DE STEM Voor boeren, burgers en buitenlui Eer hee Open dag op IJzendijkse boerderij Molentje Filmfestival Zeeland begint als Utrecht bijna ophoudt Pretlabs en salmonella in Zeeuwse Bibliotheek Trofee Raadslid Ovenkoeken Heksenbezems Bronzen Zeeleeuwtje voor Monique van de Ven DE STEM - Def Uit ids Mill DONDERDAG 2 OKTOBER 1997 Dl Door Ronald Verstraten 't Meuletje heet het in de volks mond, maar van een molen is niets meer te zien. „Het was zo'n open standaardmolen. Die stond hier een eindje verderop. Mijn vader is van 1913, die kan zich nog herinneren dat hij werd afgebroken. Een van de wieken is later nog gebruikt voor het opknappen van de mo len in Retranchement," weet I Hans Quist. L Rond 1920 verdwenen, schat Hans. „In 1922," brengen de boe ken uitkomst, die zijn vrouw Ma- rijke erbij heeft gehaald. De boer derij aan 't Molentje is al meer dan een eeuw, sinds 1886, in handen van de familie Quist. „Gebouwd in 1814, door Jacobus Faro," ver- r tellen opnieuw de boeken. „Een Zeeuwsvlaamse naam, toen een bekende architect," licht Hans toe. Wijst dan in de verte, naar een andere boerderij: „Die is ook door Faro gebouwd." Zelf woont hij er heel zijn leven. Marijke kwam erbij toen ze in 1980 trouwden. Een 'burgermeis je' uit Oostburg, zegt ze van zich zelf. Woonde nog een tijd in Ter- neuzen ('rijtjeshuis, tegenover van die flats') maar wende al heel snel aan het boerenleven. „Ik ben met het bedrijf begonnen toen ik 21 was. Mijn vader was toen 65. Dus dat kon toen goed," zegt Hans. Van de zeven kinderen, vier broers en twee zussen, was hij de jongste. „Ik bleef eigenlijk over. Maar als ik het niet had gedaan, dan was het wel een van de anderen ge weest. Ze zijn uiteindelijk alle maal in de agrarische sector te rechtgekomen." Op de boerderij wordt het zater dag een drukte van belang, want het bedrijf wordt opengesteld voor het publiek, in het kader van van de landelijke campagne 'MAAK JE ERFgoed'. Deze cam pagne, een initiatief van Land schapsbeheer Nederland en gelij knamige, provinciale stichtingen, bevat twee elementen. De Open Boerenervendag op 4 oktober is het ene, daarnaast is,ep de Erfgoed '97 Trofee. Meer dan driehonderd boerenbe drijven in het hele land dongen mee naar de trofee, die per provin cie werd toegekend. Uit Zeeland meldden zich 22 kandidaten, waarvan vijf uit Zeeuws-Vlaan- deren. Hans en Marijke Quist za gen de trofee aan hun neus voorbij gaan, want die ging naar een be drijf in Nieuw St. Joosland op Walcheren. Ze hadden ook helemaal niet ver wacht een kans te maken. „We hebben hier van alles, maar om nou te zeggen: het is bijzonder ,pud, of een bijzonder erfgoed? Op het erf van Hans en Marijke Quist in Uzendijke is zaterdag van alles te beleven. FOTO WIM KOOUMAN Nee. We hebben zelf wat aan de boerderij veranderd en mijn ou ders indertijd ook, want die waren redelijk modern ingesteld. Boven dien is de oude, zwarte schuur in de oorlog in brand gegaan. Net als meen schuren,-hier, die preaies in de vuurlinie lagen. Daar komt verder bijv^jt we geen koeien meer hebben en dat enkele oude weiden zijn gescheurd." Andere dieren lopen er genoeg: kippen, eenden en kalkoenen. Varkens rollen genoeglijk in de zon. Een schilderachtig kreekres tant ligt droog, maar in een oude sloot krioelt het van de salaman ders. „Boomkikkers hebben we hier vroeger ook gehad, maar die zijn op een gegeven moment ver dwenen. Ik begrijp niet echt goed waarom, want er is niets veran derd. Ze zijn al zo'n dertig jaar weg". Hoogstammers, zowel oude als nieuwe aanplant, moerbeibomen, een meidoornhaag die deels ten prooi is gevallen aan perenvuur, flankeren de boerderij en de nu le ge mini-camping. Een kopie van de oude standaardmolen, twee, drie meter hoog, houdt de oude naam in ere. 