Brinkman gunt Peper nog respijt Man zat onterecht vast voor overval Justitie rolt grote drugsbende op Zaak-Picornie heropend dankzij videobeelden Rijkswaterstaat Na de droge maanden... Verdachte moord op Maja Goeijers naar Pieter Baan Centrum Prijs voor opvang asielzoeksters I )e^e|yd BINNENLAND A3 Tot komende vrijdag Cheque van 50 gulden bij gratis oogmeting! Groeneveld Opticiens Geen veroordeling voor doodsteken Oosterhouter 3.95 3.59 9.69 6.99 6.95 DE STEM Tweede verdachte in Tjoelker-zaak op vrije voeten Geen beroep in Bennekomse bijlenmoord 4 Meubelterr oriste voor rechtbank 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Cfl |KTOBER 1997 A2 Brittannië en Ierland' Jeriijk bewolkt en perio- |t regen. Het waait stevig Middagtemperatuur on- f 15 graden, in het zuiden Iger. en Luxemburg: Wissel- Imet soms langdurig re- 1 veel wind. Middagtetn- lur ongeveer 17 graden. I- en Midden-Frankrijk: tel wolken en van tijd tot Een, ook kans op onweer pag in het oosten ook en- jpklaringen. Aan de Ra pst waait het hard. Mid- jnperatuur ongeveer 21 L, met wat zon in het Isten hoger. Frankrijk: Geregeld zon, Wolkenvelden en vooral Irdag een enkele regen- of jrsbui. Middagtempera- bgeveer 25 graden, lal: Perioden met zon, in lorden meer wolken en rdag een enkele bui. Ver- bog. Middagtemperatuur pr 26 graden. Zonnige perioden en Donderdag in het ■westen meer wolken en lp een bui. Middagtempe- ongeveer 27 graden, in ordwesten lager. Ssche Eilanden: Perioden In en meest droog. Mid- Yiperatuur ongeveer 28 rca en Ibiza: Droog en lat zon. Middagtempera- pgeveer 27 graden. Afwisselend zon en wol- i vooral in de zuidelijke jerst nog een pittige on- |ui. Middagtemperatuur Ier 26 graden, nland en Kreta: Droog zonnig. In het noord- wat wolken, maar j Middagtemperatuur on- I 24 graden. pnd: Overwegend veel king en enkele buien. Jrdag in het noorden veel jMiddagtemperatuur da- laar ongeveer 18 graden, cn het zuiden maxima graden. Vooral in de llijke helft een stevige Ister. irland: Eerst af en toe ■in de dalen kans op mist. Tdag van het westen uit polken en een paar stevi- |en- of onweersbuien, (temperatuur ongeveer Ben. [rijk: Af'en toé zon en in lend mist. In de loop van ■dag rifeer vvolken.en met ■n Tirol en Voralberg en- uien, mogelijk met on- Widdagtemperatuur on- ■23 graden. i 11 WOENSDAG 8 OKTOBER 1997 Haarlem (anp) - De rechtbank in Haarlem heeft de zaak rond de ge welddadige dood van Ajax-suppor- ter Picornie heropend. Aanleiding is de videoband van een camera van Rijkswaterstaat waarop is te zien dat iemand een stekende beweging maakt naar de rug van Picornie. Dat heeft de raadkamer in Haarlem gis teren bekendgemaakt. De advocaten van vijf Feyenoord-hooli- gans vroegen vorige week de raadkamer om heropening van het onderzoek naar de voetbalrellen op 23 maart bij Bever wijk. De raadslieden wilden met name nader onderzoek naar de videoband. Het OM weigerde dit aanvankelijk om dat de videobeelden te wazig waren. Raadsman mr. L. Heukels heeft de op namen laten verbeteren bij het Neder lands Omroepproduktiebedrijf (NOB), omdat daarop t'e zien zou zijn dat een onbekend gebleven man Picornie na af loop van de vechtpartij in de rug steekt. Tijdens het proces tegen de Feyenoord- hooligans kwam de verbeterde versie al ter sprake, maar de rechtbank vond toen dat de beelden niet belangrijk wa ren. De raadkamer heeft het verzoek om de band nader te bestuderen toch gehono reerd. De kamer