'Vrijlating Hamas-leider gevangenenruiP Bij Navo-ministers bestaat weinig optimisme over Bosnië HEMA écht lekker! 'Voort geen voor e Zalm woedend op D66'er Ybema Iran straft goede daad Smit-bergers af 0M schrap 'Ministerie met soja-e Campagn Albanezen Kosovo tegen Servisch onderwijs Analyse DNB-president DE STEM BINNENLAND/BUITENLAND PESTEM Na mislukte aanslag van Israëlische geheime dienst op Hamas-leider Khaled Meshal in Jordanië Tijdens financiële beschouwingen SFOR grijpt in bij televisiezender Bosnische Serviërs Nederlandse zeelieden al sinds 8 september gegijzeld DE STEM COMMENTAAR Gelijk, maar met mate BUITENLAND KORT Rus en Amerikaan wandelen de ruimte in Eerste dag bestand: 9 doden in Algerije Europarlement verplicht naar Straatsburg Nigeria belooft terugkeer democratie N-Koreanen vervallen tot kannibalisme Pompbediende bekent moord op Loubna Luxe tompoucen nü 4 r 50 voor Jm Limburgse wijnham 925 nu Lm Assagai-Zuid Afrika nü 6 Q A voor «Jv« Diverse noten nü 2 750 voor Mm Roombrie 60+ 150 nu Speculaasplakken nü 2 Q25 voor Om Uitspraak rechter: i i i i i DONDERDAG 2 OKTOBER 1997 A4 Van onze correspondente Tel Aviv - Israël heeft de gees telijk leider en oprichter van de islamitische Hamas-bewe- ging, sjeik Ahmed Yassin, on verwacht vrijgelaten, na een gevangenschap van negen jaar. De half verlamde 61-jarige Yas sin is gisteren in het holst van de nacht naar de Jordaanse hoofd stad Amman overgevlogen waar hij een medische behandeling zal ondergaan. De Israëlische pre mier Netanyahu gaf persoonlijk opdracht tot Yassins vrijlating, na een verzoek hiertoe van de Jordaanse koning Hussein. Het pleidooi van de Jordaanse vorst was naar eigen zeggen bedoeld om het vredesproces in het Mid den-Oosten te bevorderen. De vrijlating van de verlamde sjeik komt echter temidden van aantijgingen dat de Israëlische geheime dienst, Mossad, verant woordelijk was voor een mislukte aanslag, vorige week, op een van de politieke leiders van Hamas in Jordanië, Khaled Meshal. Netanyahu wilde deze beschuldi gingen eerder deze week niet ont kennen, wat het vermoeden voedt dat Yassins vertrek naar Jordanië onderdeel zou kunnen zijn van een gevangenenruil. Volgens de Israëlische televisie was de Jor daanse kroonprins Hassan bo vendien begin deze week in Israël om de ruil van Yassin tegen de twee vermeende Mossad-agenten te regelen. De Israëlische politiek analist Ronnie Shaked twijfelt er niet aan dat Netanyahu de zieke Ha- mas-oprichter ruilt voor de Mos- sad-medewerkers. „Het is duide lijk dat Israël iets groots nodig had om zich uit het Jordaanse schandaal te redden." De twee daders van de moordaanslag Sjeik Ahmed Yassin op een stretcher na zijn aankomst bij het al- Hussein Medisch Centrum in Amman gisteren. foto reuter waarbij de Hamas-leider lichte verwondingen opliep, zitten nog vast in Jordanië. De autoriteiten in Amman brachten alleen naar buiten dat de twee mannen over Canadese paspoorten beschik ken. Israëlische zowel als Jordaanse woordvoerders ontkenden be richten van een gevangenenruil. Volgens het Israëlische leger was de verslechterende gezondheid van Yassin de reden voor diens vrijlating. Veiligheidsdiensten en militaire functionarissen dron gen herhaaldelijk aan op vrijla ting van de Hamas-leider omdat zijn overlijden in een Israëlische cel zeker een opstand in de Pales tijnse gebieden zou hebben ont ketend. De Amerikaanse regering verwelkomde de Israëlische be slissing. De Palestijnse Autoriteit (PA) reageerde verbolgen op het nach telijk vertrek van Yassin. Volgens secretaris-generaal van de PA, Ahmed Abdel Rahman, is er sprake van uitwijzing en niet van vrijlating. Hij verwijt de Israë liërs dat ze de zieke Yassin niet naar zijn huis in de Gazastrook hebben