DE STEM 6 Eiland met attracties bij Vlissingen' WÈÊÈÊÈÈÉê^ Overleden Marquinie opgebaard in burgerzaal Sas van Gent S:;siew"™dezwii- Méér dan alleen kaarten of biljarten Hulst kent de kunst van het brommen C1 Vervoersverbod varkens deels opgeheven Vechtpartij in Terneuzen Marechaussee int boetes Politie pakt dronken rijders Dag van de Ouderen in Oostburgs cultureel centrum Den Hoekzak druk bezocht Bingo spelen met verkeersborden en gooien met meloenen met een helm op WD: 'Pretgehalte bevrijdingsfestival is te groot' Collot d'Escury blijft dijkgraaf Hulster Ambacht Idee van Statenlid M. Stoffels Aanhoudingen bij drugsactie in Vlissingen ING BANK INTRODUCEERT DE mm DEBITEURENPOLIS een verzekering die tfebiteurenrisico's van u overneemt. ING Aa) BANK Zeeland i i i i i DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 Van onze verslaggever Sas van Gent - De zondag plotseling overleden wethouder L. Marquinie van Sas van Gent is vanaf morgen middag opgebaard in de burgerzaal van het stadhuis. Volgens gemeente secretaris W. Zwartelé wordt dit ge daan op verzoek van de familie en om iedereen in de gelegenheid te stellen afscheid van hem te nemen. Marquinie wordt donderdag begraven op de begraafplaats Sint Jansschorre in Sas van Gent. De dienst in de kerk be gint om 14.00 uur. De uitvaart naar de begraafplaats vindt plaats vanaf de kerk. Tevens is er vandaag en morgen van 09.00 tot 17.00 uur gelegenheid tot het tekenen van het condoleance-regis ter in de hal van het stadskantoor aan het Vlaanderenplein in Sas van Gent. Dit register wordt ook woensdagavond van 19.30 tot 21.00 uur en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur ter tekening voorge legd in de burgerzaal. Het dagelijks ge meentebestuur houdt tevens woensdag om 18.30 uur een bijzondere openbare raadsvergadering in het gemeentehuis. Burgemeester J. van Eest houdt een her denkingsrede. De overleden Marquinie was gisteren het gesprek van de dag in de gemeente. „Dat is niet vreemd want het overlijden van deze markante man is een groot verlies voor de gemeente," aldus een gisteren nog duidelijk aangeslagen Zwartelé. „Hij was politiek en bestuurlijk gezien door de wol gewerfd en ook in de per soonlijke sfeer stond hij voor iedereen klaar. Hij betekende veel voor onze ge meente en onze inwoners." Marquinie is vanaf 1977 lid van de Sasse gemeenteraad geweest. Hij was wethou der sinds september '82. Voetbalvereniging Corn Boys, waarvan Marquinie voorzitter was, heeft naar aanleiding van berichtgeving over het overlijden enkele vervelende reacties ge had. Vooral de suggestie dat Marquinie tijdens de wedstrijd Jong Ambon-Corn Boys is overleden en dat deze wedstrijd gewoon is uitgespeeld (eindstand 2—2), heeft in Sas van Gent verwarring ge wekt. Corn Boys meldt bij monde van de secretaris dat Marquinie pas tien minu ten na afloop van de wedstrijd een hart aanval heeft gekregen. Dat gebeurde in de kleedkamer van Corn Boys op het ter rein van tegenstander Jong Ambon uit Middelburg. Van onze verslaggeefster Den Haag/Schoondijke - Het vervoersverbod voor varkens en varkensmest in West- Zeeuws-Vlaanderen is voor een deel opgeheven. Het verbod geldt nog steeds in een cirkel van tien kilometer rondom het met varkenspest be smette bedrijf in Schoondijke maar is opgeheven voor de zoge naamde bufferzone, een zone van tien kilometer die rondom de eer ste cirkel ligt. Deze maatregel werd gisteravond door het minis terie van Landbouw bekend ge maakt. Een algeheelvervoersver bod voor vee en mest werd op 27 augustus ingesteld nadat bij het varkensbedrijf van de familie Raaijmakers aan de Groeneweg in Schoondijke klassieke var kenspest was geconstateerd. Een paar weken geleden werd het