Kuip is weer 6Pension Hommeles' De Bilde worstelt met verdriet Dramatische uitschakeling Oranje DE STEM Spelers Vitesse aangeslagen Slechts kleine kans op rentree Bosman Blijlevens zet punt achter het seizoen Royale winst NAC 2 Crisisberaad in plaats van training ter voorbereiding op Europa-Cupduel Advocaat gaat ervan uit dat spits tegen Barcelona speelt SPORTNIEUWS KORT Spelen Sier bij Ajax onzeker Luyendijk uit ziekenhuis Zware blessure Leferink verlamt ploeg Goedkoop Het nieuwste model uit de HP NetServer Serie: fEl HEWLETT# VHM PACKARD de HP NetServer LD Pro W. I Bel voor meer informatie: (0161)43 28 55 Uw partner in automatisering Lanqe Bunder 5 - 4854 MB BAVEL Porto (anp) - Vol zelfvertrou wen was Vitesse zondag afge reisd naar Portugal. Met de mooie zege van 7-1 tegen het zwakke Fortuna Sittard op zak, voelde de ploeg zich zelfverzekerd. De Arnhem mers hadden alle fiducie in de goede afloop van de return tegen Braga in de eerste ron de om de UEFA-beker. In de Portugese provinciestad ver dedigen ze immers een voor sprong van 2-1. De opperbeste stemming sloeg zondag bij aankomst op de luchthaven van Porto abrupt om in rouw. De plotselinge dood van de broer van Orlando Trustfull raakte de ploeg hard, diep in de Sport ziel. De ex-Feyenoorder keerde zondagavond in gezelschap van bestuurslid Rein Papenburg nog terug naar Nederland, waar hij is opgevangen door familie. Hoewel trainer Henk ten Cate het gevoel had dat de trieste ge beurtenis de groep nog dichter tot elkaar had gebracht - samen verwerkten ze de tragische te genslag bleek dat het drama sommige spelers intenser heeft aangegrepen dan de trainer waarschijnlijk heeft gesigna leerd. Vooral Michel Kreek had maan dag in hotel Meriden in Porto zichtbaar moeite over de plotse linge dood van Trustfulls broer te praten. De ex-Ajacied is dik bevriend met Trustfull sinds zijn jeugdjaren. Beiden speelden nog als junioren samen in Amster dam. „Ik weet echt niet wat ik moet zeggen," zei de 26-jarige middenvelder. „Het onheilsbe richt sloeg bij de groep in als een bom. Voetbal stelt in vergelij king met dit drama niets meer voor. Het heeft niet alleen mij, maar ook de andere spelers enorm aangegrepen. Zondag heb ik geen moment aan voetbal kunnen denken. Ook nu is het enorm moeilijk me op de wed strijd te concentreren. Ik zal me zo goed als het gaat voorberei den. Eigenlijk vind ik het voor Orlando en zijn familie nu niet gepast over voetbal te praten." John van den Brom had minder moeite zijn gevoelens te uiten. Eén van de meest ervaren spelers van Vitesse bekende dat hij tot nu nog veel problemen had met de droeve boodschap van zon dag. Maar hij voegde daaraan wel toe dat de ploeg verder moet. „Het klinkt hard, maar we moe ten door. Het is onwezenlijk, we leven mee met Trustfull, maar ik besef ook dat we dinsdag aan de bak moeten," zei Van den Brom. „Het is niet gemakkelijk onder deze omstandigheden. De vraag is zeker gerechtvaardigd hoe we dit verwerken. Het heeft niets met voetbal te maken, je wordt er wel van doordrongen dat er meer is dan alleen voetbal, dat een wedstrijdje dan even niet meer belangrijk is." Van den Brom zei dat vandaag pas blijkt hoe de groep het heeft verwerkt. Of de spelers er ster ker door worden, kon hij niet zeggen. „Je komt na dit trieste voorval niet meer zo snel voor Door Jacques Hendriks Rotterdam - Morgenavond speelt Feyenoord zijn tweede wed strijd in de Champions League, thuis tegen FC Kosice uit Slo wakije. Zondag volgt het uitgestelde duel met NAC. Twee wed strijden die gewonnen moeten worden. Een belangrijke week dus voor de Rotterdammers. Toch werd er gisterochtend niet getraind. Iedereen zat binnen, de meesten van half elf tot bijna twee uur. Spelers, trainers en zelfs de even uit Antwerpen overgewipte voorzitter Jonen van den Herik. Crisisberaad. De Kuip is na de 2-0-nederlaag te gen FC Groningen weer eens ver anderd in een 'Pension Homme les'. Dat er gisteren voor de ingang van de Kuip een brandweerauto stond, zal wel toeval geweest zijn. Maar dat het reeds langer smeu lende binnenbrandje zich dreigt uit te breiden, is zo klaar als een klontje. Na twaalven verschenen slechts vijf spelers (Cruz, Schuiteman, Dudek, Van Wonderen, Boateng) sjokkend op het veld, vergezeld door liefst vier trainers. De rest moest binnen blijven, zich laten verzorgen en vooral communice ren. 'Bakkie troost' drinken, keu- tje leggen. Met elkaar. „Commu nicatie is nu het belangrijkste, dat beseffen de spelers zelf ook wel, daar werken we dus aan," was het enige wat trainer Arie Haan kwijt wilde. „Er is geen crisis, want dan ben ik de eerste aan wie je merkt dat het wel zo is. We hebben alleen uitge breid gesproken over hoe we zon dag de wedstrijd onnodig uit han den hebben gegeven," probeerde aanvoerder Henk Fraser rust te prediken. „Dat we niet getraind hebben, lag alleen aan het feit dat een hoop spelers licht geblesseerd waren." Een leugentje om bestwil natuur lijk, want dat het met de onderlin ge verstandhouding op het veld het hele seizoen al niet best ge steld is, was al langer duidelijk. Net zoals het feit dat er binnen de uit tien nationaliteiten bestaande selectie groepjes, cultureel ver schillende eilandjes, ontstaan zijn. De spelers hebben te weinig con tact met elkaar buiten het veld en begrijpen elkaar niet binnen de krijtlijnen. „We hadden voor de wedstrijd te gen FC Groningen afgesproken dat we niet op de buitenspelval zouden spelen. Wordt het toch ge daan en komen daar prompt beide tegengoals uit voort," schamperde Jean-Paul van Gastel zondagmid dag voor de microfoon van Radio Rijnmond. De Bredase Tilburger viel een van zijn medespelers zelfs persoonlijk aan: „Pablo (Sanchez) wilde al leen eigen succes, andere jongens wilden eigen succes. Dat vind ik trouwens al langer een probleem, dat sommige spelers alleen voor zichzelf lopen te spelen," was de bepaald niet malse kritiek, die de international een dag later deels weer inslikte. „Ik heb geen namen genoemd," zei hij en toonde daar mee een dag te laat berouw om zijn verbale zonde. Een van de andere spelers die Van Gastel ongetwijfeld bedoelde, is de Rus Igor Korneev, wiens komst naar de Kuip door de echte lief hebbers zo bejubeld werd. Tweemaal stond de balverliefde middenvelder slechts in de basis, beide keren werd hij al halverwe ge gewisseld door Haan, omdat hij zijn verdedigende taken verzaakte en te veel de vedette uithing. Te gen FC Groningen raakten hij en De Feyenoord-spelers, v.l.n.r. Dudek, Picun, Sanchez en Van Gastel lopen na het echec in Groningen met gebogen hoofd van het veld. Gisteren was er in De Kuip crisisberaad. Sanchez zelfs in een bijna letter lijke strijd gewikkeld wie het pre dikaat Spielmacher mocht dra