'Grauwe zoete', een oude appelsoort, ligt er voor het oprapen. Mispels zijn er dit jaar wat minder, want de geit heeft er wat te dicht bij gestaan. Het bedrijf is 45 hectare groot. Vier jaar geleden schakelde Quist over op de biologische landbouw. Met zes andere, gelijkgestemde boeren uit Zeeuws-Vlaanderen richtte hij een Vereniging Biologi sche Bedrijven op. Gezamenlijk startten ze twee jaar geleden een Infocentrum Biologische Land bouw, dat is gevestigd op de boer derij van Quist. In het centrum is informatie te zien over verschillende biologi sche geteelde gewassen, voorbeel den van eindprodukten. Vlas en linnen, tarwe, bruine bonen. De Teunisbloem, nog volop in bloei op een perceel naast de boerderij, wordt om het zaad geteeld. Daar wordt olie uit gehaald die verder nergens anders in voorkomt, be halve in moedermelk. Dus wordt de olie ook inderdaad gebruikt voor babyvoeding. En voor home- opatische geneesmiddelen. Een videofilm toont wat er op de ver schillende biologische bedrijven zoal gebeurt. Met het infocentrum, en korte tijd ook met het project Zeeuwse Vle gel (brood) en een project met bio logisch vlees, kreeg Hans het lang zamerhand te druk voor zijn werk als raadslid. Acht jaar lang, sinds 1987, maakte hij namens het CDA deel uit van de gemeenteraad in Oostburg. „Ik ben altijd politiek geïnteresseerd geweest. Ik zat in besturen van landbouworganisa ties. Op een gegeven moment werd ik benaderd. Ik stond op een niet- verkiesbare plek, maar iemand anders viel uit en toen zat ik in eens in de raad." Twee jaar gele den stopte hij. „Lang genoeg ge weest". Met de campagne MAAK JE ERF goed willen de organisatoren laten zien dat er veel mogelijkheden zijn om de landschappelijke, na tuurlijke en cultuurhistorische waarde van een erf te vergroten, ook in een modern, agrarisch be drijf. De opzet is om een breed pu bliek hiermee kennis te laten ma ken: andere boeren dus, maar ook burgers en buitenlui. Burgemeester G. Noordewier van Oostburg zet de dag om 10.30 uur officieel in gang. Een half uur la ter beginnen er demonstraties van hoe je knotwilgen en fruitbomen moet snoeien en daar mag het pu bliek zelf aan meedoen. Ovenkoeken worden in een met musterds gestookte oven gebak ken. Hoe je zo'n musterd (opeen stapeling van stookhout) maakt, wordt eveneens gedemonstreerd. De ruimte van het infocentrum komt verder uitstekend van pas, want daar kunnen zowel de oven koeken als koffie worden genut tigd. Op het erf vertrekt ieder uur van af 11.00 uur, een tweespan met boerenwagen voor een rondrit van drie kwartier. Een IVN-natuur- gids leidt belangstellenden rond over het erf. Hij vertrekt om 12.00, 14.00 en om 16.00 uur. Er zijn ook fietsroutes uitgezet van 5,10 of 15 kilometer, langs verschillende boerenerven, waarvan er enkele op eigen gelegenheid bezocht kunnen worden. Om 13.00 en om 15.00 uur kan worden deelgeno men aan een fietsexcursie onder leiding van een natuurgids. Voor de jeugd zijn er verschillende activiteiten, waaronder knotten of heksenbezems maken. Er is een leskist De boer op voor 9- tot en met 13-jarigen en de Rangers van het Wereldnatuurfonds besteden aandacht aan Werelddierendag. Op het terrein van de camping en aan de noordkant van de boerderij