Plan voor behoud van watertoren Euregioproject lijkt nu toch haalbaar Ontwikkeling haven Breskens noodzaak voor behoud werk Sassenaren betalen gemeente ruim vijftig tot tachtig gulden minder Camerata Antonio Lucio mist stijlgevoel W. Eleveld (71) onderscheiden POLITIE RAPPORT Belcanto Promsconcert opera zoals vroeger DE STEM ZEELAND Actiegroep overhandigt zesduizend handtekeningen aan wethouder C. de Mol-Marcusse Tijdelijke parkeerplaatsen bij Axelsedam Festival van Zeeuwsch-Ylaanderen Belgische zender richt zich nog meer op Zeeuws-Ylaanderen Eerste Zeeuwse Kinderboekenbal Voordrachten over theosofie i i i i i DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 O Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Inwoners van de ge meente Sas van Gent betalen vol gend jaar minder belasting. In verge lijking met dit jaar houden huurders van woningen acht tientjes in de knip, bewoners van een eigen huis gaan'er 56 gulden op vooruit. Dit is met name te danken aan de wette lijk verplichte korting op de afvalstof fenheffing van honderd gulden per jaar. Had de regering deze maatregel niet ge nomen, dan was volgend jaar de belas tingdruk in Sas van Gent lichtjes geste gen. Weliswaar blijven de meeste ge meentelijke belastingen gelijk, B en W willen enkele andere toch verhogen. De plaatselijke afvalstoffenheffing bijvoor beeld stijgt met gemiddeld zes procent. Voor gezinnen en bedrijven betekent dit een verhoging met negentien gulden, al leenstaanden betalen zestien gulden meer. Maar deze stijging wordt dus in het voordeel van de burger omgedraaid door de landelijke korting van honderd piek. In Sas van Gent gaat wel het rioolrecht in 1998 weer met 25 gulden omhoog. De ze maatregel - het rioolrecht wordt gefa seerd verhoogd- was overigens al in 1996 aangekondigd. Maar de onroeren- de-zaakbelasting, belangrijk voor huur ders èn woningeigenaren, en de honden belasting blijven gelijk. Dit blijkt uit de gemeentebegroting voor 1998 van Sas van Gent. De gemeente heeft een sluitende begroting en een post van iets meer dan 60.000 gulden voor on voorziene uitgaven. Eén van de belangrijkste beleidsvoorne mens van Sas van Gent voor komend jaar is het bestrijden van de drugsover last. Sas van Gent doet samen met Ter- neuzen en Axel mee aan het project Houdgreep en telt hiervoor 20.000 gul den neer. Daarnaast blijft de gemeente zich inzetten voor meer 'blauw' op straat. Voor het onderhoud van wegen, straten, pleinen binnen en buiten de bebouwde kom wordt in 1998 655.000 gulden uitge trokken. Komend jaar wordt vooral aan dacht besteed aan het op peil brengen van diverse asfaltwegen. Voor 1998 en de daaropvolgende jaren voert de gemeente een terughoudend subsidiebeleid om ten aanzien van een aantal gesubsidieerde instellingen te ko men tot budgetsubsidiëring. Met ingang van 1998 gaat Sas van Gent ook met de tijd mee en vervangt de stem hokjes, biljetten en potloden door stem computers. De aanschaf van vijf stem- machines ten behoeve van de gemeente- raads- en Tweede Kamerverkiezing, 41.125 gulden, is geraamd binnen het meerjarenbeleidsplan. De raad moet het beleid van B en W nog goedkeuren: 13 november is de begrotingsbehandeling. Van onze verslaggever Terneuzen - De actiegroep 'Redt de Watertoren' presenteert over een week of vijf een alternatief plan voor behoud van dit markante gebouw in Terneuzen. Het gaat zowel om renovatie als toekomstig gebruik van de watertoren. Het plan is finan cieel onderbouwd. J. Harte en C. Sandrini van de ac tiegroep maakten dit gisteren be