DE STEM iQiddink tempert Bergkamp-mania Luc Nilis boos op trainer Advocaat Terugkeer Hovènaar van Tatabanya Blessure van Zenden 'geval van overleg' Veel wijzigingen in speelschema NAC UITSLAGEN STANDEN Interland in volle Arena van het brood n, "t DI9THIHE bondscoach weet nog dat hij spits uit opstelling moest schrappen van de pers £TCJhfnperde hii dat ik me De er nad kunnen laten behandelen Voetbalsterren tegen racisme Bart de Roover in basis België tegen Wales Jozsef Kiprich tekent contract voor een jaar bij FC Den Bosch B1 SPORTNIEUWS KORT Van Nistelrooy bij Jong Oranje Winst voor reserves NAC en RBC WK wielrennen 2000 in Plouay September: r* -w T, iiuit' 1^** c+*t**rZ_^# rri*s s^ss* 532.,* Het nieuwste model uit de HP NetServer Serie: tie HP NetServer LD Pro Bel voor meer informatie: (0161)43 28 55 Uw partner in automatisering Lange Bunder 5 - 4854 MB BAVEL Sport Lu onze verslaggever ilootdwijk - Boudewijn Zenden L Mare Overmars blijven nog en- Lle dager\weg van de training van Oranje. Beide vleugelspelers Lebben aan wedstrijd van het afgelopen weekeinde een blessure lovergehouden. De linksbuiten van IpgV lijkt er het ergst aan toe; Zen- den heeft een spierpeesblessure. „Hij gaf zaterdag het beeld van een hele acute scheuring," aldus bondsarts Frits Kessel. „Dit is echt een geval van overleg, het is allerminst zeker dat Boudewijn zaterdag zou kunnen spelen." Tij dens een sprint schoot het bij Zen den zaterdag tegen Heeerenveen in een spier. Hij deed nog tien mi nuten mee, raakte nog eens extra geblesseerd en het zich toen ver vangen. De tweevoudige interna tional laat vandaag de training in elk geval schieten. Donderdag hoopt hij met de groep mee te kunnen trainen. Mare Overmars hoopt hetzelfde. De aanvaller van Arsenal heeft voetklachten en werd zaterdag tegen Barnsley na een uur vervangen. Guus Hiddink, aanwezig op Highbury, had overi gens niet kunnen constateren dat Overmars geblesseerd was. Zon dag al kwam Overmars naar Zeist om zich bij de KNVB te laten be handelen. Ook de gebroeders De Boer hadden gisteren last van wat ongemakken. De klacht van Ro nald (rib) was het meest serieus. Zijn meespelen tegen Turkije lijkt echter geen probleem te zullen worden. Door Henri van der Steen iNoordwijk - 'God is rond', [zeggen ze in Brazilië. 'God is Jblond', menen ze in Engeland, ■waar God ook een echte naam ■heeft: Dennis. Gisteren stond ■Dennis Bergkamp echter ge- Iwoon in het midden bij het leerste rondootje van Oranje |op het strand van Noordwijk. i halve eeuw geleden was de voetbalbond nog apert tegen ietbal, ondermeer vanwege I de ongezonde verheerlijking van ■spelers die betaalde sport tot ge- Ivolg zou hebben. Inmiddels is er ■profvoetbal, zelfs in de vorm van I big, big business. Met alle exces- I sen vandien, ook de meest extre- van verafgoding. I Dennis Bergkamp voetbalt op het I ogenblik zo wonderschoon en ef- I fectief, dat de Engelsen hem bo- I vennatuurlijke gaven aan het toedichten zijn. De Bergkamp- mania is compleet'. T-shirtjes met de naam 'God' en Bergkamps nummer, 10. Hij is - zeggen de Engelsen - momenteel de beste voetballer van de wereld. De voetballer zelf vindt alle com plimenten wel aardig, zijn coach bij Oranje refereert graag wat cy nisch aan andere tijden. „Hebben