stelt daarbij dat de ad vocaten niet bij voorbaat hebben aan getoond dat de nadere analyse van be lang kan zijn voor het proces. Met het oog op de 'waarheidsvinding' is echter toch tot een nader onderzoek besloten. Naast een analyse van de video door het gerechtelijk laboratorium worden er ook enige getuigen gehoord. Het gaat daarbij volgens raadsman mr. L. Heu kels om twee Rotterdamse politiemen sen die de supporters begeleidden. Feyenoord- en Ajax-supporters troffen elkaar op 23 maart 1997 in een weiland bij Beverwijk. De massale vechtpartij leidde tot de dood van Ajax-fan Picor nie. Het slachtoffer was bont en blauw geslagen, maar vooral de perforatie van zijn linkerlong en daardoor grote in wendige bloeding droegen volgens des kundigen aan zijn dood bij. Wie de mo gelijk fatale messteek heeft toege bracht, is nooit vastgesteld. Rotterdam (anp) - Burgemeester Peper van Rotterdam krijgt tot vrijdagmiddag de tijd om zijn gewraakte uitspraken over de ontslagen korpschef J. Brinkman terug te nemen. Als de burgemeester zijn uiterst negatieve rapport over Brink man niet voor het verstrijken van dit ultimatum intrekt, dan stapt de gewezen korpschef naar de rechter. De advocaat van Brinkman, mr. C. van Leeuwen, eiste maandag avond in een brief aan Peper nog dat de burgemeester zijn rapport voor vanmiddag vier uur zou in trekken. Volgens een woord voerster kan de burgemeester, die met een handelsdelegatie in Indonesië verblijft, echter niet voor deze tijd reageren. Door het drukke programma van de reis kan Peper geen tijd vrijmaken om zich met de kwestie bezig te houden, stelt de woordvoerster. Peper heeft vervolgens gevraagd het ultimatum op te schuiven tot volgende week dinsdag. Daar gaat Brinkman niet mee ak koord. „We hebben Peper nu uit stel gegeven tot vrijdagmiddag twaalf uur," zegt advocaat Van Leeuwen. Het rapport van de burgemees ter, waarin hij Brinkman kwali ficeert als 'psychisch ongeschikt' verscheen al op 24 juni. Van Leeuwen ontkent dat zijn eis vier maanden later rechtstreeks voortvloeit uit een interview met burgemeester Peper in de Volks krant van afgelopen zaterdag. Daarin benadrukte de burge meester dat minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) ook ver antwoordelijkheid draagt in de affaire. „Alles gebeurde met zijn De rechtbank was het met haar eens dat er nader gekeken moet worden naar de psyche van N., de werkelijke beweegredenen voor zijn brute daad en naar de mate van risico dat hij voor de derde keer iemand om het leven zal brengen. Eerder bracht de man zijn broer in Spanje om. De verdachte over het PBC-on- derzoek: „Dat is geen mooie be slissing." Eerder heeft hij mr. F. van Baarle, (ADVERTENTIE) Kom nu naar de Groeneveld Oogzorgdagen, nog t/m zaterdag 25 oktober. En laat gratis uw ogen opmeten. Dan krijgt u een cheque van 50 gulden die u kunt verzilveren bij aan- koop van een complete bril of .^taodefWep (eerste paar). AW dcd- GO bEKGEN OP ZOOM, Wouwsestraat 19. BREDA, Lange Brugstraat 91. tofcS,LangeVorststraat 106. HULST, Gentsestraat 11. MIDDELBURG, Lange Delft 24. OOSTBURG, Burchtstraat 13. OOSTERHOUT, Arendshof 73. ROOSENDAAL, gywlmraat 60. TERNEU7EN Noordstraat 37. VLISSINGEN, Walstraat 97. volledige instemming," aldus Peper. „Kennelijk moet ik ge pakt worden. Men heeft getracht er een affaire-Peper van te ma ken." De raadsman stelt dat de aanlei ding voor zijn actie heeft te ma ken met een doodlopend spoor waarop