gen. Met als gevolg dat Van Gas tel, de man die nou juist achter het dartele duo de boel moet sturen en lange ballen moet geven, wegge drukt werd. Opmerkelijk was gistermiddag dat terwijl de rest dus op bevel van Haan in het spelershome ver bleef, Korneev zich doodleuk liet interviewen in de brasserie in het Maasgebouw. Feyenoord, de club van hand-in- hand, die het traditiegetrouw moet hebben van de werklust en de teamgeest, is weer eens veran derd in een broeinest vol eenlin gen en kleine groepjes. Bijna exact twee jaar geleden, op 2 oktober 1995, werd Willem van Hanegem om die reden nog ontslagen als trainer... Sindsdien werden er diverse 'rotte appelen' uit de selectie gegooid en presenteerden Haan en Van den Herik tientallen nieuwe aanko pen, liefst uit zo ver mogelijke oorden. Vorig seizoen leverde dat met oerdegelijk voetbal een knap pe tweede plaats plus een ticket voor de Champions League op. Dit seizoen dreigt het echter mis te gaan. Het spel is matig, de dure aanko pen vallen tegen, Juventus be zorgde Feyenoord een Europese afgang en al viermaal kreeg een speler de rode kaart. Het is ook niet meer gezellig in de voormali ge zoete inval aan de boorden van de Maas. De meeste spelers zijn snel weg na de training. De Zuid- Amerikanen klitten samen en foto wfa/dennis beek worden in de Kuip voortdurend bijgestaan door hun kind-vrouw tjes. Peuter in de armen, wat triest om zich heen kijkend, ver van huis en familie. Slechts aanvoerder Henk Fraser trekt regelmatig op met de Uruguayaan Picun en de Argentijn Cruz. Een maand gele den gingen ze bijvoorbeeld met hun gezinnen plus de schoonou ders van Cruz een dagje naar zee. Gezellig. Maar voorlopig niet ge noeg om van dit Feyenoord weer een behoorlijk voetballende een heid te maken. Door Henk van Weert Barcelona - Gilles de Bilde zal morgen tegen Barcelona spelen, maar of de PSV- aanvaller met zijn hoofd helemaal bij de wedstrijd zal zijn, is de vraag. De Bilde heeft het momenteel erg moeilijk met het verwerken van de dood van zijn grootva der Roger. De Belg reisde gisteren wel met PSV mee naar Barcelona, maar zonderde zich af van de rest van het gezelschap en was nauwelijks aanspreekbaar. De Bilde probeerde in zijn eentje het verdriet een plaats te geven. De PSV er had een sterke band met zijn grootva der, die hem voor een belangrijk deel opge voed heeft. De begrafenis is pas eind deze Week of begin volgende week. Coach Dick Advocaat toonde oog voor de Problemen van een van zijn belangrijkste spelers. „Gilles heeft hier veel moeite mee. Hij is er constant mee bezig. Iedereen ver werkt het overlijden van een dierbare op zijn ögen manier. Maar feit is dat het leven ver- er gaat en dat geldt ook voor Gilles. Hoe hij aarmee omgaat, weet ik niet, ik kan niet in ijn hoofd kijken. Maar ik weet wel hoe zo- h Artr^°m^' was ze^ zeventien en al prof i] ADO, toen ik mijn vader verloor." Advocaat is ervan overtuigd dat De Bilde op ®'n |®Aden bijt en morgen in Nou Camp mee- peelt m de Champions Leaguewedstrijd te gen Barcelona. „Hij wilde zelf mee naar Bar- e ona Ik ga er daarom vanuit dat hij er woensdag bij is." itf p 't f16' een se'ectie van achttien spelers n oatalonië gearriveerd. De afwezigen zijn f,Seerden Dem°. Eidur Gudjohn- t> er! c Degryse. Stan Valckx is wel in wno a"13, ,traint hcht mee, maar komt hlooe af niet act'e> om<fat zijn