'Acties van politie onsmakelijk' Onze Top 10 van deze week. ch 399.95 I )e>re|yd Stichting noemt stapelbedden onveilig voor kleine kinderen Politiemacht rukt op richting Groenoord 'Alles mis bij Capelle-incident' Topper van de week HOUT-BROX (IS) 'Karman op minstens één leugen betrapt' Mogelijk vertrek van tent naar bungalow LEER/SUEDE JACK met bontkraag, bruin, 36t/m46.Van4993!>voor DE STEM BINNENLAND A3 Familie Van Driel: Brand bij palletcentrale aangestoken jTjv Coca-Cola, regular of light, Hiaten in wet mede-oorzaak van spijbelen Machiavelli Prijs voor Amersfoort 1 Gereformeerde ruzie loopt uit de hand Asielzoekers niet in kou ttannië en Ierland: Jk bewolkt en enkele t waait stevig door, mperatuu r ongeveer Luxemburg: Wissel- t regen- en onweers- veel wind. Woensdag plensregens. Mid- ratuur ongeveer 17 n Midden-Frankrijk: wolken en van tijd tot ook kans op onweer, ten woensdag ook en- aringen. Middagtem- ongeveer 20 graden, nkrijk: Bewolkt en ittige regen- of on- n. In het zuidoosten e Cöte d'Azur kunnen zware (onweers)buien en. Middagtempera- en 22 bij Bordeaux en in de Provence. Perioden met zon en og kans op een lokale er droog. Middagtem- ongeveer 24 graden. Zonnige perioden en nog een paar buien, met onweer. Woens- g en meer zon. Mid- ratuur ongeveer 25 oensdag iets hoger, he Eilanden: Perioden en meest droog. Mid- eratuur ongeveer 28 en Ibiza: Geregeld een enkele verspreid ende bui. Middagtem- ongeveer 27 graden, eek wolken, ook een n en enkele stevige re- nweersbuien, plaatse- veel regen. Middag uur ongeveer 26 gra- and en Kreta: Droog ig. Woensdag in het sten meer wolken en en bui. Middagtempe- geveer 23 graden, d: Van het westen uit oenemende bewolking e regen- of onweers- het oosten bij Berlijn Middagtemperatuur e 20 en 25 graden, g minder warm. Soms ge zuidwesten wind. and: Vrij veel wolken aar stevige regen- of uien. Middagtempe- ngeveer 22 graden, in den frisser. jk: Van het westen uit n buien, mogelijk met Middagtemperatuur 22 graden. uba dot 'i3|ed do paa 'i.ue|d 2- o Oo q 08°° °o o 0^-°og o ,«9 DINSDAG 7 OKTOBER 1997 Amsterdam (anp) - Stapel bedden en hoogslapers zijn onveilig voor kinderen onder Zes jaar. Door de Europese norm dat veiligheidshekjes slechts 26 centimeter hoog moeten zijn, is het valgevaar voor kleintjes veel te groot. Aan de veiligheid moeten dan ook snel strengere eisen worden gesteld, zo stelt de stichting Consument en Veiligheid. In 1995 raakten 870 kinderen ge wond na een flinke buiteling uit bed. Voor kleine kinderen moeten de balustrades op bovenbeddden minimaal 60 centimeter hoog zijn, meent de organisatie. Bo vendien moet onder deze bedden een schokdempende vloerbedek king liggen om de ergste klap te kunnen opvangen. Consument en Veiligheid vindt het de hoogste tijd dat de veilig heidseisen bij wet worden gere geld. Nu moeten ouders zelf maar zien of dit soort bedden aan de bestaande norm voldoet. Volgens de stichting weten be heerders van kinderdagverblij ven en vakantieparken in de praktijk nauwelijks welke ern stige ongelukken er kunnen ge beuren met stapelbeddden en hoogslapers. In het algemeen ontbreken ook de veiligheidsei sen voor deze verblijven. Een keurmerk zou op dit punt al veel verbeteren, aldus Consument en Veiligheid. In 1995 moesten 870 kinderen naar het ziekenhuis. De meeste slachtoffers waren jonger dan twaalf jaar (41 procent jonger dan zes). Van deze groep moest 10 procent in het ziekenhuis blijven. Volgens de organisatie lijken de ze aantallen op het oog 'niet hoog', maar de verwondingen zijn vaak zeer ernstig. In de meeste gevallen gaat het om ge compliceerde pols- en enkel breuken, schedelbasisfracturen en gebroken neuzen. In 1995 overleed een meisje van negen maanden na een val uit bed. Arasterdam (anp) - De politie in Amsterdam moet ophouden met haar 'ongepaste, onprofessionele en onsmakelijke' steunac- ties voor de agenten van de Warmoesstraat. „Wij hebben begrepen dat. hier sprake is geweest van grof ge weld en dan past