'Ik stoor me niet aan wielerwetten9 VOOR FlSNIOi FROM SWEDÜ Audi Museeuw is verliefd op de regenboogtrui Alle panty's Alle panty kniekousen Herenslips Damesslips Theeglazen Veren binnenkussentjes Papieren servetten Thee-/keukendoeken Ol _JL POLO Melka DE STEM SPORT Maarten den Bakker heeft geleerd zijn hart te volgen Week van waarheid voor titelhouder 3 halen 2 betalen 3 halen 2 betalen 40 x 40 cm 8.95 3 halen 2 bétalen BIJ SONY GRA1 HULST Een gedenl Cruiser. De pende doe] re techniek best verkoc Mr. F. J. Haa i i i i i donderdag 9 oktober 1997 f$2 Maarten den Bakker, terug in de polder. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN 'Als je maar niet denkt dat je volgend jaar har der gaat rijden of dat je straks wereldkampioen wordt', zei Cees Priem toen Maarten den Bakker hem onlangs vertelde dat hij deze winter over stapt van TVM naar concurrent Rabo. In San Se bastian rijdt de Zuid-Hollander vermoedelijk zijn laatste koers voor TVM, nota bene in het door Rabo gesponsorde nationale oranje tricot. Een overgang van de ene naar de andere Neder landse profwielerformatie ligt gevoelig. Het is bijna een taboe, dat Den Bakker zonder aarzelen doorbrak. 'Want ik stoor me niet aan al die wie lerwetten'. Een gesprek met een renner die zijn hart volgt en daarom ook enkele weken geleden het fiscaal aantrekkelijkere België alweer ver- ruilde y.o.or,de vertrouwde wijdse polders van Voorne-Putten. San Sebastian - Nog geen vijf mi nuten rijden van de stank en ver keersdrukte van het zuidelijke Rijnmondgebied, is de Drieëndijk nabij Heenvliet en Abbenbroek een oase van rust. Maarten den Bakker (van 26-1-1969) heeft er sinds enkele weken weer intrek genomen in het boerderijtje dat hij drie jaar geleden samen kocht met zijn Lendy. „We hadden allebei heimwee naar deze streek," zegt de Nederlandse kampioen van 1996. Het afgelo pen voorjaar verhuisde hij net als veel van zijn collega's naar de bos rijke omgeving ten noorden van Antwerpen. „Het bekende ver haal: centraler gelegen voor de koersen en de aanlokkelijke fisca le voordelen." Terug thuis in het Zuid-Hollandse polderlandschap vertelt hij het verhaal van zijn kortstondige vrijage met de zui derburen zonder een spoortje van achteraf-schaamte. „Misschien hebben we de beslissing om naar België te gaan iets te snel geno men. Er niet goed genoeg over na gedacht. Maar aan de andere kant was het het proberen waard." Alsof hij de afloop al kende, brak hij nooit resoluut met de Drieën- dijk. „We kochten in België bij voorbeeld geen appartement - wat aanvankelijk wel de bedoeling was -, maar huurden er een. Daar naast wilde ik dit huis niet kwijt. De komende winter hadden we het hooguit willen verhuren." Zover kwam het niet. „Het stond ons plots allemaal tegen. Ik zat ook nog heel vaak hier thuis bij mijn ouders. Misschien was de af stand iets te klein. Daardoor bleef ik terugkomen en bouwde ik daar niets op. Juist dat sociale leven is voor mij belangrijk. Als ik thuis kom na een koers wil ik het lekker naar mijn zin hebben. Bij vrien den langs gaan en over wat anders praten dan wielrennen hoort daar ook bij. Hier in deze streek kom ik tot rust. Natuurlijk, die fiscale voordelen zijn niet mis, maar je goed voelen en thuis de accu kun nen opladen, is ook belangrijk. Na de Tour wist ik het zeker. Ik miste daar in België gewoon teveel din gen." Nog een verandering In diezelfde periode speelde er nog een verandering door zijn hoofd. Cees Priem bood hem voor de Tour aan zijn contract met TVM te verlengen, maar Den Bakker hield de boot liever nog even af. Een kort praatje met Jan Raas (de baas van Rabo) had hem aan het den ken gezet. „Jan vroeg of ik even tueel interesse had om te praten. Op zo'n moment doe je daar nog r WK WIELRENNEN SAN SEBASTIAN Door Ad Pertijs niets mee, maar na de aanbieding van Cees had ik iets van 'waarom zou ik eerst niet eens kijken of er nog meer interesse is'. Het stond me sowieso tegen om al voor de Tour te tekenen. Ik vond dat veel te vroeg in het seizoen." De opmerking