Het extraatje van Honig. 'Brandstof niet weer duurder' femima Oranjes balen niet van Geen schoolboeken voor leerlingen mbo Weinig kans op lagere heffing vakantiegeld *%<zan<itcccU& 'TtCecUtaa, Vrachtauto's met dure apparatuur gestolen Val Italiaanse regering nabij Kamer spaart grenspompen ^Telefoon via stopcontact' AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Eversdijk nu consul-generaal voor Roemenië Zeeuwen: Opgelet! Dat worden schokkende telefoontjes 50 3t/m12okt. Ahoy' Rotterdam Deze week alleen bij Albert Heijn. 01! LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 137e JAARGANG Van onze redactie buitenland Athene - Koningin Beatrix vindt de verhalen dat ze haar zoons en neven nog amper meekrijgt naar de viering van Koninginnedag 'bela chelijk'. Dat zei de koningin gisteren tijdens de eerste dag van het staatsbezoek dat ze samen met prins Claus aan Griekenland brengt. De vorstin en de prins spraken met journalisten. De verhalen over Koninginnedag zijn vol gens haar uit een heel dikke duim gezogen. Half september onthulde de Baarnse Oranje-publicist Fred Lammers dat de Oranjes - en vooral de jongste - zouden ba len van 30 april en dat gekke voorvallen later thuis door de koninklijke familie worden na gedaan. De koningin heeft het boek niet gelezen, zo liet ze blij ken. Ze heeft wel wat anders te doen, kregen de journalisten te verstaan. De koningin hielp verder het misverstand uit de wereld dat ze haar jongste zoon heeft ver noemd naar koning Constantijn van Griekenland. Er was ook een Constantijn in de Russische tak van de Oranjes en naar hem is de prins vernoemd. De afge zette Griekse koning Constan tijn werd wel peetoom. Prins Claus verklapte dat zijn vrouw en hij Willem-Alexander aanvankelijk niet zo hadden willen noemen. Hoe de troon opvolger ook had kunnen heten, wilde hij niet zeggen. Alexander was zeker wel in de naam voor gekomen, maar in Willem had den de ouders aanvankelijk niet zo veel zin. De Griekse president Stephano- poulos heeft gisteravond tijdens het staatsdiner met Beatrix en Claus gezegd dat de Grieken Nederland blijvend dankbaar zijn voor de hulp die ze kregen tijdens de dictatuur, een kwart eeuw geleden. Koningin Bea trix en prins Claus brachten gi steren verder een bezoek aan het Griekse parlement en aan het Graf van de Onbekende Sol daat, waar een krans werd ge legd. Koningin Beatrix gisteren in Athene bij de inspectie van de Griekse erewacht. FOTO REUTER (ADVERTENTIE) puuelactte de teiws Een van vtH>r 1 *41Vvjlïidü IWB» De Stem en Brabants Nte een pHjienpakfcet Lw.v /as.ooo, 13® *1<3 Üf lend door uidwcst - \odtM'land Tat er» met 18 oktober kunt u iedere dag meedingen naar onder meer een gratis breedbeeld kleurentelevisie, een video- camera, een multimedia- computer en vele andere fantastische prijttn, Zie elders in dete krant, Den Haag/Terneuzen - De Roemeense regering heeft drs. H. Eversdijk, onder meer Eerste-Kamerlid voor het CDA en dijkgraaf van het waterschap De Drie Am bachten, bevorderd tot hono rair consul-generaal. Evers dijk was al honorair consul voor Zuid-Nederland. De regering van Roemenië betuigt met deze bevordering 'haar erkentelijkheid voor het vele werk dat de heer Eversdijk verricht voor Roe menië, zowel in Nederland als daarbuiten'. Wat dit laat ste betreft wordt met name gewezen op Eversdijks lid maatschap van de Raad van Europa. Het is de eerste keer dat Roemenië een honorair consul-generaal benoemt. Het gaat overigens om een niet-betaalde functie. Herfstkampereii in eigen provincie? Maak kennis met de 3 leukste campings in Zeeland: De Zandput in Vrouwenpolder Roompot Beach Resort in Kamperland Hof Domburg in Domburg Profiteer van onze speciale inwoners-aanbieding! Van 18 oktober - 26 oktober: All-in prijs slechts 25,- per nacht. (inel 5 pers,, exd. tocr.bcf.