ers zet de KNVB buitenspel Het extraatje van Albert Heijn. tniruiduaU PARACETAMOL \k 99 De Hoop Scheffer zwaar onder vuur de stem mam Loekie krijgt 'n maatje: Max Shell Europa: 3000 banen op de tocht Meer vandalisme aan boord veerboten PSD If TREND KL/ ZIFN E U 3ij verkoop samenvattingen DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N VS dreigen vliegtuigen Iran ïeer te schieten Hasj en cocaïne i n beslag genomen t i Terneuzen r m Nederlandse arbeidsmarkt zeer flexibel Rechter België verliest baan na SM-affaire 5.95 Deze week alleen bij Albert Heijn. au rl mww CDA-fractie hekelt vernieuwing Net wil 1,5 miljoen klanten mm Christen Democratische Afvalrace '/nkelcentrum St Anno e'nsuzen nabij de Hcnte 115-617598 I37e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma' 8 "710311 000218" I I I I I WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Lijf S Leven Ajax verpulvert Maribor, 9-1 Sleuwen eist rectificatie woorden Wille PAGINA Omroep Zeeland tv start vandaag PAGINA PAGINA Liechtenstein j was de vader i van de pop-art I Memoires van dr. Karthaus, de man met de gouden handen PAGINA [et is nog onduidelijk waar dat ie zal leiden; nóg meer zappen jor de tv-kijkers om de voetbal- jmpetities te kunnen volgen of :n bundeling van de samenvat- ngen op één zender zoals dat dit :izoen al met live-wedstrijden i Canal+ gebeurt, u zendt de NOS alle samenvat- ngen van eredivisie-wedstrij- en uit, terwijl SBS 6 de rechten p de eerste divisie heeft. De oetbalbond treedt daarbij op als :entraal verkoopkantoor', de ogen van minister Wijers ïconomische Zaken) maakt de [NVB zich daarbij feitelijk huldig aan kartelvorming. Vol- ens de minister leidt zo'n collec- :eve verkoop tot prijsopdrijving, lij wijst erop dat de prijs van sa- Washington (rtr) - De Verenigde itaten hebben Iran gewaar- chuwd Iraanse vliegtuigen neer [e zullen schieten als zij het vlieg verbod boven het zuiden van Irak Rijven schenden. Irak beschul digt Iran ervan bombardementen [e hebben uitgevoerd op zijn Tondgebied. Acht Iraanse vlieg- uigen zouden doelen hebben be- tookt van de Iraanse oppositie, lort na de Golfoorlog stelden de erenigde Staten boven delen an Irak een vliegverbod in. sommen. Ook de ponten ontkomen niet aan vandalisme. „We merken een toe- jiame." Vooral het 'lenen' van brandblussers vindt hij zeer zorgwekkend. IVant daardoor komt de veilig heid van passagiers, bemanning Terneuzen - De marechaussee heeft gistermorgen in de binnen stad van Terneuzen 300 gram hasj in beslag genomen. De drugs waren in het bezit van twee Fran sen. Een patrouille zag een aüto rij den die meerdere overtredingen beging. Bij controle van de wa gen, roken de marechaussees een hasjlucht. De drugs die zich in de auto bevonden, zijn in beslag ge nomen. In de Korte Putstraat in Terneu zen is van een 27-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats elf gram cocaïne in beslag geno men. De man is ingesloten, ook omdat hij niet kan aantonen dat hij le gaal in Nederland verblijft. in onze Haagse redactie len Haag - De KNVB komt vanaf 1 juli 1998 buitenspel te aan bij de onderhandelingen over tv-samenvattingen in het etaalde voetbal. menvattingen de afgelopen jaren verzesvoudigd is. De kijker be taalt daar uiteindelijk de reke ning voor, aldus Wijers. Daarom is de rol van de KNVB bij de verkoop van samenvattin gen vanaf het volgend seizoen uitgespeeld. Dat is nu al het geval bij live-uitzendingen van voet balwedstrijden. De achttien clubs in de eredivisie hebben die rechten verkocht aan de abon neezender Canal+. Dat mag, om dat de 'NV Eredivisie' niet op treedt als verkoopkantoor, maar als