schouder- m 1 ïre h®m nog te veel parten speelt. To ne* iwan liep gistermorgen tijdens de trai- 'r----- HU Oslo (anp) - John Bosman wordt door pech achtervolgd. De spits van FC Twente ging er na een intensieve oplap-perio- de vanuit vanavond in de basis te staan tijdens het belang rijke treffen tegen Lilleström. Tijdens de afsluitende avondtraining in het Ullevaal Stadion van Oslo ging het echter opnieuw mis met de al weken geteisterde hiel. Bosman maakte tijdens de oefensessie een kort wegdraaiende be weging en voelde de hiel direct weer opspelen. De aanvaller, die de afgelopen week al de competitieduels met Heerenveen en NAC mis te, ging er gisteravond vanuit dat de kans op meedoen zeer klein is. „Zoals de blessure nu aanvoelt, is het niet mogelijk te spelen. Maar we hebben nog een dag,was zijn teleurgestelde reactie. „Ik kwak kel nu al vier weken. De hiel is overbelast. Spelen met een injectie heeft geen zin. Ik heb er al drie gehad. De kans bestaat dat ik alles kapot loop. Ik wacht de reactie af." De Duitser Rico Steinmann vormt ook een groot twijfelgeval. De van Köln afkomstige midden velder liep tegen NAC een enkelblessure op. Dennis Hulshoff ont breekt in elk geval in Noorwegen. De verdediger kampt met een ywaro kniahlogguro on hloof tVniic I I I I I DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 B1 verrassingen te staan, zeggen ze. Het is een cliché, zo kun je er nog wel honderd verzinnen," zei hij. „We gaan er echter vanuit dat we het karwei in Braga goed af maken." Daar gaat Ten Cate in ieder ge val van uit. Ondanks de absentie van Trustfull en de onzekerheid over het meespelen van Van Hintum en Goossen, verwacht de Amsterdammer dat Vitesse de volgende ronde bereikt. „We hebben onszelf zaterdag een goede dienst bewezen. Tegen Braga gaan we ook weer uit van eigen kracht en kwaliteit," on derwees de coach. „Trustfull zullen we zeker missen. Nee, we spelen de wedstrijd niet in het teken van Orlando. Dat zou ik goedkoop vinden." VOETBAL Engeland, League Cup, tweede ronde, tweede wedstrijd: West Ham-Huddersf. 3 -0. West Ham gaat door. SCHAKEN Tilburg. Fontys-toernooi. Derde ronde: Sjirov (Spa) - Van Wely (Ned) 1-0, Adams (Eng) - Pi ket (Ned) XA-A, Shaked (VSt) - Kasparov (Rus) 0-1, Svidler (Rus) - Kramnik (Rus) V1-V2, Lautier (Fra) - Leko (Hon) 0-1, Polgar (Hon) - On- itsjoek (Oek) 1-0. Stand: 1. Kasparov 3 punten, 2. Kramnik 2Zt, 3. Adams, Leko, Svidler 2, 6. Polgar, Sjirov VA, 8. Onitsjoek, Piket, Van Wely 1, 11. Lautier Va, 12. Shaked 0. TENNIS Boekarest. Mannen, 950.000 gul den. Dubbel: finale: Lobo/Emilio San chez (Spa) - Davids/Orsanic (Ned/Arg) 7-5 7-5. ZAALHANDBAL Eredivisie mannen: Sittardia 19-25. Volendam- Callantsoog - Het is onzeker of Tom Sier vandaag zijn Europese de buut maakt in de thuiswedstrijd van Ajax tegen Branik Maribor. De linkerverdediger blesseerde gisteren tijdens de training in Cal lantsoog zijn hamstring. Ook Michael Laudrup, die wel meetrainde, is niet fit. Hij heeft last van een achillespeesblessure. De medische staf wacht af hoe het ge wricht vandaag de trainingsarbeid heeft verwerkt. „Maar er zijn andere mogelijkheden genoeg," sprak trainer Morten Olsen, die in ieder geval niet kan beschikken over Danny Blind (liesblessure). Diens plaats in het centrum wordt bezet door Frank de Boer. De tuchtcommissie van de KNVB legde de volgende schorsingen