Peper en Brinkman nu terecht zijn gekomen. „Zij heb ben over en weer gereageerd op eikaars kritiek en nu blijkt dat Peper zijn kwalijke rapport van 24 juni toch onvoldoende heeft ingetrokken," aldus Van Leeu wen. Ook de afronding vorige week van de hoorzittingen in Brink mans ontslagzaak is voor zijn raadsman aanleiding om nog maals Peper te bewegen zijn woorden in te slikken. Het ver slag van de hoorzitting is vooral feitelijk en bevat volgens Van Leeuwen geen conclusies. Het is inmiddels in bezit van minister Dijkstal. Deze zou eerst nog een gesprek met Brinkman willen al vorens een finale beslissing te nemen. Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) blijft erbij dat hij in de affaire rond de Rotterdamse korpschef Brinkman juist heeft gehandeld. De kritiek van een meerderheid in de Tweede Kamer dat hij har der had moeten ingrijpen, ver werpt hij. Dat bleek gisteren tij dens het overleg tussen de Ka mer en de minister over de affai re Brinkman. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank is gisteren niet toegekomen aan de behandeling van de strafzaak tegen de van moord op zijn ex- wouw Maja Goeijers uit Rijen verdachte Juan N. (58). Na een lange discussie met districtspsychiater Haverkamp vroeg offi cier van justitie mr. F. Ie Cocq de rechtbank om N. te laten on derzoeken in het Pieter Baan Centrum. Dat de afgelopen maanden droog zijn geweest, bewijst de stand van de rivieren. Het scheepvaart verkeer ondervindt met name op de Rijn en IJssel last van de lage waterstand. En in de Oude Haven van Nijmegen liggen de schepen op het droge. foto anp zijn raadsman, laten weten dat hij niet wil meewerken aan nieuw onderzoek naar zijn geestesver- mogens. De man is door getuigen herkend als de man die op 20 juni van dit jaar in haar kapperszaak aan de Wilhelminastraat in Rijen zijn ex-vrouw van dichtbij met een aantal schoten uit een jachtge weer met afgezaagde loop dood de. Tien dagen later meldde hij zich bij de politie in Leeuwarden. IN DEN BOSCH staat het enige opvangcen trum voor illegale vrou wen en kinderen. De op richtster Gabby Wiebin- ga krijgt binnenkort de Harriët Freezerring. „Vrijwel alle gevluchte vrouwen zijn seksueel misbruikt." Door Jeroen Corduwener „VANNACHT lag ik in bed op eens aan staatssecretaris Schmitz te denken." Gabby Wiebinga zegt het met een oprechte bezorgdheid. „Wat een vreselijke baan heeft die vrouw. Ze heeft zelf gezegd hoe afschuwelijk ze het vindt om ne gatieve beslissingen te nemen over asielzoekers." Gabby glundert: „Dat heb ik nou nooit hier. Hier zeggen we altijd 'ja' als we illegalen moeten opvan gen." Een kleine vrouw met donker blond piekhaar, op blote voeten in een streepjesbroek. Ze drentelt door haar piepkleine rijtjeshuis in een arbeidersbuurt in Den Bosch en rookt bijna onafgebroken shaggies. Gabby Wiebinga is de spil van de Bossche stichting Vrouwen Actie Steunpunt (VAST), die sedert tien jaar ille gaal in Nederland verblijvende vrouwen en kinderen opvangt. Voor haar inspanningen om nooit 'nee' te zeggen, krijgt ze eind deze maand de 'Harriët Freezerring', een jaarlijkse prijs van het femi nistische maandblad Opzij. „Voor de inzet voor vrouwenrechten, in het bijzonder die van vluchtelin gen," formuleert Gabby het zelf maar. Haar activiteiten in haar eigen huurwoninkje (waar honden en papegaaien de woonkamer domi neren) hebben de laatste tijd een bijzondere aandacht gekregen. Nu fenomenen als 