Brussel wil uniforme rentetaks Kippenbouten en bloemkool Tweede Kamer wil duivenkolonie liefst 'uitdunnen' CDA krijgt bijval voor nieuwe koers Oh Kippenbouten, I 4® Rijverbod Parijs weer opgeheven Rabo investeert in West-Zeeuws-Vlaanderen daMÊb Koning Voetbal dreigt van z'n troon te vallen '©DïïDQKIS Willem-Alexander slaat alarm in studentenhuis De Splenter Schoenen DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Aanpak belastingontduiking Tijdens partij-avond in Hoogeveen 10 stuks, Q QQ ca. 2.7 kilo Nü Bloemkool, 1 QQ per stuk Grote xtc-vangst Brussel wil in vijf jaar 12 miljoen banen Politie slaat demonstratie Belgrado uiteen 3t/m12okt. Ahoy' Rotterdam ...en zeker 13 miljoen ongelukken... DESTEM OOSTBURG (zondags open: 14.00-18.00 uur.) TERNEUZEN 137e JAARGANG 2 KATERNEN Oe Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Uit Gids RTV-programma's 8 710311 000218 DONDERDAG 2 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PSV houdt Barcelona in bedwang Een uniforme bronbelasting op spaarrente zou een einde kunnen maken aan de kapitaalvlucht. Willen lidstaten als bijvoorbeeld Luxemburg hier niet mee instem men, dan moeten zij worden ver plicht informatie over rentebeta lingen te verstrekken. Dat is de kern van een pakket fiscale voor stellen van Europees Commissa ris Monti. Niet alle EU-lidstaten heffen mo menteel belasting op spaarrente. Nogal wat Nederlandse burgers, die in eigen land wel belasting moeten betalen, zetten hun geld daarom in andere landen op de bank. Zijn voorstel is de eerste van een serie concrete maatregelen. De Europese ministers van Finan ciën bespreken Monti's voorstel len over twee weken in Luxem- Door Ap van den Berg Den Haag - De duivenkolonie op Het Binnenhof wordt se rieus bedreigd. Het topmanagement van de Tweede Kamer wil honderden dieren laten doden. De doordringende stank van dikke lagen vogelpoep heeft de laatste tijd geleid tot gezond heidsklachten. Ook nu het niet extreem warm meer is, waaiert het afgrijselij ke aroma van vogelpoep via ventilatiesleuven en open staande ramen de werkruimten binnen. De laatste maanden werden talrijke personeelsle den onpasselijk. Zij moesten hun werk vroegtijdig verlaten. Vooral slachtoffers met een astmatische aanleg dreven het ziekteverzuim flink op. „Sommige medewerkers heb ben inmiddels een andere werkplek gekregen. Maar een echte oplossing is dat niet. Nu zitten collega's met minder ge voelige luchtwegen in de stank," verzucht Henk Mul ders, hoofd voorlichting en communicatie van de Tweede Kamer. Maar wat dan? De parlemetits- gebouwen zijn reeds voortien van ijzerdraden in dakgotei en netten boven binnenplaatsen. Er is nota bene ook een soort kleefpasta op de vensterban ken gesmeerd. De duivenkolonie in de Haagse binnenstad laat zich echter niet wegpesten. De schoonmakers vechten tegen de bierkaai. „Wat natuurlijk moet gebeuren is: de duivenkolonie radicaal uitdunnen," klinkt het resoluut uit de mond van Henk Mulders. „We hebben deze oplossing be sproken met de gemeente Den Haag. Maar die staat niet te trappelen. Bang voor reacties uit de stad." Dat geldt, zo blijkt bij nader inzien, ook voor de managers van de Tweede Kamer. „Al thans, vooralsnog," zeg: Mul ders. „Wat ons vooralsnog weerhoudt van een radicjle op lossing is de publieke opinie. We willen dolgraag van de las tige duiven af, maar we zitten helemaal niet te wachtm op massale protesten van deren beschermers." f ym «v. Feyenoord pakt verwachte prijs tegen Kosice Bouwen in België blijft lijdensweg PAGINA