vervoersverbod versoepeld. Alle vee behalve varkens mocht weer worden vervoerd. Een woordvoerder van het minis terie legt uit dat het verbod voor het gebied dat direct rondom de pesthaard ligt, nog wel een paar weken kan duren. „We zijn nu bezig met de eindscr- eening van bedrijven die moge lijk contact hebben gehad met het Schoondijkse bedrijf. Tot nu toe hebben we vier bedrijven ge traceerd die varkens in Schoon dijke hebben geleverd en daar is het tot nu toe bij gebleven. Zo lang het traceringsonderzoek niet is afgerond blijft het vervoersver bod voor dit kleine gebied van kracht." Zoals gemeld is tegen de firma Raaijmakers proces-verbaal op gemaakt wegens het illegaal transporteren van varkens af komstig van verschillende bedrij ven. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij schermutselin gen tussen een groepje jongeren en drie volwassenen zijn dit weekend in de Alvarezlaan in Terneuzen enkele rake klappen gevallen. Het drietal sprak de acht jongeren er op aan troep te hebben achtergelaten in die straat. Vervolgens vielen er over en weer klappen. Hoe de vork precies in de steel stak wist de politie gisteren nog niet. Terneuzen - De Terneuzense bri gade van de Koninklijke Mare chaussee heeft bij controle een 36-jarige vrouw en een 26-jarige man in de kraag gegrepen. Zij moesten nog achterstallige boetes betalen. Het ging om respectieve lijk 390 en 500 gulden. De vrouw werd 'gepakt' ter hoog te van Rode Sluis. Ze had de boe te gekregen wegens winkeldief stal. Een vriend van haar was zo vriendelijk om de boete te vol doen. De man - in het opsporingsregis- er omdat hij in maart vorig jaar was beboet nadat hij achter het stuur in slaap was gevallen- werd gesignaleerd op de Trac- aa weg in Sas van Gent. Hij be taalde ter plekke. Terneuzen - Een 52-jarige auto bestuurder uit Terneuzen kreeg n de nacht van zondag op maan dag een rijverbod van vijf uur op- omdat hij met een slok te Een 36-jarige man uit Hoek kreeg 7iinH-'i van uur en moest ■in rijbewijs inleveren. De poli- *fghe*maandagochtendmet Bllito K 0l bl0ed over d« buitenhaven rijden. Een van de deelneemsters aan de Broemrit voor vijftigplussers krijgt van een rij-instructeur te horen of ze nog wel of net niet meer verantwoord aan het verkeer deelneemt. De Broemrit was volgeboekt zodat enkele ouderen niet meer mee konden doen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggeefster Oostburg - Cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg stond gisteren in het teken van de Dag van de Ouderen. Vijftigplussers konden informatie krij gen van allerlei instanties, demonstra ties en lezingen bijwonen, naar muziek luisteren en meedoen aan een uitgebrei de autorijtest. Het was er druk. Het aantal vijftigplussers en vooral het aantal vijfenzestigplussers in West-Zeeuws-Vlaanderen groeit gestaag. Deze groep heeft over het algemeen veel vrije tijd en daar werd gisteren goed op in gesprongen. Internet De KBO, Stichting Welzijn, ANBO, Kunst zinnige Vorming, ouderensoos of de 65-plus alleenstaanden groep, er werd volop gebruik gemaakt van him inschrijfformulieren. Ouderenorganisaties zijn in deze tijd 'boom ing business'. Er wordt niet langer alleen maar gekaart of gebiljart, nee, de oudere van nu wil ook op internet, reizen, schilde ren en discussiëren. De vijftigplussers orga niseren zichzelf steeds meer in allerlei orga nisaties, komen op voor hun rechten en laten hun stem steeds vaker horen. De mevrouw van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen was duidelijk: „Wat is oud tegen woordig? Onze groep wordt steeds groter en gaat steeds meer ondernemen. Dat is een goede zaak, zo'n dag als vandaag moeten we eigenlijk vaker organiseren. Als je ziet hoe