde echter niet omdat die riviermond 'te nauw in zijn jasje zit', aldus Jacobusse. „Er is geen enkele ruimte meer voor na- tuuraanwas." De erosie is volgens hem wel tegen te gaan, door het aanbrengen van Zes kinderen van de buurtvereni ging Ons Nootje - in leeftijd va riërend van negen tot vijftien jaar - ging in dit project strijken met een prijs van drieduizend gulden. 'Codename Future' is een initia tief van de Nationale Jongeren- raad voor Milieu en Ontwikke ling, Jongeren kregen de opdracht een actieplan op te stellen op het gebied van natuur, milieu, verde ling van welvaart en respect tus sen mensen. Vanuit Terneuzen kwamen er voor de regionale fi nale inzendingen van leerlingen van het Zeldenrust-Steelantcolle- ge, van De Schans en vanuit Othene, in de volksmond 'Noten'. De zes jongeren, Robbin (9) en (ADVERTENTIE) (Alleen geldig bij contante betaling, dus papier of muntgeld.) Van onze verslaggever Kapellebrug - Opnieuw is de vestiging van Grenswissel kantoren (GWK) in Kapelle brug gisteren doelwit ge weest van een gewapende roofoverval. De overvallers eisten geld, maar het zeven mensen tellende bankperso neel ging niet op deze eis in. Het is al de vierde overval in de afgelopen twaalf maanden op deze bank. De gemaskerde en met een .ma chinepistool bewapende over vallers slaagden er gistermorgen niet in de glasafscheiding tussen de openbare ruimte en de kan toorruimte te forceren. Zij vluchtten zonder buit. Bij hun vlucht is vanaf het terrein van de bank geschoten, toen een vracht wagen de weg deels versperde. Daarbij werd niemand of niets geraakt. Tijdens de overval bevonden zich geen klanten in het bankge bouw, aldus de politie. Twee met bivakmutsen vermom de personen drongen rond half twaalf de bank binnen en pro beerden na de weigering van het personeel om geld te geven met een zwaar voorwerp het glas in te slaan. Ze waren bewapend met onder meer een machinepis tool. Toen de slooppoging naar hun zin te lang duurde vluchtten de twee overvallers de bank uit. Buiten stond een rode personen auto op hen te wachten, met daarin ook twee personen. Ver volgens ging het in volle vaart richting Belgische grens. Kort nadat de politie was ge alarmeerd werd de auto aange troffen nabij de Expresweg in België. Van de inzittenden was geen spoor meer te bekennen. Het onderzoek naar de overval lers is daar aan de Belgische po litie overgedragen, die hierbij nauw samenwerkt met Neder landse collega's. In Kapellebrug heeft de politie verder onderzoek verricht. Uit meldingen is duidelijk ge worden dat inderdaad een vuur wapen is gebruikt tijdens de vlucht uit het bankgebouw. Ver der zijn in en aan het bankge bouw bij de overval vernielingen aangericht. Een raam in de voor gevel van het gebouw vertoont een gat met verschillende bar sten. De zeven personeelsleden van de bank zijn opgevangen door des kundigen van de bank zelf en het Bureau Slachtofferhulp. een oeverbescherming. Maar Het Zeeuws Landschap wil daar niet aan 'want dan tasten we het laat ste restje natuur aan'. De afkalving van het natuurge bied heeft volgens Jacobusse voorlopig nog geen invloed op de flora en fauna van het gebied. „Daarvoor is de afkalving van het natuurgebied niet omvangrijk ge noeg." Wel schuiven de geulen op en worden oude schorren lager, aldus D. de Putter van het bezoe kerscentrum Saeftinghe in Em madorp. Het natuurgebied heeft ook te maken met verzanding. Die versnelde verlanding is ook een gevolg van bagger- en startactivi teiten bij het werk aan de vaar geul. Bij het Zeeuwse Landschap bestaat ook de vrees dat die ver zanding zal toenemen. Rotterdam/Othene - 'Die van Noten' hebben gisteren in Rotter dam tijdens de regionale finale van het landelijk project 'Code name Future' getoond dat een gehucht tot daden in staat is. Middelburg - Het Openbaar Ministerie in Middelburg en de ge meente Temeuzen zien vooralsnog