jullie vorig jaar niet geschreven dat hij eens uit het elftal zou moeten worden gezet?" Guus Hiddink, grijnzend, weet dat hij chargeert. Hiddink begrijpt bij voorbeeld best dat er vorig jaar vragen werden gesteld over de vliegangst van de peperdure voetballer. „Ik heb hem op zeker moment voorgesteld ermee naar buiten te treden. Ik was ervan overtuigd dat pers en publiek het zouden begrijpen. We hebben vervolgens het programma erbij gepakt en gezien dat Dennis voorlopig nauwelijks een wed strijd zou hoeven te missen." Van onze verslaggever Noordwijk - De Arena is zaterdag stijf uitverkocht voor de laatste kwalificatie-interland van Nederland tegen Turkije. Vorige week al waren bijna alle 55.000 kaarten verkocht. Naar schatting 3500 in Nederland wonende Turken wonen het duel in Amsterdam bij. Kaarten voor de wedstrijd konden alleen worden gekocht door liefhebbers met een Club Card dan wel een lidmaatschapskaart van de officiële supportersclub van Oranje. Het aantal fans dat lid van die Oranje-club is momenteel 21.000. Een kleiner aantal mensen heeft een Club Card van Oranje. Een derde mögëlijkhéd om kaarten voor interlands te kopen is het bezit van een Club Card van een betaald-yoetbalclub.-Deze supporters worden dn de - gelegenheid gesteld interland-kaarten te kopen als de officiële Oranje-fans hun kans hebben gehad. Om ook een groep in Nederland wonende Turken de gelegenheid te geven de wedstrijd bij te wonen, wierp een bank in Rotterdam zich op om kaarten te distribueren. Ook de Turkse supporters moesten zich legitimeren voordat een kaartje kon worden aange schaft. Bergkamp deed zijn bekentenis, club en pers en publiek vonden dat het goed was en daarmee was het probleem van de baan. Ern stiger was het feit dat Bergkamp er lange tijd niks van maakte in Oranje. Hiddink had het vorig jaar tijdens het EK voor de wed strijd tegen Zwitserland zelfs let terlijk over 'de laatste kans' die Bergkamp die dag kreeg. Zo treu rig was de serie die de begaafde aanvaller in Oranje tot die dag neergezet had. Achteraf zegt Hiddink dat hij Bergkamp met die uitspraak vooral heeft willen prikkelen. Sterker: de bondscoach herinnert zich zelfs verheven ideeën uit de tijd dat Bergkamp al dan niet uit de opstelling moest worden ge schrapt. „Zeker heb ik daarbij ideologische gedachten gehad. In .principe hou je er zo'n mooie voetballer namelijk bij, koste wat het kost." Anno 1997 is elke voetballiefheb ber blij dat Bergkamp het heeft gered en niet aan vliegangst, Ita liaanse tackles of de Engelse bou levard-pers ten onder is gegaan. Vergeven wordt kennelijk dat Bergkamp twee weken geleden de uitwedstrijd in de UEFA Cup tegen PAOK Saloniki moest mis sen, wat Arsenal afgelopen woensdag op uitschakeling kwam te staan. Ondanks een prachtgoal van Bergkamp in de return op Highbury. Gisteren op het strand van Noordwijk 'maakte het Neder landse elfal een strandloopje, waarna een rondootje werd ge daan; even in een kring pielen. Wie de bal verspeelt, moet in het midden. Dennis Bergkamp stond net zo vaak in het midden als de rest, want in rul zand heeft nie mand de bal aan een touwtje. Ook de vermeende God van Ar senal niet. Dennis Bergkamp (rechts) met Clarence Seedorfin duel tijdens de lichte training van Oranje op het