'Havens doen aan valse concurrentie' Goed brommen is een hele kunst Politie snijdt heroïnelijn af Gent doet beroep op »ese Commissie Europ< Zeeuwse kiezer kan tweemaal stemmen op dezelfde dag WD: 4Stoffels-eiland niet direct afkraken' Eerste Kinderboekenbal ook in teken Tijdmachine mm Belgen op hun achterste benen: Voor nieuwe zeesluis bij Terneuzen Man gewond bij werk aanlegsteiger D66: 'Zorgen om toekomst van verpleeghuizen' Man gooit jongen na mishandeling in een vijver l^^rT^jTVT DINSDAG 7 OKTOBER1997 C1 Een leerling van De Brug mag brommenop een politiemotor. Van onze correspondente Hulst - Achter op een brommer zitten zonder het dragen van een helm kost tachtig gulden. Dat ondervond gister middag gedeputeerde J. Hennekeij. Hij werd op de bon geslingerd door een mo toragent voor aanvang van de presenta tie van de leermethode 'De Kunst van het brommen' in school De Brug te Hulst. Na drie jaar onderzoek, ontwikkeling en toetsing werd de nieuwe verkeersmethode, die zich richt op extra kwetsbare verkeers deelnemers, ten doop gehouden. De metho de is ondertussen al door een honderdtal scholen in Nederland besteld. Een spette rend succes voor de samenstellers Marijke de Regt-Herman, Jan Jongbloed, Arnold van Acker en Marcel Grotens. Aanwinst De methode is gericht op moeilijk lerenden. Volgens J. van Opdorp, Hoofd basiseenheid Hulst en tevens voorzitter Gericht Verkeers Toezicht Zeeuws-Vlaanderen, is deze me thode een geweldige aanwinst. „In vergelij king met de rest van Nederland is het per centage ongelukken met bromfietsen erg hoog. Deze methode juich ik toe, het is ver nieuwend en bereikt zeker de jeugd." Ook Hennekeij onderstreepte de verkeer sonveiligheid in Zeeuws-Vlaanderen. „Dit jaar al zestien doden, een triest record. En het zijn vooral de jongeren die vaak slacht offer zijn van verkeersongevallen. In de pe riode 1994-1996 zijn er in de categorie 13- tot 17-jarigen 532 slachtoffers geregistreerd waaronder 13 doden en 154 zwaargewon den. Dat is opmerkelijk hoog vergeleken bij de rest van Nederland en dus niet accepta bel." Het verkeersproject op De Brug krijgt al drie jaar steun van het Regionaal Verkeers Overleg Zeeland (ROVZ) en de gemeente Hulst. Niet alleen financiële steun, het pro ject viel ook al eens in de prijzen vanwege het educatieve verkeersprogramma. De auteurs van het lessenpakket wuifden el kaar veel lof toe en deelden cadeautjes uit. Jan Jongbloed nam het organisatorische en juridisch verkeerstechnische deel voor zijn rekening. Marijke de Regt en Arnold van FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE De makers van het lespakket 'Kunst van het brommen' zijn vlnr Marcel Grotens, Ma rijke de Regt, Arnold van Acker en Jan Jongbloed. Acker staken hun energie in de redactie en de verbreiding van het lespakket De Kunst het pedagogische deel. Marcel Grotens zorg- van het Brommen in Vlaanderen en verzocht de voor de illustraties. Zij hebben het pak- ook om te hameren op het gevaar van rijden ket gemaakt in opdracht van Henk Rheber- onder invloed. „Niet alleen van alcohol, gen van ROVZ. maar ook van drugs. Er vallen te veel ver- Het pakket dat door J. Hennekeij was mee- keersslachtoffers in Vlaanderen en Zeeuws genomen in een grote houten koffer voor- Vlaanderen. Onze streek zou het meest on- zien van roze linten werd gedemonstreerd veilig zijn in Nederland, maar België spant door Marijke de Regt. Het pakket bevat met Portugal en Griekenland de kroon in naast het leerlingenboek en de handleiding Europa." ook een set linten (meten van remafstand) l( vijf kwartetspellen, verkeersbordenbingo- U8Je spel, dronkenmansbril, Grote Brommerspel, De leerlingen die vanwege de lessen bijna schadeformulieren, verzekeringspapieren, allen een bromfietscertificaat op zak heb- infomateriaal over het onderhoud van een ben, mochten even op de politiemotor brommer en video- en casetteband met het plaatsnemen en kregen daarna als tractatie hoorspel Scheurkapje. „Grootmoeder wat een ijsje. Directeur