Israël zwijgt over affaire in Jordanië Kerken gaan door met tentenkamp R Bijlmer herdenkt vliegramp voor vijfde keer y PvdA-fractie eist ladingbrief El Al-Boeing op Alle passagiers gered na brand cruiseschip DESTEM 40 Vragen over doodschieten autodief door agenten mh •S'000J. "Letterbak** vei alU, ie Brein- zelactie fen vol lezierige een goed IÉ US gram: "Van van Spinola trs van de 0 en hun 0 3054, 4800 Jüfgi prg 20 Met v.d. Born valt te praten! leendert v.d. bor AGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN Harde taal koning Hoessein Harrods verkoopt Diana-boek niet D tt Actie ultra-rechts tegen asielzoekers Elk scheepje heeft z'n cruisje i Koop met zekerheid... i NISSAN Verzamel hier alle ers uit de vakjes met .M i ster. Maak met deze ters een plaatsnaam I in de balk van de dagoplossing. ülA Prlnssnbss I§?fi0t i aart S|opf Joker Productions/Veronique Puts SPINVED 33 en 37 - 481S HR BREDA - TEL 076-5223166 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport B1t/m810 ZMF wil polderwegen autoluw maken PAGINA Stopzetting subsidie dreigt voor Kust-VW PAGINA Ex-Bredanaar Van Gastel doet NAC de das om 8"710311 000218" I I I I I MAANDAG 6 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Tennissters I niet opgewassen tegen Francises I PAGINA Jaspers buigt in finale voor Caudron PAGINA Hoek te sterk voor debutant Ter Leede: 3-2 PAGINA B Heel aangenaam Het wordt nog een keer een dag met heel aangenaam weer. Wolkenvelden maar ook zon en weinig wind. Het blijft droog. Later op de dag of in de avond gaat de bewol king toenemen. Door Dora Rovers Ifel Aviv - De Israëlische regering heeft gisteren geweigerd in te gaan op berichten over betrokkenheid van de Israëlische gehei me dienst, de Mossad, bij de mislukte aanslag in Jordanië op een leider van de islamitische Hamas-beweging. Het stilzwijgen van premier Netanyahu en zijn ministers moet de schade beperken van een af faire die inmiddels tot een diplo matieke crisis met Canada heeft geleid en de goede verhoudingen met Jordanië heeft aangetast. De mislukte aanslag brengt een zwa re slag toe aan het imago van de Mossad. Volgens Israëlische analisten moet de blunder van de geheime dienst, de grootste ooit, leiden tot hetMerugtreden van Netanyahu envan het hoofd van de Mossad, Yatom. De commissies voor Bui tenlandse Zaken en Defensie van het parlement zijn teruggeroepen -van reces en buigen zich vandaag over de rol van Netanyahu in de affaire. De ex-premiers Peres en Shamir veroordeelden gisteren de eerste minister. Peres verklaarde dat de opdracht tot de moordpoging van Natanyahu gekomen moet zijn. Shamir zei dat het risico van ver storing van de zo belangrijke re latie met Jordanië te groot was, zelfs als de aanslag was gelukt. De Jordaanse koning Hoessein sprak gisteren harde taal aan het adres van Israël. In de Egyptische krant Al-Hayet zei Hoessein dat hij de vredeswil van Netanyahu Londen (ap) - De eigenaar van het Londense warenhuis Har rods, Mohamed Al-Fayed, heeft zaterdag persoonlijk opdracht gegeven, Andrew Mortons con troversiële biografie van prinses Diana van de schappen te halen. AI-Fayed is de vader van Diana's vriend Dodi, die samen met de pronses vijf weken geleden om kwam. Morton is ervan beschul digd dat hij met de nieuwe versie van het boek munt probeert te slaan uit de dood van Diana en Dodi. in twijfel trekt. De koning noem de de poging de Hamas-voorman te vergiftigen 'een roekeloze daad, uitgevoerd door een partij die de vredesbesprekingen wil vergiftigen'. Meshal werd op 25 september aangevallen door ver meende Mossad-agenten, die in het bezit waren van valse Cana dese paspoorten. Hoessein ontkent nog steeds dat de vrijlating, vorige week door Israël, van de oprichter en geeste lijk leider van Harnas, sjeik Yas- sin, deel uitmaakt van een ruil waarbij Jordanië de twee ver moedelijke Mossad-agenten zal uitleveren. De Jordaanse autori teiten arresteerden twee van de vijf mannen die Meshal gif in het oor spoten. Hoessein, zo bleek gisteren, eiste en kreeg van Israël een tegengif dat het leven van Meshal redde. Had de Hamas-leider het er niet levend afgebracht, dan zou de koning tegenmaatregelen tegen Israël hebben genomen, verklaar de hij gisteren. De vorst is woe dend over de terreurdaad op zijn grondgebied. Hij eist zware con cessies van Israël, waaronder de vrijlating van Palestijnse gevan genen onder wie verschillende Hamas-leiders. De Jordaanse mi nister van Informatie