} Toegang subtropisch zwemparadijs gratis! Reserveer snel: 0113-374200 Roompot Zeeland'Vakanties Ë-raail: info@roompot.itlHUL: httpv/www.roomp< Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - Leerlingen van het middelbaar beroepson derwijs (mbo) hebben nog steeds niet al hun schoolboeken in huis, omdat de druk is vertraagd. Ze werken nu deels met sten cils. De scholen en het ministerie van Onderwijs verwijten el kaar de vertraging. Het ministerie van Onderwijs stelt vast wat leerlingen van het mbo aan het eind van hun oplei ding moeten kunnen en kennen. Die zogenaamde eindtermen worden voortdurend aangepast aan de veranderingen in de maat schappij. Met name bij vakken in de hoek van informatica en eco nomie moet dat vaak gebeuren. Scholen beklagen zich erover dat het ministerie de nieuwe eindter men te laat heeft doorgegeven. Ook de Onderwijsinspectie in Utrecht trekt die conclusie. Het gevolg van de vertraging is dat de uitgevers van schoolboeken de wijzigingen niet kunnen bijbe nen. Normaal liggen alle boeken eind augustus, begin september gereed. Tot hun schrik konden mbo-leerlingen, met name dege nen met economische vakken, nog niet de helft van de benodig de boeken krijgen. Uitgever Wol- ters-Noordhof, groot op het ge bied van schoolboeken, heeft de scholen nu stencils verstrekt van de eerste hoofdstukken van druk proeven van de ontbrekende boe ken. „Deze situatie moet niet lang meer duren," zegt A. van Sittert, leerroutebegeleider van de Oplei ding Korte Administratie van het Zoomvlietcollege in Roosendaal. Het lesprogramma op deze school is nog niet echt in gevaar, maar het gebrek aan boeken heeft wel aanpassingen gevergd. Zo is leer stof die volgens het programma eerst zou worden behandeld, ge ruild voor de leerstof op de sten cils. Ook op het Florijncollege in Bre da hebben nog niet alle leerlingen alle boeken in hun bezit. Ook op deze school gaan de lessen door dankzij het noodmateriaal van de uitgevers. „Maar op een gegeven moment ben je daar doorheen en heb je boeken nodig. Dat begint nu wel een beetje te komen," zegt C. van Steen van het college.. Een woordvoerder van het minis terie noemt de kritiek onterecht. „De eindtermen worden ruim een jaar tevoren vastgesteld. Dat is ruim voldoende om de boeken te fabriceren. Bovendien worden de eindtermen gepubliceerd in de gebruikelijke organen. Scholen weten dus tijdig wat ze nodig hebben. En daarvoor moeten ze - want ze zijn autonoom - zelf zor gen." Van onze correspondent Rome - De Italiaanse Communistische Herstichting (RC) zal tegen de begroting van premier Prodi stemmen, heeft partijleider Bertinotti gisteravond tijdens een vertrouwensdebat in de Kamer laten weten. De val van de regering is hiermee zeer dichtbij gekomen. De premier riep de comunnisten - van wier gedoogsteun zijn kabinet afhankelijk is - op, voor zijn voorstellen te stemmen. Maar de RC bleef het oneens met de forse bezuinigingen op de sociale uitgaven, die Pro di doorvoert om Italië klaar te stomen voor de Europese Monetaire Unie. Bertinotti had geëist dat de pensioenen worden ontzien, dat privatise ringen worden stopgezet en dat er een 35-urige werkweek wordt inge voerd. Aan de 35-urenweek kwam Prodi tegemoet, maar Bertinotti bleef bij zijn andere eisen. Vandaag maakt Prodi zijn beslissing be kend. Oppositieleider Berlusconi nodigde de