PAGINA Veel mensen nemen afscheid van Marquinie PAGINA PAGINA Boerderij in IJzendijke stelt erf open voor publiek Van onze verslaggever Brussel - Als het aan de Europese Commissie ligt, komt er in de Europese Unie een uniforme belastingheffing op spaarrente. Dan kunnen burgers niet meer aan de fiscus ontsnappen door hun geld bijvoorbeeld op een Luxemburgse rekening te parke- burg. Als zij daarmee instemmen zou dit eind dit jaar moeten lei den tot concrete richtlijnen. Door het invoeren van een hef fing worden de banken die spaar gelden beheren, verplicht belas ting (bronheffing) in te houden en af te dragen aan de fiscus alvo rens de rest op rekening van de cliënten bij te schrijven. De spaarders hoeven dan verder niks meer aan de belasting op te ge ven. Een land als België kent op dit moment voor de eigen inwoners een bronheffing van ongeveer 15 procent. Monti wilde nog niet zeggen welk percentage hem voor ogen staat. Staatssecretaris Ver meend, die werkt aan een nieuw belastingstelsel, heeft eerder la ten weten wel te voelen voor zo'n belasting. Hoogeveen (anp) - De leden van het CDA lijken in grote meer derheid positief te staan over de koerswijziging van hun partij. Partij-voorzitter Helgers oogstte gisteravond tijdens een bijeenkomst in Hoogeveen tenminste bijval en, applaus van zijn achterban toen de kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen ter sprake kwam. Helgers zei dat de bijval van de leden hem niet verbaast. „We krijgen hoofdzakelijk uiterst .positieve reacties. Dat was ook te verwachten, want we hebben de regionale en lokale afdelingen ook nadrukkelijk bij de nieuwe koers betrokken. We hebben geen stap gezet zonder dat we zeker wisten dat we de steun hadden van de basis." Hef rijverbod voor een deel van het autoverkeer in Parijs is vannacht weer opgeheven. De luchtvervuiling is een stuk ver minderd en de weersvoorspel ling voor vandaag is zo goed dat intrekking van het verbod mo gelijk is. Gisteren mochten van af 05.30 uur alleen auto's door de Franse hoofdstad rijden waarvan de eerste cijfercombi natie op een oneven getal ein digt. Openbaar vervoer was gratis. Politieprefect Philippe Massonu sprak van een groot succes. Volgens hem was er 15 procent minder autoverkeer dan normaal. foto reuter Leiden (anp) - Kroonprins Willem-Alexander heeft dinsdagavond voorkomen dat een studentenhuis aan de Haagweg in Leiden vol ledig afbrandde. Hij reed met twee lijfwachten over de Haagweg toen hij op de eer ste verdieping van het pand vlammen uit het raam zag komen. Volgens de politie waarschuwde Willem-Alexander vervolgens de bewoners, terwijl één van zijn lijfwachten de brand te lijf ging. De andere begeleider waarschuwde de brandweer. De brand was ontstaan in een pan die op het vuur was blijven staan. Door Sanne Schelfaut Sluis - De Rabobank West- Zeeuws-Vlaanderen inves teert de komende jaren mil joenen guldens in de West- Zeeuws-Vlaamse economie. Aan het eind van dit jaar sticht de bank een stimule ringsfonds om daar jaarlijks vijf ton in te storten. Met het fonds wil de bank projec ten en onderzoeken van de grond helpen die de economie en het welzijn in de regio bevorderen. Vaak ketsen projecten af wegens gebrek aan geld. Zo verstrekken de provincie Zee land en de Europese Unie in Brussel subsidies die alleen wor den toegekend als de subsidie aanvrager voldoende eigen geld inbrengt (co-financiering). Hier door gaan er nogal wat aanvra gen niet door. De toekomstige Rabobank West-Zeeuws-Vlaan- deren (op 31 december fuseren de