PvdA denkt een wereld te winnen Dick Bruna in 4adelsverheven Milj oenenstr op voor uitgevers schoolboeken PvdA: 4Vier miljard voor lastenverlichting Kok: 4 Pak misdaad internationaal aan' Van Aartsen krijgt Europese steun om varkensstapel in te krimpen In Dynamisch kantoor naar 21e eeuw P® h°°p DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Partijprogramma klaar J Schetter haatt uit naar Dijkstal 'Pseudo-Irakezen' onderworpen aan taalanalyse Netanyahu in het nauw nieuws KORT Plan varkenssector kost 13.000 banen Franse spoorwegen staken Slappe grond verdraagt snelle trein Opsporen bijstandsfraude aantrekkelijker Ouderenbond begint meldpunt thuiszorg i i i 11 _j DINSDAG 7 OKTOBER 1997 A5 pen Haag - Europees landbouw commissaris Fischler staat achter de plannen van minister Van Aartsen (Landbouw) om de Nederlandse var kensstapel fors in te krimpen. Brus selse ambtenaren zullen de Neder landse minister adviseren hoe hij de korting kan doorvoeren zonder in de Brusselse regelgeving verstrikt te ra- ken. Fischler zegt dit in een interview met het vakblad Boerderij dat vandaag ver schijnt. De landbouwcommissaris zegt principieel achter de doelstelling van de inkrimpingsplannen van de regering te staan. „Wij ondersteunen volledig het voornemen om de intensiteit van de Ne derlandse varkenshouderij te verminde ren," aldus Fischler. Met deze uitspraken wil hij een eind maken aan de geruchten dat Brussel tegen de plannen is, zo stelt hijzelf in het interview. Van Aartsen kon digde in juli aan bij alle varkensboeren de veestapel met in totaal een kwart te wil len verminderen. De problemen met die renwelzijn, milieu en ziekten (varkens pest) zouden zo'n ingreep broodnodig maken. De boeren steunen het idee om de varkensstapel te verkleinen, maar ze vin den dat niet alle boeren over één kam moeten worden geschoren. Ze wijzen daarom een 'generieke' verkleining, zoals Van Aartsen wil, af. De Tweede Kamer moet nog beslissen over het plan. Het plan van Van Aartsen heeft op Euro pees niveau enkele juridische haken en ogen, meent Fischler. Zo zou een indivi duele varkenshouder, die zich netjes aan de milieu- en gezondheidsregels houdt, de korting op basis van het Europese ge meenschapsrecht kunnen aanvechten. De landbouwcommissaris verwacht echter niet dat Van Aartsen om die reden zijn plan zal moeten intrekken. „Wij zijn er absoluut voor dat zijn plan wordt uitge voerd. Daarom moeten we dit plan in het belang van Nederland en in het belang van de Europese Commissie juridisch wa terdicht maken." De woorden van Fischler sluiten aan bij eerdere uitlatingen van Van Aartsen. Hij stelde gisteren in een antwoord op Ka mervragen dat zijn herstructureringsplan niet in strijd is met Europese regelgeving. Door Jeroen den Blijker Rotterdam - Als een standwerker op de Nationale Huishoud beurs prees Karin Adelmund, PvdA-partijvoorzitter, gisteren het nieuwe ontwerp-verkiezingsprogramma van haar partij aan. „Dit staat echt bol van de kan sen voor mensen," zei ze. En ook fractievoorzitter Jacques Walla ge kwinkeleerde er lustig op los. De samenleving moet 'gerevita liseerd' worden, meent hij. De PvdA heeft daarvoor het recept: haar nieuwe verkiezingspro gramma 'Een wereld te winnen'. Ronkende woorden die gisteren nog lange tijd, wat verweesd, rondspookten in de voormalige vertrekhal van de Holland-Ame- rika-lijn in Rotterdam. Echt re den voor gejubel biedt het ver kiezingsprogramma niet. 