E. van Veenendaal vatte hebt U een zware stem gekregen. Dat komt de prestatie van zijn mensen en de inzet van van al die uitlaatgassen van brommers. En de leerlingen goed samen. „De Brug is altijd wat hebt U grote oren. Dat komt van het onderweg naar werk. En vanaf vandaag luisteren naar al die decibellen." kunnen we zeggen en we doen het ook nog Burgemeester A. Kessen brak een lans voor eens op een veilige manier." Van onze verslaggever Gent/Terneuzen - Europees Commissaris K. van Miert (concur rentiebeleid) gaat na of het terugtreden van het Rijk uit de Zeeuwse havens in strijd is met de verdragsregels van de Euro pese Unie. Is er sprake van concurrentievervalsing dan zullen de Zeeuwse havens de uitkoopsom van het Rijk van 75 miljoen gulden moeten terugstorten. De Europese Commissaris maak te dat gisteren duidelijk tijdens een werkbezoek aan de haven stad. Van Miert werd gisteren aangemoedigd door de Gentse ha venschepen D. Termont om de Europese Commissie naar de kwestie te laten kijken. Termont ziet het terugtreden van het Rijk als verkapte overheidssteun aan Zeeland Seaports (Terneuzen en Vlissingen) die in het nadeel werkt van de Belgische havens. De havenschepen vroeg Van Miert, die pleit voor het doorzich tiger maken van de boekhouding van de Europese havens om alle- rei steunmaatregelen van overhe den helder te krijgen, of dit wel door de beugel kan. Volgens Termont staan de Bel gische havens op hun achterste benen over deze steunoperatie. Tot een officiële klacht uit Gent is het echter nog niet gekomen. Ter mont wilde dat gisteren ook zo niet bij Van Miert neerleggen. Van Miert voelde er weinig voor al te diep in te gaan op de zaak zelf. „Mij zijn geen klachten be kend," aldus Van Miert. „Ik zal dat moeten nagaan." Maar hij aarzelde niet de consequenties te schetsen indien Nederland fout zit. „Dan moet het geld door de havens worden teruggestort," al dus Van Miert. Overheden zijn vaak betrokken bij grote haveninfrastructuurpro jecten zoals het graven van ha vens, dokken en de aanleg van ka des. De hoogte van de bijdragen is medebepalend voor de concur rentiepositie van een haven. De Europese Unie streeft naar gelij ke subsidievoorschriften voor el ke haven, maar in de praktijk zijn er grote verschillen. Het is voor de Europese Unie moeilijk daar een duidelijk beeld van te krijgen. Top op heden is het in Europees verband nog niet gelukt om alle havens zover te krijgen dat ze in zicht verschaffen in de financie ring van hun infrastructuur. Directeur J. Philippen van Zee land Seaports zei gisteren een eventueel onderzoek naar de con structie met het Rijk vol vertrou wen tegemoet te zien. „Ik consta teer dat er geen officiële klacht is ingediend, maar als die er wel komt dan verwacht ik dat de uit komsten positief zullen zijn." Philippen zei niet inhoudelijk te willen reageren omdat hij de mo gelijkheid van een nader onder zoek, nu Van Miert door Termont is aangesproken, niet uitsluit. „Ik kan beter, mijn kruit drooghouden tot het moment dat het tot een on derzoek komt. Als de Europese Commissie er naar moet kijken moet ze dat onbevangen kunnen doen. Maar ik zie het onderzoek en een discussie over het transpa rant maken in Europees verband van de financiering van havenin frastructuur met vertrouwen te gemoet. Zeeland Seaports was gisteren, ondanks de goede onderlinge con tacten waarop beide havens vaak bogen, niet uitgenodigd voor de lezing van Van Miert. Philippen wilde daar gisteren niets achter zoeken. „Ik ga uit van een admi nistratieve onvolkomendheid." Van onze verslaggever Gent/Terneuzen - De haven van Gent heeft de Europese Com missie om steun gevraagd voor een snellere realisatie van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen. Een nieuwe zeesluis en een die per kanaal van Gent naar Terneuzen moeten de toegankelijk heid van de Gentse haven vergroten. De Gentse havenschepen D. Ter mont greep gisteren een werkbe zoek van Europees Commissaris K. van Miert aan om de voortsle