bemiddelaar. Minister Wijers acht het echter niet verstandig als de samenvat tingen nu al 'in de losse verkoop' worden gegooid, zo blijkt uit een adviesaanvraag aan de Commis sie economische mededinging. De ervaring met Sport7 heeft geleerd dat verwarring bij de consument zorgt voor fors dalende kijkcij fers. Daarom krijgt de KNVB tot de zomer van het volgend jaar van Wijers een ontheffing. Daar mee zouden de betrokken clubs voldoende tijd moeten hebben om zich voor te bereiden op de nieu we situatie. Een woordvoerder van de KNVB zegt dat de adviesaanvraag van Wijers in Zeist is ontvangen. „Het is een heel technisch ver haal van twintig kantjes. Dat gaan we eens rustig bestuderen." De KNVB wil tijdens een hoorzit ting bij de Commissie economi sche mededinging zijn standpunt uiteen zetten. De datum van die koorzitting is nog niet bekend. Rotterdam (anp) - Een reorganisatie bij de raffinage- en ver koopafdelingen van Shell in Europa kan de komende jaren bij na drieduizend van de negentienduizend banen gaan kosten. 'an onze verslaggever Middelburg - Naast de pot plassen er poepen, vernield meubi- air, verdwenen brandblussers, graffit'.. Directeur A. Vos van de 'rovinciale Stoomboot Diensten (PSD) heeft geen enkele moei- om een rijtje wandaden op de Wtsterschelde-veren op te Shell heeft afgelopen jaren al een flink aantal reorganisaties door gevoerd. Bij ingrepen bij de hoofdkantoren in Londen en Den Haag gingen vorig jaar twaalf honderd banen verloren. Ook voor de chemiesector, waaronder de Shell-vestiging Moerdijk valt, is al eerder een herstructurering aangekondigd. Een herstructure ring op de raffinaderij in Pernis ging in 1994 ten koste van 1050 arbeidsplaatsen. Het rendement op met name raf finage is volgens Shell al lange tijd te laag. Afgelopen augustus maakte het concern niettemin een winststijging bekend van 17 procent bij de divisie Raffinage en Verkoop. Topman C. Herk- ströter schreef die verbetering toe aan strenge kostenbeheer sing. De plannen van Shell hebben volgens een woordvoerder waar schijnlijk deze keer weinig gevol gen voor de vestiging in Pernis. In Nederland werken zo'n twee duizend mensen in de sectoren waar gereorganiseerd wordt, van wie het leeuwendeel op Pernis. Bij de Shell Nederland Verkoop maatschappij werken zo'n drie honderd mensen. (ADVERTENTIES) en lading in gevaar. Zijn mensen moeten in geval van een calami teit immers weten waar ze een brandblisser kunnen pakken. En als ze moeten zoeken, kan het wel eens net ie laat zijn. Ook de vervuiling van de toilet ten vindt lij een gruwel. Niet al leen de graffiti, maar vooral ook de echte stinkende vervuiling, bijvoorbeeld het moedwillig leg gen van een bruine hoop naast de toiletpot. Dat soort zaken vindt met name plaats in ie zomermaanden. Maar ook in de herfst en winter, als vooral de Zeeuwen gebruik maken van d» veerdienst, komt vandalisme voor op de boten van de PSD. Door het toegenomen vandalisme zijn de kosten voor het schoon houden van de veren gestegen. „Want zo'n 'toilet moet wel schoon en proper zijn. Als we zo'n vervuiling ontdekken, on dernemen we direct actie." Tot nu toe heeft de bemanning van de ponter, een enkele dader gepakt, aldus Tos. Waarvoor wil de hij gisteren niet vertellen. Wel dat de politie in dat soort geval len alle medewerking geeft. Nee, daar heeft hij geen kagen over. Over het toegenomen vandalisme wel. MM LEES VOOR GEBRUIK EERST DE BIJSLUITER 20 tabletten 4 500 mg Loekie de leeuw krijgt een nieuw maatje in de reclame blokken van de Ster. Vanaf van daag vliegt het ruimtehondje Max tussen de commercials voorbij. Max beleeft avontuur tjes van zes