kend tijdens de overhandiging van zesduizend handtekeningen voor behoud van de watertoren, aan wethouder C. de Mol-Mar cusse. De actiegroep denkt bij toekom stig gebruik aan bijvoorbeeld een uitkijktoren waarop belangstel lenden kunnen kijken naar de bouw van de Westerscheldetun- nel alsmede een expositieruimte Van onze verslaggever Terneuzen - Op het braaklig gende terrein bij de Axelse dam in Terneuzen wordt in november een tijdelijke par keerplaats aangelegd. Deze parkeerplaatsen zijn nodig omdat de parkeergelegenheid bij de frituur verdwijnt door de komst van het poortgebouw. Als dit gebouw klaar is wordt op het braakliggende terrein een perma nente parkeerplaats aangelegd van honderdtwintig plaatsen. Dit was ook de oorspronkelijke doel stelling van de demping van dit deel van de Oostelijke Kanaal- arm. Dat deel van de Kanaalarm werd een paar jaar geleden droogge legd om de aanleg van nieuwe parkeerplaatsen mogelijk te ma ken. De komst van de nieuwe parkeerplaatsen nam echter een behoorlijke tijd in beslag omdat de besluitvorming over het poort gebouw uitbleef. Een paar weken geleden werd echter bekend dat de gemeente de grond voor het poortgebouw ver koopt aan Sprangers Bouwbe drijf, de initiatiefnemer tot de bouw van het poortgebouw. De voornaamste gebruiker van het gebouw wordt het accountants bureau ABAB, voor andere be drijven is nog iets meer dan dui zend vierkante meter kantoor ruimte beschikbaar. en een filmzaaltje waar op gezet te tijden films van oud-Terneu- zen worden gedraaid. „Er zijn echter nog tal van ande re mogelijkheden om de toren voor Terneuzen te behouden. Over een week of vijf presenteren we het plan aan de bevolking van Terneuzen en het college. Dat is inclusief een opzet van de exploi tatie. Een professioneel bureau werkt het plan momenteel voor ons uit. De watertoren kan een prima toeristische voorziening worden. Kijk maar naar het Ar senaal in Vlissingen waar de to ren ook een duidelijke functie heeft. Dat moet ook in Terneuzen mogelijk zijn. De watertoren past prima bij de Scheldeboulevard. Waar het ons om gaat is dat de toren voor Terneuzen behouden moet blijven. De watertoren is immers nog het laatste markante gebouw in Terneuzen." De actiegroep heeft in totaal met 7600 mensen over het behoud van de toren gesproken. „We zeggen er voor alle eerlijkheid bij dat achthonderd mensen vinden dat de toren afgebroken mag worden. Nog eens achthonderd mensen hebben niet getekend omdat ze menen dat het toch niet helpt. In ieder geval menen zesduizend mensen dat de watertoren behou den moet blijven. Dat is toch een groot deel van de Terneuzense bevolking." Wethouder De Mol-Marcusse is benieuwd naar het alternatieve plan. „De watertoren is inder daad een markant gebouw maar behoud moet wel te realiseren zijn. Het college ziet geen moge lijkheden omdat de kosten voor renovatie te hoog zijn. Daarnaast is de toren niet in ons bezit. Ik ben in ieder geval wel benieuwd naar het plan voor behoud van de toren." Aannemingsbedrijf Van der Poel uit Terneuzen wil de watertoren slopen en in de plaats daarvan een appartementengebouw neer zetten. „We gaan dit plan en het plan van de actiegroep tegen el kaar afwegen. Dat kunnen we pas doen als beide plannen be kend zijn," meent De Mol-Mar cusse. Terneuzen. Grote Kerk. Con cert Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen door Camerata Antonio Lucio, Emmy Verhey (viool), Gerard Dekker (clave cimbel) en Chris Duyndam (vi ool en dirigent). Werken van Edvard Grieg, J.F. Reichardt, Arne Werkman en A.L. Vival di. Gehoord zaterdag 27 sep tember. Door Jeanette Vergouwen Het jonge Strijkersensemble dat gecoacht wordt door Emmy Ver hey speelde vier werken uit ver schillende stijlperioden. De strij kers beschikken over een behoor lik technisch niveau, maar het ?