kondigde zaterdag aan dat Israël ze spoe dig laat gaan. Een hoge Israëlische functionaris heeft gisteren gezegd dat sjeik Yassin, die nu in Jordanië ver blijft, alleen naar Gaza mag te rugkeren wanneer Jordanië de verdachten van de aanslag vrij laat. Dat komt praktisch neer op een erkenning dat de twee inder daad Mossad-agenten zijn. Een Palestijn heeft gisteren een mislukte aanslag gepleegd op een bus in Tel Aviv. De chauffeur zak dat de man iets in een afvalbak in de bus wierp en gelastte de passagiers uit te stappen. Daarna volgde een ex plosie, waarbij niemand gewond raakte. (ADVERTENTIES) Een puzzelactie voor de lezers van De Stem en Brabants Nieuwsblad met een prijzenpakket t.w.v, ƒ25.000,-. Ju//t*lend door/uidwesl - /Vaderland <»o 2» f» 30 Tot en met 18 oktober kunt u iedere dag meedingen naar onder meer een gratis breedbeeld kleurentelevisie, een video camera, een multimedia- computer en vele andere fantastische prijzen. Zie elders in deze krant. Enkele honderden mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam-Zuidoost voor de vijfde maal de vliegramp met de El Al-Boeing in 1992 herdacht. Het toestel'stortte neer op flats in de Bijlmermeer. Daarbij kwamen 43 mensen om het leven. Stadsdeelraad-voorzitter R. Janssen zei in zijn toespraak dat er nog steeds meer vragen zijn dan antwoorden'. „Maar het is nog moeilijker te accepteren dat er waarschijnlijk wel antwoorden zijn, maar dat die onbekend blijven." Na een stille tocht werden kransen gelegd bij de Voom-die-alles- zag', de plaats waar het toestel neerstortte. foto anp (ADVERTENTIES) Rijswijk (anp) - De PvdA eist dat minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) binnen twee weken laat weten wat zich precies aan boord bevond van de El Al-Boeing die vijf jaar geleden in de Bijlmer neerstortte. Als zij daar niet voor kan zorgen, moet zij een onafhankelijk on derzoek laten instellen. Wil zij dat niet, dan zal de fractie om een parlementaire enquête vragen. Jorritsma is bereid het Openbaar Ministerie te verzoeken de zaak opnieuw te bekijken, liet ze giste ren weten. De ontbrekende pa pieren moeten in het buitenland worden opgespoord. PvdA-Kamerlid Van Gijzel zal de kwestie morgen in de Tweede Kamer aankaarten. Een werk groep uit de Kamer heeft tot dus ver alleen een globale ladingbrief gezien. Daarnaast moet er een bestaan waarin precies staat wat er in het vliegtuig zat, maar om dat stuk heeft Nederland nooit gevraagd. De Kamer-werkgroep mocht, na tussenkomst van Jorritsma, vori ge week voor het eerst spreken met betrokken ambtelijke dien sten. Over de inhoud van die ge sprekken mag Van Gijzel niets zeggen, maar hij is er niet vrolij ker van geworden. Voor hem is 'de maat vol'. Over de lading van de Boeing - was er radio-actief materiaal aan boord? - doen al jaren geruchten de ronde. De tv-rubriek Nova toonde zaterdag het bestaan aan van gespecificeerde vrachtbrie ven, waar men in Israël de hand op heeft weten te leggen. Oud burgemeester Ed. van Thijn van Amsterdam hekelde zaterdag de 'sfeer van geheimzinnigheid' waarin het onderzoek al jaren verkeert. Specialist in vloeren! HOUTPARKET KURKPARKET LAM IN A AT VLOEREN 8 Roosendaal - Tel 0165 558295 I Breda - Tel 076 5144428 Capelle a/d IJssel (anp) - Het doodschieten van een auto dief, zaterdagmorgen vroeg door de politie in Capelle a/d IJssel, heeft tot commotie ge leid. Een grote politiemacht heeft diverse malen op de man gevuurd. De autodief bleek achteraf onge wapend. De Rijksrecherche stelt een onderzoek in. Familieleden en kennissen van de man hebben aangekondigd, vandaag in Capel le te zullen demonstreren tegen het volgens hen overdreven poli- tiegeweld. De schietpartij vond plaats nadat de 28-jarige H.S. vanuit Gouda een dollemansrit had gemaakt in een gestolen auto en werd klem gereden in de Merijntje Gijzen- burg in Capelle. Daar reed S., achtervolgd door politiewagens, zich klem in een smalle doorgang naar een bruggetje. Hier werd de autodief door politiekogels ge troffen. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Volgens officier van justitie mr. H. Wesselink is acht tot tien keer geschoten. Hij zegt dat de agen ten naar hun wapens grepen om dat S. achteruit wilde gaan rij den, waarbij hij een van de poli tiemensen dreigde te raken. „Achter de auto stonden twee agenten, van wie er één in acuut gevaar kwam omdat hij geen kant op kon. Om te voorkomen dat de politieman werd overre den, is geschoten." Een ooggetuige stelt dat een groot aantal politie-auto's ('zeker dertien') met gillende sirenes achter S. aanjoegen. Hij zegt veel schoten te hebben gehoord. „Er is door vier of vijf agenten gescho ten. Ook voordat de man zich klemreed is er op hem gevuurd, want er zaten ook kogelgaten in de achterruit." Wesselink ontkent dat de gesto len Opel door zo veel politiewa gens achterna werd gezeten. „Er waren vier auto's bij de achter volging betrokken en vermoede lijk nog een vijfde. De vele auto's die de bewoners hebben gezien, zijn pas na het incident ter plaat se gekomen." hotspot Herfst op z'n Hollands Limassol (ap/rtr/afp) - Alle 487 passagiers en 186 bemannings leden van het cruiseschip Romantica, dat zaterdag voor de zuidkust van Cyprus in brand raakte, zijn gered en naar het ei land gebracht. Van onze verslaggever Dwingeloo - Ondanks intimidaties van extreem-rechts blijft het tentenkamp voor 'onuitzetbare' asielzoekers voorlopig be staan. Het kamp in de bossen van Drenthe, ingericht door de Raad van Kerken, zal pas worden opgebroken als er een andere en betere accommodatie voorhanden is. züörkool Herfst op z'n Hollands lunoxiv v j Nadat de Romantica noodsigna len had uitgezonden, werden he likopters van de Britse lucht macht naar het schip gestuurd en voer een ander cruiseschip, de Princessa, naar de plaats des on- heils. De bemanning van de Ro mantica bracht een deel van de passagiers met reddingboten naar de Princessa over. Anderen werden met de Britse helikopters geëvacueerd. De Princessa bracht de passagiers over naar de stad Limassol. De Cypriotische Ro mantica kwam terug van een cruise naar het Egyptische Port Said toen 100 kilometer uit de kust brand uitbrak in de machi nekamer. Het nog steeds bran dende schip werd gisteren naar Limassol gesleept. De brand heeft zich over andere delen van het schip verspreid en de Roman tica helt 30 graden over.Onder de passagiers bevonden zich 21 Ne derlanders. Aan boord waren verder vooral Russen, Britten en Hongaren. Een van de Britten klaagde over de slechte veilig heidsvoorzieningen aan boord. Hij noemde de de reis 'een helle tocht'. „Het schip verkeerde niet in een toestand waarin het de ha ven had mogen verlaten." Dit standpunt zal de Raad van Kerken vandaag innemen tijdens spoedoverleg met politie en ge meentebestuur van Dwingeloo over de vraag hoe de veiligheid van de mensen op de nood-cam ping valt te waarborgen. Zaterdag drong een groep van vijftien tot twintig leden de ex treem-rechtse Volksnationalisten Nederland (VNN, een afsplitsing van CP'86) het opvangkamp bin nen. In een bliksemactie die nog geen tien minuten duurde, wer den pamfletten aan bomen beves tigd met de tekst 'illegaal, einde verhaal'. Dezelfde leus scandeerden de ac tievoerders toen ze een rondje lie pen langs de zeven tenten. Ook riepen ze 'jullie moeten eruit' te gen een Chinees echtpaar en hun twee kleuters - de enige tentbe woners die op het moment van de inval aanwezig waren. De overige 14 uitgeprocedeerde asielzoekers (afkomstig uit China, Angola, Bangladesh, Tsjaad, Liberia en Palestina) namen op het moment van de inval op uitnodiging van inwoners van Beilen deel aan een volleybaltoernooi. Volgens loco burgemeester Koops van Dwin geloo was de bliksemactie zo be dreigend dat hij vandaag al over leg wil met de kampleiding en politie over een betere beveili ging. Kamp-coördinator Egbert Kraal liet gistermiddag weten dat hij het tentenkamp voorlopig overeind houdt. Een bungalow park in Drenthe heeft onderdak voor de tentbewoners aangebo den, maar pas na de herfstvakan tie. De 140 vrijwilligers op het kamp hebben intussen perma nente bewaking ingesteld. De politie van Dwingeloo, die bij het tentenkamp arriveerde op het moment dat de extremisten in hun auto's stapten, leidt uit de kentekens af dat alle actievoer ders afkomstig zijn uit het westen van het land. De politie ging niet over tot arrestaties. OP BINNENLAND - A3: 'Begrijpt u nu waarom wij niet terug kunnen?' De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. D Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50" Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 •i lp a •f I" a a a a a a a a a a a a U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats:I Telefoon.Bank/Gironr:g Handtekening:g Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling lezerscontact, I Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202

de Stem | 1997 | | pagina 1