veel mensen erop af komen en hoeveel infor matie ze mee naar huis nemen dan merk je pas goed hoeveel vraag er naar is." Naast ouderenorganisaties waren er ook stands van bijvoorbeeld de Alzheimer werk groep, Welzorg Revalidatie Techniek met voorbeelden van hulpmiddelen die in de Welzorgwinkel te koop zijn, de afdeling er gotherapie van De Stelle met info over hulp middelen om langer zelfstandig te blijven wonen, Visio met hulpmiddelen voor blin den en slechtzienden, gemeentelijke info over de WVG en financiële voorzieningen. Tientallen foldertjes verdwenen in plastic zakken. Een veel mensen deden mee aan het koersbal en luisterden aandachtig naar een presentatie over internet of de lezing van professor Libbrecht van de Universiteit van Gent. Libbrecht gaf een soort peptalk voor de aanwezige doelgroep. Het 'U bent zo oud zoals u uzelf voelt'-idee. Ondertussen vergat niemand zijn broodje of kopje koffie te ha len. Geen mannen De dag was verdeeld in twee sessies. Van 8.45 tot 12.00 uur en na het lunchconcert dat werd gegeven door Claire Clark (piano) en Jolanda Fassaert (viool) ging alles weer vro lijk verder. De plaatselijke volksdansgroep begon om 14.00 uur met een uitgebreide de monstratie. Tientallen vrouwen in witte bloesjes maakten een grote cirkel en op vro lijke muziek lieten ze zien wat voor dansjes ze tot nu toe onder de knie hebben gekregen. Aangezien er geen mannen waren, droeg de helft van de groep rode lintjes. Zij vormden in feite 'de mannen' en moesten leiden. Een belangstellende vrouw had het al snel ge zien. „D'r zit niet één vent bij, dan is voor mij de lol er al snel af. Dan zoek ik liever iets anders." Broemrit Het meest populair was gisteren toch wel de Broemrit. Broem staat voor BReed overleg Ouderen En Mobiliteit, in de praktijk bete kent dit een rijvaardigheidstest voor vijftig plussers. De Broemrit zat helemaal vol, zes tig deelnemers (met name mannen) uit heel West-Zeeuws-Vlaanderen ondergingen de test die bestond uit een theorie- en praktijk gedeelte onder leiding van rij-instructeurs. M. Moens uit Breskens daarentegen was te laat om zich op te geven. „Jammer, het zat al helemaal vol dus ik moet weer een jaartje wachten. Ik had het graag gedaan, want ik zie nog maar met één oog dus ik zou voor mezelf willen weten of ik nog verantwoord aan het verkeer kan deelnemen." In de wachtzaal zaten de 'gelukkigen' die wel aan de Broemrit konden mee doen. De meesten waren toch wel zenuwachtig voor de test die verder geen gevolgen had voor hun rijbewijs. Een man komt terug van zijn rit. „Ik ben geslaagd hoor," roept hij vrolijk. „Het enige minpuntje was dat ik op de ro tonde niet op tijd richting aangaf. Maar m'n reactie was over het algemeen goed, dus ik kan tevreden zijn. De organisatie van deze dag was in handen van het Lokaal Comité Dag van de Ouderen, bejaardenraad West-Zeeuws-Vlaanderen, ouderensozen en de Stichting Welzijn. Van onze verslaggever Hulst - Twee leraren van scholengemeenschap De Brug (voortgezet speciaal onder wijs) in Hulst hebben een les methode ontwikkeld om moeilijk lerende kinderen ver antwoord bromfiets te leren rijden. Hét lespakket kreeg de titel 'De kunst van het brommen' mee en wordt volgende week officieel ge presenteerd in het bijzijn van voorzitter J. Hennekeij van het Regionaal Overlegorgaan Ver keersveiligheid in Zeeland (RO- VZ). Het lespakket is inmiddels door honderden scholen in het voortgezet speciaal onderwijs aangevraagd. Het ROVZ legde enkele jaren ge leden bij De Brug, waar enkele docenten zeer intensief met met verkeersonderwijs bezig zijn, de vraag neer om een lesmethode voor moeilijk lerende kinderen te ontwikkelen. Een methode die de weg naar het (landelijk verplich