'Een wereld te winnen' had beter 'de ze wereld behouden' kunnen he ten. De tijd van lokkende verge zichten en ferme standpunten is bij de PvdA definitief voorbij: als het aan de sociaal-democra ten ligt, voert een volgend kabi net - natuurlijk weer met de Pv dA - hetzelfde beleid als de hui dige ploeg van Kok. De sociaal-democraten willen het beleid hooguit hier en daar bijschaven. Bijvoorbeeld door extra Melkert-banen in de zorg sector te scheppen. Niet voor niks n$m premier Kok, die vorh- ge maand zijn politieke broeders nog waarschuwde voor al te gro te zelfvoldaanheid, gisteren te vreden het PvdA-verkiezings- programma in ontvangst. Dit partijprogramma is voor hem, PvdA-leider, een steuntje in de rug. Zo laat het ontwerp-programma alle mogelijkheden open voor Schiphol, het belangrijkste poli tieke thema van dit moment. De PvdA sanctioneert in het pro gramma het huidige beleid waarbij de milieu-normen zover mogelijk worden opgerekt. Een duidelijk 'ja' of 'nee' tegen een nieuwe nationale luchthaven komt er niet uit: wel een vaag 'enerzijds-anderzijds', waarvan de uitkomst ongewis blijft. De PvdA neemt geen duidelijk standpunt in. Ook op andere 'milieuthema's' die de grote massa direct raken, draait de PvdA om de hete brij heen. Natuurlijk ontbreken ook in dit programma de stimule ringsmaatregelen voor zonnecel len, windmolens en 'groene stroom' niet. Of verkeersmaatre gelen om files te bestrijden (car poolen). Maar het autorijden écht aan pakken durft de PvdA niet. Au torijden moet weliswaar 'fors duurder' worden, maar dan vooral voor de 'veelrijders', mensen die meer dan vijftien duizend kilometer per jaar rij den. En van accijnsverhoging kan alleen sprake zijn als de ons omringende landen hetzelfde doen. De enige punten waarover de komende verkiezingsmaanden nog wat discussie - en dan voor al met de liberale coalitiepartner WD - is te verwachten, zijn in komensbeleid en ziektekosten. De PvdA heeft het oude plan-Si- mons voor één brede volksverze kering voor de gezondheidszorg weer op tafel gelegd. Zeer tegen de zin van de liberale coalitie partners, die juist meer markt willen in de gezondheidszorg. Wallage kondigde gisteren voorts aan dat er nu echt een eind moet komen aan 'de tijd waarin mensen met niks doen heel veel geld vergaren'. Hij doelt daarmee op de 'goudgeran de optieregelingen en verplette rende koerswinsten'; voor iedere rechtgeaarde socialist een schrijnend onrecht. Maar hóe de PvdA deze praktijk aanpakt? Het verkiezingsprogramma maakt dat niet duidelijk. Daar voor wacht deze PvdA gewoon het kabinetsvoorstel voor her ziening van het belastingstelsel af. -0 procent van scholen voor voortgezet onder wijs begint komend jaar met pro- helen (in plaats van vakkenpak ketten) en studiehuis (meer zelf studie). De meeste voeren die her vormingen pas een jaar later in, week vorige week uit een inven tarisatie van het onderwijsminis- f at uitstel zit uitgeverijen hoog. «Onze bedrijven hebben voor 23 takken nieuwe leermethoden ontwikkeld. De kosten van één enkele methode bedragen ruw weg één tot tien miljoen gulden, eze dure investeringen betalen r™ naar nu blijkt pas in 1999 cent terug. En intussen is de ver- oop van bestaande leerboeken Bosscha aChterUit Sehold>" aldus Oie omzet daalde deze zomer met uertien procent (min 27 miljoen ™«i), omdat de boekenfondsen met de onderwijsvernieuwingen zicht - geen 'verouderde' boe- el", ïfv koPen- Deze pijnlijke el adn§ zet zich volgend jaar Irma door als de eerste kmJ™ ™euwe leerboeken.gaan uitlo" ".TeSelijkertijd moeten de r Verij® dan (opnieuw) veel Zeist (anp) - Toppunt in het slechte presteren van minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken is de 'gezagsoperette' in Rot terdam, aldus CDA-leider De Hoop Scheffer gisteren tijdens een spreekbeurt voor zijn partij in Zeist. De Kamer bespreekt deze week de begroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Voor De Hoop