'kerkasiel' en 'tent- Gabby Wiebinga krijgt na ja ren erkenning voor haar werk voor illegale vrouwen. foto verhoeff asiel' opgang doen, dreigt even te worden vergeten dat uitgeproce deerde en düs illegale asielzoekers al sinds jaar en dag worden opge vangen. In Heerlen functioneert het Missionair Centrum, in Til burg De Vuurdoop en in Den Bosch de stichting Vluchtelingen in Nood van Gabby's vriendin Terry, waarmee VAST nauw is verbonden. Gabby's VAST onderscheidt zich van de andere instellingen omdat ze zich uitsluitend op vrouwen richt. „Negentig procent van de vrouwen die gevlucht zijn, doen dat omdat ze seksueel zijn mis bruikt. En dat verhaal komt prak tisch nooit naar buiten in de asiel procedure," zegt Gabby. Haar be wijsvoering ontleent ze aan de er varingen met de honderden vrou wen die ze sinds 1987 in haar huis (en andere woonruimte) heeft op genomen. Strijdvaardig legt ze op tafel: „Een vrouw ontvlucht haar land omdat ze seksueel misbruikt is. Vaak door regeringsfunctionaris sen, zoals ambtenaren, soldaten. Van deze vrouw wordt verwacht dat ze bij het aanmeldcentrum in Rijsbergen binnen 24 uur haar werkelijke vluchtverhaal vertelt tegenover een ambtenaar, die he lemaal niet op dat verhaal zit te wachten." In de verslagen van de eerste in terviews vertellen de vrouwen dan ook soms niet meer dan dat 'ze lastig gevallen zijn', is de ervaring van Gabby. „Een Ethiopisch meisje van nog geen zestien jaar oud wordt door vijf soldaten ver kracht, omdat ze in haar huis op zoek zijn naar haar vader. Ook haar moeder wordt verkracht. Ze vlucht met haar zus naar Kenya, waar zich in het vluchtelingen kamp weer hetzelfde afspeelt. Dan komen die twee meisjes naar Nederland. Tegenover de justitie ambtenaar durven ze niet te ver tellen wat zich werkelijk heeft af gespeeld. Het meisje is namelijk als kind besneden en toen dichtge naaid. De verkrachting heeft vre selijke wonden veroorzaakt. Maar bovendien wordt ze door de ver krachting door haar omgeving als hoer gezien." Moeiteloos rijgt Gabby de voor beelden aaneen. Vrouwen die in het asielzoekerscentrum zijn mis bruikt, die door mensenhandela ren op de vlucht zijn verkracht. „In Nederland krijgt een vrouw vijftien jaar de tijd om aangifte te doen. Waarom moet een asiel zoekster dan binnen 24 uur haar verhaal doen?" De vrouwen en kinderen (of vrou wen mèt kinderen) die bij Gabby aankloppen, zijn doorverwezen door de vreemdelingenpolitie, de Raad voor de Kinderbescherming, advocaten of Vluchtelingenwerk. „Wat wij als eerste doen is de vrouw tot rust laten komen. We zoeken een landgenote die gewoon met haar in haar eigen taal kan praten. Pas als ze er zelf aan toe is, beginnen we te vragen." Leeuwarden (anp) - Het gerechts hof in Leeuwarden heeft gister middag een 24-jarige man uit Leeuwarden vrijgelaten die be trokken zou zijn geweest bij de dood van Meindert Tjoelker. Vori ge week stelde het hof ook een an dere verdachte al op vrije voeten. Advocaat mr. H. Anker had hoger beroep ingesteld tegen de beslis sing van de rechter-commissaris om de man nog eens dertig dagen in voorarrest te houden. Volgens de raadsheer zijn er onvoldoende gronden voor een voorlopige hechtenis. Anker wilde gisteren niet inhoudelijk op de zaak in gaan. Justitie was gistermiddag niet bereikbaar voor commentaar. Meindert Tjoelker werd op 12 sep tember tijdens zijn vrijgezellen- avond doodgeschopt. De politie hield diezelfde nacht vier ver dachten