'Een sneetje brood, mits goed gerezen...' Loi Amerikaanse oud-hoogleraar presenteert revolutionaire vinding Mannen en auto's Ziekenhuis: 'Oorthermometer onvoldoende betrouwbaar' Jongeren willen een rimpeltje wel wegwerken Congres over contact tussen patiënt en hulpverlener DE STEM LIJF LEVEN DE STEM Patent Proef Kleine Aarde Rijken i i i i i WOENSDAG 8 OKTOBER 1997 D2 De computer hoort of u 'fit' bent Door Hans Bos De politiewagen dirigeert de aan gehouden auto naar de vlucht strook. De agent houdt de be stuurder een draagbare telefoon voor zijn neus. „Wilt u even one one zeggen, gevolgd door two, eight nineV' vraagt de geünifor meerde man vriendelijk. Aan de andere kant van de lijn, zegt een metalige stem: „You are impaired (u bent niet fit)." De politieman legt de bestuurder vervolgens een rijverbod op. Als het aan de Amerikaanse dr. Harb Hayre ligt, ziet de toekomst eruit zoals hier omschreven. Hay re heeft niet veel op met de be staande methodes om de rijvaar digheid vast te stellen. Om te be ginnen richten die zich alleen op alcohol en blijft gebruik van me dicijnen of (Jfugs ten onrechte ge heel buiten schot. Daarnaast kan iemand die regelmatig drinkt of drugs gebruikt veel meer hebben dan een man of vrouw die (vrij wel) nooit een glaasje drinkt of een pilletje slikt. „Het gaat erom of je chemisch fit bent, niet of je een half promille alcohol in je bloed hebt. Mijn me thode is betrouwbaar, gemakke lijk en stukken goedkoper dan ademtesten en bloedproeven. Bo vendien kun je vanaf elke plek ter wereld 24 uur per dag naar de computer bellen. Binnen één mi nuut weet de beller of hij che misch 'fit' is. Dit is ïieslist geen Aan de stem van de beller kan een computer 'horen' of de man/vrouw in kwestie drugs, medicijnen of alcohol heeft gebruikt. De Amerikaanse oud-hoogleraar dr. Harb S. Hayre was even in Maastricht om zijn revolutionaire vinding bekendheid te geven. speelgoed; het is een wetenschap pelijk verantwoorde methode waarvoor je alleen een telefoon nodig hebt," zegt de Amerikaan se wetenschapper. Hij heeft ont slag genomen als hoogleraar bio medische techniek aan de univer siteit van Houston om zich met zijn bedrijf 'Chemical Fitness' helemaal aan de verkoop van zijn computer-tester te kunnen wij den. Hayre heeft vijftien jaar aan het apparaat gewerkt; hij vertoefde enkele dagen in Maastricht om Nederlandse, Duitse en Belgische gegadigden met zijn uitvinding kennis te laten maken. Hoe het apparaat precies in elkaar zit, wil hij niet zeggen. In de VS is inmid dels patent verleend, maar in Eu ropa moet nog een berg papier worden doorgeworsteld voordat het zo ver is. Hayre's grootste probleem: niemand in Europa be grijpt zijn oplossing. In de VS gaat zijn pad iets meer over rozen. Hayre is al een keer of vijftien ingeschakeld bij het ana lyseren van piloten-stemmen op zwarte dozen na ernstige vlieg tuig-ongelukken. In Amerika wordt zijn 'fitness-bepaling' door rechtbanken als rechtmatig be wijs aanvaard. Hayre kan dan ook een indrukwekkende lijst re ferenties overleggen. Tot nu toe heeft alleen de Belgische Rijks wacht geïnteresseerd gereageerd op Hayre's vinding. Hayre is nog in onderhandeling met Lufthan sa. Alle tien door deze maat schappij opgestuurde proefstem- men werden door Hayre nauw keurig getraceerd. Grofweg gezegd komt de metho de Hayre op het volgende neer. Meer dan drie kwart van onze hersenen en ongeveer honderd