Scheffer aanleiding om de pijlen dit keer op Dijkstal te richten. Hij verwijt de liberale bewinds man onder meer dat die zich in de affaire-Brinkman vorige week opeens aansloot bij de kri tiek op burgemeester Peper. Als Peper dat beantwoordt met moddergooien in de kranten 'blijft het angstwekkend stil', al dus De Hoop Scheffer. „Wat een bestuurskracht, wat een gezag." Deze minister is inderdaad vleesgeworden paars: prettig maar vrijblijvend. Wat de CDA- leider betreft wordt Brinkman, aan wie ontslag is aangezegd, niet 'geslachtofferd'. Den Haag - Justitie maakt ge bruik van een zogeheten taal analyse om na te gaan of asiel zoekers die zeggen uit Irak te 1 komen inderdaad uit dat land afkomstig zijn. Hiervoor is de hulp ingeroepen van de Zweedse Immigratie dienst, die al enkele jaren erva ring heeft met deze onderzoeks methode. Dit blijkt uit het ant woord yan staatssecretaris Sch- mitz op vragen van het Tweede- Kamerlid Rijpstra (WD). Justi tie zét" dé taalanalyse in naast bestaande onderzoeksmethoden, nu de Nederlandse Immigratie- en Naturalisatiedienst is geble ken dat een aantal asielzoekers zich valselijk als Irakees voor doet. In werkelijkheid gaat het dan bijvoorbeeld om Syriërs, Egyptenaren, Turkse Koerden of Noord-Afrikanen in. Het per centage 'pseudo-Irakezen' is niet exact aan te geven, schrijft Sch- mitz. Komende donderdag wordt in Haarlem het zogenoemde Dynamisch kantoor geopend. De Rijksge bouwendienst meent met het pand vorm te geven aan het kantoor van de 21e eeuw. De meesten van de 340 medewerkers hebben in het Dynamisch kantoor geen vaste werkplek. Het gebouw is een ont werp van Rudy Uytenhaah. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De educatieve uitgeverijen lijden dit jaar een strop 'an 'tientallen miljoenen guldens'. Dit komt doordat scholen Massaal de onderwijsvernieuwing in de hoogste klassen van havo en atheneum voor zich uit schuiven. Dit meldt desge vraagd woordvoerster Freke Bosscha van de GEU, de grootste koepelorganisatie van educatieve uitgeverijen. Slechts dertig procent van de investeren in het aan de man brengen van nieuwe boeken," al dus Bosscha. De GEU heeft de precieze omvang van de strop nog niet becijferd. Bij de GEU zijn 29 uitgeverijen aangesloten. Ze heb ben circa negentig procent van de boekenmarkt voor het voortgezet onderwijs in handen. Dick Bruna is gisteren in Het Land van Ooit uit geroepen tot Baron van Ooit. En hoewel hij al de negende baron is in het Drunense attractiepark, vindt de 70-jarige teke naar van Nijntje zijn be noeming een grote eer. Door Tim Durlinger Voor het eerst op bezoek zijn in het Drunense attractiepark Het Land van Ooit en meteen uitge roepen worden tot Baron van Ooit. Het overkwam gisteren te kenaar Dick Bruna. Maar de adellijke titel van het land waar kinderen de baas zijn, kwam na tuurlijk niet uit de lucht vallen. Met zijn creatie Nijntje, het aan doenlijke konijntje waarvan we reldwijd zo'n 80 miljoen boeken zijn verkocht, heeft de onlangs 70 geworden Bruna zich een plaats in de kinderharten veroverd. In Drunen waren ze dan ook be hoorlijk verguld met zijn komst. Maar ook Dick Bruna zelf was vervuld met trots. Hij is namelijk Dick Bruna moet even wennen aan de helm die behoort bij zijn benoeming tot Baron van Ooit en die hij heeft ontvangen uit han den van de Gouverneur van Ooit. foto cor viveen de negende Baron van Ooit en staat nu in een rijtje met onder anderen Herman van Veen, Peter Jan Rens, Urbanus en Olga Ha- vel. „Ik vind het een eer daarbij te horen. Bovendien ben ik nog nooit in de adelstand verheven," glunderde de 'vader van Nijntje', die al wel eens de ridderorde van Oranje-Nassau mocht ontvangen. Nadat