pende kwestie onder de aandacht te brengen. Er is op dit moment weliswaar een zogenaamde be- leidsanalytische studie aan de gang om de wenselijkheid en haalbaarheid van een nieuwe sluis in kaart te brengen. Maar daar mee ligt die sluis er nog lang niet. Termont klampte Van Miert giste ren aan uit de ervaring dat een dialoog met de Nederlande over heid bijzonder moeilijk tot stand komt en concrete resultaten dik wijls vele jaren uitblijven'. Termont sprak Van Miert, die ver entwoordelijkheid draagt voor het Europese concurrentiebeleid, aan op zijn eigen terrein. „In de context van vrije en faire haven- concurrentie in Europa zou een eventuele bemiddeling van de Eu ropese Commissie bij de Neder landse overheid een aanzienlijke bijdrage kunnen leveren tot snel lere en effectieve verwezenlijking van belangrijke infrastructurele Breskens - Een inwoner van Vlis- sMgen is maandagmiddag licht gewond geraakt bij werkzaamhe den aan een aanlegsteiger op het Veerplein in Breskens. Het inci dent gebeurde rond 13.40 uur. De "ran was op dat moment bezig «iet een slijptol, toen de kop los raakte en in zijn gezicht terecht ™am. De Vlissinger liep een die- Pe snee op en raakte een tand ™']t. Hij is voor nader onder- k°? Pdr ambulance overge zet naar het Antoniuszieken- huis in Oostburg. verbeteringen voor de Gentse ha ven." Een nieuwe zeesluis, Ter mont legde het nog maar eens uit, is fundamenteel voor de toekomst van de Gentse haven. „Voor een groot staalbedrijf als Sidmar bij voorbeeld zou een nieuwe sluis die de toegang van 'cape-size' sche pen zou mogelijk maken, samen met de verdieping van het kanaal Gent Terneuzen, een aanzienlijk besparing aan vrachtkosten en di to bijdrage tot haar concurrentië- le positie betekenen. Van Miert hoorde het pleidooi van Termont gisteren aan, maar koos ervoor om niet te reageren. Van onze verslaggeefster Middelburg - In de Kloveniersdoelen in Middelburg wordt zaterdag 11 oktober het eerste Zeeuwse Kinderboekenbal gehouden. Het is een provinciale afsluiting van de Kinder boekenweek 1997 voor kinderen van tien tot en met twaalf jaar. Het thema van de Kinderboekenweek is De Tijdmachine en bal bezoekers worden daarom gevraagd verkleed als boekfiguur of historisch persoon te komen. Het bal duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Het Kinderboekenbal is georganiseerd door de Zeeuwse Biblio theek, Boekhandel Fanoy, het Middelburgs Instituut voor Kunst zinnige Vorming, Stichting Cinema Middelburg en Stichting Kunstuitleen Zeeland. Na een feestelijke ontvangst volgt een echt Zeeuws programma. De kinderen kunnen een voorstelling bijwonen van theatergezel schap Rijn en Trijn en dansen met volksdansgroep De Zeeuwse Babbelaars. Er is ook een leescafé waar de balbezoekers onder het genot van een hapje en drankje boeken en tijdschriften kunnen le zen. Ook worden in het café verfilmingen van jeugdboeken ver toond. De Middelburgse dj Jason Lockefeir verzorgt een swingen de afsluiting. Toegangskaarten zijn voor vijf gulden verkrijgbaar bij Boekhandel Fanoy in Middelburg. Van onze verslaggever Terneuzen/Schiedam - Ter neuzen vormde een belangrij ke schakel in een omvangrijke heroïnelijn die door de politie Rotterdam-Rijnmond is afge sneden. De aangehouden 38- jarige hoofdverdachte woont sinds een paar maanden in de Scheldestad. Bovendien werd in totaal negentien kilo heroï ne in beslag genomen met een straatwaarde van bijna twee miljoen gulden. De omvangrijke heroïnelijn liep vanuit Turkije naar Schiedam en andere plaatsen in Nederland waaronder Terneuzen. Een aan tal mensen is aangehouden onder wie de 38-jarige hoofdverdachte die een pizzeria heeft in de Schel destad. De recherche van het district Schiedam startte eind vorig jaar op basis van binnengekomen in formatie een onderzoek naar de activiteiten van een Schiedamse familie in het drugscircuit. Tijdens het onderzoek kwam naar voren dat leden van deze fa milie zich bezighielden met een heroïnetransportlijn vanuit Tur kije naar