staan in totaal achttien kramen opgesteld van verschillende orga nisaties, zoals natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje, het Vlaams Erfgoed, de Archeologi sche Vereniging en de stichting Het Werkend Trekpaard. In de kramen wordt aandacht be steed aan tal van onderwerpen die met landbouw en landschapsbe heer te maken hebben. Dieren op het erf, historie en stijlen van boerderijen en drachtplanten in sier- en moestuin (bijenvereni ging) zijn enkele voorbeelden. Het waterschap Het Vrije van Sluis heeft informatie over zogenaamde helofytenfilters, afvalwaterzuive ring door middel van bacteriën die leven tussen helofyten (riet, lis dodden). Een goed voorbeeld hier van is te zien op de boerderij zelf, waar het afvalwater van de cam ping door een rietveld wordt ge zuiverd. De verschillende activi teiten en demonstraties tijdens de open dag worden muzikaal om lijst door de Rodanborgh Trouba dours. I Zaterdag 4 oktober, 't Molentje 4, IJ- zendijke, open dag van 11.00 tot 18.00 Door Ronald Verstraten Met zeep en glycerine maak je supersop. Dat moet zorgvuldig gebeuren en het mengen van de ingrediënten duurt een paar mi nuten. Maar dan wordt het wachten beloond: superbellen van supersop zweven binnen de kortste keren boven je hoofd. Of tegen de knie van iemand die in de weg loopt. Pats! Dit is geen lol, dit is weten schap. Jonge onderzoekertjes, maar ook volwassenen, mogen zondag zelf proeven nemen in de pretlabs die in de Zeeuwse Bibliotheek staan opgesteld. Voor de vierde keer heeft de bi bliotheek een speciaal program ma samengesteld in het kader van de Wetenschapsdag, die op haar beurt weer valt in de We tenschap Techniek Week. Met 'klein en GROOT' als uitgangs punt is er op deze dag van alles mogelijk, behalve boeken lenen. Een van de pretlabs is een zelf- bouw-planetarium. Kinderen vanaf acht jaar kunnen de pla neten van ons zonnestelsel op schaal namaken. Op steuntjes van karton worden die dan zó neergezet, dat ook de afstanden op schaal zijn. En als dat een beetje is gelukt, mag het mee naar huis, samen met een hand leiding waarin staat hoe je er een reuzenmobile van kunt ma ken. Alweer een paar jaar ouder moet je zijn om het 'Klein- groot-licht' aan te kunnen, of de 'Leugenpieper'. Bij het eerste gaan vijf lampjes branden, ter wijl een speld dient als schake laar. Daarmee kun je ook de lichtjes van een pet besturen, maar dan moet je wel handig genoeg zijn, om eerst de draad jes te verlengen. Om de Leugen- 'pieper in elkaar te zetten, moet je kunnen solderen. Het appa raat maakt geluid, afhankelijk van de weerstand van je huid. Het kan als leugendetector, als stressmeter en zelfs als wateror gel worden gebruikt. De pretlabs zijn, in tegenstel ling tot andere onderdelen van de Wetenschapsdag, niet gratis. Deelname aan Supersop en Pla netarium kost vijf gulden, de andere 8,50 per stuk. Als je het hele pakket mee naar huis wilt nemen, ben je voor 25 gul den klaar. Minder om te doen, maar meer om naar te kijken is de stand van de Keuringsdienst van Wa ren. Door de microscoop kun nen salmonellabacteriën of as bestvezels worden bekeken. De keuringsdienst vertoont boven dien een videofilm die laat zien wat ze allemaal doet en met eventuele vragen kun je bij de keurmeester terecht. Liefheb bers van treinen en schepen kunnen terecht op de tweede verdieping van de bibliotheek. Tussen de boeken door slingert zich een modelspoorbaan en te gelijkertijd is er een tentoon stelling Trams en treinen in Zeeland met