hij met veel ceremonieel door de gouverneur van het park tot baron was geslagen en de bij behorende helm en visitekaartjes had ontvangen, onthulde Bruna de 'baronale zetel'. Een stoel waarop je, zo wil de traditie, niet kunt zitten en waarvan er nu dus negen in het park staan. Dit exemplaar was vervaardigd van een soort tulpenbladeren, waar achter Nijntje half schuilging. Na afloop van de plechtigheid vertelde de nieuwbakken baron Van onze Haagse redactie Rotterdam - De Partij van de Arbeid trekt in haar ont werp-verkiezingsprogramma vier miljard gulden uit voor lastenverlichting. Voor speci fieke inkomenssteun is nog eens 1,25 miljard beschik baar. Dat blijkt uit het gisteren gepre senteerde ontwerp-verkiezings programma voor de volgende kabinetsperiode. WD-minister Zalm (Financiën) noemt de las tenverlichting te karig. Hij meent bovendien dat de PvdA het financieringstekort te wei nig terugbrengt. De PvdA trekt daarvoor 1,4 miljard gulden uit. CDA-leider De Hoop Scheffer is vooral bezorgd omdat de PvdA vast blijft houden aan haar stre ven om softdrugs te legaliseren. De partij wil onder andere der tigduizend extra Melkert-banen in de gezondheidszorg en vijf tienduizend banen voor langdu rig werklozen bij gemeenten. Ook moet iedereen in het zie kenfonds. Net als D66 wil de Pv dA de gekozen burgemeester in voeren. De partij wil verder al ternatieve vervoersvormen - light-rail, sneltrams, vrije bus- banen- aanmoedigen, bijvoor beeld in de regio's Arnhem/Nij megen en Eindhoven/Helmond. Van de lastenverlichting, moge lijk dankzij de economische groei, willen de sociaal-demo craten vooral de burgers met een inkomen tot modaal laten profi teren. Naast een fiscaal extraa tje wil de PvdA voor hen de AOW-premie verlagen. De las ten voor werkgevers gaan om laag als ze langdurig werklozen in dienst nemen. Voor hen hoe ven zij geen werkgeverslasten af te dragen. Specifieke inkomens ondersteuning wil de PvdA ge ven aan onder andere gezinnen met kinderen, door bijvoorbeeld een extra tegemoetkoming in de studiekosten. Huurders die een huis willen kopen, kunnen reke nen op een individuele koopbij- De PvdA trekt verder 1,8 mil jard uit voor onderwijs - ver kleining klassen - en 400 miljoen voor kinderopvang. Ook de zorgsector wil de PvdA 1,8 mil jard toeschuiven, voor de wacht lijsten en ouderenzorg. Voor jus titie, politie en jeugdhulpverle ning trekt de partij in haar pro gramma nog eens 500 miljoen uit. De totale wensenlijst van de partij beslaat ruim dertien mil jard gulden. Zo'n zeven miljard wordt betaald door de te ver wachten economische groei, die meer belastinggeld oplevert. Zes miljard wil de partij 'vrijmaken' door bestaand beleid te schrap pen, onder andere de afdracht aan de EU te verminderen en de doelmatigheid van de overheid te vergroten. Anderhalf miljard kan bovendien worden bespaard op de sociale zekerheid doordat meer mensen aan de slag gaan. WIE MET twee tongen spreekt, struikelt vroeger of later. Het overkomt de Israëlische premier Netanyahu nu. Onder druk van de Verenigde Staten toonde Netanyahu zich bereid zijn slogan 'vrede door veiligheid', niet langer absoluut te stellen. Niet alleen de loop van het geweer zou de discussie bepalen, er kon ook weer, zij het onder allerlei voorwaarden, gedacht worden aan onder handelingen en concessies. Dat althans is het officiële standpunt. In werkelijkheid blijkt de Israëli sche regering niets van haar onverzoenlijkheid en krijgslustigheid te hebben laten varen. In het geheim beraamde de geheime dienst een moordaanslag op een Hamas-leider in Jordanië. De premier moet niet alleen op de hoogte geweest zijn, zeggen Israëlische bronnen, hij zou zelfs