'Vervoer op Schelde nog te onveilig' femina Duits dorp weigert joodse immigranten Korting in bordeel voor psychiatrische patiënten Maastricht Dijkstal hekelt Peper in affaire-Brinkman Bondsdag doet drink- en blaastest DE STEM Nipo richt blik op allochtonen DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Onderzoek Rijkswaterstaat: Rellen in Amsterdam bij ondertekenen verdrag Jo 12 doden bij busongeluk in Zuid-F r ankrijk Weer Tilburgs huis beklad met leuzen 3t/m12okt. Ahoy' Rotterdam VS schieten met laser op satelliet Amsterdam gewild bij student Kusje komt zo... X eningen als geen andei le achteras zorgt vooi ïte Citroen betaamt i: ^telbaar, u heeft stuur naar gelang uw eiger [>nnen. Of een 1.4, jU proefrit 0800-0607 SARA iN VOORBEHOUDEN. CITROEN PREFEREERT T0TAI Voor alle INTERIEUR-verbeteringen ONTWERP ADVIES UITVOERING Ü2odei.BOSS- fmkYdt, vinSteenkrgcnl&nïï, 453WTemuza.TctOll£M>l7418 DE STEM 137e JAARGANG 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 Cl t/m C3 Dl RTV-programma's D2 Surplus E1 t/m E3 Roda JC met gemak naar tweede ronde Oostburg legt Van Sleuwen dwangsom op Choreograaf Wubbe eert zangeres Nico 8 710311 000218 I I I II VRIJDAG 3 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PAGINA Veel doden in verkeer Zeeuws- Vlaanderen PAGINA PAGINA PAGINA Foodfotograaf Hans Abel stopt illusie in gerechten Van onze verslaggever Terneuzen - Er blijven maatregelen nodig om de veiligheid voor énkele gemeenten langs de Westerschelde te verbeteren. Dat blijkt uit onderzoek van Rijkswaterstaat naar de risico's van het vervoer van gevaarlijke stoffen per schip. De Seheldewal-radarketen zorgt weliswaar voor een betere bevei liging, maar daar staat een toena me van het scheepvaartverkeer tegenover, blijkt uit een artikel in de Schelde-nieuwsbrief, een uit gave van het Schelde Informatie centrum. Een rapport in 1994 gaf al aan dat Terneuzen, Vlissingen en Hansweert binnen het risicoge bied liggen. Omdat in dit onder zoek niet was gekeken naar de begeleiding (sinds 1991) door de radarketen en omdat het drukker is geworden op de zee-arm, be sloot Rijkswaterstaat een actue lere studie te verrichten. Daaruit blijkt dat de grenzen van het risi cogebied sinds het vorige onder zoek nauwelijks veranderd zijn. Amsterdam (anp) - Markton derzoeksbureau Nipo wil een aparte databank aanleggen met marketinggegevens over allochtonen in Nederland. Volgens het onderzoeksinstituut leveren algemene marktonder zoeken te weinig informatie op over allochtonen, die toch een steeds grotere en aantrekkelijke re doelgroep vormen voor bedrij ven. Nipo en Marketingbureau Tesse- laar zetten het project samen op. Directeur K. Tesselaar van het gelijknamige bedrijf meent dat bet bedrijfsleven nog veel te wei nig informatie heeft over de al lochtonen in Nederland. „Ze zijn grotendeels onbekend doordat ze zo moeilijk bereikbaar zijn. Ze hebben bijvoorbeeld de meeste geheime telefoonnum mers van Nederland. Veel onder zoekers lopen er met een grote boog omheen wegens de verschil lende culturele achtergronden en het taalprobleem." Voor de meeste bedrijven vormen allochtonen nog geen apart marktsegment, terwijl ze in 2000 volgens prognoses zo'n 20 pro cent van de bevolking uitmaken. (ADVERTENTIE) familiebeurs 3 generaties gezellig wonen en leven De gemeenten kunnen het risico verkleinen door goede rampen plannen paraat te hebben. Ook moeten ze ervoor zorgen dat risi co-gebieden goed bereikbaar zijn voor brandweer, ambulances en politie. Bij Terneuzen en Hansweert ver hoogt de combinatie van de druk ke vaarroute met de in- en uit vaart van een kanaal vooral het risico op ongelukken. Een vrije ruimte rond schepen met giftige gassen is een mogelijke maatre gel. Veiligheid Ook beperking van de vaarsnel- heid in de bocht bij Terneuzen en grotere bevoegdheden vanaf de wal dragen bij aan de veiligheid. Rijkswaterstaat-woordvoerder H. Prins pleit daar nadrukkelijk voor. De tijd van schipper naast God is volgens hem echt voorbij. „De Schelde is een moeilijke rivier; en dat houdt risico's voor de mens en de natuur in. Het verkeer op de rivier zal op den duur strakker geregeld worden vanaf de wal. Dat is wereldwijd ook de ten dens." Voor Vlissingen zou het