materiaal uit het Zeeuws Documentatiecentrum. Scheepsmodellen staan her en der opgesteld en buiten in de gracht zijn er radiografisch be stuurde scheepjes te zien. Een multimediale personal computer is de hoofdprijs in een landelijke Internet quiz. Deel nemers krijgen een vragenfor mulier dat deels met behulp van Internet beantwoord kan wor den. Er zijn Internet-werkplek- ken ingericht op de eerste ver dieping van de bibliotheek. Als alle antwoorden gevonden zijn, kan het elektronische Internet- formulier worden ingezonden. Behalve de pc zijn er cd-roms en gratis abonnementen voor de bibliotheek te winnen. De drie hoofdprijzen worden een week later uitgereikt in Amsterdam. De wetenschap gaat een vrijage aan met de muziek door middel van optredens van 'Een soort van Fanfare', de naam van de kleinste fanfare van Nederland en kleine draaiorgels. Een paar dentram maakt het beeld com pleet, zij het dat dat gratis ritje wel een wetenschappelijk doel dient. De bestemming is het ge bouw van de Sterrenwacht Phi- lippus Lansbergen, waar iedere twintig minuten een lezing wordt gehouden over Quark, quant en quaser: van klein naar groot. In de bibliotheek staat bij terugkomst een telescoop opge steld. Zoals gebruikelijk is er ter gele genheid van de Wetenschap Techniek Week een speciaal boekje te koop. Dit jaar is het geschreven door Govert Schil ling. Het heet Klein en groot, de wonderlijke relatie tussen mi cro- en macrocosmos. Het is voor een tientje te koop bij de kassa van de pretlabs. Eveneens in het kader van de week is er op dinsdag 7 oktober om 20.00 uur een lezing in de bi bliotheek. Dr. André Klukhuhn praat dan over Serendipiteit: kleine oorzaken met grote ge volgen. De lezing gaat over de cruciale rol die kleine toevallig heden kunnen spelen bij grote, wetenschappelijke ontdekkin gen. De Wetenschapsdag wordt gehou den op zondag 5 oktober, van 13.00 tot 17.00 uur, in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Mid delburg. Door Marjan Mes Het Negende Filmfestival Zee land begint vanavond, als het Ne derlands Film Festival in Utrecht alweer bijna ophoudt. Ruim een week zijn in Hulst, Vlissingen, Middelburg en Goes actuele speelfilms uit de hele wereld te zien, zonder dat het Nederlandse element ontbreekt. Er is zelfs eni ge relatie met het Utrechtse festi val, waarvan een aantal films wordt overgenomen. Ook is er een wedstrijd voor jonge Neder landse filmers. Monique van de Ven, die 25 jaar geleden debuteerde in Turks Fruit en in Utrecht de eregast was en koninklijk werd onder scheiden, wordt tijdens de offi ciële opening van het Zeeuwse filmfestival - vanavond in Al- hambra in Vlissingen - opnieuw in het zonnetje gezet. Zij krijgt dan het Bronzen Zeeleeuwtje voor haar complete oeuvre. ,Op deze openingsavond gaat Exit in première, de eerste, lange speelfilm van de Zeeuwse film kunstenaars Paul en Menno de Nooijer, internationaal bekend van korte experimentele films, waarin fotografie en animatie een bijzondere visuele en thea trale kracht hebben. Wonend en werkend in Middelburg, ver van de Randstad, zijn vader Paul (1943) en zoon Menno (1967) in dubbel opzicht buitenbeentjes in de Nederlandse filmwereld. Veel techieken en beelden uit hun korte films keren terug in Exit, dat eigenlijk een lang uitgespon nen korte film is met een weelde aan surrealistische beeldvond- Sten. Paul de Nooijer speelt zelf een 50-jarige fotograaf, die wor stelt met een jeugdtrauma en wiens hang naar artistieke vrij heid de wonderbaarlijkste