geen reden om de actie Houdgreep, de aanpak van de drugsoverlast in de Scheldestad, uit te stellen of ingrijpend te wijzigen. Bart (12) Cornelissen, Marcel Michielsen (13), Adrie (13) en Herman (15) de Jonge en Wim van den Berge (15) hadden een plan bedacht voor de verdere ontwik keling van de Otheense kreek aan de zijde van het buurtschap. Ze hadden daarvoor een complete maquette gemaakt, met als be langrijke onderdelen een fiets/voetpad langs de kreek, een (vis)steiger over het riet en een drijvend vlot in de kreek. Ze wer den ervoor beloond met een fikse prijs. Daarvan gaat 2.750 gulden naar de gemeente voor de (eventuele) ontwikkeling van het plan. De rest is voor de jongeren zelf. Kilo's garnalen, of 'gornaet' zoals ze in West-Zeeuws-Vlaanderen zeggen, gaan er door hun vingers. Heel de avond zijn deze Aarden burgers bezig met het pellen van 25 kilo garnalen. Zeven vrouwen en een man komen in deze garnalentijd elke week bij elkaar om de ze lekkernij van hun schaal te ontdoen. Op de grote keukentafel wordt een stuk plastic gelegd, waarop de grote hoop ga-malen wordt gestrooid. En dan kan het karwei beginnen. Gemiddeld vier uur doen ze erover. Aan het eind hebben de meesten toch wel kramp in hun vingers, maar dat hebben ze er graag voor aver. Ie der heeft z'n eigen bakje waar de gepelde gornaet in wordt ge gooid. Aan het eind van de avond wordt alles afgewogen en krijgt iedereen dezelfde hoeveelheid mee naar huis. Deze groep pelt dit seizoen in totaal zes keer. Bijna alle garnalen worden ingevroren. Sommigen doen dit op de ouderwetse manier: in het vocht van ge kookte garnalenpel. Het gezamenlijk pellen is vooral voor de gezelligheid. Gerda, Paul, Connie, Rosan, Marleen, Maria, Ans en Liesbeth hebben veel ple zier terwijl hun handen razendsnel kop, staart en vervolgens de 'romp' van de garnalen afhalen. Stiekem kijken ze af en toe wie de grootste hoop heeft. Sportieve onderlinge competitie is natuurlijk nooit verkeerd. De groep bewaart het meeste tot de feestdagen. „Maar we kunnen het niet laten om regelmatig toch wat garnalen te snoepen. Het is zo lekker dat we vaak het geduld niet hebben om ze zolang in de vriezer te laten liggen." FOTO WIM KOOYMAN (ADVERTENTIE) iHHHHËSHH-- m - Van onze verslaggever Hulst/Clinge - De politie heeft gistermorgen in de De Ruyterstraat in Clinge een professioneel opgezette hennepkwekerij opgerold. Op zolder werden ruwweg honderd hennepplanten geteeld met behulp van zoge naamde groeilampen. Er was tevens een afzuiginstallatie aangebracht. De politie heeft de planten en het materiaal in beslag genomen. Dins dagmiddag vond de politie in twee tuinen in Hulst eveneens hennep planten. Rond twee uur ontdekte de politie dat in de tuin van een wo ning aan de Poorterslaan onder een partytent vijf hennepplanten ge teeld werden. Ze werden gekapt en vernietigd. Dat gebeurde ook in de tuin van een woning aan de Hattingalaan in de Reynaertstad. Daar wer den tien grote planten aangetroffen, gekapt en vernietigd. Beide telers moeten nog worden gehoord. Parketvoorlichter mr. H. Osinga en gemeentelijk woordvoerder G. Christiaanse zeggen dit naar aanleiding van een uitspraak van de rechtbank in Middelburg. Die verklaarde het Openbaar Minis terie niet ontvankelijk in de zaak tegen een 20-jarige Fransman, die begin augustus in Terneuzen in het kader van de actie Houd greep door de douane werd ge pakt met 105 xtc-pillen en 156 lsd-trips. Afgelopen donderdag eiste de of ficier van justitie een gevange nisstraf van negen maanden te gen hem. Maar de rechtbank heeft anders beslist. In haar von nis volgt de rechtbank het ver weer van de advocaat van de Fransman, mr. J. Wilgers. Met hem stelt de rechtbank dat de be voegdheden van de douane be perkt zijn tot de controle van de naleving op de in- en uitvoerbe- palingen en zich niet uitstrekken tot het zoeken naar drugs. Volgens