spieren zijn in gebruik om spraak op te wekken. Hayre's computer maakt via de telefoon een stemaf- druk. Daaruit blijkt binnen een fractie van een seconde of de spreker 'nuchter' is, dan wel al cohol, medicijnen of drugs heeft gebruikt. Het apparaat maakt onderscheid tussen 'fit', 'aange taste fitheid' en 'niet fit'. De computer is volgens Hayre vrijwel onfeilbaar, de hersenen kunnen niet 'liegen'. De woorden one, one dienen om de stem 'schoon' te spoelen. Two, eight, nine vormen 'schone' woorden, zonder verwarrende es- of ef- klanken. De computer trekt zich niets aan van accent, achtergrond of spraakgebrek. De privacy van de beller is gegarandeerd; onder zoeksresultaten worden niet vastgelegd. Hayre: „De computer geeft een overzicht van de mate waarin ie mand in staat is om te functione ren. Het apparaat maakt geen on derscheid naar de middelen die gedronken, geslikt of gespoten zijn. Dat is stukken logischer; het gaat uiteindelijk om iemands to taalbeeld." Ook bedrijven kun nen een beroep doen op zijn com puter. Op deze manier kan snel worden bepaald of iemand in staat is om bijvoorbeeld een hijs kraan te bedienen, een vliegtuig te besturen of aan de lopende band te staan. Een werknemer hoeft voor een proef op de som niet meer van zijn werkplek weg, terwijl de test niet meer hoeft te kosten dan een normaal dokters consult. Hayre werkt op dit moment aan uitbreiding van de computer. Dan wordt het mogelijk om aan de stem de mate van vermoeid heid en/of stress af te meten. Ook is het op korte termijn mogelijk Dr. Harb S. Hayre uit Houston kan via de telefoon vaststellen of de beller in kwestie fit is. foto thus habets de mate van depressie vast te stellen. Uiteraard is een verhaal als dit niet compleet zonder proefonder- vinding. Ondanks het nuttigen van niet-geringe hoeveelheden alcohol (bier, kruidenbitter) en medicijnen (tegen een opkomen de verkoudheid) bleef de New Yorkse computer volhouden dat de beller volkomen fit is. Volgens Hayre is dat verklaarbaar; ie mand die dagelijks alcohol con sumeert, heeft een hogere tole rantiegraad. Een 'gewichtig' per soon die dagelijks drinkt en een hapje heeft gegeten, is in de 'oren' van Hayre's computer nog lange tijd in staat om te werken, auto te rijden of andere ingewikkelde ac tiviteiten te verrichten. Het zij gezegd: de persoon in kwestie voelde zich (tot de verkoudheid) ook kiplekker. s 'A- - V- - - V*. Het begon met een vakantiekiekje. Het buikje hing nadrukkelijk boven de zwembroek. Er moest iets aan gedaan worden. Dus besloot redacteur Ed van de Kerkhof tot een gezonder leven. In deze bijlage doet hij verslag van zijn zoektocht naar 't Gezond. Vandaag de laatste aflevering, nummer 8, over brood. ILLUSTRATIE MAT RUNDER5 Vandaag komt er een einde aan de serie 't Ge zond. Het laatste deel handelt over brood. En andere behartenöwaar- dige zaken. Door Ed van de Kerkhof Zo. Het zit er bijna op, deze serie bedoel ik. De herfst is begonnen en de eerste ochtendnevels ade men al wat heimwee naar de zo mer. Er hangt afscheid in de lucht - een ongrijpbare vleug versgebakken brood en smelten de boter. Herinneringen komen als vanzelf boven. De stoppelvel den van weleer, hoge vliegers, ka- potgevallen jongensknieën, een boterham met suiker, nazomer van toen. „Geef ons heden ons dagelijks brood..." Ach wat. Niets blijft. Nu groeit er maïs en ben ik ouder en sukkel met mijn lijf en lees de kookboe ken