gebracht. Een zieke man die zo ver van huis is zal zeker overlijden, aldus Rabbo. Hamas- leiders in de Gazastrook reageer den aanvankelijk boos maar ver welkomden het Jordaanse initia tief in tweede instantie. Ze be dankten koning Hussein voor zijn bemiddeling en kondigden aan dat Yassin binnenkort naar de Gazastrook zal komen. De zieke sjeik gaf zelf ook te kennen dat hij zodra hij is opgeknapt naar huis wil gaan. De leraar in islamitisch recht bracht de laatste jaren van zijn levenslange gevangenschap in de ziekenboeg van de Israëlische ge vangenis in Ramia door. Yassin is aan alle vier de ledematen ver lamd, heeft ademhalingsmoei lijkheden, lijdt aan infecties en aan gehoorverlies. Hij stichtte Harnas vijf dagen na het uitbre ken van de Intifada in 1987, de Palestijnse opstand in bezet ge bied. Yassin benutte daarbij de infrastructuur van de Palestijnse Moslimbroederschap van wie hij tevens de leider is. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Zalm (Financiën) heeft gisteren woedend uitgehaald naar D66-Kamerlid Ybema. Die verweet de minister 'ondiplomatiek optreden' in de Europese Unie, waar Zalm pro testeerde tegen de hoge Nederlandse bijdrage. Maar volgens Zalm is 'glashard zeggen dat dit onaanvaardbaar is' de enige manier om de bijdra ge omlaag te krijgen. De hele Tweede Kamer vindt dat Nederland teveel betaalt aan de Europese Unie. Nederland droeg in 1995 netto ruim vier miljard gulden bij, volgens het Europese Rekenhof het hoogste bedrag per hoofd van de bevolking. In 1999 loopt dat volgens de huidige plannen op naar zes miljard. De kritiek van D66 en ook CDA, gisteren tijdens de financiële be schouwingen, richtte zich op het optreden van de minister tijdens Sarajevo (rtr/afp/dpa) - De Bosnisch-Servische televisie die na een actie van de inter nationale vredesmacht in Bos nië SFOR was uitgeschakeld, is sinds gistermiddag weer in de lucht. De kijkers ontvangen alleen de uitzendingen uit Banja Luka, het bolwerk van president Plavsic. Enkele honderden SFOR-militai- ren namen gisternacht vier zen ders van de Bosnisch-Servische omroep SRT over. Dat gebeurde op verzoek van de hoge interna tionale vertegenwoordiger voor Bosnië, de Spanjaard Carlos Westendorp. Door de machts strijd tussen Plavsic en haar voorganger Radovan Karadzic is de Bosnisch-Servische omroep in twee delen uiteengevallen. Wes tendorp had de hulp van de vre desmacht ingeroepen nadat de Serviërs hadden 'geknoeid' met een interview van aanklaagster Louise Arbour van het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag. Het gaat om zenders in de plaatsen Trebevic, Leota, Duga Njiva en Udrigovo. Volgens een Navo-functionaris had Arbour 'een uitzending van een uur voorbereid, waarvan zij op basis van de afspraken ver wachtte dat deze precies zou worden uitgezonden zoals zij het had gepresenteerd'. Maar de Ser viërs hadden 'er uitspraken tegen SFOR en tegen de Dayton-vre- desakoorden in gemonteerd', al dus de functionaris. Het was de zoveelste keer dat de Serviërs hun afspraken niet nakwamen. de Raad van Europese ministers van Financiën in Luxemburg. Volgens D66-Kamerlid Ybema ging Zalm daar 'in de fout' door te dreigen de uitbreiding van de Unie naar Oost-Europa te blok keren. De opmerkingen van Ybema za ten volgens Zalm 'vol wantrou wen en afkeuring'. „Ik zou als Kamerlid een mooie motie weten. Die wacht ik dus af." Zalm stelde dat de raad van ministers van Fi nanciën 'geen macramé-clubje' is. „Je moet op een gegeven mo ment iets kunnen blokkeren. En dan heb ik de steun van de Kamer hard nodig," verweet hij Ybema. Zalm zei alleen gedreigd te heb ben met blokkering van de finan ciële hervorming. Over de uit breiding met Oost-Europese lan den had hij niet