risico verkleind kunnen worden door het ankergebied bij die plaats ge heel of gedeeltelijk op te heffen. Driekwart van de ongevallen ge beurt met schepen die voor anker liggen. Rijkswaterstaat Zeeland werkt deze aanbevelingen in overleg met alle partijen uit tot een be leidsstuk. Dit wordt voorgelegd aan de ministers van Vrom en Verkeer en Waterstaat. Vanwege het grensoverschrijdend karakter is ook overleg met de federale Belgische en gewestelijke Vlaam se overheid nodig. Marseille (afp/dpa/rtr) - Een on geluk met een autobus in Zuid- Frankrijk heeft gisteren aan twaalf mensen het leven gekost. Er zijn zevenentwintig gewon den, van wie zes ernstig. Slechts vier inzittenden bleven onge deerd. De meeste slachtoffers zijn Ma rokkanen. De bus was op weg van Marokko naar Italië en had Ma rokkaanse gastarbeiders en hun familieleden aan boord. Het on geval gebeurde op de snelweg A7 tussen Aix-en-Provence en Sa- lon-de-Provence, op een ver keersknooppunt waar wegwerk zaamheden aan de gang waren. De bus reed op een brug door een vangrail en kwam twintig meter lager op een andere snelweg te recht. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast, maar de politie gaat er vanuit dat het om een klapband gaat. (ADVERTENTIE) _Q_ o' BREDA £3 17 j Een puzzelactie voor de lezers van De Stem en Brabants Nieuwsblad met een prijzenpakket t.w.v. 25.000,- Puzzelend door .Zuidwest -/Vaderland 26 v Nwdboef ztn* 30 22 (KI® Tot en met 18 oktober kunt u iedere dag meedingen naar onder meer een gratis breedbeeld kleurentelevisie, een video camera, een multimedia- computer en vele andere fantastische prijzen. Zie elders in deze krant. ROOSElt Tijdens de ondertekening van het Verdrag van Amsterdam in het Paleis op de Dam kwam het even tot een korte maar heftige confrontatie tussen de politie en circa tweehonderd betogers. Hierbij werden vijf actievoer ders gearresteerd, die later op de dag weer werden vrijgelaten. De demonstranten riepen leu zen tegen de Europese Unie en gooiden met rotjes. Toen ze de hekken van de afzetting rond om het paleis omver wilden gooien, greep de politie in. In het Paleis op de Dam waren de ministers van Buitenlandse Za ken en regeringsleiders van de EU-landen bijeen voor de on dertekening van het Verdrag van Amsterdam, dat tijdens de Eurotop in juni is overeengeko men. Gisteravond hebben de monstranten ruiten ingegooid van het hoofdbureau van de Amsterdamse politie, foto anp Tilburg (anp) - Een woning in de Tilburgse Veestraat is beklad met racistische leuzen. Ook zijn er spandoeken opgehangen die dui delijk maken dat een zigeunerge zin uit ex-Joegoslavië niet wel kom is. Overigens krijgt het bewuste ge zin de woning niet. Volgens de verhuurder reageerde de familie te laat op een uitnodiging voor een gesprek. Het bedrijf denkt dat het zigeu nergezin wel bij het huis is gaan kijken en dat dit door buurtbe woners is gezien. Het is niet de eerste keer dat in woners van de Veestraat zich ver zetten tegen de komst van al lochtonen. In oktober 1993 ver nielden bewoners de ruiten en het interieur van een woning die aan een Antilliaans gezin was toege wezen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft gisteren het optreden van de Rotterdamse korpsbe heerder Peper in de affaire-Brinkman gehekeld. Door Brinkman voor de tele visie publiekelijk aan te pak ken, heeft Peper de weg afge sneden voor een andere oplos sing van het conflict rond de korpschef, aldus Dijkstal. De bewindsman zei gisteren in een overleg met de Tweede Ka mer dat de publieke aanvallen van Peper en de andere burge meesters in de regio Rotterdam op Brinkman voor hem het sig naal waren 'dat er geen weg meer terug was'. Volgens Dijk stal was de zaak misschien an ders gelopen als de burgemees ters de publiciteit niet hadden opgezocht. Volgens de minister zal het re giokorps Rotterdam moeten opdraaien voor de kosten van het gedwongen vertrek van Brinkman. Een meerderheid in de Tweede Kamer is het daarmee eens. De kosten van de advocaat van Brinkman komen volgens mi nister Dijkstal ook voor reke ning van het Rotterdamse poli tiekorps. Beleef een dag in een wereld van nostalgie en toekomst. De 50e Femina; verrassend, veelzijdig, gezellig. Dagelijks van 11.00-17.00 en 19.00-22.30. Zondag van 11.00-17.00 uur. Ook op Internet www.femina.nl Van onze corresoondent Bonn - 'Ober, een pils en een rode wijn'. Dat soort bestellingen kregen de obers van een sjiek hotel in Bonn van Bondsdagleden die er deelnamen aan een drink- en blaastest. Die twee consumpties leverden een promillage van 0,3 op. Drie glazen witte wijn waren goed voor 0,8 promille. Vier 'Beierse halve liters licht bier' no teerden in de blaastest 0,4 promille. 