in het be taald voetbal op: een wedstrijd: Van de Looi (NAC), Vos (Feyenoord), Der- veld (Willem II), Van Galen (AZ), Strieker (Den Bosch), Thijssens (Eindho ven), Naciri (Haarlem), Verberne (Heracles), Boer (Helmond Sport). Fontana - Arie Luyendijk is zondagavond ontslagen uit het zieken huis. De coureur was daarin uit voorzorg opgenomen na zijn crash in de Indy Car 500 mijl race in Fontana, Californië. Hij bleek geen ernstige verwondingen te hebben. Van onze verslaggever Meerle - Jeroen Blijlevens komt dit seizoen niet meer in actie. In overleg met zijn ploegleider Cees Priem en bondscoach Ger- rie Knetemann besloot de sprinter uit de TVM-ploeg af te zien van zowel Parijs-Tours als het wereldkampioenschap, dat over iets minder dan twee weken in San Sebastian wordt gehouden. „De conditionele achterstand is te groot," stelde Blijlevens vast. De Brabander werd vier weken gele den vlak voor de start van de Ron de van Spanje getroffen door buikgriep. Toen Blijlevens meen de dat de ziekte uit zijn lijf was, stapte hij weer op de fiets. „Maar de griep kwam terug. Dat was het grote probleem. Ik voel me op dit moment nog altijd niet honderd procent fit." Blijlevens reed als test vorige week de Zwitserse GP Wilhelm Tell. In de tweede etappe gaf hij op, omdat hij het tempo niet kon volgen. De TVM-renner, die dit seizoen twaalf wedstrijden (waar onder een etappe in de Tour) won, blijft wel trainen. „Daarnaast laat ik me grondig onderzoeken in het ziekenhuis. Ik vind dat die griep wel erg lang in mijn lijf is blijven hangen." De komende winter maanden wil Blijlevens een aantal veldritten rijden. „Mits ik uiter aard hier en daar een contractje krijg." Bondscoach Gerrie Knetemann maakt vandaag zijn selectie voor het WK bekend. Hij zegt het te be treuren dat Blijlevens moest af zeggen. „Want in vorm had hij op het parcours in San Sebastian een rol van betekenis kunnen spelen." Knetemann hoeft in principe ook geen rekening te houden met Maarten den Bakker. De TVM- renner gaf te bondscoach geen aanspraken te maken op een plaats in de WK-ploeg wegens een gebrek aan vorm. Knetemann houdt hem als reserve achter de hand. Van onze voetbalmedewerker Breda - De reserves van NAC kenden gisteravond geen enkel probleem met FC Utrecht. Na een 4-0-voorsprong bij rust ein digde het duel in 6-0. Bij NAC speelde Bart de Roover de hele wedstrijd en zonder blessureproblemen mee. Edwin Gorter opende na negen minuten de score met een fraai af standsschot. Mustafa Aksit eiste daama de hoofdrol voor zich op. Op aangeven van hem scoorde Ri chard Roelofsen na 19 minuten 2- 0. Een voorzet van Aksit in de 26e minuut zorgde voor zoveel proble men, dat Mitchel van der Gaag de bal in eigen doel werkte, 3-0. Ak sit zelf zorgde na balverlies in de Utrechtse defensie voor een 4-0- stand bij rust. Een rommelige tweede helft volg de met een slotfase, waarin NAC nog tweemaal scoorde. Het werd 5-0 via een afstandsschot van Ra- chid Yachou. Yachou gaf in de slotminuut ook de voorzet, waar uit Aksit het halve dozijn vol maakte. RBC 2-VW 1-1 (0-0) - VW verraste het nog ongeslagen RBC vooral na rust met fris en agressief voetbal. Na een ope ningsfase, waarin RBC via Emiel Dorst na aangeven van Gijs Cales twee aardige kansen liet liggen, waren het de Venlose reserves die domineerden. Het overwicht leid de pas na rust tot de openingstref