strand van Noordwijk. foto anp Van onze verslaggevers I Kraainem - PSV-aanvaller Luc Nilis heeft scherpe kritiek geuit op zijn coach Dick Advo- 1 raat. „Het vertrouwen is weg," zegt Nilis vandaag in de Bel- gische krant Het Nieuwsblad. De vedette van PSV is van me- I ®ng dat hij onheus behandeld is toen hij kampte met een sle pende enkelblessure. Nilis vindt dat Advocaat zich in- tel bij PSV misprijzend geuit heeft over de manier waarop Nilis telg aan het komen is van zijn blessure. „Die enkel speelde vorig seizoen voortdurend op, maar Ad vocaat had blijkbaar zijn twijfels. Hij klaagde over mijn gebrekkige hweid, terwijl ik er alles aan deed w PSV kampioen te laten wor- oen. Achteraf weet ik dat het be- jer ware geweest mij onmiddellijk ie laten opereren, maar de mech- sche staf verzekerde mij dat ik m risico liep en ik verbeet de P'jn. Vaak heb ik toen aan Marco van Basten gedacht. Afgekeurd voor het voetbal met een kapotte onkel, omdat men hem telkens on- fler druk zette om te spelen," zegt Nüis in de Belgische krant, i'. rustpauze tijdens de vakan- nezou volstaan om de enkel te la- ra genezen, maar terug van een »eelqe strandvoetbal in Aruba k een operatie alsnog onaf wendbaar. En toen trapte Dick advocaat mij op het hart. In de tr uu S Van op vakantia te ver- sn u Noc!ltans was alles afge- Proken met de medische staf van sin!' lk het verhelPen dat het met botert tussen de artsen trainer?," aldus Nüis na een ri Kraai ^®'scke selectie jk' ben ontgoocheld. Ik denk dril ma« beweren gedurende ^bitterende diensten te I >D°en bewezen aan PSV en dan I ie mof ZMets'Pk)ts benadert men Werd a66"1 Z6ker wantrouwen. Er erd aan mijn eerlijkheid getwij feld en dat is van het ergste wat een mens kan overkomen. Ik had mijn bedenkingen en heb de trai ner gezegd dat het mij stoorde, maar het vertrouwen blijkt weg. Anders had hij me al tegen Barce lona en Heerenveen in de basis op- Madrid (rtr) - Diego Maradona, Eric Cantona en George Weah zijn de aanvoerders van drie ploegen die zondag in Madrid een anti-racisme mini-toernooi zullen spelen. De drie grootheden, die allen actief betrokken zijn bij de in ternationale vakbond voor profs (AIFP), brengen zo'n 60 collega's op de been. AIFP heeft voor zondag in Bernabeu een grootse show in gedachten. Voor de opening zijn Di Stefa- no, Puskas, Eusebio, Best, Milla en Kempes uitgenodigd. De drie teams zullen ieder twee wedstrijdjes van 40 minuten spelen. De 60 spelers hebben 30 nationaliteiten. Helemaal vlekkeloos verloopt de voorbereiding niet. Zondag, in de Spaanse competitie, moesten twee 'ambassadeurs tegen racisme op het voetbal veld' uit elkaar worden gehou den. Songo'o, de Kameroense keeper van Deportivo la Coru- na, wilde Spaans international Hierro (Real Madrid) te lijf. „Hij noemde me een zwartje. Zonder enig respect," aldus de Afrikaan. Dick Advocaat was gisteravond niet onder de indruk van de woor den van de speler. „Het is eigen lijk een oud verhaal. Ik heb wel kritiek geuit, maar die was aan het adres van de medische staf ge richt. Luc heeft kennelijk iets ver keerd begrepen. Dat hij nu onte vreden is over mij, is niet zo erg. Ik ben ook wel eens ontevreden over hem. Ik neem zijn woorden in ie der geval niet hoog op." Advocaat vindt het logisch dat