gesproken. Staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën) verklaarde zich gisteren tegen het bevriezen van de ac cijns op benzine en diesel in het volgend jaar. CDA en WD pleit ten daar voor, om de pomphou ders aan de grens te ontzien. Vol gens Vermeend is dat plan in strijd met het beleid om het groeiende autogebruik af te rem men. Gisteren gaf Zalm voor het eerst toe dat hij uitstel van invoering van de euro niet uitsluit, als niet genoeg landen aan de criteria voldoen. „Het opgeven van de gulden is een unieke historische stap. Dat moeten we alleen doen als wat we terugkrijgen deugt. Ik laat me niet gek maken door een jaartal," aldus Zalm. De minister reageerde terughou dend op verzoeken van PvdA en CDA om de private financiering van infrastructuur uit te breiden. Sommige projecten, zoals wegen en spoorlijnen, zijn volgens hem echter wel gebaat bij private fi nanciering. Andere, zoals de dij ken, niet. Zalm wil vasthouden aan een maal vastgestelde begrotingen. Die zijn nu aan een maximum ge bonden, ook als er meer geld bin nen komt dan verwacht. De mi nister verklaarde zich tegen ver hoging van het minimumloon en de uitkeringen. Dat leidt volgens hem tot verlies aan arbeidsplaat sen. Eventuele belastingmeeval lers dit jaar moeten volgens hem allemaal in het AOW-fonds wor den gestort. Ybema stelde voor om die storting aan een maxi mum te binden, maar kreeg daar geen steun voor. De Servische oproerpolitie heeft gisteren een demonstratie van ongeveer tienduizend Albanese studenten in de stad Pristina met stok slagen en traangas uiteengedreven. De studenten eisen dat de Albanezen het weer voor het zeggen krijgen in het onderwijs. De Serviërs ontnamen Albanië zeven jaar geleden zijn autonomie. foto reuter Van onze verslaggever Rotterdam - „Ze maken het goed, dat is alles dat we van ze weten." Ook de Fede ratie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ) in Rotterdam heeft geen enkel contact met de Nederlandse zeelie den die al bijna een maand gedwongen vastzitten op hun bergingsschepen in een Iraanse haven. Rond de bemanningsleden, die gegijzeld wor den door de Iraanse autoriteiten, is een uiterst behoedzaam diplomatiek steekspel op het hoogste niveau gaande. Contact met de be manningen zelf is onmogelijk. Rederij Smit Internationale wil, gezien de gevoeligheid van de zaak, zelfs geen enkele mededeling doen over de situatie op en om haar aan de ketting gelegde schepen. De Iraanse autoriteiten houden sinds 8 sep tember 42 bemanningsleden van drie schepen vast in de haven van Bandar Imam Khomeini in de Perzische Golf, de vroegere Bandar (Ha ven) Shahpür in het noordwesten van de Golf, niet ver van de grenzen van Irak en Koeweit. Het gaat om drie schepen van Smit Interna tionale: de drijvende bok Smit Cyclone, de zeesleepboot Banckert en een door het Rot terdamse sleep- en bergingsbedrijf gehuurd vaartuig. Onder de bemanning zijn vijftien Nederlanders. De overige bemanningsleden komen uit Groot-Brittannië, de Filipijnen, Thailand, India, Pakistan en Tanzania. De bergers van Smit waren bezig met het ruimen van wrakken in de Iraanse kustwateren. Het ging daarbij vooral om een door Iran gehuurd Oekraïens vrachtschip dat was gezonken. Toen midden augustus een patrouillerende Amerikaanse marinehelicopter in die wateren neerstortte, niet ver van de plek waar de Ne derlandse bergers bezig waren, schoten de schepen van Smit te hulp. Zij deden dat ech ter zonder daarover eerst contact te hebben opgenomen met de Iraanse autoriteiten in Te heran. De bemanning van de helicopter ver dronk bij de ramp. De menslievende daad van de Nederlandse bergers werd door de autoriteiten afgestraft door begin september de bergingsschepen van Smit vast te leggen en de bemanning als het ware aan boord van hun schepen te gijzelen. Daarbij zouden beschuldigingen van spiona ge zijn geuit: iets dat meer slaat op de missie van de Amerikaanse helicopter dan op de spontane hulp door de bergers. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deel de gisteren mee dat ambassadeur in Algeme ne Dienst jonkheer P. Feith al bijna twee we ken in Teheran actief is om de bemanningsle den en de schepen weer vrij te krijgen. Hij doet dat in opdracht van minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken, die zo meer diplo matieke druk op de ketel wilde zetten. De rei zende ambassadeur voert op het hoogste ambtelijk niveau besprekingen op de Iraanse ministeries van Buitenlandse Zaken en Transport en met de havenautoriteiten aan de Golf. Daarbij probeert hij ook toegang te krij gen tot de bemanningsleden, waar zij volgens internationale regels recht op hebben. Tot nu toe weigert Iran echter elk bezoek van Neder landse consulaire vertegenwoordigers op de schepen. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken heeft zijn ministerie er vanaf het begin rekening mee gehouden dat het een langduri ge affaire kon worden: „Zo'n zaak gaat in Iran over veel schijven." Nederland heeft het voortouw genomen bij het diplomatiek over leg over de vrijlating van de bemanning. Met de andere landen waar de zeelieden vandaan komen wordt nauw contact over de affaire onderhouden. Woordvoerders van Smit Internationale in Rotterdam willen met geen woord ingaan op de affaire en verwijzen naar de activiteiten van de Nederlandse diplomaat, om de zaak 'op zo kort mogelijke termijn' op diplomatie ke wijze op te lossen. Over de situatie aan boord willen zij niets zeggen. Vorige week zou het bergingsbedrijf in Rotterdam een besloten bijeenkomst hebben georganiseerd voor de familieleden van de bemanning, om hen in te lichten over de stand van zaken. Maar zelfs die 'briefing' van de familie wilde Smit niet bevestigen. IN HET grove spel van intri ges, intimidaties en recht streekse bedreigingen dat in Bosnisch-Servië wordt ge speeld, hebben de media zich een belangrijke rol toegeëi gend. Speciaal de radio- en tv-stations die onder controle staan van sympathisanten van de voorma lige leider Karadzic gedragen zich als regelrechte oorlogshit sers. De in Bosnië opererende vredesmacht SFOR en de door de Verenigde Naties gestuurde politie-eenheden ondervinden dagelijks de agressieve gevolgen van deze vorm van nationalisti sche demagogie. De Navo heeft de over de schreef gaande media regelmatig ge dreigd met ingrijpen. De waar schuwingen waren aan dove mansoren gericht. De Karadzic- gezinde media bleven doorgaan met hun oproep om stenen te gooien naar de SFOR-soldaten of met het ma nipuleren van nieuws. Dat de dreige menten van de Navo ernstig moeten worden genomen, is gisteren geworden. Troepen Door Harry Vermeulen volger Plavsic de zijde van de huidige president hebben geko zen. Plavsic heeft regelmatig te kennen gegeven dat zij wil sa menwerken met de internationa le gemeenschap. De nieuwko mers worden echter nauwge zet gevolgd. Wanneer zij zich niet hou den aan de in de akkoorden van duidelijk van de SFOR-vredesmacht hebben vier radio- en tv-stations in Bosnië gezuiverd van Karadzic-aan- hangers. Ze worden vervangen door managers en journalisten die in de machtsstrijd tussen ex- president Karadzic en diens op- Dayton vastgelegde spelregels, wacht ze hetzelfde lot als hun voorgangers. Door de media-ingreep hebben de Navo-troepen zich nog na drukkelijker in het Bosnisch- Servische moeras ingegraven dan reeds het geval was. Het is geen wonder dat de kwestie de agenda van de informele bijeen komst van Defensie-ministers in Maastricht overheerst. Moeten de troepen na juni 1998 blijven of moeten