aan in een shoarmazaak in Leeuwarden. Van de vier zitten er nu nog twee vast. Justitie heeft nog geen mededelin gen gedaan over wat er die nacht precies gebeurd is. Ook is de doodsoorzaak nog steeds niet be kendgemaakt. Tjoelker werd 19 september begraven. Op veel plaatsen in Nederland werd zijn gewelddadige dood herdacht met een minuut stilte. Arnhem (anp) - Het Openbaar Ministerie in Arnhem heeft giste ren besloten geen hoger beroep in te stellen tegen de 18-jarige E. van R. en haar 19-jarige vriend E.K. Het tweetal bracht in de zo mer van 1995 de vader van de vrouw en haar stiefmoeder in hun woning in Bennekom om het le ven met bijlslagen. De twee kregen van de rechtbank een gevangenisstraf van vier jaar en TBS. Ze kwamen tot hun daad omdat de vrouw aan haar vriend had verteld dat haar vader haar seksueel misbruikt had toen ze jonger was. Het stel was van me ning dat dat nooit meer mocht gebeuren en ze beraamden de moord. Uitvoerig psychologisch onder zoek heeft geen bewijzen voor de incest opgeleverd. Het OM stelde voor de rechtbank dat het echt paar nog geleefd zou hebben als de dochter het incestverhaal niet verzonnen had. Het OM is van mening dat de straffen zeker ook voor de nabestaanden aan de lage kant zijn, gezien de 'afschuwelij ke ernst van de feiten'. Toch meent het OM dat hoger beroep weinig zin heeft. De twee moeten zeer langdurig in therapie. Den Bosch - De officier van justi tie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren tegen de 64-jarige L.R. uit Eindhoven acht maanden gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging geëist. De vrouw wordt ervan verdacht dat zij in april brand stichtte bij C&A in Helmond. Op de zitting zei de vrouw dat zij zich er niets van herinnert. R. is berucht bij meu beltoonzalen in Zuidoost-Bra bant als 'meubelterroriste', om dat zij veelvuldig meubilair in brand stak. J/ <5/ V5 Toch leer je elke dag weer bij en vaak is die toenemen de wijsheid te danken aan allerlei onbaatzuchtige in stanties. Zo vernam ik uit de krant van gisteren dat sta pelbedden gevaarlijk zijn voor kleine kinderen. Ik was daar nooit opgekomen (niet op het stapelbed, maar op dat inzicht) als niet de Stichting Consument en Veiligheid er zich over had gebogen en tot de conclusie kwam dat kinderen onder de zes makkelijk van het bo venste bed kunnen vallen. Wil je een kind van onder de zes toch boven leggen, dan moet je een ballustrade van minstens zestig centimeter hoog aanbrengen, maar dat brengt weer het probleem met zich mee dat je daar op de een of andere manier het kind overheen moet tillen. Staande op een wankel trapje met zo'n toch al zware peu ter wordt dat tamelijk link. Kan het kind er zelf overheen inklimmen, ook al is het pas vijf, dan kan het er ook uit klimmen en heeft het hekje geen nut en is het dus van de dam. Dat soort levenswijsheid doe je zonder onderzoek niet op, want als leek kun je dergelijke gevaarlijke situaties natuurlijk niet bedenken. Zo zie je maar datje niet zon der hekjes kunt. Zelfs een telefoonnummer moet je af sluiten met een hekje. MERIJN Alkmaar (anp) - Een 29-jarige man uit Hoorn heeft waar schijnlijk ten onrechte een jaar in de cel gezeten voor een over val in 1989. Op 21 oktober staat een verdachte terecht die de overval op een bouwmarkt in Hoorn heeft bekend. De 29-jarige man werd in 1990 in hoger beroep tot drie jaar veroordeeld, waarvan een jaar voor de overval. De rechtbank in Alkmaar