terughoudend heid bij het etaleren van emo ties," aldus de raadsman van de familie, mr. N. Meijering. De 48-jarige Adrie van Driel kwam twee weken geleden om het leven nadat hij door een hoofdagent het bureau War moesstraat was uitgezet. Qetui- gen zagen dat dat hardhandig gebeurde. De agent is aangehou den en zijn voorlopige hechtenis is met dertig dagen verlengd. Justitie verdenkt nog twee agen ten van betrokkenheid. Collega's van de politieman gooiden het bureau vrijdag uit solidariteit enkele uren dicht en beklaagden zich in een open brief over het besluit van de raadkamer. Aan de gevel van het bureau werd een steunbetuigend spandoek gehangen. „De familie is daar zeer ont stemd over," aldus Meijering. „We hebben zelfs begrepen dat er geld voor de agenten wordt ingezameld. Zo proberen ze martelaren van die agenten te maken. Als het klopt dat het Amsterdamse korps met buttons gaat lopen, dan moeten we echt ingrijpen. Hoewel we erop ver trouwen dat de korpsleiding dat soort zaken 'tegenhoudt. Meijering, die overigens lof heeft voor de rijksrecherche en het Openbaar Ministerie in deze zaak, hekelt verder het feit dat de Amsterdamse politie de fami lie zo slecht op de hoogte heeft gehouden. „Pas veertien uur na het gebeu ren bezocht de politie de broer en de vriendin van Van Driel. Die verzochten de agent drin gend contact op te nemen met Van Driels ex-vrouw en de moe der van zijn kinderen. Dat is nooit gebeurd. Tegen de broer is gezegd dat Van Driel was komen te vallen, waarop de broer meer malen heeft gevraagd of de poli tie daarbij was. Dat werd steeds ontkend." Meijering benadrukt dat Van Driel geen zwerver was. Hij had een vast adres bij zijn vriendin waar hij echter alleen in nuchte re staat welkom was. De week voor de maandag van het gebeu ren heeft de alcoholverslaafde Van Driel in het ziekenhuis een ontgiftingskuur gevolgd. Botterdam - De grote brand bij de Pallet Centrale aan de Over- schiese Kleiweg in Rotterdam- Noord van afgelopen zondag avond is aangestoken. Dat blijkt volgens een politiewoordvoerder uit het sporenonderzoek. Van de dader bestaat nog geen spoor. In drie maanden tijd zijn drie op slagterreinen met houten pallets in Rotterdam-Noord en Schie dam in vlammen opgegaan. De oorzaak van de vorige twee bran den op 21 augustus bij Bremer Co in Schiedam en 24 september bij B&B in Rotterdam-Noord is nog steeds niet duidelijk. Het handjevol nog overgebleven pallethandelaren in Rotterdam is bang voor een pyromaan. Direc teur K. Schot van de naburige palletfabriek Nepa aan de Over- schieseweg houdt al geruime tijd 's nachts de wacht op zijn ter rein. De brand van zondag is voor hem aanleiding om politie bewaking te vragen. De Neder landse Pallet Industrievereni ging in Tilburg constateert dat er nog niet eerder in korte tijd zo veel bedrijven in vlammen zijn opgegaan. Het bestuur van de branche-organisatie komt bin nenkort bijeen, wellicht samen met verzekeringsmaatschappij- De ontruiming van Groenoord, die gisteren is begonnen, kan mogelijk nog de hele week duren. Ruigoord (anp) - De Mobiele Eenheid is gisterochtend begonnen met de ontrui ming van het actiekamp Groenoord bij het dorpje Ruigoord. Actievoerders van het GroenFront!, een milieu-actiegroep, richtten het kamp medio juli op in een poging de aanleg van de Afrikahaven te dwarsbomen. Voor de eerste ontrui mingsdag stonden 850 politiemensen klaar die elkaar aflossen. De politie begon gisterochteiid' in de Houtrakpolder met het weghalen van enkele barricades. Ze assisteerde ook bij het weg halen van bomen en struiken voor de aanleg van een weg voor het bouwverkeer. Er wer den hekken geplaatst, waardoor een gebied van ongeveer één bij anderhalve kilometer werd afgesloten. Met deze maatregel sloot de politie ook het uit tenten en boomhutten bestaande actie kamp Groenoord in. Het hek staat dag en nacht onder bewaking. Het is de bedoeling dat de ME samen met de machines stukje bij beetje oprukt, steeds dichter naar het kamp. Naar verwachting