seconden. Loekie zelf blijft gewoon te zien. De Ster biedt adverteerders de kans met Max hun producten aan de man te brengen in ani matiefilmpjes. FOTO ANP Rotterdam (anp) - De Neder landse arbeidsmarkt is een toonbeeld van flexibiliteit. De Erasmus Universiteit leidt dat af uit de koppositie van Ne derland waar het gaat om tij delijk werk. Van het totaal aantal banen was 10 procent in 1994 flexibel. De onderzoekers gaan ervan uit dat het werkelijke percentage nog zo'n 8 procent hoger lag. De Ver enigde Staten, een land dat vaak als voorbeeld voor de flexibele arbeidsmarkt geldt, scoort bij voorbeeld vijf keer zo laag. De flexibiliteit van de Nederlandse arbeidsmarkt blijkt onder meer uit de groei van het aantal men sen met een betaalde baan. Hun aantal steeg in de periode van 1980 tot 1996 met 25 procent van ruim 4,7 miljoen naar 6,1 miljoen. Nederlanders werken gemiddeld slechts zeven jaar bij dezelfde baas. Alleen in Australië en de VS is de arbeidsmobiliteit nog groter. (ADVERTENTIE) Antwerpen (anp) - De rechtbank in Antwerpen heeft een 52-jarige Bel gische rechter veroordeeld tot één jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf voor sado-masochistische seks met zijn echtgenote. Bovendien verliest de Me- chelse rechter voor vijf jaar zijn burgerrechten met als gevolg dat hij uit zijn ambt wordt gezet. Opmerkelijk is dat de echt genote de rechter zelf vroeg om'haar als slavin te behan delen. Hun erotische spel werd vervolgens vastgelegd op video. Het is deze video die de rechter duur is komen te staan. De band belandde bij justitie in de nasleep van de Dutroux-affaire waarbij jacht werd gemaakt op por no. Het Antwerpse hof van be roep oordeelt dat de rechter opzettelijk zware slagen en verwondingen heeft toege bracht aan zijn vrouw. Dat feit weegt, zwaarder dan de seksualiteitsbeleving van de individuele mens, aldus de rechtbank. De rechter maakte zich vol gens het hof tevens schuldig aan prostitutie omdat hij zijn vrouw diverse malen naar een SM-club heeft gebracht. De rechter gaat, gesteund door zijn echtgenote, in be roep tegen het vonnis. En met de exclusieve aardewerken voe derbakken, die we In Italië met de hand hebben laten beschilderen. U krijgt ze nu voor een zacht prijsje bl) het voer. Ctt Kattenvoer, brokjes of paté 1 1 O blikje 400 gram Nü JL.JL^/ BIJ aankoop van 4 blikjes: "7QC katten-voederbak A6£5" Avü C(1 Hondenvoer, brokken of diner zak 2.5 kilo Nü 4 Oktober dlerendagl Verwen uw huisdier extra met AH katten-en hondenvoeding honden-voederbak BIJ aankoop van 2 zakken: Q QC 1495 5.33 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 oktober a.s. mtmS BREDA Een puzzelactie voor de lezers van De Stem en Brabants Nieuwsblad met een prijzenpakket t.w.v. ƒ25.0 Puzzelend door JTuidvvest-/Vederland 03 jot err met 18 oktober kunt u iedere dag meedingen naar onder meer een gratis breedbeeld 30 kleurentelevisie, een video- 22 camera, een multimedia- computer en vele andere fantastische prijzen. Zie elders in deze krant. ROOSE. PAGINA 10/19 Lichte regen Vanaf vandaag wordt het weer wisselvallig. Er komt meer wind en er gaat regen van betekenis vallen. Vandaag is er veel bewolking en af en toe wat regen. De wind is vrij krachtig tot krachtig. Van onze Haagse redactie Den Haag - De CDA-fractie heeft gisteren boos gereageerd op de ontwerp-kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. Jaap de Hoop Scheffer, pas aan gewezen tot lijsttrekker, kreeg tijdens een uiterst emotionele fractievergadering het verwijt dat hij 'zijn' mensen onvoldoende heeft beschermd tegen de ver nieuwingsdrang van het partijbe stuur. Van de vierendertig