sprak Zijn advocaat, mr. A. Avis, ont- de man aanvankelijk vrij van de overval, maar veroordeelde hem voor andere delicten tot twee jaar cel. Het hof in Amsterdam achtte de Hoornaar wel schuldig aan de overval en verhoogde de straf met een jaar. ving vorige week echter een brief van de officier van justitie, waar in deze meedeelde dat op 21 okto ber een verdachte terechtstaat die heeft bekend dat hij met twee anderen de gewelddadige overval op zijn geweten heeft. Amsterdam (anp) - Justitie en politie in Amsterdam denken met de grootscheepse' 'actie van maandag een omvangrijke drugsbende te hebben opgerold. Justitie ziet Cor van Hout, in 1983 een van de ontvoerders van bjermagnaat, Heineken en diens chauffeur Doderer, als een van de leiders. Hij is maandag gearresteerd. Ook een andere betrokkene bij de Heineken-ontvoering, Willem Holleeder, is verdachte. Zijn rol is nog onbekend, hij is niet aan gehouden. Justitie gaf gistermid dag opheldering over de actie van maandag. Er zijn 24 verdachten gearres teerd. Aan de actie namen vier honderd politiemensen en mede werkers van de Fiod deel. Op bij na honderd locaties in binnen- en buitenland is huiszoeking ge daan, onder meer op de Neder landse Antillen, België, Spanje en Frankrijk en bij vier banken. De bende wordt verdacht van in ternationale drugshandel, wit wassen van crimineel geld, han del in onroerend goed en wapen bezit. Er is een groot aantal wa pens gevonden, waaronder der tien pistolen, drie pistoolmitrail leurs en traangaspatronen. Er zijn ook tien luxe auto's, een boot, een caravan, richtmicro foons, scanners en kogelwerende vesten in beslag genomen. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank is het met officier van justitie mr. J. Bijvoet eens dat de 48-jarige D. B. uit Sprundel voor het doodsteken van de 22-jarige Marcel Fijneman uit Oosterhout ontslagen moet worden van rechtsvervolging. „Nadat het latere slachtoffer hem op straat tegen zijn hoofd had ge slagen en geschopt, kreeg B. sterk het gevoel dat hij doodgetrapt zou worden. Recente gebeurtenissen elders in Nederland maken het niet zo vreemd dat iemand dat in die situatie gaat denken," oordeelde de rechtbank. De man uit Sprundel werd door Fijneman onverwacht uit de auto gesleurd waarin hij op de Dorpsstraat in St. Willebrord stond te wachten. Met anderen wachtte hij tot de man uit Oosterhout zijn auto zou wegzetten. Die blokkeerde de uitrit voor cafetaria De Smul- hoek. Terwijl hij op de grond werd toegetakeld, wist hij zijn knipmes te pakken. Half onder de auto liggend, stak hij drie keer omhoog. Hij raakte daarbij het slachtoffer in diens hart. Zelf liep B. drie gebroken ribben, een gekneusde nier, bloeduitstortingen en schaafwonden op De rechtbank sprak duidelijk uit dat B. geen mogelijkheid had orr weg te lopen. (ADVERTENTIE) Knap voordelig, Deze week maken wi) het u wel heel aantrekkelijk Met heel goede verzor gingsproducten voor een zeer lage prijs. Zodat u zich ook deze week weer lekker voordelig In de watten kunt I Elmex tandpasta, sensitive J5r95); peuter of antl-cariës 1495), tube 75 ml Nü Oral B mondverzorglngsproducten, nü met 25% korting, tandenborstel Advantage, per stuk Elsève shampoo, diverse soorten, duopak 2 flacons Pantene styling, 4¥v spray, bus 250 ml 3 Bonus Miles «55 -A9T OB tampons normal of super, doos 32 stuks -A9? Deze aanbiedingen zl]n geldig t/m zaterdag 11 oktober aanstaande.

de Stem | 1997 | | pagina 3