wordt pas de komende dagen echt begonnen-met de ontruiming van het actiekamp. Een gedeelte van de N202, de provinciale weg van IJmuiden naar Amster dam, is afgezet. (ADVERTENTIE) OCox's Orange, stevige sappige handappel, kilo ©Gebraden rosbief, 100 gram ©CU Koffiemelk, vol (139) of halfvol, pak 500 gram OWasa Sandwich, diverse smaken, pak 3 stuks 1.49 34T 2.79 99 J5T 28»- 2.19 ©Smiths Hamka's, Hamka's pizza (120 gram), Wokkels paprika of -naturel (110 gram), per zak ©Rolo, Bros, KitKat, Lion of Nuts, pak 10 stuks OCalvé Sauzen, alle smaken, fles 250 ml ©Ariel Color of Futur, navulpak 1.5 kilo ©OlMultireiniger, start &8§) of navul, flacon 500 ml w fles 2 liter 1.99 nü 5.29 Nü 1.49 14^12.49 33# 2.49 Z&r 1.99 Braadworst, 500gram £253.75 CL AQ kilo®®®® 13-98 O.^O jLands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 oktober a.s. Van onze verslaggever Amsterdam/Rotterdam - Het 'Capelle-incident' lijkt een schoolvoorbeeld van ondoor dacht politié-optreden; van begin af aan zijn verkeerde beslissingen genomen en heb ben betrokken agenten zich door de ontwikkelingen laten meeslepen. „Het is een klassieker waarvan weer veel geleerd kan worden," zegt onderzoeker Jaap Timmer. Officier van justitie mr. H. Wes- selink: „In de nacht van vrijdag op zaterdag probeert een 28-jari- ge man uit Zwijndrecht, een be kende van de politie, in Gouda een auto te stelen. De eigenaar slaat alarm, twee surveillance wagens gaan achter de gestolen auto aan en proberen de dief tot stilstand te dwingen." In 'Stoppen met doorgaan', een spraakmakend rapport over poli- tie-achtervolgingen van de Raad Amsterdam (anp) - Hiaten in de wet zijn een belangrijke oorzaak van spijbelen onder scholieren. Tot die conclusie komt schrijfster Marjan Agerbeek in haar gisteren verschenen boek 'Chronisch spij belen. De grenzen van de leer plicht'. Het boek geeft zeven por tretten van spijbelaars en toont wat de manco's in de Nederland se wet zijn. Zo krijgen scholen alleen geld voor leerlingen die aan het begin van het schooljaar staan inge schreven. Alle kinderen die later beginnen, leveren in de Neder landse regelgeving geen geld op. Scholen voelen zich volgens Agerbeek dus niet geroepen om die leerlingen bij de leerplicht ambtenaar aan te geven. Een an der probleem is dat scholen vol gens de wet alleen gedurende de eerste drie spijbeldagen verplicht zijn om leerlingen naar de schoolbanken terug te roepen. Daarna valt de spijbelaar onder de verantwoordelijkheid van een leerplichtambtenaar, die volgens Agerbeek in praktijk vaak niet wordt ingeschakeld. van Hoofdcommissarissen, bena drukken deskundigen n\et klem dat een (wilde) achtervolging achterwege kan en moet blijven als de verdachte een bij de politie bekende persoon is. Voorts is, al dus het rapport, een autodiefstal onvoldoende aanleiding een ach tervolging in te zetten, omdat de ernst van het gepleegde strafbare feit niet in verhouding staat tot de risico's die dan genomen wor den. Justitie over wat er vervolgens gebeurde: „Verdachte ontsnapt met de gestolen auto en rijdt van Gouda naar Capelle aan den IJs- sel." Onderzoeker Timmer hierover: „De politie-agenten in de surveil lanceauto's wilden de boef van gen en zetten dus, opgewonden als ze zijn, de achtervolging in. Maar op de meldkamer had op dat moment iemand, die niet door adrenaline gehinderd wordt, even moeten nadenken en moeten besluiten de achtervolging te sta ken. Desnoods had een leidingge vende functionaris moeten wor den opgetrommeld om de ontsta ne situatie te beoordelen. Daar voor was voldoende tijd, want een rit van Gouda naar Capelle duurt al gauw een kwartier. In elk geval tijd genoeg om tot in keer te komen." De officier: „Wanneer de vlucht auto tot stilstand is gekomen, lo pen twee agenten naar de wagen. Plotseling rijdt de auto hard ach teruit waarna de agenten hun wapens trekken en beginnen te schieten." Uit de Ambtsinstructie 1994: „Van het vuurwapen mag geen gebruik worden gemaakt indien de identiteit van