zij vertrekken, zoals is vastgelegd? De Nederlandse mi nister van Defensie Voorhoeve kon gisteren niet formeel beves tigen dat de Navo-troepen zich verplicht voelen te blijven, om dat het formele besluit pas in de cember genomen wordt. Voor hoeve sprak echter openlijk over een afschrikkingsmacht (DFOR) die de huidige SFOR-troepen moet gaan vervangen. Binnen de Navo bestaat name lijk weinig optimisme over de toekomst van Bosnië. Voorhoeve is vooral bezorgd over de ko mende parlements- en presi dentsverkiezingen. Conclusie: de Navo kan Bosnië (nog) niet in de steek laten. Vandaar de keuze voor een afschrikkingsmacht. Die alleen maar succesvol kan opereren wanneer er voldoende manschappen aanwezig zijn. Dat is een van de kernpunten in de discussies die in Maastricht gevoerd worden. De Amerikaan se minister van Defensie heeft nog eens uiteengezet dat de kwestie in het Amerikaanse con gres gevoelig ligt. Na lang aarzelen hebben de Ver enigde Staten toegestemd deel uit te maken van de SFOR-vre desmacht. Niet alleen logistiek zoals in het begin van de Joego slavische kwestie, maar met troepen die ook op de grond ope reren. Vanwege de huiver in de volksvertegenwoordiging, stel len de Amerikanen zich gereser veerd op ten aanzien van verlen ging van de afgesproken termijn. Van de uiteindelijke beslissing van de Amerikanen hangt veel af. Een hoge Navo-diplomaat stelde zonder omwegen dat de verdedigingsalliantie zonder Amerikaanse inbreng weinig voorstelt. De Amerikanen wor stelen tussen loyaliteit aan de Europese partners en de weerzin aan het thuisfront tegen een nog langduriger verblijf in het wes pennest Bosnië. Aangenomen mag worden dat de Verenigde Staten bereid zijn te blijven. Want evenals hun Euro pese bondgenoten kunnen ze in middels min of meer als de gegij zelden van de Bosnische kwestie worden beschouwd. VOOR DE wet is ieder gelijk. Maar zelfs het symbool der Nederlandse wet handelde daar niet geheel naar. Op ontvangsten van de koningin waren immers de partners van ongetrouwde ambassadeurs, ambtena ren en politici niet welkom. Een wat bizarre situatie, want een homoseksueel of anderszins samen woner kon blijkbaar wel Nederland vertegenwoordigen in den vreem de, maar mocht in het aangezicht van majesteit niet voor zijn geaard heid en relatie uitkomen. Premier Kok heeft nu de Kamer laten weten dat aan deze positieve dis criminatie van gehuwden een einde wordt gemaakt, leder mag zijn vaste partner meenemen. Het is de minister-president die in geval van twijfel beslist of er in zijn ogen van een 'bestendige relatie' sprake is, Hoe hij dat wil doen en waarom hij dat wil doen, blijft onduidelijk. Een heteroseksueel die aan een derde wettige echtgenote begint, wordt immers niet gescreend, terwijl het toch evident is dat 'bestendig' in zijn geval niet synoniem is aan duurzaam. Twee zaken vallen op aan het besluit van Kok. Ten eerste dat het niet langer de Koningin of haar hofhouding is die, in strijd met de wet, be paalt wie Nederland op officiële plechtigheden vertegenwoordigt en door wie die zich mag laten vergezellen. Ten tweede dat Kok een voor behoud maakt waar het officiële staatsbezoeken betreft. In zo'n geval wordt er immers ook nog rekening gehouden met de gebruiken in het gastland. Betekent dit vervolgens ook dat buitenlandse staatshoofden en ge zagsdragers die Nederland bezoeken, geacht worden zich aan te pas sen aan onze zeden en gewoonten? Het moge te hopen zijn. Een Indo nesische president Suharto die zich hier indringend laat ondervragen door de pers over de democratie in zijn land of een Egyptische minister die hier het debat aangaat over vrouwenbesnijdenis, het klinkt te mooi om waar te zijn. Premier Kok houdt terecht rekening met de gevoelens van