fer, 0-1. Trainer Rob Hellendoorn wisselde daarop Dorst voor Yous- sef Saidi. Die ging in de 72e mi nuut op avontuur en zijn voorzet vanaf de rechterflank leek pas klaar voor de voeten van de in- sprintende Wilco Arts te komen. Arts werd gevloerd. De toegeken de penalty werd door Johan Ja cobs verzilverd, 1-1. Betaald voetbal, tweede elftallen Eredivisie: Volendam-Ajax 0-1, PSV- Heerenveen 3-5, NAC-FC Utrecht 7- 0, Graafschap-AZ 3-2. Eerste divisie A: Roda JC-Wiliem II2- 2, RKC-TOP 1-2, Dordr. '90-MW 1- 3, RBC-VW 1-1, Eindhoven-Den Bosch 2-1, Helmond S.-Excelsior 2-4. Phillip Cocu legt troostend zijn hand op de schouder van Gilles de Bilde. foto anp ning op De Herdgang een lichte blessure op, maar die bleek later alleszins mee te vallen. Er zijn 500 supporters uit Eindhoven in Bar celona. Het treffen van morgenavond wordt in dub bel opzicht een weerzien van oude bekenden. Twee jaar geleden stootte Barcelona PSV uit de UEFA-Cup. Bovendien bindt Advocaat in tactisch opzicht weer eens de strijd aan met Louis van Gaal, de huidige Barcelona-trai ner. „Twee jaar geleden hadden we de kans om internationaal door te stoten. Dat ge beurde toen niet. Het zou leuk zijn als we Van Gaal hier een hak kunnen zetten. Kwali tatief gesproken is Barcelona de meerdere van ons, maar dat is geen garantie voor winst in het voetbal. Wij zullen een topdag moeten hebben," aldus Advocaat. Zlin - De volleybalsters heb ben bij het Europees kam pioenschap in Tsjechië defini tief het uitzicht op de medail les verloren. De titelverdedig ster ging maandag tegen Po len (3-1) voor de derde keer op rij onderuit. Een zware blessure van uitblink ster Elles Leferink verlamde de ploeg van Bert Goedkoop. Na de winnende klap van de Poolse vrouwen barstten bijna alle speelsters in tranen uit. Aan het einde van de derde set kwam Leferink bij een blokke ring van een bal verkeerd neer. Met een bloedend linkerbeen (waarschijnlijk een open bot breuk) werd de Europese speels ter van 1995 van het veld gedra gen. Het volledige team was van slag. Aanvoerster Irena Machov- cak kon haar tranen toen al niet bedwingen. Oranje leidde op dat moment in de derde set met 9-11. Goedkoop vroeg na de hervatting meteen een time-out en probeerde zijn team op te peppen. Kitty Sanders nam de plaats Leferink. De Polen profiteerden onmiddellijk van de aangeslagen sfeer bij Oranje. De ploeg pakte de derde set met 15- 13 en keerde hiermee terug in de wedstrijd. Nederland speelde maandag op nieuw niet groots, maar was toch op weg naar een zege. Nederland verloor de eerste set met 15-10, maar wist zich daarna te herstel len. Oranje won de tweede set met 15-4 en kon de opgaande lijn in de derde set vasthouden tot Leferink uitviel. Zlin/Brno. EK vrouwen. Poule A: Polen - Nederland 3-1 (15- 10 4-15 15-13 15-4), Wit-Rusland - Bulgarije 3-2 (15-13 3-15 15-13 9-15 15-11), Rusland - Letland 3-0 (15-2 15-5 15-8). Stand: 1. Rusland 3-6 (9-1), 2. Bulga rije 3-4 (8-3), 3. Polen 3-4 (6-4), 4. Letland 3-2 (3-6), 5. Wit-Rusland 3-2 (4-8), 6. Nederland 3-0 (1-9). Poule B: Kroatië - Roemenië 3-0 (15- 7 15-6 15-13), Tsjechië - Italië 3-0 (15-9 15-5 15-7), Duitsland - Oekraï ne 3-0 (15-7 15-9 15-13). Stand: 1. Kroatië 3-6 (9-0), 2. Tsje chië 3-4 (6-3), 3. Italië 3-4 (6-4), 4. Duitsland 3-2 (4-6), 5. Oekraïne 3-2 (3-6), 6. Roemenië 3-0 (0-9).

de Stem | 1997 | | pagina 9