regeringspartijen giste ren al uit tot vorming van een nieuwe meerderheid. (ADVERTENTIES) Van onze redactie binnenland Amsterdam - Er is weinig kans dat werk nemers een deel van de belasting over hun vakantiegeld terugkrijgen. Het ge rechtshof in Amsterdam zegt dat het niet kan oordelen over de verschillen in be lastingheffing op het vakantiegeld van verschillende categorieën werknemers. Het hof deed gisteren uitspraak in een zaak die is aangespannen door belastingadviseur mr. R. Vliese. Vliese vocht de heffing aan om dat bouwvakkers die hun vakantiegeld op bouwen met vakantiebonnen, een kwart min der aan belasting betalen. Op grond van het gelijkheidsbeginsel eiste hij betaalde belas ting terug. Bij de Belastingdienst liggen in middels meer dan een miljoen bezwaarschrif ten van mensen die ook geld van de fiscus wil len zien. Staatssecretaris Vermeend (Finan ciën) heeft beloofd dat ook mensen die geen bezwaarschrift hebben ingediend, belasting geld terugkrijgen als de Hoge Raad bepaalt dat de heffing op vakantiegeld te hoog is ge weest. Dat zou de Staat vele miljarden kos ten. Voor nieuwe gevallen heeft Vermeend de vakantiebonnen-regeling per 1 januari 1997 afgeschaft. Dat is voor het hof een reden om de eis af te wijzen. Het verschil in behande ling is bovendien historisch verklaarbaar. Vliese gaat tegen de uitspraak in cassatie bij de Hoge Raad. Over een week of vijf doet het gerechtshof in Den Haag uitspraak in drie soortgelijke proefprocedures, aangespannen door belas tingdeskundige E. van Overmeire uit Terneu- zen en een collega. Van Overmeire is niet on der de indruk van de uitspraak in Amster dam. „Ik heb er het volste vertrouwen in dat de Hoge Raad of uiteindelijk het Europese Hof anders oordeelt. Ik weet bijna zeker dat ik uiteindelijk gelijk krijg." Tfbvtc* tuut "Ptelfe (faa&ettnaat 3 - 4561 'Ztukt ld. 0114-320514 DE STEM Aangrijpende film over zigeuners PAGINA MIW 'MAX. 14/19 Onstuimig Het weer krijgt een onstuimig karakter. Het wordt een ko men en gaan van buien. De wind is krachtig, rukwinden zijn niet uitgesloten. De komende dagen houden we dit herfstweer. Vogelwaarde - Van het terrein van het transportbedrijf Scheer ders bv in Vogelwaarde zijn twee vrachtwagencombinaties ge stolen. he vrachtwagens waren geladen niet audio-apparatuur ter waar de van meër dan een miljoen gul den. De politie heeft de diefstal gisterenibekend gemaakt. De die ven moeten in de nacht van zon dag op maartdag hun slag hebben geslagen, de vrachtwagens is in middels leeg teruggevonden in net oosts® jfc deel van de provin cie Noord-Srabant, bij Eindho ven. Dij tweede wagen is nog sPoorlofiJ. Datzelfde geldt, voor de daders. De wagens stonden ge parkeerd op het omheinde terrein van het transportbedrijf. Het is volgens een woordvoerder van politie nog niet duidelijk hoe de daders ongemerkt het terrein zijn opgekomen en met de vrachtwa gens zijn vertrokken. Onderzocht wordt ook hoe de da ders op de hoogte konden zijn van de dure lading, aldus de zegs man. De directie van Scheerders wilde gisterenjoiet reageren. 2 KATERNEN Oe Binn^ikrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport 61/B2 Zeeland Cl t/m 04 Lijf Leven D1 t/m D3 Gids D4 RTV-programnta's D5 Boudewijn Zenden valt af bij Oranje PAGINA p» familiebeurs 3 generaties gezellig wonen en leven Beleef een dag in een wereld van nostalgie en toekomst. De 50e Femina; verrassend, veelzijdig, gezellig. Dagelijks van 11.00-17.00 en 19.00-22.30. Zondag van 11.00-17.00 uur. Ook op Internet www.femina.nl Aanbieding geldt t/m zaterdag 11 oktober a.s. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v, automatische afschrijving32,50' Per kwartaal d.m.v, automatische afschrijving93,50" Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam-. Adres.- Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in. een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda m m2m BE STEM WOENSDAG 8 OKTOBER 1997 PAGINA Z-Vlaanderen officieel pestvrij Van onzeHaagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer vindt dat de accijns op benzine en diesel' per 1 januari niet mag stijgen. Het kabinet moet af zien ^an dé voorgenomen aanpassing aan de inflatie, circa 2,5 cent pefliter, om de pomphouders aan de grens niet in nog gro tere problemen te brengen. (ADVERTENTIES) Terneuzen het verst in strijd tegen drugs Ouders van hoogbegaafden steunen elkaar in Roosendaal PAGINA PAGINA Een krhppe meerderheid in de Tweede Kamer stemde gisteren in met een WD-motie van die strekking. Minister Zalm (WD, Financiën) lëgt deze wens van de Kamér vrijdag voor aan het kabi net. Hij is in principe bereid de motie uitt? voeren als de kosten - circa 200 jhitjoen gulden - gedekt zijn. Volgens de motie kan het bedrag gevonden worden door de motor rijtuigenbelasting iets te verho gen. Vorig jaar bepaalde de Kamer dat de accijfis fors omhoog moest; tegelijkertijd werd de motorrij tuigenbelasting verlaagd. Deze maatregel had tot doel het auto gebruik te Verminderen. De Ka mer besloot toeil ook dat de ac cijns op beljzihe en diesel voor taan jaarlijks met de inflatie om hoog gaat. Nu vindt een meerderheid echter dat de pomphouders aan de grens niet weer een prijsverhoging kunnen hebben. Veel Nederland se automobilisten tanken sinds de accijnsverhoging in België en Duitsland, waar benzine en die sel goedkoper zijn. De Neder landse pompstations aan de Duitse grens krijgen, als compen satie, een (kleine) vergoeding per verkochte liter brandstof. De pompKouders bij de Belgische grens krijgen voorlopig nog niets, maar het kabinet werkt aan een regelirig Voor hen. De uitkomst van de stemming over de WD-motie was tevoren onzeker. Steun was er in ieder ge val van WD, CDA en de oude renpartijen, samen net geen meerderheid. Dankzij de kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF werd de motie aangeno men. GPV-fractievoorzitter Schutte stemde voor omdat hij de compensatieregeling voor de grenspomphouders nu al onvol doende vindt. Londen (anp/afp) - Een nieuwe techniek kan een grote concur rentieslag uitlokken tussen elek triciteitsmaatschappijen en tele- combedrijven. United Utilities uit Groot-Brittannië en het Ca nadese Northern Telecom zeggen een doorbraak te hebben bereikt bij de doorgifte van telefoonge sprekken en Internet-verbindin- gen via de elektriciteitsaanslui tingen aan huis. Mocht de vinding commercieel bruikbaar zijn, dan worden elek triciteitsnetten tevens supersnel le telefoon- en Internetcircuits. Een kastje in huis zou de stroom voor de elektriciteit en die voor de telefoonverbindingen moeten splitsen. Voor elektriciteitsbe drijven is het systeem goedkoop te leveren: er zijn geen nieuwe netten nodig. Maak eens een lekkere Oosterse roer bakschotel. En maak het u lekker mak kelijk Dat kan met Honig Roerbakmie en Honig Mix voor Roerbakmie. U bent er nu extra voordelig mee uit En u krijgt er ook nog eens een handige houten roerbaklepel en een zak AH panklare roerbakmix 250 gram bij cadeau. Honig Roerbakmie en Mix voor Roerbakmie, met gratis O CQ roerbaklepell Samen nu J.Öi/ Nb bij aankoop van deze Honig produc ten een zak AH Panklare roerbakmix 250 gram GRATIS.

de Stem | 1997 | | pagina 1