van Michel Montignac. Die man verfoeit wittebrood. Niks mag meer als je gezond wilt blij ven. Maar wat heet gezond? „Wilt u gezond zijn, laat dan de dokter met rust en ga te rade in uzelf," zegt de Dalai Lama in De kracht van het mededogen. Wellicht heeft hij gelijk. We moeten er maar eens mee leren leven, met onszelf bedoel ik. Die dokter kan er toch ook niks aan doen dat God bij het boetseren herhaalde lijk een steekje heeft laten vallen? Of klei van wat mindere soort Anneloe Rijpkema: 'Geef mij maar brood waarop ik een beetje moet kauwen'. heeft gebruikt? Stof zijn we en tot stof zullen we terugkeren en on dertussen is het voor de meesten van ons behelpen. Maar: „A gle- zele bronfn (een borreltje) is goed tegen het stof," las ik in een van mijn kookboeken. Nee, niet bij Montignac. Het staat in Jiddisje recepten voor een goed leven, van Willy Brill. Kostelijk. Natuurlijk, het leven is tragisch en vol van getob en daarna gaan we ook nog dood, maar een goede maaltijd weet ons - al is het niaar tijdelijk - vaak beter met ons lot te verzoenen dan een kwartiertje klagen bij de dokter. Misschien zou zo'n huisarts ge woon eens wat kookboeken in de wachtkamer moeten neerleggen in plaats van al die zorgelijke fol ders en oude Margrieten in fletse ziekenfondsdruk! En wat pennen en losse velletjes papier zodat de patiënten recepten naar eigen keuze over kunnen schrijven! Ikzelf bijvoorbeeld heb laatste lijk voor het eerst van mijn leven iets met avocado's gedaan. Het resultaat was hemels en wat he mels is moet wel heilzaam wezen. Ik begon met twee van die grote vruchten in de winkel met m'n duim in te drukken (als ze een beetje terugveren zijn ze rijp). Vervolgens leegscheppen in een kom, citroensap erbij, teentje of wat knoflook en een schepje chi lipoeder. Door elkaar prakken tot een lichtgroene brij. Dat over- scheppen in Mexicaanse taco's (kant en klaar te koop) en be strooien met geraspte jongbele- gen kaas. Goddelijk. (Meer van dat soort recepten zijn te vinden in Verandering van spijs, een uit gave van de Novib, met een voor woord van aartsbisschop Des- mond M. Tutu.) Maar we zouden het over brood hebben. Brood is essentieel in ons leven. Dat vindt ook Anneloe Rijpkema, voedingsvoorlichtster van de dit jaar jubilerende stichting 'De Kleine Aarde' in Boxtel. Twee keer per jaar geeft zij er een weekendcursus broodbakken en ook is ze een van de twee auteurs van het boekje Brood uit eigen oven. „Geef mij," zegt ze over haar eigen smaak, „maar een brood waar ik een beetje op moet kauwen. Dat heb ik liever dan een brood dat ik in drie happen heb weggeslikt." „Ik ben," zegt ze, „niet zo iemand die voorschrijft dat je elke hap brood honderd keer moet kau wen. Of dat alléén water en brood voldoende zou zijn. Als je enkel brood zou eten, zou je ook scheurbuik krijgen. Omdat er geen vitamine C in het brood zit. Ook geen A en D. Dat zit weer wél in wat je er op smeert. Boter. Of halvarine. Maar ik ben nooit zo'n voorstander geweest van al die bewerkte produkten. Liefst echte boter, maar dan heel dun gesmeerd. En eens een keertje no tenpasta en niet alleen maar kaas. En af en toe appelstroop." Met enige bezorgdheid consta teert ze dat de vaderlandse broodconsumptie nog steeds te wensen over laat. Volkorenbrood wint het vandaag de dag welis waar van wittebrood, maar ge middeld eten we er te weinig van. Mevrouw Rijpkema: „Er is een cultuuromslag. Het