™?reekt wel aan stijlgevoel. Zij nebben zich genoemd naar Vival- maar deden met het concerto grosso voor vier violen in Bes de meester geen eer aan. Zo speelt men geen barok meer. Als de nuances, de dynamiek en e articulatie alleen vertaald orden door een afwisseling van ar en zacht, schiet men als mu- us te kort en als er dan ook nog ^„e ™§e'ykheden Hij zowel de a*s k'i He slottonen zijn, ritant8en uitvoering lichtelijk ir- Het concert werd geopend met de Cr n 'Holbergs tijd' van E. d"ug'D? Prttig ingezette Prelude veel goeds vermoeden, maar van h6 f verleidelijke lieflijkheid banPJC0 mosso in de Sara" 2de v- ef sP'tse dialoog tussen orkest"3 a 611 altvi°len met het P n de Gavotte verwaterde De actievoerders Jan Harte (links) en Carlo Sandrini komen met de dozen vol handtekeningen aan bij het stadhuis van Terneuzen. Op de achtergrond de watertoren die ze willen behouden. foto camile schelstraete het samenspel. Het concert voor viool, clavecimbel en orkest van J.F. Reichardt is geen echt inte ressant werk. De bijdragen van het orkest, dat vooral unisono speelt, zijn niet verheffend. En de dialoog, met enkele virtuose pas sages voor de viool stelt ook niet veel voor. Overigens, waarom stond het clavecimbel net als de viool niet centraal en waarom bleef de klep dicht? De variaties in het Allegretto kwamen flauw tjes over en door de vele ongelijk heden viel er nauwelijks te genie ten. Het Festival kreeg in Terneuzen zijn eerste echte wereldpremière met Alice in Wonderland van Ar ne Werkman, een verhalende compositie voor strijkers, viool, clavecimbel en piano. Concert meester Chris Duyndam dirigeer de de eerste zeven delen van dit werk. Opvallend is dat Werkman de delen in elkaar laat overgaan en dus veel te raden aan de toe hoorder overlaat. De vioolsolo neemt de rol van Alice op zich en krijgt enkele sprekende thema's. Het clavecimbel mag de rokende rups uitbeelden en de piano (be speeld door de componist) inter venieert enkele malen pittig en effectief. Het geheel komt over als filmmuziek zonder beelden en doet heel sterk aan Prokofiev, Britten en Stravinsky denken. Emmy Verhey soleerde, maar schitterde niet. In totaliteit een teleurstellende uitvoering. Van onze verslaggever Terneuzen - Ruim vijftig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog is Terneuzenaar Wander Eleveld alsnog voor zijn inzet in zo wel het verzet als bij het Tweede Canadese Leger onderscheiden. Nadat Frankrijk hem een week eerder de gouden medaille van de Mérite de Philantropique toeken de, kreeg Eleveld afgelopen zaterdag in Het Schuttershof te Brugge-Sint Kruis de Eisenhower War Medal. Die werd hem opgespeld door de pre sident van de I.M.O.S. (International Military Or ganisation Sphinx). „Ik ben er apetrots op," zo liet hij weten. I.M.O.S. is tijdens de oorlog opge richt door de Poolse generaal Strzelcyk, wiens bijnaam de Sphinx was. Tijdens de oorlog maakte Eleveld deel uit van een politie knokploeg in Drente. Daarna werd hij in gelijfd bij de verkeerspolitie van het Canadese le ger, tijdens de opmars naar Noord-Duitsland. Di rect na de oorlog ging Eleveld naar Engeland waar hij een opleiding kreeg bij de geneeskundi ge troepen. Vervolgens diende hij drieënhalf jaar in voormalige Nederlands-Indië om