Schiedam. De familie had een breed netwerk opgezet met contacten in diverse plaatsen in Nederland waaronder Terneu zen. Het werd duidelijk dat deze week opnieuw een transport vanuit Turkije naar Schiedam zou ko men. Na observatie werden vrij dagmiddag in Enschede een 38- jarige Schiedammer, die nu een aantal maanden in Terneuzen woont, en een 32-jarige man uit Enschede aangehouden in het be zit van 19 kilo heroïne. In deze stad zou de transactie plaatsvin den. Ze werden op heterdaad be trapt. De twee mannen zijn overge bracht naar Schiedam en ingeslo ten. Later op de dag werden nog zeven invallen gedaan in wonin- Van onze verslaggever Middelburg - Twijfelende Zeeuwse kiezers krijgen over ander half jaar een bijzondere kans om die twijfels duidelijk kenbaar te maken. De Zeeuwen kunnen in maart 1999 namelijk op de zelfde dag twee verschillende stembiljetten invullen voor de verkiezingen van hun Provinciale Staten. Het eerste voor de sa menstelling van de Staten tot en met 31 december 1999. Het tweede voor de periode 1 januari 2000 tot en met maart 2003. De dubbele stembiljetten zijn Zwevende Zeeuwse kiezers krij- nodig omdat zo goed als zeker gen in maart 1999 echter wel een Goeree Overflakkee per 1 janua ri 2000 toegevoegd wordt aan Zeeland, zei gedeputeerde D. Bruinooge gistermiddag tijdens de statencommissie Algemeen Bestuur naar aanleiding van vra gen van P. Roose (RPF/GPV). Hoewel die provinciale herinde ling nog behandeld moet worden in de Tweede Kamer heeft het kabinet al overeenstemming be reikt over de overdracht van het Zuid-Hollandse eiland. En de Haagse fracties zullen in meer derheid zo goed als zeker het ka binet volgen. Het is volgens Bruinooge niet mogelijk om de verkiezingen voor de Zeeuwse Staten uit te stellen omdat alle Provinciale Staten kort na maart 1999 de le den van de Eerste Kamer kiezen. De ministerraad wil die verkie zingen niet uitstellen tot de pro vinciale herindeling. Roose (RPF/GPV) toonde zich niet gelukkig met die dubbele verkiezingsronde. Vooral niet omdat er dan een college van Ge deputeerde Staten voor een pe riode van acht maanden aan treedt waarna er een geheel nieuw college benoemd kan wor den. „Wat kun je in zo'n korte periode nu voor elkaar krijgen," vroeg hij zich af. unieke mogelijkheid. Zeker als ze op de dag van de verkiezingen nog twijfelen tussen twee partij programma's. Ze krijgen dan de kans om op het ene biljet het hokje van bijvoorbeeld de VVD rood te maken en op het tweede bijvoorbeeld de SGP. Bruinooge erkende dan ook dat de samen stelling van de Staten na 1 ja nuari 2000 danig kan verande ren. Niet alleen omdat de stem men van Goeree-Overflakkee dan meetellen, maar ook omdat de tweede keus van de zwevende kiezers heel anders kan zijn dan de eerste. Met de komst van Goeree groeit de Zeeuwse bevolking met tien procent tot zo'n 400.000 inwo ners. Politiek betekent het dat de kans groot is dat de SGP een ze tel extra krijgt in de Zeeuwse Staten, gezien het trouwe stem gedrag van de reformatorische groepen op Goeree. Het takenpakket van het Zeeuws provinciebestuur wordt na die herindeling ook wat zwaarder: er komt een behoorlijke portefeuil le recreatie bij omdat de Goe- reese kust ook erg toeristisch is. Verder zal de landbouw-porte- feuille in het provinciehuis wor den uitgebreid vanwege het agrarische karakter van Goeree. Van onze verslaggever Middelburg - Creatieve ideeën worden nogal eens de grond in geboord. Zulke plannen verdienen echter een kans, merkte gis termiddag WD-fractievoorzitter J. Suurmond op tijdens de bijeenkomst van de statencommissie Algemeen Bestuur in Mid delburg. gen in Schiedam en de Terneu- zense binnenstad. Hierbij werden diverse hoeveelheden heroïne, cocaïne en twee vuurwapens in beslag genomen, alsmede een grote hoeveelheid geld. In de panden in Terneuzen werd alleen een hoeveelheid pillen aangetrof fen. Door de aanhouding van de 38-jarige hoofdverdachte is de heroïnelijn vanuit Turkije naar Nederland afgesneden. Het on derzoek