ontbijt wordt steeds meer overgeslagen. Dertig tot veertig procent van de school kinderen ontbijt niet meer. In plaats van de boterham wordt er om tien uur iets gesnackt. Een volwassene bijvoorbeeld zou vijf a zes sneetjes per dag moeten eten, maar tegenwoordig ligt het gemiddelde op drie. Dat heeft bijvoorbeeld als consequentie dat mensen minder jodium binnen krijgen. Voor kinderen is dat heel belangrijk omdat jodium het groeihormoon regelt. Er zijn ook steeds meer aanwijzingen dat de schildklier in ons land een pro bleem aan het worden is. Als ge volg van een tekort aan jodium." Dat jodium komt in het brood dankzij het gejodeerde zout dat, hoewel wettelijk niet meer voor geschreven, door de meeste bak kers nog steeds gebruikt wordt. „Als je te weinig jodium krijgt, gaat je schildklier opzetten. Dan krijg je wat men krop noemt." Aldus mevrouw Rijpkema. Lus teloosheid en vermoeidheid en in het ergste geval mismaakte kin- FOTO JAN VERHOEFF deren kunnen het gevolg zijn. Juist. Maar wat is er eigenlijk te gen zo'n heerlijke snee witte brood? „Ik ben niet tegen af en toe een lekkere snee witbrood. Op zon dag bijvoorbeeld. Maar hier op de Kleine Aarde vinden wij toch dat je de granen zo min mogelijk moet bewerken. Omdat die be werkingen energie kosten én om dat je voedingsstoffen, weggooit. Voor witbrood bijvoorbeeld wordt de zemel en een gedeelte van de kiem verwijderd en daar mee nogal wat B-vitamines en voedingsvezels. Dat zit er bij vol korenbrood nog allemaal in. Het enige 'maar' is dat de zemel (het velletje van de korrel) voor de mens slecht verteerbaar is. Hij bevordert weliswaar een goede stoelgang, maar neemt tegelijker tijd vitaminen en mineralen mee naar buiten. Dat kun je echter voorkomen door een zuurdesem brood te nemen." Het nadeel van zuurdesembrood, aldus mevrouw Rijpkema, is de lange voorbereidingstijd. Het be nodigde deegpapje alleen al heeft een kleine week nodig vóór het geschikt is. „Je begint met drie lepels meel. en drie lepels water. Dat roer je drie keer per dag om. Na vijf, zes dagen heb je een yog- hurtkommetje vol, het bubbelt en bruist en ruikt een beetje zurig. Dat mengsel gebruik je vervol gens in plaats van gist in het Door drJ. Verhulst Veel mensen (onder wie ikzelf) kunnen zich mateloos storen aan het rijgedrag van sommige weggebruikers, of liever: weg misbruikers. U kent ze vast wel uit eigen er varing: die figuren die op je bumper gaan zitten, die met hun lichten gaan knipperen als je niet meteen naar rechts gaat als ze er aan komen stormen en die vol gas wegscheuren als het stoplicht maar net op groen staat. Ik bepaal me hier tot mannen omdat uit onderzoek gebleken is dat vrouwen over het algemeen veel veiliger weg gebruikers zijn dan mannen, ondanks het hardnekkige en seksistische vooroordeel dat 'vrouwen niet kunnen rijden'. Een auto is voor veel mannen het enige middel ter compensa tie van hun impotentie op sek sueel en sociaal vlak, maar sommigen maken het toch wel heel erg bont. Wat mij persoon lijk erg opvalt is dat het karak ter van de bestuurders vaak herkenbaar lijkt te zijn aan het soort auto dat ze rijden. Zo heb ik voor mezelf bepaalde associ aties (of zeg gerust vooroorde len) gemaakt als ik een bepaald soort auto zie aankomen: bij zo'n auto hoort zo'n figuur. Ik zet ze even in grote lijnen, per merk auto, op de rij. De BMW'ers. Over het alge meen zijn de bestuurders daar van uitgesproken