bij terugkeer in beroepsdienst over te stappen naar de Konink lijke Luchtmacht. Sinds 1980 woont hij in Ter neuzen. Oud-strijder Eleveld met zijn onderscheidin gen. foto camile schelstraete Van onze correspondent IJzendijke - De regionale Bel gische tv-omroep AVS en de Zeeuws-Vlaamse Televisie ZVT zullen hun samenwer kingsverband begin 1998 weer aanmelden als Euregio project. Dat werd gisteravond door be stuursleden van de beide omroe pen bekend gemaakt tijdens een bijeenkomst in het Hof van Koophandel in IJzendijke. Enige tijd geleden bleken er nog te veel haken en ogen aan deze samen werking te zitten, om te kunnen dienen als Euregioproject. Maar er zijn positieve ontwikkelingen die dit wellicht over enkele maanden wel mogelijk maken. „Het enige wat onze samenwer king belemmerde was de grens overschrijdende reclame. Het is nu bekend dat dit uit het decreet zal worden geschrapt en dat zal voor ons weer deuren openen. Maar de definitieve wetswijzi ging komt pas over enkele maan den, zodat we dan pas verder kunnen. Ik denk dat we ons na nieuwjaar kunnen aanmelden als Euregioproject," aldus een AVS- bestuurslid gisteravond. „De samenwerking tussen AVS en ZVT is een vuur dat je gloeien de moet houden. Daarom zal AVS zich nog meer gaan richten op Zeeuws-Vlaanderen. Dat bete kent een vaste reporter in Zeeuws-Vlaanderen, een perma nente bezetting van de AVS-lo- katie in IJzendijke en nog meer grensoverschrijdende uitzendin gen. Hierdoor is de sprong rich ting Euregioproject straks alleen maar makkelijker." Volgens Paul Verstraeten van AVS wordt er vanaf aanstaande weekeinde al een stap in de goede richting gezet. AVS begint dan met weekendnieuws zowel op za terdag als zondagavond. Op za terdag wordt de nieuwsuitzen ding van 18.30 uur gevolgd met een nieuw programma met als ti tel UVW, waarin zowel Vlamin gen als Zeeuws-Vlamingen aan bod zullen komen. Dat betekent een reportage over waar mensen buiten hun beroep mee bezig zijn en een item over een echtpaar dat die dag in het huwelijk is getre den. Het echtpaar zelf mag dit niet weten, maar hun vrienden kunnen het kersverse echtpaar hier wel voor opgeven. Tenslotte komt er in de achttien minuten durende uitzending ook nog men sen uit het verenigingsleven aan het woord. De duopresentatie is in handen van Gerdi Preger en Paul Verstraeten. „We beginnen aanstaande zater dag met de eerste van de 35 uit zendingen," aldus Paul Verstra eten gisteravond. „De opnamen zullen op locatie plaatsvinden, op zaterdag vanuit de Panneschuur in Nieuwvliet." De nieuwe repor ter zal dagelijks nieuws vanuit Zeeuws-Vlaanderen kunnen mel den. Hiervoor hebben zich twaalf kandidaten gemeld, waarvan er uiteindelijk vijf werden geselec teerd. Over het opstarten van Omroep Zeeland TV was de AVS-woord- voerder erg duidelijk. „Wellicht kan er een redactionele samen werking ontstaan, maar wij wer ken alleen maar met grensover schrijdende onderwerpen. We zijn dus geen concurrent van Om roep Zeeland TV," besloot de woordvoerder. Heikant - Een 22-jarige man uit Koewacht is zondag zijn au to kwijtgeraakt. Hij werd op de Julianastraat in Heikant voor de tweede keer in een maand betrapt op het rijden zonder rijbewijs.De politie nam zijn auto in beslag. Sherry Hulst - Een 27-jarige man uit Vogelwaarde is dit weekend in een winkel aan de Absdaalse- weg op heterdaad betrapt op het stelen van twee flessen sherry. Auto bekrast Sluiskil - De auto van een 23- jarige jongeman uit Sluiskil is maandag bewerkt met een scherp voorwerp. De auto stond geparkeerd