te) bromfietscertificaat verge makkelijkt. „In het speciaal on derwijs was er op dat gebied nau welijks materiaal voorhanden. Wat er in de reguliere instructie boekjes stond was of te moeilijk of weer veel te kinderachtig," zegt Arnold van Acker die samen met collega Marijke de Regt-Her- man en Jan Jongbloed van het adviesonderzoeksbureau Beke het lespakket bedacht. Er is bijna drie jaar aan gewerkt. Dit jaar wordt het pakket voor het eerst op scholen gebruikt. Volgens Van Acker heeft het nog heel wat voeten in de aarde ge had. Punt was dat de markt voor zo'n pakket in Nederland relatief klein is en het dus voor uitgevers niet commercieel interessant is. „In heel Nederland heb je twee honderd tot driehonderd scholen voor moeilijk lerende kinderen. Toen bleek dat er van uitgevers zijde niet zo veel belangstelling bestond, hebben we een enquête onder al die scholen gehouden. Daaruit bleek dat er behoefte was aan ons lespakket. De reac ties op onderdelen van de toetsen waren positief. Iedereen vond het hartstikke leuk materiaal. De scholen hebben vervolgens op in schrijving het pakket besteld en toen konden we het wel laten drukken." Volgens Van Acker is de methode ook voor insteUingen met gehan- Van onze verslaggever Middelburg - Het jaarlijkse bevrijdingsfestival dat in Vlissingen wordt gehouden heeft een te groot 'pretgehalte' en is niet educatief genoeg. De WD in Zeeland vindt dit en komt met een voorstel om het an ders te doen. Dat kondigde het WD-Statenlid Van Geesbergen gisteren aan tijdens een vergade ring van een Statencommissie in Middelburg. Het leverde hem kritiek op, voor al uit de hoek van de PvdA en GroenLinks. Statenlid De Paauw (PvdA) vond het bevrijdingsfesti val juist wel 'een goeie manier om de jeugd te bereiken'. Statenlid Van Kollem (Groen Links) zei dat de opmerkingen van de WD 'onnodig badine rend' waren. Van onze verslaggever Kloosterzande - Het algemeen bestuur van het waterschap Hulster Ambacht wil dijk graaf K. Baron Collot d'Escu ry voorlopig nog niet kwijt als voorzitter. CoHot is gisteren tijdens de alge mene vergadering van het water schap in Kloosterzande met alge mene stemmen opnieuw voorge dragen als dijkgraaf, voorlopig tot 1 augustus 1998. J. Staal blijft de functie van waarnemend dijkgraaf bekleden. Hij kreeg zestien van de twintig uitgebrachte stemmen. Twee be stuursleden brachten hun stem voor het waarnemend dijkgraaf schap uit op gezworene J. Steij- aert, een stem ging naar hoofdin geland B. Rijk, en een stem werd door het stembureau ongeldig verklaard. Van onze verslaggever Vlissingen - Voor de kust van Vlissingen een attractie-eiland en in die stad zelf een mega-jachthaven met vele voorzieningen en luxe appartementen. Het Zeeuwse Statenlid en CDA-voorman M. Stoffels verraste gisteravond tijdens een bijeenkomst in Vlissingen zijn partijgenoten met die ideeën. Tijdens zijn toespraak ging hij echter niet in op de technische en financiële haalbaarheid. „Ik lan ceer een idee. Laat anderen, bij voorbeeld Rijkswaterstaat maar eens onderzoeken of het haalbaar is." Volgens hem moet er vernieu wend gedacht worden. „Niet blij ven zitten in een vast patroon. Niet op voorhand zeggen: het kan niet." Die jachthaven moet komen op het terrein van De Schelde, als die werf over een aantal jaren uit de stad vertrekt. Volgens de ideeënrijke christen-democraat moet het mogelijk zijn om met fi nanciële steun vanuit Brussel het Scheldeterrein om te bouwen tot 'dé Europese jachthaven met een grote attractiewaarde, een klas- se-accomodatie met de beste voorzieningen'. In de visie van Stoffels kan Breskens daar ook van profiteren. Die beide (jacht)havenplaatsen kunnen dan samen optrekken en waterspor ters lokken. „Goed