van Raas had de nieuwsgierigheid van Den Bakker geprikkeld. „Ik had en heb het naar mijn zin bij Priem, maar ik wilde ook wel eens wat anders. Een nieuwe wind laten waaien door je carrière is nooit verkeerd. In principe stond ik open voor ie dere nieuwe ploeg, maar het liefst wilde ik in Nederland blijven. Dan is er maar een keuze: Rabo. De ploeg stond me aan en met de aanbieding van Priem al op zak, kon het geen kwaad om op zijn minst te gaan praten." Na twee gesprekken met Priem en eentje met Raas was Den Bakker er uit. Hij volgde zijn hart richting een nieuw avontuur. Een over gang die even uniek is als hij ge voelig ligt. „Onderlinge concur rentie is er altijd, maar omdat we veel met elkaar optrekken, kun nen de renners onderling goed met elkaar opschieten." Alleen van hogerhand ervaarde Den Bakker af en toe de sporen van de oude haat en nijd tussen de Nederlandse ploegen. „Dan dach ten we: waarom moeten we zo koersen. Het gebeurde echter niet vaak. Schrijven of praten over slechte onderlinge verhoudingen tussen Rabo en TVM is dan ook zoeken naar onzin. Ik ervaar het in ieder geval niet zo. Een over winning van welk team dan ook is goed voor de Nederlandse wieler sport. Mensen die er anders over denken, vind ik echt zielig. Juist door elkaar te helpen, win je meer koersen." Gedold Dat hij de afgelopen weken in het peloton regelmatig gedold wordt door zijn collega's, vindt hij niet meer dan normaal. Die jongens gunnen hem de overstap. De pijn zit hem bij anderen. Deels omdat het nieuws voortijdig uitlekte. „Op een moment trouwens dat ik nog niet had beslist. Priem wist van niets, maar er viel ook nog niets te zeggen. Ik had hem alleen niet verteld dat ik met Raas was gaan praten." Hij voelde zich niet verplicht dat vooraf te melden. Om de tafel gaan zitten met Raas leverde volgens hem sowieso sche ve gezichten op. „Cees Priem zei: 'Als je nu maar niet denkt dat je volgend jaar beter gaat fietsen'. Dat vind ik flauw. Waarom zegt hij zoiets? Misschien uit teleur stelling. Het is zo dat weinig jon gens overstappen van Rabo naar TVM of andersom. Maar een ren ner die eens wat anders wil, zou dan altijd verplicht moeten zijn om naar het buitenland te gaan. Ik heb daar geen boodschap aan. Er zijn al zoveel van die zogenaamde wetten in het peloton, waar je je onmogelijk allemaal aan kunt houden." Na vijf jaar TVM was Den Bakker toe aan wat anders. Hij zegt zeker niet op de vlucht geslagen te zijn. „Bij iedere ploeg is er wel wat," weet Den Bakker inmiddels. En dus zegt hij zich nooit gestoord te hebben aan de manier van werken van Cees Priem en over de vaak dominante tactische positie van sprinter Jeroen Blijlevens binnen het geheel. „Cees is geen prater, maar zo zit hij nu eenmaal in elkaar. Hij ver staat niet de kunst om een renner uit een wak te halen. Veel van die jongens voelen zich aan hun lot overgelaten. Dat beseft hij echter zelf ook. Niet voor niets is Hen drik Redant bij de ploeg gehaald. Met hem lagen we vorig jaar nog op de kamer en met 'Redantje' kunnen we nu heerlijk praten over het fietsen. De jongeren hebben daar baat bij. Het wil niet zeggen dat Cees daarmee onpersoonlijk is. Wat dat betreft, ben ik hem nog dankbaar hoe hij reageerde op het moment dat mijn zus overleed (kort voor de Tourstart van 1994, red.) en toen Lendy en ik vorig jaar een poosje uit elkaar waren. Op dat moment toont hij alle be grip en gunt hij je de tijd om din gen te verwerken. Ik denk nu wel eens dat hij vanwege die goede re latie verwachtte dat ik bij TVM zou blijven. Dat hij daarom zou teleurgesteld is." Het eeuwige gokken op de sprint van Blijlevens, stond Den Bakker ook wel eens tegen. „Maar dat is niet de schuld van Jeroentje. Hij heeft ons meer goed gedaan dan wat anders. Met hem had we een sterk wapen in huis en daar had iedereen zijn voordeel bij. Af en toe hadden we echter wat minder zijn kaart moeten spelen. Niet dat Jeroen er dan om vroeg, maar om dat vanuit de ploegleiderswagen die opdracht kwam. Jeroen was er zelf ook niet