driftkoppen. Alles moet hard en vooral snel en ze hebben het liefst dat je meteen ruim baan voor ze maakt. Zo niet, dan halen ze je even later met een meewarig hoofdschudden alsnog in. De Golf-rijders. Ook de mees ten van hen deugen niet: ze hebben het geld niet om een dure BMW te kopen (wat nog een extra frustratie voor ze is) en rijden daarom als het even kan nog opdringeriger en agressiever dan de BMW'er. Dat moet ook wel, want een Golfje is een stuk kleiner dan een BMW, dus dat moet ook ex tra gecompenseerd worden. De (kleine) Peugeot'ers. Man nen in zo'n kleine maar uiterst snelle Peugeot zijn meestal ook niet te vertrouwen. Over het al gemeen maken ze een be schaafdere indruk dan de Gol fer, maar vergist u zich niet: als het even kan drukken ze zich overal tussendoor en doen voortdurend of ze je niet gezien hebben of zien. De Mercedesrijders. Hier past enige nuancering: je hebt ze in alle maten en soorten. Over het algemeen gedraagt de bestuur der van de echt dure Mercedes- sen zich wel correct, want die hoeven niet meer zo nodig. Hoe lager we echter in de prijsklas sen afdalen, des te verdachter het karakter van de bestuur der. Dit waren dan enkele ne gatieve associaties (of vooroor delen). Nu wat positiever. De Citroën-rijders. Van hen zult u zelden of nooit last heb ben. Ze rijden over het alge meen vrij rustig, laten u letter lijk en figuurlijk uw gang gaan en gaan rustig opzij als u eens een keer haast hebt. De 'Zweden', waarmee ik doel op de Saab- en Volvorijders. Ook van hen zult u weinig hin der ondervinden. Sterker nog: de meeste Volvo'ers geven el kaar zelfs voorrang als dat he lemaal niet hoeft. De Saab-rij- der is over het algemeen wat chauvinistisch ingesteld maar verder volstrekt ongevaarlijk. De old-timers. Ook zij leveren zelden of nooit problemen op om de eenvoudige reden dat ze veel te bang zijn dat hun gelief koosde, diep gekoesterde en perfect onderhouden auto eni ge schade oploopt. Bovenstaande zijn natuurlijk maar wat losse associaties, maar toch: let u er zelf maar eens op, het geeft een aardige afleiding op lange en vervelen de tochten. Het zou zo kunnen zijn dat sommige lezers zich nu afvragen waar ik zelf dan wel in rijd. Dat zal ik u zeggen: in een auto. deeg." Het daarop volgende rijs- proces duurt ook nog eens mini maal vijf uur. „Je krijgt uiteinde lijk zo'n Duits brood, lichtzurig van smaak en lichter verteerbaar dan gewoon volkorenbrood. Be langrijk is dat ons lichaam dank zij deze bereidingswijze bepaalde mineralen beter opneemt," aldus mevrouw Rijpkema. En mineralen zijn belangrijk. In een artikel eerder dit jaar in de Volkskrant werd gemeld dat bak kers van normaal volkorenbrood hun deeg vaak te snel laten rij zen. Daardoor blijft er teveel van een bepaald zuur in het brood, hetgeen verhindert dat ons li chaam het in het graan aanwezi ge zink opneemt. En zinktekort, zo concludeerde de schrijver, kan verkoudheid en keelontstekingen veroorzaken. Onder andere. Want een auteur als dr. P.H.W.A.M. de Veer sug gereert in Wij eten ons ziek dat ook een welvaartsziekte als ano rexia nervosa samenhangt met een zinkgebrek in het lichaam. Ook, jawel, lusteloosheid, ver moeidheid en veelvuldig geeuwen zou te maken kunnen hebben met te weinig zink ('dagelijkse be hoefte tussen de 10 en 15 mg') en bovendien zou de mannelijke be volking in zinkarme gebieden van Egypte en Iran qua manne lijkheid maar schamel