Rabobanken van Oostburg en Sluis) wil met het fonds de hel pende hand bieden. Uitgangs punt van de subsidie-aanvraag moet dan wel zijn dat er lokale of regionale belangen mee zijn ge diend. J. Smits, directeur van Ra bobank Sluis-IJzendijke, vertelt dat het Rabogeld voor zoveel mo gelijk doeleinden zal worden ge bruikt. „Op gebied van het be drijfsleven, de landbouw en ook het toerisme zullen we proberen projecten van de grond te krijgen. Een paar voorbeelden zijn het stimuleren van de bedrijventer reinen in IJzendijke, Eede, Sluis en Oostburg. Op het gebied van toerisme denken we met name aan de ontwikkeling van de ha ven in Breskens." „Als straks de autoveren wegval len, krijg je daar een open verbin ding met de zee. Daar zou je op kunnen inspringen door de haven een andere functie te geven. Wij denken bijvoorbeeld aan een ver dere uitbouwing van het toeris tisch aspect door het realiseren van een catamaranverbinding tussen Breskens en Oostende. Op Vlieland heb je ook zo'n verbin ding en dat is een fantastische toeristische attractie." De bank wil ook de landbouw sector tegemoet treden, „Op dit moment praten wij met Agra risch West-Zeeuws-Vlaanderen over de toekomst van deze sector. (ADVERTENTIES) BREDA o 8oh«n» 17 Een puzzelactie voor de lezers van De Stem en Brabants Nieuwsblad met een prijzenpakket t.w.v. ƒ25.000,-. 17 Puzzelend door Zuidwest - /S/ederland KI® 26 0 Noordho*f z*m* 30 22 ROOSElt Tot en met 18 oktober kunt u iedere dag meedingen naar onder meer een gratis breedbeeld kleurentelevisie, een video camera, een multimedia- computer en vele andere fantastische prijzen. Zie elders in deze krant. Ungvndllk O Uo Gelder o Kitrtchol 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn Deze aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 4 oktober a.s. PAGINA fil MIN./MAX. tl 7 jj Redelijk weer Vandaag af en toe opklaringen met tussendoor een enkele bui. Door het draaien van de wind naar het noordwesten wordt het minder zacht. Rotterdam (anp) - De Nederlandse voetbalkijker kijkt vaak fout. Gewoon omdat hij/zij niet weet op welke zender de favo riete sport is te bekijken. Dat blijkt uit een onderzoek van CIA Medianetwork onder vijfhonderd consumenten. De voetballiefhebber is het 'ge- zap' zat. Volgens het Rotterdam se onderzoekbureau kijkt 41 pro cent van de liefhebbers minder graag naar voetbal dan vroeger. „Er is tegenwoordig teveel voet bal op tv," zegt 51 procent. Slechts 20 procent van de voet balliefhebbers weet dat Veronica de thuiswedstrijden van Oranje uitzendt. Ook Canal+ heeft nog heel wat missiewerk te verrich ten. Slechts 29 procent weet dat de betaalzender wedstrijden live uitzendt. Tinus Eikelboom van het media bureau: „Wij zijn met Canal+ aan het onderhandelen over reclame tarieven. De zender gaat heel om- Rotterdam - De politie heeft acht verdachten aangehouden op ver denking van handel in xtc. Onder de verdachten is een militair van de Koninklijke Landmacht. De politie deed huiszoekingen in West-Brabant (met name in St. Willebrord en Schijf), in Gelder land en Zuid-Holland. Daarbij zijn zeven vaten met grondstof fen voor het vervaardigen van xtc, 20.000 xtc-tabletten, 100.000 gulden aan contant geld, vijf au to's en twee vuurwapens inbe- slaggenomen. De boeren zijn momenteel overal tegen. Tegen de herinrichting van de kust, tegen Duurzaam Veilig en tegen ontpoldering. Als je dan vraagt wat ze wel willen, dan blijft het stil. Wij proberen nu sa men met de landbouwsector een goed afgewogen landbouwvisie op te stellen waar