altijd even blij mee. De onderlinge sfeer was dan ook goed. Het is geven en nemen in een ploeg, dat wisten we. Dat is ook de kracht van TVM. De renners ma ken met elkaar de koers." De buitenwereld ziet TVM als het vriendencollectief, waar Rabo het beeld van een steriel zakelijk ge heel oproept. „Dat is logisch," vindt Den Bakker. „Rabo heeft tijd nodig om te groeien. Jaren lang moest Raas tot het laatste moment wachten eer hij zekerheid kreeg over het voortbestaan van de ploeg. Dan is het moeilijk iets op te bouwen." De vraag of TVM Den Bakker ge bracht heeft naar zijn maximale niveau, omzeilt hij grotendeels. „Ik vind het achteraf nog altijd jammer dat PDM in 1992 gestopt is. Bij die ploeg keek ik met grote ogen naar mannen als Alcala en Kelly. Ik ben er onwijs goed opge vangen. Met Jan Gisbers kon ik het goed vinden en later heb ik veel geleerd van Ferdi van den Haute. Bij TVM ben ik alle jaren verbeterd, maar ik vraag me wel eens af hoever ik was geweest als PDM niet was gestopt." Een topsporter is volgens Den Bakker altijd zoekende. Vorig sei zoen besloot hij samen te werken met trainer Adrie van Diemen, de man die inmiddels is verbonden aan het Rabo-wielerplan. Na en kele maanden brak Den Bakker met zijn goeroe. „Hij is me niet opgedrongen. Ik wilde met die man werken en er varen wat ik ervan kon leren. Ik moet zeggen, in februari reed ik al heel goed, maar snel daarna ging het me tegenstaan. Ik ben niet ie mand dié constant eënbegeleidér of trainer om zich heen kan ver dragen." Ook met die afloop kon hij vrede hebben. Hij was immers weer een ervaring rijker. „Het is logisch dat je altijd op zoek bent naar perfec tie. Het houdt een renner scherp. Jarenlang hebben we gedacht dat de Italianen het juiste voorbeeld gaven. Priem zag er nooit de voor delen van in en misschien daarom zoek je eerder zelf nieuwe dingen. Achteraf kun je constateren dat we iets te veel een trend achterna gelopen hebben. Zoals bleek uit mijn samenwerking met Van Die- men. Meer en meer renners keren terug naar de oude trainingsme thoden. Ik weet inmiddels dat ik mijn eigen gevoel moet durven volgen. Als het in je hoofd niet lekker zit, lukt het met de benen ook niet." „Vanaf nu volg ik mijn hart. Ik ben op een punt aangekomen dat ik weet wat ik wil." De ervaringen van de laatste jaren spelen daarin volgens hem een grote rol, „Want ik weet nu dat ik hier wil wonen, dat een trainer niets voor mij is en dat ik naar een andere ploeg wil." Als een krant Eén ding heeft hij nog altijd niet kunnen veranderen, zijn overla den programma. Den Bakker nam zich een jaar geleden voor minder koersdagen te maken. Het kwam er amper van. „Ik rijd op dit mo ment als een krant. Na de ronde van Nederland had ik het gevoel niet meer op het juiste niveau te rug te kunnen komen. Vanaf fe bruari heb ik gewoon te veel gere den. Dat is jammer, want de na- jaarklassiekers liggen me. Als ik me daar echter op wil concentre ren, moet ik of het voorjaar of de Tour laten lopen. En dat zou ik ook weer niet willen." Den Bakker meldde zich aanvan kelijk af voor het WK, dat zondag gereden wordt in San Sebastian. „Ik wilde niet afgaan op een par cours dat me ligt. Nu IGietemann me nodig heeft als vervanger voor Erik Dekker zal ik mijn best doen om me zo goed mogelijk voor te bereiden. Mijn eigen kansen zijn nihil, maar ik ben nooit te beroerd om voor anderen te werken." De harde arbeid is hem als zoon van een melkveehouder met de paplepel ingegoten. De liefde voor het boerenbedrijf is er nog altijd en leidt op haar beurt weer tot vertwijfeling. Zijn verstand zegt immers dat hij na zijn actieve loopbaan in de wielersport wil blijven, maar het hart is niet voor niets teruggekeerd naar de Ab- benbroekse polder. „Mijn vader hoopte altijd dat ik als enige zoon het bedrijf zou overnemen. Inmiddels weet hij dat dat waarschijnlijk niet ge beurt. Ik zou het dolgraag willen, maar in deze tijd kun je niet zo maar een boerderij overnemen. Het boerenbestaan op zich schrikt me niet af. Vroeg opstaan