CDA- Kamerleden moeten er zeventien na de komende verkiezingen plaats maken voor anderen. De Hoop Scheffer erkent dat hij door zijn fractie zwaar onder vuur is genomen. „Er was boos heid. Deze lijst is een klap. Er is onrust in de fractie en die zal ik beteugelen, maar ik weet niet op welke termijn. Er zijn mensen in een uiterst moeilijke en pijnlijke situatie komen te verkeren." De Hoop Scheffer blijft echter voluit achter de ontwerplijst staan: „Ik neem hiervoor verant woordelijkheid, daar sta ik voor." De woede gold niet alleen de fractieleden die moeten opstap pen, zegt Kamerlid Mateman, die niet op de lijst is gezet. „De frac tie heeft een hele kritische ge- dachtenwisseling gehad over de ontwerplijst. Heel breed is de aanpak van het partijbestuur be kritiseerd in zeer harde bewoor dingen. Er was weinig begrip voor deze aanpak." Volgens fractielid Lansink (even eens bedankt voor een volgende termijn) was de woede algemeen. „Oók bij de mensen die mogen blijven. Iedereen vindt dat dit zo niet kan." Lansink vindt het vooral schan dalig dat 'jonge' Kamerleden die nog maar aan hun eerste termijn bezig zijn, zoals Anneke Assen en Jan ten Hoopen, op vrijwel on verkiesbare plaatsen terecht zijn gekomen. De Hoop Scheffer had vooral deze jonge garde in be scherming moeten nemen. Nu hij dat heeft nagelaten, acht Lansink de positie van De Hoop Scheffer Jaap de Hoop Scheffer. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP 'heel, heel moeilijk'. Kamerlid Van den Burg, die ook geen plaatsje heeft gekregen op de ontwerplijst, vindt dat de par tijtop veel te ver is gegaan. „De lijst is doorgeschoten naar ver nieuwing en er is onvoldoende continuïteit. Er staat nu bijvoor beeld niemand meer op de lijst die ervaring heeft als bewinds persoon. Een fractie moet toch een collectief geheugen hebben." Ank Bijleveld, nummer twee op de ontwerplijst en daarmee kan didaat voor het vice-fractievoor- zitterschap, erkent dat de voor genomen vernieuwing kan leiden tot problemen bij het functione ren van de fractie na de verkie zingen. Kamerlid Van de Camp, die een verkiesbare elfde plaats inneemt, staat wel achter de vernieu wingsoperatie. „Vernieuwen doet pijn, daar draai ik niet om heen. Maar het bestuur heeft dit besluit genomen en dat respecteer ik." ZIE BINNENLAND - A4: - Herfststormen teisteren CDA - Helgers riskeert meer dan verkiezings nederlaag Van onze redactie economie Amsterdam - Nederlanders met een niet al te oude personal computer, die zich zonder ingewikkelde toestanden op de elektronische snelweg willen wagen, kunnen sinds gisteren terecht op Het Net van PTT Tele com. Het Net geeft niet alleen toegang tot een virtuele boulevard waar tientallen Nederlandse bedrijven hun 'etalage' hebben ingericht, maar verschaft ook de mogelijkheid wereldwijd e-mail te versturen en te ontvangen. PTT Telecom denkt eind dit jaar 300.000 en volgend jaar anderhalf miljoen mensen op Het Net te hebben aangesloten. De drempel wordt zo laag mogelijk: de Nederlandstalige software voor Het Net kan gra tis afgehaald worden en na zes maanden gratis proberen kost een e- mail-abonnement slechts vijf gulden per maand. (ADVERTENTIE) ■I a m a a a a a a a a a a a a a De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: p een proefabonnement van 6 weken voor 31 r of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 V kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres.- Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr. Handtekening: Stuur deze bon ki een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda m m m m M wr ESfllBiMillllWSSHi

de Stem | 1997 | | pagina 1