ze de komende tien tot vijftien jaar mee aan de slag kunnen," aldus Smits. Hij benadrukt dat de bank niet alleen maar geld wil investeren in West-Zeeuws-Vlaanderen maar ook kennis. „Voor Brussel is West-Zeeuws- Vlaanderen een achterstandsge bied waar dus de nodige subsidie naar toe gaat. Laat dat nog maar een paar jaar zo blijven, zodat wij in die tijd iets moois van de grond kunnen krijgen," besluit Smits. Van onze correspondent Brussel - De Europese Commissie wil in vijf jaar 12 miljoen nieuwe banen scheppen. De werkloosheid in de Unie zou in die periode moeten dalen van 11 naar 7 procent. Om die streef doelen te bereiken, worden de lidstaten aangespoord extra maatregelen te nemen voor werk gelegenheid in het midden- en kleinbedrijf en onder jongeren. In het werkgelegenheidsplan, dat de commissie gisteren goedkeur de, is niet langer sprake van grootschalige infrastructuurwer ken, zoals enkele jaren geleden. Het nieuwe plan is minder ambi tieus, maar wel realistisch, on derstreept Europees commissaris Flynn van Sociale Zaken. De voorstellen lijken geïnspireerd op het Nederlandse poldermodel. Zo wil ook Europa het startende ondernemers gemakkelijker ma ken, het midden- en kleinbedrijf extra geld geven en de kosten op arbeid verder verlagen. Het ac cent komt ook te liggen op be strijding van de werkloosheid on der jongeren. Daarnaast pleit de commissie voor meer flexibilisering en soe peler arbeidstijden. In het plan is tot slot aandacht voor gelijke kansen van mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt en herintre dende vrouwen. Het zoveelste werkgelegenheids plan vloeit rechtstreeks voort uit het Verdrag van Amsterdam, dat vandaag tijdens een sobere plechtigheid in de hoofdstad wordt ondertekend door de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de vijftien lidstaten. slachtig met zijn prestaties om We krijgen maar weinig te horen over het aantal verkochte deco ders. Met deze cijfers zouden de tarieven wel eens naar beneden kunnen worden bijgesteld." Studio Sport blijft de nujnmei één voor de voetballiefhebber, voor 100 procent. De kwaliteit van het programma is volgens 95 procent 'goed tot zeer goed'. De sportprogramma's van RTL en SBS krijgen een veel. lagere waardering. Belgrado (dpa/rtr) - De opi-oer- politie in de Servische hoofdstad Belgrado heeft gisteravond een demonstratie van twaalfduizend mensen uiteengejaagd. De betogers waren voor dé twee de achtereenvolgende dag de straat opgegaan om te demon streren tegen onder meer het ont slag van de burgemeester van Belgrado, de oppositieleider Zo- ran Djindjic. De Europese Unie en de Verenig de Staten hebben gisteren gepro testeerd tegen het harde optreden tegen demonstranten in ex-Joe- goslavië. In Pristina werden eerder op de dag tienduizend protesterende etnisch Albanese studenten met harde hand uiteengejaagd. (ADVERTENTIE) familiebeurs 3 generaties gezellig wonen en leven Beleef een dag in een wereld van nostalgie en toekomst. De 50e Femina; verrassend, veelzijdig, gezellig. Dagelijks van 11.00-17.00 en 19.00-22.30. Zondag van 11.00-17.00 uur. Ook op lnternetwww.femina.nl (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving..32,50* D Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch beuikn en omvangt een Parkerpen. Naam- Adres: Postcode;Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: I Dagblad De Stem, Afdeling Lezer,sconiact, -j Antwoordnummer 112,4800 VB Breda I 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERIAND

de Stem | 1997 | | pagina 1