voorzien zijn als gevolg van dat gebrek. Het veelvuldig consumeren van haringen en oesters, alsmede van sardines én avocado zou de heren er weer bovenop kunnen helpen. En volkorenbrood. Mits goed ge rezen. Ach, brood. Eeuwenlang gold het wittebrood als een luxe die slechts was weggélegd voor de rijken. Alleen de armen aten het grauwe roggebrood. Een middel eeuwse anecdote verhaalt hoe een arme boerenzoon zich meldt bij de poort van een welgesteld klooster. Hij wenst in te treden. Als de abt de voor hem neerge knielde jongen vraagt wat deze van het kloosterleven verwacht, zegt hij: „Wittebrood, vader, en vaak!" Tja. Lacht u maar. Lachen is ge zond, vindt de Dalai Lama, zo goed als tezijnertijd een vredige dood. „Gei gezoent oen koem ge- zoent", wenst Willy Brill de le zers van haar kookboekje toe. Ook mooi. Wat mijzelf betreft kan ik u meedelen dat mijn huis arts inmiddels weer terug is van vakantie. Dus als ik nog iets te zeuren heb over mijn gezondheid ga ik wel weer naar hem. En u wens ik beterschap indien u ziek mocht worden. De Kleine Aarde ligt aan het Klaver blad 1 te Boxtel en staat open voor bezoekers. Voor meer inlichtingen tel. 0411-684921. Het Beatrix-ziekenhuis in Gorinchem maakt geen gebruik meer van de oorthermometer. Het instrument is onvoldoende betrouwbaar, oordeelden artsen in het ziekenhuis. Ze kwamen tot die conclusie na bij 164 patiënten in totaal ruim twee duizend keer de temperatuur gelijktijdig met de oorthermometer en met de rectale digitale thermometer te meten. In een ingezonden brief in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde schrijven de artsen dat ze hun onderzoek begonnen nadat vrij snel na de introductie van de oorthermometer bleek dat die meter niet altijd koorts aangaf, terwijl dat wel het geval was. Daarop besloten ze een vergelijkend onderzoek te doen naar de beide meetmethoden. De verschillen bleken te variëren van min 1,5 graden Celsius tot pirn 3,6 graden. Omdat het verschil niet constant is maar sterk varieert, besloten de artsen in het Beatrix-ziekenhuis te stoppen met het ge bruik van de oorthermometer. Onderzoeken in het Sint Elizabeth Ziekenhuis in Tilburg en het Aca demisch Ziekenhuis Nijmegen, eerder dit jaar gepubliceerd in het me dische tijdschrift, brachten artsen in die ziekenhuizen tot de conclusie dat de oorthermometer even betrouwbaar was als de gewone thermo- j meter, (anp) De Nederlander ziet er best aardig uit. Vindt hij zelf. Maar met name jongeren met rim pels zijn er wel in geïnteres seerd een abusievelijk rimpel tje weg te werken. Dat blijkt uit het Nipo-onderzoek Het Uiterlijk van Nederland. Veertig procent van de Nederlan ders vindt dat zijn of haar aange zicht van belang is voor het per soonlijk en zakelijk functioneren. Voor mensen met veel opleiding en een hoog inkomen vindt zelfs 57 procent dat het uiterlijk er toe doet. Die categorie is dan ook eerder bereid littekens te behandelen of een ooglid te corrigeren. Drie op de tien vrouwen willen zich laten behandelen aan litte kens in het gezicht. Dat geldt voor een op de zes mannen. Dit is niet meer dan het wegwerken van een schoonheidsfoutje, zeggen ze in het onderzoek waarvoor Nip» 889 mensen van 30 jaar en ouder ondervroeg. Boston Clinics, een kliniek in Leiden die huidproble men behandelt, gaf opdracht voor het onderzoek. Volgens het onderzoek moeten ouderen meestal niet veel van een behandeling hebben. Zij zijn ®el ontevreden met hun rimpels. De onderzoekers menen dat Neder land achter loopt bij de Verenig de Staten, waar een ingreep gebruikelijker is. (anp) veel i in De Van onze verslaggever Westbrabantse gezondheidsinstellingen houden morgen Nobelaer in Etten-Leur een congres over de bejegening van chronisch zieken. Doel is dat het contact tussen patiënten en hulpverleners verbetert. 