de bedenker van het snode plan zijn. De geheime agenten faalden jammerlijk en voor de hele wereld stond Netanyahu in zijn onoprechtheid te kijk. Veel van zijn prestige, en van zijn tot nu toe vrijwel onfeilbare geheime dienst, bleef er niet over. Het werd zelfs nog erger. Om erger te voorkomen moest Netanyahu, de onverschrokken bestrijder van het Palestijnse terrorisme, de oprich ter en patroonheilige van Harnas, sjeik Ahmed Yassin, uit een Israëli sche gevangenis, waar hij veilig opgesloten leek, vrij laten. Daarbij bleef het niet. Meer dan twintig andere Hamas-extremisten zijn even eens op vrije voeten gesteld. Tientallen anderen zullen volgen. Netanyahu staat in zijn hemd. Tegenover zijn kiezers die hij beloofd heeft korte metten met Harnas te maken, tegenover zijn Palestijnse te genstanders die hij altijd hypocrisie verweten heeft, tegenover gema tigder leiders als koning Hoessein en tegenover zijn vrienden in de Ver enigde Staten. Maar wat voor zijn binnenlandse positie nog bedreigen der is, hij heeft het aan zijn grote tegenstrever Ariël Sharon en diens goede contacten met de Jordaanse koning te danken, dat de affaire niet op geweld uitgelopen is. Netanyahu heeft steeds getracht Sharon buiten het centrum van de macht te houden. Nu is bewezen dat hij zonder Sharon niet in staat is zijn eigen rommel op te ruimen. De dagen van Bibi de leugenaar lijken geteld. hoe hij 42 jaar geleden op het idee voor Nijntje kwam. Tijdens een vakantie met zijn vrouw en oud ste zoon in Egmond aan Zee, za gen ze achter hun huis een ko nijntje rennen: „Natuurlijk moest ik mijn zoontje daarover voor het slapen gaan een verhaaltje ver tellen. Daarna heb ik dat beeld op papier gezet." Hoewel het dus zijn eerste bezoek aan het Land van Ooit was, volgt zondag het tweede al. Komend weekeinde wordt, hoe toevallig, in het park het Bruna Kinderboe kenfeest gehouden, ter afsluiting van de Kinderboekenweek. De tekenaar leest dan voor en sig neert eigen werk, samen met an dere kinderboekenschrijvers. Naast diverse activiteiten rond boeken voor kinderen, zijn er ook optredens van VOF De Kunst en 2 Brothers on the 4th Floor. Ook maakt een levende Nijntje haar opwachting. Zij zal overi gens niet de plaats innemen van Alfred Jodocus Kwak, de eend van Herman van Veen die een thuis heeft gevonden in Het Land van Ooit. „Het wordt een eenma lig optreden van Nijntje", verze kerde Dick Bruna. Den Haag - De door minister Van Aartsen (Landbouw) voorge stelde herstructurering van de varkenssector kost tussen 1998 en 2000 zo'n 13.000 arbeidsplaatsen. Op termijn zijn de perspectie ven voor de sector als gevolg van de herstructurering echter beter. Dat concluderen het Centraal Planbureau (CPB) en het Landbouw Economisch Instituut (LEI-DLO) in een op verzoek van het minis terie van Landbouw verricht onderzoek naar de economische ge volgen van de herstructurering van de sector. Minister Van Aartsen is tevreden met de resultaten van het onder zoek. Daaruit blijkt dat het verlies aan arbeidsplaatsen zonder herstructurering op termijn waarschijnlijk nog groter is. Zonder maatregelen zullen tot het jaar 2010 mogelijk 20.000 banen verlo ren gaan. Dat is het gevolg van de verslechterde positie van de sec tor. Doel van de herstructurering is te komen tot een economisch gezonde en en duurzame varkenssector, die tevens voldoet aan ei sen op het vlak van milieu en het welzijn van dieren. Om dat te be reiken wil minister Van Aartsen onder meer het aantal varkens in Nederland stapsgewijs met een kwart verminderen. Rijswijk - De voor dinsdag tot en met donderdag aangekondigde staking bij de Franse spoorwegen heeft volgens. ,de Nederlandse Spoorwegen vooral