voor Vlissingen, goed voor Breskens. Maar ook goed voor deze pijler van de Zeeuwse eco nomie," aldus de voorzitter van de Statencommissie voor Econo mische Zaken en eerste man van de Zeeuwse afdeling van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Want volgens hem bestaat er een belangrijke groep watersporters die bereid is om te betalen voor kwaliteit. Het eiland voor de kust van Vlis singen moet naar de mening van Stoffels niet zomaar een recrea tie-eiland worden maar een plaats waar alles op het gebied van watertechnologie getoond wordt. „Een plaats waar een lu dieke koppeling wordt gelegd tussen allerlei toeristische en re creatieve elementen waarin Zee land sterk is. En anderzijds een informatief gedeelte met het ac cent op de enorme kennis en kwaliteit die Zeeland te bieden heeft op het gebied van water technologie," hield hij zijn partij genoten voor. Van onze verslaggever Vlissingen - De Walcherse po litie heeft gisteren een groot scheepse veegactie gehouden om de drugsoverlast in Vlis singen te verminderen. In to taal zijn twaalf mensen aan gehouden. Hierbij zaten vier verkopers van drugs. De actie is gehouden naar aanlei ding van veel klachten over het verkopen van drugs op straat. Dat gebeurde de laatste maanden in de omgeving van de Meindert Hobbemalaan in Vlissingen. In totaal werden tien politiemensen ingezet. De actie begon om 09.00 uur en eindigde rond 17.00 uur. Verschillende mensen waren in het bezit van harddrugs. In ver band hiermee is er onder leiding van de rechter-commissaris een huiszoeking verricht in een wo ning aan de Meindert Hobbema laan. Er werden verdovende mid delen en van diefstal afkomstige goederen in beslag genomen. In de loop van de avond zijn acht verdachten, na verhoor, weer vrijgelaten. Vier verdachten wor den in het belang van het onder zoek voorlopig vastgehouden. Zij worden verdacht van handel in verdovende middelen en heling. De politie sluit dergelijke acties in de komende maanden niet uit. (ADVERTENTIE) Zeker zaken doen dicapten interessant. Het pakket is visueel- en praktijkgericht en omzeilt speels de anders gortdro ge en moeilijk te bevatten tek sten. „We laten leerlingen bijvoor beeld een meloen tegen de muur gooien om te laten zien er gebeurt en vervolgens doen ze dat met een meloen met een helm op en zien ze het nut van het dragen van een helm beter in. We gebruiken rem- linten die we op de weg leggen om bij een noodstop de lengte van de remweg te kunnen inschatten en de reactietijd heider te ma ken." Het leren van de verkeersborden is ook zo'n punt. „De meeste van onze leerlingen leren die niet zo maar uit hun hoofd. Daarom heb ben we er een soort van verkeers bordenbingo van gemaakt." - Als ondernemer heeft u de zaken goed onder controle. Maar er zijn altijd risico's die u van tevoren niet kunt voorspellen. Zoals een niet-betalende debiteur die een centrale rol speelt in een grote order. Hier door kan de continuïteit van uw onderneming in gevaar komen. Met de MKB Debiteurenpolis van de ING Bank bent u verzekerd tegen de nadelige financiële gevolgen van onbetaalde rekeningen. De ING Bank heeft speciaal voor het MKB deze verzekering ontwikkeld. Hiermee kunt u het risico van non betaling door een debiteur voor minimaal 75% afdekken. Bovendien kunt u zich laten informeren over de kredietwaardigheid van de partij waarmee u overweegt zaken te gaan doen. Hierdoor wordt het inzicht in uw financiële mogelijkheden vergroot. Wilt u meer weten over de MKB Debiteuren polis? Bel gratis de ING Bank: 0800 - 022 08 05 (maandag t/m vrijdag 9.00 - 21.00 uur, zaterdag 10.00 - 16.00 uur). Of kom bij ons langs. Voor ondernemende mensen. IIIIBIIIiir'^lBMi

de Stem | 1997 | | pagina 13