Ni bs tegen Barcelona en Heerenveen niet in de basis stond. „Hij is voor 70 procent fit, dat is niet genoeg om te beginnen. Ik begrijp dat hij teleurgesteld is, maar dat is geen reden om dit allemaal te zeggen. Als hij terug is uit België ga ik met hem rond de tafel zitteh en praten we dit uit. We komen er best wel uit. Ik kan me niet voorstellen dat zijn respect nu ineens weg is. Als dat het geval is, was dat respect wel erg dun." Van onze verslaggever Brussel - NAC-verdediger Bart de Roover staat vrijwel zeker za terdagavond aan de aftrap van de WK-kwalificatiewedstrijd van België tegen Wales. Hij komt dan in de ploeg als vervanger van de geblesseerde Eric van Meir. Van Meir haakte gisteren, op de eerste trainingsdag van de Rode Duivels, geblesseerd af. Hetzelf de gold voor Enzo Scifo en Gor- dan Vidovic. Bondscoach Leek- ens riep als vervangers op Wil mots (Schalke), Verstraeten (Ger minal Ekeren) en Borkelmans (Club Brugge). Van onze verslaggever Den Bosch - Jozsef Kiprich heeft gisteravond overeen stemming bereikt met FC Den Bosch over een eenjarig con tract, met een optie voor nog een jaar. De inmiddels 34-ja- rige Hongaar was sinds vori ge week op proef bij de Bra bantse eerste-divisionist. De laatste twee seizoenen speel de Kiprich bij het Cypriotische Apoel Nicosia. Daarvoor speelde de voormalig international (67 caps) tussen 1989 en 1995 bij Feyenoord. In het seizoen '92-'93 had hij met achttien treffers een groot aandeel in het behalen van het landskampioenschap onder leiding van trainer Willem van Hanegem. In Rotterdam en om streken is de goedlachse 'tove naar van Tatabanya' nog steeds razend populair. Zondag, toen Kiprich de wed strijd Feyenoord - NAC in De Kuip bezocht, kreeg hij van het publiek een staande ovatie. Den Bosch verwacht dan ook enkele honderden Rotterdamse fans bij het debuut van Kiprich, volgen de week woensdag in de thuis wedstrijd tegen Dordrecht '90. De spits mocht transfervrij van Cyprus vertrekken. Het contact kwam tot stand via Sandor Po- povics, algemeen directeur bij ADO Den Haag. Bij zijn club wa ren de benodigde financiën niet aanwezig. Bij Den Bosch bleek de hoofdsponsor bereid garant te staan voor de salariseisen van de spits. Vandaag tekent Kiprich Jozsef Kiprich (links) in gesprek met Den Bosch-trainer Kees Zwamhorn. foto jan verhoeff het contract. Gistermiddag had de Hongaar na de medische keu ring- „geen enkel probleem," al dus Kiprich- een gesprek met trainer Kees Zwamborn. „De club, technische staf en suppor ters willen doelpunten zien. Na tuurlijk wil ik elke wedstrijd scoren, maar ik wil in ieder geval laten zien dat ik nog kan voet ballen," meldt de afgetraind ogende Hongaar. Morgen keert Kiprich naar Cy prus terug om „wat laatste din gen te regelen." Kiprich: „Maar vooral om achterstallig salaris te krijgen." De aanvaller heeft in Cyprus nog vijf maanden salaris tegoed. De 'parel van de Poesta' verwacht zondag weer in Neder land terug te zijn. I I DINSDAG 7 OKTOBER 1997 Van onze verslaggever Breda - De wedstrijd NAC-Roda JC, die aanvankelijk voor van avond op het competitieprogramma prijkte, is definitief ver plaatst naar woensdag 3 december. Het duel kwam in het gedrang doordat NAC pas afgelopen zondag bij Feyenoord terecht kon. Voor de