parketvoorlichter Osin ga is het vonnis van de rechtbank absoluut niet het einde van Houdgreep. „De uitspraak geldt voor dit ene geval, waarbij twee douanemensen waren betrokken. Waren het twee politiemensen geweest of mogelijk een douanier en een agent, dan was de situatie beduidend anders geweest. Voor het OM is de uitspraak in deze zaak in ieder geval geen reden om de actie Houdgreep uit te stellen of af te blazen." Volgens Osinga beraadt het OM zich nog op hoger beroep. „Of dat we dergelijke acties, gezien de kennelijke bevoegdheden van de mensen, op een andere manier moeten aanpakken." Christiaanse verwacht evenmin dat de werkwijze van Houdgreep als gevolg van de uitspraak (in grijpend) zal wijzigen. „Er zullen weliswaar zaken opgehelderd moeten worden. Ik ken op dit moment het vonnis nog niet, maar het zou best weieens om een juridisch misverstand kun nen gaan. Voorzover ik nu heb begrepen is de uitspraak niet om aan te geven dat de douane niet mag deelnemen aan opsporings activiteiten, maar dat men zich in dit geval op een verkeerde rechtsgrond zou hebben geba seerd." Breskens/Perkpolder - Het aan bod voor de veerpont Breskens- Vlissingen zit de laatste jaren in de lift. In de maand september werden er 140.216 auto's ver voerd. Een stijging van 6,3 pro cent ten opzichte van september vorig jaar, zo blijkt uit een over zicht van de Provinciale Stoom bootdiensten (PSD). Op de lijn Perkpolder-Kruiningen was de stijging minimaal, 107.863 tegen over 107.794 in september 1996, een toename van 0,6 procent. In 1993 werden tot en met septem ber tussen Breskens en Vlissingen 1.116.238 auto's overgezet. Daar na steeg het aanbod elk jaar. Het (ADVERTENTIE) aanbod van auto's voor Perkpol der-Kruiningen is al vier jaren stabiel en schommelt rond de 930.000 als gekeken wordt naar de eerste negen maanden van het jaar. Op het veerplein bij Breskens moeten de meeste auto's wachten op een volgende pont omdat de boot vol was. Dit jaar, tot en met september, waren het er 49.213 te genover 15.645 in Perkpolder. Op de veerpleinen bij Vlissingen en Kruiningen zagen 25.209 en 11.991 automobilisten de pont vertrekken zonder dat ze direct meekonden. Van onze verslaggever Goes - Na bier, brood en eierkoeken komt de Stichting Zeeuwse Vlegel met een nieuw product op de markt: volk oren roomboterkoekjes. Ze zijn gebakken van milieuvrien delijk geteelde tarwe waarvan Zeeuwse Vlegel-tarwemeel wordt gemalen. De koekjes zijn ontwikkeld in samenwerking met een banket bakkersbedrijf in Ouddorp (Goeree-0 verf lakkee) De stichting vindt het belang rijk te onderzoeken of er naast het min of meer ingeburgerde Zeeuwse Vlegel-brood nog meer mogelijkheden zijn om meel van deze in Zeeland ge teelde tarwe met nieuwe pro ducten af te zetten. „Er bestaat een groeiende belangstelling bij consumenten en winkeliers voor milieuvriendelijk geteelde streekeigen producten met een onderscheidend karakter," zo laat de stichting weten. Wie zaterdag de Ekomarkt in Vlissingen of de Herfstmarkt in Roosendaal bezoekt kan bij de stand van de stichting dit koekje van Zeeuwse deeg proe ven. Breda, Houtmarktpassage 24-26, tel. 076-5143731 Den Bosch, Kerkstraat 44, tel. 073-6141291 Eindhoven, Zernikestraat 2, hoek Boschdijk, tel. 040-2445171. Het Flexibele Woonsysteem. Weer verliefd? Geef uw relatie nieuwe dimensie Wij hebben wel Kom maar ee Barones9 in Bi drieënveertig bij edelsmid pan! van den hout Van onze verslaggever Terneuzen - Mag een ouder kind met leerproblemen onder schooltijd onderbren gen bij een remedial teacher, een speciaal opgeleide leraar Voorkinderen met leerproble men Nee, zegt de gemeente terneuzen, omdat er dan sprake is van ongeoorloofd schoolverzuim. Jawel, vindt evrouw A. Hoornaert uit sas van Gent die als eerste in Nederland een (proef)proces neeit gevoerd om haar gelijk te krijgen. s J he v^be? nu via junspruden- ^re