aan de Bel- lamystraat in Terneuzen. De schade is groot. Nagenoeg heel de auto is bewerkt. Hasj Terneuzen - Een Zelzatenaar (17 jaar) kreeg gisterochtend een boete van 100 gulden. De jongen liep op de Buitenhaven rond met vijf gram hasj op zak. Hij moest die inleveren. Van onze verslaggeefster Breskens - Het ontwikkelen van de haven van Breskens staat hoog op de agenda van het Oostburgse gemeentebestuur. De be drijvigheid in de handelshaven moet worden vergroot, de vis mijn wordt opgeknapt en er wordt bekeken of het aantal lig plaatsen voor vissersschepen kan worden vergroot. Van onze verslaggever Middelburg - De Kinderboe kenweek wordt dit jaar afge sloten met het Eerste Zeeuwse Kinderboekenbal, op zaterdag 11 oktober Het wordt een feest voor tien- tot en met twaalfjarigen, dat plaats vindt in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Na een feestelijke ontvangst is er een voorstelling door het duo Rijn en Trijn. Vervolgens kan er gedanst worden op muziek van de volksdansgroep De Zeeuwse Babbelaars. Verder is er swin gende muziek, snoep en/of limo nade, video kijken of een kans om de bekroonde kinderboeken door te bladeren Kinderen die naar het bal willen komen, worden opgeroepen ver kleed te komen, als boekfiguur of als historisch persoon. De entree bedraagt vijf gulden. Het bal duurt van 14.00 tot 16.30 Breskens mag vooral niet onder sneeuwen na het verdwijnen van de autoveren. Volgens de Oost burgse wethouder A. Rosendaal is een actieplan noodzakelijk om het verlies van banen zoveel mo gelijk op te vangen. Dit jaar heeft de gemeente al tachtigduizend gulden beschik baar gesteld voor het opstellen van een actieplan. Het Neder lands Economisch Insituut (NEI) legt momenteel de laatste hand aan dit rapport. Rosendaal verwacht dat het vol gende maand wordt gepresen teerd. „Aan de hand van dit actieplan zullen we de komende jaren de kwaliteit van de haven moeten verbeteren. Onze gemeente zal zich moeten inspannen voor de werkgelegenheid in Breskens. De vismijn is hierbij van groot be lang voor de vissersplaats en we zullen er alles aan doen deze in stand te houden. Zo wordt bin nenkort de koelcel vervangen, en wordt het mijnlokaal en het kan toor opgeknapt." Het behoud van de vissersvloot is volgens de gemeente van vitaal belang voor de visserij. Goede walfaeiliteiten zijn daarbij be langrijk en er wordt bekeken naar een verruiming van het aan tal ligplaatsen. Door aanvoer van buitenlandse (hoofdzakelijk Ma rokkaanse) vis wil Oostburg de positie van de vismijn versterken. Ook wordt bekeken of de haven kan worden uitgediept en hoe de bereikbaarheid kan worden ver beterd. Oostburg wil daarnaast proberen de bedrijvigheid van de havens van Terneuzen en Vlissin gen enigszins te verplaatsen naar Breskens. „We proberen de krui mels die deze plaatsen laten lig gen, op te pikken," aldus Rosend aal. Het NEI-rapport, dat eerder dit jaar naar buiten kwam, was niet bijster positief over de werkgele genheid in de gemeente Oostburg na het wegvallen van de veer diensten. In de begrotingsvoor stellen voor 1998 meldt Oostburg dat met de provincie Zeeland overleg moet worden gevoerd om de nadelige economische effecten zo veel mogelijk te beperken. „Wij hebben inmiddels begrepen dat de provincie ook een derge lijk overleg wil en zien dit dan ook met vertrouwen tegemoet. Aan de andere kant biedt de aan leg van de Westerscheldetunnel ook kansen voor het bedrijfsleven in West-Zeeuws-Vlaanderen. Voorwaarde daarbij is wel dat er een optimale verbinding komt met de tunnel." Oostburg wil vanaf komend jaar een regionaal bedrijfsterreinen visie ontwikkelen waarbij de contacten met lokale bedrijven worden i Van onze verslaggever Antwerpen - De Geünieerde Lo ge van Theosofen verzorgt in ok tober weer vier openbare voor drachten in het studielokaal aan de St.