derby's met Willem II zijn eveneens nieuwe data be kend geworden. De Bredase club fungeert op dinsdag 18 no vember als gastheer van de Til- burgers. Slechts twaalf dagen later, op zondag 30 november, ontmoeten de streekgenoten el kaar in Tilburg opnieuw. Al is dat nu al weer niet zeker. Willem II gaat namelijk fel pro testeren bij de KNVB tegen deze jongste wijzigingen. „Waan zin," zo reageerde manager voetbalzaken Martin van Geel gisteren. „Binnen twaalf dagen tweemaal tegen dezelfde club, dat is toch competitie-vervalsing. Het ver schuiven van de thuiswedstrijd tegen Feyenoord (volgende week zondag) viel ons rauw op het dak. Dit komt nog minder gelegen." De verschuivingen leveren ook nog eens een gewijzigde datum op voor de wedstrijd RKC- NAC. Volgens het originele coVnpetitieprogramma zou NAC op zondag 16 november op be zoek gaan in Waalwijk. Dat wordt donderdag 27 november. Het bekerduel van NAC tegen de amateurs van Katwijk werd met een week vervroegd naar woensdag 12 november. Zeist - Bondscoach Hans Doijee heeft Heerenveen-speler Ruud van Nistelrooy opgenomen in de selectie van Jong Oranje voor de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Turkije, komende vrijdag in Utrecht. Selectie: doel: Stefan Postma (FC Utrecht), Jimmy van Fessem (Willem II). Veld: Mario Melchiot (Ajax), Menno Willems, Jochem van der Hoeven (Vi tesse), Fernando Ricksen (AZ), Kiki Musampa (Bordeaux), Ruud van Nis telrooy (Heerenveen), Jürgen Dirckx, Patrick Paauwe (Fortuna S.), Robert Fuchs (De Graafschap), Arnold Bruggink (PSV), Dave van de Bergh (Real Vallecano), Nordin Wooter (Real Zaragoza), Roy Makaay (Tenerife) en Niels Oude Kamphuis (FC Twente). Breda - De reserves van NAC en RBC doen het aanmerkelijk beter dan de eerste keus. NAC won gisteren met 2-4 van FC Twente. RBC kwam tegen een sterk Excelsior tot een fortuinlijke 4-3. De A- jeugd van NAC verloor bij AZ met 3-0. FC TWENTE 2 - NAC 2 2-4 (2-2) - NAC keek al na zes minuten te gen een 2-0-achterstand aan na twee treffers van Becker. Daarna kwamen de Bredanaars sterk terug dankzij uitblinker Paolo Da Costa Tavarez. Hij zorgde na zestien minuten met een fraai af standsschot voor 2-1. Daarna leidde een voorzet van zijn voet naar de gelijkmaker. Dominique Diroux dacht in te koppen, maar werd naar beneden getrokken. Diroux schoot zelf de toegekende straf schop binnen, 2-2. Na rust domineerde NAC, wat met twee goals, van Andy Buitelaar en opnieuw Tavares, werd bekroond, 2-4. RBC 2 - EXCELSIOR 2 4-3 (2-3) - RBC bleef ongeslagen, maar kwam goed weg tegen Excelsior. De Rotterdammers namen via Ba- jrakharaj en tweemaal Jimmy Simons zelfs een 0-3-voorsprong. Treffers van Wilco Arts en Julian van Poelje brachten RBC terug in de wedstrijd, die in de laatste twintig minuten beslist werd. Eerst maakte Arno Akkermans gelijk, waarna in de 85e minuut Julian van Poelje voor de gelukkige winst zorgde door vanaf 30 meter via de onderkant van de lat raak te schieten, 4-3. AZ - NAC (A-JEUGD) 3-0 (1-0) - NAC kwam na een kwartier op achterstand door Arjan van Loon. Later in de eerste helft kreeg NAC via Sergio Oliveira Pachero een goede kans op 1-1, maar de Braziliaan raakte de paal. Vijf minuten na rust werd het duel be slist door Patrick Huisman, 2-0. Een toegekende