de aan te hou den persoon bekend is en redelij kerwijs mag worden aangenomen dat het uitstel van de aanhouding geen onaanvaardbaar te achten gevaar voor de rechtsorde met zich meebrengt." Amersfoort - Amersfoort heeft de Machiavelli Prijs voor overheidscommunicatie 1997 in de wacht gesleept. De jury kende de prijs toe voor de inspanningen en de com municatieve uitgangspunten van de gemeente om werk loosheid te bestrijden en werkgelegenheid te creëren. Het onderscheiden communi catieproject 'College ge vraagd' van de gemeente Amersfoort beoogt langdurig werklozen aan te moedigen om deel te nemen aan een vorm van aanvullendee ar beid. De campagne gebruikt zo min mogelijk schriftelijke com municatie, omdat Amersfoort vindt dat de doelgroep, lang durig werklozen, op die ma nier niet meer te bereiken is. (ADVERTENTIE) -S? .vm - Breda, De Barones 62, tel. (076) 530 99 32. HOUT-BROX FASHIONATINGl MS V? Raar is dat, zo'n 'verjaardagssamenleving'. Dat is er eentje die zich bij het naderen van een datum plotseling weer realiseert dat er ooit op die dag iets bijzonders is gebeurd. De publiciteitsmachine wordt in werking gezet en ineens gaat zo'n toenmalige gebeurtenis weer 'leven'. In kranten en tijdschriften verschijnen artikelen en ook de tv be steedt er de nodige programma's aan. En mochten er na al die jaren nog wat open eindjes zijn, dan is ook de politiek niet te beroerd om er tijd aan te wijden. Vervolgens, soms hooguit na een paar weken, ebt de publiciteit weer weg om pas een klein jaar later weer de kop op te steken. Het feit dat er vijfjaar na de Bijlmer-ramp nog steeds on beantwoorde vragen zijn, blijkt pas als bij zo'n herden king de schijnwerpers van de selectieve verontwaardiging op het onderwerp worden gericht. De media putten zich plotseling uit met nog altijd schokkende onthullingen en werpen vragen op die ze misschien best zelf hadden kunnen beantwoorden als ze de afgelopen vijf jaar het onderwerp dagelijks evenveel prioriteit hadden gegeven als ze nu met het oog op de herdenking deden. Begrijp me goed, herdenken moet je blijven doen, want daar gaat een louterende werking van uit, maar als je maar even de kans hebt, moet je zien te voorkomen dat het een beschamende vertoning wordt. MERIJN FOTO ANP De actie verliep gisteren rustig. De actie voerders kregen te horen dat ze moesten ver trekken, maar weigerden dat. Sommigen hebben zich verschanst in bomen of zelf ge graven tunnels, anderen hebben zich vastge ketend. Ze willen zo de ontruiming zo moei lijk mogelijk maken. De politie heeft bij Britse collega's advies ingewonnen over het verwijderen van, actievoerders uit zelfgegra- ven tunnels. Twee politiemensen raakten gisterochtend gewond toen een shovel zich in de achter kant van hun ME-busje boorde. De voertui gen reden op dat moment in colonne naar Groenoord. vervolg van voorpagina Mr. Spong, verdediger van Koos R., had de 54-jarige Amsterdamse horeca-medewerkster Renate Ro- meijn laten optrommelen als 'ge tuige X-Y'. Zij had van 1991 tot eind maart 1996 een relatie met Karman en woonde met hem bijna een jaar samen op al zijn schuil adressen in Europa, in het kader van het beschermingsprogramma voor getuigen waar Karman in zit. Zij had 'als goede vrienden' ge broken met Karman, omdat zij ge noeg had van de beperking van haar vrijheid in het beschermings programma. Zij was daardoor niet in staat haar ouders in Nederland maandelijks op te zoeken. De ex-vriendin bleek aanwezig te zijn geweest bij de onderhandelin gen tussen Karman en officier van justitie Teeven. Volgens haar wil de Karman meer geld: hij vond twee ton te weinig voor de belas tende getuigenis die hij beloofd had af te leggen. Op basis daarvan - en op die van Abbas, de andere 'kroongetuige' - lukte het justitie om de top van de 'Hakkelaar-ben- de' te vervolgen en achter de tra lies te krijgen. Met de beloning van twee ton zou Karman 'een be drijfje kunnen beginnen'. Karmans vriendin was er ook bij, toen hij in de winter van '95/'96 