'Dus rijvaar- dig', concludeerde het deelnemende parlementslid nuchter... Hij was een van de twaalf deelnemers aan het me disch begeleide 'drinkgelag' dat was georganiseerd door een auto-magazine. De voorzitster van de Bondsdag, Rita SüBsmuth had namelijk geweigerd het proefdrinken te subsidiëren en dus moest een sponsor worden gezocht. Voor enkele deelnemers waren de uitkomsten van de blaastesten en de bloedproeven 'verrassend'. En nuttig voor het ko mende debat over de vraag of het toegestane pro millage van 0,8 naar 0,5 moet worden verlaagd. De regering-Kohl voelt daar niets voor. Maar omdat statistieken duidelijk aantonen dat overmatig al- colholgebruik oorzaak is van veel verkeersongeval len, wordt een compromis uitgewerkt. Wie meer dan 0,8 promille in zijn of haar bloed heeft, moet ook in de toekomst z'n rijbewijs inleve ren. Bestuurders met een promillage tussen de 0,8 en 0,5 zullen voortaan hogere geldboetes moeten betalen. Te beginnen met 200 mark, plus twee pun ten in het verkeersstrafregister. Het dorp met ruim driehonderd inwoners is zelfs te klein voor een winkel en een kroeg. En daar zouden zestig buitenlanders zich moeten vermaken? Daar geloven de dorpelingen niet in. Sterker nog: ze zijn bang. Want je ziet het toch dagelijks op de televisie, zeggen ze. Waar bui tenlanders opduiken heerst al snel het geweld; vreemdelingen zijn dieven en messentrekkers. Burgemeester Andreas Heldt vindt zestig nieuwkomers op driehonderd dorpsbewoners een wanverhouding. „Dan is de vei ligheid niet meer te garanderen." Een unaniem protest van de dorpsraad volgde: die zestig ko men er niet in. Niet omdat het jo den zijn: Gollwitz is racistisch noch anti-semitisch, bezweren de dorpsbestuurders. Het fraaie, onder monumenten zorg staande herenhuis dat de trots van het dorp is, was aange wezen als tijdelijk onderkomen voor de joodse immigranten uit de vroegere Sovjet-Unie. „Daar is het veel te klein voor," vindt de burgemeester. Bovendien zijn er vergevorderde plannen om het deftige pand in te richten als Seniorenheim voor bemiddelde bejaarden uit Ber lijn. De minister-president van Bran denburg, Manfred Stolpe, gelooft PAGINA MIN./MAX. 9/17 Wit' Minder zacht Door het draaien van de wind naar het noordwesten is het een flink stuk kouder geworden. Vandaag enkele opklarin gen en plaatselijk wat regen. Van onze correspondent Bonn - 'Ons dorp is te klein voor al die buitenlanders; ze passen niet in onze gemeenschap'. Dus moeten zestig Russische joden nu elders worden ondergebracht. Niet in Gollwitz, een boeren- gat in de buurt van Potsdam onder de rook van Berlijn. niet dat het protest van de Goll- witzers iets te maken heeft met 'joden-vijandelijkheid'. Maar de voorzitter van de joodse gemeen te in Berlijn, Andreas Nachama, gelooft daar niks van. Hij spreekt over een nieuw hoogtepunt van jodenhaat. Telkens weer duiken in de Duitse media verhalen op. over proble men met vreemdelingen. Dolgen- brodt heeft in dat verband nog altijd een beladen klank. Drie jaar geleden brandde aan de rand van dat Oostduitse dorp een va kantieverblijf af, daags vóórdat er een groep asielzoekers in zou worden ondergebracht. Binnen kort begint een proces tegen de brandstichters. Schrijnend is de bedekte discri minatie in Stade, bij Hamburg. Veertig jaar geleden parkeerden enkele Sinti-families er hun woonwagens. Voor een paar nachten was de bedoeling, maar ze bleven er tot op de dag van vandaag. Een aantal cafés en cafetaria's heeft een geraffineerde manier ontdekt om 'die lui' buiten de deur te houden. Een bordje met de tekst 'Wij serveren paarden- worst' is genoeg. Omdat het paard voor de Sinti en Roma een bijna heilig dier is, mijden ze za ken waar paarden vlees in gerech ten wordt verwerkt. Van onze