penalty had NAC op 2-1 kunnen brengen, maar Sergio Oliveira Pachero miste. Hans van de Wouden zorgde vijf minuten voor tijd met een van richting veranderd schot voor 3-0. San Sebastian - De wereldkampioenschappen wielrennen op de weg in het jaar 2000 vinden plaats in het Bretonse dorp Plouay. BASKETBAL Mannen, eredivisie: Donar - Rot terdam 86-70. GOLF Pine Mountain. Buick Challenge, 2,4 miljoen gulden. Eindstand: 1. Love (VSt) 267 sla gen (67 65 67 68), 2. Cink (VSt) 271, 3. Lowery (VSt), Sutton (VSt) 272. HANDBAL Mannen, eredivisie: Hellas - Cae sar 28-20. HONKBAL Major League, play-offs (best of five). American League, vierde wed strijd: Baltimore Orioles - Seattle Mariners 3-1 (Baltimore wint met 3-1). Cleveland Indians - New York Yankees 3-2 (stand: 2-2). SCHAATSEN Montreal. Wereldbeker short- track. Mannen, 1000 m: 1. Terao (Jap) 1.31,446, 2. Lee (ZKo) 1.31,636, 3. Gaghon (Can) 1.31,653. 3000 m: 1. Kim (ZKo) 5.12,185, 2. Chae (ZKo) 5.15,573, 3. Lee 5.15,584. Aflos sing: 1. China 7.05,434, 2. Canada 7.06,489, 3. Japan 7.11,164, 4. Ne derland 7.11,318. Vrouwen, 3000 m: 1. Kim (ZKo) 5.35,538, 2. An (ZKo) 5.36,583, 3. Teshigawara (Jap) 5.38,088. Aflos sing: 1. Zuid-Korea 4.22,874, 2. China 4.23,086, 3. Italië 4.25,546. SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 40: eerste prijs: geen win naar. Tweede prijs: 2 winnaars, elk f. 50.000,00. Derde prijs: 26 winnaars, elk f. 1000,00. Vierde prijs: 71 winnaars, elk f. 250,00. Vijfde prijs: 1268 winnaars, elk f. 25,00. Zesde prijs: 2914 winnaars, elk f. 10,00. Zevende prijs: 28.154 winnaars, elk f. 5,00. Cijferspel: zes cijfers goed: geen winnaar. Vijf goed: 4 winnaars, elk f. 10.000,00. Vier goed: 24 win naars, elk f. 1000,00. Drie goed: 269 winnaars, elk 100,00. Twee goed: 2629 winnaars, elk f. 10,00. VOETBAL Engeland: Leicester City - Derby County 1-2. Spanje: Merida - Real Betis 1-3. TENNIS Santiago. Mannen, challenger, 200.000 gulden. Halve finale: Van Scheppingen (Ned) - Cabello (Arg) 7-6 7-6. Fi nale: Canas (Arg) - Van Scheppin gen 4-6 7-5 6-3. Singapore. Mannen, 1,1 miljoen gulden. Eerste ronde: Kiefer (Dui/8) - Draper (Aus) 6-4 6-2, Sinner (Dui) - Pozzi (Ita) 4-6 6-2 7-5, Stafford (VSt) - Reneberg (VSt) 6-2 2-6 7-6, Ondruska (ZAf) - Furlan (Ita) 6-3 2-6 7-6, Tillström (Zwe) - Wood- forde (Aus/4) 6-4 6-4, Damm (Tsj/6) - Kroslak (Slw) 6-7 7-6 6-1, Novak (Slw) - Kulti (Zwe) 6-3 6-2, Byron Black (Zim) - Wheaton- (VSt) 6-2 6-4. Wenen. Mannen, 1,35 miljoen gul den. Eerste ronde: Apell (Zwe) - Sieme- rink (Ned) 6-2 6-4, Ulihrach (Tsj) - Schalken (Ned) 6-2 6-2, Larsson (Zwe) - Göllner (Dui) 2-6 7-6 7-6, Haas (Dui) - Boetsch (Fra) 6-3 6-2, Clement (Fra) - Bruguera (Spa/2) 6-2 7-6. Filderstadt. Vrouwen, 900.000 gulden. Eerste ronde: Sanchez (Spa) - Wiesner (Oos) 6-2 7-5, Sawamatsu (Jap) - Appelmans (Bel) 6-3 6-2, Spirlea (Roe/8) - Dragomir (Roe) 6-2 6-0, Habsudova (Slw) - Capriati (VSt) 6-2 6-1. ZEILEN Whitbread race om de wereld. Stand in de eerste etappe over 7350 zeemijl van Southampton naar Kaapstad: 1. Innovation Kvaerner (Noo) nog 4201,1 mijl af te leggen, 2. Merit Cup (Mon) 4219,4, 3. EF Language (Zwe) 4240,1, 4. Chessie Racing (VSt) 4286,7, 5. Silk Cut (GBr) 4288,4, 9. Brunel/Sunergy (Ned) 4715.

de Stem | 1997 | | pagina 9