voor een etmaal op zijn toenmali ge Duitse schuiladres ontsnapte aan zijn beschermers. Hij reisde naar Oostenrijk en nam daar 30.000 DM op van zijn bankreke ning. Op die rekening stond toen volgens haar 1,2 miljoen DM; dat had zij zelf gezien in het rekening boekje dat Karman en zij in hun kluisje bewaarden. De officieren van justitie hebben in de Hakkel aar-processen steeds bij hoog en bij laag beweerd dat diepgaand fi nancieel onderzoek uitgewezen had dat Karman bijna niets - in elk geval minder dan een ton - zou bezitten. Advocaat Spong kraaide al victo rie over de explosief lijkende ge tuigenis van Karmans ex, omdat er financiële afspraken voor de rechters en de verdediging ver zwegen zouden zijn. „Dit is einde oefening," zei Spong. Wegens ver zwijgen en misleiding zou volgens hem het OM niet-ontvankelijk verklaard moeten worden. Boven dien, zo voerde hij aan, is het vol gens de wet niet toelaatbaar dat getuigenissen voor geld gekocht worden. Ook is de betrouwbaar heid van Karman als een van de belangrijkste getuigen gedaald, 'nu hij is betrapt op minstens één leugen'. Officier van justitie Teeven kon het later allemaal uitleggen. Met Karman was gepraat over uitbe taling in één keer van het bedrag dat de staat nu maandelijks voor zijn bescherming moet uittrekken, zodra de kroongetuige minder on der bedreiging staat. Maar het 'kapitaliseren' van die uitkering zou eerder in de miljoenen lopen dan dat-twee- ton daarvoor-toerei kend zou kunnen zijn. De ex- vriendin van Karman had het vol gens hem allemaal niet goed be grepen. Delft - De kwestie begint een tik keltje ordinair te worden, erkent M. van Hoeven, directeur van stichting De Keursteen, gespecia liseerd in onderzoek naar malafi de praktijken in gereformeerde kringen. De ene christen die de andere christen met de dood be dreigt: het zijn geen zaken om prat op te gaan. Maar de kwestie is te ernstig om onder het tapijt te vegen, vindt Van Hoeven. Vrijdagmiddag belde hij met L. Visser, gereformeerd pensioenadviseur te Delft. Stich ting De Keursteen, die sinds fe bruari onderzoek doet naar mal versaties in gereformeerde ge zindten, vindt dat Visser mensen op een onchristelijke manier hy potheken aansmeert. Visser re kent namelijk meer dan nodig is, zegt Van Hoeven. Het telefoonge sprek van vrijdagmiddag liep uit de hand en eindigde ermee dat Visser Van Hoeven met de dood bedreigde. Zegt althans Van Hoe ven, die de exacte bewoordingen niet wil herhalen. „Dat zal ik dinsdagmiddag (vanmiddag, red.) doen, bij de politie." Dwingeloo (anp) - De achttien uitgeprocedeerde asielzoekers die in het tentenkamp van de Raad van Kerken in Drenthe ver blijven, kunnen binnenkort wellicht terecht op een bungalow park in de buurt. De beheerder van recreatiecentrum De Noordster in Dwingeloo overweegt een aantal bungalows be schikbaar te stellen. Volgens beheerder J. van der Weyde zijn er nog geen afspraken met de interkerkelijke stichting Inlia, organisator van het tenten kamp, gemaakt. Maar 'als de nood zo hoog is gestegen' dat al ternatieve opvang nodig is, zal Van der Weyde met de betrokke nen spreken over de mogelijkhe den op zijn park, dat onder meer 76 verhuurbare vakantiehuizen telt. De gemeenten moeten in het eer ste helft van 1998 voor 12.400 toegelaten asielzoekers woningen beschikbaar stellen. „Hiervoor is een forse inspanning van alle ge meenten nodig," aldus minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken gisteren op een bijeenkomst in Arnhem over nieuwkomers op de woningmarkt in Gelderland. Asielzoekers met een zogenoemd 'onacceptabel gedrag' worden ondergebracht in speciale centra. Het COA (Centraal Orgaan op vang Asielzoekers) wil op vijf plaatsen in het land tachtig plaatsen realiseren waar asiel zoekers worden opgevangen, die in een normaal centrum niet kun nen functioneren. Volgens een woordvoerder gaat het om men sen die 'van centrum naar cen trum worden doorgeschoven en nergens zijn te handhaven'. V

de Stem | 1997 | | pagina 3