'Bejegening: Wie weet het beter?' is de naam van het congres en spre kers zijn onder anderen huisarts en Tweede Kamerlid Rob Oudkerk en de bekende haptonoom Ted Troost. Het congres, bedoeld voor hulpverleners in de gezondheidszorg, maakt deel uit van de landelijke week van de verpleging en verzorgds van chronisch zieken, zoals déze week (tot en met 11 oktober) doo sommigen genoemd wordt. Het congres duurt van 16.00 tot 20.45 uur. Voor meer informatie: Ima ge 3000, tel. 076-5654404. O Hoe de aarde er na het begin van haar ontstaan uitzag, hopen weten schappers over zeven jaar te achterhalen op de maan Titan van de verre planeet Saturnus. De Amerikaanse ruimteson de Cassini begint daar voor binnenkort aan een ruimtereis, met aan boord de Europese ruim terobot Huygens. Voor i verwarming en energie voorziening wordt ge bruik gemaakt van plu- tonium-reactors. We reldwijd is daarover eni ge bezorgdheid ontstaan. Door Ronald de Lange Cassini/Huygens wordt, als alles volgens plan verloopt, maandag gelanceerd vanaf Cape Canaveral Air Station in Florida. Dan begint een ware ontdekkingsreis die ze ven jaar gaat duren. Het is een ge zamenlijke missie van het Ameri kaanse bureau voor ruimtevaart Nasa en de Europese ruimtevaart organisatie Esa. Cassini zal in een baan rond Saturnus komen, Huy gens zal naar Titan afdalen. Het wordt het eerste Europese ruimte vaartuig dat op een andere wereld landt. Saturnus is meer dan 1500 mil joen kilometer van de zon verwij derd. Ter vergelijking: de afstand tussen de aarde en de zon is ge middeld bijna 150 miljoen kilo meter. Om bij Saturnus te kunnen komen is een juiste stand van deze planeet ten opzichte van de aarde nodig. Dat is tussen 6 oktober en 4 november het geval. Cassini/Huy gens wordt dan eerst tweemaal in een baan langs de planeet Venus gestuurd, vandaar langs de aarde en vervolgens langs Jupiter. Door de aantrekkingskracht van de te passeren planeten (de Amerika nen noemen, het een gravity 'swingby') worden de snelheid en de baan van het ruimtevaartuig zodanig dat het als het ware naar zijn doel wordt gekatapulteerd. Precies die baan langs de aarde, zeventien maanden na de lance- «Mfc I Zo zou de ESA-robot Huygens op november 2004. Door Romke van de Kaa Dat loopkamille bedoeld is om op te lopen, is een misverstand dat in tuinboeken en groene tijdschrif ten steeds maar weer opduikt. Ik weet wel hoe het praatje in de we reld komt: groenjournalisten ha len hun inspiratie vaak uit Enge land en er zijn daar een paar kas teeltuinen waar paden en gazons van loopkamille, een niet-bloeien- ,f "tatmllesoort met fijnverdeeld wad zijn aangelegd. Niet dat de uintoeristen daarop mogen lo- Pen, want dan zou er al snel geen paü °t gazon meer over zijn, maar *7 INFORMATIE Wje nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan nicJ?s kant°oruren bellen naar: u'6-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: nnike"Yedactie üif Steven, 3229, 4800 MB Breda, ndredactie: René van der Velden.

de Stem | 1997 | | pagina 20