vorm experimenten oplevert. Zoon Menno speelt de fotograaf als 28-jarige, op een tijdstip dat hij aan een belangrijke tentoon stelling werkt. Voor zijn portret ten van naakte vrouwen laat hij zich inspireren door beroemde schilderijen en zijn eerste grote liefde, Ricky Koole. De vormge ving overheerst het verhaal, dat zijn spanning daardoor verliest. Gordel van smaragd van Orlow Seunke, de openingsfilm in Utrecht en een vaak heftig por tret van Nederlands Indië tijdens de Japanse bezetting, de bersiap en de politionele acties, is mor genavond al in Middelburg te zien. Daar wordt ook een selectie getoond van het Nederlands Film Festival en wordt op 8 en 9 okto ber aandacht besteed aan de hui dige Nieuwzeelandse cinema. Sinds de jaren tachtig staat die voor vaak zeer opmerkelijke films. Denk aan Jane Campion (An Angel at my Table, The Pia no) en Peter Jackson (Heavenly Creatures).. Vertoond worden on der meer twee recent bekroonde Nieuwzeelandse speelfilms: The whole moon van Ian Mune en Sylvester Stallone slaat nieuwe richting in Planet Man van Andrew Ban croft. Jong Nederlands filmtalent komt ook aan bod in Middelburg, met de vertoning op 10 oktober van zeven korte films; verrassend Ne derlands eindexamenwerk, dat door een jury met o.a. Paul en Menno de Nooijer beoordeeld zal worden. De winnaar ontvangt een prijs van duizend gulden. Te vens is er een publieksprijs van vijfhonderd gulden, want de zaal mag ook mee jureren. De Koning van Engeland in Hulst vertoont een zevental recente, in ternationale speelfilms. Op 3 ok tober wordt gestart met L.A. Confidential van Curtis Hanson, met Kevin Spacey als een beken de politieman en Danny DeVito als de journalist, die hem tipt in het corrupte Los Angeles van de jaren vijftig. Het langverwachte regiedebuut van Johnny Depp, The Brave, is in Hulst te zien op 4 oktober. Met hemzelf in de hoofdrol van een arme, drankzuchtige sloeber die zichzelf en zijn gezin verkoopt aan een engel des doods, gespeeld door Marlon Brando. The Island on Bird Street is een in Berlijn met de Zilveren Beer bekroonde, Europese jeugdfilm van Sren Kragh-Jacobsen. Hij gaat over een Pools-joods jonge tje in het getto van Warschau, dat leert te overleven en anderen te 'Exit' van de Zeeuwse filmkunstenaars Paul en Menno de Nooijer is vanavond de openingsfilm van het Filmfestival Zeeland. V.l.n.r. Peter van den Eede, Menno de Nooijer en Ricky Koole. PAGINA helpen (zondag om 13.45 uur). Sean Penn speelt in She's so lo vely van Nick Casavetes een echtgenoot, die in een psychiatri sche inrichting belandt als hij de verkrachter van zijn vrouw in el- Première van musical Grease in Chassé Theater PAGINA kaar slaat. Als hij vrij komt, leeft zijn vrouw met een rijke man (Jo hn Travolta) die zielsveel van haar houdt (zondag om 19.00 uur). Gebaseerd op een novelle van Tolstoi is Prisoner on the Mountains van de Russische re gisseur Sergei Bodrov. Het is een oorlogsverhaal in de Kaukasus over twee Russische soldaten, die door Tjetjeense verzetsstrijders gevangen worden genomen in een Nationaal Orkest van België sluit festival af PAGINA bergdorpje (6 oktober). Twin- town is een Engelse debuutfilm van Kevin Allen, een inktzwarte komedie met acteurs uit Train spotting, waarin een groep jon gens een duivels plan bedenkt om zich te wreken op een schatrijke ondernemer, die hen heeft uitge buit (7 oktober). Het filmfestival in Hulst wordt op 8 oktober afge sloten met de romantische kome die Courting Courtney, het