anderen, maar misschien dat hij die anderen dan ook kan voorhouden dat een tegenprestatie op zijn plaats is. Houston - De Amerikaanse astronaut Scott Parazynski en de Rus sische kosmonaut Vladimir Titov hebben gisteren het ruimteveer Atlantis verlaten voor een ruimtewandeling van vijf uur. Dat heeft de vluchtleiding van de Nasa in Houston gemeld. Titov schreef met zijn uitstapje een stukje ruimtegeschiedenis. Het was de eer ste keer dat een Rus vanuit een Amerikaans toestel de ruimte in stapt. Algiers - Gisteren, de dag dat de door de gewapende tak van het Algerijnse Islamitische Reddingsfront (FIS) voorgestelde wapen stilstand inging, zijn negen mensen in Algerije gedood. Volgens ziekenhuisbronnen werden op de hoofdweg tussen Algiers en Bli- da drie mensen gedood en raakten vier anderen gewond tijdens schietpartijen die gewoonlijk worden toegeschreven aan moslim extremisten. Maandagavond werd in het zuidwestelijke dorp Sidi Merzoug bij zes mensen de keel doorgesneden. De aanslagen zijn hoogstwaarschijnlijk het werk van de extreem gewelddadige Ge wapende Islamitische Groep (GIA). Luxemburg - Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg ver plicht het Europees Parlement tenminste twaalf keer per jaar in -tefJÏSBSp Sl'aats^uriS feiKSlLl® komeg, Met de mtsjgfjagJj,ygn het Hof delft het parlement het onderspit in een meningsverschil met Frankrijk. Het Europees Parlement beschikt zowel in Straatsburg alSjbj, JjKpssel over vergaderaccommodatie. Het parlement meent dat het zelxmag bepalen waar het bijeenkomt. Het vindt elf maal per jaar een plenaire zitting in Straatsburg meer dan genoeg. Frankrijk beroept zich echter op een besluit van de Europese rege ringsleiders die Straatsburg in 1992 hebben aangewezen als zetel van het Europees Parlement. Het Hof stelde Frankrijk gisteren in het gelijk. Abuja - De militaire leider van Nigeria, Abacha, heeft gisteren be loofd dat hij, zoals beoogd, de macht volgend jaar zal overdragen aan een democratisch gekozen burgerregering. Generaal Abacha zei in een rede voor radio en televisie ter gelegenheid van de natio nale onafhankelijkheid 37 jaar geleden, dat de junta zich zal hou den aan het in 1995 opgestelde driejarenplan voor terugkeer van de democratie. Volgens dat schema worden op 1 augustus volgend jaar presidentsverkiezingen gehouden in Nigeria, dat Afrika's grootste olieproducent en met 110 miljoen inwoners het dichtstbe volkte land is. Op 1 oktober 1998 kan een gekozen burgerregering aantreden, zei Abacha. Het bewind van de generaal is beschuldigd van talloze schendingen van de mensenrechten. Hongkong - Hongerende Noord-Koreanen vervallen tot kanniba lisme om te overleven. Er zijn al mensen terechtgesteld wegens het verkopen van mensenvlees. Dit heeft de South China Morning Post gisteren gemeld. De Chinese krant haalt een Noord-Koreaan- se legerofficier aan die met zijn familie de grens met China was overgevlucht. De man zegt in zijn woonplaats executies te hebben gezien van personen die mensenvlees hadden gegeten. „De mensen worden gek van de honger. Zij doden en eten zelfs hun eigen kin deren. Dit gebeurt op veel plaatsen," zei de niet met name ge noemde militair. Brussel - De Brusselse pompbediende Patrick Derochette heeft bekend dat hij het 9-jarige Marokkaanse meisje Loubna Benaïssa vijf jaar geleden heeft vermoord. Dit melden gisteren tal van Bel gische kranten. Derochette werd vorige week ontoerekeningsvat baar verklaard. Tot dusver gaf hij toe dat hij Loubna overmeester de toen ze langs de garage liep. Hij sleurde haar vervolgens naar de kelder waar hij haar verkrachtte. Tijdens een reconstructie dinsdag gaf Derochette toe dat het meisje niet was gevallen, maar dat hij haar hard met haar hoofd tegen een metalen kist had ge slagen. (ADVERTENTIE) Advocaat, liramisu, slagroom of chocolade/1.95 100 grom/3.25 Soepele rode of fruitige, droge witte wijn, 0,751/6.50 Gerookte amandelen, coshew- of gemengde noten/4.95 100 grom/1.75 Pak a 3 stuks/1.