verslaggever Maastricht - Patiënten van psychomedisch streekcentrum Vij verdal in Maastricht kunnen sinds kort voor 75 gulden naar het bordeel. Vier patiënten heeft Madame Na thalie van de Maastrichtse privé- club d'Amour al over de vloer ge had, sinds ze in juni met ver pleegkundigen van het psychia trisch ziekenhuis afsprak patiën ten tegen gereduceerd tarief in hun seksuele behoeften te voor zien. Betaalde seks voor chronisch psychiatrische patiënten. Het idee is afkomstig van Cécile aan de Stegge, beleidsmedewerkster zorgontwikkeling van Vijverdal en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrische Verpleegkunde. Ze blies de dis cussie over de seksuele noden van psychiatrische patiënten nieuw leven in, nadat in het Noord-Hol landse Bennebroek door de direc teur van psychiatrisch centrum Vogelenzang aangifte was ge daan van een aantal verkrachtin gen en aanrandingen. Seksueel misbruik in psychiatri sche ziekenhuizen is een bekend fenomeen, beweert Aan de Steg ge. Vrouwelijke patiënten die 'ge pakt' worden op het toilet of in de gang. Vrouwelijke patiënten die in één nacht gedwongen worden de seksuele behoeften van meer dere mannen te bevredigen. Het zijn verhalen die - zo verwacht Aan de Stegge - vooral het niet- hulpverlenend personeel (de nachtwakers bijvoorbeeld) be kend in de oren klinken. De ver pleegkundigen steken volgens Aan de Stegge liever de kop in het zand. De situatie in psychiatrische in richtingen is zo erg dat 'mannen van buiten' erheen gaan omdat ze weten 'dat daar vrouwen zijn die zichzelf voor een habbekrats la ten misbruiken', schrijft Aan de Stegge in het tijdschrift Psy. „In plaats van de behoefte aan seks te negeren, doen instellingen er be ter aan patiënten de gelegenheid te geven in hun behoeften te voorzien," luidt haar advies dan ook. Aan de Stegge voegde zelf de daad bij het woord. Met een col lega bezocht ze een aantal - door de politie als betrouwbaar aange merkte - bordelen in Maastricht. Ze stuitte op club d'Amour, ge rund door Madame Nathalie (haar echte naam wil ze niet kwijt). Nathalie werkte zelf ruim twaalf jaar in de psychiatrie. Er werd een mondelinge overeen komst gesloten, benadrukt Aan de Stegge. „Het is ook zeker niet zo dat we mensen met bussen tegelijk naar het bordeel brengen. De moge lijkheid wordt uitputtend met de mensen doorgepraat en is boven dien alléén voorbehouden aan chronische psychiatrische pa tiënten." ZIE STEM-COMMENTAAR - A4 Maastricht (ap) - De Amerikaan se minister van Defensie William Cohen heeft besloten een uitge rangeerde luchtmachtsatelliet te gebruiken als schietschijf bij een test van een laserwapen. Cohen wil 'de kwetsbaarheid van het Amerikaanse satellietsysteem verminderen'. Tegenstanders van de lasertest zijn bang dat Was hington technologie gaat ontwik kelen voor het voeren van een ruimte-oorlog. Utrecht (anp) - Amsterdam is de populairste studentenstad. Veertien procent van de scholieren denkt in de hoofdstad te gaan studeren. Rotterdam is goede tweede met 12,4 procent, Utrecht volgt met 9,4 procent. Dat blijkt uit een onderzoek onder dertienduizend havo- en vwo- scholieren uit de hoogste twee leerjaren. De bekendste universiteiten zijn die van Rotterdam, Groningen en Amsterdam. Bij de hogescholen wordt de top-vijf gevormd door Amsterdam, Groningen, Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Uit het onderzoek blijkt dat de keuze voor een instelling afhangt van de reputatie van de instelling en de afstand tot de woonplaats. Ook gaan veel studenten af op de voorlichting van de opleidingen. Van de havo-scholieren wil 85 procent verder studeren, bij hun collega's in het vwo is dat 88 procent. Meisjes gaan vaker verder van huis dan jon gens. De resultaten van het onderzoek zijn bekendgemaakt op de eerste dag van Studie Beurs, een landelijke beurs voor studie- en beroepskeuze. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* D Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* D Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 O kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres;.,,. Postcode;Plaats: Telefoon:.Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 dagblad voor zuidwest-nederland

de Stem | 1997 | | pagina 1