ver rassende debuut van de jonge Amerikaanse regisseur Paul Ta- rantino. Een mooie, succesvolle dertigster is op zoek naar de Gro te Liefde en wordt als zodanig het onderwerp van een documen taire film. Fictie en documentaire fragmenten wisselen elkaar gees tig af. De slotfilm van het Zeeuws Film festival is een regelrechte pri meur: Seven Years in Tibet, het grootscheepse epos over een avonturenreis van een Oosten rijkse bergbeklimmer in de Hi malaya op zoek naar spirituali teit in Tibet. Het in overweldi gende natuurlandschappen ge filmde epos is geregisseerd door Jean-Jacques Annaud, bekend van o.a. The Name of the Rose en de natuurfilm De Beer. Op 12 ok tober in Middelburg. Filmfestival Zeeland wordt van 2 tot en met 12 oktober gehouden in De Koning van Engeland in Hulst, 't Beest in Goes, Schuttershoftheater in Mid delburg en Alhambra in Vlissingen, Door Jos Kessels Een poosje geleden kondig vester Stallone aan dat hij had van hersenloze actief kleinere en betere films doen, al betekende dat ee salaris-aderlating. De film mee hij zijn grillige carri nieuwe richting in wil st Copland van James Mango Mangold maakte eerder met Heavy, een goede, film over het personeel en c ten van een wegrestaurant maakte niet alleen indruk lone, maar ook op Robert Harvey Keitel en Ray Lie zich eveneens verbonden pland. Een cast dus om de bij af te likken. De film speelt zich af in ee zendorpje van Manhattan andere kant van de Hudsc rison wordt voornamelijk door Newyorkse politie: die aan de dagelijkse ten hun werk willen ontsnapt een mooie en veilige omgi adem willen komen, wordt Garrison ook wel genoemd. De lamme goedzak Fredd (Sylvester Stallone) is sh< Garrison, maar zijn mai niet verder dan wat kw; terechtwijzen. NYPD cheur Ray Donlan (Harve; heeft in werkelijkheid de i het plaatsje. Als er proble in Garrison lost Donlan z Niet alleen in Garrison, n in de straten van Manha blijkt. Als een neefje van ook een agent, betrokken dood van twee zwarte Donlan ervoor dat hij ka duiken, totdat de storm waaid is. .zdfii i M gbb Door Marjan Mes Wie van de spitsvondige van Woody Allen houd nostalgisch gevoel krijg horen van romantische, logse songs zal zich met zier kunnen laven aan says I love you, de eerst die de 62-jarige Newy neast (vorig jaar) maakti Het is trouwens op plaats weer zo'n praatz makelijke familie- en medie waarop Allen hr patent heeft: door onnc nigheden lopen relatie; belanden zijn figuren - hijzelf - op de bank b: chiater. En altijd word gesmacht naar de nieu liefde, die met lagen overtuigd moet worden. Centraal staat een uite: rende en gelukkige Manhattan. De man (All een psychiater, getrous goedhartige Steffi (Golc die altijd druk doende betaald sociaal werk. een stel tieners, waarv: Skylar (Drew Barrymc punt van trouwen sta brave Holden (Edward De naïeve dromen van i krijgen al meteen in het de song Just you, ju: ouderwets romantisch! vertolking. Nostalgiscl dans nemen gedurenc film op gezette tijden i nes over. Het zou, o glansrijke vertolking, n men zijn van zoetighei niet dat Allen de liefde, Door Jos Kessels De romantische ko best friend's wedding stralische regisseur was deze zomer dé s in Amerika en betel Julia Roberts na jar sukkel eindelijk weer van haar 'starpower in de VS heet. Julianne (Julia Rob ooit iets moois geh sportjournalist Michi Mulroney), maar de tie heeft zich niet d van minnaars zijn beste vriend geword grap hebben ze de maakt dat als ze op niet getrouwd zijn,

de Stem | 1997 | | pagina 22