-Norbertusstraat 16 in Ant werpen. De voordrachten beginnen elke zondag om 11.00 uur stipt. Op 5 en 12 oktober staat de schepping centraal en op 19 okto ber het onderwerp 'De Wereld ziel'. Over 'De Goden' wordt zon dag 26 oktober gesproken. Elke woensdag is er van 20.00 tot 22.00 uur een studieavond over theoretische, praktische en ethi sche aspecten van de theosofie, de bijeenkomsten zijn openbaar. Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Aardenburg. Sint Baafs kerk. Operaconcert Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Door het Banatul Filharmonisch Or kest, het Breda's Mannenkoor, Vladimir Dragos (bariton), Laura Gabriela Feier (colora tuursopraan) Elisabeth Damen (dramatische sopraan) en Ro bert Nagy (tenor) o.l.v. Marcel Verhoeff. Werken van Leonca vallo, Verdi, Donizetti, Von Weber, Bizet, Gounod, Wagner en Rossini. Gehoord op zondag 28 September. Door Jeanette Vergouwen Opera verenigt verschillende kunstdisciplines en juist dit con cert had een echte weerspiegeling kunnen zijn van het festivalthe ma 'Muziek, spiegel der kunsten'. Jammer dat er vooral gekozen was voor opera's waarvan het li bretto nu juist niet steunt op een literair kwaliteits werk. Dat gold alleen voor Donizetti's Lucia (naar de roman The Bride of Lammermoor van Walter Scott), Verdi's Rigoletto en Ernani (naar Le Roi s'amuse en Hernam van Victor Hugo), Bizets Carmen (Prosper Mérimee) en Gounods Faust (Goethe). Ook de program mavolgorde was niet gelukkig. Wat deed Von Weber tussen al die Italianen en waarom vormde het Pelgrimskoor uit Wagners Tannhauser (overigens qua uit voering het dieptepunt van het concert) de overgang van Franse naar Italiaanse opera Het programma doet sterk den ken aan een Opera en Belcanto concert uit vroegere tijden (zoals het radioprogramma op de zon dagnamiddag). Op zich past dit concert uitste kend in het festival en het pu bliek heeft duidelijk genoten. Heerlijk toch zo'n Proloog van Leoncavallo's I Pagliacci door een volumineus orkest en een ba riton die met heel zijn lichaam zingt. De Oost-Europese zang cultuur werd tijdens dit concert gedemonstreerd. De bariton, te nor en coloratuursopraan be schikken over een goede techniek met een benijdenswaardige ademsteun (volumes waarbij de trommelvliezen trillen). Tenor Nagy wist de gevoelige snaar te bespelen. Heel handig camou fleerde hij kleine foutjes en zong ietwat nasaal met groot gemak en theatrale voordracht. Bariton Dragos bezit een mooie ronde stem en zijn Rigoletto was abso luut overtuigend. Minder geluk kig waren de bijdragen van Eli sabeth Damen. Zij vertolkte de aria's uit La Forza del Destino pathetisch en met een (te) groot vibrato. Verrassend waren de bijdragen van Laura Gabriela Feier: een sprankelende Una voce poco fa dat soepel en smaakvol werd ge zongen en een spits duet uit. L'Elisir d'Amore van Donizetti. Het orkest speelde goed gelijk maar de massaliteit kon mij niet bekoren. Het Bredaas Mannenkoor be schikt over mooi stemmateriaal, vooral bij de hoge tenoren en lage bassen. Dirigent Marcel Verhoeff is een échte koordirigent en kwam nau- welijk toe aan het leiden van het orkest. Daardoor ging er (bij voorbeeld bij Wagner) wel hei een en ander fout.

de Stem | 1997 | | pagina 17