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 oktober 1997. Zo lang de voorraad strekt. Brussel/Amstelveen (anp) - Nederlan narlementariërs zijn behoorlijk in ir opschoten over de beslissing van de dienst op Straatsburg, zetel van het Sement, te stoppen. WD'er F. W sprak gisteren van 'een rotstreek np maatschappij heeft nog niet beslotei stopt met de dienst. De KLM is m os n regionale partners, zoals Air UK, Eui A r Excel, of die de verbinding willen o aldus een woordvoerder. Maar ook als d Hilversum (anp) - Er is een mooie t( euro, maar voorlopig zal de Europe ternationale valutaverkeer de hege de dollar. De euro 'zal nog wel een p men met zilver', aldus president Wel Bank (DNB). De komst van de euro zal een nieuw tijdperk inluiden voor het valutaverkeer, dat momenteel wordt gedomineerd door de dol lar. De politieke en economische toppositie van de Verenigde Sta ten in de wereld is voor dat laat ste verantwoordelijk. Volgens Wellink, gisteren te gast bij de Stichting Media Club In ternational, is de euro echter 'in potentie de eerste serieuze kandi daat' om de hegemonie van de greenback te doorbreken. De Eu ropese Unie is niet alleen goed voor bijna eenderde van het bru to binnenlands product van de wereld, maar ook voor 20 procent van de wereldhandel. De VS ne men respectievelijk 27 en 18 pro cent voor hun rekening. Een pré is volgens Wellink verder dat de euro het wisselkoersrisico van Europese ondernemingen aanzienlijk kan beperken. Nog afgezien van de EU-binnenhan- del wordt momenteel 20 procent van de wereldhandel in een van de Europese valuta's gefactu reerd. De dollar daarentegen bestrijkt bijr har Am zeli var Vol lijk de nar De de fur het En en vrf dié me rer pri op M ee va ee de d( lir ov ei: nr Den Haag (anp) - Het ministerie v. juist gehandeld door de etiketten tisch veranderde soja verplicht 1 spraak van het gerechtshof in Der Staatssecretaris Terpstra legt zich daar echter niet bij neer. „Zij voelt er voor om in cassatie te gaan," aldus een woordvoerder gisteren. Terpstra gaat met de landsadvocaat onderzoeken of dat zin heeft. Het ministerie van Volksgezondheid is teleurgesteld, maar zal conform de uitspraak de maatregel intrekken. Terpstra gaat er echter van uit dat een aantal fabrikanten ge woon door blijft gaan met de eti kettering omdat daar op vrijwil lige basis afspraken over zijn ge maakt. Ook het feit dat de rechter geen uitspraak heeft gedaan over het principe van de etikettering, is geruststellend, aldus de woord voerder. Begin dit jaar besloot Terpstra dat op alle voedingsmiddelen waar genetisch veranderd eiwit in zit, een etiket moet zitten waaruit dat blijkt. Met de maat regel liep Terpstra voor op Euro- Van onze redactie economie Scheveningen - De bouw van windmolens moet worden vlotgeti Tal van pogingen nieuw windverm realiseren stranden in allerhande pi res. Daardoor worden de overhei stellingen niet gehaald. Een nieuwe, twee jaar durende cai moet zorgen voor een nieuwe imp) tuur- en milieubeschermers willei naast binnen bepaalde voorwaarde baan geven aan de windmolens. De beweging lag tot dusver vaak dwaï Daartoe hebben het Landelijk Windenergie, de Novem - een ir die namens het ministerie van E( sche Zaken onder meer duurzame bevordert - en milieubeschermers teren in Scheveningen op een con§ plicht. Ze willen gemeentebestuur) ambtenaren steun bieden bij de ve lijking van nieuwe windenergieprr Het doel dat minister Wijers van had gesteld - 1000 megawatt win r'

de Stem | 1997 | | pagina 4