gaat nog verder en strekt zich uit naar mogelijk andere connecties. In verband met het onderzoek deed het Openbaar Ministerie in Rotterdam gisteren geen nadere mededelingen. Zo is de identiteit van de hoofdverdachte nog niet bekend gemaakt en is nog niet bekend of een deel van de in be slag genomen heroïne voor de Terneuzense markt was bestemd. Ook burgemeester R. Barbé kon hierin geen duidelijkheid ver schaffen omdat de zaak momen teel bij justitie ligt. Hij doelde op het initiatief van het CDA-Statenlid M. Stoffels. Die lanceerde begin vorige week een idee voor een attractie-eiland voor de Vlissingse kust en in die stad zelf een mega-jachthaven met vele voorzieningen en luxe appartementen. Vooral het plan voor het eiland werd in de loop van vorige week van alle kanten lachend neergesabeld of afgedaan als 'luchtfietserij'. Volgens Suurmond horen creatie ve ideeën niet op die manier be handeld te worden maar moeten ze serieus bekeken worden. „Ze ker als zo'n plan de werkgelegen heid en de recreatie-mogelijkhe den kan bevorderen." Hij pleitte dan ook voor een serieuze bestu- Van onze verslaggever Middelburg - Er dreigt een groot financieel tekort bij de verzorgingshuizen. De waar schuwende woorden liet het Statenlid. A. Dijkwel (D66) gistermiddag horen bij de sta tencommissie Algemeen Be stuur in Middelburg. Het tekort, landelijk 700 tot 900 miljoen gulden,, dreigt volgens hem omdat de tehuizen sinds be gin dit jaar onder een nieuwe re geling vallen, de Algemene Wet Bijzonder Ziektenkosten. Daar door is de vermogenstoets en de zogenaamde bijdrage-tabel voor de bewoners van de tehuizen af geschaft. Dijkwel spoorde gedeputeerde D. Bruinooge aan om de zaak te on derzoeken. Want als de signalen kloppen die hij heeft ontvangen, moeten de Zeeuwse verzorgings huizen tussen de vier en zes mil joen gulden zien te bezuinigen of moet de ziekenfondspremie wor den verhoogd. Bruinooge kon gis teren de verontrustheid van de democraat niet wegnemen. Hij beloofde spoedig met een ant woord te komen. Volgens Dijkwel dreigt het finan cieel tekort met name voor de ko mende jaren. „De tehuizen zijn de laatste jaren al zo uitgeknepen dat verder bezuinigen niet moge lijk is." dering van de mogelijkheden. „Iemand heeft immers nage dacht." Opvallend was dat met name de CDA-commissieleden gisteren zeer terughoudend reageerden op de woorden van de WD-voor man. Uit de woorden van CDA- fractievoorzitter S. Buijs viel op te maken dat hij zelf ook verrast was toen hij van het eiland-plan hoorde. Hij liet ook duidelijk we ten dat het plan niet wordt gedra gen door de voltallige christen democratische fractie. De woorden van Suurmond wa ren M. Wiersma (Delta Anders) echter uit het hart gegrepen. „Vooral het college van Gedepu teerde Staten sabelt soms ideeën met de snelheid van het licht neer," merkte hij op. Gedeputeer de D. Bruinooge volstond met de woorden: „Het eiland-plan is niet bij ons ingediend." Verder ont hield hij zich van commentaar. Het eiland voor de kust van Vlis singen moet naar de mening van Stoffels niet zomaar een recrea tie-eiland worden, maar een plaats waar alles op het gebied van watertechnologie getoond wordt. Bij de presentatie liet hij ook weten dat anderen maar moeten onderzoeken of het idee technisch en financieel haalbaar Van onze verslaggever Zaamslag - Een 17-jarige jongen is zondagavond op 't Pleintje in Zaamslag om nog onbekende re den mishandeld door een 24-jari- ge Terneuzenaar en vervolgens in de nabijgelegen vijver gegooid. Het slachtoffer werd onverhoeds aangevallen, geslagen, op de grond gegooid en vervolgens ge schopt. Hij liep hierbij hoofd wonden op. Het slachtoffer pro beerde nog het vege lijf te redden, maar dat lukte niet. Na de mis handeling werd de jongen in de vijver gegooid waar hij op eigen kracht uit kon komen. Eigener beweging meldde de da der zich zondagavond op het po litiebureau in Terneuzen. Het on derzoek naar het hoe en waarom loopt nog. Zeeland

de Stem | 1997 | | pagina 13