kaar te krijgt re. Wordt nn K mg gemeengoed immer basisscholen. „Er zijn s veel ouders met kinderen met leerproblemen, die niet met het gewone basisonderwijs uit de voeten kunnen." Het verhaal van mevrouw Hoor naert gaat zes jaar terug. Ze heeft drie dochters. De eerste dochter bleek een leerprobleem (leesblindheid) te hebben. Ze zat toen in groep 4 van de openbare basisschool in Sluiskil. Ze be wandelde toen nog de officiële weg door het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ) in te schakelen voor advies en ondersteuning. Omdat dit niet het gewenste resultaat had, kwam ze terecht bij een ortho- didacticus in Brabant. „Hij ver wees me door naar een remedial teacher in Terneuzen. Mijn eerste dochter ging na schooltijd naar deze leraar. Het resultaat was te noemen. Mijn tweede dochter had hetzelfde probleem. Vanwege de goede ervaringen met de remedial teacher sloeg ik het RPCZ over. Zij kon echter de les na schooltijd vanwege het in tensieve karakter niet aan. Ik vroeg de gemeente om ontheffing om mijn dochter tijdens school tijd bij de remedial teacher onder te brengen. Er volgde een afwij zing: Dat mocht niet." Ook de derde dochter van me vrouw Hoornaert kampt met een leerprobleem. Het is dan inmid dels 1995. Deze dochter volgt aanvankelijk de officiële weg, werd behandeld door RPCZ, maar leerkrachten van haar school beoordeelden de resulta ten onvoldoende: remedial te aching onder schooltijd is nood zakelijk. Maar opnieuw komt er van de gemeente Terneuzen op de schriftelijke aanvraag een afwij zing. „Ik kon niet anders dan mijn dochter een uur van school te houden, zodat ze bij de reme dial teacher les kon krijgen. Op een gegeven moment stond de opsporingsambtenaar met een proces-verbaal op de stoep. Er was immers sprake van onrecht matig verzuim." De zaak kwam vervolgens deze week in Terneuzen voor de kan tonrechter. „Ik stelde een hoop kritische vragen, bijvoorbeeld over de monopoliepositie van het RPCZ en de overeenkomst tussen de gemeente en deze instantie. Als er een afwijzing komt sta je als ouder nergens. Het was daar om ook een beetje een proefpro ces." De kantonrechter toonde begrip voor haar standpunt, maar ver oordeelde haar niettemin wel schuldig echter zonder strafop legging. „De rechter vond dat ik het beste voor mijn kinderen had gedaan. Ook de leraren van de basisschool in Sluiskil staan ach ter mij. Kijk, voor mijn kinderen hoef ik het niet meer te doen. Het gaat goed met ze. De zaak ligt nu echter principieel. Er zijn meer ouders met dezelfde of soortge lijke problemen. Ik overweeg daarom serieus de mogelijkheid om in hoger beroep te gaan. Mijn inzet is duidelijk. Kinderen met leerproblemen moeten onder schooltijd les kunnen krijgen van een remedial teacher. Het liefst op de school waar ze het regulie re onderwijs volgen. Daar moet maar eens jurisprudentie over komen." De 44-jarige A. van der Meer uit Nieuw-Namen is gisteren ten gevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. De man reed rond half acht op de Woesfijneweg in Clinge met zijn auto achterop een stilstaande bietenrooier. Deze werd bestuurd door een 40-jarige man uit Kieldrecht (B). Door de kracht van de botsing schoot de auto onder de bietenwagen, waardoor de bestuurder bekneld kwam te zitten. Hoewel de brandweer erin slaagde de man uit zijn vdertuig té'bevrijden overleed hij ter plaatse. De Woestijneweg is ter plekke een rechte weg. Op het moment van het ongeval was het regenachtig en donker. De stilstaande bietenrooier voerde verlichting en was uitgerust met een werkend zwaai licht. Op het moment van de aanrijding kwamen uit tegenovergestelde richting auto's aangereden. Door het bureau Technische Onderzoeken van de politie Zeefand wordt naar de oorzaak van het tra gische ongeval een onderzoek ingesteld. FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1997 | | pagina 17