en hard werken heb ik altijd gedaan. Maar er komt meer bij kijken. Zaken als wetten, boekhouding en het in schatten van ontwikkelingen op het gebied van markt en wetge ving. Daarvoor heb je een goede specifieke opleiding nodig en die mis ik. Op zich zou het houden van vleesvee, dikbillen, simpeler zijn, maar die hele markt ligt op zijn kont. Je kunt tegenwoordig niet zo maar even boer zijn en dat is best wel jammer." Door Ad Pertijs San Sebastian - België is in de ban van de wereldkampioen. Het wel en wee van de met zijn gezondheid sukkelende Jo- han Museeuw wordt bij onze zuiderburen deze week op de voet gevolgd. Zondag verdedigt de Mapei-kopman in de Spaanse badplaats San Sebastian de regenboogtrui, een tricot waar hij verliefd op is geraakt. Museeuw won het WK vorig jaar in Lugano op een verbluf fende wijze. De zondag ervoor in Tours kondigde hij aan met onmiddellijke ingang te stop pen. Zijn vrouw Veronique praatte hem de dagen daarop om (pikant detail: mevrouw Museeuw raakte in de week tussen Parijs-Tours en WK zwanger van haar tweede kind, de afgelopen zomer geboren Stephano) en als herboren legde Museeuw vanuit het mistgor dijn alle concurrenten vervol gens op het WK in de luren. België duimt deze week voor een herhaling van die stunt. De Vlamingen en Walen hebben dit seizoen nog geen enkele grote wedstrijd (ook geen Tour-etap pe) gewonnen en hun laatste hoop is gevestigd op Museeuw. De titelverdediger kent echter zijn zorgen. Zoals het hele sei zoen de tegenslag hem al ach tervolgt. Dit keer dreigde een blaasontsteking roet in het eten te strooien. Met bijna veertig graden koorts moest Museeuw afgelopen zondag afzeggen voor Parijs-Tours. Hij zat echter niet bij de pakken neer. Daarvoor is Museeuw te veel van de regenboogtrui gaan houden. Hij zegt zich prettig te voelen in dat tricot en ondanks het uitblijven van grote succes sen, meent de Belg een waardig regerend kampioen te zijn. „Ik vind niet dat er een vloek rust op mijn trui," zei hij een maand geleden toen zelfs Parijs-Brus sel hem niet gegund was. Om dat het afgelopen decennium de ene na de andere wereldkampi oen in zijn regeringsjaar om mysterieuze reden uit beeld verdween, zou er geen zegen rusten op het regenboogtricot. Museeuw wijst op een redelijke erelijst, maar heeft zich voorge nomen in een herkansing als wereldkampioen ook de grotere koersen te winnen. Na het voor jaar werd het WK zijn hoofd doel en dat laat hij door een blaasontsteking niét opzij zet ten. Ook al weet hij dat dezelfde kwaal in juli een rampzalige Tour tot gevolg had. De lijdensweg van de titelver dediger heeft de afgelopen da gen in België tot ongekende toe standen geleid. Zijn huis werd dinsdag door de pers belegerd op een manier zoals alleen pa parazzi's dat kunnen. In de och tenduren had hij een testrit ge maakt en iedereen wilde daarna weten of Museeuw wel of niet naar Spanje zou afreizen. Zonder een woord te zeggen, verliet Museeuw zijn vesting in Gistel. De Mapei-renner had besloten om de drukte van Bel gië te ontvluchten om zich in de Zuid-Franse kustplaats St, Raphael twee dagen voor te be reiden op het WK. Op weg naar de luchthaven van Brussel was Museeuw echter in alle haast zijn fiets vergeten mee te ne men. Moeder Yvette bracht die achterop. Bij terugkomst in Gistel stelde zij de pers gerust: 'Johan is in orde'. België mag blijven hopen. (ADVERTENTIE) HEMA aanbiedingen geldig van 6 oktober t/m 12 oktober 1997 met gestreepte boord 7.95 3 halen 2 betalen met kanten voorpand 7.95 3 halen 2 betalen VANAF 1.75 3 halen 2 betalen gedessineerd 2.95 3 halen 2 betalen dessin 'Pottery' 4.95/5.95 3 halen 2 betalen SELECTED HERENMODE: BROUWERIJSTR 7 DAMESMODE: MARKT 14 POSTBUS 15 4500 AA OOSTBURG I TELEFOON 0117-452213 Quality Men's Wt ar BIJ AANSCHAF VAI MINIDISC-SPELER 3 MD'S CADEAU TE en bij aanschaf van een CE bovendien nog eens f 100 l MDX-C670RDS («vraag ons naar de actievoorwaarden De a AUTOSHOP Vismarkt ld. s'Grav naast Albert Hejn tel. 0114-311649

de Stem | 1997 | | pagina 12