gevolgen voor reizigers vanuit Nederland, die verder moeten dan Parijs. Door de staking van 48 uur zal het grootste deel van het binnenlands treinverkeer in Frankrijk uit vallen. De Thalys- en nachtttreinen Amsterdam CS-Parijs v.v. zullen naar verwachting wel rijden. Utrecht - De zompige veen- en kleilagen tussen Amsterdam en Utrecht blijken bestand te zijn tegen treinen met hoge snelheden. Het afgelopen weekeinde liet NS Railinfrabeheer een TGV-trein- stel bij wijze van proef tweehonderd kilometer per uur rijden op gewoon spoor. De proef werd in de nacht van zaterdag op zondag uitgevoerd. Andere treinen op de route werden omgeleid en de overwegen werden extra bewaakt. Uit de eerste gegevens van het experiment blijkt dat de verwachte bodemtrillingen die de snelle trein veroorzaakt, reuze meevallen. Den Haag - Gemeenten zullen veel meer overhouden aan het op sporen en terugvorderen van bijstandsfraude. Van alle inkomsten boven de 350 miljoen gulden mogen zij voortaan 75 procent in ei gen zak steken. Dit moet het voor gemeenten aantrekkelijker ma ken om bijstandsfraude aan te pakken. Minister Melkert van So ciale Zaken en Werkgelegenheid gaat in de Algemene bijstands wet een wijziging aanbrengen die ertoe leidt dat de kosten en op brengsten van fraudebestrijding meer in evenwicht komen. Den Bosch - De Unie KBO (katholieke ouderenbond) gaat inven tariseren hoe het zit met de wachtlijsten in de thuiszorg. De bond opent daartoe vandaag een telefonisch meldpunt, waar mensen hun ervaringen op dit gebied kunnen vertellen. De ouderenbond heeft signalen dat de wachtlijsten voor thuiszorg nog steeds lang zijn. Dit ondanks de dertig miljoen gulden extra die staatssecreta ris Terpstra dit jaar heeft uitgetrokken om de lijsten te bekorten, aldus de Unie KBO. De bond wil van Terpstra weten hoe het extra geld tot nu toe is besteed. Zij dringt erop aan haast te maken met het wegwerken van de wachlijsten. Leuven (anp) - Premier Kok wil de internationale criminaliteit aanpakken met een 'allesomvattende strategie', waarin de EU zo nodig ook met andere landen samenwerkt. Voorop staat dat criminele organisaties niet moeten kunnen profiteren van de witte plekken tussen de verschillende rechtsstelsels van de lid staten van de Europese Unie. Kok pleit echter niet voor één Europees rechtsstelsel. Staten moeten hun eigen systeem hou den, waarin hun eigen nationale culturele identiteit tot uiting komt, zo zei de premier gisteren in een rede voor de Christelijke Academie voor Europese Dialoog in Leuven. De misdaad moet aangepakt worden op het niveau waarop dat het meest effectief is. „Het is bij voorbeeld niet nodig dat alle vijf tien lidstaten om de tafel zitten om te bespreken hoe een drugs lijn die slechts vier lidstaten aan gaat, kan worden opgerold," vindt Kok. Hij ziet ook veel in een regionale aanpak van criminali teit in grensstreken tussen lan den. Aan de andere kant zal de EU soms moeten samenwerken met niet-EU-landen, als de omvang van de misdaad dat vereist. Hij denkt daarbij aan Midden- en Oost-Europese landen, maar ook aan Rusland, Oekraïne en de Ver- enige Staten. Het is belangrijk dat de nieuwe lidstaten, die nu in de wachtkamer van de EU zitten, snel bij de aanpak van de crimi naliteit betrokken worden. Die versterkte samenwerking leidt er wel toe dat de landen goe de afspraken moeten maken over de procesgang. „Bewijs dat vol gens het Engels recht in een strafzaak gebruikt mag worden, kan heel wel door de Nederlandse rechter als onrechtmatig van ta fel wordt geveegd," stelt Kok. De toenemende samenwerking mag geen afbreuk doen aan de Neder landse rechtsorde, aldus de pre mier.

de Stem | 1997 | | pagina 5